Μετάβαση στο περιεχόμενο

SCI-FI [ Movies and TV series ]


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Σαν κομικσάκηδες λατρεύουμε τις ταινίες και σίριαλ επιστημονικής φαντασίας. Πολλοί τα σχολιάζουμε, τα προτείνουμε, τα αναζητάμε εδώ μέσα. Η θέση τους βέβαια δεν είναι στον τομέα TV & Movie Comics για ευνόητους λόγους. Ας αποκτήσουν το δικό τους τομέα και ας μην χάνονται στον τομέα "ΓΕνική Συζήτηση". Έχω κάνει παρουσιάσεις για Babylon 5 & Doctor Who Και θέλω να κάνω και για άλλα. Και με χαρά θα ήθελα να παρουσιάσουν και άλλοι. Θέλω ιδέες για σήριαλ φαντασίας για να κατεβάσω. Λοιπόν;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Εγώ θα σου σύστηνα να δεις (αν δεν τα έχεις ήδη δει), τα Farscape, Stargate και Stargate Atlantis. Πολύ καλές σειρές που τις παρακολούθησα με μεγάλο ενδιαφέρον. Το Stargate βέβαια μετά τον 5ο κύκλο κάνει κοιλιά, όπως άλωστε οι περισσότερες μακροχρόνιες σειρές, αλλά κάπου ανανεώνεται και σου κρατά το ενδιαφέρον μέχρι τον 10ο και τελευταίο κύκλο. :beer:

 

Πιό δεύτερες επιλογές σου μπορούν να είναι τα Firefly, 4400 και Dead Zone. ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Λατρεμένο το Stargate, ψιλομούφα το SGA. Άργησε να ανεβεί ποιοτικά. 4400 καλούτσικο... Συμπαθητικό το Firefly αλλά λίγο χωρίς στόχο. Τα άλλα... λίαν συντόμως θα τα δω. :thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Πάρα πολύ καλές επιλογές για sci-fi υπάρχουν σε anime, τόσο σε σειρές όσο και ταινίες. Είμαι σίγουρος πως πολλά από αυτά θα σου αρέσουν, όμως δεν ξέρω κατά πόσον είσαι διατεθειμένος να καθίσεις και να παρακολουθήσεις animation αντί για κανονικούς ηθοποιούς. Δεν προχωράω άλλο τη συζήτηση μιας και είναι ψιλοάσχετη με το θέμα :P, πάντως αν θες μπορώ να σου προτείνω μερικές επιλογές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το Sci-fi Channel (αλλά και όχι μόνο!) έχει πέσει με τα μούτρα στις παραγωγές τα τελευταία χρόνια! Mini series που προτείνω να δεις είναι τα "Taken" (2002), "5 Μέρες Μέχρι Τα Μεσάνυχτα" ("5ive Days To Midnight") (2004) και φυσικά τα "Ντιούν" ("Dune") (2000) και "Πλανήτης Dune: Η Δεύτερη Γενιά" ("Children Of Dune") (2003) απ'τον φανταστικό κόσμο του Frank E. Herbert! Μιας και η ταινία του David Lynch του 1980 δεν μας έφτανε! ;) Μπορείς ακόμη να τσεκάρεις μία τελείως διαφορετική εκδοχή του Τριγώνου των Βερμούδων στο "The Triangle" (2005)! Το "Battlestar Galactica" (2004-200?) όπου είναι το remake της σειράς του '78! Ακόμη έχω ξεκινήσει το "Andromeda" αλλά με τον τηλεοπτικό "Ηρακλή" (Kevin Sorbo :confuse:) δεν τα'χω και πολύ καλά... Από τελευταίες ταινίες πάντως τσεκάρεις χαλαρά το remake του "The Day The Earth Stood Still" (2008) απ'την ταινία του '51 (αφού δε μπορούμε να βρούμε την πρωτότυπη ας δούμε τουλάχιστον το remake...), την καινούργια μεταφορά του "The Andromeda Strain" (2008) (τηλεταινία) απ'τη νουβέλα του Michael Crichton και φυσικά το "Cloverfield" (2008)! Και μια ενημέρωση! Το 2010 βγαίνει η καινούργια μεταφορά απ'το βιβλίο του Edwin Balmer, το "When World Collide"!! Η ταινία του '51 απ'όσο γνωρίζω είναι πολύ καλή, μόνο που δεν την έχω βρει να την δω ακόμη... :( Έχω αλλά δεν έχω δει ακόμη και την σειρά του "V" ('83)! Κυκλοφορεί σε δύο δισκάκια και στα Ελληνικά video club αν ενδιαφέρεσαι. Πρέπει να είναι πολύ καλή! :beer:

