Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΗΣ ΤΡΕΛΑΣ


Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΒΟΥΝΑ ΤΗΣ ΤΡΕΛΑΣ (ΤΑ)
Σενάριο/Kείμενα:
Ian N. J. Culbard
Σχέδιο:
Ian N. J. Culbard
Hμερ. έκδοσης:
11-2012
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Τρόμου/Θρίλλερ
Μέγεθος:
17.0 x 24.0
Σελίδες:
132
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Χρηστίνα Πολίτη
Πρωτότυπος τίτλος:
At the Mountains of Madness (SelfMadeHero, 2008)
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-235-847-4

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35616
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

BOUNATRELAS_0001.jpg BOUNATRELAS_0001z.jpg 

 

 

Τιμή: 7,65 €

 

Βασισμένο στο βιβλίο του H. P. Lovecraft γραμμένο το 1931, ο Culbard μας μεταφέρει στην Ανταρκτική, όπου παρακολουθούμε μια επιστημονική αποστολή αποτελούμενη από έναν καθηγητή Βιολογίας, έναν καθηγητή Μηχανολογίας, έναν καθηγητή Φυσικής και έναν καθηγητή Γεωλογίας με σκοπό κυρίως τη συγκομιδή πετρωμάτων από μεγάλα βάθη. Τελικά ανακαλύπτουν ένα τεράστιο σύμπλεγμα σπηλαίων που περιέχει μυστικά που δεν μπορούσαν να διανοηθούν ότι υπήρχαν.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

αυτό μάλλον θα τσεκαριστεί σύντομα :nek:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120974
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Να πάρει, οι περισσότερες τελευταίες κυκλοφορίες της Γνώσης μου έχουν κεντρίσει το ενδιαφέρον, αλλά όταν πάω να τα τσεκάρω από κοντά, βλέπω το σχέδιο μέσα και τα αφήνω εκεί που είναι... Σαν υπερβολικά καθαρό και μη λεπτομερές γαλλοβελγικό είναι.

 

Ναι. Κι αυτό είναι ένα από αυτά... :( Αν και τουλάχιστον αυτό είναι έγχρωμο:

 

post-556-0-81527800-1354837951_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

εδώ θα συφωνήσω μαζί σου, γενικά το σχέδιο είναι αρκετά μούφα τις περισσότερες φορές!

Η εικόνα που έχεις μου φέρνει λιγάκι στο μυαλό τα σχέδια του Cooke αλλά...meh...περ΄μενα κάτι πιο σκοτεινό :wall: ! Θα του δώσω πάντως μια ευκαιρία να το πιάσω και στα χέρια μου να το ξεφυλλίσω και βλέπουμε! Lovecraft είναι αυτό, δεν τον αφήνεις εύκολα :angel: !

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35616
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Και εγώ δεν πέταξα απ' τη χαρά μου όταν πρωτοείδα το σχέδιο, όμως καθώς το διάβαζα το συνήθισα. Και τα χρώματα γίνονται πιο σκοτεινά στην πορεία. Για μένα μετράει το σενάριο, είναι πολύ ωραία ιστορία αλλά σαφώς αρκετά μαζεμένη φαντάζομαι σε σχέση με το βιβλίο (το οποίο ομολογώ ότι δεν έχω διαβάσει παρότι μεγάλος φαν του Λάβκραφτ) - και ίσως ένας λόγος παραπάνω που θα έπρεπε να ήταν άλλος ο σχεδιαστής, γιατί του συγκεκριμένου το σχέδιο απλώνεται πολύ και χρησιμοποιεί πολλά μεγάλα καρέ, ενώ άλλος στο ίδιο αριθμό σελίδων θα είχε δώσει περισσότερα πράγματα. Αλλά είπα και πριν, φαν του Λάβκραφτ άρα σαν σύνολο με ικανοποίησε πολύ.

