Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΑ ΝΕΑ ΚΑΙ ΟΙ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΑΚΤΙΝΑΣ


lefteris677

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

 Γτ τον mrd ηξερα εγω για τρολ..

 

θα σε έβριζα αλλα ειναι κυριακή και πηγα εκκλησία σήμερα :lol:

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 613
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

 

3.αυτοι που ζητατε ο ελλημικος τομος που ειναι μεταφραση,μικροτερο τιραζ και με τιμη σε ευρω και οχι $ να ειναι φθηνοτερος αλλιως δε θα το στηριξετε,μιλατε σοβαρα; Γτ τον mrd ηξερα εγω για τρολ..

Κανείς δεν είπε για φθηνότερο :) Η FG έχει περίπου 40€ τους 2 τόμους,η ελληνική θα παίζει κοντά στο 20άρι λογικά.Απλά αν είναι πολύ πιο πάνω τότε λογικό να μην αγοραστεί :)

 

 

Mrd σε είπε τροοοοολλλ m1580075_99121466002_LotrMordorIsengardT

 

Επεξεργασία από Θλιμμένος Μπούφος
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ο κ. δ πάει για ψάρεμα;

 

trolling_pic.png

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Και τώρα στην ουσία. Τελικά, όπως όλα δείχνουν, η Νέα Ακτίνα ανέλαβε το τεράστιο εγχείρημα να εκδώσει στη χώρα μας τη σειρά τής Fantagraphics. Εύχομαι από καρδιάς να καταφέρει να την ολοκληρώσει και ελπίζω να ζήσω αρκετά ώστε να την αποκτήσω ολόκληρη. 

 

Παρόλο λοιπόν που έχω ήδη αγοράσει τους 4 πρώτους τόμους τής πρωτότυπης έκδοσης, σκοπεύω να αγοράσω και την ελληνική σειρά, μολονότι οι περικοπές τών εισοδημάτων μου δυσκολεύουν όλο και πιο πολύ τα πράγματα. 

 

Κι αυτό γιατί, αφενός, παρά τα πολύ καλά αγγλικά μου, δεν απολαμβάνω τα "μικυμάου" μου σ' αυτήν τη γλώσσα, αλλά έχω συνηθίσει να τα διαβάζω ελληνικά και αφετέρου, γιατί μετά από τόσες προσπάθειες που έκανα για να βγει μια τέτοια σειρά στη χώρα μας, θα ήμουν ανακόλουθος αν δεν στήριζα αυτήν την προσπάθεια.

 


3.αυτοι που ζητατε ο ελλημικος τομος που ειναι μεταφραση,μικροτερο τιραζ και με τιμη σε ευρω και οχι $ να ειναι φθηνοτερος αλλιως δε θα το στηριξετε,μιλατε σοβαρα; Γτ τον mrd ηξερα εγω για τρολ..

Φίλε Dimious με πρόλαβες με την παρατήρησή σου αυτή. Δεν ευσταθεί να λέμε, 29 $ έχει η αμερικάνικη έκδοση, άρα η ελληνική θα πουλιέται 22 ευρώ ή 40 ευρώ έχουν οι δύο αμερικάνικοι τόμοι, άρα ο κάθε ελληνικός θα έχει γύρω στα 20. Μακάρι, αλλά μού φαίνεται πολύ ωραίο για να είναι αληθινό. Οι αμερικανοί εκδότες απευθύνονται όχι μόνο στο αγγλόφωνο (αμερικανικό, αγγλικό, καναδέζικο, ιρλανδικό, αυστραλιανό κλπ. κλπ.) κομικσόφιλο κοινό αλλά και στους αγγλομαθείς λάτρεις τών κόμικς σε όλον τον κόσμο (ή τουλάχιστον σ' εκείνες τις χώρες στις οποίες δεν έχει κυκλοφορήσει το έργο τού Floyd στη γλώσσα μας). Η Νέα Ακτίνα απευθύνεται μόνο στους ΄Ελληνες αναγνώστες και θα ξοδέψει, εκτός από τα δικαιώματα, και αρκετά χρήματα για τη μετάφραση. Φοβάμαι λοιπόν πως η τιμή θα είναι υψηλότερη από εκείνη των υπόλοιπων σκληρόδετων εκδόσεών της, οι οποίες μπορεί μεν να είναι έγχρωμες αλλά περιέχουν, στη συντριπτική τους πλειοψηφία, επαναδημοσιευόμενες ιστορίες, με ήδη πληρωμένα τα δικαιώματα και ήδη μεταφρασμένες, Μια τιμή γύρω στα 30 ευρώ θα μου φαινόταν πιο κοντά στην πραγματικότητα.

