Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΟΥΤΡΕΧΤΗ (ΟΛΛΑΝΔΙΑ)


φλοκ

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85719
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4209 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Σε κάποια σχετικά πρόσφατη (2009) επίσκεψή μου στη Ολλανδία και συγκεκριμένα στην όμορφη πόλη της Ουτρέχτης -με έντονο το Ελληνικό στοιχείο - έπεσα πάνω στο Βlunder Strip ένα πολύ όμορφο μαγαζί με κόμιξ και βιβλία .

 

utreht3.jpg

 

Το μαγαζί αυτό υπάρχει πολλά χρόνια (από τη δεκαετία του 70 απ οτι μου είπαν ) και βρίσκεται στο κέντρο της Ουτρέχτης στην οδο Oudegracht 203 πλάι σε ένα από τα πολλά κανάλια που διασχίζουν την πόλη.

 

Αυτό που με εντυπωσίασε περισσότερο ομολογώ ήταν η βιτρίνα του και βέβαια η μεγάλη ποικιλία σε κόμιξ.Ολος ο καλός ο (κομιξ)κόσμος παρέλασε από μπροστά μου.

 

utreht1.jpg utreht5.jpg utreht4.jpg

 

Επίσης είδα ποικιλία σε Ολλανδικά και Αγγλικά κομιξ και βιβλία .Hθελα να σηκώσω το μαγαζί αλλά τα οικονομικά μου μου συνέστησαν να βολευτώ με ένα Ολλανδικό κομικ - παραμύθι καθώς και κάποιες υπέροχες καρτ ποσταλ με κόμιξ θέματα σαν σουβενίρ.

utreht6.jpg

 

Αν βρεθείτε στην Ουτρέχτη σίγουρα αξίζει μια επίσκεψη στο Blunder.

 

utreht2.jpg

 

(και βέβαια STORM........)

Επεξεργασία από φλοκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35622
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Το λοιπόν... στη βόλτα μου στην Ουτρέχτη έπεσα πάνω σε 3 μαγαζιά με κόμικς. Αναμφισβήτητα το καλύτερο είναι αυτό που περιγράφει παραπάνω ο φλοκ...

 

Blunder Strip

Oudegracht 203, 3511 NH Utrecht (link)

 

DSC_5319.JPGDSC_5325.JPG

 

Πάρα πολλά τα κόμικς του, με έμφαση στα γαλλοβελγικά. Ο ισόγειος χώρος του έχει τις ολλανδικές εκδόσεις, γαλλοβελγικά, Storm, Disney και πολλά άλλα. Επίσης μερικές πανέμορφες φιγούρες αλλά κάποιες πανάκριβες (πχ αμάξι με Σπιρού και Φαντάζιο και την υπογραφή του Franquin στα 700 ευρουλάκια). Επίσης είχε και κάτι πακετάκια disney του '70 σε σούπερ τιμές, όπως πχ ένα πάκο Donald Duck, ασήκωτο, ολλανδική έκδοση φυσικά, στα 12 ευρώ (στην Ελλάδα αυτό θα κόστιζε κάνα 400άρι :P ). Στο υπόγειο είχε τις αγγλόφωνες εκδόσεις, όπου υπήρχε λίγο απ' όλα (και βρήκα και αυτό που έψαχνα)

 

 

Piet Snot

Vismarkt 3, 3511 KR Utrecht (link)

 

DSC_5290.JPGDSC_5294.JPG

 

Όμορφο μαγαζί, το πρώτο που συνάντησα. Είχε κυρίως ολλανδικές εκδόσεις, και πολύ λιγότερες αγγλικές. Περιείχε πέρα από καινούριες εκδόσεις και πάμπολα παλαιά τεύχη, και μου έδωσε την εντύπωση ότι αν είσαι συλλέκτης στην Ουτρέχτη, σε αυτό το μαγαζί θα πας. Επίσης είχε αρκετές μπλούζες και κούπες με κόμικ ήρωες.

 

 

 

Whoops

Springweg 1, 3511 VH Utrecht (link)

 

DSC_5332.JPG

 

Ήταν τo τελευταίο μαγαζί που επισκέφθηκα, γι' αυτό δεν έδειξα τον ίδιο ζήλο με τα προηγούμενα. Μικρότερα από τα άλλα δύο, μικρότερη ποικιλία, αλλά ευχάριστος χώρος. Την τιμητική τους πάντως είχαν τα manga.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.