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76868
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5862 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

εμένα το σχέδιο μ' αρέσει :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Άμα δεν αρέσει στον Ορέστη, τότε μάλλον θα αρέσει σε εμένα :)

 

Κοιτάζω να δω τι μέρος του λόγου είναι αυτός ο Culbard. Βλέπω λοιπόν ότι το συγκεκριμένο έχει δημοσιευθεί μια από την SelfMadeHero και μια από την Sterling Publishing. Πάω να δω τι είναι η Sterling και βλέπω ότι είναι οι εκδότες του Cosmopolitan.... :) Τρώω μια κρυάδα είναι η αλήθεια. Πάω να δω τι είναι η SelfMadeHero, βλέπω ότι έχουν μεταφράσει στα αγγλικά το Ρεμπέτικο του Prudhomme.....

 

γκώου φίγκιουρ..... :lol:

 

Προφανώς θα πρέπει να το τσεκάρω ιδίοις όμμασι. Αν και γενικώς (α) λατρεύω Lovecraft (β) έχω σιχαθεί από τα βάθη της ψυχής μου το πόσες μεταφορές σε κόμικ υπάρχουν.... Πολλές εκ των οποίων τείνουν σε ένα βρώμικο σχέδιο... Ben Templesmith όμως είναι μόνο ένας και μερικές φορές αν δεν μπορείς, άστο καλύτερα... :) (οπότε μου αρέσει κατ'αρχάς που το σχέδιο δεν είναι βρώμικο και δεν έδειξε τίποτα αηδίες με πλοκάμια)

 

:ceers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24997
  • Group:  Members
  • Topic Count:  44
  • Content Count:  527
  • Reputation:   2964
  • Achievement Points:  527
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4391 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Ενδιαφερον φαίνεται και θα συμφωνήσω στο οτι το σχεδιο ειναι αρκετα καλο! :best:

Πολύ τρέλα έπεσε τελευταία... :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26437
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6202 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Μόλις είδα γι'αυτή την κυκλοφορία ενθουσιάστηκα, τα Βουνά της Τρέλας είναι λατρεμένη ιστορία :hug2:

 

Το σχέδιο όμως όπως το βλέπω τώρα δεν με ενθουσιάζει, αυτό το στυλ δεν ταιριάζει μάλλον για μια τέτοια ιστορία.

Θα το σκεφτώ για την αγορά του...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Το διάβασα προχθές και παρότι το σχέδιο αρχικώς κρίνεται ως μάλλον μη ταιριαστό με αυτό που θα περίμενες για μια ιστορία του Lovecraft, τελικά δεν είναι και τόσο άσχημο. ΟΚ, στερείται της μεγάλης λεπτομέρειας ή αυτής της τρελής ζωγραφικής και ονειρικής αποτύπωσης που έχουν ίσως άλλα κόμικ, αλλά εμένα τελικά δεν με προβλημάτισε ιδιαίτερα καθώς σχεδιαστικά μου άρεσε γενικά. Οι εκφράσεις των προσώπων σε αρκετές περιπτώσεις αν και απλοϊκά σχεδιασμένες (μαύρες κουκίδες για μάτια κλπ) περνάνε το άγχος, τον φόβο και την αγωνία έστω και με αυτό τον απλό τρόπο, ενώ το σχέδιο μπορεί να είναι πολύ πιο φωτεινό από ότι θα ταίριαζε ή έχουμε συνηθίσει σε ιστορίες τρόμου, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν σε κουράζει, αντιθέτως το κόμικ διαβάζεται άνετα και απροβλημάτιστα.

 

Όμορφη και η έκδοση, που αρχικά με ξένισε το χαρτί, όντας συνηθισμένος τον τελευταίο καιρό από τα γυαλιστερά της Anubis (και από τον αντίστοιχο Lovecraft) αλλά τελικά είναι μία πολύ καλή επιλογή που συνάμα κρατάει και το κόστος απόκτησης σε πολύ χαμηλά επίπεδα θα έλεγα. Καλοδεμένη και όμορφα τυπωμένη, έγχρωμο κόμικ - βιβλίο 132 σελίδων σε τελική τιμή κάτω των 7€.