 

Αξίζει πάντως να στηριχθεί αυτή η προσπάθεια, αν η τιμή δεν είναι απαγορευτική, όχι μόνο για συναισθηματικούς αλλά και για πρακτικούς λόγους. Αν δηλαδή, ο πρώτος τόμος αφήσει παθητικό, θα είναι δύσκολη η συνέχιση και η ολοκλήρωση τής έκδοσης.

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4783 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Mrd δεν το εννοουσα,ηρεμησε,σκεψου το αντιδωρο που πηρες:-P.α,επισης τους αγγλικους τομους αν θες τους παιρνεις και με preorder,αλλο -20%..μα καλα,γιατι υπαρχουν ακομα ελληνικες εκδοτικες?επισης αφου στους αγγλικους τομους το κειμενο ειναι στο πρωτοτυπο γιαι τοσος ντορος για το κομιξ ?παμε ολοι για το uncle scrooge adventures που ειναι στο πρωτοτυπο!

Edit:τρυφωνα ευχαριστω που εξηγησες το οξυμωρο που παρατηρησα :-)

Επεξεργασία από dimious200
  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Από την άλλη εξακολουθούν να κάνουν βλακεία με το να αρνούνται πεισματικά να δημοσιεύσουν ιστορίες του Gottfredson στα περιοδικά τους έντυπα. Πώς περιμένουν να τα αγοράσει πολύς κόσμος όταν τον ξέρουν μόνο οι πιο ψαγμένοι; Εκτός και αν παίζει τίποτα με τα δικαιώματα και μπορούν να τα βγάλουν μόνο σε αυτή τη μορφή, κάτι που είναι πιθανό μεν, αλλά μου φαίνεται εξαιρετικά δύσκολο.

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Εγώ πιστεύω δεν θα πρέπει να κάνουμε τόσο σύγκριση την ξένη έκδοση με την ελληνική.. :)

 

Και στο Μπαρνυ και Μπενυ που βγήκε πέρυσι το Νοέμβριο η τιμή της FG ήταν από 25-30€ ενώ η ελληνική από 17-20€

Βέβαια ποιοτικά δεν θα ήταν ίδιες αλλά και του Floyd δεν πιστεύω να είναι ίδιες :)

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9629
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4666 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Τστστστστσς την κατακρεούργησαν τη γραμματοσειρά. Ότι βάζουν στο εβδομαδιαίο Μ.Μ. έβαλαν και εδώ.

 

Και ας συνοψίσει κάποιος αυτές τις αναλύσεις. :D

 

€(Τιμή)

??/??/????(Ημερομηνία κυκλοφορίας)

? τόμοι/? μήνες

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4969
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5380 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Τστστστστσς την κατακρεούργησαν τη γραμματοσειρά. Ότι βάζουν στο εβδομαδιαίο Μ.Μ. έβαλαν και εδώ.

 

Και ας συνοψίσει κάποιος αυτές τις αναλύσεις. :D

 

€(Τιμή)

??/??/????(Ημερομηνία κυκλοφορίας)

? τόμοι/? μήνες

Προσπαθω να επικοινωνησω με την συνταξη.Οταν μαθω νεοτερα σχετικα με την εκδοση και τα ερωτηματα σου,θα το δημοσιευσω!

