Μετάβαση στο περιεχόμενο

φλοκ

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Τελικά είναι ωραίο να ψάχνεις σε παλιές σοφίτες/πατάρια.

 

Τα μέρη αυτά δεν θα έπρεπε να ονομάζονται έτσι(πατάρια) αλλά "χρονομηχανές".

Εντάξει μπορεί πολλά από αυτά να είναι γεμάτα σκόνη ,βρωμιά ή υγρασία.Ισως κάποια να φιλοξενούν και διάφορα όντα του ζωικού βασιλείου.

Ομως.....Ομως η χαρά που μπορεί να σου προσφέρει μια τέτοια "ανασκαφή" δεν μπορεί να συγκριθεί με τίποτα ειδικά αν τα ευρήματα εχουν μεγάλη συναισθηματική αξία ή αρχίζουν ήδη να "ξεθωριάζουν" στη μνήμη .

 

Πρέπει να το παραδεχτώ οτι λατρεύω τις ανασκαφές στα πατάρια του πατρικού μου σπιτιού.

Καθε φορά που το επισκέφτομαι προσπαθώ να βρώ μια αφορμή για να χωθώ στον άβολο ειναι αλήθεια χώρο του.

Παρακάμπτωντας εύκολα ή δύσκολα τις αντιρρήσεις της μάννας μου ("είναι μες τη βρώμα εκεί πάνω,πρόσεχε μπορεί να έχει κατσαρίδες,ωχ πάλι θα μου βρωμίσεις το σπίτι μόλις καθάρισα" κ.λ.π) "βουτάω" στον στενό χώρο του.

Ετσι κι αυτή τη φορά έρποντας (είναι πολύ χαμηλό) και κοιτώντας πίσω από το "καλό χαλί" με περίμενε μια μεγάλη έκπληξη.

 

Η DIASKOP !!!!Η σε απλά ελληνικά μια παλιά μηχανή προβολής slide που ο πατέρας μου είχε φέρει στο σπίτι επιστρέφοντας από κάποιο ταξίδι του στην Πολωνία στα τέλη της δεκαετίας του 60.

Η DIASKOP ήταν ο αγαπημένος σύντροφος των παιδικών μας χρόνων .Εκεί ξεδιπλώνονταν ολές οι αγαπημένες μας παιδικές ιστορίες (Η Χιονάτη και οι 7 Νανοι,Τα τρία Γουρουνακια,Το ασχημόπαπο) και τόσα άλλα παραμύθια που συντρόφευαν την παιδική μας ηλικία.Με την ακούραστη αφήγηση του πατέρα μου (πρέπει να είχε μάθει απ έξω καμιά 30αριά από αυτά) ξετυλίγονταν μπροστά μας ολες αυτές οι ιστορίες που συνέπαιρναν την παιδική φαντασία μας ......

 

Η έκπληξη και η συγκίνησή μου έγιναν ακόμα μεγαλύτερες όταν διαπίστωσα την άριστη κατάσταση στην οποία βρίσκονταν η μηχανή αλλά και τα ταινιάκια ύστερα από τόσα χρόνια !!Ακόμα και η λάμπα της μηχανής άναβε !!!!!

 

Αφού έβαλα μια ταινία στη μηχανή (μου πήρε λίγη ώρα να θυμηθώ πως τυλίγεται ) εκλεισα το φως του δωματιου  και  το πρώτο καρέ της Κοκκινοσκουφίτσας φάνηκε αδρά στον τοίχο !!!Ρύθμισα την εστίαση και η εικόνα καθάρισε ακόμα περισσότερο .Γυρίζοντας τον μοχλό η ιστορία ξεδιπλώνονταν μπροστά στα μάτια μου που είχαν σκεπαστεί από μια περίεργη "υγρασία"....

 

 

DIASKOP1.jpg DIASKOP2.jpg

 

DIASKOP3.jpg DIASKOP6.jpg

 

DIASKOP4.jpg DIASKOP5.jpg

 

DIASKOP7.jpg DIASKOP8.jpg

Επεξεργασία από φλοκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Φαίνεται πολύ συμπαγές και καλοδιατηρημένο...! :respect:

Οι ταινίες είναι από την Ελλάδα...!