 

Τελικά παρότι μου άρεσε και το απόλαυσα, υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα. Ακόμη δεν ξέρω αν διάβασα έναν καθαρόμαιμο Lovecraft ή κάτι άλλο που έμοιαζε με Lovecraft. Γιατί; Γιατί, έλειπε αυτός ο απροσδιόριστος φόβος, έλλειπε αυτό το άγνωστο ρίγος στην ραχοκοκκαλιά όταν το διαβάζεις, αυτά τα έντονα συναισθήματα κατά την ανάγνωση ενός Lovecraft ίσως. Συνολικά δεν μπορώ να το χαρακτηρίσω σαν κακό όμως, καθώς είναι ένα όμορφο κόμικ και ίσως εκεί να είναι το πρόβλημα του. Αν έλλειπε ο συσχετισμός με τον συγγραφέα και το έργο του, θα λέγαμε ότι διαβάσαμε μία όμορφη καλοσχεδιασμένη ιστορία μυστηρίου, αλλά και πάλι μακράν από αυτό που λέμε τρόμου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

μα που το βρήκες για αγορά με κάτω απο 7 ευρό :thinking: :thinking: ???

χοντρικά από τα λεγόμενά σου, πρέπει να είναι περίπου έτσι όπως το φαντάζομαι, απο την άλλη, αν μπορεί να βρεθεί για κάτω απο 7 ευρό, μάλλον αξίζει θα έλεγα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Βασικά έχω τον βιβλιοπώλη μου που πήρα Παντελή του Αρκά, αυτό και το γράφοντας με κόμικς (δώρο για την μικρή) 21€ οπότε τα υπολόγισα έτσι χοντρικά, αλλά και με 7,65€ που είναι η συνηθισμένη τιμή μια χαρά είναι, μικρή η διάφορα.

Επεξεργασία από Yoshimitsu
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12966
  • Reputation:   94911
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Χωρίς να είμαι ειδικός στον Λάβκραφτ τα "Βουνά της τρέλας" την βρήκα όμορφη ιστορία,αρκετά μακάβρια και γεμάτη μυστήριο για την εποχή που γράφτηκε...!

 

Βέβαια είναι δύσκολο,τουλάχιστον για εμένα,να την παρακολουθήσεις εάν πρώτα δεν έχεις διαβάσει το "Νεκρονομικόν",αλλά με μία δεύτερη ανάγνωση καταλαβαίνεις περισσότερα...! :)

 

Πολύ ευφυές "σκηνοθετικά" είναι το άνοιγμα και το κλείσιμο του κόμικ,στον σταθμό...! :respect:

 

Το σχέδιο ήταν καλό,λιτό και χωρίς πολλές γραμμές...!Σίγουρα δεν συνέβαλε στην spooky ατμόσφαιρα που ήθελε να περάσει το σενάριο...!Εντύπωση μου έκανε η εκπληκτική σχεδίαση της πόλης,των απόκοσμων πλασμάτων και του θόλου...!

 

Όσον αφορά την έκδοση της ΓΝΩΣΗΣ την βρήκα εξαιρετική...!Χοντρό,ανθεκτικό χαρτί,πολύ γερό δέσιμο στην ράχη και πρόλογος συνέθεταν το πακέτο...! :best:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Βέβαια είναι δύσκολο,τουλάχιστον για εμένα,να την παρακολουθήσεις εάν πρώτα δεν έχεις διαβάσει το "Νεκρονομικόν",αλλά με μία δεύτερη ανάγνωση καταλαβαίνεις περισσότερα...! :)

 

 

Κοίτα. Δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι εάν διαβάσεις το Νεκρονόμικον (γουικι), θα είσαι σε θέση μετά να αποτιμήσεις διαφορετικά το συγκεκριμένο κόμικ :) 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104476
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6038 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Όπως λέει και ο germ, δεν βοηθά σε τίποτα το να διαβάσεις το Νεκρονομικό. Είναι ένα τελείως φανταστικό βιβλίο στο οποίο αρέσκετο να κάνει αναφορές ο Λόβκραφτ για να δώσει αληθοφάνεια  στα γραφτά του. Το χρησιμοποίησαν και άλλοι συγγραφείς του είδους για τους ίδιους λόγους.