ΥΠΟΜΟΝΗ!

 

:best:

Επεξεργασία από Λοχαγός Μαρκ
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Πολύ ωραία τα είπε ο Τρύφωνας, προσυπογράφω :)

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12158
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5289 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Φίλε Δημήτρη, ξέρεις τα φιλικά αισθήματά μου και την εκτίμησή μου για σένα. ΄Ομως αναρωτιέμαι γιατι, προτού δεις πώς θα είναι η έκδοση, καταπιάνεσαι με μακροσκελείς θεωρητικές αναλύσεις, βασισμένες αποκλειστικά σε εικασίες, και με έντονη αρνητική διάθεση, για να αναγκαστείς στο τέλος, προς τιμήν σου φυσικά, όταν οι εικασίες σου διαψευσθούν, να τις ανασκευάσεις;

Τρύφωνα όπως είπες, εκφράζω απόψεις και κάνω εικασίες, αλλά δεν θεωρώ πως ανασκεύασα κάποια εικασία μου.Εγώ είπα πως σοφά έπραξε που επέλεξε την σειρά της Fantagraphics και όχι την ιταλική, δεν είπα πως σοφά έπραξε που δεν έβγαλε αυτοτελή έκδοση.Εννοείται πως επιμένω στην συγκεκριμένη άποψη.Ο κόσμος δεν γνωρίζει κάτι για τον Γκότφρεντσον, κι όσοι γνωρίζουν είναι πολλοί ψαγμένοι, αφού οι ελάχιστες ιστορίες του που έχουν δημοσιευτεί στην Ελλάδα και ειδικότερα στο Κόμιξ, μέσα από το οποίο διαφημίζουν την συγκεκριμένη σειρά, δεν έχουν δώσει μια ολοκληρομένη εικόνα για το ποιος είναι και τι έκανε ο Γκότφρεντσον.

 

Όσον αφορά την διάψευση μου, εννοείται πως χαίρομαι.Αλλά, θα χαρώ ακόμη περισσότερο αν παρά την άγνοια του αναγνωστικού κοινού για τον συγκεκριμένο δημιουργό καταφέρει να προσελκύσει μεγάλο μέρος του αναγνωστικού κοινού και μπορέσει να ολοκληρωθεί.Δυστυχώς όμως, παρότι μπορεί να κάνω λάθος, ένα τόσο μεγάλο άνοιγμα που δεν είναι και το μόνο της συγκεκριμένης εκδοτικής, δεν μπορώ να το δω με θετική διάθεση κι αυτό οφείλειται στην κατάσταση που επικρατεί σήμερα, η οποία δεν ευνοεί για κάτι τέτοιο.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27330
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  21
  • Reputation:   137
  • Achievement Points:  21
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4126 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  5

Ας μην ξεχάσουμε όμως και την ποιότητα των ιστοριών του Φλοϋντ! Τραβάνε από μόνα τους!

 

Αλλά τιμή???

Επεξεργασία από komixfan88
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4592 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί στην Ελλάδα που θα αγοράσουν τα χοντροκομμένα, προχειροφτιαγμένα, πεπαλαιωμένα, ασπρόμαυρα σκίτσα του Gottfredson.Η έκδοση θα πάει άπατη.

 

:3eyes:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Καλά τα λέτε όλοι παιδιά, πλην τού Toutatis βέβαια, στον οποίο θα απαντήσω χωριστά. Χρήστο, ευχαριστώ για την προσυπογραφή. Δημήτρη δεν διαφωνώ κατ' αρχήν μ' αυτά που λες και εύχομαι να διαψευσθούν οι δυσοίωνες όχι όμως και αβάσιμες προβλέψεις σου. ΄Αγγελε θα τα μάθουμε όλα σύντομα (ημερομηνία κυκλοφορίας και τιμή). Εγώ έκανα, άλλωστε, και σχετικό σχόλιο στο fb. ΄Οσο για το πόσοι τόμοι θα βγουν αυτό θα εξαρτηθεί από τις πωλήσεις τού πρώτου τόμου ή έστω των πρώτων τόμων. Πάντως η φωτογραφία που ανέβηκε στο fb γράφει 1ος τόμος. Λοχαγέ Μαρκ, ευχαριστούμε για τις πληροφορίες που μας έχεις δώσει και για όσες ακόμη θα μας δώσεις. Φίλε Komixfan τα λες θαυμάσια. Ας τα δει ο Toutatis. 

