Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΑ ΝΕΑ ΚΑΙ ΟΙ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΑΚΤΙΝΑΣ


lefteris677

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20704
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Εγω προβληματιστηκα με αυτο που ανεφερε ο φιλος μας ο GCF. Μα να κανουμε (ή μαλλον πιο σωστα, καναμε) αμαν καθε εβδομαδα να βρουμε ενα αψεγαδιαστο τευχακι στο περιπτερο, επειδη ειμαστε ψειρες, και αυτοι να τα στοιβαζουν με αυτο τον τροπο? με στεναχωρησε... :( και ηταν και το αγαπημενο μου avatar - μικυ μυστηριο.... :sad1: ...

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 613
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45781
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6175 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Αν πάντως κυκλοφορήσει και το επόμενο Μίκυ Μυστήριο Β' κύκλου, θα είναι τέλεια μιας και στο 7ο τεύχος σταματάει η κύρια ιστορία. Αν έπρεπε να διακοπεί σε κάποιο σημείο, ήταν ακριβώς αυτό το τεύχος. Κρίμα που δεν μπορώ να πω το ίδιο και για τα υπόλοιπα περιοδικά.

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12983
  • Reputation:   95088
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4652 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Δεν νομίζω να νοιάζονται για την ολοκλήρωση των σειρών-ιστοριών φίλε Γιώργο...! :(

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29567
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  116
  • Reputation:   1215
  • Achievement Points:  116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3886 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θα παρακαλούσα κάποιον που έχει facebook αν δεν του κάνει κόπος να ανεβάσει κι εδώ τη συνέντευξη του Τερζόπουλου την επόμενη εβδομάδα. 

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10732
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1278
  • Reputation:   12957
  • Achievement Points:  1328
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  124

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

 
 
Αυτή την Παρασκευή κυκλοφόρησε το τελευταίο τεύχος του Μίκυ Μάους. Παρ' όλο που ήταν μια δύσκολη απόφαση μετά από 47 χρόνια έκδοσης του περιοδικού, ήταν μια πράξη επιβεβλημένη από τα πράγματα. Η οικονομική κρίση επέφερε πολλές δυσάρεστες αλλαγές στην ελληνική οικογένεια με τα γνωστά επακόλουθα. Η πτώση των κυκλοφοριών των εφημερίδων και περιοδικών δεν άφησε ανεπηρέαστο το Μίκυ Μάους και τα άλλα περιοδικά Ντίσνεϋ. 
 
Η μείωση της κυκλοφορίας του επέφερε αύξηση του βασικού κόστους έκδοσης. Μία λύση θα ήταν να αυξήσουμε την τιμή πώλησης αλλά αυτό θα επιδείνωνε την κατάσταση. Γι' αυτό τον λόγο προσπαθήσαμε να βρούμε άλλες λύσεις που θα ανακούφιζαν τα οικονομικά του περιοδικού. Δυστυχώς δεν υπήρξε ικανοποιητική λύση. Δεν μπορούμε να αναφερθούμε περισσότερα πάνω σε αυτό το θέμα επειδή το απαγορεύει η εμπιστευτικότητα των διαπραγματεύσεων. 
 
Αυτό που καταφέραμε είναι να δημιουργήσουμε περιοδικά που άντεξαν στον χρόνο. Αποδείξαμε πως οι ελληνικές εκδόσεις μπορούν να συναγωνιστούν τις ξένες και ποιοτικά να είναι υπέρτερες. Προλαμβάνοντας τις επιθυμίες και τις αναζητήσεις των αναγνωστών δημιουργήσαμε περιοδικά, όπως το Κόμιξ, μοναδικό παγκοσμίως στον χώρο του Ντίσνεϋ. Οσφραίνοντας τις τάσεις κι επιθυμίες του κοινού ξεκινήσαμε να κάνουμε αλλαγές και τώρα.Δυστυχώς μόνον ψήγματα αυτής της αλλαγής μπορέσαμε να εφαρμόσουμε η οποία όμως έγινε αισθητή από τον πυρήνα των αναγνωστών μας.Ο χρόνος μας όμως είχε τελειώσει.  
 