 

Υ.Σ. Ξεκίνησα να διαβάζω το αφιέρωμά σου για την σειρά αλλά φρέναρα απότομα! Έχει spoilers και απ'τη στιγμή που το παρακολουθώ ουσιαστικά αυτόν τον καιρό (είμαι στη μέση του 4ου κύκλου) είπα να το διαβάσω αργότερα. ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Υ.Σ. Ξεκίνησα να διαβάζω το αφιέρωμά σου για την σειρά αλλά φρέναρα απότομα! Έχει spoilers και απ'τη στιγμή που το παρακολουθώ ουσιαστικά αυτόν τον καιρό (είμαι στη μέση του 4ου κύκλου) είπα να το διαβάσω αργότερα. ;)

 

Μιλάς για το Babylon 5; Πίστεψέ με έχει πολύ ζουμί ακόμη η σειρά! Αυτά τα spoilers είναι ψίχουλα.

 

Τελικά δεν είναι καλή ιδέα να γίνει τομέας για SF δίπλα στα comic related movie and series; Μαζί με Lost, Prison Break (έιναι καραSF) κλπ;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Τελικά δεν είναι καλή ιδέα να γίνει τομέας για SF δίπλα στα comic related movie and series; Μαζί με Lost, Prison Break (έιναι καραSF) κλπ;

 

Θοδωρή, είναι (στα μάτια μου) η ίδια συζήτηση που έχει γίνει στο παρελθόν και για θέματα τα οποία άπτονταν ακόμα περισσότερο του κοινού μας ενδιαφέροντος (κόμικς/καρτούν). Και για τα crime comics (που άνοιξα ένα τόπικ, γίναν 5-6 ποστ και ψόφησε) αλλά ακόμα και για τις φιγούρες, που μέχρι mod έγινε ένας από τους φιγουράκιες της παρέας, και.....

 

Μην σε κομπλάρει/εμποδίζει/ενοχλεί η έννοια "ενότητα". Εάν υπάρξει υλικό/κίνηση/ενδιαφέρον, κάτι θα σκαρωθεί. Είναι από τα πράγματα στα οποία κινούμαστε "εκ των υστέρων", ειδικά εφόσον δεν αφορά τα κόμικ αυτά καθ'αυτό. Παίξε μπάλα και αναλόγως των αποτελεσμάτων, θα υπάρξει και η ανάλογη αντίδραση.

 

Γιατί άμα πιάσουμε το τι άλλο κοινό έχουμε, ή έστω τι "μεγάλες τάσεις" υπάρχουν, όπως και το τι άλλο συνάδει με τα κόμικ/καρτούν (λχ ζωγραφική) και αρχίζουμε να βάζουμε κι άλλες ενότητες στις ήδη υπάρχουσες, ίσως εμείς οι παλιοί/πολυασχολούμενοι-με-το-φόρουμ να βγάζουμε κάποια άκρη, αλλά όλοι οι υπόλοιποι θα μπαίνουν και θα φεύγουν καλπάζοντας :) (που υπάρχουν τέτοιοι που τρομάζουν. trust me :) )

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Θα συμφωνήσω με Mandrake όσον αφορά το Battlestar Galactica, αλλά και mini series από το Sci-fi Channel όπως το Taken και το The Lost Room. Η αγαπημένη μου όμως σειρά, καθαρά Sci-Fi, είναι το The Outer Limits του 1995, remake παλιότερης σειράς σε στυλ Twilight Zone, η οποία αποτελείται μόνο από αυτοτελή επεισόδια με διαφορετικούς ηθοποιούς κάθε φορά - σαν μίνι ταινίες δηλαδή - και κράτησε 7 seasons. :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μιλάς για το Babylon 5; Πίστεψέ με έχει πολύ ζουμί ακόμη η σειρά! Αυτά τα spoilers είναι ψίχουλα.

