Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΛΟΥΚΥ ΛΟΥΚ


Θλιμμένος Μπούφος

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τεύχος άκρως καλλιτεχνικό το 41ο αλμπουμάκι με την ΣΑΡΑ ΜΠΕΡΝΑΡ να έχει -τι άλλο-πρωταγωνιστικό ρόλο,μια απο τις πρώτες ξακουστες αρτιστες.Και στα νουμερα τηςΜαμουθ κατείχε το νο 13-φτου!φτου! στο κόρφο μας-.

ΚΑΛΗ ΑΝΑΓΝΩΣΗ :Book:

 

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 427
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αλμπουμ νο 42 και με νουμερο(54) στον κατάλογο της ΜΑΜΟΥΘ.

 

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

 

Στο επόμενο ένα τεύχος με :reap:και μπόλικα  :netghost: Η ΠΟΛΗ ΦΑΝΤΑΣΜΑ

Ηταν εποχη Στρατίκη όταν είχα δει αυό το τεύχος κρεμασμένο στο περίπτερο και με τσίταρε αρκετά το μοβ εξώφυλλο με την νυχτερίδα,πολύ πιτσιρικάς πως θα έλεγα στους γονείς μου ότι το ήθελα;Ευτυχώς έπρεπε να επισκεφτώ τον οδοντίατρο,μετά απο την επίσκεψη η μάννα μου με ρώτησε τι θα ήθελα για να μου απαλύνει τον πόνο.Εσεις τι νομίζετε ότι ζήτησα;

ΚΑΛΗ :Book:  :Book: ΑΝΑΓΝΩΣΗ 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55404
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Σοκολάτα;  :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σοκολάτα;  :P

Το βρήκες! :up: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ακομα ενα τεύχος το νο 43 Η ΠΟΛΗ ΦΑΝΤΑΣΜΑ το νουμερο 47 στο παλιο ημερολ κατάλογο.Το εξώφυλλο του ΣΤΡΑΤΙΚΗ ήταν πιο τρομαχτικό ιο σκούρο.Στο επόμενο ΚΛΟΝΤΑΙΚ και καλην αναγνωση :Book:    

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25610
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  13
  • Reputation:   78
  • Achievement Points:  13
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4248 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Λίγο απογοητευτικό το χρώμα στο εξώφυλλο αυτου του τεύχους σε σχέση με παλαιότερη έκδοση 

Επεξεργασία από antony_83
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τευχος 44*

Κια αυτος ο κύκλος ηταν αρκετα μικρος αφου τελειώνει εδω.Το φταίξιμο καθαρά του Φλοκ και Κωνσταντινούπολη που δεν το αγοράζανε.Ο Αρκα επιστρεφει όχι μονο με το Μαλλί με μαλλί στο σημερινο φύλλο αλλά και με τα άλμπουμ του στο επόμενο φύλλο.

* Παλιό νουμερο τεύχους 65

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55404
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Εγώ δεν το αγόραζα; Έχω μείνει μισός άνθρωπος εξαιτίας του!! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Κι εγώ το αγοράζω .Χωρίς την εφημερίδα .Αυτό τους πείραξε .....??????? :moutra2::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55404
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Άρα φταίει ξεκάθαρα ο komicsking που δεν έπαιρνε και δεύτερο αντίτυπο για να ενισχύσει την προσπάθεια!!  :P

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Άρα φταίει ξεκάθαρα ο komicsking που δεν έπαιρνε και δεύτερο αντίτυπο για να ενισχύσει την προσπάθεια!!  :P

Ακριβώς !!!!! :spidey_yeah_that:

 

Και αργούσε πολύ να σκαναρει τα νέα εξώφυλλα . :spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   32408
  • Achievement Points:  4319
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Έχει φτάσει σε τέτοιο βαθμό η αρρώστια μου με τον Λούκυ Λουκ, που ενώ έχω όλα τα άλμπουμ στην "κλασική" έκδοση της Μαμούθ, πλέον έχω αρχίσει να τα μαζεύω και σ΄αυτήν του Έθνους :sick2:

 

Θα πω τα θετικά και τα αρνητικά που παρατήρησα σ΄αυτήν την έκδοση.

