Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΑΡΒΕΛ ΝΤΑΚ [SUPER DAISY / PAPERINIKA]


saravakos

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  3299
  • Group:  Members
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  535
  • Reputation:   5347
  • Achievement Points:  535
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6095 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Super Daisy

post-3299-0-75882600-1360262319_thumb.jpg

 

Η Μάρβελ Ντακ δημιουργήθηκε στην ιστορία "Paperinika e il filo di Arianna" το 1973 από το πενάκι του Giorgio Cavazzano σε σενάριο του Guido Martina η οποία δημοσιεύθηκε στην Ελλάδα μόνο το 1982 στο Μίκυ Μάους #852 (σύμφωνα με το INDUCKS), πάνω από 30 χρόνια πριν!!! Αυτή η ιστορία ήταν και η πρώτη εμφάνιση της όχι διάσημης και αδίστακτης Sirena Seducy και των βοηθών της: Brutus the villain και Lavulpis. Επίσης ήταν πρώτη εμφάνιση και για την Genialina Edy Son, εφευρέτρια των εξαρτημάτων της Μάρβελ Ντακ. Δυστυχώς επειδή τα τεύχη που έχω με ιστορίες τους δεν τα έχω μαζί μου δεν θυμάμαι τα ελληνικά ονόματα όλων αυτών των χαρακτήρων.

 

post-3299-0-95781100-1360262383_thumb.jpg

Πρώτη σελίδα από την πρώτη της εμφάνιση

 

Η Μάρβελ εμφανίστηκε σε συνολικά 58 ιστορίες, 43 βραζιλιάνικες (που αρέσκονται στα υπερηρωικά παπιά) και σε 15 ιταλικές. Στην Ελλάδα δημοσιεύθηκαν 10 ιστορίες της, όλες ιταλικές.

 

Είναι η μυστική ταυτότητα της Νταίζυ Ντακ (τι πρωτότυπο :P) και αντίστοιχη του Φάντομ Ντακ για τον Ντόναλντ. Είναι υπερβολικά φεμινίστρια, όπως είναι και η ίδια η εφευρέτρια των εξαρτημάτων της. Αυτή και ο Φάντομ Ντακ συνήθως αντιμάχονται. Σε κάποιες εμφανίσεις της έχει μπλε στολή, σε άλλες κόκκινη και σε άλλες στολή ίδια με αυτή του Φάντομ Ντακ. Επίσης έχει δικό της αυτοκίνητο όπως και δική της μοτοσικλέτα. Η Νταίζυ αποφασίζει να δημιουργήσει την μυστική της ταυτότητα μετά από έναν φεμινιστικό διάλογο με την Genialina Edy Son.

 

post-3299-0-76861100-1360262985.jpg post-3299-0-54661200-1360263000_thumb.jpg post-3299-0-90164200-1360263011_thumb.jpg

Οι 3 διαφορετικές εμφανίσεις της Μάρβελ Ντακ

 

post-3299-0-59279600-1360263020_thumb.jpg

Η μοτοσικλέτα της Μάρβελ Ντακ

 

Συμμετείχε στην ιστορία Ultraheroes, δημοσιευμένη στην Ελλάδα στα Μίκυ Μάους #2207-2215 το 2008 και στα Μεγάλα Σήριαλ #21 το 2009. Εκεί έλαβε μέρος στην επώνυμη αυτή υπερηρωική ομάδα. Στην ιστορία αυτή φαίνεται ότι υπάρχει έλξη (παρά τους καυγάδες τους) μεταξύ της Μάρβελ Ντακ και του Φάντομ Ντακ (όπως αντίστοιχα συμβαίνει στης πραγματικές τους ζωές ως Νταίζυ και Ντόναλντ αντίστοιχα) χωρίς να γνωρίζουν την πραγματική ταυτότητα ο ένας του άλλου.