Ελπίζω να μας δοθεί πάλι η ευκαιρία να συνεργαστούμε με την Ντίσνεϋ πάνω σε βάσεις που να ανταποκρίνονται στην ελληνική πραγματικότητα και να προσφέρουμε στους αναγνώστες αυτό που γνωρίσουμε να κάνουμε σωστά. Καλά περιοδικά και βιβλία.
 
Αυτο το δελτίο τύπου μου ήρθε σήμερα το βράδυ. Το αστείο είναι ότι είναι μόλις το 2ο δελτίο τύπου που μου στέλνουν. Το γελοίο είναι ότι παρά τις καλές προθέσεις του υιού Τερζόπουλου όπως αυτές τις άκουσα με τα ίδια μου τα αυτιά σε κατ΄ιδίαν συζήτηση στο comicdom (παρουσία και του phantom) συνέχισαν να συμπεριφέρονται στα μικρά μαγαζιά σαν σκουπίδια απαγορεύοντας μας ουσιαστικά να αγοράσουμε απευθείας από τον εκδοτικό οίκο λες και το na αναπτύξουν ένα α πελατολόγιο θα τους ήταν τόσο κουραστικό. Αντίθετα δούλευαν μόνο με χονδρέμπορους και μόνο με τα super market βιβλίων.
 
Σορρυ αν έχει ήδη ανέβει και κάπου αλλού αλλά μιλάμε για το ίδιο θέμα σε τουλάχιστον 4-5 topics  
Επεξεργασία από adams
  • Like 36
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20704
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Mονο εγω εξελαβα τη τελευταια παραγραφο σαν σποντα προς τη Ντισνευ στο να επαναδιαπραγματευτουν το συμβολαιο και τα δικαιωματα υπο μια νεα, χαμηλοτερη οικονομικα βαση? ;)

  • Like 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9494
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Σίγουρα θα τους πέταξε το μπαλακι για ευνοικοτερους όρους και ίσως το κλείσιμο να είναι ένας μοχλός πίεσης. Πάντως δεν ελπιζω σε πολλά πράγματα. Το είπε εξάλλου ότι δεν έκανε πλέον πωλήσεις το περιοδικό.

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45781
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6175 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

[...]Το γελοίο είναι ότι παρά τις καλές προθέσεις του υιού Τερζόπουλου όπως αυτές τις άκουσα με τα ίδια μου τα αυτιά σε κατ΄ιδίαν συζήτηση στο comicdom (παρουσία και του phantom) συνέχισαν να συμπεριφέρονται στα μικρά μαγαζιά σαν σκουπίδια απαγορεύοντας μας ουσιαστικά να αγοράσουμε απευθείας από τον εκδοτικό οίκο λες και το na αναπτύξουν ένα α πελατολόγιο θα τους ήταν τόσο κουραστικό. Αντίθετα δούλευαν μόνο με χονδρέμπορους και μόνο με τα super market βιβλίων.[...]

 

Το θυμάμαι και μου είχε κάνει εντύπωση κιόλας. Την ίδια μέρα κιόλας έτυχε να περάσω από το Comicon και είπα στον Μάριο να τσεκάρει επειδή έχουν σκοπό να αλλάξουν τις πολιτικές τους αλλά τζίφος, δεν άλλαξε τίποτα.

 

Όλα συνοψίζονται στην παρακάτω φράση:

"Δυστυχώς μόνον ψήγματα αυτής της αλλαγής μπορέσαμε να εφαρμόσουμε η οποία όμως έγινε αισθητή από τον πυρήνα των αναγνωστών μας.Ο χρόνος μας όμως είχε τελειώσει."

 

