Μετάβαση στο περιεχόμενο

HELLBLAZER (#010-013, VARIOUS ): THE DEVIL YOU KNOW [Delano-Rayner-Lloyd-Talbot]


kwtsos

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Hellblazer vol2.jpg

 

Το The Devil You Know ηταν μια ιστορια που αρχικα δεν μου αρεσε πολυ αλλα σιγα σιγα αρχισε να μου αρεσει ολο και περισσοτερο. Στο trade υπαρχουν τεσσερις ουσιαστικα ιστοριες , η μια ξεκιναει εκει που τελειωνει το Original Sins και μας δειχνει το "origin" του Constantine , η δευτερη αφορα τον φοβο της καταστροφης του περιβαλλοντος, η αλλη ειναι το 1o (και μοναδικο) Αnnual τευχος και η τελευταια ειναι το Horrorist που σχεδιασε ο David Lloyd.

 

Η βασικη ιστορια ειναι η ομονυμη The Devil You Know. Μετα απο μια φανταστικη εισαγωγη , βλεπουμε τον John στην "αστρικη μορφη" του να περιφερεται σε μια σουρεαλ εκδοχη της πραγματικοτητας και γινομαστε μαρτυρες του τελους της θρησκευτικης οργανωσης Ressurection Crusade και της οργης του δαιμονα Nergal οταν διαπιστωνει οτι το Swamp Thing τεκνοποιει με την Αμπυ ολοκληρωνοντας την προφητεια. Ο Nergal θα κυνηγησει τον Constantine και πανω στον θυμο του θα πει "Remember Newcastle" . Ο John θα γυρισει στο Newcastle για να αντιμετωπισει τον δαιμονα που του κοστισε την πρωτη του ηττα και δυο χρονια στην ψυχιατρικη κλινικη Ravenscar.

 

4cbdb38128295_t.jpg?h=d3f96f6ac7bbdab83e4cbdb3be5926c_t.jpg?h=20c59a029cbd8a871a

 

Το σχεδιο ειναι απο τον Richard Piers Rayner , ασφαλως δεν συγκρινεται με τα σημερινα στανταρ αλλα εχει μερικες πολυ καλες στιγμες . Το σεναριο απο τον Delano που θα μας επισκεφτει και στο φετινο comicdom ειναι οπως ειπα αρκετα σουρεαλιστικο, ειδικα εκει που μπλεκει και τα πρωτοεμφανιζομενα για τον πολυ κοσμο pc . Ειναι πολυ ευχαριστο και εχει πολυ καλη ροη και διαλογους.

 

Στο τευχος #13, μεταφερομαστε σε μια παραλια οπου μετα τις τελευταιες περιπετειες του ο Constantine κανει ενα διαλειμμα αλλα αυτο δεν αργει να μεταμορφωθει σε εφιαλτη oταν το κοντινο εργοστασιο πυρηνικης ενεργειας εκρυγνειται και η ανθρωποτητα εξαφανιζεται αφηνοντας μονο τον John και μια γυναικα ζωντανους. Ακομα μια πολυ καλη ιστορια απο Delano , προφανως εμπνευσμενη απο τα γεγονοτα του Chernobyl .

 

4cc72c0dab568_t.jpg?h=d6bd711cee8651d688

 

Στο Annual βλεπουμε τον πρωτο καιρο που ο John βγηκε απο την φυλακη και πως του φανηκε ο κοσμος τοτε που η Βρετανια εμπαινε σε πολεμο με την Αργεντινη και οι παλιοι του γνωριμοι ειχαν αλλαξει πλεον. Μετα μεταφερομαστε στην εποχη των θρυλων της Αλβιονας ... Πολυ καλο σχεδιο απο τον Talbot αλλα σιγουρα πολυ κακο σεναριο απο τον Delano , η μονη ιστορια που δεν μπορω με τιποτα να ολοκληρωσω.

