Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΑ ΝΕΑ ΚΑΙ ΟΙ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΑΚΤΙΝΑΣ


lefteris677

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11400
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4676 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ο Ντειβιντ κάνει φοβερή δουλειά μέχρι στιγμής!!Μπράβο του!Μπήκε με πολύ όρεξη και φαίνεται!!!!  :clap2:  :clap2:  :clap2:

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 613
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2122
  • Reputation:   20697
  • Achievement Points:  2157
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Ουαου!! :dance2:

 

Τρυφων τι φοβερες πληροφοριες ειν αυτες?????

Παιδια δε ξερω ποια ειν η γνωμη σας, αλλα βλεπω οτι η Νεα Ακτινα το παλευει πραγματικα, σε τοσο δυσκολους καιρους!!

Ποσο χαιρομαι που λαμβανουν υποψην τους, αποψεις τοσο σημαντικες οπως η δικη σου.

Ανυπομονω να ρθει το καλοκαιρι να αποκτησουμε και εμεις οι μικροι το Μικυ Μυστηριο ιστοριες Νουαρ....!!!!!! :D

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15457
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4997 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Τρύφωνα, μιας και το έχεις ήδη ξεκινήσει με τον Τερζόπουλο, έχω να κάνω μια πρόταση: Γιατί δεν του λες να βγάλει τα ίδια σε αριθμό παιχνίδια που έδινε το Topolino στην Ιταλία με την έκδοση του Μίκυ Μάους όπως το αεροπλάνο και το αυτοκίνητο του Φάντομ Ντακ, το αστρόπλοιο Μακ Ντακ κτλ;

Τα βλέπω στο ebay και τα ζηλεύω...για παράδειγμα υπάρχει το θησαυροφυλάκιο του Θείου $κρούτζ, το υποβρύχιο κ.α.

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12160
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Επιτέλους ένας επικοινωνιακός εκδότης, που λέει τα πράγματα απλά και ξεκάθαρα, πράγμα που μας βοηθάει να σχηματίσουμε μια πλήρη εικόνα για όλα τα περιοδικά όπως ανέφερε και ο Τρύφωνας παραπάνω.Όσον αφορά την δημοσίευση στριπ του Γκότφρεντσον στο Κόμιξ, λίγο αργά το θυμήθηκαν, αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ.Η αραιή συχνότητα κυκλοφορίας της σειράς, θα βοήθησει ώστε να δημοσιευτεί ο κατάλληλος αριθμός στριπ στο Κόμιξ και να μάθουν οι αναγνώστες τον Γκότφρεντσον.Τώρα μάλιστα.Δίνουν μια ευκαιρία στην σειρά να προωθηθεί σωστά και να μπορέσει να ολοκληρωθεί.Αλλά, όταν έχεις δημοσιεύσει σε ένα περιοδικό, μόλις 10-15 ιστορίες ενός δημιουργού και μέσω αυτού προωθείς 20-30 τόμους με την δουλειά του, την στιγμή που οι περισσότεροι δεν ξέρουν καν ποιος είναι, εννοείται πως υπάρχουν πολύ μεγάλες πιθανότητες να αποτύχεις και ειδικά εν μέσω της κρίσης, γι΄αυτό κι εγώ είδα αρνητικά το όλο εγχείρημα, αλλά με την κίνηση τους αυτή εννοείται πως βλέπω τα πράγματα διαφορετικά τώρα.Πιστεύω πως ο Τερζόπουλος κατάλαβε το σφάλμα του και πλέον θα δείξει την απαιτούμενη προσοχή ώστε τα πράγματα να κυλήσουν ομαλά για την σειρά.