Όλες οι προτάσεις που κάναμε στο ρημάδι το φόρουμ κατά καιρούς από την αρχή της δημιουργίας του GreekComics, ξεκίνησαν να παίρνουν μπρος με τον υιό Τερζόπουλο, όμως πλέον ήταν αργά. Το μαγαζί που λέει ο vintaz έπρεπε να είχε γίνει εδώ και χρόνια, μαζί με τις άλλες αλλαγές που φαίνεται πως έπαιρναν μπρος σιγά σιγά τον τελευταίο χρόνο. Δυστυχώς άργησαν και τώρα η απόμακρη σχέση που είχαν με το κοινό, τους γυρνάει μπούμερανγκ. Κατ' εμέ ο κ. Χρήστος Τερζόπουλος τα τελευταία χρόνια βαρέθηκε / κουράστηκε και αφέθηκε στην πεπατημένη που ακολουθούσε τόσα χρόνια. Η πεπατημένη όμως αυτή δεν μπορούσε να ορθοστατήσει σε μία τσακισμένη οικονομικά Ελλάδα. Οι κινήσεις αυτές έπρεπε να είχαν γίνει 5 χρόνια πριν, όχι εν έτει 2013. Εν τέλει βρέθηκαν ξεκρέμαστοι και το αποτέλεσμα το βλέπουμε τώρα.

 

Κρίμα πραγματικά, μακάρι να μην είναι οριστικό τέλος.

  • Like 24
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4970
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5409 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Μήπως είμαι προφήτης και δεν το ξέρω;; :P

 

http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=28767

 

:thinking:

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11401
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4678 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Γρουσούζη :P

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24804
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  111
  • Reputation:   473
  • Achievement Points:  111
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Τι θα γινει αραγε με τις σειρες που δεν ολοκληρωθηκαν οπως π.χ. το Φαντομ; Θα βγουν τα επομενα τευχη για τα οποια εχουν προαναγγελθει οι ημερομηνιες (Ντοναλντ, Σουπερ Αλμανακο);

Επεξεργασία από Nikodimos
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9494
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Τέλος όλα. Ότι πήραμε πήραμε... Πολυ σπασιμο αυτό, ειδικά για το φάντομ.

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3997
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5049 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Άραγε μπορούμε να προμηθευτούμε από κάπου τεύχη του Φάντομ στα αγγλικά από εξωτερικό; Όχι τπτ άλλο, αλλά δε μου αρέσει να διαβάζω κόμικς στην οθόνη του pc. :P

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4264 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Άραγε μπορούμε να προμηθευτούμε από κάπου τεύχη του Φάντομ στα αγγλικά από εξωτερικό; Όχι τπτ άλλο, αλλά δε μου αρέσει να διαβάζω κόμικς στην οθόνη του pc. :P

Ναι φιλε μου. Κοιτα αυτο το λινκ με τη σειρα στα αγγλικα ολοκληρωμενη http://duckavenger.blogspot.gr/p/download-links.html!

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Η σειρά του Φάντομ στα Αγγλικά υπάρχει μόνο ψηφιακά. Και βγαίνει ακανόνιστα, ενώ δεν τα έχουν πιάσει από την αρχή για κάποιο λόγο.

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  150
  • Reputation:   1002
  • Achievement Points:  150
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5512 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τέλος όλα. Ότι πήραμε πήραμε... Πολυ σπασιμο αυτό, ειδικά για το φάντομ.

Το επόμενο , 3 οκτωβρίου νομίζω κάπου εκεί , λογικά θα βγει κανονικά , αλλά θα ναι το τελευταίο.

Γαμώτο , μια σωστή δουλειά πήγαν να κάνουν και τη χαλάσανε.

Αν είναι δυνατόν Ντέιβιντ.

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4264 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το επόμενο , 3 οκτωβρίου νομίζω κάπου εκεί , λογικά θα βγει κανονικά , αλλά θα ναι το τελευταίο.

Γαμώτο , μια σωστή δουλειά πήγαν να κάνουν και τη χαλάσανε.

Αν είναι δυνατόν Ντέιβιντ.

Καλα λες! Ο Ντειβιντ ήταν και οικονομολόγος και δεν μπορουσε κιολας να βρει μια λυση η να προβλεψει τι θα γινει αν συνεχιστουν καποια πραγματα οταν πηρε την εταιρια. Τι να πω? Μια καλη δουλεια οπως το Φαντομ πηγε στραφι...

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Οικονομολόγος ή όχι, όταν δεν έχεις το πλειοψηφικό πακέτο μιας εταιρίας, κάποια πράγματα δεν είναι στο χέρι σου.