Τα συν πρώτα:
1) Καλύτερο δέσιμο. Όχι ότι υπήρχε ιδιαίτερο πρόβλημα και στην "κλασική" έκδοση, αλλά αυτή είναι πραγματικά στιβαρή. Πιάνεις το τεύχος και δεν φοβάσαι ούτε στο ελάχιστο μην το παρανοίξεις και αρχίσει να ξεκολλάει ή να ακούγεται εκείνο το "κρακ" που κάνει η ράχη όταν ζορίζεται.

2) Καλύτερο χαρτί, άρα καλύτερα χρώματα.
Με το ιλουστρασιόν χαρτί είναι λογικό τα χρώματα να δείχνουν πιο καθαρά και πιο ζωντανά. Και συνήθως πιο έντονα.
Στις περισσότερες των περιπτώσεων προτιμώ τα χρώματα στην έκδοση Έθνους.
Και λέω στις περισσότερες γιατί υπάρχουν και κάποιες εξαιρέσεις όπου έχει μπει πολύ contrast και τα χρώματα είναι "περίεργα". Τα φωτεινά καρέ είναι υπερβολικά φωτεινά, τα σκοτεινά υπερβολικά σκοτεινά, ενώ σε κάποιες περιπτώσεις απ΄το πολύ contrast έχει ατονίσει το μελάνωμα με αποτέλεσμα να χάνονται αρκετές λεπτομέρειες.
Δεν μπορώ να κάνω σκαν να σας δείξω τι εννοώ, αλλά ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα για να καταλάβετε τη διαφορά είναι το τεύχος "Μαύροι Λόφοι".
Όσοι το έχετε και στις δύο εκδόσεις, βάλτε τες δίπλα και θα διαπιστώσετε κατευθείαν αυτό που λέω :)

 

Τα πλην τώρα:
1) Eξώφυλλο-οπισθόφυλλο.
Το έχουμε αναλύσει πολλές φορές σε άλλα threads του Λούκυ Λουκ.
Το κίτρινο πλαίσιο και η απουσία αρίθμησης στο εξώφυλλο και τη ράχη, όπως και η απουσία των τευχών που έχουν κυκλοφορήσει στο οπισθόφυλλο, κάνουν το αισθητικό αποτέλεσμα υποδεέστερο της "νορμάλ" έκδοσης.

2) Νέα μετάφραση ή καλύτερα νέο lettering.

Γιατί δεν πρόκειται ουσιαστικά για νέα μετάφραση. Εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων, τα περισσότερα μπαλονάκια γράφουν τα ίδια με την παλιά έκδοση.
Και θα μου πεις που είναι το κακό και το βάζεις στα αρνητικά.
Το κακό είναι ότι σε πολλά άλμπουμ έχει γίνει απρόσεκτη μεταφορά των διαλόγων, με αποτέλεσμα να έχουμε πολλά ορθογραφικά και τυπογραφικά λάθη που δεν υπήρχαν στις παλιές εκδόσεις.
Και σε κάποιες περιπτώσεις λείπουν ολόκληρες λέξεις με αποτέλεσμα να αλλάζει το νόημα.
Εντάξει, έχουν διορθώσει το φύλο του αλόγου του ΛΛ, διόρθωσαν τη χρονιά γέννησης του Μπίλυ του Τρομερού και κάποια άλλα "χτυπητά" λάθη που είχαν κάνει, αλλά άφησαν κάποια λάθη ως είχαν. Και το ακόμα χειρότερο... έκαναν καινούρια. Και τα καινούρια λάθη που έκαναν είναι περισσότερα απ΄τα λάθη που διόρθωσαν :oops:
Επίσης σε κάποιες περιπτώσεις λείπουν ηχητικά εφέ ή επιγραφές που υπήρχαν στο σκίτσο (δείτε πχ το εξώφυλλο του "Εναντίον Τζος Τζέημον").
Προχειρότητες εν ολίγοις. Απορώ ποιος έκανε την επιμέλεια, αν υπήρχε τέτοιος.
Δεν υπάρχει παντού αυτό το θέμα ή εν πάση περιπτώσει δεν είναι παντού τόσο έντονο.
Υπάρχουν και άλμπουμ αρκετά προσεγμένα.