 

Επίσης, η είδηση για την εμφάνιση εκδόσεων ντίσνεϋ στην Comicdom, είναι κάτι που με χαροποιεί, γιατί επιτέλους και εμείς οι φαν του είδους θα ξέρουμε πως κάπου εκεί υπάρχει κι ένας χώρος με το είδος κόμικ που αγαπάμε περισσότερο.Όπως και να το κάνουμε, αλλιώς είναι να πηγαίνεις και να βλέπεις κόμικς που δεν σε ενδιαφέρουν και αλλιώς είναι να βλέπεις κι ένα περίπτερο με κόμικς που αγαπάς και διαβάζεις χρόνια.Ελπίζω κάποια στιγμή, να δούμε και έκθεση ντίσνεϋ και γιατί όχι και κάποιον δημιουργό;Πιστεύω είναι μεγάλη ευκαιρία, η είσοδος της Νεάς Ακτίνας στην Comicdom.Θα αναθερμάνει το ενδιαφέρον των αναγνωστών για τα ντίσνεϋ κόμικς.Αρκεί φυσικά να γίνουν, σωστές κινήσεις και όχι πανέρια τύπου φεστιβάλ βιβλίου.

 

Όσον αφορά την επιστροφή του Γκότφρεντσον στο Κόμιξ, αλλά και τις επαναδημοσιεύσεις παλαιών ιστοριών, που απ΄την αρχή είχα δηλώσει υπέρ, μάλλον θα τις στηρίξω.Και κλείνοντας θα γίνω πάλι γραφικός και θα πω το εξής.Πόσο καλά κάναμε όσοι γκρινιάζαμε τα τελευταία χρόνια.

  • Like 19
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45777
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6174 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Μπόμπες πέφτουν στα τελευταία posts, ΜΠΟΜΠΕΣ ΛΕΜΕ !!!!

 

Για τα υπόλοιπα περιοδικά, ευχαριστούμε για τα καλά λόγια σας. Έχουμε μεγάλες προσδοκίες για το PKNA. Μπορώ να σας πω πως από το τεύχος 14, που κυκλοφορεί 1η Αυγούστου, τα τεύχη θα εμπλουτιστούν με  μια δεκασέλιδη ιστορία του Άνγκους Φάνγκους.

 

Στην ιταλική σειρά, οι 10σέλιδες ξεκινάνε από το τεύχος 11. Μήπως έγινε κάποιο λάθος ή απλά θα αλλάξουν τη σειρά έκδοσης;

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5283 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Δεν νομίζω να έγινε λάθος γιατί και τα δύο συμπίπτουν: Και ο αριθμός τεύχους και η ημερομηνία κυκλοφορίας (το #10 κυκλοφορεί 4/4 άρα το #14 θα κυκλοφορήσει την 1/8 που είναι και Πέμπτη). Το πιο πιθανό είναι αυτό που λες, δηλαδή να αλλάξουν τη σειρά δημοσίευσης.

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45777
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6174 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Κοίτα, από τη στιγμή που τις είχαμε ξεγραμμένες και τώρα πετάγεται επίσημη ανακοίνωση λέγοντας να τις περιμένουμε στο άμεσο μέλλον, ας βγουν και σε 10 τεύχη που λέει ο λόγος, το σημαντικό είναι πως θα δημοσιευτούν :D Αν δημοσιευτούν και οι συμπληρωματικές 8σέλιδες ιστορίες στον Β' κύκλο Μίκυ Μυστήριο θα μιλάμε για έπος !

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4810 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

τρυφωνα εβγαλες 

 

lavraki.jpg

 

 

  :respect:  :respect:  :respect:  :respect:

 

σιγουρα ενδιαφερουσες οι κινησεις της Ακτινας,μακαρι να τους βγει και σε καλο,δειχνουν να λογαριαζουν το κοινο (και την γενικοτερη κατασταση) περισσοτερο 

:)

  • Like 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5059 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Είμαι ενθουσιασμένος για το μέλλον της εκδοτικής..... 

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5283 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Κοίτα, από τη στιγμή που τις είχαμε ξεγραμμένες και τώρα πετάγεται επίσημη ανακοίνωση λέγοντας να τις περιμένουμε στο άμεσο μέλλον, ας βγουν και σε 10 τεύχη που λέει ο λόγος, το σημαντικό είναι πως θα δημοσιευτούν :D Αν δημοσιευτούν και οι συμπληρωματικές 8σέλιδες ιστορίες στον Β' κύκλο Μίκυ Μυστήριο θα μιλάμε για έπος !