 

Σε μένα είναι σχετικά συμπαθής χαρακτήρας κυρίως επειδή οι δύο πρώτες ιστορίες της είναι από το δίδυμο Guido Martina-Giorgio Cavazzano και τις έχω διαβάσει.

 

 

P.S.(1): Δεν γνωρίζω από που εμπνεύστηκαν οι Έλληνες μεταφραστές το όνομα Μάρβελ. Ίσως είναι από την αντίστοιχη εταιρεία;

 

P.S.(2): Δεν είναι τυχαία που κάνω αυτή την παρουσίαση τώρα που MoM είναι η φίλη paola (Γιώτα) αφού σαν εικόνα στο profile της έχει την Μάρβελ Ντακ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25978
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  927
  • Reputation:   7609
  • Achievement Points:  927
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4208 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Γιώργο πολύ καλή η παρουσίαση σου!! Η Μάρβελ είναι ένας χαρακτήρας που όντως συναντήσαμε σε πολύ λίγες ιστορίες..ας ελπίσουμε πως η δυναμική Μάρβελ θα κάνει κ άλλες εμφανίσεις..! Ευχαριστούμε :):best:

αφιερωμένο στην φίλη μας Πάολα!!! :cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20419
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5050 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Γιωργο σε ευχαριστω για το αφιερωμα σου στην αγαπημενη μου Μαρβελ Ντακ!! :up::respect::yahoo::congrats:

Οταν ημουν μικρη και ξεκινησα να αγοραζω Μικυ Μαους, στα εφημεριδοπωλεια εβρισκα και παλιοτερα τευχη απο αυτα που ειχα.(Ξεκινησα απο το τευχος 940).Ετσι ετυχε να αγορασω και τα τευχη με την ιστορια αυτη :"Μαρβελ Ντακ εναντιον Φαντομ Ντακ",Τη διαβασα και επαθα!!! :wow: Η ιστορια αυτη εκανε τρομερη εντυπωση στο παιδικο μου μυαλουδακι.Την ειχα διαβασει τοσες φορες που την ειχα μαθει απεξω.Εγινε η πιο αγαπημενη μου ιστορια. :P

Απο τοτε περιμενα καθε βδομαδα να ξαναδω μια αναλογη ιστορια αλλα ματαια. :( Χρειαστηκε να περιμενω πολυ για να ξαναδιαβασω ιστορια με την Μαρβελ Ντακ αλλα και παλι ηταν διαφορετικη οχι οπως την ειχα γνωρισει.Παραμενει ομως αγαπημενη.

Εχω μαζεψει ολες τις ιστοριες της που εχουν κυκλοφορησει εδω (αυτες τις λιγες)

Στην πρωτη "ο μιτος της Αριαδνης" μαθαινουμε πως δημιουργηθηκε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  396
  • Content Count:  4305
  • Reputation:   34111
  • Achievement Points:  4429
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4310 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Άλλη μια εξαιρετική παρουσίαση φίλε Γιώργο!!! Keep up the good work!!! :up:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4672 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Από τις λίγες ιστορίες που έχω διαβάσει με την ηρωίδα,αυτή που πρωτοδιάβασα και μου έκανε μεγάλη εντύπωση είναι αυτή στα Κλασσικά #187.

Εχω διαβάσει και το τομάκι από τα Μεγάλα Σήριαλ με τους Σουπερήρωες αλλά δεν μου άρεσε σε σχέση με την παλιά ιστορία :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20419
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5050 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Από τις λίγες ιστορίες που έχω διαβάσει με την ηρωίδα,αυτή που πρωτοδιάβασα και μου έκανε μεγάλη εντύπωση είναι αυτή στα Κλασσικά #187.