 

hellblazer-annual-p45-panel.jpg?w=512&h=

 

Τhe Horrorist : Οταν το πρωτοδιαβασα σκαναρισμενο δεν μου κεντρισε το ενδιαφερον , οταν ομως το διαβασα σε εντυπη μορφη αλλαξα εντελως γνωμη. Ο John βρισκεται στον παγωμενο Καναδα, ξεψυχισμενος , εχοντας χασει τον ενδιαφερον του για τον κοσμο , οταν παραξενα γεγονοτα αρχιζουν να συμβαινουν . Η Angel ενα κοριτσι που γλυτωσε απο τους εφιαλτες της Αφρικης γυρναει στην Αμερικη και σπερνει τον τρομο που γνωρισε σε οποιον συνανταει και θελει να συναντησει τον John , ο οποιος ακολουθει τον αιματοβαμμενο δρομο που αφηνει πισω της . Η καλυτερη ιστορια του trade , ο τρομος απο τον τριτο κοσμο χτυπαει στην Αμερικη και υπενθυμιζει στους ανθρωπους πως η αδιαφορια τους ειναι εγκλημα, πως η υπερκαταναλωση τους και πολλες απο τις συνηθειες τους πληττουν αλλους ανθρωπους. Φαντασικο σχεδιο απο τον Lloyd , καθε καρε μοιαζει σαν πινακας , οπως μου ειπε στο περσινο "φεστιβαλ της Βαβελ" χρησιμοποιησε κατι ειδικες βουρτσες και μπογιες και πειραματιστηκε.

 

 

SEP110218_m.jpg

 

Αν εξαιρεσει κανει το annual μιλαμε για μια παρα πολυ καλη συλλογη ιστοριων , κλασσικα κυκλοφορει απο την verigo και εχει 304 σελιδες και περιεχει τα τευχη Hellblazer #10-#13 , The Horrorist #1-#2, Hellblazer Annual. Tα τευχη 10-13 και το The Horrorist ειμαι πολυ περηφανος που τα εχω στην συλλογη μου (το ξερω πως δεν σας νοιαζει αλλα να μην πουλησω και γω λιγη μουρη ? :P ) . Στην kwtsoκλιμακα ενα 9/10 :):havefun:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27235
  • Group:  Members
  • Topic Count:  48
  • Content Count:  1360
  • Reputation:   9717
  • Achievement Points:  1360
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4142 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ευχαριστώ για την παρουσίαση! Αγαπημένο γκραφικ νοβελ το οποίο ακόμα δεν έχω αξιωθεί να αγοράσω. :(

Η ιστορία με την πυρηνική καταστροφή μου μαύρισε την καρδιά και έβλεπα εφιάλτες το βράδυ αλλά ναι, αξίζει να την διαβάσει κάποιος. Το σχέδιο μου άρεσε, ήταν καθαρό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:thanks: για άλλη μια πολύ καλή παρουσίαση! :best:

 

ωραίος τόμος κι αυτός, ευχάριστα oldschool, οι ιστορίες που ξεχώρισα ήταν το Horrorist, φοβερά ατμοσφαιρικό, όπου πραγματικά κι ο Lloyd έχει δώσει τον καλύτερό του εαυτό και το on the beach, λίγο ρετρό, αλλά ιδιαίτερου ύφους και αντιθέσεων.

Οκ, το Annual είναι μέτριο, δεν είναι και μαύρο χάλι... Και το σχέδιο του Talbot πραγματικά τα σπάει!

 

Προσωπικά o τόμος μου άρεσε λιγότερο από το Original Sins

 

:beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Την άποψή μου για τις πρώτες ιστορίες του Delano την έχω ξαναπεί. Συνοπτικά: δεν μου αρέσουν. Τον πρώτο τόμο τον βρήκα αδιάφορο, αυτός δεν με συγκίνησε καθόλου και ο τρίτος με έκανε να βαρεθώ. Τον τέταρτο τον αγόρασα γιατί είναι Hellblazer και είμαι καταδικασμένος να αγοράζω ότι Hellblazer κυκλοφορεί. Αποδείχθηκε πολύ πολύ καλός -με εξαίρεση τη  ιστορία του Morrison... Αυτά όμως θα τα πούμε όταν με το καλό κάνει την παρουσίαση ο Κώτσος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Την άποψή μου για τις πρώτες ιστορίες του Delano την έχω ξαναπεί. Συνοπτικά: δεν μου αρέσουν. Τον πρώτο τόμο τον βρήκα αδιάφορο, αυτός δεν με συγκίνησε καθόλου και ο τρίτος με έκανε να βαρεθώ. Τον τέταρτο τον αγόρασα γιατί είναι Hellblazer και είμαι καταδικασμένος να αγοράζω ότι Hellblazer κυκλοφορεί. Αποδείχθηκε πολύ πολύ καλός -με εξαίρεση τη  ιστορία του Morrison... Αυτά όμως θα τα πούμε όταν με το καλό κάνει την παρουσίαση ο Κώτσος.