Από που τις είχες προμηθευτεί...? :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Ναι Γιάννη είναι από Ελλάδα.Τις έπαιρνα τότε από Δισκάδικο !! στο νησί που μεγάλωσα .....Η εταιρία που τις κυκλοφορούσε λεγόταν ΑΡΓΩ Φιλμ όπως γράφει και στα κουτάκια πάνω.Να τι βρήκα στην Βικιπαίδια:

 

"Κατά τη διάρκεια των δεκαετιών 1950 – 1960 παρόμοιες ταινίες κυκλοφορούσαν στην Ελλάδα από την «ΑΡΓΩ ΦΙΛΜ», μια εταιρία με έδρα την οδό Καρόλου Ντήλ στη Θεσσαλονίκη, η οποία μετέφραζε ταινίες από την Πολωνία και τις διέθετε στο ελληνικό κοινό. Η κάθε ταινία κόστιζε 20 δρχ. και υπήρχαν κουτιά των 10 ταινιών με την επιγραφή «Ταινίες Σινε – Σκοπ Αργώ – Φιλμ Περιέχει 10 ταινίες Παραγωγή Φωτο Κινηματογραφικά Στούντιο Βαρσοβίας –Πολωνία». Η ελληνική απόδοση γινόταν από τον Αλέκο Λαμπριανίδη. Πέρα από τις μεταφράσεις, η εταιρία κυκλοφόρησε και ταινίες με πρωτότυπα θέματα από την Ελληνική ιστορία, ελληνικά παραμύθια, ιστορίες με τον Καραγκιόζη και εγκυκλοπαιδικά/εκπαιδευτικά θέματα. Οι μακέτες σε πολλές περιπτώσεις ζωγραφίζονταν με το χέρι από την ζωγράφο Αθηνά Λατινοπούλου , τοποθετούνταν οι ελληνικοί υπότιτλοι με letraset και μετά ο φωτογράφος φωτογράφιζε τις μακέτες μία μία. Ακολουθούσε εμφάνιση του φιλμ, και διάφορες δοκιμές για να εκτιμήσουν το αποτέλεσμα".

 

"Οι ταινίες προβάλλονταν με τον προβολέα-διασκόπιο BAJKA, πολωνικής κατασκευής.Σήμερα η εταιρία «ΑΡΓΩ ΦΙΛΜ» δεν λειτουργεί και παρόμοιες ταινίες μπορούν να βρεθούν μόνο σε καταστήματα συλλεκτικών ειδών, ενώ ελάχιστες είναι οι περιπτώσεις ψηφιοποίησης και διάθεσής τους στο Διαδίκτυο."

Επεξεργασία από φλοκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5973
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4200 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

είχα 24 τέτοια φιλμάκια στα κουτάκια τους και τον προτζέκτορα ο οποίος όμως δεν λειτουργούσε λόγω μάλλον πολυμεταχείρισης. όλα δυστυχώς πετάχτηκαν πριν αρκετά χρόνια όταν εξαφανίστηκαν τα περισσότερα από τα παιχνίδια μου σε άγνωστους τόπους που μόνο οι γονείς ξέρουν...σκουπίδια κλπ κλπ. θυμάμαι πως ήταν όλα παιδικά με ελληνικούς υπότιτλους και μου έχει μείνει το φιλμάκι με τον ποπάυ..... μόνο αυτό θυμάμαι .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

είχα 24 τέτοια φιλμάκια στα κουτάκια τους και τον προτζέκτορα ο οποίος όμως δεν λειτουργούσε λόγω μάλλον πολυμεταχείρισης. όλα δυστυχώς πετάχτηκαν πριν αρκετά χρόνια όταν εξαφανίστηκαν τα περισσότερα από τα παιχνίδια μου σε άγνωστους τόπους που μόνο οι γονείς ξέρουν...σκουπίδια κλπ κλπ. θυμάμαι πως ήταν όλα παιδικά με ελληνικούς υπότιτλους και μου έχει μείνει το φιλμάκι με τον ποπάυ..... μόνο αυτό θυμάμαι .