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5285 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Λοιπόν παιδιά, χτες και σήμερα, στα πλαίσια τής προσπάθειάς μου (που στέφθηκε από επιτυχία) να αγοράσω τα τελευταία τεύχη τών περιοδικών που είχα διακόψει τον Φεβρουάριο για οικονομία και επειδή έβαζαν μόνο ή σχεδόν μόνο αναδημοσιεύσεις (Μίννι, Κλασικά, Μεγάλο Μίκυ), μίλησα με δυο άτομα από το προσωπικό τής Νέας Ακτίνας. Η σίγουρη πληροφορία που μου έδωσε σήμερα η κοπέλα από την σύνταξη είναι ότι δεν θα βγει κανένα άλλο τεύχος μετά το Μίκυ Μάους τής Μαύρης (ο χαρακτηρισμός δικός μου) Παρασκευής 6/9/13. Ούτε αυτά που είχαν προαναγγείλει στο τελευταίο ως τώρα τεύχος του το καθένα (Ντόναλντ, Φάντομ, Κλασικά Μίννι, Σούπερ Αλμανάκο) ημερομηνία κυκλοφορίας επόμενου τεύχους. Για τα σκληρόδετα δεν ρώτησα αλλά φοβάμαι ότι θα έχουν κι αυτά την ίδια τύχη. Για τον Gottfredson ούτε λόγος υποθέτω (ευτυχώς που υπάρχει και η Fantagraphics).

 

΄Ομως χτες είχα μια φιλική κουβέντα με ένα ακόμη άτομο, υπάλληλο τής "Ν.Α." που γνώριζα, και από τη συζήτηση αυτή μεταφέρω, με κάθε επιφύλαξη αφού δεν είναι επίσημες πληροφορίες, τα εξής: Στην απορία μου γιατί ο Χρήστος Τερζόπουλος δεν μίλησε πιο πολύ και με μεγαλύτερη σαφήνεια για το όλο θέμα ούτε απάντησε στο μέιλ που του έστειλα, έλαβα την απάντηση ότι είναι εξαιρετικά λυπημένος για όσα συνέβησαν (λογικό) και -προφανώς- δεν έχει, επί του παρόντος διάθεση να πει περισσότερα. ΄Οταν πρόσθεσα "ας σωζόταν τουλάχιστον το "Μίκυ Μάους", μου ειπώθηκε ότι η Ντίσνεϋ δεν θα επέτρεπε να κυκλοφορεί μόνο ένα περιοδικό της στην Ελλάδα. Τέλος, μου λέχθηκε και κάτι που συμπίπτει με την τελευταία παράγραφο τού δελτίου τύπου που παραθέτει ο ΄Αγγελος στο ποστ #425 (Ελπίζω να μας δοθεί πάλι η ευκαιρία να συνεργαστούμε με την Ντίσνεϋ πάνω σε βάσεις που να ανταποκρίνονται στην ελληνική πραγματικότητα και να προσφέρουμε στους αναγνώστες αυτό που γνωρίσουμε να κάνουμε σωστά. Καλά περιοδικά και βιβλία.). ΄Οτι, δηλαδή, δεν αποκλείεται να ξαναδούμε περιοδικά Ντίσνεϋ στην Ελλάδα (προφανώς από τους Τερζόπουλους).

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 38
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9590
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5465 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου tryfev! Ειδικά για τα τελευταία τεύχη Φάντομ και Κλασικών... (έχουμε ήδη πάρει τα τελευταία και δεν το ξέραμε!  :P )

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4970
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5409 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Λοιπόν παιδιά, χτες και σήμερα, στα πλαίσια τής προσπάθειάς μου (που στέφθηκε από επιτυχία) να αγοράσω τα τελευταία τεύχη τών περιοδικών που είχα διακόψει τον Φεβρουάριο για οικονομία και επειδή έβαζαν μόνο ή σχεδόν μόνο αναδημοσιεύσεις (Μίννι, Κλασικά, Μεγάλο Μίκυ), μίλησα με δυο άτομα από το προσωπικό τής Νέας Ακτίνας. Η σίγουρη πληροφορία που μου έδωσε σήμερα η κοπέλα από την σύνταξη είναι ότι δεν θα βγει κανένα άλλο τεύχος μετά το Μίκυ Μάους τής Μαύρης (ο χαρακτηρισμός δικός μου) Παρασκευής 6/9/13. Ούτε αυτά που είχαν προαναγγείλει στο τελευταίο ως τώρα τεύχος του το καθένα (Ντόναλντ, Φάντομ, Κλασικά Μίννι, Σούπερ Αλμανάκο) ημερομηνία κυκλοφορίας επόμενου τεύχους. Για τα σκληρόδετα δεν ρώτησα αλλά φοβάμαι ότι θα έχουν κι αυτά την ίδια τύχη. Για τον Gottfredson ούτε λόγος υποθέτω (ευτυχώς που υπάρχει και η Fantagraphics).