 

Τελικά δεν είναι καλή ιδέα να γίνει τομέας για SF δίπλα στα comic related movie and series; Μαζί με Lost, Prison Break (έιναι καραSF) κλπ;

Ναι, ξεχάστηκα και δεν το ανέφερα... Για το "Babylon 5" μιλάω και ουσιαστικά μία απ'τις αγαπημένες σειρές (μαζί με τα καταπληκτικά "Star Trek" φυσικά!!) παρ'όλο που δεν την είχα δει ποτέ ολοκληρωμένη στην τηλεόραση... Τον 1ο κύκλο που έχει βγει Ελλάδα τον έχω αγοράσει και τους υπόλοιπους τους έχω κατεβάσει μιας κι έχουν φτιάξει κάποια παλικάρια εκεί έξω :respect: Ελληνικούς υπότιτλους! Ωραία ακούγεται μία ενότητα για sci-fi σειρές και ταινίες! Ποιός θα "στρωθεί" όμως εκτός απο'σένα; Εγώ λόγω τεχνικών δυσκολιών και χρόνου μου είναι αδύνατον για την ώρα να κάνω κάποια παρουσίαση. Θέλει διάβασμα και ψάξιμο και δεν ξέρω πόσο χρόνο μπορώ ν'αφιερώσω αυτή την περίοδο... :/

 

Υ.Σ. Απ'τις παραπάνω που πρότεινα είμαι σίγουρος ότι θα'έχεις δει αρκετές απλά είπα να ρισκάρω in case..γιατί δεν λέει να τα χάσεις! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπόν μια και κατατοπίστηκες για τα σύγχρονα να σου πω κι εγώ για τα παλιότερα και αυτά που έβλεπα όταν ήμουν παιδί:

 

Δεν έχει νόημα να αναφέρω το original Twilight Zone , παρά να πω πως ένα πακέτο με 4 DVD κυκλοφορεί στην ελληνική αγορά και είναι must.

 

Λοιπόν για τις ταινίες υπάρχει ένα σχετικό τόπικ στις δημοσκοπήσεις οπότε θα μείνω στις σειρές:

 

Ως κορυφαία θυμάμαι το Space 1999, ιταλοβρετανική συμπαραγωγή με 2 κύκλους 48 συνολικά επεισοδίων που υπάρχουν σε τράκερς ενώ το greektvsubs είχε μεταφράσει όλους τους υπότιτλους, οπότε και αυτοί βρίσκονται.

 

Με μαριονέτες ήταν το Captain Scarlett , που με είχε καθηλώσει τότε αλλά βέβαια ήμουν 10 χρονών. :lol:

 

Το Buck Rogers είχε περισσότερο χιουμοριστική διάθεση, ενώ τα Bionic Woman, Six Million Dollar Man ήταν στα σύνορα των Sci-fi και Superhero genres.

 

Ενδιαφέρον ήταν το Man From Atlantis, έγινε και κόμικ από τη Marvel.

 

 

Από τα σύγχρονα συνιστώ ανεπιφύλακτα το Sarah Connor Chronicles. Το Invasion , αν και παίζει ο Mahone του Prison Break, κουράζει κάποια στιγμή (θέμα ευνόητο).

 

