Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ- ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ «ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ COMICS»


Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64279
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

prosklisiSOLOUP AG EIRINI.jpg

 

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ- ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ «ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ COMICS»

 

Οι εκδόσεις «Τόπος», η Λέσχη Φίλων Κόμικς και το Greekcomics.gr το Σάββατο 15 Δεκεμβρίου στις 8 μ.μ σας προσκαλούν στην παρουσίαση του βιβλίου του Soloup «Τα Ελληνικά Comics».

Για το βιβλίο θα μιλήσουν, ο δημοσιογράφος Άρης Μαλανδράκης και ο ιστορικός τέχνης Γιάννης Κουκουλάς. Την συζήτηση που θʼ ακολουθήσει με αφορμή το βιβλίο για την πορεία των Ελληνικών κόμικς, συντονίζει ο Γιώργος Γεωργέλος.

 

Λέσχη Φίλων Κόμικς

Αγίας Ειρήνης 5, Μοναστηράκι

Τηλ: 210-3318168

  • Like 38
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Έξω η κουλτούρα!

Ζήτω τα ψυχαγωγικά κόμικς!

Ζήτω ο Λώλος και το Eisner του!

Ζήτω ο Αμπατζής και το Eisner του!

Ζήτω το Logicomix που έσπασε τα σύνορα και τις πωλήσεις!

Ζήτω οι Ρουμπούλιας, Κυριαζής, Καμπάδαης, Κανάκη, Μπαλτά, Μαυροφρύδη, Καπάδαη, Γούσης και όλοι όσοι έπεισαν με το ταλέντο τους τους ξένους να δημοσιεύσουν δουλειά τους!

 

δίνω το πολεμικό μου στίγμα

διαβάζω το βιβλίο

κατεβαίνω για χοντρό χαβαλέ :):D:cool::party2::et::germ:

 

:cheers5:

  • Like 21
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Φαντάζομαι ότι θα ακολουθήσει signing από τον δημιουργό...! :)

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64279
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Φυσικά ! και κάποιο πουλάκι μου είπε ότι θα είναι και ο Καλαιτζής..... όποιος τον στριμώξει θα κάνει και αυτός signing :)

  • Like 17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Γιώργο... Πρόσεξε καλά.... Μην τάξεις σε Άγιο και σε μικρό παιδί. Έτσι λένε στο χωριό μου. Και στο χωριό του Αντρέα κάτι παρόμοιο λένε. Don't make promises to a saint or to a small child. Και γενικώς το λένε σε πολλά χωριά. Και είμαι μικρό παιδί. Και δεν το έχω σε τίποτα να πάω να βγάλω κυνηγετική άδεια για πουλάκια εάν δεν. Και για μεγάλα πουλάκια. Και γενικώς και αορίστως.

 

ήδη γυαλίζει το δεξί μου μάτι

 

:germ:

 

 

edit ντιν νταν ντον

τώρα που το θυμήθηκα κάποιος είχε τάξει σκαναρίσματα από κόμικ του Καϊλαντζή μέσα από το 9

ντιν νταν ντον

δεν θυμάμαι ποιος

θυμάμαι όμως σε ποιο τόπικ είχε γίνει το τάμα

δεν πάω να δω ποιος

όχι ακόμα

ντιν νταν ντον

  • Like 18
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2976
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  237
  • Reputation:   1912
  • Achievement Points:  237
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6100 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  116

Να λοιπόν που ήρθε και η ώρα για την παρουσίαση στη Λέσχη :banana:

Και μάλιστα με παρουσιαστές του βιβλίου, δύο από τις πλέον δυνατές πέντες για τα κόμικς.

Του Μαλανδράκη και του Κουκουλά. Οπότε ελπίζω ν' ακολουθήσει και μια εξ' ισου χρήσιμη συζήτηση.

Αν στην πρώτη παρουσίαση στο Φεστιβάλ κόμικς (germ...), το βάρος της παρουσίασης είχε πέσει στους ακαδημαϊκούς, στην παρουσίαση στη Λέσχη το μπαλάκι πάει στους σχετικούς αρθρογράφους και στους αναγνώστες. Γι' αυτό και η δεύτερη παρουσίαση δεν γίνεται σε κάποιο μπαρ (όπως μας είχε πρωταθεί) αλλά το σχεδιάσαμε με τον Γιώργο για τη Λέσχη.

