Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ: ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΑΔΑ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ


Comics Fan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1580 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

1 λεπτό πριν, jimmy mcduck είπε:

 

Εγώ είδα  3 τόμους  της Fantagraphics στο Athenscon του 2019 αλλά δυστυχώς δεν τους αγόρασα. Αν θυμάμαι καλά πάνω κάτω ίδιοι με το δικό μας είναι. 

 

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τα λεγόμενα σου. Μακάρι να βλέπαμε και άλλες τέτοιες ιστορίες μέχρι και σήμερα έστω μια δημοσίευση  αυτών των παλιών μιας και πολλές από αυτές ή έχουν δημοσιευτεί μόνο μια φορά στη χώρα μας  πριν από δεκαετίες ή και καμιά. 

ναι δυστυχως σε παλια τευχη που εγω δεν είχα την τυχη οχι να τα έχω, αλλα ουτε να τα διαβασω

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35687
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  387
  • Reputation:   3473
  • Achievement Points:  401
  • Days Won:  8
  • With Us For:  1542 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  18

Μόλις τώρα, Comichunter είπε:

ναι δυστυχως σε παλια τευχη που εγω δεν είχα την τυχη οχι να τα έχω, αλλα ουτε να τα διαβασω

 

Εγώ παρόλο που είμαι μικρός ευτυχώς έχω καταφέρει και έχω μαζέψει τα περισσότερα από αυτά τα τεύχη του 60 70.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1580 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

θα μπορουσαν το καλοκαιρι, να βγαλουν εστω εναν τομο με τις παλιες ιστοριες απο τα πρωτα μικυ μαους

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1580 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Μόλις τώρα, jimmy mcduck είπε:

 

Εγώ παρόλο που είμαι μικρός ευτυχώς έχω καταφέρει και έχω μαζέψει τα περισσότερα από αυτά τα τεύχη του 60 70.

ναι τωρα ειδα την ηλικια σου, μπραβο έχεις χρόνο να τα βρεις ολα, αν το κυνηγήσεις

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7114
  • Reputation:   26979
  • Achievement Points:  7449
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6232 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μ' άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε. Οι εκδόσεις του Τερζόπουλου ήταν ΑΚΡΙΒΕΣ, έως και τους πρώτους 16 τόμους του Carl Barks. Αυτό ήταν ένα απ' τα προβλήματα και όχι ότι κυκλοφόρησαν εκδόσεις που έχουν βγάλει ήδη αντίστοιχοι εκδοτικοί στην Αμερική, την Ιταλία και σε πόσα άλλα κράτη. Έπειτα θα έπρεπε να μαζεύεις χρόνια πίσω και να έχεις τα κόμικς εκείνα για να πεις ότι "θυμόσουν" τις ιστορίες αυτές. Ποιος τα είχε και σε τι κατάσταση; Συγκρίνεις ένα περιοδικό όπως το "Μίκυ Μάους" ή ακόμη και το "Μεγάλο Μίκυ" και τα "Κλασικά" με πολυτελείς εκδόσεις βιβλιοπωλείου, ως ποιότητα έκδοσης; Έπειτα, στη μία περίπτωση έχουμε σειρά δημιουργού που έχει άλλη συλλεκτική αξία για κάποιον που θέλει να έχει συγκεντρωμένες τις ιστορίες του. Αλλά για να 'χουμε καλό ρώτημα, εσύ τι θα κυκλοφορούσες στη θέση του Τερζόπουλου; Ποια σειρά ποιανού δημιουργού που "δεν είχαμε διαβάσει ποτέ στην Ελλάδα" μετά από 40+ χρόνια εκδόσεων; Ή μήπως έπρεπε να παραμείνει στην έκδοση των "Μίκυ Μάους";

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36408
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  307
  • Reputation:   1636
  • Achievement Points:  312
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1409 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

Και η καθημερινή μπορεί αυτά να τα βγάλει σε ένα καλοκαίρι

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1580 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

