Μετάβαση στο περιεχόμενο

SAGA [ BRIAN K. VAUGHAN - FIONA STAPLES ]


Dark Chris

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25521
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  621
  • Reputation:   6374
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

και ΝΑ ΜΗΝ ΈΠΑΙΡΝΕ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΒΡΑΒΕΙΟ, πάλι θα το τιμούσα...

 

Ξέρω να διακρίνω την (πολύ) καλή δουλειά από ένα-δυο πρώτο/τα τεύχος/χη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11885
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Διάβασα τα 5 TPB. Προσωπικά δε θα το έλεγα αριστούργημα με την καμία. Το βρίσκω απολαυστικό σε μερικά σημεία, έχει ενδιαφέρον στόρυ που θα μπορούσε να είχε πολύ μεγαλύτερες φιλοδοξίες για να κοντέψει να γίνει αριστούργημα, αλλά προς το παρόν πρόκειται απλά για ένα κόμικ όπου απευθύνεται στον πιο μέσο αναγνώστη που μπορείς να βρεις. 

 

(Και τώρα έρχεται η άποψη που θα αντιπαθίσουν όλοι χοχο)

Δε μπορώ να πω ότι δεν το διαβάζω μερικές φορές με ευχαρίστηση, αλλά το κόμικ είναι μακρία, πολύ μακριά, πάρα πολύ μακριά από το να θεωρηθεί κάτι αξιόλογο για το μέσο. Πρωτότυπο σίγουρα το βρίσκω και δε νομίζω να είναι κανένας που να μην το βρίσκει πρωτότυπο. Αλλά, προσωπική μου άποψη για την τεράστια επιτυχία του είναι ότι όλα παρουσιάζονται 'ρόδινα'(ρόδινα με την έννοια του ότι όλα τα στερεότυπα στοιχεία που κάνουν κάποιον να θέλει να διαβάσει παραμύθια βρίσκονται εδώ). Δεν έχω κάτι με τα παραμύθια, τα βρίσκω εξαιρετικά. Και δε λέω ότι το Saga είναι κακό επειδή είναι 'fairy-tail-ish.' Αλλά είναι δύσκολο να μην παρασύρεις όλο τον κόσμο μαζί σου όταν έχεις ένα στόρυ για μια οικογένεια που προσπαθεί να προστατέψει το παιδί της από τον πόλεμο και όλες οι γυναίκες είναι δυνατές και ανεξάρτητες και οι άνδρες άγιοι και πολεμιστές με καλό σκοπό εκτός βέβαια από τους κακούς που κάνουν τον πόλεμο και θέλουν να μας πάρουν τα παιδιά. Ακόμη και ο 'κακός' χαρακτήρας σε μια φάση αρχίζει και γίνεται καλός. Δεν υπάρχει ρεαλιστικός χαρακτήρας και όταν θέλουν να δείξουν αδυναμία χαρακτήρα οι δημιουργοί βάζουν την πιο εύκολη λύση (αυτήν που προσφέρει η πράσινη κυρία με το μπαστούνι). Ο ρατσισμός έχει εξαλειφθεί ουσιαστικά στο κόμικ και όλα είναι τέλεια. 

 

Δεν τα λέω όλα αυτά για να κατηγορήσω κανέναν. Όλα αυτά δεν είναι πράγματα που θεωρώ ότι το κάνουν κακό το κόμικ. Μου φαίνονται πράγματα που απλά προσελκύουν τον οποιονδήποτε και ανεβάζουν το κόμικ σε στάτους αριστούργημα. Πως πχ όλοι αγοράζουν Jo Nesbo ενώ υπάρχουν μια χαρά καλύτερα βιβλία ή ξερω γω τι. 

 

Και το ξαναλέω (αν και απότι φαίνεται τα θέλει ο πισινός μου) δεν τα λέω όλα αυτά για να κατακρίνω το κόμικ, αλλά για να σχολιάσω το superstar έπος στάτους που έχει αποκτήσει (που θα μου πείτε, ποιος νοιαζεται ιδιαίτερα για το τι πιστεύω; :lol: ) Μια χαρά το βρίσκω το κόμικ και διαβάζεται ευχάριστα. Αριστούργημα δε θα το αποκαλούσα ποτέ μα ποτέ όμως. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  10732
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1278
  • Reputation:   12955
  • Achievement Points:  1328
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5380 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  124

post-10732-0-18647400-1466457706_thumb.jpg

 

Θα παρουσιαστούν στο san Diego comic con

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12516
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5512 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σε όσους παρακολουθούν τη σειρά.