(Και όσοι έχετε ήδη ξεφυλλίσει ή διαβάσει το βιβλίο, θα δείτε πως υπάρχει ολόκληρο σκεπτικό γι'αυτή την επιλογή).

 

Γερμανικούλη μου σε περιμένω κεφάτο για χαβαλέ, κρασάκι, υπογραφούλες και όχι μόνο.

Αν τελειώσεις και το διάβασμα του βιβλίου, όλα αυτά που γράφεις εδώ θα δεις ό,τι δεν διαφέρουν και πολύ από την άποψή μου.

Ετοιμάσου λοιπόν να κάνουμε Comics, όχι πόλεμον! :hit::love2::groovy::lefta::blabla::ego::out::beersanta::beer7:

  • Like 26
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Εκτός μεγάλου απροόπτου θα είμαι παρών για να απολαύσω κι εγώ την παρουσίαση του σπουδαίου βιβλίου τού φίλου Αντώνη aka Soloup.

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26360
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  41
  • Reputation:   306
  • Achievement Points:  41
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4166 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ελπιζω να καταφερω να ερθω και εγω μιας και θα ειμαι Αθηνα αυτο το ΠΣΚ ;)

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64279
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Η ανακοίνωση της εκδήλωσης στο tvxs.gr

 

http://tvxs.gr/news/biblio/ta-ellinika-comics-toy-soloup-sti-lesxi-filon-komiks

 

:cheers3:

  • Like 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1539
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  621
  • Reputation:   5620
  • Achievement Points:  621
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6235 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ο μελίρρυτος Μαλανδράκης,ο χειμαρώδης Κουκουλάς,ο προφέσορας Σολουπ,ο βούδας Καλαϊτζής κι ο Αριστείδης-ο-δίκαιος Βαλτάσαρ σε συνδυασμό με ένα ετοιμόλογο συνάμα και διψασμένο κοινό

 

μας χάρισαν μιά εκπληκτική παρουσίαση.

 

Πάντα τέτοια.

Ευχαριστούμε.

  • Like 19
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Ήθελα και είχα προγραμματίσει να βρίσκομαι και εγώ στην παρουσίαση, ήθελα να μαζέψω και μπόλικες υπογραφές από τους καλεσμένους, αλλά τελικά έπεσα έξω στον προγραμματισμό μου και δεν τα κατάφερα. Κρίμα μεν αλλά δεν πειράζει, είμαι σίγουρος ότι όλοι περάσατε καλά και αυτή την φορά, είμαι επίσης σίγουρος ότι σύντομα κάτι άλλο νέο και όμορφο θα κανονίσετε στην Λέσχη, οπότε δεν στενοχωριέμαι. Έρχονται και τα Σαββατοκύριακα προβολών, οπότε δεν πρόκειται να χαθούμε, γιορτές είναι θα έχω λίγο παραπάνω ελεύθερο χρόνο φέτος σε σχέση με τις προηγούμενες χρονιές οπότε θα έρθω σίγουρα και θα φέρω και παρέα.

  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Πολύ ωραία η παρουσίαση, αλλά και η κουβέντα που ακολούθησε.

Και μια τυχαία φωτο από χτες.

post-1991-0-65958000-1355682894_thumb.jpg

  • Like 21
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Πολύ ωραία η παρουσίαση, αλλά και η κουβέντα που ακολούθησε.

Και μια τυχαία φωτο από χτες.

 

Τυχαία, Αντρέα μου; Δεν νομίζω :mafia:

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πραγματικά ήταν πολύ ωραία η παρουσίαση,με αποκορύφωμα την συζήτηση που ακολούθησε και η οποία ήταν πραγματικά απολαυστική,,,!

 

Ο Soloup ευγενέστατος...!

 

Όχι μόνο υπέγραψε το βιβλίο μου,αλλά μου έκανε κι ένα μικρό σκίτσο...! :yahoo:

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Καλός ο Soloup, καλός ο Μαλανδράκης, καλός ο Κουκουλάς...

 

αλλά....

 

αλλά...