Προσωπικά μου άρεσε τόσο το journeyman όσο και το νέο Bionic Woman αλλά μάλλον άρεσαν μόνο σε μένα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το "Space: 1999" το ξεκίνησε πριν μερικά χρόνια το περιοδικό "Cine Fan" αλλά το φάγαν τα διαπλεκόμενα... :/ Κρίμα και η σειρά φαίνεται καταπληκτική! Ευτυχώς που οι γνωστοί-άγνωστοι έχουν μεταφράσει και τις δύο σαιζόν όπως αναφέρει παραπάνω ο Μανώλης! Τα "Στη Ζώνη Του Λυκόφωτος" ("The Twilight Zone") είναι απλά ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ!! Και της δεκαετίας του '50 αλλά και τα μεταγενέστερα των '80s! Ο Rod Serling όλα τα λεφτά!! Το ίδιο ισχύει και με την σειρά "The Outter Limits" που αναφέρει κι ο Ion13 αλλά και αυτήν του '63-'65! Ο Ελληνικός τίτλος ήταν "Στα Σύνορα Της Φαντασίας"! Βέβαια είχαμε και το "Χαμένοι Στο Διάστημα" ("Lost In Space") ('65-'68) που ήταν και χιουμοριστική αλλά και το πολύ νεότερο "Σε Επτά Ημέρες" ("Seven Days") ('98-2001) με τον Jonathan LaPaglia. Μην ξεχνάμε και το "Alien Nation" ('89-'90) και φυσικά το αριστουργηματικό (για'μένα τουλάχιστον) "The X-Files" ('93-2000)! Υπήρχαν κι άλλες sci-fi σειρές που αξίζαν παλαιότερα αλλά δε θυμάμαι κατά πόσο είχαν παιχτεί στην Ελληνική τηλεόραση. Όπως το "Planet Of The Apes" ('74)! Αλήθεια..μήπως ξέρει κανείς πότε και που παιζόταν το "The Prisoner" ('67-'68); :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Αλήθεια..μήπως ξέρει κανείς πότε και που παιζόταν το "The Prisoner" ('67-'68); :thinking:

 

Παίχτηκε στο Mega στις αρχές της δεκετίας '90 αν θυμάμαι καλά. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

To Prisoner το έπαιζε κάποιο κρατικό κανάλι αν δεν κάνω λάθος (νομίζω ΕΡΤ-1), κατά το 92-93 περίπου. Θυμάμαι που το έβλεπε ο αδερφός μου φανατικά και εγώ μικρος σχετικά ακόμα (γυμνάσιο) έβλεπα ότι κι αυτός. Νομίζω δεν ήταν στο Mega αλλά δεν είμαι και σίγουρος.

 

Ωραίο πάντως το θέμα που έχεις ανοίξει και χαίρομαι γιατί έχουμε καλύψει μέχρι στιγμής σχεδόν όλες τις περιόδους.

 

Όπως έχω πει αρκετές φορές, αγαπημένη σειρά by far είναι το Babylon 5 και δεύτερη αγαπημένη το Firefly.

 

Από κει και πέρα υπάρχουν πολλές αξιόλογες για να δεις και οι περισσότερες αναφέρθηκαν ήδη. Πχ αν δεν έχεις δει Battlestar Galactica ακόμα παράτα ότι κάνεις και ξεκίνα να βλέπεις - είναι από τις πιο αξιόλογες σύγχρονες sci-fi σειρές. Για το Stargate έχω ακούσει καλά λόγια (και για το spin-off του) αλλά δεν έχει τύχει να δω κάποιο. Ένα που μου άρεσε και ακόμα δεν έχω αξιωθεί να το δω όλο ήταν και το Farscape.

 

Το κακό με τις sci-fi σειρές είναι ότι οι περισσότερες από αυτές είναι καταδικασμένες να πεθάνουν. Περιμένουν τα κανάλια να πιάσουν με το καλημέρα τρελλά νούμερα τηλεθέασης και όταν στα 1-2 επεισόδια δεν το έχουν καταφέρει τη σειρά την τρώει το τσεκούρι... Τρανό παράδειγμα το Firefly αλλά υπάρχουν και άλλες πολύ αξιόλογες που χάθηκαν έτσι άδοξα. Μία σχετικά άγνωστη ήταν το Odyssey 5. Γυρίστηκαν 20 επεισόδια αλλά Αμερική παίχτηκαν μόνο τα 14 ή κάτι τέτοιο (ευτυχώς δείξανε στον Καναδά και τα υπόλοιπα). Άλλη πολύ αξιόλογη σειρά που προσωπικά χαλάστηκα πολύ που τέλειωσε ήταν το Journeyman (περυσινο - 13 επεισόδια βγήκαν). Επίσης αν δεν έχεις δει τον πιλότο του Global Frequency που έγινε leaked στο internet πριν 2 χρόνια περίπου δες το να κλάψεις κι εσύ μαζί με μας τους υπόλοιπους που η σειρά δεν πήρε το πράσινο φως (και θα είχε και τον Straczynski για executive producer).