:(:sad1:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15404
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4970 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Καταπληκτική ανακάλυψη Δημοσθένη!!! Τι μέγεθος έχουν τα φιλμάκια; Εγώ θυμάμαι πως ο πατέρας μου μας έκανε προβολή στον τοίχο με μηχανή προβολής φιλμ των 8 mm!!! Ακόμα έχω μερικές τέτοιες ταινίες 2-3 από τις οποίες είναι με Ντόναλντ!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Βαγγέλη καλημέρα και χρόνια πολλά !! :respect:

 

Να τι βρήκα στο wikipedia :

 

"Κατά τις δεκαετίες 1940 έως 1960 τα “filmstrip” ήταν ένα συνηθισμένο είδος ταινιών με στατικές εικόνες, που απευθυνόταν κυρίως στο παιδικό κοινό. Επρόκειτο για ταινίες θετικού φιλμ 35 mm που περιείχαν περίπου τριάντα με πενήντα στατικές εικόνες τύπου slide. Αντίθετα με τους προβολείς slide όπου οι εικόνες περνούσαν οριζόντια μπροστά από το φακό, στα “filmstrip” η ταινία τοποθετούνταν στον ειδικό προβολέα κάθετα, έτσι σε ένα φίλμ των 25 εκθέσεων μπορούσαν να τοποθετηθούν μέχρι και 50 εικόνες."

 

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%A1%CE%93%CE%A9_%CE%A6%CE%99%CE%9B%CE%9C

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13626
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  256
  • Content Count:  1846
  • Reputation:   22770
  • Achievement Points:  1847
  • Days Won:  16
  • With Us For:  4874 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έχω μια ιδέα.. που θα σε βάλει σε δουλεια αλλά με έχει φάει η περιέργεια! :angel:

 

Μπορείς να βάλεις να παίξει ένα φιλμ, να τραβήξεις ένα μικρό βίντεο και να το ανεβάσεις εδώ, να δούμε πως είναι μια προβολή με αυτή τη μηχανή;; :please:

 

Το ξέρω, ζητάω πολλά.. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Xριστίνα καλημέρα και χρόνια πολλά !!

 

Θα προσπαθήσω να το κάνω ,το μόνο μου "πρόβλημα" είναι στο να τραβήξω το video .Δεν έχω βιντεοκάμερα και θα δοκιμάσω με το κινητό μου ...

Δεν ξέρω για την ποιότητα της εικόνας αλλά πιστεύω οτι αξίζει να προσπαθήσω .

Αν δεν τα καταφέρω θα φέρω την μηχανή στη Λέσχη μια μέρα που θα είσαι και συ να το δούμε παρέα live !! :rainbow: :best::)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13626
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  256
  • Content Count:  1846
  • Reputation:   22770
  • Achievement Points:  1847
  • Days Won:  16
  • With Us For:  4874 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Χρόνια πολλά και σε εσένα!

 

Σε ευχαριστώ πολύ!!! Ναι, δοκίμασε με το κινητό και βλέπουμε..! :div:    :pray:  :best:

 

Αν πάντως, τη φέρεις στη Λέσχη θα γίνει χαμός.. :mafia:

 

θα είναι υπέροχα!

 

:beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Ωραία τότε θα κάνω την προσπάθεια βιντεοσκόπησης και θα κανονίσουμε όποτε θέλεις να την φέρω στη Λέσχη :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Είδα κι εγώ μια τέτοια μηχανή σήμερα με ακετές ταινίες εκπαιδευτικού όμως περιεχομένου, γεωγραφία και τέτοια  (ήταν από Δημοτικό Σχολείο).

 

Φοβερη φαινόταν!

 

Για να πω την αλήθεια όμως από τις παραπάνω φωτογραφίες νόμιζα ότι ήταν μεγαλύτερη σε μέγεθος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Φίλε Φώτη εχει όντως ξεχωριστό στύλ αυτή η μηχανούλα και πράγματι είναι αρκετά μικρή σε μέγεθος και εύκολη στο κουβάλημα !!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.