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10732
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1278
  • Reputation:   12955
  • Achievement Points:  1328
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5359 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  124

εκτός από το περιεχόμενο οι πωλήσεις είναι ανάλογες και με την εμφάνιση

Ενώ η πολύχρωμη βιβλιοθήκη του Μπαρκς ελκύει το πιο μικρό σε ηλικία κοινό (και τους φαν του Μπαρκς όλων των ηλικιών) οι τόμοι του Γκοντφερσον, αν η ποιότητα έκδοσης είναι αντίστοιχη της fantagraphics, θα τραβήξουν πιο ενήλικο κοινό.

Σημαντικό είναι και το promotion που μέχρι στιγμής είναι λίγο προβληματικό αφού με ένα post στο fb δεν γίνεται δουλειά. Η παρουσία του φρέσκου βιβλίου στο comicdom θα είναι πολύ καλή και σίγουρα θα βοηθούσαν κάποιες αναφορές στο τύπο  

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί στην Ελλάδα που θα αγοράσουν τα χοντροκομμένα, προχειροφτιαγμένα, πεπαλαιωμένα, ασπρόμαυρα σκίτσα του Gottfredson.Η έκδοση θα πάει άπατη.

 

:3eyes:

Εγώ πιστεύω το ακριβώς αντίθετο  :3eyes:

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί στην Ελλάδα που θα αγοράσουν τα χοντροκομμένα, προχειροφτιαγμένα, πεπαλαιωμένα, ασπρόμαυρα σκίτσα του Gottfredson.Η έκδοση θα πάει άπατη.

 

:3eyes:

Η έκδοση δεν θα πάει άπατη αγαπητέ. Γιατί  με μια μονοκοντυλιά επιχειρείς να διαγράψεις το τεράστιο έργο ενός από τους μεγαλύτερους δημιουργούς στην ιστορία τών Disney Comics;

 

Αντί για άλλη απάντηση, παραθέτω ακόμη μια φορά τα λόγια τού Carl Barks για τον μεγάλο ομότεχνό του και το σκίτσο του: 

 

"Το στριπ με τον Μίκυ που έκανε ο Φλόυντ επηρέασε το σχέδιό μου περισσότερο από οτιδήποτε άλλο. Κοιτάξτε τα παπιά μου και όλους τους άλλους ήρωες. Προσπαθούσα να μιμηθώ τη δουλειά τού Φλόυντ. Είναι ξεκάθαρο για μένα και ελπίζω να είναι ξεκάθαρο και για τους άλλους".

 

Η φράση αυτή Barks δημοσιεύεται στη σελίδα 33 τού ΚΟΜΙΞ #288.

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

΄Αγγελε (Adams) και Χρήστο, ο πρώτος έμμεσα και ο δεύτερος άμεσα, απαντάτε σε όσα ανιστόρητα λέει ο Toutatis.

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20594
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Η έκδοση δεν θα πάει άπατη αγαπητέ. Γιατί τόση εμπάθεια; Ποιος είσαι εσύ που με μια μονοκοντυλιά επιχειρείς να διαγράψεις το τεράστιο έργο ενός από τους μεγαλύτερους δημιουργούς στην ιστορία τών Disney Comics;

 

Αντί για άλλη απάντηση, παραθέτω ακόμη μια φορά τα λόγια τού Carl Barks για τον μεγάλο ομότεχνό του και το σκίτσο του: 

 

"Το στριπ με τον Μίκυ που έκανε ο Φλόυντ επηρέασε το σχέδιό μου περισσότερο από οτιδήποτε άλλο. Κοιτάξτε τα παπιά μου και όλους τους άλλους ήρωες. Προσπαθούσα να μιμηθώ τη δουλειά τού Φλόυντ. Είναι ξεκάθαρο για μένα και ελπίζω να είναι ξεκάθαρο και για τους άλλους".