Εκμεταλευόμενοι διάφοροι συγγραφείς την φήμη του Νεκρονομικού, έγραψαν διάφορα Νεκρονομικά προφανώς για να τα οικονομήσουν. Αυτά όλα τα Νεκρονομικά γράφτηκαν μετά από τα βιβλία του Λόβκραφτ, οπότε όπως καταλαβαίνεις απλά καπηλεύονται τα έργα του. :)

Δεν έχω διαβάσει το κόμικ, αλλά το βιβλίο του Λόβκραφτ είναι εξαιρετικό, ίσως το καλύτερό του (κατά την άποψή μου). :)

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12966
  • Reputation:   94911
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες παιδιά...! :beer:

 

Είμαι εντελώς άσχετος στο κεφάλαιο "Λάβκραφτ" κι επειδή παρατήρησα ότι γίνονται πολλές αναφορές στον Νεκρονομικόν,υπέθεσα ότι είναι ένα είδος manual για τα έργα του...! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το οποίο είναι στα υπέρ του κόμικ :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4169
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4320 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Μετά το "Η σκιά πέρα από τον χρόνο" που διάβασα πριν περίπου δυο εβδομάδες, αυτό είναι το δεύτερο κόμικ του Ι. Ν. Τζ. Κάλμπαρντ που βασίζεται σε ιστορία του μεγάλου και τρανού Χ. Φ. Λάβκραφτ, το οποίο είχα την τύχη να απολαύσω. Το καταπληκτικό και απίστευτα ατμοσφαιρικό και ανατριχιαστικό ομότιτλο μυθιστόρημα, το διάβασα τον Ιούλιο του 2014. Θυμάμαι ότι ήταν μια πραγματικά μοναδική και ιδιαίτερη αναγνωστική εμπειρία, με όλες αυτές τις τρομερές περιγραφές των παγωμένων ερήμων της Ανταρκτικής, αλλά και των διαφόρων φοβερών ανακαλύψεων πέρα από κάθε λογική, που είχαν την... ατυχία να κάνουν οι πρωταγωνιστές εξερευνητές της ιστορίας. Θεωρώ ότι ο Κάλμπαρντ έκανε και εδώ αρκετά ικανοποιητική δουλειά, μεταφέροντας έως ένα βαθμό την ζοφερή ατμόσφαιρα και το δέος που προσφέρει η ιστορία του Λάβκραφτ. 

 

Φυσικά άλλη δύναμη έχουν οι εξαιρετικές περιγραφές του Λάβκραφτ (που, βέβαια, ως ένα σημείο μπορεί να κουράσουν τον αναγνώστη, μιας και περιγράφει με λεπτομέρεια και παραστατικότητα σχεδόν τα πάντα), και άλλη δύναμη έχει το συγκεκριμένο σκίτσο του Κάλμπαρντ, που μπορεί να μην ταιριάζει και με όλα τα γούστα. Πάντως πολλά ήταν τα καρέ που μ'έκαναν να τα χαζέψω λίγη ώρα παραπάνω, ενώ και τα χρώματα μου άρεσαν πάρα πολύ. Η ροή της ιστορίας είναι στρωτή και κρατάει το ενδιαφέρον του αναγνώστη από την αρχή μέχρι το τέλος, δεν υπάρχουν κοιλιές και βαρετά σημεία, κατά την γνώμη μου η μεταφορά αυτή κρίνεται ως πολύ καλή. Όμως, προτείνω πρώτα να διαβάσετε το ομότιτλο μυθιστόρημα -το οποίο θα σας προσφέρει ανατριχίλες και θα σας ταξιδέψει στον χρόνο και τον χώρο- και μετά να διαβάσετε το κόμικ. Βέβαια, και το αντίθετο να γίνει, δεν πειράζει, απλά αυτό: Διαβάστε το βιβλίο!

 

8.5/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  32578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  505
  • Reputation:   3294
  • Achievement Points:  534
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2275 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Αυτή την εβδομάδα προσφορά η πρωτοπορία στα 3,90 ευρά

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  403
  • Reputation:   2195
  • Achievement Points:  443
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2019 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κάποιο καλό παιδί που έχει διαβάσει και το μυθιστόρημα αλλά και το κόμικ, μπορεί να μας πει αν η διασκευή του κόμικ βασίζεται απόλυτα πάνω στο αυθεντικό κείμενο ή αν έχουν προστεθεί καινούργια στοιχεία;

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  403
  • Reputation:   2195
  • Achievement Points:  443
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2019 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπόν αφού το βρήκα σε προσφορά απο την Πρωτοπορία, το αγόρασα.