 

Καλή σειρά θεωρείται και το Dark Angel του Cameron με την Alba στα νιάτα της (δεν το έχω δει όμως ακόμα αυτό). Εμένα επίσης μου άρεσε και το Witchblade (βασισμένο στο ομώνυμο κόμικ) το οποίο όμως πήγε λίγο άκλαφτο. Κατά μία έννοια (αλλά όχι με την κλασσική) sci-fi μπορεί να θεωρηθεί και το Life on Mars το οποίο ήταν βρετανικό και τώρα παίζεται αμερικάνικο remake.

 

Μία επίσης ψιλοάγνωστη σειρά που είναι αρκετά αξιόλογη είναι και το ReGenesis. Καναδική παραγωγή με θέμα bio-scientists. Θα δεις και την Ellen Page στα πολύ νιάτα της, πολύ πριν το Juno, στο ρόλο της κόρης του πρωταγωνιστή. 4 σεζόν βγήκαν σύνολο.

 

Ως fan του Babylon 5 υποθέτω ότι θα σου αρέσει ο Straczynski οπότε μπορείς να ρίξεις μια ματιά και στο Jeremiah. Η πρώτη σεζόν είναι μέτρια αλλά η δεύτερη γίνεται αρκετά καλύτερη. Θα δεις και το κλασσικό που κάνει ο JMS να πετάει clues εδώ κι εκεί άσχετα και να τα χρησιμοποιεί αργότερα.

 

Πηγαίνοντας λίγο πιο πίσω στο χρόνο (δεκαετία 90) όπως ήδη πρότειναν άλλοι, μια από τις καλύτερες σειρές ήταν το Outer Limits. Αυτοτελή επεισόδια με κάποια από αυτά να είναι απλά κορυφαία! (είχε και κάποια ψιλοάθλια αλλά ποια σειρά δεν έχει; ). Τα X-Files επίσης είναι πασίγνωστα και ειδικά για την εποχή τους ήταν πολύ καλή σειρά.

 

Για πιο πίσω (χρονολογικά) με κάλυψαν οι γηραιότεροι του φόρουμ που είναι και πιο έμπειροι.

 

Επίσης υπάρχουν και οι μίνι σειρές τις οποίες τις ανέφεραν ήδη κάποιοι. Ειδικά το Lost Room, το Five Days to Midnight και τα Dune είναι πάρα πολύ καλά, αν δεν τα έχεις δει βάλτα στο πρόγραμμα, αξίζουν.

 

Αυτά! Ελπίζω να βοήθησα αν και όπως είπα με πρόλαβαν άλλοι και τα πολύ καλά τα είπαν ήδη! :)

 

Καλή τηλεθέαση!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Αυτή τη στιγμή νοιώθω σαν παρθένος νέρντ που μένει στο υπόγειο του πατρικού του σπιτιού και πρόκειται να πάει σε συνέδριο Σταρ Τρεκ.

 

Ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις. Θέλω 2 ζωές να τα δώ όλα αυτά!!

 

 

Μερικές σκέψεις για κάποια που έχω δει και συν-προτεινω ή όχι:

 

Jeremiah: Η σειρά είναι πολύ καλή! Δε ξέρω τι πήγε στραβά και σπαστηκε ο Straczynski (ξέρω του την έκψαν στο τέλος), αλλά τη χάρηκα πολύ.

 

New Galactica: Τόσο κομπλεξικα ρομπότ από ίνοξ και τόσο ανασφαλή ανισσόροπους ανθρώπους είχα να δώ από... δεν έχω δει ποτέ μου! Οι ψευτοπαραλληλισμοί που γίνονται με τον Μωυσή, την έξοδο των Εβραίων από την Αίγυπτο και οι διαξηφισμοί των ανθρώπων και των ρομπότ για τον ένα μοναδικό Θεό με έχουν εκνευρίσει περισσότερο απ' όσο αντέχω.

 

Witchblade: Συμπαθητικό σενάριο και καστ. Αλλά δε τους βγαίνει καλά, έχει τα ίδια προβλήματα με το κόμικ.

