Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα και Εξελίξεις της ΚΟΜΙΞ Wiki


ΚΟΜΙΞ

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η ΚΟΜΙΞ Wiki ξεπέρασε τις 2100 σελίδες!! :dimis3::D  Συγκεκριμένα έχουμε 2106 σελίδες. Πολλά συγχαρητήρια στους @petross21 και @Monkey D. Luffy για την μεγάλη συνεισφορά τους. Γενικά γίνονται συζητήσεις και για την ομοιομορφία των σελίδων ώστε να είναι πιο σωστά δομημένες οι πληροφορίες αλλά και γίνονται προτάσεις για νέες ιδέες. Ακόμα, θα αλλάξει η δομή για τισς σελίδες με τα τεύχη του ΚΟΜΙΞ. Μια ματιά στην νέα δομή μπορεί να ρίξει κανείς εδώ. :)

 

Κάποιες νέες σελίδες που δημιουργήθηκαν τελευταία:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν πρόλαβα να γράψω εδώ σήμερα αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ δεν λένε; :D

 

83985092_214622609581254_1769303741703389184_n.thumb.png.7dd1ae0bf09858d737cd96cc23d27642.png

Σήμερα είναι μια πολύ σημαντική μέρα για μας! Καταρχάς να ευχαριστήσουμε τον @Duck (gorillasnail.tumblr.com) για το πολύ όμορφο σχέδιο!

 

Σαν σήμερα πριν από 9 χρόνια δημιουργήθηκε η ΚΟΜΙΞ Wiki!! (https://komix.fandom.com/el/wiki/ΚΟΜΙΞ_Wiki) Στην αρχή δειλά γινόντουσαν πράγματα από ένα άτομο αλλά όσο περνούσαν τα χρόνια πέρασαν από την σελίδα μας σημαντικά άτομα που ήταν και είναι σταθμός για την εξέλιξη της. Θέλω να ευχαριστήσω τους πάντες για αυτό το όμορφο ταξίδι!! Πλέον έχουμε 2146 σελίδες και μπορεί να μείναμε λίγο στάσιμοι αλλά έρχονται πολλά καινούργια πράγματα 1f642.png:) Ευχαριστώ όλη την ομάδα! Είναι όλοι ένας και ένας και πολύ ξεχωριστοί.

 

Ευχαριστώ,

@alexoni97

@Monkey D. Luffy

@petross21

@PhantomDuck

@Αλβέρτος Αϊνστάιν

Αλλά και τους:

@Darrell

@Angel.tze
 

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εύχομαι κι εγώ με την σειρά μου, χρόνια πολλά και δημιουργικά στην ΚΟΜΙΞ Wiki και να συνεχίσει για πολύ καιρό να μας δίνει τις εξαιρετικές πληροφορίες για τα αγαπημένα μας κόμικς της Disney.

 

Κάνετε πολύ καλή δουλειά κι αυτό φαίνεται! :respect:

 

 

:toyrta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

17 ώρες πριν, Indian είπε:

Εύχομαι κι εγώ με την σειρά μου, χρόνια πολλά και δημιουργικά στην ΚΟΜΙΞ Wiki και να συνεχίσει για πολύ καιρό να μας δίνει τις εξαιρετικές πληροφορίες για τα αγαπημένα μας κόμικς της Disney.

 

Κάνετε πολύ καλή δουλειά κι αυτό φαίνεται! :respect:

 

 

:toyrta:

Ευχαριστούμε φίλε Γιάννη :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μετέφερα το ποστ εδώ αφού για αυτό είναι ανακοίνωση :P

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  33848
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  109
  • Reputation:   690
  • Achievement Points:  109
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1904 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Καλημέρα....Δε ξέρω  αν πρέπει  να βάλω  αυτό  το ποστ  εδώ αλλά  η Καθημερινή κυκλοφορεί  από 26/3  μαζί  με τη  εφημερίδα  και ένα τεύχος  είτε  κόμιξ  είτε  Ντόναλντ  είτε  Μίκυ  Μάους....

https://www.kathimerini.gr/1070898/gallery/epikairothta/ekdoseis-disney/ka8e-mera-ena-periodiko-disney-se-eidikh-syskeyasia-me-thn-ka8hmerinh