Εχω διαβάσει και το τομάκι από τα Μεγάλα Σήριαλ με τους Σουπερήρωες αλλά δεν μου άρεσε σε σχέση με την παλιά ιστορία :)

Για μενα οι δυο καλυτερες της ειναι οι δυο πρωτες της περιπετειες.

http://coa.inducks.o...?c=gr/MM++906#b http://coa.inducks.o...hp?c=gr/MM++907 (η αγαπημενη μου)

 

και η πρωτη της εμφανιση. http://coa.inducks.o...?c=gr/MM++852#b

 

Σε αυτες τις δυο ηταν με την πρωτοτυπη μορφη της.Μετα την βλεπουμε αλλαγμενη.

Επεξεργασία από paola
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27235
  • Group:  Members
  • Topic Count:  48
  • Content Count:  1360
  • Reputation:   9717
  • Achievement Points:  1360
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4165 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πραγματικά πολύ ωραία παρουσίαση και μια ηρωίδα που δυστυχώς δεν έχει εμφανιστεί πολύ. Θυμάμαι πολύ αμυδρά μια ιστορία της που έχω διαβάσει αλλά θα ήθελα και άλλο. :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20419
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5050 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ειχα διαβασει κατι παλιοτερα,δεν ξερω αν οντως ισχυει,οτι ο λογος που δεν γραφτηκαν πολλες ιστοριες με την Μαρβελ Ντακ,ηταν οτι δυσαρεστηθηκαν οι fans του Φαντομ.Και αυτο επειδη η Νταιζυ ως Μαρβελ Ντακ "εβγαινε απο πανω" και φαινοταν καλυτερη απο τον Φαντομ.

Θα μπορουσαν ομως να της γραψουν ιστοριες οπου να πρωταγωνιστει μονη χωρις εκεινον.

Θα ηθελα παρα πολυ να διαβασω και αλλες ιστοριες με εκεινη αλλα η παρουσια της ειναι πολυ σπανια δυστυχως. :sad1:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27235
  • Group:  Members
  • Topic Count:  48
  • Content Count:  1360
  • Reputation:   9717
  • Achievement Points:  1360
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4165 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Χμμμ...θα μπορούσε να συμβεί κάτι τέτοιο...Η Μαρβελ Ντακ στην αρχή παρουσιάστηκε ως κακός χαρακτήρας και μετά έγινε καλός?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20419
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5050 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Χμμμ...θα μπορούσε να συμβεί κάτι τέτοιο...Η Μαρβελ Ντακ στην αρχή παρουσιάστηκε ως κακός χαρακτήρας και μετά έγινε καλός?

Οχι! Καλη ηταν απο την αρχη απλα πιστευε στην ανωτεροτητα των γυναικων απεναντι στους αντρες .Στις 2 πρωτες περιπετειες αυτη ηταν που "εβγαλε το φιδι απο την τρυπα" και εκανε τον Ντοναλντ να φαινεται κατωτερος. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27235
  • Group:  Members
  • Topic Count:  48
  • Content Count:  1360
  • Reputation:   9717
  • Achievement Points:  1360
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4165 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Την έχω μπερδέψει με άλλη ηρωίδα τότε. Όπως είπες πιο πάνω θα μπορούσαν να την βάζουν σε ιστορίες που θα ήταν μόνη της ή με τις 3 ανηψιές της Νταίζυς και όχι απαραίτητα με τον Ντόλνταντ. Αλλά...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190101
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Θα σας στεναχωρήσω κορίτσια (αν και εδώ που τα λέμε άνετα με γράφετε εκεί που δεν πιάνει μελάνι οπότε δεν τρέχει κάστανο :) ), αλλά ΙΜΗΟ είναι χαλαρά από τους απεχθέστερους χαρακτήρες που έφτιαξαν τα Ιταλικά Ντίσνεϋ τη δεκαετία του 70. Αν και εδώ που τα λέμε ίσως και όλοι οι χαρακτήρες των Ιταλικών Ντίσνεϋ εκείνης της περιόδου είναι για τα μπάζα (θυμίζω Παπερέτα ΓιεΓιε και ειδικά Τζένη και Λούλη).

