Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΑ ΧΡΟΝΙΚΑ ΤΟΥ ΔΡΑΚΟΦΟΙΝΙΚΑ


YOSHIMITSU

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΧΡΟΝΙΚΑ ΤΟΥ ΔΡΑΚΟΦΟΙΝΙΚΑ (ΤΑ)
Σενάριο/Kείμενα:
Γιάννης Ρουμπούλιας, Χρήστος Μαρτίνης (#7)
Σχέδιο:
Γιάννης Ρουμπούλιας, Χρήστος Μαρτίνης (#7)
Hμερ. έκδοσης:
04-2005
Εξώφυλλα:
13 + 13 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
13
Κατηγορία:
Σειρά/Συνεχόμενα
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Καρφίτσα
Περιεχόμενο:
Φαντασίας
Περιοδικότητα:
Ακανόνιστη
Μέγεθος:
16.5 x 23.5
Σελίδες:
28 (1), 36 (2-12)
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ελληνική
ISSN:
1790-3262
Τίτλος:
ΧΡΟΝΙΚΑ ΤΟΥ ΔΡΑΚΟΦΟΙΝΙΚΑ (ΤΑ) (ΤΟΜΟΙ)
Σενάριο/Kείμενα:
Γιάννης Ρουμπούλιας, Χρήστος Μαρτίνης (#7)
Σχέδιο:
Γιάννης Ρουμπούλιας, Χρήστος Μαρτίνης (#7)
Hμερ. έκδοσης:
2007
Εξώφυλλα:
3 + 3 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τόμοι:
3
Κατηγορία:
Σειρά/Συνεχόμενα
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Τόμος τευχών
Περιεχόμενο:
Φαντασίας
Περιοδικότητα:
Ακανόνιστη
Μέγεθος:
16.0 x 23.0
Σελίδες:
92 (1), 112 (2-3)
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Προέλευση:
Ελληνική
ISSN:
1790-3262

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

yoshimitsu_Drakofoinikaslogo.gif

 

Τον Απρίλιο του 2005, ξεκίνησε μία νέα σειρά από έναν "δικό μας" δημιουργό, τον Γιάννη Ρουμπούλια (Rubus). Δικός μας όχι μόνο από άποψη εθνικότητας, όσο από την άποψη ότι είναι ενεργό μέλος του φόρουμ μας σχεδόν από την πρώτη στιγμή.

 

ΤΑ ΧΡΟΝΙΚΑ ΤΟΥ ΔΡΑΚΟΦΟΙΝΙΚΑ, ξεκίνησαν ως μηνιαίο Κόμικ Επικής Φαντασίας από την εκδοτική Ψυχής τα Λαμπυρίσματα σε σενάριο και σχέδιο του Rubus, που όμως με τον καιρό άρχισε να έχει μία ρευστότητα στην συχνότητα κυκλοφορίας του. Πέρασε από μηνιαίο σε διμηνιαίο, ανά τρίμηνο, ανά εξάμηνο(;) αλλά γεγονός είναι ότι αν και είναι ήδη στο 9ο τεύχος (χωρίς να υπολογίζουμε το τεύχος 0), έχει από όσο γνωρίζουμε ακόμα δρόμο μπροστά του.

 

Έχει διαστάσεις 16,5 Χ 23,5 και περίπου 20 με 24 σελίδες καθαρής ιστορίας και ακολουθούν 8 με 10 σελίδες με επιπλέον κείμενα, διηγήματα, στριπάκια, χάρτες και σχέδια τόσο του ίδιου του Rubus, όσο και άλλων Ελλήνων Δημιουργών. Μάλιστα το έβδομο τεύχος, είναι μία από κοινού δημιουργία με τον Χρήστο Μαρτίνη που κάτω από την καθοδήγηση του Ρουμπούλια, αφήνει έντονα την προσωπική του σφραγίδα με τον διαφορετικό τρόπο σχεδίασης - στοιχείο ταιριαστό πιστεύω με το συνολικό flashback του τεύχους αυτού. Υπάρχουν υποσχέσεις και για άλλες παρόμοιες συνεργασίες στο μέλλον μέσα από της σελίδες του Δρακοφοίνικα.

 

Όπως αναφέρεται στο οπισθόφυλλο του τόμου:

 

Παράθεση
"Ο ημίθεος Ντράγκαρορθ, έχει κατακτήσει το μεγαλύτερο μέρος της Έσω-Θάλασσας, προσαρτώντας τα έθνη της στην "Αυτοκρατορία του Δρακοφοίνικα" και κυβερνά με σιδερένια πυγμή για τρεις σχεδόν αιώνες, σωτήρας και τύραννος μαζί.

 

Κανείς και τίποτα δεν φαίνεται πως μπορεί να του αντισταθεί. Κι ενώ ο γιος του συνομωτεί εναντίον του, επτά ήρωες, από επτά διαφορετικές φυλές, γράφουν τη δική τους ιστορία στο τελευταίο κεφάλαιο ενός μύθου, γνωστού ως "ο Γόνος του Δράκοντα".