 

Ποιες είναι αυτές οι 8σέλιδες ιστορίες, φίλε Γιώργο; Δεν τις ξέρω καν. Αν έχουν κωδικούς Inducks μπορείς να μας τους δώσεις; Πάντως, αφού πρόκειται για ανατύπωση, μου φαίνεται κάπως δύσκολο να δημοσιευθούν, εκτός αν βγουν σε ένα ή περισσότερα συμπληρωματικά τεύχη.

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28725
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6443 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Λοιπόν, μου φαίνεται πως έχουμε έναν εκδότη που όχι μόνο σέβεται τους πελάτες του, αλλά έχω την εντύπωση ότι έχει και το ίδιο μικρόβιο με αυτούς. Δεν μπορεί να είναι μόνο καλά διαβασμένος (προφανώς θα έχει διαβάσει άπαντα από Μίκυ... ο τυχεράκιας), αλλά δείχνει να αγαπάει σοβαρά και να νοιάζεται για αυτό που κάνει και είναι ένα βαρύ κληροδότημα που άλλοι δεν θα μπορούσαν καν να ανταποκριθούν. Χαίρομαι που υπάρχουν ακόμη σοβαροί επαγγελματίες ακόμη και μέσα στην κρίση και εάν θεωρούσα μία φορά την εταιρεία εγγύηση για οτιδήποτε και αν βάλει μπρος, τώρα ανέβηκε ακόμη περισσότερο στα μάτια μου. Ήταν πάντα από τις αγαπημένες μου εταιρείες και ας μην είμαι τόσο παπί όπως πολλοί από εσάς, αλλά νιώθω όλο και περισσότερα πούπουλα να ξεφυτρώνουν επάνω μου. :P

  • Like 17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5283 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Λοιπόν, μου φαίνεται πως έχουμε έναν εκδότη που όχι μόνο σέβεται τους πελάτες του, αλλά έχω την εντύπωση ότι έχει και το ίδιο μικρόβιο με αυτούς. Δεν μπορεί να είναι μόνο καλά διαβασμένος (προφανώς θα έχει διαβάσει άπαντα από Μίκυ... ο τυχεράκιας), αλλά δείχνει να αγαπάει σοβαρά και να νοιάζεται για αυτό που κάνει και είναι ένα βαρύ κληροδότημα που άλλοι δεν θα μπορούσαν καν να ανταποκριθούν. Χαίρομαι που υπάρχουν ακόμη σοβαροί επαγγελματίες ακόμη και μέσα στην κρίση και εάν θεωρούσα μία φορά την εταιρεία εγγύηση για οτιδήποτε και αν βάλει μπρος, τώρα ανέβηκε ακόμη περισσότερο στα μάτια μου. Ήταν πάντα από τις αγαπημένες μου εταιρείες και ας μην είμαι τόσο παπί όπως πολλοί από εσάς, αλλά νιώθω όλο και περισσότερα πούπουλα να ξεφυτρώνουν επάνω μου. :P

 

Δηλαδή, φίλε Γιόσι, με ουρά και στρογγυλά αυτιά, αποκλείεται να σε δούμε :mafia: ; Ο καθένας με τον πόνο του, βλέπεις.

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45777
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6174 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ποιες είναι αυτές οι 8σέλιδες ιστορίες, φίλε Γιώργο; Δεν τις ξέρω καν. Αν έχουν κωδικούς Inducks μπορείς να μας τους δώσεις; Πάντως, αφού πρόκειται για ανατύπωση, μου φαίνεται κάπως δύσκολο να δημοσιευθούν, εκτός αν βγουν σε ένα ή περισσότερα συμπληρωματικά τεύχη.

 

Δες εδώ πέρα για περισσότερες πληροφορίες.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12981
  • Reputation:   95046
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4651 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Τα νέα τις τελευταίες ημέρες πέφτουν με ρυθμό πολυβόλου και πραγματικά είναι όλα πολύ ευχάριστα...!