2 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

Μ' άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε. Οι εκδόσεις του Τερζόπουλου ήταν ΑΚΡΙΒΕΣ, έως και τους πρώτους 16 τόμους του Carl Barks. Αυτό ήταν ένα απ' τα προβλήματα και όχι ότι κυκλοφόρησαν εκδόσεις που έχουν βγάλει ήδη αντίστοιχοι εκδοτικοί στην Αμερική, την Ιταλία και σε πόσα άλλα κράτη. Έπειτα θα έπρεπε να μαζεύεις χρόνια πίσω και να έχεις τα κόμικς εκείνα για να πεις ότι "θυμόσουν" τις ιστορίες αυτές. Ποιος τα είχε και σε τι κατάσταση; Συγκρίνεις ένα περιοδικό όπως το "Μίκυ Μάους" ή ακόμη και το "Μεγάλο Μίκυ" και τα "Κλασικά" με πολυτελείς εκδόσεις βιβλιοπωλείου, ως ποιότητα έκδοσης; Έπειτα, στη μία περίπτωση έχουμε σειρά δημιουργού που έχει άλλη συλλεκτική αξία για κάποιον που θέλει να έχει συγκεντρωμένες τις ιστορίες του. Αλλά για να 'χουμε καλό ρώτημα, εσύ τι θα κυκλοφορούσες στη θέση του Τερζόπουλου; Ποια σειρά ποιανού δημιουργού που "δεν είχαμε διαβάσει ποτέ στην Ελλάδα" μετά από 40+ εκδόσεων; Ή μήπως έπρεπε να παραμείνει στην έκδοση των "Μίκυ Μάους";

Νομιζω ήμουν ξεκαθαρος, θα ξεκινησουσα απο μαρεθυ και γκοντφερσον, και οχι απο ιστοριες που τις ειχαμε διαβασει στο κομιξ προσφατα, Θες ενα παραδειγμα?? Ο μικροσκοπικος τσιγκουνης, τον εχω σε 3-4 διαφορετικες εκδοσεις

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35687
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  387
  • Reputation:   3473
  • Achievement Points:  401
  • Days Won:  8
  • With Us For:  1542 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  18

4 λεπτά πριν, pnikitaskomics είπε:

Και η καθημερινή μπορεί αυτά να τα βγάλει σε ένα καλοκαίρι

 

Σε ένα καλοκαίρι δύσκολο μου φαίνεται όμως και να τα βγάλει που είναι απίθανο θα το κάνει μετά από πολλά χρόνια μιας γιατί όπως είπαμε  τα Άπαντα του Ρομάνο Σκάρπα θα βγαίνουν για χρόνια ακόμα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1580 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Επίσης θα περιόριζα, εκδόσεις που είχν αποτύχει απο την στιγμή ακομα που ληταν στο τυπογραφειο, ουτε καν να κυκλοφορησουν

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11181
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3550 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

23 λεπτά πριν, jimmy mcduck είπε:

Εγώ επειδή ήθελα τη δουλειά του Gottfredson πήγα να αγοράσω τους Αμερικάνικους τόμους  από το ebay αλλά με την τιμή τους και το βάρος τους και μεμονωμένα να τους αγόραζα το τελωνείο θα με ξέσκιζε.

Για τέτοιες παραγγελίες αξίζει το Bookdepository από Αγγλία, χωρίς τελωνείο με δωρεάν μεταφορικά: https://www.bookdepository.com/Walt-Disneys-Mickey-Mouse-Vol-2-Gary-Groth/9781606994955?ref=grid-view&qid=1595689341759&sr=1-10

 

Όσο για τα υπόλοιπα που λέτε, δεν τον έφαγαν οι επανεκδόσεις τον Τερζοπουλο. Εξυπακούεται ότι για τέτοιες σκηνές κόμικς όπως τα Ντισνεϊκα που κάποιες ιστορίες έχουν να εκδοθούν από το 60 και το 70, καλά έκανε και έβαζε επανέκδοση για το νέο κοινό. Αλλά δεν καταλαβαίνω που αναφέρεσαι ακριβώς, στα Μεγάλα Σήριαλ; εγώ θεωρώ ότι ήταν από τις πιο επιτυχημένες του εκδόσεις.

 

Αυτό που έφαγε τον Τερζοπουλο ηταν πως επρόκειτο για έναν εκδότη που δραστηριοποιουταν σχεδόν αποκλειστικά σε κάτι πολύ συγκεκριμένο που σιγά σιγά αργοπεθαίνει στην Ελλάδα και το κοινό του μειώνεται. Δεν διαβάζουν τα παιδιά κόμικς πλέον. Λογικό είναι ένας εκδότης που βγάζει κυρίως κόμικς Disney να μην μπορεί να ανταπεξέλθει. Η Καθημερινή είναι ολόκληρος τιτάνας των εντύπων εκδόσεων χρόνια τώρα. Ο Τερζοπουλος απ όσο θυμάμαι έβγαζε και κάτι βιβλία αλλα πόσα λεφτά να βγάλεις από αυτό; Δεν μπορεί να στηρίξει μαζική παραγωγή Disney κόμικς σε τέτοιους καιρούς. Γνώμη μου έτσι χωρίς να ξέρω λεπτομέρειες. Εικασίες λέω. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7114
  • Reputation:   26979
  • Achievement Points:  7449
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6232 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μόλις τώρα, Comichunter είπε:

Νομιζω ήμουν ξεκαθαρος, θα ξεκινησουσα απο μαρεθυ και γκοντφερσον, και οχι απο ιστοριες που τις ειχαμε διαβασει στο κομιξ προσφατα, Θες ενα παραδειγμα?? Ο μικροσκοπικος τσιγκουνης, τον εχω σε 3-4 διαφορετικες εκδοσεις

Μα δεν έκανε διαλογή δική του ο Τερζόπουλος, απ' την πρωτότυπη σειρά πήρε τα δικαιώματα και τη ξεκίνησε από την αρχή! Επειδή εσύ έχεις ένα κόμικ στριπ σε 2-3 τεύχη, θα έπρεπε να την πιάσει απ' το τέλος; Εγώ δεν τα είχα λοιπόν τα τεύχη αυτά! Έπειτα, θεωρείς ότι θα έδινε κανείς τότε χρήματα να ψάχνει δεξιά κι αριστερά τεύχη δεκαετιών πίσω για να βρει διάσπαρτα τα κόμικ στριπς εκείνα προκειμένου να μην πάρει τον τόμο; Ή ότι θα "κολλούσε" κάποιος φαν επειδή τα είχε ήδη διάσπαρτα δεξιά κι αριστερά και όχι λόγω της τιμής που έκανε ο τόμος; :)  Εντάξει, τα αίτια είναι πολλά, δε νομίζω όμως ότι η επιλογή ιστοριών μίας τέτοιας σειράς που ξεκινούσε ότι ήταν η αιτία που έκλεισε ο εκδοτικός... Η υπερκοστολόγηση είναι κατά τη γνώμη μου ο μοναδικός λόγος ώστε να μην προχωρήσει ο εκάστοτε αναγνώστης σε μια τέτοια αγορά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1580 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

2 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

Μα δεν έκανε διαλογή δική του ο Τερζόπουλος, απ' την πρωτότυπη σειρά πήρε τα δικαιώματα και τη ξεκίνησε από την αρχή! Επειδή εσύ έχεις ένα κόμικ στριπ σε 2-3 τεύχη, θα έπρεπε να την πιάσει απ' το τέλος; Εγώ δεν τα είχα λοιπόν τα τεύχη αυτά! Έπειτα, θεωρείς ότι θα έδινε κανείς τότε χρήματα να ψάχνει δεξιά κι αριστερά τεύχη δεκαετιών πίσω για να βρει διάσπαρτα τα κόμικ στριπς εκείνα προκειμένου να μην πάρει τον τόμο; Ή ότι θα "κολλούσε" κάποιος φαν επειδή τα είχε ήδη διάσπαρτα δεξιά κι αριστερά και όχι λόγω της τιμής που έκανε ο τόμος; :)  Εντάξει, τα αίτια είναι πολλά, δε νομίζω όμως ότι η επιλογή ιστοριών μίας τέτοιας σειράς που ξεκινούσε ότι ήταν η αιτία που έκλεισε ο εκδοτικός... Η υπερκοστολόγηση είναι κατά τη γνώμη μου ο μοναδικός λόγος ώστε να μην προχωρήσει ο εκάστοτε αναγνώστης σε μια τέτοια αγορά.

Τα κομικ παντα ειχαν ζητηηση, βεβαια τωρα ορισμενες φορες τανουμ στα ορια της αισχροκερδιας. Οπως και να χει με ρωτησες τι θα εκανα και απαντησα. Μαζευω αρκετες δεκαετιες και γνωριζω τι γινεται., χωρις να θεωρω τον εαυτο μου γκουρου των κομικ (ωραιο nickname :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11181
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3550 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

@Comichunter στη Βιβλιοθήκη Κόμιξ αναφέρεσαι σε επανεκδόσεις; σίγουρα ήταν πολύ πρόχειρη έκδοση αλλά ο Ροσα είναι δημοφιλεστατος στην Ελλάδα. Η προσπάθειά του Τερζοπουλου να συγκεντρώσει το έργο του μόνο καλή απόφαση ήταν. Όταν έγινε αυτό εξάλλου ήταν η 2η φορά που έβγαινε κάθε ιστορία. Η καθημερινή το ξεφτιλισε τώρα και σου φαίνονται 3-4.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1580 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Μόλις τώρα, Tsaklas είπε:

@Comichunter στη Βιβλιοθήκη Κόμιξ αναφέρεσαι σε επανεκδόσεις; σίγουρα ήταν πολύ πρόχειρη έκδοση αλλά ο Ροσα είναι δημοφιλεστατος στην Ελλάδα. Η προσπάθειά του Τερζοπουλου να συγκεντρώσει το έργο του μόνο καλή απόφαση ήταν. Όταν έγινε αυτό εξάλλου ήταν η 2η φορά που έβγαινε κάθε ιστορία. Η καθημερινή το ξεφτιλισε τώρα και σου φαίνονται 3-4.

καλα για την καθημερινη δεν λεω τιποτα, δεν υπαρχει μετρο σύγκρισης με τον τερζοπουλο,ο ποιος κρατησε ψηλ τη disney για πολλα χρονια στην Ελλαδα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35687
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  387
  • Reputation:   3473
  • Achievement Points:  401
  • Days Won:  8
  • With Us For:  1542 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  18

1 λεπτό πριν, Tsaklas είπε:

Για τέτοιες παραγγελίες αξίζει το Bookdepository από Αγγλία, χωρίς τελωνείο με δωρεάν μεταφορικά: https://www.bookdepository.com/Walt-Disneys-Mickey-Mouse-Vol-2-Gary-Groth/9781606994955?ref=grid-view&qid=1595689341759&sr=1-10

 

Όσο για τα υπόλοιπα που λέτε, δεν τον έφαγαν οι επανεκδόσεις τον Τερζοπουλο. Εξυπακούεται ότι για τέτοιες σκηνές κόμικς όπως τα Ντισνεϊκα που κάποιες ιστορίες έχουν να εκδοθούν από το 60 και το 70, καλά έκανε και έβαζε επανέκδοση για το νέο κοινό. Αλλά δεν καταλαβαίνω που αναφέρεσαι ακριβώς, στα Μεγάλα Σήριαλ; εγώ θεωρώ ότι ήταν από τις πιο επιτυχημένες του εκδόσεις.

 

Αυτό που έφαγε τον Τερζοπουλο ηταν πως επρόκειτο για έναν εκδότη που δραστηριοποιουταν σχεδόν αποκλειστικά σε κάτι πολύ συγκεκριμένο που σιγά σιγά αργοπεθαίνει στην Ελλάδα και το κοινό του μειώνεται. Δεν διαβάζουν τα παιδιά κόμικς πλέον. Λογικό είναι ένας εκδότης που βγάζει κυρίως κόμικς Disney να μην μπορεί να ανταπεξέλθει. Η Καθημερινή είναι ολόκληρος τιτάνας των εντύπων εκδόσεων χρόνια τώρα. Ο Τερζοπουλος απ όσο θυμάμαι έβγαζε και κάτι βιβλία αλλα πόσα λεφτά να βγάλεις από αυτό; Δεν μπορεί να στηρίξει μαζική παραγωγή Disney κόμικς σε τέτοιους καιρούς. Γνώμη μου έτσι χωρίς να ξέρω λεπτομέρειες. Εικασίες λέω. 

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη πληροφορία. Όντως σε μια χώρα που το αγοραστικό κοινό των κόμικς μειωνόταν δεν νομίζω να κράταγε παραπάνω ο Τερζόπουλος ασχετα που έκανε και κάποια επιχειρηματικά λάθη να πως έκλεισε. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1580 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

1 λεπτό πριν, jimmy mcduck είπε:

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη πληροφορία. Όντως σε μια χώρα που το αγοραστικό κοινό των κόμικς μειωνόταν δεν νομίζω να κράταγε παραπάνω ο Τερζόπουλος ασχετα που έκανε και κάποια επιχειρηματικά λάθη να πως έκλεισε. 