 

χμ... τώρα που το ξανακοιτάζω οι άλλοι 3 είναι από δεκαετία του 60, αλλά η πλειονότητα των ιστοριών που τους έχω διαβάσει είναι από 70 και μου προκαλούν μια βαθειά απέχθεια και αηδία :) Είναι τόσο παρακμιακοί όσο και η δεκαετία του 70. Και ειδικά η ευρωπαϊκή δεκαετία του 70. Από μια χώρα όμως η οποία ταλανίζεται στην απίστευτη διαφθορά, με τα παλιά τζάκια στις στοές τους με τα μαύρα τα κουστούμια τους, με αλλαγή κυβέρνησης κάθε όταν αλλάζει το φεγγάρι, με απίστευτη τρομοκρατία που καταλήγει να σκοτώσει μέχρι και πρωθυπουργό μετά από απαγωγή, με έναν άλλον πρωθυπουργό να καταλήγει φυγάς από τη δικαιοσύνη στην Τυνησία και με έναν ακόμα να είναι τόσο απίστευτα διεφθαρμένος που όλοι αναγνωρίσαν με την μια την παρωδία/καρικατούρα στον Νονό ΙΙΙ........... εεεεε.... βάλε και ότι είναι θρησκόληπτη χώρα... τι σόι πολιτισμό να περιμένεις από δαύτους???... Αληθεύει ότι ο πόνος δημιουργεί τέχνη (καθόλου τυχαίο που οι καλύτερες ροκιές στην Ελλάδα ΔΕΝ βγήκαν από την Αθήνα), αλλά εκεί δεν μιλάμε για πόνο, αλλά για απίστευτη δυσωδία. Μπλεγμένα τώρα αυτά και μέσα στο κλίμα του ψυχρού πολέμου... αχαχούχα! :)

 

Η συγκεκριμένη φιγούρα λοιπόν δημιουργήθηκε για τελείως λάθος λόγους. Έγινε ένα αντίβαρο στον Φάντομ Ντακ μέσα σε φεμινιστικά πλαίσια. Ήταν μια ανταγωνιστική φιγούρα, η οποία λόγω των όρων ύπαρξής/δημιουργίας της θα έπρεπε να κερδίζει/τουμπάρει/επιβάλλεται στον Φάντομ. Και εδώ μπαίνει και το μέγιστο ατόπημα. Όχι επειδή κερδίζει τον Φάντομ, αλλά επειδή ο Φάντομ έγινε αγαπητή φιγούρα εν μέρει διότι φέρνει το υπερηρωικό στα Disney αλλά κυρίως διότι παίρνει τον loser Donald και τον κάνει έναν ήρωα ο οποίος κυριαρχεί στο περιβάλλον που τον καταπιέζει στην rl. Ως εκ τούτου λοιπόν με το ένα χέρι πρόσθεσαν στον Donald και με το άλλο πήγαν να αφαιρέσουν ότι του δώσαν.

 

Διόλου τυχαίο λοιπόν που η συγκεκριμένη φιγούρα δεν γνώρισε ποτέ αποδοχή. Συνολικά έχει 56 ιστορίες. 73, 73, 77 (που δεν είναι κανονική ιστορία, αλλά πρόλογος σε συλλογή των 2 του 73) και 80. Και μετά την περιλαβαίνουν οι Βραζιλιάνοι. Βγάζουν ένα κάρο σαχλαμάρες (φαντάζομαι :) ) για να την ξαναθυμηθεί (κυριολεκτικά) η Ziche στο εξαιρετικό Παπιομυστήριο το 96, να ξαναμπεί στο ράφι και να επανέλθει το 2007 με το αδημοσίευτο καθ'ημάς Il ritorno di Paperinika (ήτοι η επιστροφή της Μάρβελ Ντακ). Έκτοτε υπάρχουν 2 ιστορίες στο "σύμπαν" ΣουπερΉρωες και μόλις 3 ακόμα (εκ των οποίων μόνο μια έχει μεταφραστεί σε ένα ΑΛμανάκο του 11)