 

Συμπερασματικά.
Αν κάποιος δεν έχει διαβάσει ποτέ ΛΛ και θέλει μια πρώτη επαφή με τον ήρωα, ας πάρει την έκδοση του Έθνους. Ο αρχάριος δεν δίνει συνήθως μεγάλη σημασία σε μεταφραστικά, ορθογραφικά και τυπογραφικά λάθη.
Ενώ τα ζωντανά χρώματα και η γενικότερη ποιότητα της έκδοσης θα τον ιντριγκάρουν και θα τον προδιαθέσουν θετικά να διαβάσει τα άλμπουμ.
Αν κάποιος είναι πορωμένος με τον ΛΛ όπως εγώ, έχει διαβάσει 50 φορές την κάθε ιστορία, και θέλει για αλλαγή να τη διαβάσει και σε άλλο format πέραν του γνώριμου με το σαγρέ εξώφυλλο και το ματ χαρτί, ας πάρει κι αυτός την έκδοση Έθνους.

Όσοι έχετε τις παλιές εκδόσεις και δεν είστε και τόσο τρελαμένοι φανς του Λούκυ Λουκ, μείνετε με τις παλιές σας εκδόσεις. Δεν αξίζει να πάρετε άλλη.
Ίσως τη σκληρόδετη, μιας κι εκεί έχει γίνει πιο προσεκτική δουλειά στην επιμέλεια :)

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17597
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3404 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@Laz33Να φανταστω πως εχεις  κ τις εκδόσεις ΛΛ του Αιγοκαιρου, Στρατικη, Ψαροπουλου ολοκληρωμενες;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εγώ πάλι διαφωνώ κάθετα οριζόντια πλάγια και γενικά σε οποιαδήποτε διάσταση με την αλλαγή του φύλου του αλόγου.

ΑΔΙΑΦΟΡΩ για το τι λένε οι Γάλλοι.

ΑΔΙΑΦΟΡΩ για το τι λένε οι Βέλγοι.

ΑΔΙΑΦΟΡΩ για το τι λέει ο Μορίς ο ίδιος.

                                     :out:

 

Μεγαλώσαμε με ΤΗΝ ΝΤΟΛΥ και όχι με τον Ντολή.:moutra2:

Το άλογο του ΛΛ είναι κορίτσι και για αυτό και μένει φτωχός και μόνος καουμπόυ. :gun2:

Η μόνη γυναίκα της ζωής του είναι η Ντόλυ. :takethis:

Επεξεργασία από Manitou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   32408
  • Achievement Points:  4319
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

3 ώρες πριν, albert είπε:

@Laz33Να φανταστω πως εχεις  κ τις εκδόσεις ΛΛ του Αιγοκαιρου, Στρατικη, Ψαροπουλου ολοκληρωμενες;

 

Δεν τις έχω για δυο βασικούς λόγους.
Ο ένας είναι ότι είναι πολύ παλιές, με αποτέλεσμα αφενός να μην έχουν την ποιότητα μιας σύγχρονης έκδοσης (εννοώ ποιότητα εκτύπωσης, κόλλησης κτλ) αφετέρου να μην υπάρχουν σε καλή κατάσταση.
Και ο άλλος, ο βασικότερος ίσως. Επειδή έχω διαβάσει κάποια τεύχη του Ψαρόπουλου που βρήκα σκαναρισμένα, δεν μ΄αρέσει η μετάφραση. Κόβουν συχνά λόγια ή αλλάζουν ολόκληρες προτάσεις. Πολύ ελεύθερη μετάφραση έχει πέσει.
Και δεν είμαι φαν της. Προτιμώ τις μεταφράσεις ακριβείας :)

 


 

2 ώρες πριν, Manitou είπε:

Εγώ πάλι διαφωνώ κάθετα οριζόντια πλάγια και γενικά σε οποιαδήποτε διάσταση με την αλλαγή του φύλου του αλόγου.

ΑΔΙΑΦΟΡΩ για το τι λένε οι Γάλλοι.

ΑΔΙΑΦΟΡΩ για το τι λένε οι Βέλγοι.

ΑΔΙΑΦΟΡΩ για το τι λέει ο Μορίς ο ίδιος.