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

13 ώρες πριν, Elias είπε:

Καλημέρα....Δε ξέρω  αν πρέπει  να βάλω  αυτό  το ποστ  εδώ αλλά  η Καθημερινή κυκλοφορεί  από 26/3  μαζί  με τη  εφημερίδα  και ένα τεύχος  είτε  κόμιξ  είτε  Ντόναλντ  είτε  Μίκυ  Μάους....

https://www.kathimerini.gr/1070898/gallery/epikairothta/ekdoseis-disney/ka8e-mera-ena-periodiko-disney-se-eidikh-syskeyasia-me-thn-ka8hmerinh

Καλησπέρα και δεν πειράζει. Υπάρχει αυτό εδώ το τόπικ για αυτό το θέμα. Εδώ μπαίνουν οι εξελίξεις της σελίδας μου, ΚΟΜΙΞ Wiki :)

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  36177
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  156
  • Reputation:   842
  • Achievement Points:  165
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1434 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ προσωπικά ευχαριστώ πάρα πολύ την κομιξ wiki. Εκεί έμαθα σχεδόν όλα τα των disney κόμικς για χαρακτήρες ιστορίες κλπ. Ακόμα κι όταν δεν είχα φτιάξει λογαριασμό και την χρησιμοποιούν ως επισκέπτης, μου πρόσφερε πάρα πολύ σοφό υλικό. Συγχαρητήρια σε όποιον γράφει τα αλαλυτικοτατα άρθρα και στον δημιουργό, τον  @ΚΟΜΙΞ:clap2::clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

10 ώρες πριν, Scrooge Mc Poor είπε:

Εγώ προσωπικά ευχαριστώ πάρα πολύ την κομιξ wiki. Εκεί έμαθα σχεδόν όλα τα των disney κόμικς για χαρακτήρες ιστορίες κλπ. Ακόμα κι όταν δεν είχα φτιάξει λογαριασμό και την χρησιμοποιούν ως επισκέπτης, μου πρόσφερε πάρα πολύ σοφό υλικό. Συγχαρητήρια σε όποιον γράφει τα αλαλυτικοτατα άρθρα και στον δημιουργό, τον  @ΚΟΜΙΞ:clap2::clap2:

Χαίρομαι πολύ για αυτό. Για αυτό φτιάχτηκε η σελίδα και έχουν συνεισφέρει σε αυτό τόσα παιδιά όπως οι:

Ελπίζουμε να αναπτυχθεί και να βελτιώθει στο μέλλον αλλά θέλει προσπάθεια από όλους μας :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πάλι πέρασε ο καιρός, οπότε ας δούμε κάποιες αλλαγές που έγιναν :)

Ακόμα, να πω ότι αν βλέπετε κάτι περίεργο ή λάθος στις σελίδες της Wiki μπορείτε να το αναφέρετε εδώ ώστε να το διορθώσουμε. Η Wiki έχει πολλές σελίδες κάποιες εκ των οποίων θέλουν διορθώσεις ή προσθήκες πληροφοριών ή ακόμα και ενημερώσεις. Προσπαθούμε σιγά σιγά να βελτιώνουμε/ενημερώνουμε τα πάντα αλλά όλο και κάτι θα μας ξεφύγει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34885
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

1 ώρα πριν, ΚΟΜΙΞ είπε:

Πάλι πέρασε ο καιρός, οπότε ας δούμε κάποιες αλλαγές που έγιναν :)

Ακόμα, να πω ότι αν βλέπετε κάτι περίεργο ή λάθος στις σελίδες της Wiki μπορείτε να το αναφέρετε εδώ ώστε να το διορθώσουμε. Η Wiki έχει πολλές σελίδες κάποιες εκ των οποίων θέλουν διορθώσεις ή προσθήκες πληροφοριών ή ακόμα και ενημερώσεις. Προσπαθούμε σιγά σιγά να βελτιώνουμε/ενημερώνουμε τα πάντα αλλά όλο και κάτι θα μας ξεφύγει.