Δεν μπορώ να περιγράψω πόσο πολύ ενθουσιασμένος είμαι που επιτέλους η αγαπημένη μου εκδοτική ανανεώνεται κι αρχίζει να μιλά στην καρδιά των παλιών συλλεκτών...!

Δεν καλούμε κάποια στιγμή επίσημα τον Ντέιβιντ στην Λέσχη να τον γνωρίσουμε κι από κοντά...? :P

Επεξεργασία από Indian
  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9491
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5146 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Να προσθέσω και γω ότι σε ερώτηση μου αν μπορούν να μου αποστείλουν παλιοτερα τεύχη Μίκυ Μάους που έχω χάσει η απάντηση τους ήταν άμεση και θετική για νούμερα μετά το 2200. (ζήτησα συγκεκριμένα κομμάτια).

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4970
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

ΕΚΤΑΚΤΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ!

 

Φίλοι μου,

Λόγω προβλημάτων του πρακτορείου διανομής το τεύχος Απριλίου του Κόμιξ και της Μίννι δεν θα κυκλοφορήσουν στην προγραμματισμένη τους ημερομηνία αλλά θα κυκλοφορήσουν πανελλαδικά την Τρίτη 26 Μαρτίου!

 
576733_551890028174775_2052627030_n.jpg
 
ΠΗΓΗ:facebook
 

Για περισσότερα νέα και εξελίξεις σχετικά με τις μελλοντικές εκδόσεις και τις εξελίξεις των ελληνικών Ντισνεικών εκδόσεων μείνετε συντονισμένοι...............

 

ΑΠΟ ΛΟΧΑΓΟΣ:   :soldier:

Επεξεργασία από Λοχαγός Μαρκ
  • Like 17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4399
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το πιο σημαντικό πράγμα που άλλαξε στη Νέα Ακτίνα είναι ότι επιτέλους ακούει τα παράπονα των αναγνωστών, τις συμβουλές τους, ενημερώνει για όποιες αλλαγές γίνονται και γενικότερα αρχίζει να χτίζει μια γέφυρα επικοινωνίας που έλειπε τόσα χρόνια από την εταιρία. Έτσι πιστεύω θα ωφεληθούν και οι αναγνώστες αλλά και θα ανέβουν οι πωλήσεις τους αφού θα προσεγγίσουν αυτό που θέλει το αναγνωστικό κοινό.

Το επόμενο σημαντικό βήμα είναι να ανοίξουν τα γραφεία της εταιρίας τους και το αρχείο τους που παρ'ότι ακούγεται ότι δεν υπάρχει, προσωπικά το θεωρώ φήμη, έτσι ώστε να έρθουν σε άμεση επαφή με τους αναγνώστες, να κάνουν κάποιες εκθέσεις ή εκδηλώσεις, να προσπαθήσουν να βελτιώσουν τις τρέχουσες εκδόσεις στηριζόμενοι τόσο στην εμπειρία των παλιών αναγνωστών ως προς το επίπεδο των ιστοριών, αλλά και των καινούριων, και να δώσουν βάση πιο πολύ σε συλλεκτικά βιβλία-εκδόσεις με τις καλύτερες ιστορίες. Ας πει κάποιος για τo Hall of Fame. Προσωπικά πιστεύω δύσκολα θα αντέξει πολλούς τόμους η gottfredson. Ωστόσο αν επιμείνει σε αυτό το επιχείρημα θα μπορούσε να το κάνει του στυλ 1 τόμος σκέτο Μίκυ, 1 τόμος Μίκυ και Ντόναλντ που θα βγει σε λίγο καιρό στην Αμερική

Επίσης στο Κόμιξ όπως είχα αναφέρει και παλαιότερα θα μπορούσαν να βάζουν και 10σέλιδη ή 20σέλιδη ιστορία του gottfredson και όχι μόνο 2σέλιδη. Τέλος όσον αφορά το κόμιξ, επιμένω να μειώσουν το σύνολο των ιστοριών και ακόμα και τις σελίδες. Ας μείνουν 3 το πολύ 4 ιστορίες σε κάθε τεύχος και ας ανεβάσουν την ποιότητά τους και να μείνει ίδια η τιμή.

