Μετάβαση στο περιεχόμενο

Samson & Goliath (1967-1968)


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Young_Samson.jpg

 

Σήμερα έχω τρελλή ρέντα.... 2 καρτούν με βασανίζαν χρόνια τώρα και μέσα σε 2-3 ώρες τα βρήκα και τα δύο... :D Πάμε λοιπόν.

 

Το συγκεκριμένο δεν ξέρω πως είχε μεταφραστεί στα Ελληνικά. Είναι τόσο απίστευτα αχνές οι μνήμες μου που πρέπει να το έδειξε η ελληνική τηλεόραση κάπου μεταξύ 1978-1982. Είναι σειρά της αμερικάνικης εταιρίας Hanna-Barbera από το 1967. Κεντρικός ήρωας είναι ο νεαρός Samson που διασχίζει την Αμερική με μια μηχανή παρέα με τον σκύλο του τον Goliath (χρησιμοποιώ τις πρωτότυπες ονομασίες αφού δεν ξέρω πως τις μεταφράσαμε). Φοράει όμως 2 χρυσά περικάρπια τα οποία όταν τα χτυπάει μια φορά μεταμορφώνεται σε μια υπερηρωική εκδοχή του βιβλικού Σαμσών. Άμα τα χτυπήσει και δεύτερη τότε ο σκύλος του μεταμορφώνεται σε ένα υπερηρωικό λιοντάρι.
 

sams mhx.jpg sams met.jpg

 

Συνολικά βγήκαν 20 επεισόδια στα οποία αντιμετωπίσαν τρελούς επιστήμονες, υπερκακούς, μυστήρια ζώα και ότι άλλο συνηθίζονταν. Ακόμα δεν υπήρχε ο Πάνος Κούτρας, ειδαλλώς θα αντιμετώπιζαν και κανέναν

 

.

sams bracelets.jpg

 

Πέραν από τα περικάρπια, την μεταμόρφωση και το λιοντάρι δεν θυμόμουν και τίποτα άλλο για τη σειρά. Και από κάτι βιντεάκια που βλέπω στο youtube μάλλον δεν υπάρχει και λόγος για να θυμόμουν κάτι παραπάνω :)
 

sams statue.jpg

Την ίδια χρονιά που βγήκε η σειρά έχουμε και την πρώτη εμφάνιση του Captain Marvel των Marvel Comics. Σημειώνω ότι και εκεί ο Rick Jones καλεί/μεταμορφώνεται/αλλάζειθέσεις με τον Captain Marvel χτυπώντας 2 περικάρπια :) (τα Nega-Bands). Δεν γνωρίζω εάν υπήρξε επιρροή από το ένα στο άλλο.

Περιπέτειες τους μεταφέρθηκαν και σε κόμικ από την Gold Key μέσα στη σειρά Hanna-Barbera Super TV Heroes
 

sams com 1.jpg sams com 2.jpg

 

Στην Αμερική σε κάποια στιγμή άρχισαν να προβάλλονται σε συνδυασμό με μια άλλη σειρά ονόματι The Space Kidettes οπότε το 2011 αμφότερες οι σειρές κυκλοφόρησαν μαζί σε 4πλη κασετίνα DVD (amazon)

:cheers5:

πηγές
wiki
imdb

 

[imdb=tt0283790]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.