 

Η φράση αυτή Barks δημοσιεύεται στη σελίδα 33 τού ΚΟΜΙΞ #288.

Τρυφων, σεβομαι παντα τις αποψεις σου, αλλα το ιδιο θελω να βλεπω και απο σενα και δε μου αρεσει καθολου να βλεπω τετοιες φρασεις εναντιον αλλου συμφορουμιτη μας, που μοιραζομαστε ενα κοινο χομπυ αλλα και διαφορες σκεψεις οταν συζηταμε. Φρασεις οπως "ποιος εισαι εσυ" κτλ νομιζω πως καλο ειναι να μην εξαπολυονται τοσο ευκολα, μιας και κανεις δεν ειναι αμοιρος κριτικης, εν ετει 2013 , τοτε γιατι οχι να μην κρινει καποιος και εναν μεγαλο σχεδιαστη. Νομιζω οτι ενηργησες συναισθηματικα και θα το διορθωσεις. Φιλικα.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4592 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

 

 

Ο Γκότφρεντσον είναι ο χειρότερος σχεδιαστής μίκυ μάους έβερ. :antekale:  Casty & Paul Murry for presidents  :spidey_yeah_that:  

Επεξεργασία από Toutatis
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Τρυφων, σεβομαι παντα τις αποψεις σου, αλλα το ιδιο θελω να βλεπω και απο σενα και δε μου αρεσει καθολου να βλεπω τετοιες φρασεις εναντιον αλλου συμφορουμιτη μας, που μοιραζομαστε ενα κοινο χομπυ αλλα και διαφορες σκεψεις οταν συζηταμε. Φρασεις οπως "ποιος εισαι εσυ" κτλ νομιζω πως καλο ειναι να μην εξαπολυονται τοσο ευκολα, μιας και κανεις δεν ειναι αμοιρος κριτικης, εν ετει 2013 , τοτε γιατι οχι να μην κρινει καποιος και εναν μεγαλο σχεδιαστη. Νομιζω οτι ενηργησες συναισθηματικα και θα το διορθωσεις.

Ποια εμπάθεια αγαπητέ φίλε; Επίσης, εγώ δεν επιχειρώ να διαγράψω κάτι.Την άποψη μου έγραψα και αν σε βρίσκει διαφωνούντα, μην επιχειρείς (ανεπιτυχώς) να μου βάλεις λόγια και να με λασπολογήσεις. Ξέρεις, μια γελοία αγόρευση στα δικαστήρια μπορεί να σε βγάλει εκτός στόχου. Ο μόνος που έβγαλε εμπάθεια, είσαι εσύ απέναντι στο πρόσωπο μου.Και σε ρωτώ με τη σειρά μου, ποιος είσαι εσύ που μου προσάπτεις όλα αυτά;

 

Μα εδώ, Χρήστο μου, δεν επρόκειτο για απλή έκφραση γνώμης αλλά για βαρείς χαρακτηρισμούς όπως "χοντροκομμένα, προχειροφτιαγμένα" και άλλα πολλά. Εν πάση περιπτώσει, σεβόμενος την με τόση ευγένεια διατυπωμένη άποψή σου, αφαιρώ τις φράσεις που ενόχλησαν και συγκεκριμένα τις λέξεις "εμπάθεια" και "ποιος είσαι εσύ" και ελπίζω πως και ο Toutatis, ακολουθώντας το παράδειγμά μου, θα διαγράψει τα περί "γελοίας αγόρευσης στα δικαστήρια" και τα υπόλοιπα με τα οποία αντεπιτέθηκε  στο, διορθωμένο πια, σχόλιό μου και πως αν δεν το κάνει μόνος του θα τού το υποδείξεις εσύ με τον τρόπο που το υπέδειξες σε μένα. Με τα λόγια αυτά απαντώ και στο δικό σου σχόλιο, φίλε Toutatis.  