το κομικ εχει ακομα κοινο, φανατικο και το καλο εινια οτι κυκλοφορουν εκδοσεις απο Ελληνες δημιουργους

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35687
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  387
  • Reputation:   3473
  • Achievement Points:  401
  • Days Won:  8
  • With Us For:  1542 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  18

Μόλις τώρα, Comichunter είπε:

το κομικ εχει ακομα κοινο, φανατικο και το καλο εινια οτι κυκλοφορουν εκδοσεις απο Ελληνες δημιουργους

 

Τα κόμικς μπορεί να έχουν και να είχαν στην Ελλάδα μεγάλο αγοραστικό κοινό αλλά τα τελευταία χρόνια έχουν  πάλι αρχίσει να ανεβαίνουν πιο πολύ ξανά. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1580 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

2 λεπτά πριν, jimmy mcduck είπε:

 

Τα κόμικς μπορεί να έχουν και να είχαν στην Ελλάδα μεγάλο αγοραστικό κοινό αλλά τα τελευταία χρόνια έχουν  πάλι αρχίσει να ανεβαίνουν πιο πολύ ξανά. 

πλεον μιλαμε για graphic novels, πιο ποιοτικο, αλλα η νοσταλγια του περιπτερου σε εμας τους παλιους δεν φευγει

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26877
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4261 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ο @Comichunter υποθέτω μιλάει για αυτό..

 

 

Ακόμα ας μην ξεχνάμε και αυτό... :)

Παράθεση

Η τελευταία σας έκδοση ήταν το βιβλίο «Ο Μίκυ Μάους στην Κοιλάδα του Θανάτου»:

Δεν απευθυνόταν σε μικρά παιδιά, αλλά σε ανθρώπους που ενδιαφέρονταν σε βάθος για τα κόμικς του Disney. Κρίμα που δεν μπορούμε να τα συνεχίσουμε, είχαμε ετοιμάσει και το επόμενο. Δεν ξέρω αν θα συνεχιστούν από τους νέους εκδότες, χρειάζονται πολλή δουλειά. Είχαμε να μεταφράσουμε γλώσσα του ’30, και μάλιστα αμερικανική αργκό του ’30. Για πολλές λέξεις που δε χρησιμοποιούνται πλέον και δεν τις ξέραμε, βοήθησε η σύζυγός μου, που είναι Αμερικανίδα. Το επιμεληθήκαμε πολύ καλά...

 

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1830
  • Reputation:   13176
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3432 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

29 λεπτά πριν, ΚΟΜΙΞ είπε:

Ο @Comichunter υποθέτω μιλάει για αυτό..

 

 

Ακόμα ας μην ξεχνάμε και αυτό... :)

 

 

Στην πιο πάνω γραπτή Παράθεση, όπου, απ'ότι θυμάμαι, μιλάει ο Χρήστος Τερζόπουλος (υπάρχει κάπου στο φόρουμ η συνέντευξη αυτή), αναφέρεται και ο λόγος για τον οποίο η Καθημερινή δεν θα εκδώσει ποτέ τα άπαντα του Γκοτφρεντσον στα ελληνικά. Ο @ΚΟΜΙΞ θα θυμάται ότι πήραν και δύο αριθμούς ISBN για τους πρώτους δύο (μισούς) τόμους, αλλά δεν τους έκδωσαν ποτέ.

 

:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26877
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4261 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 ώρα πριν, apetoussis82 είπε:

αναφέρεται και ο λόγος για τον οποίο η Καθημερινή δεν θα εκδώσει ποτέ τα άπαντα του Γκοτφρεντσον στα ελληνικά. Ο @ΚΟΜΙΞ θα θυμάται ότι πήραν και δύο αριθμούς ISBN για τους πρώτους δύο (μισούς) τόμους, αλλά δεν τους έκδωσαν ποτέ.

Βασικά αναφέρεται αυτό που έβαλα :) Δεν τους εκδώσαν ποτέ διότι είχαν πολλά στο νου τους να βγάλουν αλλά μάλλον το πλάνο τους δεν πήγε καλά :) Είχαν και Βιβλιοθήκη Κόμικς στις ανακοινώσεις του 2014. Αν βγει Βιβλιοθήκη του Γκοτφρεντσον στην Ελλάδα λογικά θα πάρουν την Ιταλική έκδοση και όχι της Fantagraphics.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1830
  • Reputation:   13176
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3432 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

38 λεπτά πριν, ΚΟΜΙΞ είπε:

Βασικά αναφέρεται αυτό που έβαλα :) Δεν τους εκδώσαν ποτέ διότι είχαν πολλά στο νου τους να βγάλουν αλλά μάλλον το πλάνο τους δεν πήγε καλά :) Είχαν και Βιβλιοθήκη Κόμικς στις ανακοινώσεις του 2014. Αν βγει Βιβλιοθήκη του Γκοτφρεντσον στην Ελλάδα λογικά θα πάρουν την Ιταλική έκδοση και όχι της Fantagraphics.