                                     :out:

 

Μεγαλώσαμε με ΤΗΝ ΝΤΟΛΥ και όχι με τον Ντολή.:moutra2:

Το άλογο του ΛΛ είναι κορίτσι και για αυτό και μένει φτωχός και μόνος καουμπόυ. :gun2:

Η μόνη γυναίκα της ζωής του είναι η Ντόλυ. :takethis:

 

Mεγάλη κουβέντα άνοιξες.
Όντως "κολλάει" καλύτερα το άλογο του ΛΛ να είναι θηλυκό, ειδικά σε κάποιες ιστορίες, αλλά απ΄την άλλη πως να το κάνουμε. Ο δημιουργός επέλεξε να είναι αρσενικό. Θεωρώ ότι εξαρχής δεν θα έπρεπε να γίνει αυτή η αλλαγή απ΄τον Έλληνα εκδότη.
Απορώ μάλιστα πως το επέτρεψε ο Μορίς αυτό.
Απ΄τη στιγμή πάντως που έγινε η αλλαγή και εμείς οι 30άρηδες πλας μεγαλώσαμε με την Ντόλη και όχι με τον Ντόλη ή τον Τζόλη Τζάμπερ, είναι όντως λίγο περίεργο να μας αλλάζουν το φύλο :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

21 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

 

Mεγάλη κουβέντα άνοιξες.
Όντως "κολλάει" καλύτερα το άλογο του ΛΛ να είναι θηλυκό, ειδικά σε κάποιες ιστορίες, αλλά απ΄την άλλη πως να το κάνουμε. Ο δημιουργός επέλεξε να είναι αρσενικό. Θεωρώ ότι εξαρχής δεν θα έπρεπε να γίνει αυτή η αλλαγή απ΄τον Έλληνα εκδότη.
Απορώ μάλιστα πως το επέτρεψε ο Μορίς αυτό.
Απ΄τη στιγμή πάντως που έγινε η αλλαγή και εμείς οι 30άρηδες πλας μεγαλώσαμε με την Ντόλη και όχι με τον Ντόλη ή τον Τζόλη Τζάμπερ, είναι όντως λίγο περίεργο να μας αλλάζουν το φύλο :)

 

 

Ε ναι! Αν τον είχαμε γνωρίσει αρσενικό αλλιώς θα ήταν!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21489
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Άρα για να καταλάβουμε, το άλογο από το πρώτο τεύχος (Κίτρινος Πυρετός) μέχρι και το τελευταίο ήταν και είναι αρσενικό. Ποτέ δεν είχε γίνει κάποια αλλαγή από αρσενικό σε θηλυκό, μετά ξανά αρσενικό κτλ. Μέχρι και οι συνεχιστές αρσενικό το αναφέρανε (αναφέρομαι πάντα  στην ξένη έκδοση).

Σε μας ποιος το ξεκίνησε θηλυκό η Μαμούθ ή οι προηγούμενοι εκδότες;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   32408
  • Achievement Points:  4319
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

2 ώρες πριν, hudson είπε:

Άρα για να καταλάβουμε, το άλογο από το πρώτο τεύχος (Κίτρινος Πυρετός) μέχρι και το τελευταίο ήταν και είναι αρσενικό. Ποτέ δεν είχε γίνει κάποια αλλαγή από αρσενικό σε θηλυκό, μετά ξανά αρσενικό κτλ. Μέχρι και οι συνεχιστές αρσενικό το αναφέρανε (αναφέρομαι πάντα  στην ξένη έκδοση).

Σε μας ποιος το ξεκίνησε θηλυκό η Μαμούθ ή οι προηγούμενοι εκδότες;


Όχι, δεν ήταν "εφεύρημα" της Μαμούθ να γίνει θηλυκό το άλογο του Λούκυ Λουκ.
Και οι προηγούμενες εκδοτικές θηλυκό το παρουσίαζαν.
Λογικά οι πρώτοι εκδότες (Ανδρεόπουλος-Στρατίκης) είχαν αυτή τη "φαεινή" ιδέα.

Γενικά είχαν μια τάση τότε να κάνουν ελεύθερες μεταφράσεις (το λέω ευγενικά για να μην πω ότι τις τάραζαν τα φώτα) και άλλαζαν τους τίτλους των άλμπουμ, άλλαζαν τους διαλόγους και έφτασαν ν΄αλλάξουν μέχρι και το όνομα και φύλο του Τζόλη Τζάμπερ.