 

Όταν διάβαζα τον Βίο, το Γενεαλογικό Δέντρο του Ρόσα με βοήθησε πολύ όπως και τα άρθρα για κάθε ιστορία ξεχωριστά. Αν παρατήρησα κάτι είναι ότι σε κάποια από τα Κεφάλαια του Βίου λείπει το εισαγωγικό γράμμα του Rosa που περιγράφει τις αναφορές στον Barks κτλ, παρατήρησα ότι στα πρώτα κεφάλαια συμπεριλαμβάνεται ολόκληρο, αλλά στα τελευταία δεν υπάρχει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

9 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

 

Όταν διάβαζα τον Βίο, το Γενεαλογικό Δέντρο του Ρόσα με βοήθησε πολύ όπως και τα άρθρα για κάθε ιστορία ξεχωριστά. Αν παρατήρησα κάτι είναι ότι σε κάποια από τα Κεφάλαια του Βίου λείπει το εισαγωγικό γράμμα του Rosa που περιγράφει τις αναφορές στον Barks κτλ, παρατήρησα ότι στα πρώτα κεφάλαια συμπεριλαμβάνεται ολόκληρο, αλλά στα τελευταία δεν υπάρχει.

Σωστή παρατήρηση. Όσον αφορά τον Βίο οι σελίδες έχουν φτιαχτεί από 2 διαφορετικά άτομα οπότε σε κάποιες είναι διαφορετικό το μοτίβο. Σε αυτές που δεν έχει το εισαγωγικό γράμμα οι πληροφορίες συνήθως βρίσκονται στο τμήμα της σελίδας που λέγεται Παρασκήνιο. Δεν έχει αποφασιστεί ακόμα, και στις άλλες αν θα φύγει και ενσωματωθεί στο παρασκήνιο ή αν θα γίνει κάτι διαφορετικό.

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  


  • Member ID:  31652
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  53
  • Reputation:   214
  • Achievement Points:  57
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2823 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αν μπορεί κάποιος να προσθέσει και τη παρακάτω εικόνα στο άρθρο Ο Πατέρας των Τριών Ανιψιών . Προσωπικά μετά από 3-4 χρόνια δεν έχω εύκαιρο στη μνήμη μου πως γίνεται. Η εικόνα είναι συναφή, παραλλαγή θα την ονόμαζα, της αναρτημένης.

6.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

3 ώρες πριν, K.Orfan είπε:

Αν μπορεί κάποιος να προσθέσει και τη παρακάτω εικόνα στο άρθρο Ο Πατέρας των Τριών Ανιψιών . Προσωπικά μετά από 3-4 χρόνια δεν έχω εύκαιρο στη μνήμη μου πως γίνεται. Η εικόνα είναι συναφή, παραλλαγή θα την ονόμαζα, της αναρτημένης.

6.jpg

Έβγαλα το κουμπί add to gallery και για αυτό δεν μπορούσες να το προσθέσεις. Το πρόσθεσα εγώ ;) Ευχαριστούμε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  36531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  64
  • Reputation:   351
  • Achievement Points:  93
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

Μπορεί να ανεβάσει ο καθένας κάτι ή όχι; :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

5 ώρες πριν, Γλομπος είπε:

Μπορεί να ανεβάσει ο καθένας κάτι ή όχι; :)

Καλησπέρα. Και βέβαια μπορεί αρκεί να σέβεται τους κανόνες και διαβάσει τον Γενικό Οδηγό της αρχικής σελίδας που υπάρχει για βοήθεια στη δημιουργία άρθρων :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μπήκαμε στο Φθινόπωρο και έχουμε κάποιες αλλαγές στη wiki :)  Μια σημαντική αλλαγή που έγινε είναι η μετατροπή του "φόρουμ" σε τόπο συζητήσεων! Δυστυχώς για να φτιάξεις θρεαντ θα πρέπει πλέον να είσαι συνδεδεμένος... Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον @Σκρουτζ ΜακΝτακ για την βοήθεια του στη δημιουργία σελίδων για το ΚΟΜΙΞ της Β΄ Περιόδου (όπως τα τεύχη 70, 71,72 και 73) και για τους τόμους Σκάρπα (όπως Ο Μίκυ και ο Σούπερ Πάγος, Το Διπλό Μυστήριο του Ντον ΓκουρμέΈρχεται η Ντόρις Ντακ). Κάθε βοήθεια είναι σημαντική παιδιά :)

