Μετάβαση στο περιεχόμενο

UZUMAKI [ JUNJI ITO ]


begginfly

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  26058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  191
  • Reputation:   1230
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4196 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

post-26058-0-58075900-1356966000_thumb.jpgpost-26058-0-46576500-1356966002_thumb.jpgpost-26058-0-61493900-1356966003_thumb.jpg

 

To Uzumaki (H σπείρα) είναι ένα seinen manga τρόμου από τον Junji Ito (δημιουργό επίσης των Tomie και Gyo). Κυκλοφόρησε στην Ιαπωνία την περίοδο 1998-1999 σε 3 τόμους. Στα αγγλικά κυκλοφόρησε το 2002 και επανακυκλοφόρησε με νέα εξώφυλλα το 2007. Την περίοδο που δημοσιευόταν το κόμικ στην Ιαπωνία, γυρίστηκε και μια ταινία τρόμου με κανονικούς ηθοποιούς, βασισμένη στα γεγονότα που περιγράφονται στη σειρά.
 

post-26058-0-48815800-1356965994_thumb.jpgpost-26058-0-53031000-1356965996_thumb.jpgpost-26058-0-16856600-1356965998_thumb.jpg

 

Η ιστορία αφορά την μικρή πόλη Kurozu-cho, στην οποία αρχίζουν να συμβαίνουν περίεργα και μερικές φορές αποκρουστικά υπερφυσικά γεγονότα που σχετίζονται με το σπειροειδές σχήμα. Γεγονός το γεγονός η πόλη μετέρχεται τρομακτικές αλλαγές, αποκόπτεται από τον υπόλοιπο κόσμο, οι κάτοικοι τρελαίνονται, μεταμορφώνονται, εξαφανίζονται, σκοτώνονται με μυστηριώδη τρόπο. Η ιστορία εξιστορείται από την πλευρά μιας νεαρής μαθήτριας, της Kirie Goshima που μαζί με το αγόρι της, Shuichi Saito, προσπαθούν να βρουν τρόπο να αποδράσουν από την πόλη.
 

post-26058-0-25646900-1356965999_thumb.jpgpost-26058-0-68657400-1356966004_thumb.jpgpost-26058-0-57163400-1356966005_thumb.jpg

 

Μια ιστορία απόκοσμη κι αλλόκοτη που κάνει τον αναγνώστη να αναρωτηθεί "Τι πίνει ο Ito και δε μας δίνει;". Με μια φαντασία που θα ζήλευε και ο Stephen King, ο Ito χτίζει ένα περιβάλλον που όλα μπορούν να συμβούν. Σκάβοντας μέσα στο μυαλό του ανθρώπου, ανασύρει τους φόβους που έχει θαμμένους σε μια σκοτεινή γωνιά και μας τους παρουσιάζει όλους μαζί, δεμένους ιδανικά με μια ανάλογη ατμόσφαιρα. Με ευρηματικό πολλές φορές τρόπο φόβοι όπως τα βαμπίρ, οι κούκλες, οι μπαμπούλες, οι τερατογενέσεις, οι φυσικές καταστροφές περνάνε μπροστά στα μάτια του αναγνώστη, ο οποίος νιώθει να ζαλίζεται και να υπνωτίζεται από τον ρυθμό και την εξέλιξη της πλοκής, όπως ζαλίζει και υπνωτίζει η σπείρα τους ήρωες. Μια πλοκή που καταφέρνει να μεταδώσει την αγωνία, τον φόβο, την απόγνωση και το αδιέξοδο που οι ήρωες βιώνουν. Όπως και στο Gyo, o δημιουργός εξαπλώνει το χάος κλιμακωτά ενώ φαίνεται πως έχει μια προτίμηση στο να δημιουργεί μάζες συστρεφόμενων ανθρώπινων σωμάτων που κινούνται σαν ένας οργανισμός (όπως πάλι συμβαίνει στο Gyo). Κύριος πρωταγωνιστής φυσικά η σπείρα που βρίσκεται παντού, αιχμαλωτίζει, παγιδεύει και τελικά σκοτώνει τους ήρωες, με ασυνήθιστους κυρίως τρόπους.
 

Πηγή: Wikipedia, Εικόνες Google

 

[mal type=manga id=436]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120975
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Οκέεεη! Άρα μιλάμε για πολύ εγκεφαλικό συνουσίασμα ε; :)

 

σσ.Σου έφτιαξα λίγο τις εικόνες γιατί ήταν όλες στο τέλος. Πατώντας προσθήκη στο ποστ στην καθεμία, ενώ είσαι στην Πλήρη Επεξεργασία της καταχώρησης τις βαράς βόλτα. ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76868
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5862 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:lol: συνήθως κάνω εγώ την ενσωμάτωση εικόνων στα τόπικς του begginfly, δεν το αναφέρω καν πλέον!