Άλλες εποχές.
Καλά έκανε η Μαμούθ και επανόρθωσε τα λάθη, αν και θα έπρεπε να το κάνει απ΄την 1η έκδοση των άλμπουμ τη δεκαετία του ΄80 και όχι στην 5η επανέκδοση 30 χρόνια μετά.
Τουλάχιστον τα παιδιά μας θα το μάθουν σωστά :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Φιλε Laz,

22 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Έχει φτάσει σε τέτοιο βαθμό η αρρώστια μου με τον Λούκυ Λουκ, που ενώ έχω όλα τα άλμπουμ στην "κλασική" έκδοση της Μαμούθ, πλέον έχω αρχίσει να τα μαζεύω και σ΄αυτήν του Έθνους :sick2:

 

 

Φιλε Laz , μίλα μου για αρρώστια... στα Λουκυ Λουκ εχω ολη τη συλλογη στην κανονικη της εκδοση, σχεδον ολα τα του Εθνους, και μαζευω και τα σκληροδετα.... x3 δηλαδη οι περισσοτερες ιστοριες....

Στα δε Αστεριξ.... εκει να δεις χαμος. Στην κανονικη εκδοση, στη σκληροδετη εκδοση του Εθνους, στη σκληροδετη εκδοση της Μαμουθ. Και μετα , αντε να μας χωρεσουν οι βιβλιοθηκες.... :sick2::sick2:

 

Ευχαριστουμε για τις πολυ χρησιμες συγκρισεις και επισημανσεις!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   32408
  • Achievement Points:  4319
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ωραίος :)
Εγώ πάντως όσα έχω στη σκληρόδετη έκδοση δεν τα παίρνω και σ΄αυτήν του Έθνους, μιας και εσωτερικά είναι ίδια.

 

Εν τω μεταξύ λόγω του ότι τον τελευταίο καιρό πήρα κάποια τεύχη στην έκδοση Έθνους και κάποια σκληρόδετα, βρήκα αφορμή να ξεκινήσω άλλη μία επανάληψη στη σειρά. Είναι η 7η ή 8η φορά (έχω χάσει το μέτρημα πλέον) στα τελευταία 5 χρόνια που διαβάζω όλα μου τα Λούκυ Λουκ :sick2:

Σήμερα διάβασα τα Ντέρικς (στην παλιά έκδοση, δεν το βρήκα ακόμα στην Έθνους) και το Μεγάλο Δούκα στην Έθνους (έχοντας δίπλα μου και την παλιά για σύγκριση).
Αυτό που δεν μ΄άρεσε στο Δούκα είναι ότι τα ρώσικα τα είχαν γραμμένα με το χέρι (μάλλον δεν είχαν περασμένη τέτοια γραμματοσειρά στον υπολογιστή), με αποτέλεσμα να υπάρχει ανομοιομορφία. Τα ελληνικά ήταν γραμμένα σε υπολογιστή, τα ρώσικα στο χέρι. Και όχι όλα. Μόνο οι διάλογοι που είχαν γράμματα που δεν υπάρχουν στο λατινικό αλφάβητο.

Ένα ακόμα που δεν μ΄άρεσε είναι ότι το "НЕУДАЧА" που έλεγε ο κατάσκοπος, το μετέφρασαν στην έκδοση του Έθνους και χάλασαν το gag.
Στην παλιά έκδοση (όπως φυσικά και στη γαλλική) δεν υπάρχει μετάφραση, γιατί στο τέλος της ιστορίας αποκαλύπτεται η ερμηνεία του, όταν ο Δούκας αποτυγχάνει να σκοτωθεί στη ρώσικη ρουλέτα και χρησιμοποιεί αυτή τη λέξη.