 

Καλαϊτζής ρε :devil::respect::cool::best:

 

Το σκεφτόμουν το ΣουΚου εν συνεχεία... Έχω γνωρίσει μέσω της Λέσχης τον Κώστα Μητρόπουλο, τον Στάθη και τον Καλαϊτζή. Σίγουρα με επηρρεάζει ένα δέος λόγω του έργου τους και του μεγέθους του, αλλά ρε γμτ, είναι και ωραίοι άνθρωποι :) Ήταν πραγματικά απόλαυση όποτε τους άκουσα να μιλάνε ή όποτε συζήτησα μαζί τους. Δεν ξέρω εάν 30+ χρόνια γελοιογραφιών τους έχουν καταστήσει ευχάριστους τύπους για συνομιλία ή εάν επειδή είναι ευχάριστοι τύποι, έχουν κατορθώσει να έχουν τέτοια μακρόχρονη πορεία. :) (και τώρα που το σκέφτομαι, και με τον Κουντούρη είχαμε μια άκρως ευχάριστη συνομιλία.....)

 

Τι κρατάω? το κλου της βραδιάς για εμένα? .... :) 2 πράγματα. Ξεκινάμε από το ήσσον. Δεν ειπώθηκε, αλλά ξαφνικά μου φλάσαρε από στη συζήτηση. Υπήρχαν Έλληνες κομίστες *πριν* την μεταπολίτευση. Κυρίως οι άνθρωποι που έφτιαξαν τα ελληνικά Κλασικά Εικονογραφημένα και δευτερευόντως άνθρωποι που έφτιαξαν μονοσέλιδα στο Μπράβο, αυτοί που έφτιαξαν τον Εικονογραφημένο Μικρό Ήρωα, και λίγο μετά την μεταπολίτευση (και πριν τις Κολούμπρες, Μαμούθ, Βαβέλ και ΠαραΠέντε) αυτοί που σκιτσάρισαν Σεραφίνο/Τιραμόλα (δεν θυμάμαι τι από τα 2)....

 

Και πάμε στο μείζον. Σε κάποια φάση πέφτει η ερώτηση από τον Ανδρέα του "γιατί τη δεκαετία του 80 υπήρχε αυτή η τεράστια ένταση στα "κουλτούρα"? υπήρχε μια τάση του "είμαι αριστερός, άρα θα φτιάξω κουλτούρα/πολιτική?"" (ελεύθερη απόδοση όλα αυτά από εμένα. έτσι? :) οι φράσεις μπορεί να ήταν διαφορετικές :) ). Και γυρνάει ο Καλαϊτζής και λέει "ναι". (πίεση όχι μόνο εκ του εαυτού, αλλά και από τον κοινωνικό περίγυρο στο να φτιαχτούν τέτοια κόμικ). Και μου άρεσε :) Διότι λέει αυτό που βλέπω. Δεν με βγάζει τρελό. Και στο καπάκι, μετά από λίγο λέει και το άλλο "υπήρξε όμως και μια Χούντα". Και δένει το γλυκό πλήρως για εμένα. Είναι σαν αυτό (έτσι το καταλαβαίνω εγώ δλδ :) ) που έγινε στον Ελληνικό Κινηματογράφο. Πάνω που βγάζουμε έναν Κακογιάννη, πάνω που βγάζουμε έναν Βασίλη Γεωργιάδη, πάνω που βγάζουμε ένα Συνοικία το Όνειρο, πάνω που μέσω του εμπορικού ευτελούς και διασκεδαστικού σινεμά έχουμε αρχίσει και βγάζουμε και ταινίες που έχουν πραγματικό καλλιτεχνικό, διαχρονικό και παγκόσμιο ενδιαφέρον, πλακώνει η Χούντα και πάνε όλα στο διάολο και ξεκινάν κάτι Υπολοχαγοί Νατάσες, κάτι Χαραυγές της Νίκης (οι γερμανοί είναι φίλοι μας... :) ), κάτι Παπαφλέσσες, κάτι πατριωτικές αηδίες του :relax: που εγώ που λατρεύω την Ελληνική Ιστορία αδυνατώ να παρακολουθήσω γιατί είναι τόσο τεράστιες ξεφτίλες. Και καταρρέουν τα πάντα. Και μετά, πλακώνει η μεταπολίτευση και βγαίνει όλη η καταπίεση με τον χειρότερο δυνατό τρόπο.... και ψάχνεις με το δίκαννο για να βρεις έναν Νικολαϊδη ή έναν Περράκη προκειμένου να δεις μια πραγματικά καλή Ελληνική ταινία και να μη φωνάζει η γαλαρία στη Θεσ/νικη "βγάλτε τη φόλα και βάλτε Αρπα Κόλλα" ή να παίρνουν με τις "πέτρες" το Δοξόμπους (που θέλω να το δω από περιέργεια και δεν βρίσκεται το άτιμο :) ) ή να κατεβάζουν χραπ από την τηλεόραση το απερίγραπτο Οι σφαίρες πέφτουν σαν το χαλάζι κι ο τραυματισμένος καλλιτέχνης αναστενάζει (σας αρέσει γιαγιάκα ο Μπρεχτ?). Και πρέπει να περάσουν πόσα χρόνια προκειμένου να αρχίσουν να ξαναβγαίνουν πραγματικά διασκεδαστικές εμπορικές ταινίες οι οποίες να βγάλουν το κόστος τους... (που είναι και η δική μου πορεία... δεν γεννήθηκα και αυτομάτως μου άρεσε ο Μαγκρίτ και ο Μονέ ή ο Μπιλάλ, ο Κρέπαξ, ο J.H.Williams και οι Λατινοαμερικάνοι... ένα ένα τα αγάπησα. Όχι με το περίστροφο στο κεφάλι. Πρώτα διασκέδασα και μετά άρχισα να γίνομαι επιλεκτικός)