 

στο Uzumaki τώρα! :mafia:

είναι από τα καλύτερα horror manga που έχω διαβάσει ή μάλλον ένα από τα καλύτερα horror που έχω διαβάσει γενικά. :D

Όσοι λάτρεις του είδους δεν το έχετε διαβάσει να το κάνετε άμεσα!

:thanks: για την παρουσίαση begginfly!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Έχω δει την ταινία. Δεν ξέρω κατά πόσον είναι τόσο πιστή στο μάνγκα αλλά μου είχε αρέσει πολύ. Μου αρέσει πολύ όταν δεν εξηγείται το γιατί συμβαίνει αυτό που συμβαίνει και απλά βλέπεις τις συνέπειες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  191
  • Reputation:   1230
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4196 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Οκέεεη! Άρα μιλάμε για πολύ εγκεφαλικό συνουσίασμα ε; :)

 

σσ.Σου έφτιαξα λίγο τις εικόνες γιατί ήταν όλες στο τέλος. Πατώντας προσθήκη στο ποστ στην καθεμία, ενώ είσαι στην Πλήρη Επεξεργασία της καταχώρησης τις βαράς βόλτα. ;)

 

Arigatou gozaimasu για τη συμβουλή!!!! (αν και πρέπει να το δοκιμάσω ο ίδιος για να δω αν κατάλαβα καλά.....)

 

:lol: συνήθως κάνω εγώ την ενσωμάτωση εικόνων στα τόπικς του begginfly, δεν το αναφέρω καν πλέον!

 

στο Uzumaki τώρα! :mafia:

είναι από τα καλύτερα horror manga που έχω διαβάσει ή μάλλον ένα από τα καλύτερα horror που έχω διαβάσει γενικά. :D

Όσοι λάτρεις του είδους δεν το έχετε διαβάσει να το κάνετε άμεσα!

:thanks: για την παρουσίαση begginfly!

 

Παρακαλώ!!!!!! :)

 

 

Έχω δει την ταινία. Δεν ξέρω κατά πόσον είναι τόσο πιστή στο μάνγκα αλλά μου είχε αρέσει πολύ. Μου αρέσει πολύ όταν δεν εξηγείται το γιατί συμβαίνει αυτό που συμβαίνει και απλά βλέπεις τις συνέπειες.

 

Είναι κοινό μυστικό ότι μια καλή horror story δεν εξηγεί ποτέ το γιατί και αφήνει τον αναγνώστη να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα. Στη συγκεκριμένη ιστορία γίνονται μόνο κάποιες εικασίες..... ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4672 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

15/10 κυκλοφορεί και το omnibus από τη Viz.Καιρός ήτανε μιας και τα παλιά τα βρίσκεις δύσκολα..

 

http://www.viz.com/manga/print/uzumaki-3-in-1-deluxe-edition/10869

 

Για να έχει 28$ σημαίνει ότι θα ναι καλής ποιότητας..

 

Άντε να δούμε :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76868
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5862 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κι ειχα πει ότι θα διαβαζω μανγκα μονο σε ταμπλετα απο δω και περα..

 

αλλά αν ειναι εκδοση της προκοπής και το βρω σε καλή τιμή θα το χτυπήσω! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  29544
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  143
  • Reputation:   1074
  • Achievement Points:  143
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3887 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είναι υπέροχο και με πολύ ωραία παρουσίαση! 

Ήταν το πρώτο manga που διάβασα από Ito, και εννοείται πως ήταν instant έρωτας. Το σχέδιο του είναι επίσης τέλειο, αλλά και η υπόθεση, και ο τρόπος που εξελίσσεται. 

 

Να το διαβάσετε. Να το διαβάσετε. Να το διαβάσετε. Πέρα απ'το ότι είναι πολύ ωραίο και καλοδουλεμένο, αποκτάτε και γερό στομάχι μετά απ'αυτό. Δύο σε ένα.

 

Επίσης αν σας άρεσε τσεκάρετε και άλλες δουλειές του ίδιου δημιουργού εδώ. Αξίζουν ένα διάβασμα σίγουρα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20419
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5050 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Οταν διαβασα την παρουσιαση εδω,το ειχα ψαξει στο internet  και το ειδα λιγο.Πραγματικα σου βγαζει μια περιεργη αισθηση,ειναι spooky και το σχεδιο του πολυ καλο!