 

Και κάτι ενημερωτικό για το σκίτσο τού Floyd, που ίσως δεν το ξέρετε, αλλά και αν το ξέρετε, ας καταγραφεί μια φορά ακόμη.

 

΄Οπως αναφέρεται στα βιογραφικά στοιχεία τού Gottfredson που περιέχονται στον 1ο τόμο τής σειράς τής Fantagraphics (αυτόν τού οποίου αναγγέλθηκε η κυκλοφορία στην Ελλάδα), ο Floyd σε ηλικία 11 ετών τραυματίσθηκε σοβαρά στο μπράτσο από τυχαία εκπυρσοκρότηση μιας καραμπίνας που την κρατούσε στα χέρια του με την κάννη στραμμένη προς τον εαυτό του. Το ατύχημα αυτό άλλαξε τη ζωή του. Αναγκάσθηκε να μένει μέσα στο σπίτι μέχρι να αναρρώσει από εννέα εγχειρήσεις στις οποίες υποβλήθηκε για να αποκατασταθεί το σχεδόν κατεστραμμένο χέρι του. Τότε άρχισε να δείχνει ενδιαφέρον για το σχέδιο με την ενθάρρυνση της μητέρας του. Επειδή δεν υπήρχε κατάλληλη σχολή στην περιοχή, πήρε μαθήματα σχεδίου με αλληλογραφία. Ο πατέρας του ήταν αντίθετος στην καλλιτεχνική του σταδιοδρομία γιατί πίστευε πως ο γιός του έπρεπε να πιάσει μια δουλειά όπως τα άλλα αγόρια. ΄Ομως ο τραυματισμός του χεριού του, δεν επέτρεπε στον Floyd να κάνει μια κανονική δουλειά. ΄Ετσι, μετατρέποντας την τραγωδία σε πλεονέκτημα, ο νεαρός Gottfredson επέμεινε και τελικά κατάφερε, σχεδιάζοντας με το ελαττωματικό του χέρι, να αναπτύξει ένα σχεδιαστικό στιλ που αντιστάθμιζε τους περιορισμούς που του έθετε η αναπηρία του. Επειδή είχε χάσει το μεγαλύτερο μέρος της ευελιξίας του χεριού του, έπρεπε να σχεδιάζει μετακινώντας ολόκληρο το μπράτσο.

 

΄Οποιος ενδιαφέρεται να διαβάσει ολόκληρο το σχετικό ποστ μου θα το βρει στο http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=3924&p=206483

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20594
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Μα εδώ, Χρήστο μου, δεν επρόκειτο για απλή έκφραση γνώμης αλλά για βαρείς χαρακτηρισμούς όπως "χοντροκομμένα, προχειροφτιαγμένα" και άλλα πολλά. Εν πάση περιπτώσει, σεβόμενος την με τόση ευγένεια διατυπωμένη άποψή σου, αφαιρώ τις φράσεις που ενόχλησαν και συγκεκριμένα τις λέξεις "εμπάθεια" και "ποιος είσαι εσύ" και ελπίζω πως και ο Toutatis, ακολουθώντας το παράδειγμά μου, θα διαγράψει τα περί "γελοίας αγόρευσης στα δικαστήρια" και τα υπόλοιπα με τα οποία αντεπιτέθηκε  στο, διορθωμένο πια, σχόλιό μου και πως αν δεν το κάνει μόνος του θα τού το υποδείξεις εσύ με τον τρόπο που το υπέδειξες σε μένα. Με τα λόγια αυτά απαντώ και στο δικό σου σχόλιο, φίλε Toutatis.  