 

:beer:

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36408
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  307
  • Reputation:   1633
  • Achievement Points:  312
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1384 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

2 λεπτά πριν, ΚΟΜΙΞ είπε:

Μπήκαμε στο Φθινόπωρο και έχουμε κάποιες αλλαγές στη wiki :)  Μια σημαντική αλλαγή που έγινε είναι η μετατροπή του "φόρουμ" σε τόπο συζητήσεων! Δυστυχώς για να φτιάξεις θρεαντ θα πρέπει πλέον να είσαι συνδεδεμένος... Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον @Σκρουτζ ΜακΝτακ για την βοήθεια του στη δημιουργία σελίδων για το ΚΟΜΙΞ της Β΄ Περιόδου (όπως τα τεύχη 70, 71,72 και 73) και για τους τόμους Σκάρπα (όπως Ο Μίκυ και ο Σούπερ Πάγος, Το Διπλό Μυστήριο του Ντον ΓκουρμέΈρχεται η Ντόρις Ντακ). Κάθε βοήθεια είναι σημαντική παιδιά :)

 

:beer:

 

 

 

Έχω στείλει ένα mail τελικά τι θα γίνει;;;

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

22 λεπτά πριν, pnikitaskomics είπε:

Έχω στείλει ένα mail τελικά τι θα γίνει;;;

:beer:

Καλησπέρα αγαπητέ φίλε. Μέχρι στιγμής δεν έχω δει κάτι. Θα το ελέγξω πάλι και θα σου απαντήσω :) Μπορεί να χάθηκε μέσα στη στοίβα με τα email :beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μερικές ανανεώσεις έγιναν στις παρακάτω σελίδες :)

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παρακάτω παραθέτω ένα κείμενο μου για τα 10 χρόνια εορτασμού της σελίδας!!
 

tenyearslogo.png.ae14466e3a444daf55e715b682ac5ad5.png

 

Στις 31 Ιανουαρίου 2011 δημιουργήθηκε η ΚΟΜΙΞ Wiki εμπνευσμένη από το περιοδικό ΚΟΜΙΞ. Σήμερα δηλαδή πέρασαν δέκα χρόνια από την δημιουργία της σήμερα, 31 Ιανουαρίου 2021. Σε αυτά τα δέκα χρόνια η Wiki αναπτύχθηκε πολύ περισσότερο από ότι φανταζόμουν. Έγινε μια wiki γύρω από τα αγαπημένα μας κόμικς, ένα μέρος συζήτησης και σχολιασμού, μας έκανε να γνωρίσουμε δημιουργούς καλύτερα μέσα από τις συνεντεύξεις, επεκτάθηκε ως ηλεκτρονικό περιοδικό και ως κανονικό περιοδικό. Πάνω από όλα όμως για μένα είναι ένα μέρος μέσα από οποίο γνώρισα πολλά άτομα, έκανα φιλίες και με κάνει ακόμα και σήμερα να ψάχνομαι όσον αφορά τα αγαπημένα μας κόμικς.

 

Wiki_1.jpg.0ef04756270a3c0c58e45745f99fe49a.jpg 

Ιανουάριος 2011 - Το πρώτο λογότυπο της wiki!

neologoscroogeWHITEstroke.png.e4855ef2b6c966b8812ed4c688483671.png

Ιανουάριος 2017 - Ιανουάριος 2021

Γιατί το ΚΟΜΙΞ;

Με έχουν ρωτήσει πολλοί αυτήν ερώτηση αυτά τα δέκα χρόνια. Η ΚΟΜΙΞ Wiki όπως είπα στην αρχή είναι εμπνευσμένη από αυτό το περιοδικό. Αυτό συμβαίνει διότι ενώ πάντα μου άρεσαν τα περιοδικά της Disney και κυρίως το ΚΟΜΙΞ και αυτό διότι ήταν ξεχωριστό. Το θεωρούσα ένα περιοδικό που σου πρόσφερε μεγάλο όγκο πληροφοριών που παλιότερα δεν υπήρχε τρόπος να τις βρεις. Ήταν κάτι μαγικό για μένα αυτή η γνώση. Μέσα από αυτό έμαθα δημιουργούς όπως ο Καρλ Μπαρκς, ο Ντον Ρόσα, ο Ντάαν Γίππες, ο Μάρκο Ρότα, ο Ντάνιελ Μπράνκα… Στην αρχή επιθυμούσα η ιστοσελίδα να επικεντρώνεται στο συγκεκριμένο περιοδικό γιατί αυτό ήταν μια πηγή πληροφοριών και γνώσης. Κάτι που αντιπροσωπεύει και ένα wikia, ένας χώρος όπου «βρίσκεις» ή και «προσθέτεις» γνώση.