 

... Από εκεί και πέρα βλέπω ότι ως φιγούρα είχε εντυπωσιάσει τις κυρίες και τις δεσποινίδες του φόρουμ.... Το καταλαβαίνω λόγω φύλου και επειδή ήταν (και εντέλει παραμένει) κάτι το τόσο διαφορετικό μέσα στο σύμπαν της Disney. Και σε εμένα έως ένα βαθμό ο Φάντομ (αλλά και ο Αντόλντ ο Ανήμερος) είχε ασκήσει τέτοια γοητεία καθαρά γιατί ήταν σπάνιος και ασυνήθιστος :)

 

Να σημειώσω ότι κατά πως βλέπω στην Ελλάδα πρωτοδημοσιεύτηκαν οι ιστορίες της το 1982 (ΜΜ 852) (η οποία δεν έχει ξαναδημοσιευτεί???!!!) και το 1983 (ΜΜ 906+907 η οποία ξαναϋπάρχει μόνο στο Σπέσιαλ Φάντομ Ντακ του 91)..... φαντάσου για να τις θυμάμαι, το τι εντύπωση μου είχαν προκαλέσει :) αν και μάλλον αυτό οφείλετο στον Φάντομ (που ήταν εξίσου σπάνιος όταν ήμουν παιδί).

 

Θέλω να επισημάνω το ότι παντού την μεταφράζουν χρησιμοποιώντας είτε το συνθετικό Σούπερ είτε το συνθετικό Φαντομ. Μόνο εμείς έχουμε επιλέξει το Μάρβελ. Αν θα έπρεπε να στοιχηματίσω κάπου, θα στοιχημάτιζα (και χωρίς μεγάλη παρότρυνση :) ) σε επιρροή από το Μάρβελ Γκερλ των X-Men του Καμπανά.... (aka Jean Grey). Όσο το σκέφτομαι, εκείνη την εποχή (αρχές δεκαετίας 80) κάποιος που διαβάζει μόνο Ελληνικά κόμικ γνωρίζει μονο δύο υπερηρωίδες. Την Μάρβελ Γκερλ και την Γουόντερ Γούμαν (που υπήρχε ως 2η ιστορία στα Σούπερμαν του Ψαρόπουλου).... χμμμμ.... όσο το σκέφτομαι κι άλλο βέβαια υπήρχε και η αόρατη γυναίκα των Φ4 (μετάφραση τότε?) και όλο και κάποια θα βολόδερνε στους Εκδικητές..... Anyhow... Είναι τόσο απίστευτα κοντά τα 2 ονόματα και είναι τόσο απίστευτα διαφορετική η δική μας επιλογή από αυτή των άλλων, που σίγουρα υπάρχει συσχετισμός.

 

Και μια τελευταία επισήμανση/σκέψη. Το όνομα κόλλησε....... Εν αντιθέσει με άλλους χαρακτήρες οι οποίοι γνώρισαν τις άπειρες διαφορετικές μεταφράσεις/αποδόσεις, αυτή εδώ, με μόλις 2 εμφανίσεις αρχές 80'ς, 2 αρχές 90'ς και τα πιο πρόσφατα Υπερήρωες, και κρατάει σταθερό το όνομα της. Το Μάρβελ Γκερλ έμεινε στην ιστορική μνήμη των μεταφραστών και αυτό είναι προφανώς μια σαφέστατη ένδειξη της δυναμικής εκείνων των 2 ιστοριών. Σύμφωνα με τις κυρίες θετικής δυναμικής, σύμφωνα με εμένα αρνητικής :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25536
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  326
  • Reputation:   1670
  • Achievement Points:  326
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4289 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Από τις λίγες ιστορίες που έχω διαβάσει με την ηρωίδα,αυτή που πρωτοδιάβασα και μου έκανε μεγάλη εντύπωση είναι αυτή στα Κλασσικά #187.