 

ααααχ... τα'πα και ξέσκασα :)

 

Ωραία ήταν :) Να δω πότε θα κατορθώσω να ξεπεράσω τον σκόπελο των 2 πρώτων κεφαλαίων που είναι θεωρητικά και μου κάθονται βαριά στο στομάχι και να πάω στο ζουμί :) Το γμτ είναι ότι είναι λίγες αυτές οι σελίδες και δεν μου πάει η καρδιά να τις βάλω στην άκρη για να προχωρήσω.... Εάν ήταν πολλές, θα τις προσπέρναγα άνετα :) (Και σαφώς και έχουν τον ρόλο τους και πάρα πολύ καλώς υπάρχουν)

 

:cheers5:

  • Like 24
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Καλός ο Soloup, καλός ο Μαλανδράκης, καλός ο Κουκουλάς...

 

αλλά....

 

αλλά...

 

Καλαϊτζής ρε :devil::respect::cool::best:

 

Το σκεφτόμουν το ΣουΚου εν συνεχεία... Έχω γνωρίσει μέσω της Λέσχης τον Κώστα Μητρόπουλο, τον Στάθη και τον Καλαϊτζή. Σίγουρα με επηρρεάζει ένα δέος λόγω του έργου τους και του μεγέθους του, αλλά ρε γμτ, είναι και ωραίοι άνθρωποι :) Ήταν πραγματικά απόλαυση όποτε τους άκουσα να μιλάνε ή όποτε συζήτησα μαζί τους. Δεν ξέρω εάν 30+ χρόνια γελοιογραφιών τους έχουν καταστήσει ευχάριστους τύπους για συνομιλία ή εάν επειδή είναι ευχάριστοι τύποι, έχουν κατορθώσει να έχουν τέτοια μακρόχρονη πορεία. :) (και τώρα που το σκέφτομαι, και με τον Κουντούρη είχαμε μια άκρως ευχάριστη συνομιλία.....)

 

Τι κρατάω? το κλου της βραδιάς για εμένα? .... :) 2 πράγματα. Ξεκινάμε από το ήσσον. Δεν ειπώθηκε, αλλά ξαφνικά μου φλάσαρε από στη συζήτηση. Υπήρχαν Έλληνες κομίστες *πριν* την μεταπολίτευση. Κυρίως οι άνθρωποι που έφτιαξαν τα ελληνικά Κλασικά Εικονογραφημένα και δευτερευόντως άνθρωποι που έφτιαξαν μονοσέλιδα στο Μπράβο, αυτοί που έφτιαξαν τον Εικονογραφημένο Μικρό Ήρωα, και λίγο μετά την μεταπολίτευση (και πριν τις Κολούμπρες, Μαμούθ, Βαβέλ και ΠαραΠέντε) αυτοί που σκιτσάρισαν Σεραφίνο/Τιραμόλα (δεν θυμάμαι τι από τα 2)....