Tρυφων σε ευχαριστω πολυ εκ βαθεων, αποδεικνυεις γι αλλη μια φορα οτι αξιζεις τον σεβασμο μου. :)

 

Οσο για το εργο του μεγαλου σχεδιαστη, που ο φιλος Αντωνης βρισκει χοντροκομμενο κτλ, η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ιδία αποψη ωστε να τοποθετηθω, αλλα επιφυλλασομαι να το κανω οταν ερθω σε επαφη με το εργο του. Χμ αυτο που μπορω να πω σαν Χρηστος ειναι οτι ισως να μου κακοφανει το ασπρομαυρο σκιτσο, λογω ελλειψης χρωματων...  Αλλα κοντος ψαλμος αλληλουια :D

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Δεν υπάρχει λόγος να παρεξηγιέστε άδικα :)

Ο φίλος Αντώνης προφανώς δεν έχει έρθει σε επαφή με το έργο αυτού του μεγάλου δημιουργού αλλά και να έχει,είναι φανερό ότι δεν είναι του γούστου του.Απόλυτα σεβαστό :)

Βέβαια φέρει και εκείνος ένα μεγάλο μερίδιο της ευθύνης διότι δεν μπορείς να αναφέρεσαι έτσι για έναν δημιουργό (άσχετα αν είναι μεγάλος ή όχι)σε ένα θέμα σαν και αυτό που όλοι τον θαυμάζουν και περιμένουν αυτή την έκδοση.Ο Τρύφωνας αντέδρασε απλά λίγο παραπάνω από σο θα έπρεπε :)

Τι να κάνουμε δεν είναι για όλα τα γούστα τα ασπρόμαυρα και τα παλιά.Εγώ έχω διαβάσει ένα μέρος του έργου του και περιμένω πως και πως να εκδοθεί!  :beer:

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Κι εγώ προτιμώ το έγχρωμο σκίτσο. ΄Ομως πρώτον τον Floyd δεν τον θαυμάζω μόνο ως σκιτσογράφο αλλά και ως "συγγραφέα", αφού αυτός έγραφε κατά κανόνα και τα σενάρια τών ιστοριών του και δεύτερον ο ίδιος έχει φτιάξει και πολλές έγχρωμες ιστορίες. ΄Ηδη πρόκειται να κυκλοφορήσει (τον έχω παραγγείλει ήδη στο Anazon και τον περιμένω τον Αύγουστο) από την Fantagraphics ο πρώτος τόμος με τα έγχρωμα κυριακάτικα στριπ του με τίτλο:

 

Floyd Gottfredson, et al "Walt Disney's Mickey Mouse: Color Sundays Vol. 1 "Call Of The Wild""

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Εμένα δεν με χαλάει καθόλου το ασπρόμαυρο.Ίσα ίσα μου αρέσει πάρα πολύ αφού μεγάλωσα με ασπρόμαυρα κόμικ του Ανεμοδούρα,του δραγούνη και άλλα :)

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Δεν νομίζω ότι ο toutatis δεν γνωρίζει το σχέδιο του Γκοτφρεντσον και κάνει τόσο εύκολα χαρακτηρισμούς.

 

Ας δούμε πάντως μερικά σχέδια που πολύ πρόχειρα αντέγραψα από το γκούγκλ.

 

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg

 

Πρόχειρο και χοντροφτιαγμένο δεν θα το έλεγα εύκολα.

 

Παλιομοδίτικο σίγουρα.

 

Κι εγώ νομίζω ότι η ελληνική αγορά εξαιρετικά δύσκολα θα μπορέσει να υποστηρίξει μια τέτοια έκδοση. Απευθύνεται κυρίως σε πολύ φανατικούς Ντισνεάκηδες.

 

Υπάρχει τεράστια διαφορά με τη βιβλιοθήκη του Καρλ Μπαρκς όσον αφορά στην αναγνωρισιμότητα του δημιουργού, στο πόσο οικείο είναι το σχέδιο, στο εύρος ηλικιών του τάργκετ γκρουπ.