 

Νομίζω ότι είναι φανερό ότι έχει επιρροές από Τόλκιεν και τον Άρχοντα: "Επτά ήρωες από επτά φυλές..." κόμπλιν, μάγισσα, άνθρωπος, νάνος, ξωτικό, χάλφινγκ, τέραμονγκρ - μία περίεργη και αταίριαστη θα έλεγε κανείς παρέα - που όμως βαδίζουν όλοι μαζί προς έναν κοινό εχθρό (όπως αποδεικνύεται σιγά - σιγά από τα flashback)... Στην πορεία ο εχθρός "αλλάζει μορφή" και διάφορες άλλες συγκυρίες αρχικά ίσως τους αναγκάσουν να ακολουθήσουν διαφορετικούς δρόμους, αλλά αυτό είναι προσωρινό μέχρι να συναντηθούν ξανά.

 

XronikaTouDrakofoinika_0000.jpgXronikaTouDrakofoinika_0001.jpgXronikaTouDrakofoinika_0002.jpg

 

Το 2007 ξεκίνησαν να βγαίνουν και τόμοι με 3 τεύχη έκαστος (στον πρώτο τα τεύχη δεν έχουν εξώφυλλο+οπισθόφυλλο):

 

XronikaTouDrakofoinikaTomoi_0001.jpgXronikaTouDrakofoinikaTomoi_0002.jpgXronikaTouDrakofoinikaTomoi_0003.jpg

 

Ευχαριστούμε για τα εξώφυλλα τους: ramirez, GreekComicFan & Retroplaymo και για τα εξώφυλλα των τόμων τον DJO.

 

Μην ξεχνάτε ότι υπάρχει και μία προσφορά για το σύνολο των τευχών "Τα Χρονικά του Δρακοφοίνικα" προς τα μέλη του παρόντος φόρουμ ΕΔΩ Παράλληλα ο εκδότης κ. Φώτης Σαγώνας, μας έδωσε και σε ψηφιακή μορφή το 1ο Τεύχος με τον τίτλο "Ο Γόνος του Δράκοντα" ώστε να μπορείτε να δείτε ένα δείγμα της σειράς αυτής, το οποίο μπορείτε να το κατεβάσετε από τα παρακάτω δύο links: GC_DRAKOFOINIKAS_01a.rar GC_DRAKOFOINIKAS_01b.rar

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Ας ξεκινήσω εγώ λοιπόν την κριτική.

 

Τα διάβασα όλα με το που ήρθαν στα χέρια μου αν και άργησαν λιγάκι. Δεν άντεχα να τα έχω στα χέρια μου χωρίς να τα έχω διαβάσει και να πω την αλήθεια μου αρέσει σαν σειρά και περιμένω πως και πως την συνέχεια.

 

Αλήθεια φίλε Rubus που βρίσκεται αλήθεια το 9ο τεύχος; Γενικά έχεις κάτι στο μυαλό σου ήδη, π.χ.: το σύνολο της ιστορίας, ή απλά κάποιο γενικό πλάνο και τεύχος - τεύχος, την πλάθεις;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  733
  • Reputation:   2456
  • Achievement Points:  737
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Τσακ-μπαμ διαβασα το 1ο τευχος. Απο πλευρας σεναριου φαινεται ελπιδοφορο. Μου αρεσε πολυ το σχεδιο του Rubus. Μου αρεσε και η σκηνοθεσια του με τις αρκετες διαφορετικες γωνιες.

 

Ενα πραγμα δεν μου αρεσε και ηταν η ελλειψη χρωματος. Με ενα ομορφο coloration το κομικ θα ηταν ενα επιπεδο πιο πανω και στα επιπεδα γαλλικων εκδοσεων, ενω τωρα μου αφησε μια "μισοτελειωμενη" αισθηση.

 

Σιγουρα ειναι μια πολυ ενδιαφερουσα προσπαθεια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  57
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  82
  • Reputation:   269
  • Achievement Points:  82
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6380 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Γιοσιμίτσου, λειτο΄'υργησα, όπως λειτούργησε ο Λούκας...

 

Έγραψα δηλαδή Όοοοοοολο το σενάριο περιληπτικά και από εκεί και έπειτα γράφο κάθε τεύχος (βρισκόμενος 3 τεύχη μπροστά από αυτό που έχει εκδοθεί.)

 

Δηλαδή τώρα είμαι στην αναλυτική συγγραφή του 11.

 

Δύσκολη δουλειά, όπως καταλαβαίνετε, μιας και παιρνούν όλα από το χέρι μου πια..

 

Λόγω του κόμικ/πρήκουελ του Μεγιστάνα, δεν έχω ξεκινήσει ακόμη, αλλά θα το κάνω αμέσως μόλις τελειώσω τις 7 σελίδες που μου απομένουν.

 

Dimis, ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, αν και το #1, πια δεν το θεωρώ αντιπροσωπευτικό, για την τωρινή μου δουλεια (είναι και δουλειά προ 2ετίας, μην ξεχνάμε...)

 

Ελπίζω όμως τα επόμενα τεύχη να σου αρέσουν ακόμη περισσότερο (θα δεις και μόνος σου άλλωστε τη διαφοράτους από κάθε προηγούμενο..) :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αποφασίζοντας επιτελους να διαβάσω τα τεύχη του Δρακοφοίνικα που αποκτήσαμε πρόσφατα έπεσα πάνω σε μια μεγάλη έκπληξη.