 

894902528_.JPG.a1172ce806738bdee00d6cfa0e8bde6d.JPG

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9670
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Στην σειρά «Ήρθε και έδεσε» ο Μπέζος έχει ονομάσει το αυτοκίνητο του «Ντόλη». Η Ντόλη.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   32408
  • Achievement Points:  4319
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Σήμερα διάβασα το Κάνυον Απάτσι στην έκδοση Έθνους, έχοντας δίπλα και την "κλασική" για σύγκριση.
Τα χρώματα έγιναν μεν πιο "καθαρά" αλλά και πιο φωτεινά, με αποτέλεσμα πολλά καρέ να είναι ανοιχτόχρωμα, κυρίως στο φόντο (πχ ο ουρανός από μπλε έγινε γαλάζιος ή από γαλάζιος έγινε σχεδόν άσπρος).
Το έχω παρατηρήσει και σ΄άλλα τεύχη αυτό και το ανάφερα παραπάνω.
Αυξημένο κοντράστ ή αυξημένη φωτεινότητα έχουν αποτέλεσμα τα χρώματα να φαίνονται λίγο "περίεργα".
Οπότε στο συγκεκριμένο τεύχος δεν ξέρω αν προτιμώ την παλιά ή την καινούρια έκδοση σε θέμα ποιότητας εκτύπωσης.
Η μετάφραση δεν άλλαξε ιδιαίτερα και γενικά ήταν αρκετά προσεγμένη, δεν είχαμε ορθογραφικά ή τυπογραφικά λάθη όπως σε άλλα τεύχη.
Προστέθηκαν και κάποιες επιγραφές που για κάποιο λόγο έλλειπαν στην παλιά έκδοση (πχ το "Τέξας" και το "Μεξικό" στο χάρτη της σελίδας 10, τα γράμματα στο μετάλλιο του Αγίου Πατρικίου, οι πινακίδες στα μαγαζιά γύρω απ΄το Κάνυον Απάτσι στην τελευταία σελίδα κτλ).
Ενώ επιφωνήματα ή ηχητικά εφέ που δεν είναι σε μπαλονάκια και αποτελούν μέρος του σχεδίου, προτιμώ να μη μεταφράζονται, όπως σωστά έγινε στη νέα έκδοση.
Προφανώς η Ντόλυ έγινε Ντόλης αλλά παρατήρησα αλλαγή και σ΄άλλα δύο ονόματα.
Το Τσακαλάκι έγινε Τσακαλίτο (πιο σωστό βέβαια είναι αυτό, γιατί στο πρωτότυπο λέγεται Coyotito) ενώ ο Μπιστέκο (Bisteco στο πρωτότυπο) έγινε Μπιφτέκο στην έκδοση Έθνους, λογικά για ν΄ακούγεται πιο αστείο στα ελληνικά :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

On 25/6/2021 στο 8:47 ΜΜ, Laz33 είπε:

[...]

Καλά έκανε η Μαμούθ και επανόρθωσε τα λάθη, αν και θα έπρεπε να το κάνει απ΄την 1η έκδοση των άλμπουμ τη δεκαετία του ΄80 και όχι στην 5η επανέκδοση 30 χρόνια μετά.

[...]

 

Πότε μάθαμε στην Ελλάδα ότι η Ντόλυ ίσως δεν είναι "η" Ντόλυ

 

305425380_.thumb.jpg.6bad2200e8f1555fd6740763bbee486f.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   32408
  • Achievement Points:  4319
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

H Mαμούθ είχε κι άλλη φορά την ευκαιρία να διορθώσει το φύλο του Τζόλι Τζάμπερ μια και καλή.
Στη μικρή ιστορία Μια αγάπη για τον Ντόλη που περιλαμβάνεται στο άλμπουμ "Η Μπαλάντα των Ντάλτον".
Αλλά προτίμησε να γράψει σε υποσημείωση ότι το σενάριο είναι υποθετικό και ότι ο σεναριογράφος φαντάστηκε για τη συγκεκριμένη ιστορία ότι το άλογο του ΛΛ είναι αρσενικό.

 

01.thumb.PNG.dd415236bb5001fe143783855a2b5dde.PNG

 

 

Προφανώς τέτοια υποσημείωση δεν υπάρχει στο πρωτότυπο.

 

02.thumb.PNG.f186dc1907f4211592992824362d8874.PNG


Θα μπορούσε να κάνει το ίδιο και στην "Ωραία Προβένς" και να συνέχιζαν μέχρι τώρα ορισμένοι αναγνώστες στην Ελλάδα να πιστεύουν ότι το άλογο του ΛΛ είναι θηλυκό.