 

΄Ομως χτες είχα μια φιλική κουβέντα με ένα ακόμη άτομο, υπάλληλο τής "Ν.Α." που γνώριζα, και από τη συζήτηση αυτή μεταφέρω, με κάθε επιφύλαξη αφού δεν είναι επίσημες πληροφορίες, τα εξής: Στην απορία μου γιατί ο Χρήστος Τερζόπουλος δεν μίλησε πιο πολύ και με μεγαλύτερη σαφήνεια για το όλο θέμα ούτε απάντησε στο μέιλ που του έστειλα, έλαβα την απάντηση ότι είναι εξαιρετικά λυπημένος για όσα συνέβησαν (λογικό) και -προφανώς- δεν έχει, επί του παρόντος διάθεση να πει περισσότερα. ΄Οταν πρόσθεσα "ας σωζόταν τουλάχιστον το "Μίκυ Μάους", μου ειπώθηκε ότι η Ντίσνεϋ δεν θα επέτρεπε να κυκλοφορεί μόνο ένα περιοδικό της στην Ελλάδα. Τέλος, μου λέχθηκε και κάτι που συμπίπτει με την τελευταία παράγραφο τού δελτίου τύπου που παραθέτει ο ΄Αγγελος στο ποστ #425 (Ελπίζω να μας δοθεί πάλι η ευκαιρία να συνεργαστούμε με την Ντίσνεϋ πάνω σε βάσεις που να ανταποκρίνονται στην ελληνική πραγματικότητα και να προσφέρουμε στους αναγνώστες αυτό που γνωρίσουμε να κάνουμε σωστά. Καλά περιοδικά και βιβλία.). ΄Οτι, δηλαδή, δεν αποκλείεται να ξαναδούμε περιοδικά Ντίσνεϋ στην Ελλάδα (προφανώς από τους Τερζόπουλους).

 

Σε ευχαριστούμε πολύ Τρύφωνα που επικοινώνησες μαζί τους και ξεκαθάρισες την κατάσταση...!!! :best:

 

Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία. ;)

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29567
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  116
  • Reputation:   1215
  • Achievement Points:  116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3886 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δηλαδή tryfev μπορεί κανείς να υποθέσει ότι το κλείσιμο πιθανώς να ακολουθήσει διαπραγμάτευση της σύμβασης με τη Disney σε νέα βάση; 

Ευσεβείς πόθοι θα έλεγε κανείς, αλλά ίσως είναι η μόνη εξήγηση για τις ασαφείς ανακοινώσεις.

 

Τουλάχιστον ό,τι και να γίνει με τα περιοδικά μακάρι να συνεχίζονταν οι συλλογές. Τουλάχιστον στο χώρο των συλλεκτών θα υπήρχαν πωλήσεις. Αλλά αν πράγματι ισχύει αυτό που συμπεραίνω βάσει των πληροφοριών του tryfev, μάλλον είναι σίγουρη η διακοπή (όλοι ευχόμαστε προσωρινή).

 

 

Υ.Γ.: Δε βάζετε καμά εναλλακτική γι' αυτό το "Ευχαριστώ"; :thinking:  Πώς να το κάνουμε, όταν κάποιος ποστάρει ανακοίνωση "κλείνουν τα περιοδικά Disney" ή κάτι αντίστοιχο, δε θέλω να τον ευχαριστήσω! :(  Μία επιλογή "Μας υποχρέωσες" θα ήταν καλή... :spidey_yeah_that:

Επεξεργασία από Mermigas
  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5285 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

α. Δεν επικοινώνησα ειδικά για να συλλέξω πληροφορίες, απλά μεταφέρω όσα μού είπαν. Ούτε μπορώ να ρισκάρω ερμηνείες για το τι μέλλει γενέσθαι. Απλώς εύχομαι κι εγώ να υπάρξει κάποια συνέχεια.