Κοιτάξτε το κυκλάκι στην παρακάτω εικόνα:

post-1271-1182797082_thumb.jpg

 

 

Μα πότε πήγε ο Χουλκ στην Αυτοκρατορία του Δρακοφοίνικα και δεν το πήραμε χαμπάρι; :D

 

 

Κάποιες παρατηρήσεις μου πάνω στο κόμικ που θέλω να πιστεύω ότι θα εκληφθούν ως καλοπροαίρετη κριτική και όχι ως απλή κακεντρέχεια (που γενικα είναι το φόρτε μου :D )

 

Ένας βασικός χαρακτήρας, που φέρνει σε Χόμπιτ, λέγεται ΘΟΥΦΟ!!!!!!!!!! Μα ...........ΘΟΥΦΟ??

 

Ο Οράτιος μου θυμίζει τον Τόμπι από τον Χάρι Πότερ.

 

Ο Μπροκ φέρνει λίγο στον Θορ και ο Ντρουκ στον Sabertooth.

 

O Γκόρμπο φέρνει σε Γκίμλι και η Αντόριελ σε Γκαλάντριελ.

 

Μέχρι εδώ κανένα πρόβλημα ουσιαστικά.

 

Αυτό που με ξένισε ήταν ότι σε ένα αχρονικό σύμπαν όπου δράκοι , νάνοι, ξωτικά, μάγισσες , επίσκοποι , αγίες ( μα χρησιμοποιείται αυτός ο όρος πέραν του χριστιανισμού; ) αυτοκρατορίες , κλπ, όλοι μα όλοι μιλάνε την ίδια γλώσσα και ποια είναι αυτή; η ελληνική σλανγκ !

 

Π.χ. όχι ακριβώς τα λόγια των μπαλονιών αλλά από όσο θυμάμαι υπάρχουν φρασεις όπως: "παλιομπαγλαμά" "τα ξύνω με τσουγκράνα" "Είδα ένα μου.άκι" "φάε σκατά" "τοιούτος" "κουνιστός" κλπ.

 

 

Επίσης το λέτερινγκ: θα μπορούσε να βρεθεί κάποιος τρόπος να αποδίδεται η προφορά ενός ή του άλλου άλλου ήρωα μέσω κάποιας ξεχωριστής γραμματοσειράς όπως γίνεται συνήθως.

 

Βέβαια από ηρωική φαντασία δεν ξέρω πολλά. Κόναν, Κουλ, Σόνια, Τόλκιν, μέχρι εκεί. Οπότε περί της πλοκής δεν μπορώ να πω πολλά. Ίσως όμως καλύτερα να είχε υιοθετηθεί η γραμμική αφήγηση. Με τα φλας μπακ στα τελευταία τεύχη κάπου φαίνεται να κάνει κοιλιά η αφήγηση.

 

Επίσης θα ήθελα μια εισαγωγική ολοσέλιδη σύνθεση αλλά αυτό ίσως να είναι και παλιομοδίτικο, δεν ξέρω.

 

Τέλος πάντων, όπως είπα δεν είναι η ειδικότητά μου. Πάντως διαβάζεται εύκολα και αυτό ειναι πάντα ένα προτέρημα.

 

Καλή συνέχεια παιδιά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Χεχε... ο Χαλκ (πάει ο Χουλκ) εννοείται ότι έχει μπει επίτηδες εκεί, άλλωστε δεν είναι ο μόνος, αν δεις προσεχτικά ο Ρουμπούλιας βάζει πολύ συχνά τέτοιους guest στο Δρακοφοίνικα, από Αλ Πατσίνο μέχρι... ό,τι να 'ναι! :lol:

 

Για τη γλώσσα δεν βλέπω το πρόβλημα, η ιστορία είναι στα ελληνικά άρα αν οι ήρωες μιλούν την αντίστοιχη αργκό της "τάδε" γλώσσας είναι λογικό να υπάρχει η κατάλληλη απόδοσή της.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   292
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Φαντάζομαι,ότι ο φίλος bonadrug εννοεί πως θα ήθελε να υπάρχει μια διαφοροποίηση στο "ύφος" της γλώσσας...επίσημη#slang...με άλλο τρόπο θα μιλάει για παράδειγμα ένας "λόγιος",και με άλλο τρόπο κάποιος "πολεμιστής" :D ...δεν το έχω διαβάσει ακόμα,οπότε επιφυλάσσομαι...

Τώρα εμένα αυτό το πρόσωπο κάτω αριστερά από τον Hulk,κάποιον μου θυμίζει... :D

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εδώ είναι και ο Πατσίνο.

 

post-1271-1182803364_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Γιατί, ο Spongebob και διάφορες άλλες ατάκες που αναφέρονται στην ασπίδα του Dwarf ? :lol:

 

Το μόνο που μπορώ να πω πως με ξενίζει λίγο είναι η γραφή των ονομάτων στα ελληνικά, μιας και όλα αυτά τα έχω συνηθίσει στα αγγλικά από τα γνωστά RPGs. π.χ.

Γκόρμπο -> Gorbo

Αντόριελ -> Andoriel

κλπ

 

Πάντως δεν έχω κανένα ουσιαστικό πρόβλημα. Και κατά την γνώμη μου, τα ονόματα των χαρακτήρων είναι επιτυχημένα αν αναλογιστεί κανείς την φυλή που ανοίκει ο καθένας τους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  90
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  211
  • Reputation:   535
  • Achievement Points:  211
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Εγώ έχω αφήσει τη σειρά κάπου στο 4ο τεύχος. Δίνουν πολύ ευχάριστο ύφος στο κόμικ αυτές οι παρουσίες που και που.