Ευτυχώς όμως δεν το έκανε.
Το λάθος διορθώθηκε.
Κάλλιο αργά παρά ποτέ :)

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

4 ώρες πριν, Laz33 είπε:

H Mαμούθ είχε κι άλλη φορά την ευκαιρία να διορθώσει το φύλο του Τζόλι Τζάμπερ μια και καλή.
Στη μικρή ιστορία Μια αγάπη για τον Ντόλη που περιλαμβάνεται στο άλμπουμ "Η Μπαλάντα των Ντάλτον".
Αλλά προτίμησε να γράψει σε υποσημείωση ότι το σενάριο είναι υποθετικό και ότι ο σεναριογράφος φαντάστηκε για τη συγκεκριμένη ιστορία ότι το άλογο του ΛΛ είναι αρσενικό.

 

01.thumb.PNG.dd415236bb5001fe143783855a2b5dde.PNG

 

 

Προφανώς τέτοια υποσημείωση δεν υπάρχει στο πρωτότυπο.

 

02.thumb.PNG.f186dc1907f4211592992824362d8874.PNG


Θα μπορούσε να κάνει το ίδιο και στην "Ωραία Προβένς" και να συνέχιζαν μέχρι τώρα ορισμένοι αναγνώστες στην Ελλάδα να πιστεύουν ότι το άλογο του ΛΛ είναι θηλυκό.

Ευτυχώς όμως δεν το έκανε.
Το λάθος διορθώθηκε.
Κάλλιο αργά παρά ποτέ :)

 

 

Ίσως να είχε την ευκαιρία και ο Ψαρόπουλος, αλλά απλώς να επέλεξε να αφήσει την ιστορία εκτός του άλμπουμ :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Μα δεν καταλαβαίνω γιατί επιμένετε να αποκαλείτε την Ντόλυ μας Ντολή. Τσ τσ τσ....:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εντωμεταξυ το άρθρο που εξηγεί το πώς άλλαξε φύλο το αγαπημένο μας άλογο είναι καταπληκτικό! Ωραία χρόνια ρε παιδί μου...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   32408
  • Achievement Points:  4319
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Είχα πάρει από καιρό την "Πόλη Φάντασμα" στην έκδοση Έθνους, αλλά την είχα αδιάβαστη ως τώρα (όπως και τη "Νταίηλυ Σταρ").

Σήμερα έκατσα και τα διάβασα και κλασικά είχα δίπλα μου την παλιά έκδοση της ΜΑΜΟΥΘ με το σαγρέ εξώφυλλο για να κάνω σύγκριση :)

 

Καταρχάς τα χρώματα στην Πόλη Φάντασμα ναι μεν δείχνουν πιο "καθαρά" στην έκδοση Έθνους, λόγω καλύτερου χαρτιού άρα εκτύπωσης, αλλά υπάρχει μεγάλη φωτεινότητα, με αποτέλεσμα πολλά καρέ να δείχνουν "άτονα" :thinking:

 

Πάμε και στα πιο σοβαρά.

Έχουμε νέα (ψηφιακή πλέον) γραμματοσειρά.

Αλλά όχι νέα μετάφραση.

Ουσιαστικά πήραν τα αρχικά κείμενα και τα αντέγραψαν.

Ή έστω αυτό ήθελαν να κάνουν.

Πολλά τυπογραφικά λάθη και γενικά πολύ απρόσεκτη αντιγραφή.
Παραθέτω όσα συγκράτησα.

 

1)

Έκδοση Έθνους:

06.thumb.JPG.29799c384a650bbaa7e0094d7476e0c4.JPG

 

"Να ετοιμάζονται να πιάσουν μερικές".

Ξέχασαν να βάλουν το κόμμα μετά το "να".

 

Παλιά έκδοση:

10.thumb.JPG.0ccf61e9d236e351e627558d6b99c78a.JPG

 

 

2)

Έκδοση Έθνους:

04.thumb.JPG.df8bdf1435a623cbb1680a1c7cea1fd3.JPG

 

"Θα ετοιμάσουμε το "ορυχείο" με την ησυχία μας".

Κι έχει το "ορυχείο" σε εισαγωγικά, ενώ έπρεπε το "ετοιμάσουμε", μιας και εξηγεί στο επόμενο καρέ τι σημαίνει "ετοιμάζω" ένα ορυχείο.

 

Παλιά έκδοση:

11.thumb.JPG.f54332035d7289ba9f43b1c253482a2b.JPG

 

 

3)

Έκδοση Έθνους:

01.thumb.JPG.430ba3ecf3714d87ca95581a42d6439b.JPG

 

Τους ξέφυγε ένα άλφα στο "τελευταία".