 

Τέλος έχουν λείψει οι εγκυκλοπαιδικές γνώσεις που έβαζαν σε διάφορα παλιά τεύχη μίκυ μάους ή μεγάλο μίκυ. Παλαιότερα μάθαινες πολλά διαβάζοντας ένα μίκυ μάους. Δεν ξέρω αν συνεχίζεται ακόμη αλλά καλό θα είναι να γίνει και σε αυτόν τον τομέα μια αναβάθμιση.

 

Γενικά το κλειδί κατά τη γνώμη μου είναι οι συλλεκτικές εκδόσεις με πολύ καλή εκτύπωση και ποιότητα ιστοριών... Θα πρέπει να δώσουν βάρος εκεί.

 

Και ακόμη μια συνεργασία με Deagostini δε θα ήταν κακή...Μπορεί να προκύψουν ωραία πραγματα...

  • Like 18
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5283 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Δες εδώ πέρα για περισσότερες πληροφορίες.

 

΄Εχεις δίκιο Γιώργο μου, το είχαμε ξανασυζητήσει στο GC και είχα μάλιστα ευχηθεί να κυκλοφορήσουν αυτές οι 8σέλιδες ιστορίες και στην Ελλάδα. ΄Ομως πέρασε αρκετός καιρός και το ξέχασα.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15457
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4997 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Όσον αφορά το αρχείο του Τερζόπουλου που εικάζεται ότι δεν υπάρχει το θεωρώ κι εγώ φήμη, όπως επίσης φήμη θεωρώ ότι και το 2004 που είχε έρθει ο Ντον Ρόσα στην Ελλάδα, τα δέκα πρώτα τεύχη των Μίκυ Μάους, Μεγάλο Μίκυ και Κλασικά που έβλεπα μέσα σε γυάλινες προθήκες και μου έτρεχαν τα σάλια, είχαν παραχωρηθεί από ιδιώτη συλλέκτη μόνο για την εκδήλωση...

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45777
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6174 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Από συλλέκτες ήταν σίγουρα οι λιθογραφίες, ένας εκ των οποίων ήταν και ο PHOTO. Όσο για τα κολλαριστά τεύχη των σειρών που ανέφερες, νομίζω ένας της εκδοτικής μου ανέφερε πως είναι από το προσωπικό αρχείο της εκδοτικής, όμως δεν είμαι καθόλου σίγουρος. Δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά, όμως το έχω σαν πιθανότητα.

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9491
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5146 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Καλα ρε παιδιά κοτζάμ Τερζοπουλος και δεν θά εχει αρχείο τα τεύχη που εχει εκδόσει, έστω και μια φορά;;;

Εδώ τα έχουμε εμείς σχεδον ολα άυτος δε θά τα χει;

Και αν δε τα ειχε θα μπορουσε καλιστα να τα βρει...

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5283 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Όσον αφορά το αρχείο του Τερζόπουλου που εικάζεται ότι δεν υπάρχει το θεωρώ κι εγώ φήμη, όπως επίσης φήμη θεωρώ ότι και το 2004 που είχε έρθει ο Ντον Ρόσα στην Ελλάδα, τα δέκα πρώτα τεύχη των Μίκυ Μάους, Μεγάλο Μίκυ και Κλασικά που έβλεπα μέσα σε γυάλινες προθήκες και μου έτρεχαν τα σάλια, είχαν παραχωρηθεί από ιδιώτη συλλέκτη μόνο για την εκδήλωση...

 

 

Από συλλέκτες ήταν σίγουρα οι λιθογραφίες, ένας εκ των οποίων ήταν και ο PHOTO. Όσο για τα κολλαριστά τεύχη των σειρών που ανέφερες, νομίζω ένας της εκδοτικής μου ανέφερε πως είναι από το προσωπικό αρχείο της εκδοτικής, όμως δεν είμαι καθόλου σίγουρος. Δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά, όμως το έχω σαν πιθανότητα.