 

Όσο για τη γλώσσα θα έλεγα πως ταιριάζει πάρα πολύ στο κόμικ. Ακολουθεί αρκετά το υπόλοιπο στιλ και προσωπικά θεωρώ ότι ταιριάζει πολύ στην εποχή που θέλει να σε μεταφέρει. Τουλάχιστον εμένα τέτοια εντύπωση μου άφησε πάνω στην ανάγνωση. Δεν το έχω παρατηρήσει ποτέ σχολαστικά.

 

Τώρα εμένα αυτό το πρόσωπο κάτω αριστερά από τον Hulk,κάποιον μου θυμίζει... :D

 

Χα,χα,χα... κι εμένα κάποιον μου έφερε στο νου... :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  57
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  82
  • Reputation:   269
  • Achievement Points:  82
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6380 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Αποφασίζοντας επιτελους να διαβάσω τα τεύχη του Δρακοφοίνικα που αποκτήσαμε πρόσφατα έπεσα πάνω σε μια μεγάλη έκπληξη.

Κοιτάξτε το κυκλάκι στην παρακάτω εικόνα:

post-1271-1182797082_thumb.jpg

Μα πότε πήγε ο Χουλκ στην Αυτοκρατορία του Δρακοφοίνικα και δεν το πήραμε χαμπάρι; :D

Κάποιες παρατηρήσεις μου πάνω στο κόμικ που θέλω να πιστεύω ότι θα εκληφθούν ως καλοπροαίρετη κριτική και όχι ως απλή κακεντρέχεια (που γενικα είναι το φόρτε μου :D )

 

Δεν είναι ο ίδιος, βρε! Είναι ένας βιολετί μακρινός του ξάδερφος! :P

 

Ένας βασικός χαρακτήρας, που φέρνει σε Χόμπιτ, λέγεται ΘΟΥΦΟ!!!!!!!!!! Μα ...........ΘΟΥΦΟ??

 

Αν έχεις πρόβλημα με το όνομά του θα συνιστούσα να μην το αναφέρεις μπροστά του, γιατί έιναι ιδιαίτερα ευαιρέθιστός... Διάβασε το τεύχος 6 και θα καταλάβεις.. :lol:

 

Ο Οράτιος μου θυμίζει τον Τόμπι από τον Χάρι Πότερ.

 

Ποιός είναι ο Τόμπι? Δεν έχω διαβάσει κανένα Χάρρυ Πότερ... Μόνο την πρώτη ταινία έχω δει (και πήγε να με πάρει 2 φορές ο ύπνος)...

 

Ο Μπροκ φέρνει λίγο στον Θορ και ο Ντρουκ στον Sabertooth.

Ο Μπρον (και όχι Μπροκ :P ) δε νομίζω πως φέρνει στον Θορ. Για τον Ντρουκ θα συμφωνήσω. Όταν σκεφτόμουν τους Τεραμονγκρς, η ιδανική μορφή που ήρθε στο μυαλό μου για τέτοια πλάσματα ήταν ο Sabertooth! Χαίρομαι που ανγνώρισες την επιρροή μου! :D

 

O Γκόρμπο φέρνει σε Γκίμλι και η Αντόριελ σε Γκαλάντριελ.

 

Ίσως γιατί ο Γκόρμπο είναι Νάνος και η Αντόριελ ξωτικό... αν και μελαχρινή (!)... (παρδέξου το ήσουν λίγο ψείρας σε αυτό! ) :P

 

Μέχρι εδώ κανένα πρόβλημα ουσιαστικά.

 

Αυτό που με ξένισε ήταν ότι σε ένα αχρονικό σύμπαν όπου δράκοι , νάνοι, ξωτικά, μάγισσες , επίσκοποι , αγίες ( μα χρησιμοποιείται αυτός ο όρος πέραν του χριστιανισμού; ) αυτοκρατορίες , κλπ, όλοι μα όλοι μιλάνε την ίδια γλώσσα και ποια είναι αυτή; η ελληνική σλανγκ !

 

Π.χ. όχι ακριβώς τα λόγια των μπαλονιών αλλά από όσο θυμάμαι υπάρχουν φρασεις όπως: "παλιομπαγλαμά" "τα ξύνω με τσουγκράνα" "Είδα ένα μου.άκι" "φάε σκατά" "τοιούτος" "κουνιστός" κλπ.

Επίσης το λέτερινγκ: θα μπορούσε να βρεθεί κάποιος τρόπος να αποδίδεται η προφορά ενός ή του άλλου άλλου ήρωα μέσω κάποιας ξεχωριστής γραμματοσειράς όπως γίνεται συνήθως.

 

Χεχε, με κάλυψαν οι προλαλήσαντες, θεωρώ, όσον αφορά την αργκώ. Όμως έτσι κι αλλίως έχω διαφοροποιήσει τον λόγο των διανοούμενων από το λόγο των όχι και τόσο μορφωμένων...

 

Μοναδική εξαίρεση πιστεύω, ο Νάνος, ο οποίος μιλάει σαν Κρητικοκερκυραιοπελοποννήσιος λόγω καταγωγής... χεχε...

