Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ο ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΛΙΟΝΤΑΡΙ .


YOSHIMITSU

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΛΙΟΝΤΑΡΙ (Ο)
Σενάριο/Kείμενα:
Αρκάς
Σχέδιο:
Αρκάς
Σχέδιο εξωφύλλου:
Αρκάς
Hμερ. έκδοσης:
2012
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Μέγεθος:
24.0 x 16.5
Σελίδες:
84
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Χρωματισμός:
Γιώργος Πίνας
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-960-329-513-6
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28725
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6442 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

post-5-0-58789200-1355846177_thumb.jpg

 

Χρόνια μετά την παραγγελιά του φίλου Ορέστη η εκδοτική που πλέον έχει την τύχη να κατέχει τα δικαιώματα των έργων του μοναδικού Αρκά "γράμματα", αποφασίζει να υλοποιήσει αυτό το αίτημα χωρίς περαιτέρω καθυστέρηση. Βεβαίως, προφανώς επειδή o ίδιος ο Αρκάς έχει κάτι άλλο πιο σοβαρό να ασχοληθεί από παλιές αγάπες (ή παλιά αμαρτήματα ποιος ξέρει), ή απλά επειδή βαριέται, το δύσκολο έργο του να μετατρέψεις την αισθητική του κόμικ εν έτη 1990 σε κάτι έγχρωμο χωρίς να χάσει την ουσία του - καθώς προσωπικά υποθέτω ότι αυτή η σκατί απόχρωση κάποιον ανώτερο σκοπό εξυπηρετούσε αρχικώς (ίσως το πόσο όμορφη και ενδιαφέρουσα είναι η δουλειά του Παντελή) - την ευαίσθητη αυτή δουλειά τελικά την ανέλαβε ο Γιώργος Πίνας.

 

Τέλος πάντων, η δουλειά που έχει γίνει είναι μάλλον εξαιρετική και ιδιαιτέρως ταιριαστή και λειτουργική. Το σκατί μπορεί να έχει μειωθεί, αλλά τουλάχιστον όπου κάνει την εμφάνιση του πλέον ξεχωρίζει (ευτυχώς που δεν μυρίζει). Επιπλέον, πολύ καλή δουλειά έχει γίνει στο υπόβαθρο και πλέον εκεί που στην έκδοση του '90 υπήρχε κενό, πλέον στα περισσότερα καρέ υπάρχει κάγκελο, δεντράκια, ουρανός (με αποχρώσεις ανάλογα την ώρα) κλπ όμορφα πλην όμως γενικά επαναλαμβανόμενα μοτίβα. Πάντως γέμισε και πήρε χρώμα το αλμπουμάκι και ναι τώρα που το σκέφτομαι, εφόσον αυτός ήταν ο σκοπός, τότε η αποστολή επιτεύχθηκε όπως είπα ήδη με τον καλύτερο τρόπο.

 

PANTELISLION_0001.jpgPANTELISLION_0001z.jpg

 

Δεν θα κάτσω να σας πω πάλι ποιος είναι ο Παντελής... μπορείτε να διαβάσετε αν θέλετε την αντίστοιχη πρώτη παράγραφο στο αφιέρωμα της παλιάς έκδοσης ΕΔΩ, αλλά ούτε και θα ασχοληθώ με την εκδοτική ιστορία του εν λόγω έργου αφού πάλι θα το βρείτε στην δεύτερη παράγραφο του αρχικού αφιερώματος της παλιάς έκδοσης ΕΚΕΙ. Άντε για να μην γκρινιάζετε, θα σας πω τα τί και πως της παρούσας έκδοσης. Μετά από 12 χρόνια λοιπόν από την τελευταία έκδοση του Λιβάνη, επανεκδίδεται το 2012 από την εκδοτική γράμματα και σε διαστάσεις 24x16,5 εκατοστά και 84 σελίδων το επιχρωματισμένο αλμπουμάκι του "Παντελή" με το "Λιοντάρι" του. Αυτάααα...