 

Παλιά έκδοση:

07.thumb.JPG.0a2caa3162763be7a9c9c212180b2d6f.JPG

 

Eδώ τουλάχιστον στη νέα έκδοση τη φλέβα χρυσού την έχουν κάνει κίτρινη, σε σχέση με την παλιά που είχε το χρώμα του βράχου και μόνο απ΄τις ακτίνες λάμψης (και τα λεγόμενα του Πάουελ και του ΛΛ) καταλάβαινες ότι υπάρχει χρυσός εκεί.

 

 

4)

Έκδοση Έθνους:

02.thumb.JPG.2b4eafb8eb51c7a5329501c111368a36.JPG

 

"Kι όμως να της δώσετε ζωή".

 

Ενώ έπρεπε.

Παλιά έκδοση:

08.thumb.JPG.fd750289b675284f7d0f4133105555ad.JPG

 

"Mπορείτε να της δώσετε ζωή".

Πιο σωστό γραμματικά και σαν νόημα.

 

 

5)

Έκδοση Έθνους:

03.thumb.JPG.63e30986410d373f6709804c8dbf6e87.JPG

 

Εδώ έχει λάθος χρόνο στο "σκάψετε" με αποτέλεσμα να υπάρχει πρόβλημα κατανόησης.

Δεν είναι "να σκάψετε τη γη για να βρείτε χρυσάφι".

Την έχουν ήδη σκάψει (οι κάτοικοι της πόλης) κι ετοιμάζονται να φύγουν.

 

Το σωστό είναι.

Παλιά έκδοση:

09.thumb.JPG.77a331b4b272d2590af3656e09bd4112.JPG

 

"την σκάψατε για να βρείτε χρυσάφι".

 

 

6)

Τέλος ένα λάθος που μέχρι και οι "καλύτεροι" επιμελητές της radnet θα ζήλευαν :D

 

Έκδοση Έθνους:

05.thumb.JPG.b1e84d36780b31a6bfba7bfe10c80a34.JPG

 

"ΘέλετΑ να δείτε τον υπεύθυνοΙ των ορυχείων; Νομίζω ότι Η έμαθε κάτι σημαντικό και άνοιξε αμέσως το γραφείο!"

 

:lol::lol::lol:

 

Τρία λάθη σ΄ένα μπαλονάκι.
Radnet, άντε γεια! Φιλάκια! :lol:

 

Παλιά έκδοση:

12.thumb.JPG.193dc8537c5bd9d7fe55a33699113db9.JPG

 

Για να΄μαστε βέβαια δίκαιοι, εδώ δεν χρειαζόταν κόμμα πριν το "κι άνοιξε".

Αλλά μπροστά στα λάθη της νέας έκδοσης, αυτά είναι πταίσματα :)

 

 

Μπορεί κι άλλα να υπήρχαν, αλλά αυτά θυμόμουν.

Και στη Νταίηλυ Σταρ υπήρχαν κάποια θεματάκια. Όχι τόσο πολλά όπως στην Πόλη Φάντασμα βέβαια.

 

Δυστυχώς επιβεβαιώνομαι :thinking:

Τα περισσότερα τεύχη που βγήκαν με το Έθνος έχουν χειρότερη επιμέλεια απ΄τα παλιά.

Τα σκληρόδετα είναι προσεγμένα πάντως.

Αν κάποιος θέλει ωραία χρώματα και αξιοπρεπή επιμέλεια, να πάρει τα σκληρόδετα. Θεωρώ συνολικά είναι η καλύτερη έκδοση :)

Όσα δεν βγήκαν σκληρόδετα πάντως, προσωπικά προτιμώ να τα΄χω στις παλιές εκδόσεις, που ναι μεν δεν είναι άρτιες, αλλά δεν σου πονάνε τα μάτια κιόλας απ΄τα τόσα λάθη επιπολαιότητας :)

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Τα οπισθόφυλλα των τευχών #03, 04, 08, 11, 13, 14, 21, 26 ανέβηκαν στην βάση μας. :) 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21489
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Και το #12

LUKELUKETHNOS_0012z.jpg

 

Μεταφέρθηκε στην βάση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.