 

 

Καλα ρε παιδιά κοτζάμ Τερζοπουλος και δεν θά εχει αρχείο τα τεύχη που εχει εκδόσει, έστω και μια φορά;;;

Εδώ τα έχουμε εμείς σχεδον ολα άυτος δε θά τα χει;

Και αν δε τα ειχε θα μπορουσε καλιστα να τα βρει...

 

 

Φυλλομετρώντας τον Κατάλογο ΄Εκθεσης αφιερωμένης στο Μίκυ Μάους #2000, που αρχειοθέτησα, σε συνεργασία με τον Φίλο Φραγκίσκο Πλυτά aka fraply, στο Inducks

http://coa.inducks.org/issue.php?c=gr%2FKEMM++1

(υπάρχει και δεύτερη βερσιόν τού Καταλόγου, που την αρχειοθέτησε, σίγουρα κι αυτός σε συνεργασία με τον fraply που είχε αναλάβει τον συντονισμό τής αρχειοθέτησης, ο φίλος Παύλος, aka cydisneyman) διαπιστώνω πως στις ευχαριστίες προς όσους πρόσφεραν εκθέματα δεν αναφέρεται τίποτε σχετικό με κάποιους που να πρόσφεραν τα τεύχη τού Μίκυ Μάους, ενώ, υπάρχουν ευχαριστίες προς διαφόρους, μεταξύ των οποίων και προς τον κ. Δημήτρη Ντούκα, "φίλο τών παπιών", για τις λιθογραφίες τού Καρλ Μπαρκς (ίσως αυτός να είναι ο PHOTO που τον αναφέρει ο αγαπητός Γιώργος aka PhantomDuck). Από τα στοιχεία αυτά, σε συνδυασμό με όσα θυμάμαι από τις αρκετές επισκέψεις μου στην έκθεση (για να την δω, για να πάρω τήν υπογραφή τού Don και για να παρακολουθήσω κάποιες προβολές), τα οποία μού φρέσκαρε στη μνήμη ο Γιώργος, τα τεύχη τού ΜΜ που εκθέτονταν ήταν από το αρχείο τών εκδοτών.

Συμφωνώ λοιπόν με τους τρεις φίλους μου ότι σίγουρα θα έχουν αρχείο τευχών. Τώρα, αν τα έχουν όλα ανεξαιρέτως ή λείπουν κάποια, μόνο αυτοί το ξέρουν. Πάντως θα άξιζε τον κόπο αυτά τα ιστορικά τεύχη κυρίως τού ΜΜ, των Κλασικών, του Μεγάλου Μίκυ και του Σούπερ Μίκυ να εκθέτονταν σε μια αίθουσα τών εγκαταστάσεων τής "Νέας Ακτίνας", "εν είδει" Μουσείου.

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  694
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  471
  • Reputation:   2309
  • Achievement Points:  477
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6320 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Συμφωνώ λοιπών με τους τρεις φίλους μου ότι σίγουρα θα έχουν αρχείο τευχών. Τώρα, αν τα έχουν όλα ανεξαιρέτως ή λείπουν κάποια, μόνο αυτοί το ξέρουν. Πάντως θα άξιζε τον κόπο αυτά τα ιστορικά τεύχη κυρίως τού ΜΜ, των Κλασικών, του Μεγάλου Μίκυ και του Σούπερ Μίκυ να εκθέτονταν σε μια αίθουσα τών εγκαταστάσεων τής "Νέας Ακτίνας", "εν είδει" Μουσείου.

Να τα ξαναεκδοσουν τα 10-20 πρωτα ιστορικα τευχη,συλλεκτικες ανατυπωσεις οπως πρωτοκυκλοφορησαν,η εστω μια εκδοση ,μια σειρα με ιστοριες καθαρα απο αυτην περιοδο.