 

Βέβαια από ηρωική φαντασία δεν ξέρω πολλά. Κόναν, Κουλ, Σόνια, Τόλκιν, μέχρι εκεί. Οπότε περί της πλοκής δεν μπορώ να πω πολλά. Ίσως όμως καλύτερα να είχε υιοθετηθεί η γραμμική αφήγηση. Με τα φλας μπακ στα τελευταία τεύχη κάπου φαίνεται να κάνει κοιλιά η αφήγηση.

 

Χμμμ, θα διαφωνήσω και σε αυτό, καθότι το μόνο δίκιο που σου δίνω, είναι πως τα τεύχη βγαίνουν μετά από αρκετό διάστημα, το ένα από το άλλο. Αν τα βάλεις το ένα δίπλα στο α΄λλο, πιστεύω πως μια τέτοια κοιλιά δεν είναι εμφανής. Από την άλλη όμως μπορεί να κάνω και λάθος... :D

 

Επίσης θα ήθελα μια εισαγωγική ολοσέλιδη σύνθεση αλλά αυτό ίσως να είναι και παλιομοδίτικο, δεν ξέρω.

 

εεεε, τι ακριβώς εννοείς?

 

Τέλος πάντων, όπως είπα δεν είναι η ειδικότητά μου. Πάντως διαβάζεται εύκολα και αυτό ειναι πάντα ένα προτέρημα.

 

Καλή συνέχεια παιδιά.

 

Εγώ ευχαριστώ για την στήριξή σου, τα καλά σου λόγια, αλλά και την κριτική σου!

 

Αναμένω κι άλλα σχόλια σου καθότι τα βρήκα άκρως εποικοδομητικά και μου έδωσες ευκαιρία να απαντήσω σε ευλογα ερωτήματα. :)

 

:respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1007
  • Reputation:   943
  • Achievement Points:  1007
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πολλά πολλά συγχαρητήρια! :clap:

Χτες πήρα στα χέρια μου μαζεμένη τη σειρά και πέρασα μια απο τις πιο ωραίες βραδιές. Μονορούφι διάβασα τα τεύχη....και μόνο θετικά έχω να πώ, αφού μου θύμισε τις παλιές καλές εποχές που διάβασα Τόλκιν.

Μόνο θετικά? Νομίζω υπερβάλλω, αφού πάντα όσο άριστη και αν είναι η εικόνα που σου αφήνει κάτι, σαν ανικανοποίητα όντα που είμαστε πάντα θα σκεφτόμαστε το κάτι διαφορετικό.

'Ετσι λοιπόν έχω να κάνω ένα μικρό σχόλιο για το λέτερινγκ και τους διαλόγους ειδικά στα πρώτα 2-3 τεύχη. Είχα δυσκολία να ακολουθήσω τους διαλόγους σε κάποια σημεία τα οποία μου φάνταζαν ασύντακτα ή η μορφή τους ήταν τέτοια που δε βοηθούσε. Φυσικά πάντα μπορεί να οφείλεται και σε μένα και μετά να συνήθισα ή να το έχετε επιδιώξει εσείς...

Επίσης κάπου αναφέρθηκε για κοιλιά της πλοκής. Κάτι τέτοιο δε συμβαίνει κατα τη γνώμη μου, αλλά εγώ τα διάβασα μονορούφι δεν ξέρω τι συμβαίνει σε βάθος χρόνου και όταν περιμένεις τεύχος τεύχος.

Οι αλλαγές στη δράση και η μετάβαση απο τη συντροφιά στα παρασκήνια του παλατιού κάποιες φορές νομίζω ότι έγινε πολύ απότομα. Ίσως να 'πρεπε να μπαίνει το τετράγωνο μπαλονάκι που δηλώνει την αλλαγή τόπου ή και χρόνου, αλλά μετά τα πρώτα 5 τεύχη συνήθισα κάθε πόσες σελίδες άλλαζε και δε μου έκοβε τη δράση στη μέση.

Αυτά τα ολίγα έχω να πώ, αλλά και πάλι να εκφράσω πολλά μπράβο Ρούμπους!!!!! :clap: :clap:

Πάρε και κάμποσες μπύρες για να σε δροσίσουν καλοκαιριάτικα και να υποβοηθήσουν το δημιουργικό σου οίστρο

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 weeks later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ξεκίνησα από περιέργεια πριν μήνες κι εγώ να το διαβάζω, λοιπόν! Έχω όλα τα τεύχη (ξεκινώντας απ'το 0) μέχρι στιγμής και αγοράζοντάς τα κάθε μήνα, παρατηρώ ότι όντως κάνουν κοιλιά λόγο των flashbacks, αλλά αυτό εμένα προσωπικά δε μ'ενοχλεί καθόλου!! Οι επιρροές από τον "Άρχοντα Των Δαχτυλιδιών" είναι όντως εμφανέστατες! Γενικά η "Ηρωική Φαντασία" λείπει στην Ελλάδα (τουλάχιστον σε μορφή κόμικ), οπότε η ώρα περνάει ευχάριστα για τους λάτρεις του είδους!