Η απόφαση για επέκταση

Όταν ήρθαν και τα υπόλοιπα βασικά μέλη, μετά από συζητήσεις αποφασίστηκε η Wiki να αφορά όλες τις εκδόσεις αλλά πάντα το επίκεντρο να συνεχίσει να είναι το ΚΟΜΙΞ. Το περιοδικό αυτό αναδεικνύει δημιουργούς οπότε θεωρήσαμε άδικο να μην επικεντρωθούμε και σε άλλους σημαντικούς δημιουργούς όπως ο Ντε Βήτα ή σε ανερχόμενα ταλέντα όπως οι Κάστυ, Μοττούρα και Τζερβάζιο. Ήταν σαν να πηγαίναμε κόντρα στο πνεύμα του ίδιου του ΚΟΜΙΞ. Και έτσι πάρθηκε η απόφαση να διευρύνουμε το περιεχόμενο του Wiki. Σκεφτήκαμε γιατί να περιοριστούμε;

Άρθρα

Χάρης την βοήθεια όλων έχουμε φτάσει σχεδόν τις 2200 σελίδες και θα συνεχίσουμε δυναμικά! Είναι τόσο πολλά τα άρθρα για τα οποία θα μπορούσα να γράψω που έχουν γίνει από όλους μας. Παρακάτω μερικά:

Συνέντευξη

Το 2013 μου είχαν πάρει μια συνέντευξη για την ιστοσελίδα αλλά ήμουν μόνος τότε στη διαχείριση. Φέτος μας πήραν θα έλεγα που είμαστε όλοι μαζί την πραγματική συνέντευξη από το anthem.gr. Ήταν τόσο ωραίες οι ερωτήσεις που η συνέντευξη ήταν σε δυο μέρη! Ευχαριστώ πολύ το anthem.gr για αυτήν την ευκαιρία. Ευχαριστούμε και πάλι @nikolas12

Ευχαριστίες

Θα ήθελα να ευχαριστήσω για άλλη μια φορά όλα τα μέλη που έχουν βοηθήσει να εξελιχθεί τόσο πολύ η σελίδα. Τον καθένα ξεχωριστά:

Θέλω να ευχαριστήσω και τον @PhantomDuck που είναι και φίλος και εξωτερικός συνεργάτης που έχει βοηθήσει και εμπνεύσει πολλές φορές. Επίσης από τους σχεδιαστές μας θα ήθελα να ευχαριστήσω τον @Αλβέρτος Αϊνστάιν, τον @Duck και τον @Jim®

 

Καθένας τους με έχει βοηθήσει με τον δικό του τρόπο! Χωρίς αυτούς η ΚΟΜΙΞ Wiki δεν θα ήταν αυτό που είναι σήμερα!

Κατακλείδα

Συγγνώμη αν σας κούρασα με το παραπάνω κείμενο αλλά το μόνο που θα είναι ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΟΜΙΞ WIKI! Σε ευχαριστώ για όλα!

 

Περισσότερα για την ΚΟΜΙΞ Wiki μπορείτε να διαβάσετε στην σελίδα Η ιστορία της ΚΟΜΙΞ Wiki.