 

Terminator - Sarah Conor Chronicles: Είναι πολύ καλοφτιαγμένο και έριξαν λεφτά. Αξίζει. Τώρα θα την πουν την σκληροτράχηλη αμερικανιά τους, ύστερα θα την πουν, τώρα θα κάνουν τις ξενέρωτες ηλιθιότητές τους, ύστερα θα δειξουν την λατρεμένη σημαία τους... 20 επεισόδεια και δεν έχω απογοητευτεί ακόμη.

 

Dune: Λατρεμένο βιβλίο αλλά κάθε φορά που διάβαζα τον επόμενο τόμο τόσο και βαριόμουν. Ένοιωθα σαν να επαιρνε την κατούσα σε ιδέες και ποιότητα. Αντιθέτως για τις νέες σειρές έχω να πώ "κάθε καινούργια και καλύτερη".

Επεξεργασία από frequently_attitudes
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μα τα τελευταία "Dune" δεν είναι του ίδιου συγγραφέα, φυσικά, αλλά του γιού του κι ενός άλλου. Είναι πολύ λογικό να μη σ'αρέσουν εξίσου! Όσο για σειρές που άκουσα τώρα δεν είχα ιδέα για ορισμένες! Θα τις τσεκάρω! Δυστυχώς το "Babylon 5" το τσεκουρώσαν άσχημα αλλά βγήκε και το spin-off "Η Σταυροφορία Του Διαστήματος" ("Crusade") ('99)! Όσο για άλλες sci-fi σειρές μη ξεχνάμε ένα κάρο υπερηρωϊκά βέβαια που έχουν βγει όπως "The Flash" ('90-'91), "Superboy" ('88-'92), "Λόϊς & Κλαρκ" ("Lois & Clark: The New Adventures Of Superman" ('93-'97), "Smallville" (2001-200?), "Heroes" (2006-200?) και φυσικά πολλές άλλες πολύ παλαιότερες από DC και Marvel! Νομίζω από καινούργιες δεν αναφέρθηκε και το "Painkiller Jane" (2007)! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Το Painkiller Jane δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο. Λίγο που είδα 1-2 επεισόδια δε μου έκανε καμία απολύτως αίσθηση...

 

Για το Smallville τα' χουμε ξαναπεί. Ως ένα σημείο ήταν πολύ καλό. Κάποια στιγμή όμως άρχισε να παίρνει την κατιούσα και πλέον έχει πάρει ήδη πολλή φόρα!

 

Το Terminator πρέπει κάποια στιγμή να κάτσω να δω πάντως... Αν δεν πέσει και σ' αυτό τσεκούρι σύντομα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

θυμίζω ότι απτα ψες μπήκαμε στην τελική ευθεία για το Galactica :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και φυσικά ξεκίνησε πάλι και το "Smallville" απ'το επεισόδιο 10 που είχε σταματήσει και μπήκε στο 11 ενώ μεσολάβησε και η μίνι σειρά-πρόπομπος των επεισοδίων που θα ακολουθήσουν "Battlestar Galactica: The Face Of The Enemy" (2008)! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Πρόσφατα στο κανάλι ΑΝΤ1 πρόβαλε κάποια επεισόδια της σειράς Tru Calling. Σειρά μυστηρίου με πρωταγωνίστρια την σχετικά ενδιαφέρουσα Eliza Dushku. Ενσαρκώνει μια φοιτήτρια που δουλεύει σε νεκροτομείο, στο οποίο αδικοχαμένοι νεκροί της ζητούν να τους σώσει. Γυρνά λοιπόν πίσω στο χρόνο και προσπαθεί να αλλάξει τα γεγονότα, γιατί είναι καλό κορίτσι.

 

Πολύ μέτρια σειρά, κοριτσίστικη θα έλεγα, που κόπηκε στην αρχή της 2ης σεζόν. Χωρίς καθόλου εφέ, δείχνει σχετικά φτωχό, αλλά το πραγματικά αρνητικό της σειράς είναι οι χλιαροί διάλογοι με το χλιαρό παίξιμο των ηθοποιών. Ίσως να διορθωνόταν αργότερα (είχε καλές ιδέες που είναι κρίμα να τις μαρτυρίσω για κάποιον που θα δοκιμάσει να το δει). Πάμε παρακάτω.