 

Αν σας άρεσε ασπρομαυροκαφετί, τότε πιστεύω ότι σαν έγχρωμο (και δεν είμαι ρατσιστής) θα σας ενθουσιάσει. Αν δεν σας άρεσε το τότε ασπρομαυροκαφετί δημιούργημα του Αρκά, τότε ίσως το νέο έγχρωμο αλμπουμάκι (και επαναλαμβάνω δεν είμαι ρατσιστής με τα Α/Μ κόμικ) να σας αλλάξει γνώμη. Αν δεν σας αρέσει και τώρα, σκασίλα μας... εμείς τον Αρκά τον λατρεύουμε και μόνοι μας και άμα λάχει ότι του λείπει για να χτίσει ή να αγοράσει ή οτιδήποτε άλλο γουστάρει η τσέπη του, θα το χρηματοδοτήσουμε άμεσα και χωρίς δεύτερη σκέψη (ναι - ναι θύματα, πρόβατα, φανμπόι, πελάτες, κλπ όμορφα). Πάντως η σχέση του Παντελή με το Λιοντάρι δεν πρέπει να βελτιώθηκαν και πολύ όλα αυτά τα χρόνια, μάλλον το αντίθετο καθώς δεν έχουν καθόλου καλή διάθεση και πλέον έχουν γυρισμένη την πλάτη ο ένας στον άλλο στο εξώφυλλο (αν δεν καταλάβατε καλά, εμμέσως σας λέω ότι έχει νέο διαφορετικό εξώφυλλο από το παλιό). Αυτά... αγοράστε το γιατί δεν πρόκειται να το βάλει το Έθνος που ελπίζατε μερικοί - μερικοί (ονόματα δεν λέμε και υπολήψεις δεν θίγουμε mr-d). :P

Τιμή εκδότη: 8,50€

 

 

post-5-0-36386600-1355846914_thumb.png

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27235
  • Group:  Members
  • Topic Count:  48
  • Content Count:  1360
  • Reputation:   9717
  • Achievement Points:  1360
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4168 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ωραία παρουσίαση! Εγώ αγόρασα κατευθείαν το έγχρωμο και ναι το αγάπησα. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  396
  • Content Count:  4306
  • Reputation:   34130
  • Achievement Points:  4430
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πολύ καλή παρουσίαση Νεκτάριε για έναν άνθρωπο την δουλειά του οποίου λατρεύουμε φανατικά και οι δύο. Μια ερωτησούλα. Αν έχεις το ασπρόμαυρο αξίζουν τα 8.50 € μόνο για το χρώμα και το διαφορετικό εξώφυλλο? Αν κα προσωπικά μου αρέσει το εξώφυλλο του ασπρόμαυρου περισσότερο...

Επεξεργασία από Μενίρ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2122
  • Reputation:   20695
  • Achievement Points:  2157
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4552 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Πολύ καλή παρουσίαση Νεκτάριε για έναν άνθρωπο την δουλειά του οποίου λατρεύουμε φανατικά και οι δύο. Μια ερωτησούλα. Αν έχεις το ασπρόμαυρο αξίζουν τα 8.50 € μόνο για το χρώμα και το διαφορετικό εξώφυλλο? Αν κα προσωπικά μου αρέσει το εξώφυλλο του ασπρόμαυρου περισσότερο...

Γιαννη εσυ δηλαδη εχεις αυτο http://www.politeianet.gr/books/o-pantelis-kai-to-liontari-180049 ?

Παλι καλα η Πρωτοπορια που μαλλον το διαθετει αποκλειστικα αυτη, το εχει λιγο φθηνοτερα :)http://www.protoporia.gr/o-pantelis-kai-to-liontari-p-371373.html

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  396
  • Content Count:  4306
  • Reputation:   34130
  • Achievement Points:  4430
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Γιαννη εσυ δηλαδη εχεις αυτο http://www.politeianet.gr/books/o-pantelis-kai-to-liontari-180049 ?

Παλι καλα η Πρωτοπορια που μαλλον το διαθετει αποκλειστικα αυτη, το εχει λιγο φθηνοτερα :)http://www.protoporia.gr/o-pantelis-kai-to-liontari-p-371373.html

Ναι  Χρήστο αυτό έχω...  Το είχα αναζητήσει πριν λίγα χρόνια στα Fnac, πριν φύγουν από Ελλάδα, πρίν κυκλοφορήσει το έγχρωμο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28725
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6442 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Εμένα μου άρεσε και με το χρώμα, δεν είναι κάτι εξαιρετικό αλλά αν θυμηθούμε και αυτο το καφέ σκατί της αρχικής έκδοσης είναι κάπως καλύτερο. Αυτό που έχω να προτείνω είναι, πας το ξεφυλλιζεις, το βλέπεις και αν σου αρέσει το παίρνεις επιτόπου και φεύγεις. Μην ρωτάς εμένα, εγω είμαι φανμπόι και θα το αγόραζα έτσι ή αλλιώς.

Επεξεργασία από Yoshimitsu
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.