Αν μπορειτε να γραψετε ενα συνοπτικο ποστ που να περιεχει ολες τις επικειμενες κυκλοφοριες μαζεμενες απο ολα τα παραπανω ποστς ,ετσι ωστε να τα εχουμε συγκεντρωμενα ολα τα παραπανω καλα νεα.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5283 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Μακάρι να τα ξανατύπωναν φίλε μου! ΄Οχι μόνο τα 10 αλλά και τα 100 πρώτα! ΄Οσο για τη συγκέντρωση τών επικειμένων κυκλοφοριών ας την αναλάβει κάποιος νεότερος με μεγαλύτερο κέφι από εμένα.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4308
  • Reputation:   34143
  • Achievement Points:  4432
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ένα μουσείο με όλα τα παλιά τεύχη των αγαπημένων μου ,μας,  περιοδικών... Μακάρι να γίνει. Πάντως η ανοδική πορεία της Νέας Ακτίνας είναι κατακόρυφη σε όλους τους τομείς ,ιστορίες- παρουσιάσεις- επικοινωνία με τους ανγνώστες-πελάτες, οπότε πλέον μόνο τα καλύτερα μπορουμε να περιμένουμε. Το μόνο που εύχομαι από καρδιάς είναι να ξαναβρεί την παλιά του αίγλη το Κόμιξ!!!

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9491
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5146 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μακάρι να τα ξανατύπωναν φίλε μου! ΄Οχι μόνο τα 10 αλλά και τα 100 πρώτα! ΄Οσο για τη συγκέντρωση τών επικειμένων κυκλοφοριών ας την αναλάβει κάποιος νεότερος με μεγαλύτερο κέφι από εμένα.

 

Ο νέος είναι ωραίος αλλά ο παλιός είναι αλλιώς !!! (και ωραίος βέβαια)...

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30821
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6176 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ένα μουσείο με όλα τα παλιά τεύχη των αγαπημένων μου ,μας,  περιοδικών... Μακάρι να γίνει.

 

:hi:<-- κλικ

 

 

:beer:

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15457
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4997 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

:hi:<-- κλικ

 

 

:beer:

Νικόλα πέσμου ότι έχετε τα πρώτα 10 τεύχη τουλάχιστον από τους τρεις τίτλους που αναφέρονται να ετοιμάσω ριφιφί!!!!

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1618
  • Content Count:  5053
  • Reputation:   34575
  • Achievement Points:  5061
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πατρινός είναι μεν και ο Ντούκας, αλλά δεν είναι το μέλος PHOTO. Ο συγκεκριμένος "φίλος τών παπιών" δεν είναι μέλος του φόρουμ...

 

 

υπάρχουν ευχαριστίες προς διαφόρους, μεταξύ των οποίων και προς τον κ. Δημήτρη Ντούκα, "φίλο τών παπιών", για τις λιθογραφίες τού Καρλ Μπαρκς (ίσως αυτός να είναι ο PHOTO που τον αναφέρει ο αγαπητός Γιώργος aka PhantomDuck).

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4970
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΤΑΚΤΗ ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ ΦΑΝΤΟΜ ΝΤΑΚ!

 

Στο Κόμιξ 298#,όταν ένας αναγνώστης ρώτησε εάν πρόκειται να δημοσιεύσουν μια παλαιά ιστορία με τον Φάντομ Ντακ,η σύνταξη απάντησε:

 

<Στα άμεσα σχέδια μας είναι η αναδημοσίευση της ιστορίας σε μια έκτακτη καλοκαιρινή έκδοση στην οποία θα παρουσιάζονται οι πρώτες ιστορίες του Φάντομ>.

 

Να σας υπενθυμίσω ότι μέσα από την στήλη <Τα Νέα και οι Εξελίξεις της Νέας Ακτίνας> και συγκεκριμένα πριν 2 μήνες σας είχα κάνει ενημέρωση για την κυκλοφορία της εν λόγου έκδοσης.

 

paprerinik-956-full.jpg

 

 


Για περισσότερα νέα και εξελίξεις σχετικά με τις μελλοντικές εκδόσεις και τις εξελίξεις των ελληνικών Ντισνεικών εκδόσεων μείνετε συντονισμένοι...............

ΑΠΟ ΛΟΧΑΓΟΣ:  :soldier: 

Επεξεργασία από Λοχαγός Μαρκ
  • Like 22
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.