 

xroniapollawiki.thumb.png.cdf6e9cd36ed96202046c3b277d98554.png

 

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@ΚΟΜΙΞ Φίλε Κώστα, εύχομαι ολόψυχα χρόνια πολλά στην ΚΟΜΙΞ Wiki και να συνεχίσει για αρκετό καιρό να μας ψυχαγωγεί, αλλά και να μας ενημερώνει με τα εμπεριστατωμένα της άρθρα, επάνω στα αγαπημένα μας κόμικς. :)

 

Είναι ένα λαμπρό παράδειγμα που μας υπενθυμίζει ότι μία ομάδα ατόμων, μπορεί να καταφέρει εποικοδομητικά αποτελέσματα, αν υπάρξει η σωστή συνεργασία! :respect:

 

Ευχαριστούμε εσένα, αλλά κι όλα τα παιδιά που (άλλο λίγο, άλλο περισσότερο) έχουν συνεισφέρει σε αυτό το...κατόρθωμα!   :thanks:

 

 

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

47 λεπτά πριν, Indian είπε:

@ΚΟΜΙΞ Φίλε Κώστα, εύχομαι ολόψυχα χρόνια πολλά στην ΚΟΜΙΞ Wiki και να συνεχίσει για αρκετό καιρό να μας ψυχαγωγεί, αλλά και να μας ενημερώνει με τα εμπεριστατωμένα της άρθρα, επάνω στα αγαπημένα μας κόμικς. :)

 

Είναι ένα λαμπρό παράδειγμα που μας υπενθυμίζει ότι μία ομάδα ατόμων, μπορεί να καταφέρει εποικοδομητικά αποτελέσματα, αν υπάρξει η σωστή συνεργασία! :respect:

 

Ευχαριστούμε εσένα, αλλά κι όλα τα παιδιά που (άλλο λίγο, άλλο περισσότερο) έχουν συνεισφέρει σε αυτό το...κατόρθωμα!   :thanks:

 

 

:beer5:

Γιάννη σε ευχαριστούμε πολύ! Είναι πολύ σημαντικό για μας να διαβάζουμε τα λόγια σου αυτά. Προσπαθούμε πάντα για το καλύτερο. Για μένα ήταν και είναι ένα πολύ όμορφο ταξίδι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πέρασε πάλι ο καιρός και φέτος κλείνουμε 11 χρόνια :) Τις επόμενες μέρες θα ποστάρω κάποιες καινούργιες σελίδες που έχουν φτιαχτεί.

 

11yearsbanner.thumb.png.72dafa8d13ee937e38b8d558ad7b47b2.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν αφορά την ΚΟΜΙΞ Wiki αλλά το DisneyComicsPress επέστρεψε ανανεωμένο!! Με νέο λογότυπο από τον @ Duck και νέα εμφάνιση :D

 

dcp-home2.thumb.jpg.1082247d77239725e0c4ada4e57da7ae.jpg

 

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34885
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πάρα πολλά μπράβο για την ανανέωση αυτή! Πολύ ωραία εμφάνιση, πολύ καλύτερο το νέο logo, εύχομαι να επιστρέψεις και με δυνατές καινούριες παρουσιάσεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

3 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

Πάρα πολλά μπράβο για την ανανέωση αυτή! Πολύ ωραία εμφάνιση, πολύ καλύτερο το νέο logo, εύχομαι να επιστρέψεις και με δυνατές καινούριες παρουσιάσεις.

Χαίρομαι που σου αρέσει φίλε Νίκο :) Θα ανανεώνονται και παλιά άρθρα σιγά σιγά είτε εικαστικά είτε ως καινούργια (όπως οι κριτικές των ΚΟΜΙΞ 1-18 Β΄Περιόδου) :D Θέλω να επιστρέψω όντως με καινούργια πράγματα τώρα που τελείωσε η μεγάλη φάση του redesign. Θα δείτε και όμορφα πράγματα και από τους @ Θοδωρής Καραπάνος και @ Monkey D. Luffy στην σελίδα ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Νέα άρθρα!

 

DisneyComicsPress

ΚΟΜΙΞ Wiki

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πολυ ωραία άρθρα και τα τρία. Μπράβο παιδιά πολύ καλή δουλειά. Νομίζω ότι στόχος της wiki πρέπει να είναι να παρουσιάζει τέτοιες ωραίες αδημοσίευτες ιστορίες στα ελληνικά αλλά και παλιές ιστορίες επίσης δυσεύρετες. Αν είχα χρόνο πολύ ευχαρίστως να βοηθούσα αλλά μου είναι απίθανα δύσκολο. Μπράβο πάντως

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.