Σκέφτομαι να την ξεκινήσω, έχοντας ακούσει από παντού πολύ καλά λόγια, και αναρωτιέμαι ποια έκδοση από τις collected editions να προτιμήσω:

 

Τα Soft Cover που συλλέγουν 6 τεύχη ανά τόμο ή τα Hard Cover που συλλέγουν 18 τεύχη αντίστοιχα;

Γενικά κλίνω προς το δεύτερο, γιατί πάντα προτιμώ τις μεγαλύτερες, πιο περιεκτικές και deluxe εκδόσεις, απλά έχω δεύτερες σκέψεις π.χ. για το πόσο καλό είναι το δέσιμο του βιβλίου, αν ανοίγει και δε ζορίζεσαι να το διαβάσεις, αν η χασούρα από ομορφιά είναι μεγάλη λόγω των περισσότερων εξώφυλλων της μικρότερης έκδοσης κλπ.

 

Έχει κανένας γνώμη και για τα δύο;

:cheers4:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15090
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3174 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Προσωπικά τα μαζεύω πολύ αργά σε TPs, αλλά με τα δεδομένα που δίνεις πιστεύω πως τα HCs είναι μονόδρομος. Και πιο φθηνά, και πιο μαζεμένα. Η ράχη δεν νομίζω πως θα έχει πρόβλημα, όταν συμβαίνει αυτό σε ξένες εκδόσεις είναι γνωστό πρόβλημα (και σπάνιο) και φυσικά ανοίγει χωρίς να κρύβει το σχέδιο. Μπορείς να δεις physical reviews στο youtube.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1611
  • Content Count:  5043
  • Reputation:   34526
  • Achievement Points:  5051
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ράχη από Image μη φοβάσαι. Τα σκληρόδετά της έχουν τα καλύτερα production values (που λένε και στο χωριό μου) μεταξύ όλων των εταιριών...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17545
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Ως κάτοχος των 2 πρώτων Deluxe, σου λέω προχώρα άφοβα!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3122
  • Reputation:   23720
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2963 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Επειδή εμένα ο βασικός μου προβληματισμός είναι ο χώρος στο ράφι, 3 tpb σε σύγκριση με 1 deluxe τι διαφορά έχουν (αν έχουν) στο πλάτος; Όχι πως θα κάτσω τώρα να αντικαταστήσω τα tpb μου, αλλά λέμε τώρα, σε άλλες σειρές που θα αρχίσω να μαζεύω (ενδεχομένως).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17545
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

@Kurdy Malloy Το ένα Deluxe είναι όσο 2 Trade σε πάχος, το Deluxe όμως περιέχει 3 trades. Οπότε χωροταξικά, σε συμφέρει το Deluxe.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12121
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  245
  • Reputation:   3285
  • Achievement Points:  245
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 12/19/2017 at 2:04 AM, JohnnyMZ said:

Τα Soft Cover που συλλέγουν 6 τεύχη ανά τόμο ή τα Hard Cover που συλλέγουν 18 τεύχη αντίστοιχα;

Για μένα δεν υπάρχει σύγκριση ανάμεσα σε απλά trade και HC για να έχει κάποιος στην βιβλιοθήκη του.

 

Φυσικά HC. Αν τα χρήματα είναι κοντά ή δεν αποτελούν πρόβλημα φυσικά.

Εκτός από μεγαλύτερο μέγεθος σελίδας , πολλές φορές (σχεδόν πάντα) έχουν και καλύτερη ποιότητα χαρτιού και εκτύπωσης,

δηλαδή η αναγνωστική απόλαυση είναι μεγαλύτερη.

 

Τα trade paperbacks δεν κρατάνε καμιά αξία συλλεκτική και χρηματική εκτός ελάχιστων περιπτώσεων.

Έχουν όμως το πλεονέκτημα ότι βγαίνουν αμέσως με το που συμπληρωθεί το story ark και ότι μπορείς

να τα διαβάσεις πιο άνετα (δηλαδή να μην τα πολυπροσέχεις).

 

Το Saga HC το είχα και εγώ και είναι πράγματικα πολύ ωραίο (καμία σχέση με το paperback). Όπως και όλα τα HC της Image.

Με δυσκολία το έδωσα για να πάρω τεύχη.

 

Επίσης αν κάποιος διαβάζει κόμικς digital πραγματικά δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάρει το trade.

Αν θέλει να έχει κάτι σε χαρτί ,πρέπει να πάρει ή τεύχη (No1 1st print και όσο πιο πολλά μπορεί μετά)  ή κάποια deluxe HC έκδοση.

Μιλάω πάντα για ongoing σειρές σαν το Saga που μπορούμε να τις κατεβάσουμε σε cbr εύκολα.

 

Για τη σειρά τώρα δεν έχω να πω πολλά γιατί στάματησα να τη διαβάζω γύρω στο 16. Υπάρχουν σειρές Image που μου αρέσουν

πολύ περισσότερο. Θέλω πάντως να κάνω 1 catch up.

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2612
  • Reputation:   16027
  • Achievement Points:  2662
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5335 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Ας γραψω και εγω δυο λογια αφου τα εχω διαβασει (και ενταξει πριν 2 μηνες ηταν το τελευταιο Post οποτε δεν κανω τρελο ξεθαμμα!)