 

Ναι. Μια μετάφραση της ιταλικής μετάφρασης είναι πιο πιθανή, αφού υπάρχουν ήδη οι μεταφραστές για ιταλικά-ελληνικά στην Καθημερινή. Δεν θα το προτιμούσα όμως...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2289 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πάντως ο ένας τόμος που έβγαλε ο Τερζόπουλος είναι ακόμα διαθέσιμος με τεράστια έκπτωση. Δε νομίζω πως υπάρχει στην Ελλάδα κοινό για τόμους Γκότφρεντσον.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1580 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

?Ναι σε αυτο αναφερομαι τελικα το βρηκε ο @ΚΟΜΙΞ, μια χαρα τομος είναι, οποιος δεν το θελει, απλα δεν ξερει!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26877
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4261 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

13 ώρες πριν, Comichunter είπε:

?Ναι σε αυτο αναφερομαι τελικα το βρηκε ο @ΚΟΜΙΞ, μια χαρα τομος είναι, οποιος δεν το θελει, απλα δεν ξερει!!

Αυτό όμως που δεν ξέρεις είναι ότι το βίντεο αυτό έχει τα παιδιά που πήραν τη συνέντευξη από τον Τερζόπουλο το 2015 και μικρό μέρος αυτής αναφέρω επάνω. :) Άρα λένε αυτά που έμαθαν από τη συνέντευξη που πήραν τότε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36408
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  307
  • Reputation:   1636
  • Achievement Points:  312
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1409 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

@ΚΟΜΙΞ Μήπως έχεις το λίνκ του βίντεο;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26877
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4261 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μόλις τώρα, pnikitaskomics είπε:

@ΚΟΜΙΞ Μήπως έχεις το λίνκ του βίντεο;

Μπορείς να το δεις σε ποστ μου λίγο πιο πάνω :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1580 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ναι το βιντεο, λεει αυτα που εγραψες, απο κεει το ειχα δει τελικα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4453
  • Reputation:   34662
  • Achievement Points:  4520
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Αυτή η έκδοση του Τερζόπουλου ήταν μια πολυτελής έκδοση ιστοριών του Μίκυ Μάους που δεν απευθύνονται, κατ εμέ, σε όλους. Σαν έκδοση ήταν καταπληκτική και άξιζε σίγουρα τα λεφτά της γιατί ήταν αντιγραφή της έκδοσης της Fantagraphics. Άξιζε, εκτός των άλλων, και γιατί η αντίστοιχη αγγλική λόγω της γλώσσας του Gottferson είναι εξαιρετικά δυσκολοδιάβαστη. Σίγουρα ήταν κρίμα που σταμάτησε, αλλά ακόμα και τις πρώτες ιστορίες που έχουμε αξίζουν. Μου φαίνεται εντελώς ουτοπικό να μιλάμε για συνέχιση αυτής της έκδοσης από την Καθημερινή σε αυτό το format. Δεν είναι για 4 ευρώ με την εφημερίδα σε καμία περίπτωση. Τώρα αν μιλάμε για άλλη έκδοση (την Ιταλική π.χ.) και πάλι δεν νομίζω ότι θα γίνει. Θέλουμε καμιά 7ετία να τελειώσει ο Σκάρπα. Μετά όλο και κάτι άλλο θα έχει κυκλοφορήσει. Οι ιστορίες του Gottferson είναι ιδιαίτερες. Δεν είναι τόσο εύπεπτες και για όλα τα γούστα. 

Μια καλή ερώτηση βέβαια για όσους ζητάνε πολυτελείς εκδόσεις είναι κατά πόσο η Ελλάδα έχει κοινό για κάτι τέτοιο.

Εγώ δεν νομίζω ότι είμαστε αρκετοί για να στηρίξουμε τέτοιες εκδόσεις. Μόνο για τους πολύ γνωστούς και αυτό υπό προυποθέσεις. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1580 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Δυστυχως ομως αυτες ειναι οι ιστοριες που δεν πρεπει να λειπουν απο καμια συλλογη, καλη και η Ιταλικη σχολη αλλα αν βγει ποτε θα ηθελα να δω την αγγλικη εκδοση, να μεταφραστει στα Ελληνικα. Κριμα πουμδεν την ολοκκληρσε ο Τερζοπουλος. Ειναι ενα μεγαλο κενο στις προσπικες μας συλλογες. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.