 

β. Το ευχαριστώ δεν έχει σχέση με το αν μας αρέσουν αυτά που ανεβάζει ένας φίλος, αλλά με τη συμμετοχή και τη συμβολή του στο θέμα. Τώρα αν κάποιος -γεγονός όχι τόσο συνηθισμένο- πει κάτι που μας ενοχλεί, μπορούμε να μην πατήσουμε το κουμπί "ευχαριστώ" εκφράζοντας έτσι έμμεσα τη δυσαρέσκειά μας.

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4581 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πόσο αξιόπιστη θα χαρακτήριζες την πηγή σου;

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5285 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Δεν είναι θέμα αξιοπιστίας. Υπάλληλοι ήταν και οι δύο. Για το θέμα τής μη έκδοσης των τευχών που είχε αναγγελθεί ημερομηνία κυκλοφορίας είμαι σχεδόν σίγουρος. γιατί η απάντηση ήταν κατηγορηματική. Στη δεύτερη περίπτωση ήταν περισσότερο φιλική  κουβέντα. Νομίζω ότι για τον Τερζόπουλο έλεγε αυτό που πίστευε ή ένιωθε, για την Ντίσνεϋ που δεν θα δεχόταν να κυκλοφορεί μόνο ένα περιοδικό το βλέπω λογικό, ενώ για την πιθανότητα να ξαναβγάλουν οι Τερζόπουλοι περιοδικά απηχούσε αυτό που αναφέρεται ρητά στο δελτίο τύπου που ανέβασε ο ΄Αγγελος.

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4581 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλά, στο ΔΤ μιλούσε για "ελπίδα", που δεν σημαίνει τίποτα.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5285 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Μα ούτε κι εγώ μίλησα για έγκυρη και θετική πληροφόρηση. Μια κουβέντα έγινε με υπάλληλο τής εταιρίας, για ελπίδες και πιθανότητες μιλούσαμε. Δεν υπάρχει περιθώριο για περαιτέρω αναλύσεις.

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29567
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  116
  • Reputation:   1215
  • Achievement Points:  116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3886 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

α. Δεν επικοινώνησα ειδικά για να συλλέξω πληροφορίες, απλά μεταφέρω όσα μού είπαν. Ούτε μπορώ να ρισκάρω ερμηνείες για το τι μέλλει γενέσθαι. Απλώς εύχομαι κι εγώ να υπάρξει κάποια συνέχεια.

 

β. Το ευχαριστώ δεν έχει σχέση με το αν μας αρέσουν αυτά που ανεβάζει ένας φίλος, αλλά με τη συμμετοχή και τη συμβολή του στο θέμα. Τώρα αν κάποιος -γεγονός όχι τόσο συνηθισμένο- πει κάτι που μας ενοχλεί, μπορούμε να μην πατήσουμε το κουμπί "ευχαριστώ" εκφράζοντας έτσι έμμεσα τη δυσαρέσκειά μας.

α.Ελπίζουμε ο Ντέιβιντ Τερζόπουλος να έχει κάτι χρήσιμο να πει επ' αυτού στη συνέντευξη.

β. το ξέρω.....πλάκα έκανα ;)

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34722
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6185 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Τρύφωνα ευχαριστούμε για τις πληροφορίες που μας μετέφερες. Είναι νόμιζω φανερό ότι ο Τερζόπουλος με τον τρόπο αυτό ασκεί πίεση στην ίδια τη Ντίσνευ για ολικη επαναδιαπραγμάτευση του πακέτου. Μη ξεχνάμε ότι από το κλείσιμο των περιοδικών βγαίνει χαμένη πρωτίστως η ίδια η Ντίσνευ. Για να δούμε τι θα γίνει στο  (όχι κ τόσο μακρινό υποψιάζομαι) μέλλον...

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Χαμένοι βγαίνουν πρωτίστως οι εργαζόμενοι που χάνουν την δουλειά τους και οι αναγνώστες. Η Disney δεν πολυσκιάζεται να αλλάξει τον τρόπο λειτουργίας της.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.