 

Και πάμε στο μείζον. Σε κάποια φάση πέφτει η ερώτηση από τον Ανδρέα του "γιατί τη δεκαετία του 80 υπήρχε αυτή η τεράστια ένταση στα "κουλτούρα"? υπήρχε μια τάση του "είμαι αριστερός, άρα θα φτιάξω κουλτούρα/πολιτική?"" (ελεύθερη απόδοση όλα αυτά από εμένα. έτσι? :) οι φράσεις μπορεί να ήταν διαφορετικές :) ). Και γυρνάει ο Καλαϊτζής και λέει "ναι". (πίεση όχι μόνο εκ του εαυτού, αλλά και από τον κοινωνικό περίγυρο στο να φτιαχτούν τέτοια κόμικ). Και μου άρεσε :) Διότι λέει αυτό που βλέπω. Δεν με βγάζει τρελό. Και στο καπάκι, μετά από λίγο λέει και το άλλο "υπήρξε όμως και μια Χούντα". Και δένει το γλυκό πλήρως για εμένα. Είναι σαν αυτό (έτσι το καταλαβαίνω εγώ δλδ :) ) που έγινε στον Ελληνικό Κινηματογράφο. Πάνω που βγάζουμε έναν Κακογιάννη, πάνω που βγάζουμε έναν Βασίλη Γεωργιάδη, πάνω που βγάζουμε ένα Συνοικία το Όνειρο, πάνω που μέσω του εμπορικού ευτελούς και διασκεδαστικού σινεμά έχουμε αρχίσει και βγάζουμε και ταινίες που έχουν πραγματικό καλλιτεχνικό, διαχρονικό και παγκόσμιο ενδιαφέρον, πλακώνει η Χούντα και πάνε όλα στο διάολο και ξεκινάν κάτι Υπολοχαγοί Νατάσες, κάτι Χαραυγές της Νίκης (οι γερμανοί είναι φίλοι μας... :) ), κάτι Παπαφλέσσες, κάτι πατριωτικές αηδίες του :relax: που εγώ που λατρεύω την Ελληνική Ιστορία αδυνατώ να παρακολουθήσω γιατί είναι τόσο τεράστιες ξεφτίλες. Και καταρρέουν τα πάντα. Και μετά, πλακώνει η μεταπολίτευση και βγαίνει όλη η καταπίεση με τον χειρότερο δυνατό τρόπο.... και ψάχνεις με το δίκαννο για να βρεις έναν Νικολαϊδη ή έναν Περράκη προκειμένου να δεις μια πραγματικά καλή Ελληνική ταινία και να μη φωνάζει η γαλαρία στη Θεσ/νικη "βγάλτε τη φόλα και βάλτε Αρπα Κόλλα" ή να παίρνουν με τις "πέτρες" το Δοξόμπους (που θέλω να το δω από περιέργεια και δεν βρίσκεται το άτιμο :) ) ή να κατεβάζουν χραπ από την τηλεόραση το απερίγραπτο Οι σφαίρες πέφτουν σαν το χαλάζι κι ο τραυματισμένος καλλιτέχνης αναστενάζει (σας αρέσει γιαγιάκα ο Μπρεχτ?). Και πρέπει να περάσουν πόσα χρόνια προκειμένου να αρχίσουν να ξαναβγαίνουν πραγματικά διασκεδαστικές εμπορικές ταινίες οι οποίες να βγάλουν το κόστος τους... (που είναι και η δική μου πορεία... δεν γεννήθηκα και αυτομάτως μου άρεσε ο Μαγκρίτ και ο Μονέ ή ο Μπιλάλ, ο Κρέπαξ, ο J.H.Williams και οι Λατινοαμερικάνοι... ένα ένα τα αγάπησα. Όχι με το περίστροφο στο κεφάλι. Πρώτα διασκέδασα και μετά άρχισα να γίνομαι επιλεκτικός)

 

ααααχ... τα'πα και ξέσκασα :)

 

Ωραία ήταν :) Να δω πότε θα κατορθώσω να ξεπεράσω τον σκόπελο των 2 πρώτων κεφαλαίων που είναι θεωρητικά και μου κάθονται βαριά στο στομάχι και να πάω στο ζουμί :) Το γμτ είναι ότι είναι λίγες αυτές οι σελίδες και δεν μου πάει η καρδιά να τις βάλω στην άκρη για να προχωρήσω.... Εάν ήταν πολλές, θα τις προσπέρναγα άνετα :) (Και σαφώς και έχουν τον ρόλο τους και πάρα πολύ καλώς υπάρχουν)

 

:cheers5:

Tα είπες όλα (και ξέσπασα κι εγώ μαζί σου ) :respect: :respect: :respect: :respect: :respect:
  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1539
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  621
  • Reputation:   5620
  • Achievement Points:  621
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6235 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πιστεύω ότι πολύ γρήγορα απογαλακτιστήκαμαν απ' τις χουντώδεις επιρροές και ότι (στα comics τουλάχιστον και λόγω του ιδιάζοντος χαρακτήρα του κοινού στο οποίο απεθύνονται,στα ψηλά πατώματα του I.Q. δηλαδή) ελάχιστες έως μηδενικές επιρροές δέχτηκαν από στρατευμένη τέχνη,όσο καμουφλαρισμένη και να ήταν αυτή (η μία-η-ντουντούκα-τέσερις-εμείς) μέσα στη πραγματική ζωή...

 

Τους φτύσαμε επιτυχέστατα.

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μόλις 3 σελίδες διασκεδαστικών αποσπασμάτων :)

 

http://www.greekcomi...ilter=all&st=60

http://www.greekcomi...ilter=all&st=90

http://www.greekcomi...lter=all&st=120

 

Στην αρχή, όταν πρωτοσκαναρίζονταν, τα διάβαζα. Μετά, κατανοώντας το απέλπιδο της προσπάθειας, τα καταχώρισα εκεί που έπρεπε :)

 

:cheers5:

 

edit

 

 

Asterix -17- Asterix and the Cauldron - 27.jpg Copy of Asterix -17- Asterix and the Cauldron - 27.jpg :D

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Φίλε Νικόλα, σίγουρα διαφέρουμε σε πολλά. Αλλά έχουμε και πολλά κοινά. Με κάλυψες μωρέ. Μαζί σου σε όλα. ΄Ακουγα τον Καλαϊτζή και (βοηθούσης και τής γενειάδας) νόμισα (εγώ ο χωρίς θρησκευτικές πεποιθήσεις) πως είχε κατέβει και μας μιλούσε ένας από τους προφήτες της Παλαιάς Διαθήκης. Υπερβολή, θα πεις, αλλά προς στιγμήν έτσι ένιωσα. Χωρίς περιττολογίες τα είπε όλα. Για την Αριστερά, την Χούντα που εγώ την έζησα κιόλας, τους ομότεχνους, χωρίς να φεισθεί επαίνων για κείνους που πιστεύει ότι τους αξίζουν (Ζερβό, Θανάση Πέτρου). Θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό που τον γνώρισα και θέλω να βρω και να διαβάσω την "Τσιγγάνικη Ορχήστρα" του. Δεν ευτύχησα να γνωρίσω προσωπικά τον Κώστα Μητρόπουλο, αλλά έχω κι εγώ τις καλύτερες εντυπώσεις από τη γνωριμία μου (μέσω ΛΕΦΙΚ πάντα) με τον Στάθη Σταυρόπουλο και τον Μιχάλη Κουντούρη. Κι όσα λές για την υποκουλτούρα που μάς τάισε η Χούντα με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο.

 

Ακολουθώντας κι εγώ μια κάπως άναρχη δόμηση στο ποστ μου, θα πω για την ενδιαφέρουσα παρουσίαση που μάς έκαναν ο Μαλανδράκης, ο Κουκουλάς και ο ίδιος ο Αντώνης, χάρηκα που γνώρισα και θα πω δυο λόγια για το σπουδαίο έργο τού φίλου Soloup (τον ευχαριστώ και για το σκιτσάκι που συνόδευσε την υπογραφή του).

 

Θα πω, λοιπόν, ότι, πέρα από το τι θα προσφέρει σε όλους όσοι αγαπάμε τα κόμιξ, το έργο αυτό ζωής τού φίλου μας, που φτιάχτηκε "με της καρδιάς το πύρωμα και με το αίμα", σ' εμένα θα προσφέρει και κάτι άλλο, όταν θα αξιωθώ, σιγά σιγά να ολοκληρώσω τη μελέτη του: Τη γνωριμία με και τη γνώση για τα ελληνικά κόμιξ. Γιατί, ολόκληρη σχεδόν την περίοδο στην οποία αναφέρεται, εγώ ήμουν μακριά από αυτά. Ξεκινώντας στην πρώτη παιδική ηλικία με το "Γέλιο και Χαρά", καθώς μεγάλωνα, απομακρύνθηκα από τα κόμικς γενικά. Τα ξαναπλησίασα τη δεκαετία τού '80 με την κόρη μου και αφοσιώθηκα οριστικά σ' αυτά από το 2000 και μετά. Και πάλι, όμως, τα ενδιαφέροντά μου διακρίνονταν από μονομέρεια: Disney και λίγο Αστερίξ.