 

Η διανομή δυστυχώς έχω παρατηρήσει ότι δεν είναι καλή, με αποτέλεσμα να έχουν περάσει και τρεις μήνες για να πάρω ένα τεύχος από περίπτερο... Όσον αφορά το χρώμα δε με πειράζει, όπως και το σχέδιο! Τα βρίσκω μια χαρά όπως είναι! Το σενάριο στην αρχή δε μου φάνηκε καλό αλλά με το πέρασμα του χρόνου βελτιώνεται και πάει! Το ίδιο και οι διάλογοι, έχω την εντύπωση. Κι εμένα η Ελληνική slang δε μου κάνει και πολυ αίσθηση στο όλο εγχείρημα, αλλά δεν είναι λόγος να το σταματήσω φυσικά! Απλά θα προτιμούσα λιγότερα "μπινελίκια"! Καλή συνέχεια σου εύχομαι πάντως "Rubus"! :clap2: Περιμένουμε πως και πως τα επόμενα τεύχη! :beer: :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  1562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  630
  • Reputation:   5016
  • Achievement Points:  693
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6232 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στη συγκεκριμένη σειρά είναι προτιμότερο να αγοράσεις τα τεύχη χωριστά παρά τους τόμους, επειδή όμως μου αρέσει αρκετά τα μαζεύω όλα :D Έτσι λοιπόν ο πρώτος τόμος περιλαμβάνει τα τεύχη #1 έως 3.

 

post-556-13029033280126_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Μια χαρά είναι το σενάριο. Εξάλου η Παρθενογέννεση στην Τέχνη βρισκεται... δεν ξέρω που βρίσκεται. Κάπου βρίσκεται και μάλλον είναι για άλλο τόπικ. Σάμπως τα μισά αμερικάνικα κόμικς έχουν σενάριο μήπως?

 

Σαν στήσιμο σελίδων και ροή ιστορίας ο άνθρωπος το κατέχει, και με το παραπάνω. Οι μισοί έλληνες δημιουργοί είναι ευτυχώς τεμπέληδες εκτός από ατάλαντοι και δεν δημιουργούν παρά ελάχιστα εκτρώματα (μην πω ονόματα και φάω virtual ξύλο). Ο Ρουμπουλιας είναι από τους άλλους μισούς. Καλά θα κάνουν οι εκδότες της Ψυχής να τον προωθήσουν όσο γίνεται ακόμη και έξω από τα σύνορα μας. Όχι πολύ όμως μην τον χάσουμε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Προστέθηκε το εξώφυλλο από το νέο τεύχος που κυκλοφορεί, έχοντας πλέον 52 σελίδες στην τιμή των 3,90 €. Εκτός την εικονογραφημένη ιστορία του Ρουμπούλια που πιάνει το πρώτο μισό, ακολουθούν πλην των γνωστών στηλών (Νέα του Ελέμπρος και αλληλογραφία) τα πρώτα κεφάλαια από δύο ιστορίες - διηγήματα: "Νεκρά Φύλλα" του Θωμά Μαστακούρη και "Άσβεστη Πείνα" του Φώτη Σαγώνα. Το κερασάκι στο σύνολο κλείνουν σελίδες με μολύβια και χωρίς τα μπαλονάκια από την ιστορία του τεύχους.

 

Το σχέδιο παραμένει στο γνωστό ύφος, η ιστορία προχωράει ένα βήμα παραπέρα, έχοντας φυσικά τα γνωστά αγαπημένα συστατικά: μαγεία, σπαθιά, βία, αποκεφαλισμούς, αίμα, γυμνά στήθη κλπ. :best: Για τις ιστορίες θα επανέλθω αφού τις διαβάσω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Προστέθηκε το εξώφυλλο από το νέο τεύχος που κυκλοφορεί,

 

Μήπως έπρεπε να βάλουμε και το οπισθόφυλλο;

 

______0003.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  4358
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  142
  • Reputation:   252
  • Achievement Points:  142
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5951 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

:hi: Μαζί με τον 5ο τόμο του Storm παρέλαβα και τα 9 (+ το 0) τεύχη του Δρακοφοίνικα..... :thanks:

Στα πρώτα 2 τεύχη ζορίστικα λίγο, το ομολογώ. :thinking:

Όπως ομολογώ ότι δεν ήμουν εξοικειομένος με το Ηρωικό κόμιξ (εξαιρούνται καμιά 20αριά ασπρόμαυρα Κόναν που διάβασα κάποτε). Στην συνέχεια όμως μου άρεσε το όλο πόνημα και τα διάβασα ασκαρδαμικτί όλα. Είναι πάρα πολύ καλή δουλειά. Εύγε. :clap2:

Αναμένω το επόμενο τεύχος (10). :pray:

Μετά κοίταξα την συχνότητα έκδοσης...... :confuse:

Γιατί βρε παιδιά ΚΑΙ εδώ τα ίδια; :oops:

Ένας λόγος είναι ότι στην Ελλάδα δεν μπορείς, σίγουρα, να ζήσεις από τα κόμιξ. Αλλά δεν μου φτανει αυτό. Τι τρέχει τέλος πάντων και από δήμηνο ένα περιοδικό καταλήγει ετήσιο;

Και να ήταν μόνο τα Χρονικά του Δρακοφοίνκα.

Ο Μύθος, τα ίδια τραβάει, τα ίδια και το Ύψιλον, το Real Comics, ο Εικονογραφημένος Μικρός Ήρως και άλλα που δεν μου έρχονται στο μυαλό.