Εχω διαβάσει και το τομάκι από τα Μεγάλα Σήριαλ με τους Σουπερήρωες αλλά δεν μου άρεσε σε σχέση με την παλιά ιστορία :)

 

το εχω και εγω αυτο το τευχακι, φοβερη ιστορια!

 

 

μεγαλο λολ στο αποπανω ποστ :P (venezulean potlemoth) , και με εμενα μου αρεσει σαν χαρακτηρας :sad1: και ας μην ειμαι κοριτσι :sad1

 

Επεξεργασία από Kozy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45736
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Βασικά είναι όπως ακριβώς τα λέει ο Γερμανικός, δεν θα μπορούσα να τα πω καλύτερα. Η Μάρβελ Ντακ στην ουσία σταμάτησε να χρησιμοποιείται επειδή ο Ντόναλντ, ακόμη και ως Φάντομ Ντακ, έβγαινε και πάλι χαμένος. Ο Φάντομ είχε πολύ μεγάλη απόκριση επειδή ειδικά στις πρώτες του ιστορίες ήταν ένας εκδικητής, που σκοπός του ήταν να εξαπατήσει τους πάντες (ακόμα και τα ανιψάκια του) προκειμένου να πάρει εκδίκηση κυρίως εις βάρος του Σκρουτζ, του Γκαστόνε και της Νταίζυ, ως απάντηση για τις εκατοντάδες ιστορίες που είχαν βγει τα προηγούμενα χρόνια. Αργότερα προέκυψε και το υπερηρωικό στη μέση και έγινε αυτό που ξέρουμε σήμερα, όμως ο αρχικός σκοπός του ήταν να σταματήσει να είναι ο ηττημένος της υπόθεσης.

 

Χαρακτηριστικό είναι πως στις πρώτες ιστορίες του, π.χ. ο Γκαστόνε δεν έκανε κάτι ανήθικο, επομένως αν κάποιος που δεν είχε ιδέα από Disney πήγαινε και διάβαζε τις συγκεκριμένες ιστορίες, θα πέρναγε τον Φάντομ απλά ως έναν μνησίκακο κατεργάρη. Οι ιστορίες αυτές βασίζονταν στην γενική καταπίεση του Ντόναλντ από όλες τις προηγούμενες ιστορίες. Εκεί έρχεται και η Μάρβελ η οποία ήρθε να δώσει το τελειωτικό χτύπημα στην μυστική ταυτότητά του, με αποτέλεσμα να τρώει για ακόμα μία φορά παντόφλα από την αρραβωνιαστικιά του. Αυτός ήταν και ένας κύριος λόγος που δεν κράτησε πολύ, και πλέον την βλέπουμε σπανίως.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20419
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5050 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Germ :moutra2:

Λοιπον περα απο την πλακα :P σεβαστη καθε αποψη.Ειπαμε δεν μπορουν σε ολους να αρεσουν τα ιδια.Εμενα η Μαρβελ Ντακ εχει μεινει στο μυαλο μου,γιατι με εντυπωσιασε οταν ημουν μικρο παπακι και ισως τοσο εντονα γιατι ηταν σπανιες οι εμφανισεις της.

Και ενταξει αυτα που λετε σε σχεση με τον Φαντομ,δικιο εχετε.

