Μετάβαση στο περιεχόμενο

Starcom: Τhe U.S. Space Force (Το θυμάται άραγε κανείς??)


rkronin

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5973
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4200 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

  Τι μου έμελε να πάθω βραδιάτικα.... Εκεί που χαζολογούσα στο net ψάχνοντας εντυπωσιακά covers από comic issues των 70s και 80s  ο δρόμος μου με έβγαλε στο περιοδικό The new  Eagle το οποίο άρχισε το 1982 και τελείωσε το 1994 έχοντας βγάλει στο σύνολο 505 issues.

  Άρχίζοντας λοιπόν να τα χαζεύω και πασπατεύοντας τις πληροφορίες σε τυχαία τεύχη, το μάτι μου έπεσε στα περιεχόμενα του τεύχους 340 , διαβάζοντας μία γραμμή και ταυτόχρονα παθαίνοντας πολαπλά εγκεφαλικά από τη χαρά μου.Η γραμμή  έλεγε   :    StarCom (part 1 of 3) (art: S.James).

 

Για αυτούς που πιθανόν δεν έχουν ιδέα τι σημαίνει starcom είχε έρθει στην Ελλάδα αρχές δεκαετίας του 90 μία σειρά κινουμένων σχεδίων μίας season με 13 επεισόδια που ακολουθήθηκε από μία σειρά παιχνιδιών τα οποία είχαν μία απίστευτη πρωτοτυπία. Λειτουργούσαν και τα έκανες να κινούνται χωρίς να χρειάζονται μπαταρίες αλλά με τη βοήθεια ενός συστήματος μαγνητών.   Δείτε το παρακάτω βιντεάκι για να πάρετε μία ιδέα.

 

 

Και μερικές φωτογραφίες από τη σειρά παιχνιδιών :

 

post-25899-0-86632700-1365816286_thumb.jpg  post-25899-0-49989600-1365816296_thumb.jpg  post-25899-0-94510900-1365816304_thumb.jpg  post-25899-0-43190000-1365816314_thumb.jpg

 

Και το opening και closing από τη σειρά κινουμένων σχεδίων

 

http://www.youtube.com/watch?v=kNwT-OJtnYA

 

 Ήταν κατά τη γνώμη μου το απόλυτο παιχνιδοgadget της εποχής. Για μικρό χρονικό διάστημα είχε προσπαθήσει να χτυπήσει τους G.I.Joe αλλά δυστυχώς πάτωσε στην Αμερική και σαν κινούμενο και σαν παιχνίδι και ενώ είχε πολύ μεγάλη επιτυχία στην Ευρώπη  γρήγορα εξαφανίστηκε και έγινε από τα ξεχασμένα όμορφα πράγματα των 80s. Κατά καιρούς είχα προσπαθήσει να θυμηθώ το όνομα των παιχνιδιών αλλά δεν τα είχα καταφέρει. Φανταστείτε τη χαρά μου όταν το ανακάλυψα σήμερα το βράδυ τυχαία και μέσω μάλιστα ενός comic.

   Στο περιοδικό The new  Eagle εμφανίστηκε για 3 issues σαν comic strip στα τεύχη 340,341,342 και ακολούθησε την μοίρα του κινούμενου και των παιχνιδιών , δλδ εξαφανίστηκε.

 

   Δεν γνωρίζω κανέναν που να είχε ασχοληθεί και να τα θυμάται από τους φίλους μου καθώς όλοι έπαιζαν με transformers ή G.I.Joe εκείνη την εποχή. Εύχομαι σε όσους  από εδώ  τα είχαν αγαπήσει και ξεχάσει να νιώσουν την χαρά που ένιωσα εγώ βρίσκοντας τα ξανά και ανασύρωντας όμορφες αναμνήσεις από τα παιδικά μας χρόνια.

 

P.S.: Αν σας έχουν μείνει καθόλου από τότε κάποιο από τα παιχνίδια ποστάρετε το να το δούμε και να το θαυμάσουμε:)

Επεξεργασία από rkronin
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.