Το εχω βαλει και αυτο στην (μεγαλη) λιστα για να το διαβασω καποια στιγμη.Αναγκαστικα θα το διαβασω σκαναρισμενο (οπως και τα περισσοτερα manga που εχω βαλει στο ματι) ,αλλα πιστευω οτι αξιζει σιγουρα το συγκεκριμενο. :popcorn:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  30195
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  46
  • Reputation:   337
  • Achievement Points:  46
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3588 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Το Uzumaki δημιουργήθηκε από τον Junji Ito,τον πατέρα του τρόμου όσο αναφορά τα manga στην Ιαπωνία.Δημοσιεύθηκε από το 1998 ως το 1999 σε 3 τόμους και θεωρείται από πολλούς το πιο τρομακτικό manga.
 
post-30195-0-71848800-1405433102_thumb.jpg
 

Η ιστορία εξελίσσεται με πρωταγωνίστρια την Kirie,μια μαθήτρια από την μικρή πόλη Kurοzu-cho,και το αγόρι της Shuichi.Οι δυο αυτοί παρατηρούν διάφορα παράξενα γεγονότα που με τον καιρό γίνονται όλο και πιο έντονα.Η πόλη είναι καταραμένη.Πολλοί άνθρωποι αρχίζουν να έχουν μια εμμονή με την σπείρα (uzumaki) η οποία με τον καιρό τους οδηγεί στο θάνατο με όποιον τρόπο μπορείτε να φανταστείτε.

Μπορούμε να χωρίσουμε την ιστορία σε 3 μέρη.Το πρώτο,όπου βλέπουμε διάφορα αλλόκοτα συμβάντα που δεν συνδέονται μεταξύ τους αλλά θέτουν τα θεμέλια για τον κόσμο που θέλει να δημιουργήσει ο Ito.

Το τρίτο μέρος είναι η απεγνωσμένη προσπάθεια των ηρώων μας να βγουν από την πόλη.Σε αυτό το στάδιο το manga παίρνει ένα παράξενο survival-horror ύφος,έχουμε περισσότερη δράση και ένταση.

Το δεύτερο μέρος είναι μια ομαλή μετάβαση από το πρώτο στο τρίτο όπου πάλι έχουμε ξεχωριστές ιστορίες οι οποίες τώρα αρχίζουν να συνδέονται μεταξύ τους.

post-30195-0-09147200-1405433106_thumb.jpg

Η Kirie και  ο Suichi έχουν αρκετά διαφορετικούς χαρακτήρες.Η Kirie είναι σχετικά ήρεμη,θέλει να βοηθήσει τους πάντες και κυρίως την οικογένεια της.Είναι διστακτική και δεν θέλει να αφήσει την πόλη τόσο εύκολα,στεναχωριέται για τα ''θύματα της κατάρας'' γύρω της και προσπαθεί να βρει ένα τρόπο για να την αντιμετωπίσει.O Suichi από την άλλη αν και φαίνεται 100% παράφρων,είναι ο πιο λογικός χαρακτήρας της σειράς.Οι γονείς του πέθαναν εξαιτίας της σπείρας και αυτό τον έχει κάνει άκρως επιφυλακτικό σε ότι έχει σχέση με αυτήν,πράγμα το οποίο τους σώζει σε πολλές περιπτώσεις.

post-30195-0-96376700-1405433165_thumb.jpg

Αυτό όμως που πραγματικά είναι εξωπραγματικό με αυτή τη σειρά είναι το σχέδιο της.Ανατριχιαστικό,λεπτομερές και άκρως σκοτεινό,το σχέδιο του Junji Ito στο Uzumaki είναι από άλλο πλανήτη!Ταιριάζει εξαιρετικά με την υπόθεση και σου προκαλεί τρόμο μόνο από την όψη του.Ορισμένες φιγούρες είναι τόσο τρομακτικές που σε απωθούν από το να το ξαναδιαβάσεις.Ακόμα και αν δεν θέλετε να διαβάσετε την συγκεκριμένη σειρά,απλά ρίξτε μια ματιά στο σχέδιο,θα σας τρομάξει ακόμα και αν δεν ξέρετε καν τι γίνεται σε όλο την ιστορία.

post-30195-0-12430100-1405433114_thumb.jpg

Προσωπικά λατρεύω το Uzumaki.Είναι η τρίτη ή τέταρτη φορά που το διαβάζω και κάθε φορά νιώθω τα ίδια συναισθήματα τρόμου και φόβου που ένιωσα και την πρώτη φορά,αν και ξέρω τι πρόκειτα να γίνει κάθε φορά που γυρνάω μια σελίδα.Είναι μια κλασσική ιστορία η οποία είναι must-read για κάθε φαν -και μη- του είδους.Έχω διαβάσει πολλά manga/comics τρόμου που προσπαθούν να φανούν τρομακτικά αλλά τίποτα δεν φτάνει ούτε λίγο το Uzumaki.

 

http://comicmachine.blogspot.gr/

 

:)

 

Επεξεργασία από comic_machine
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.