 

Η ίδια ηθοποιός πρωταγωνιστεί σε νέο σήριαλ, από τα χέρια του Joss Whedon (Byffy - Angel - Firefly - Astinishing X-Men), ονόματι Dollhouse. Και επειδή έχω μια αδυναμία στα σήριάλ του και στους ηθοποιούς-παρέα του, σίγουρα θα το τιμήσω. Δείτε τα παρακάτω βιντεάκια και θα σας δώσουν μια ιδέα για το τι πρόκειται.

 

http://www.youtube.com/watch?v=1WwPpfyPUC8

http://www.youtube.com/watch?v=NYHejq0whOs

Επεξεργασία από frequently_attitudes
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Mιλώντας για sci-fi, το Alter χθες διαφήμιζε πως θα προβάλλει σύντομα νέα σειρά Flash Gordon !! Απ' ότι είδα στο imdb, πρόκειται για σειρά παραγωγής 2007 που έβγαλε 21 επεισόδια. Βρε το Alter.... :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Mιλώντας για sci-fi, το Alter χθες διαφήμιζε πως θα προβάλλει σύντομα νέα σειρά Flash Gordon !! Απ' ότι είδα στο imdb, πρόκειται για σειρά παραγωγής 2007 που έβγαλε 21 επεισόδια. Βρε το Alter.... :best:

 

Φρίκη. Δεν αξίζει δεκάρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1242
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  162
  • Reputation:   109
  • Achievement Points:  162
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6261 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Όχι τόσο Sci-Fi αλλά περισσότερο Thriller είναι μια καινούργια αγγλική μίνι σειρά 6 επεισοδίων με τίτλο Demons που ως θέμα έχει τις περιπέτειες του νεαρού Luke Rutherford, ο οποίος μαθαίνει οτι είναι απόγονος του θρυλικού κυνηγού βρυκολάκων Abraham Van Helsing και οτι έχει γίνει στόχος δαιμονικών πλασμάτων.

Στο πλάι του Luke βρίσκεται ο νονός του, κυνηγός και αυτός και η Mina Harker (ring a bell, Dracula fans?) που τον βοηθούν να πολεμήσει τις δυνάμεις του σκότους ενώ παράλληλα προσπαθεί να κρατήσει τη νέα του ιδιότητα κρυφή από την ανυποψίαστη μητέρα του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ναι, τελικά το The Calling ήταν χειρότερο και πιο αδιάφορο ακόμα και από την προηγούμενη σειρά που είχε βάλει ο ΑΝΤ1 τέτοια ώρα, το Day Break (με χρονοδίνη και καλά)... :oops:

 

 

 

Το Flash Gordon ήταν απίστευτα απαίσιο: είχε εφέ που θυμίζουν βιντεοπαιχνίδι της προηγούμενης δεκαετίας από την SEGA και ένα τελείως προχειροφτιαγμένο κόνσεπτ:

 

 

ο Φλας και η παρέα του βρίσκονται σε έναν άλλο πλανήτη εξωγήινων, που μοιάζει απίστευτα με την Γη και οι εξωγήινοι απίστευτα με τους ανθρώπους! Γιούπιιιι δεν θα δώσουμε ούτε σεντ για να μεταμορφώσουμε τους ηθοποιούς σε εξωγήινους σκέφτηκαν οι παραγωγοί κι έτσι κάπως ξεκίνησε το χρονικό μιας απίστευτης αλλά απόλυτα δικαιολογημένης αποτυχίας... :collapse:

 

 

 

 

Και παρόλα αυτά έβγαλε 21 ολόκληρα επεισόδια? Απίστευτο!!! :wow:

 

 

 

 

 

Χμ, αρκετά ενδιαφέρον το Dollhouse, ΧΜ..... :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Να ρωτήσω λίγο μιας και την έχω νοικιάσει δύο φορές και δεν έχω καταφέρει να την δω ακόμη... Τι σχέση έχει η ταινία "Serenity" (2005) με την σειρά "Firefly"; Δεν έχω δει ούτε την σειρά αλλά αν δεν κάνω λάθος σχετίζονται κάπως. Απλά είναι στον ίδιο κόσμο ή παίζει κάτι άλλο; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6608
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5834 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Έχω δει την ταινία, αλλά όχι την σειρά. Πληροφορίες για το firefly εδώ. Οι ίδιοι πρωταγωνιστές, αλλά κατά τα άλλα αγνοώ το περιεχόμενο.