 

Με το ελληνικό κόμικ άρχισα να εξοικειώνομαι αποκλειστικά χάρη σε και μέσα από το φόρουμ και κυρίως τη Λέσχη. Γνώρισα προσωπικά πολλούς από τους δημιουργούς, συνδέθηκα με φιλία με αρκετούς από αυτούς και έμαθα πολλά για το έργο τους, άρχισα να πηγαίνω σε εκθέσεις και εκδηλώσεις τους, τόσο στη Λέσχη όσο και σε άλλους χώρους, να περνώ ώρες πολλές στο Comicdom και όλα τα συναφή. Και τώρα περιμένω να αποκτήσω μια πληρέστερη εικόνα για όσα συνέβησαν στο χώρο τού ελληνικού κόμικς τα τελευταία σαράντα χρόνια μέσα από τίς σελίδες τού βιβλίου "Τα Ελληνικά Κόμιξ".

 

Και κάτι άλλο πριν κλείσω. Αυτό το "Εφτά σε παίρνει αριστερά..." πόσο το αγαπάω!!!

  • Like 17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Παρέλειψα να προσθέσω ότι είχα τη χαρά, τη βραδιά τής παρουσίασης, να γνωρίσω από κοντά την γλυκύτατη Νικολέτα aka N1k01eta, μια αξιόλογη νέα, που ενώ δεν γεννήθηκε Ελληνίδα, μιλάει και γράφει θαυμάσια τα Ελληνικά. Τόσο που όταν κάποια στιγμή, πριν συναντηθούμε, είχε πει (στο φωναχτόκουτο αν δεν κάνω λάθος) πως οι γονείς της ζουν σε άλλη χώρα, πίστεψα απλά ότι είναι ΄Ελληνες τού εξωτερικού. Κι ακόμη, καταφέρνει να συνδυάσει την μητρότητα με την επιμόρφωση. Να' σαι καλά, αγαπητή φίλη.

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26360
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  41
  • Reputation:   306
  • Achievement Points:  41
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4166 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν έχω λόγια να σε ευχαριστήσω Τρύφωνα, όχι μόνο για τα καλά σου λόγια, αλλά και για την ζεστή σου αποδοχή στο forum και στην λέσχη. Ήταν μεγάλη χαρά και τιμή μου να γνωρίσω εσένα και όλα τα υπόλοιπα παιδιά. Και βέβαια θα έρθω και πάλι στην λέσχη με την πρώτη ευκαιρία που θα ανέβω Αθήνα.

  • Like 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2976
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  237
  • Reputation:   1912
  • Achievement Points:  237
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6100 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  116

Ήταν πράγματι μια ωραία βραδιά, με κουβέντες ουσιαστικές και σας ευχαριστώ όλους.

Δείτε όμως και την συνέχεια της βραδιάς....

 

https://anthropolikos.wordpress.com/

  • Like 23
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1539
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  621
  • Reputation:   5620
  • Achievement Points:  621
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6235 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ωχ.

Καλή ανάρρωση.

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Πω πω !!!!!!!Απίστευτο !!!!Η βλακεία είναι αήττητη και πλέον άκρως επικίνδυνη .Τι να πω περαστικά σου (μας)............. :(

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

ζώα

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12685
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  42
  • Reputation:   208
  • Achievement Points:  42
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5039 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

σορρυ μου φαινονται καθοδηγουμενα ολα αυτα και αρκετους βολευουν Παντως καλη αναρωση ευχομαι

Επεξεργασία από chibli
  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64279
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Τι να πω ρε Αντώνη.....περαστικά.....

 

Κρίμα που δεν βρέθηκε κανένας (που να ξέρει από ξύλο) και να τους στείλει στο νοσοκομείο για μερικούς μήνες, έτσι για αλλαγή μενού.....

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σιδερένιος :(

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

ζώα

Βασικά δεν σου φταίνε σε τίποτε τα ζωντανά... ;)

 

Περαστικά και σιδερένιος.

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16024
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5889 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

... μα τί μ*λ*κες θεέ μου....

καλή ανάρρωση Αντώνη..

 

:)

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.