Οπως εγραψα ομως σε προηγουμενο ποστ θα μπορουσε να πρωταγωνιστει σε ιστοριες χωρις την παρουσια του Ντοναλντ/Φαντομ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27235
  • Group:  Members
  • Topic Count:  48
  • Content Count:  1360
  • Reputation:   9717
  • Achievement Points:  1360
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4165 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πολύ ωραία η παρουσίαση σου Germanicus και λεπτομερής. Καταλαβαίνω γιατί φοβήθηκαν οι δημιουργοί αλλά έτσι φτιάχτηκε ένα μεγαλύτερο μυστήριο γύρω απο αυτόν τον χαρακτήρα, γιατί εξαφανίστηκε, γιατί δεν έχει δικές της ιστορίες, αν ήθελαν θα μπορούσαν να της αλλάξουν background και να την επαναφέρουν αλλά ποιος ξέρει...Μπορεί κάποτε να ξαναδούμε αυτήν την φεμινίστρια ηρωίδα. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12516
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5514 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Για τη μετάφραση του ονόματος να σημειωθεί ότι κυρίως νεότερες μεταφράσεις την έχουν ως Φαντομίνα (π.χ. Σούπερ Ήρωες). Με τον germ θα διαφωνήσω μόνο σχετικά με την Τζένυ η οποία μ'αρέσει σαν χαρακτήρας και τη θεωρώ πετυχημένη προσθήκη...! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190101
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

έχουν κάνει τέτοιο ατόπημα?!?!?!?!....................

 

μα'στα. δεν το είχα προσέξει....

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45736
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Στο Παπιομυστήριο αν δεν κάνω λάθος υπήρχαν και τα ανιψάκια ως φαντομάκια

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20419
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5050 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Για τη μετάφραση του ονόματος να σημειωθεί ότι κυρίως νεότερες μεταφράσεις την έχουν ως Φαντομίνα (π.χ. Σούπερ Ήρωες). Με τον germ θα διαφωνήσω μόνο σχετικά με την Τζένυ η οποία μ'αρέσει σαν χαρακτήρας και τη θεωρώ πετυχημένη προσθήκη...! :D

Ναι. Μαρβελ Ντακ αναφερεται μονο στις 2 πρωτες ιστοριες.Μετα Φαντομινα.

Και σε εμενα αρεσει πολυ η Τζενυ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25978
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  927
  • Reputation:   7609
  • Achievement Points:  927
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4208 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

ΚΑΙ τα ανηψάκια φαντομάκια ;;;; μονο ο Σκρούτζ έμεινε τώρα ως θείος Φαντομάς! :P

Η Τζένυ είναι η κρυφή αγάπη του ΣΚρουτζάκο!! :D -και μαρέσει επίσης!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12516
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5514 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

ΚΑΙ τα ανηψάκια φαντομάκια ;;;; μονο ο Σκρούτζ έμεινε τώρα ως θείος Φαντομάς! :P

 

http://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL+1632-A

:D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25978
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  927
  • Reputation:   7609
  • Achievement Points:  927
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4208 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

εχεις δίκιοοοοοοοοο!!! αλμανακο #177 και το εχω κιολας!! χαχαχα

http://coa.inducks.org/issue.php?c=gr%2FALM+177

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3299
  • Group:  Members
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  535
  • Reputation:   5347
  • Achievement Points:  535
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6095 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

post-3299-0-06677300-1361356435_thumb.jpg

 

Εξώφυλλο καινούριου τεύχους του Topolino.

 

Αυτός ο μήνας μάλλον είναι αφιερωμένος στην Μάρβελ Ντακ και από Ελλάδας και από Ιταλίας μεριάς. Μέχρι εκεί έφθασε η φήμη της MoM του forum μάλλον. :P:beer7:

Επεξεργασία από saravakos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20419
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5050 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ααχχχχ!!! Αυτα ειναι!! :hug2::spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 years later...

  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20419
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5050 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Σημερα κλεινουν 50 χρονια απο την πρωτη εμφανιση της Μαρβελ Ντακ!:hug2: Η σελιδα Papersera ανεβασε μια σελιδα απο την πρωτη αυτη ιστορια που δημοσιευθηκε στις 8 Απριλιου 1973 ,κι εγω ανεβαζω την αντιστοιχη  σελιδα απο την ιστορια στα ελληνικα,  (Ο μίτος της Αριάδνης! )tongue.pngtongue.png

 

IMG_20230408_175746.jpg

339290166_777146380251496_387077161540384665_n.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.