 

Δεν θα αναφερθώ στην πλοκή του έργου την οποία άλλωστε αναφέρει περιληπτικά ο θεματοθέτης. Την νουβέλα δεν την έχω διαβάσει αλλά μου φαίνεται πως ο Culbard έκανε μια δουλειά με μεράκι. Η ιστορία παρουσιάζεται ωραία δομημένη και δεν κάνει καθόλου κοιλιά. Κρατά σε ενδιαφέρον τον αναγνώστη απο την αρχή μέχρι το τέλος. Το καθαρό σχέδιο επίσης ενώ απ' ότι είδα δεν άρεσε σε πολλούς, εμένα προσωπικά μου άρεσε πολύ. Επιπλέον μου άρεσαν και τα μεγάλα επιβλητικά καρέ αλλά και ο όμορφος ζωηρός χρωματισμός.

 

Πάντως με αφορμή το κόμικ, θα πρότεινα και θα προέτρεπα και σε έναν ευρύτερο φιλοσοφικό στοχασμό. Το κόμικ μας παρουσιάζει μια ιστορία που διαδραματίζεται στην Ανταρκτική. Μια ήπειρος η οποία για την εποχή ήταν σχεδόν απρόσιτη αφού μόλις λίγα χρόνια πριν εξερευνήθηκε για πρώτη φορά απο τον Ρόαλντ Άμουνδσεν.Ως τότε η Ανταρκτική άνηκε στη σφαίρα του θρύλου και του μύθου. Ακόμα και μεγάλοι λογοτέχνες εμπνεύστηκαν και έγραψαν έργα που λάμβαναν χώρα στην απρόσιτη αυτή ήπειρο. Ενδεικτικά αναφέρω το "Η αφήγηση του Άρθουρ Γκόρντον Πιμ από το Ναντάκετ" του Πόε και το "Η Σφίγγα των Πάγων" του αγαπημένου Ι. Βερν.

 

Αντιπαραβάλλοντας τα παραπάνω με την σημερινή πραγματικότητα, μένει κανείς έκπληκτος το πόσο τα πράγματα αλλάζουν. Παλαιότερα άνθρωποι μαθημένοι στις κακουχίες έβρισκαν το θάνατο απο κρυοπαγήματα στην προσπάθειά τους να προσεγγίσουν αυτό το μακρινό μέρος του πλανήτη γη, ενώ σήμερα με χαρακτηριστική άνεση και ευκολία βρίσκεται εκεί η Kate Upton να φωτογραφίζεται ημίγυμνη.

 

Τελικά διαβάζοντας Λαβκραφτ όντως συμφωνείς πως πρόκειται για συγγραφέα τρόμου. Όχι μόνο στην αφήγηση αλλά και στο συμπέρασμα. Συνειδητοποιείς δηλαδή τη στιγμή που ενώ ακόμα και το πιο απόμερο, καταθλιπτικό και απρόσιτο μέρος του πλανήτη έχει δει γυναίκα, δεν έχει δει το σπίτι σου όπου είναι τοποθετημένο στην πρωτεύουσα -ή σε άλλο μεγάλο αστικό μέρος- αποτελούμενο απο μεγάλο πληθυσμό ανθρώπων..

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26437
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6202 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

8 hours ago, lovcom said:

ενώ σήμερα με χαρακτηριστική άνεση και ευκολία βρίσκεται εκεί η Kate Upton να φωτογραφίζεται ημίγυμνη

 

Ωπα, αυτό φαίνεται ενδιαφέρον... :D

(πηγή μεγάλης γνώσης αυτό το φόρουμ τελικά...)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  403
  • Reputation:   2195
  • Achievement Points:  443
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2019 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έλα που δεν το ξερες...μέχρι και τα ειδησιογραφικά sites το χαν γράψει! :Ρ

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26437
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6202 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Το γκούγκλαρα τώρα και τα είδα τα βουνά της τρέλας.

Δύο τον αριθμό...

 

(είμαστε εντός θέματος)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32289
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  332
  • Reputation:   2091
  • Achievement Points:  254
  • Days Won:  9
  • With Us For:  2380 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Αντικαταστάθηκε το εξώφυλλο και οπισθόφυλλο του τεύχους σε μεγαλύτερη ανάλυση.

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.