Μετάβαση στο περιεχόμενο

HELLBLAZER (#092-#096): CRITICAL MASS [ PAUL JENKINS - SEAN PHILLIPS ]


kwtsos

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Το ξερω οτι ειχα πει οτι θα κανω παρουσιαση του Stations of The Cross του Carey αλλα νιωθω υποχρεωμενος να κανω μια παρουσιαση για ενα κομματι απο το πιο υποτιμημενο run ολης της σειρας. Το run του Paul Jenkins.

 

post-25002-0-78722800-1427913002_thumb.jpg

 


Εχουμε και λεμε , στο Critical Mass βλεπουμε τον Τζον να κανει παρεα με ενα φιλικο ζευγαρι τον Rich και την Michelle που εχουν ενα παιδι τον Syder. Στην κολαση ο δαιμονας Buer , που η δουλεια του ειναι να βασανιζει οσα βρεφη και παιδια πεφτουν στα χερια του θελει να φερει πισω τον διαβολο στην κολαση και να αποκαταστησει την κυριαρχια του . Ο Morning Star μετα τον "θανατο" του , ζει σαν θνητος στην Ελλαδα κανοντας (διολου τυχαια φανταζομαι) τον ψαρα . Ο Βuer μαθαινει οτι για να να εκπληρωσει το σχεδιο του πρεπει να "πεισει" τον Τζον να δωσει ο ιδιος την ψυχη του στον διαβολο , οποτε αποφασιζει να τον εκβιασει χρησιμοποιωντας τον Syder και πονταροντας στο παρελθον του Constantine με τα παιδια (δλδ στο περιστατικο με την Αstra) . Guest star ο Phantom Stranger και μικρη αναφορα στον Sandman.


Πραγματικα μια απο τις πιο καλες ιστοριες που εχω διαβασει , ο Τζον ερχεται αντιμετωπος με ολες τις ενοχες και τα ελλατωματα του , προσπαθει για αλλη μια φορα να τα βγαλει περα κοντρα σε δυναμεις μεγαλυτερες απο αυτον . Οι διαλογοι ειναι πολυ ωραιοι αλλα αυτο που κερδισε τις εντυπωσεις μου ειναι οι σκεψεις του ηρωα και το πως διατυπονονται . Το γραψιμο του Jenkins εδω μοιαζει με αυτο του Delano , εχει αρκετη δοση προβληματισμου, υπαρξιακα ερωτηματα του ηρωα , Αγγλικους μυθους , και ενα πολυ ομορφο τελος . Το σχεδιο ταιριαζει απολυτα , αρκετα σκοτεινο και στο κλιμα της ιστοριας , μου αρεσε πολυ το πως αποδοθηκαν οι εφιαλτες του Τζον καθως και τα καρε που οπτικοποιουσαν τις σκεψεις του Constantine . Βασικα πιστευω οτι ο Phillips σχεδιασε τον πιο ωραιο Constantine μεχρι στιγμης.

 

post-25002-0-77962400-1427913005_thumb.gifpost-25002-0-43794300-1427913008_thumb.gif

 

All in all , που λεμε και εμεις , το προτεινω ανεπιφυλακτα σε οσους εχουν διαβασει εστω και μια ιστορια του τιτλου και μειναν ικανοποιημενοι. Δυστυχως δεν εχει μαζευτει σε τομακι καμια ιστορια απο την περιοδο που εγραφε ο Jenkins μεχρι στιγμης και ειναι κριμα γιατι εχει πολυ καλες ιστοριες , που εχουν κατι να δωσουν .Kυκλοφορησε σε 5 τευχη , τα Hellblazer #92-#96 Βαθμος στην kwtsoκλιμακα 9/10 ! :)

 

Ακομα απο τον Paul Jenkins :

WOLVERINE - ORIGIN(Anubis)

 

Revelations

 

Hellblazer: Last Man Standing

 

Περισσοτερα κομικς που σχεδιασε ο Sean Phillips :

 

FATALE

 

SLEEPER

 

SCENE OF THE CRIME

 

INCOGNITO

 

HELLBLAZER (#034-#046) : DANGEROUS HABITS

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

εδώ είναι που έχω και εγώ μεγάλο κενό στα hellblazer! Έχω διαβάσει πολύ λίγα τεύχη απο αυτήν την περίοδο! Βασικά όπως έχω πει είχα βαρεθεί αρκετά το run του Ennis οπότε πήδηξα κατευθείαν μετά στου Azzarello! Με έψησες όμως πολύ να τους δώσω μια ευκαιρία ακόμα :thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Eπιτελους μετα απο αρκετο καιρο το πολυ αξιολογο run του Jenkins περιλαμβανεται σε trades. Στα Hellblazer vol 9 και vol 10 :) Οσοι ειστε φαν της σειρας και φαν της αγγλοσαξονικης μυθολογιας τσεκαρετε το :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • GeoTrou changed the title to HELLBLAZER (#092-#096): CRITICAL MASS [ PAUL JENKINS - SEAN PHILLIPS ]

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.