 

:holidays2:

 

 

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9463
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5119 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Φοβάμαι οτι τελικά ο Φώτης εχει δίκιο, ας προσπαθήσουμε οσο μπορουμε να στηρίξουμε την έκδοση ώστε να παει καλα καο να ολοκληρωθεί.

Υποθέτω και γω ότι δε θά εκτιμηθεί εύκολα από το ανήλικο αναγνωστικό κοινό, μακάρι να κανω λάθος, το ενήλικο κοινό από την αλλη ποσο ειναι σε σχέση με το σύνολο...;

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

[...] Σημαντικό είναι και το promotion που μέχρι στιγμής είναι λίγο προβληματικό αφού με ένα post στο fb δεν γίνεται δουλειά. Η παρουσία του φρέσκου βιβλίου στο comicdom θα είναι πολύ καλή και σίγουρα θα βοηθούσαν κάποιες αναφορές στο τύπο  [...]

 

 

Ε ναι, αυτό ακριβώς! Απλά πράγματα. Και διαφήμιση θα κάνουν για ΟΛΕΣ τις σκληρόδετες εκδόσεις τους και σίγουρα θα πουλήσουν σαν ζεστά ψωμάκια. Κάνει μεγάλη βλακεία ο Τερζό που δεν βγάζει πάγκο στο Comicdom, μακάρι φέτος να αλλάξει. Θυμάμαι μια χρονιά είχα φύγει από την έκθεση για να αγοράσω τους νέους (τότε) τόμους της βιβλιοθήκης Barks από ένα βιβλιοπωλείο παρακάτω. Όταν γύρισα πίσω, μέχρι το τέλος της ημέρας, με είχαν ρωτήσει περίπου 10-15 άτομα από πού τα αγόρασα, επειδή ενδιαφέρονταν κι αυτοί. Μπορείτε να φανταστείτε πόσο ξενέρωναν όταν τους έστελνα σε βιβλιοπωλεία εκτός του κτηρίου.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15404
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4970 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μην ξεχνατε οτι η εκδοση αυτη παρουσιαζει το εργο του Φλουντ οπως εκδοθηκε τοτε! Ο χρωματισμος του σχεδιου πιστευω θα κατεστρεφε την ομορφια του! Και φυσικα αν και ειμαι παπιολατρης θα τιμησω και αυτη την εκδοση!

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4592 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

 

Κι εγώ νομίζω ότι η ελληνική αγορά εξαιρετικά δύσκολα θα μπορέσει να υποστηρίξει μια τέτοια έκδοση. Απευθύνεται κυρίως σε πολύ φανατικούς Ντισνεάκηδες.

 

Υπάρχει τεράστια διαφορά με τη βιβλιοθήκη του Καρλ Μπαρκς όσον αφορά στην αναγνωρισιμότητα του δημιουργού, στο πόσο οικείο είναι το σχέδιο, στο εύρος ηλικιών του τάργκετ γκρουπ.

 

Δεν θα έχει καθόλου πέραση στο κοινό 5-20 ετών, εκτός από λίγους (φαν)ατικούς, που και αυτοί έχουν υποστεί πλύση εγκεφάλου (λολ) από μεγαλύτερους. (Ο Γκόντφρεσον είναι Θεός, είναι μαστ χεβ κτλ)

 

Στο ενήλικο κοινό τώρα, πέρα από 200-300 άτομα που γνωρίζουν ποιος είναι ο Γκότφερτσον, τους αρέσει και θα αγοράσουν, δεν πρόκειται να κουνηθεί φύλλο. Ο μέσος άσχετος αναγνώστης (ξαναλολ) θα ανοίξει τον τόμο, θα δει εκεί και πέρα κάτι παλιομοδίτικα ασπρόμαυρα και θα προσπεράσει. Αν έβγαζαν έγχρωμο τόμο με Murry (για να υπάρχει και μια σκληρόδετη έκδοση με ποντίκια) θα είχε πολύ μεγαλύτερη επιτυχία. 

Επεξεργασία από Toutatis
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.