Γιατί αυτή η κατάντια; :crying:

Γιατί; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Προστέθηκαν στο αρχικό αφιέρωμα δύο links με το πρώτο τεύχος του Δρακοφοίνικα (Ο Γόνος του Δράκοντα) σε ψηφιακή μορφή. Eίναι μία ευγενική προσφορά του εκδότη κυρίου Φώτη Σαγώνα, τον οποίο φυσικά ευχαριστούμε θερμά για αυτή του την κίνηση. Μας το έχει δώσει καιρό και είχε ανέβει και παλαιότερα σε άλλο σημείο του "παραδείσου" μας, απλά τώρα ενσωματώθηκε στο αφιέρωμα για να μπορούν όλοι όσοι ενδιαφέρονται για την συγκεκριμένη σειρά να το κατεβάζουν άμεσα και να παίρνουν μία μικρή γεύση για αυτήν.

 

:thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  630
  • Reputation:   5016
  • Achievement Points:  693
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6232 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:thanks: Yoshi,

 

Κάποια στιγμή είχα σκανάρει τις υπόλοιπες σελίδες και τις έβαλα στον tracker σαν reply αντί αντί για νέο torrent. Τα αρχεία που ήδη υπάρχουνε έχουνε το εξώφυλλο και την ιστορία, εγώ περνάω και όλες τις υπόλοιπες σελίδες (χάρτης- νέα και διαφημίσεις) , με κατάλληλη αρίθμηση για να τα βάλει όλα μαζί όποιος ενδιαφερθεί. :beer:

 

Drakofoinikas_ypoloipes_selides.rar

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Και έτσι απλά, περισότεροι έχουν την ευκαιρία να πάρουν μια ιδέα περι τίνος πρόκειται. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Δεν την ξεκίνησα ακόμη τη σειρά γιατί άργησα να την πάρω χαμπάρι και ακόμη ψάχνω τα πρώτα τεύχη.Μόλις τα βρώ θα τη βάλω κάτω με τη μία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Δεν υπάρχει λόγος να ψάχνεις δεξιά και αριστερά και να ταλαιπωρείσαι, απλά ρίξε μία ματιά στην προσφορά του Εκδότη για τα μέλη του φόρουμ μας που αναφέρω στο αφιέρωμα, η οποία εάν δεν κάνω λάθος ισχύει ακόμη. To πολύ πολύ να πούμε στον αγαπητό Rubus να στα υπογράψει κιόλας...

Κάνε κλικ ΕΔΩ :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Πρίν λίγο καιρό διάβασα τα τεύχη 0-9 και μου άρεσαν πάρα πολύ.Σήμερα διάβασα το 10ο τεύχος.Το σκίτσο του Ρουμπούλια έχει γίνει 10 φορές καλύτερο.Γενικά απο τεύχος σε τεύχος βλέπω βελτίωση,αλλά το 10ο ήταν εξαιρετικό.

Στο στόρυ τώρα.Θεωρώ οτι είναι μια πολύ καλή ιστορία,της οποίας οι επιρροές δεν κρύβονται.Μου αρέσουν οι χαρακτήρες που δεν είναι μονοδιάστατοι (όπως στον Άρχοντα-που πρέπει να είμαι ο μόνος άνθρωπος που δεν του άρεσε και το βρήκα "παιδικό" και βαρετό).Έχει μπόλικη βία που μου αρέσει σε τέτοια κόμικς.Μακάρι να είχε χρώμα αλλά και χωρίς αυτό η εικονογράφηση είναι super.

Τέλος να πώ οτι στο 10ο τεύχος αναφέρεται οτι η ιστορία θα ολοκληρωθεί στα επόμενα 4 τεύχη, δηλαδή στο 14ο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  49
  • Reputation:   24
  • Achievement Points:  49
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5683 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Έτσι .Επιτέλους Χρονικά

:)

 

Θεσσαλονίκη πότε θα κυκλοφορήσει το 10?Κάθε τεύχος και καλύτερο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Έλα ντε.Εγώ το βρήκα (και αυτό και το 4ο Atheniens) στο Κιλκίς καταλάθος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Δεν μπορώ να καταλάβω πως τελικά μου ξέφυγαν τα δύο τελευταία... μάλλον το αμέλησα, αλλά τελικά δεν ήταν για πολύ αφού τα τσίμπησα πρόσφατα και τα διάβασα άμεσα.

 

Η αξία του δημιουργού δεδομένη οπότε δεν συζητάμε πια αυτό, πλην όμως να αναφέρουμε ότι οι εξελίξεις είναι γοργές και σημαντικές. Το μπινελίκι και το λουτρό αίματος πάει βροχή :best: μεταφέροντας τους ευπρεπείς τρόπους της εποχής και την ευγένεια του σπαθιού. Φυσικά έχουμε μπει στην τελική ευθεία, αφού μάλιστα μετά από υποχωρήσεις και "χρονοπροσαρμογές" τελικά θα ολοκληρωθεί η σειρά νωρίτερα από ότι αναμενόταν και συγκεκριμένα στα 14 τεύχη (γλιτώνοντας έτσι την περιοχή που διαδραματίζεται η ιστορία από μερικές χιλιάδες αποκεφαλισμένα σώματα).