το like στο βαλα γιατί ως σωστό καταραμένο fanboy παίρνεις ό,τι hellblazer κυκλοφορεί! :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

...βασικά δεν ξέρω σε τι ακριβώς εξυπηρετεί το post που έκανα πιο πάνω... oh well...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

...βασικά δεν ξέρω σε τι ακριβώς εξυπηρετεί το post που έκανα πιο πάνω... oh well...

 

ε καλο ειναι να γραφει και καποιος οτι δεν του αρεσει κατι..

φαντασου σε ολες τις παρουσιασεις να γραφουν μονο οσοι τους αρεσει (που αυτο συνήθως γίνεται)

και να πας να το αγοράσεις και στο τέλος να είναι πατάτα.. :P

 

γενικο σχολιο.. το hellblazer δεν το εχω διαβάσει..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

...βασικά δεν ξέρω σε τι ακριβώς εξυπηρετεί το post που έκανα πιο πάνω... oh well...

 

Είσαι fanboy του Constantine, δεν μπορούσες να το αφήσεις ασχολίαστο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ο σκοπός όταν διαβάζει κανείς ένα κόμικ είναι να περνάει καλά. Με τον συγκεκριμένο τόμο περισσότερο υπέφερα παρά διασκέδασα :) Πρώτη μου επαφή με Hellblazer, και παρά την απογοήτευσή μου δε θα είναι η τελευταία, γιατί θέλω να πιστεύω ότι απλά συνέβη αυτό που περιγράφει ο Sandman στο post # 4 αλλά και εδώ.

Δεν ξέρω αν ο Delano έπαιρνε ναρκωτικά ή απλά ήταν στρεσαρισμένος εκείνη την περίοδο ή του συνέβη κάτι άλλο σοβαρό, πάντως μόνο έτσι εξηγούνται οι παλαβομάρες που γράφει. Και σαν να μην έφτανε αυτό, οι 4 πρώτες ιστορίες συνοδεύονται από το αρκετά χάλια σχέδιο του Rayner... Τουλάχιστον στο "Newcastle: a taste of things to come" μαθαίνουμε κάποια βασικά πράγματα για τον ήρωα, οπότε έχει τη σημασία του. Μετά έχουμε το "The Bloody Saints", όπου το τόσο όμορφο σχέδιο του Talbot χαραμίζεται! Ευτυχώς η τελευταία ιστορία "Antarctica" σώζει κάπως την κατάσταση, όπου αυτή τη φορά και η ιστορία έχει νόημα αλλά και το σχέδιο του Lloyd τα σπάει! Στη δική μου κλίμακα ο τόμος παίρνει 6/10, καθαρά λόγω της τελευταίας ιστορίας (που ευτυχώς ήταν μεγαλούτσικη και δεν κλαίω τελείως τα λεφτά μου) αλλά και των πληροφοριών που μαθαίνουμε για το origin του Constantine.

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Ο δευτερος τομος με ζορισε περισσοτερο απο τον πρωτο. Μου αρεσε η ιστορια με τον δαιμονα και το Newcastle, το annual ηταν αθλιο (αλλα με ωραιο σχεδιο) και το Horrorist ειχε εκπληκτικο σχεδιο και ατελειωτη π#π%ρολογια απο τον Delano. Βλεπωντας οτι και οι επομενοι 2 τομοι ειναι Delano απογοητευομαι αλλα θα επιμεινω.

 

5,5/10 για εμενα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Το run του Delano αν και ηταν το πρωτο που διαβασα και μπορω να πω πως μου αρεσε, δεν θα ηταν το σημειο που θα προτεινα τωρα σε καποιον να ξεκινησει να διαβαζει Hellblazer. Σιγουρα οι ιστοριες του εχουν ενα στυλ που τωρα ξενιζει, ομως τοτε η punk rock αισθητικη σε συνδιασμο με την γενικοτερη αντικουλτουρα ηταν της μοδας. Για μενα το Hellblazer ηταν απο τα πρωτα πιο ενηλικα κομικς που διαβασα και με ειχε εντυπωσιασει ευχαριστα τοτε σαν θεματολογια.

 

Νομιζω οτι τα runs που θα προτεινα σε καποιον σαν σημεια εκκινησης ειναι του Garth Ennis και του Mike Carey.

 

Προσωπικο top 3 δημιουργων Hellblazer

1. Ennis

2. Carey

3. Delano

 

και ειδικη αναφορα στον Paul Jenkins που για πολυ καιρο οι δικες του ιστοριες δεν ειχαν εκδοθει σε τομο.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • GeoTrou changed the title to HELLBLAZER (#010-013, VARIOUS ): THE DEVIL YOU KNOW [Delano-Rayner-Lloyd-Talbot]

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.