 

Αυτη τη σειρα καταρχας αποφασισα να τη διαβασω χωρις να δω καποια κριτικη εδω ή αλλου αλλα με μονο γνωμονα τα βραβεια που ειχε παρει (ναι το ξερω οχι και το ποιο αντικειμενικο αλλα ηθελα να δω προς τι αυτος ο ντορος)

 

Οταν τη ξεκινησα ειχε βγει μεχρι το τευχος 36 οποτε την διαβασα σε 3 δοσεις δηλ 01-36 μετα τα 37-42 μαζεμενα οταν βγηκαν και τελος 43-48 μαζεμενα παλι.

 

Γενικα τη θεωρω πολυ καλη σειρα αν και κατα την γνωμη μου οχι αριστουργημα. Αλλα πολυ καλη παντως που σιγουρα αξιζει να διαθεσει καποιος το χρονο να ασχοληθει. Εχει βεβαια και πολυ πιασαρικα θεματα με τον απαγορευμενο ερωτα, μειξη επιστημονκης φαντασιας και μαγειας, καταπιανεται και με μερικα κοινωνικα θεματα οπως ναρκωτικα, αλλαγη φυλου, διαφορα ταξεων κτλ οποτε λογικο ειναι να αρεσει. Εγω ειμαι και φιλος της space opera εν γενει οποτε πιστευω οτι ηταν και αυτος ενας λογος που μου αρεσε. Παντως για να πω και την μαυρη αληθεια εχει και μερικα σαπουνοπερικα χρακτηριστικα και στα τελευταια τευχη με κουρασε λιγο και θα προτιμουσα να μην το τραβηξουν πολυ σε μακρος γιατι μπορει να το χαλασουν. Εκτος αν σκεφτουν κατι τρομερο και το επαναφερουν

 

δηλ για μενα

Spoiler

η ιστορια με την δευτερη εγκυμοσυνη πχ μου φανηκε αχρειαστη και επαναληψη της βασικης ιδεας απο την αρχη.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15090
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3174 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Με το τεύχος #54 το Saga μπαίνει σε hiatus "τουλάχιστον ενός χρόνου".

https://www.newsarama.com/41081-saga-goes-on-year-long-hiatus.html

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11885
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ομολογώ ότι μου προκάλεσε το ενδιαφέρον πιο πολύ απ' ότι περίμενα ο τόμος 9. Φαίνεται ότι αν κάνει κάτι καλά το κόμικ είναι να περιπλέκει απρόσμενα τα πράγματα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32795
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3109 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Δυο λογάκια και από έμενα! :)

 

Στην αρχή, μόλις ήρθε στα χέρια μου ο πρώτος τόμος, οφείλω να παραδεχτώ ότι με ξένισε αρκετά,

ειδικά ο σχεδιασμός κάποιων χαρακτήρων. :oops:

 

Όμως, ξεκινώντας το διάβασμα, με συνεπήρε τόσο πολύ η ιστορία, που η αρχική έκπληξη,

μετατράπηκε αμέσως σε: "ΟΚ, space/fantasy περιπέτεια είναι, λογικό να υπάρχουν αλλόκοτοι χαρακτήρες".

Το ότι ξεκινάει αμέσως η ιστορία και δεν έχει προκαταρκτικά (εισαγωγή/παρουσίαση χαρακτήρων κλπ.) είναι κάτι αρκετά ενδιαφέρον. Βεβαία στην πορεία με την αφήγηση, δια μέσου της Hazel

καθώς και με την εξέλιξη της ιστορίας, μαθαίνεις τι και πως. :)

 

Σε γενικές γραμμές, ένα καλοστημένο, τίμιο, space/fantasy comic, με καλή ροή της ιστορίας και όμορφο σχέδιο. :)

 

Αν έβαζα καποια βαθμολογία, θα ήταν 8/10.

 

:cheers5:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17545
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Για όσους θέλουν την μεγαλύτερη δυνατή απόλαυση για τα χρήματα τους, για όσους αρέσουν τα τουμπανοτουβλοειδή βιβλία, στις 22 Οκτωβρίου κυκλοφορεί το Saga Compendium One!!

1400 σελίδες, και τα 54 τεύχη που έχουν κυκλοφορήσει έως τώρα, και όλα αυτά σε ένα χαρτόδετο τόμο που κάνει τα Compendium του Walking Dead να ντρέπονται :lol:

 

Πέρα από την πλάκα, πρέπει να είναι ο μεγαλύτερος χαρτόδετος τόμος που γνωρίζω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4358
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4217 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Με αφορμή το πρώτο Compendium που θα κυκλοφορήσει φέτος το Φθινόπωρο, ο Vaughn ανακοίνωσε ότι το τέλος της σειράς θα έρθει με το τεύχος 108! <br>

 

:wow:

 

Ας κάνω μια πρόβλεψη για τον συνολικό απολογισμό της σειράς: 

108 τεύχη/ 18 paperbacks/ 6 Deluxe HC/ 2 Compendiums 
 

 

perfectly-balanced-as-all-things-should-be.thumb.jpg.8a47f0e33d770be7d06aea7decd12bc1.jpg

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.