 

Τέλος πάντων, υπάρχει στο τελευταίο τεύχος (11?) μία ανακοίνωση ότι μέσα στον επόμενο μήνα θα κυκλοφορήσει ο τόμος με την ιστορία και τις λεπτομέρειες του κόσμου του κόμικ, όσο και με τα πρώτα τεύχη επιχρωματισμένα. Δεν ξέρω αλλά αυτό το 2009 μου πάει περισσότερο για 2010 αλλά από την άλλη ίσως και να είναι κάτι εφικτό αφού πλην του υλικού της εγκυκλοπαίδειας που ετοιμάζει καιρό ο Γιάννης, ο επιχρωματισμός δεν ξέρω αν είναι απαραίτητο να γίνει από τον ίδιο, όχι ότι δεν το έχει ο άνθρωπος - αντιθέτως - απλά λόγω χρόνου το λέω. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια ανακοίνωση από την εκδοτική που έχασα, αλλά δεν με χαλάει να ισχύει η ημερομηνία... αλλά θα ήθελα (εάν φυσικά όντως ο επιχρωματισμός είναι ταιριαστός) να υλοποιηθεί κάτι αντίστοιχο και στην υπόλοιπη σειρά των χρονικών.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Διάβασα το τελευταίο διήμερο τα τεύχη 0 ως 9. Τα ευχαριστήθηκα όλα! Το σχέδιο είναι πάρα πολύ καλό, και μπορεί να μην ασχολούμαι με ηρωική φαντασία αλλά και το σενάριο το βρίσκω εξίσου καλό. Οι ενστάσεις μου είναι δύο: 1) Θα ήθελα πολύ να έβλεπα τη σειρά έγχρωμή. Νομίζω ότι το είδος της το ψιλο-απαιτεί άλλωστε. 2) Δεν θα έπρεπε να είναι σειρά αλλά graphic novel, μαζεμένη όλη η ιστορία σε έναν τόμο. Δεν είναι από τις ιστορίες που θες να περιμένεις τον επόμενο μήνα, ή στη συγκεκριμένη περίπτωση 6 μήνες για να μάθεις τη συνέχεια. Να ήταν αυτοτελείς ιστορίες να πω εντάξει. Τώρα έχω μείνει με την περιέργεια και ανυπομονώ να πάρω τα δύο επόμενα τεύχη να μάθω τη συνέχεια. :)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Λοιπόν, σήμερα διάβασα το πιο πρόσφατο τεύχος του Δρακοφοίνικα (#12) και έχω να πω δύο πράγματα:

Tο σχέδιο του Γιάννη είναι απλά γμτ, δεν ξέρω αλλά τον λατρεύω αυτόν το δημιουργό, το έχει το αντικείμενο και με έχει κερδίσει, ακόμα και το ότι είναι ασπρόμαυρο μου αρέσει αν και οπαδός του χρώματος. :best:

Έχω χαθεί, έχω ξεχάσει τί γίνεται δεν καταλαβαίνω πια τίποτα και πρέπει επειγόντως να κάνω μία συνολική ανακεφαλαίωση. :D

Θα γούσταρα όταν με το καλό ολοκληρωθεί, να μαζέψουν το έργο και να το εκδώσουν σε μία μεγάλου μεγέθους προσεγμένη έκδοση το λιγότερο σαν τους τόμους του Κοναν της Anubis το καλύτερο όσο μπορεί να γίνει, πιστεύω το αξίζει.

Στο οπισθόφυλλο έχει ανακοίνωση για την drogonland - άντε βρε σας πειράζω - dragonphoenix chronicles το οποίο δεν είμαι σίγουρος ακόμη τί ακριβώς είναι, έχει σχέση με τον Δρακοφοίνικα, είναι εις την Αγγλικήν, είναι έγχρωμο και περισσότερα λέει ότι έχει στο site της ΨτΛ, αλλά εγώ στην σύντομη ματιά που μόλις έριξα δεν έβγαλα άκρη. Θα ήθελα να μάθω περισσότερα πάντως.

 

ΕΞΩΦΥΛΛΟ:

 

XronikaTouDrakofoinika_0012.jpg

 

ΟΠΙΣΘΟΦΥΛΛΟ & ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΤΟΥ DRAGONPHOENIX CHRONICLES:

 

post-5-12757710648042_thumb.jpg post-5-12757710818437_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1733
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  51
  • Reputation:   274
  • Achievement Points:  51
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6213 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Στο οπισθόφυλλο έχει ανακοίνωση για την drogonland - άντε βρε σας πειράζω - dragonphoenix chronicles το οποίο δεν είμαι σίγουρος ακόμη τί ακριβώς είναι, έχει σχέση με τον Δρακοφοίνικα, είναι εις την Αγγλικήν, είναι έγχρωμο και περισσότερα λέει ότι έχει στο site της ΨτΛ, αλλά εγώ στην σύντομη ματιά που μόλις έριξα δεν έβγαλα άκρη. Θα ήθελα να μάθω περισσότερα πάντως.

 

Αν κατάλαβα καλά, είναι η ίδια ιστορία των «Χρονικών», αλλά χρωματισμένη και μεταφρασμένη στα Αγγλικά, αρχικά σε περιορισμένη έκδοση για την Ελλάδα, αλλά με πρόθεση να εκδοθεί στο εξωτερικό αν μπορέσουν να γίνουν οι κατάλληλες συμφωνίες (πράγμα που το εύχομαι ολόψυχα, γιατί το κόμικς αξίζει!) Ελπίζω πάντως όταν τελειώσει η σειρά και ο επιχρωματισμός, να κυκλοφορήσει και στα Ελληνικά όλη η ιστορία σε έναν ή δύο ωραίους τόμους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.