 

Όσο αφορά τις σειρές Sci-Fi ψηφήζω Star-Trek, ξεχωρίζοντας κατά πρώτο λόγο το TNG.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγκρίνω κι επαυξάνω για Star Trek με την σειρά μου!! Απ'τις πολύ αγαπημένες!! Βάζω ίσως καλύτερο το "Star Trek: The Original Series" ('66-'69) κι ακολουθούν οι υπόλοιπες! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το Serenity είναι η συνέχεια (και το τέλος) της σειράς Firefly κατά κάποιον τρόπο.

 

 

Και έχει και πιο διαστημικό νταβαντούρι από την σειρά... :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το Serenity είναι η συνέχεια (και το τέλος) της σειράς Firefly κατά κάποιον τρόπο.

 

και ίσως να μην καταλάβεις/αποτιμήσεις ορθά την ταινία, αν δεις πρώτα αυτή και μετά τη σειρά... Αυτό συνέβη με εμένα και ενώ δε με έφτιαξε η ταινία, μετά ενθουσιάστηκα με τη σειρά

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Φυσικά υπάρχει και το ακριβώς ανάποδο: να δεις την ταινία, να ενθουσιαστείς από τον όλο χαμό και μετά να δεις την σειρά και να αναρωτιέσαι τι σχέση έχει αυτό το (ψιλο-αργού ρυθμού) διαστημικό γουέστερν με την ταινία..... :P

 

 

Οπότε δείτε τα με την σειρά. Αν όχι για μένα, για τον φουκαριάρη τον Sneaker..... :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Όπως έχω ξαναπεί πολλάκις το Firefly είναι η δεύτερη καλύτερη σειρά που έχει βγει ποτέ (τι πάει να πει ποια είναι η πρώτη; Το Babylon 5, τα έχουμε ξαναπεί αυτά :P )

 

Επειδή όμως στη 20th Century Fox έχουν μαζευτεί και δουλεύουν όλοι οι ανεγκέφαλοι του πλανήτη, τη σειρά με το που βγήκε τη σκότωσαν εν ψυχρώ και αφού παίχτηκαν μόνο 11 επεισόδια (είχαν γυριστεί άλλα 3) έπεσε το τσεκούρι και κόπηκε. Έλα όμως που οι fans γούσταραν τρελά και έκαναν τα πάνω κάτω για να συνεχιστεί η σειρά. Οι δε πωλήσεις των DVD της σειράς (περιείχε και τα 14 επεισόδια) ήταν through the roof (2 χρόνια μετά την κυκλοφορία του και ήταν ακόμα στο top-50 του Amazon).

 

Το αποτέλεσμα ήταν όχι η συνέχεια της σειράς, αλλά η δημιουργία μιας ταινίας. Κι έτσι, έχουμε το Serenity! Παίζουν όλοι οι πρωταγωνιστές της σειράς και χρονικά εξελίσσεται μερικές βδομάδες μετά το τελευταίο επεισόδιο. Ο Jοss Whedon (δημιουργός και σεναριογράφος της σειράς) προσπάθησε να συνθέσει μια ιστορία που να μπορεί και κάποιος άσχετος να παρακολουθήσει, να συνδέεται όμως και με τη σειρά και να κλείνει όσο μπορεί κάποια από τα κενά που αυτή άφησε. Εν μέρει τα καταφέρνει αλλά δε μπορώ να κρίνω αντικειμενικά γιατί είχα δει πρώτα τη σειρά πριν δω την ταινία.

 

Όπως λέει και ο DJO η σειρά είναι μίγμα western με sci-fi. Ακούγεται κουλός συνδυασμός, παραδόξως όμως δουλεύει και πολύ καλά μάλιστα.

 

Συστήνεται ανεπιφύλακτα!

 

(και ναι - δες πρώτα τη σειρά και μετά την ταινία)

 

Αν έχεις κι άλλες απορίες μη διστάσεις να ρωτήσεις, εδώ είμαστε! :)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.