Μετάβαση στο περιεχόμενο

BERSERK [ KENTARO MIURA ]


PhantomDuck

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

:hi: Δεν συνηθίζω να γράφω αφιερώματα παρουσιάσεις κλπ, για πολλούς λόγους (ο σημαντικότερος είναι επειδή βαριέμαι να γράφω :P). Παρ' όλ' αυτά που και που κάνω μερικές εξαιρέσεις (μου έρχεται όρεξη :P).

Αυτές τις μέρες που είμαι γραμμένος και τριγυρνάω στο φόρουμ, έμαθα για πάρα πολλά κόμιξ που δεν ήξερα καν ότι υπάρχουν. Ο κατάλογος έχει ένα σωρό τίτλους με αποτέλεσμα να μην ξέρω από που να αρχίσω και που να τελειώσω. Έχετε κάνει όλοι σας πάρα πολύ καλή δουλειά και αξίζετε συγχαρητήρια :clap:
Παρατήρησα όμως πως στο Manga section δεν υπάρχει αναφορά σε σχεδόν κανέναν τίτλο. Τα manga είναι κανονικότατα κόμιξ που αξίζει να ασχοληθεί κάποιος μαζί τους (μιας και όλοι εδώ μέσα αγαπάμε τα κόμιξ).
Ίσως να φταίει το γεγονός ότι δεν ήρθε ποτέ κάποιο manga στην Ελλάδα. Αν κάποιος δεν τα έχει ψάξει στο internet, ή αν δεν έχει κάποιον άλλον φίλο του να ασχολείται με αυτά, καταλαβαίνετε πως είναι λογικό να μην γνωρίζει για αυτά.

Τι είναι τα MANGA
Manga δεν είναι τίποτα περισσότερο από τα γιαπωνέζικα κόμιξ. Βέβαια όπως είναι αναμενόμενο, υπάρχουν ορισμένες διαφορές από τα δυτικού τύπου κόμιξ. Τα κύρα χαρακτηριστικά των manga είναι:
1) Είναι ασπρόμαυρα κυρίως για λόγους οικονομίας, μιας και στην Ιαπωνία γίνεται μαζική παραγωγή από αυτά. Μερικές φορές χρωματίζονται μόνο οι πρώτες σελίδες από τον κάθε τόμο.
2) Διαβάζονται από τα δεξιά προς τα αριστερά. Και αυτός ίσως είναι ο κύριος λόγος που δεν έχουμε δει ακόμα manga στην έρμη την χώρα μας (εκτός λίγων εξαιρέσεων ):PP

Για ποιον λόγο τα αναφέρω αυτά ? Φαντάζομαι πως υπάρχουν αρκετά άτομα που τους ενδιαφέρει το άθλημα, αλλά δεν ξέρουν από που να πρωτοαρχίσουν, μιας και η ποικιλία των manga είναι πολύ μεγάλη. Για αυτό είπα να σας προτείνω έναν τίτλο, που απ' ότι φαντάζομαι θα ενδιαφέρει αρκετούς.

 

 

BERSERK 

 

 

[ Ένα ταξίδι χωρίς επιστροφή ]

post-3787-1273845599,14_thumb.jpg

 

Η ιστορία αυτή ξεκίνησε το 1989 και συνεχίζεται ακόμα :confuse:. Αριθμεί μέχρι στιγμής περίπου 32 Volumes, και φήμες λένε πως ο δημιουργός του θέλει να φτάσει τα 40.

Επειδή δεν είμαι καλός στα λόγια και στις περιγραφές, και επειδή μία εικόνα=1.000 λέξεις, πάρτε μερικές χιλιάδες λέξεις να γουστάρουμε :cool:

Πρωταγωνιστής της ιστορίας είναι ο Guts. Γνωστός και ως Black Swordsman. Περιπλανιέται προσπαθώντας να διώξει την κατάρα που τον διατρέχει.

 

post-3787-1273845601,51_thumb.jpg

 

Η ιστορία ξεκινάει, δείχνοντας τον Guts να αναζητεί τον "άνθρωπο" που τον σημάδεψε στο λαιμό με το λεγόμενο "Brand Of Sacrifice"
 

post-3787-1273845603,88_thumb.jpg

 

Ο Guts ήταν ένας περιπλανώμενος ξιφομάχος. Ένα από τα άτομα που γνώρισε στην περιπλάνηση αυτή, ήταν ο Grifith. Για διάφορους λόγους αποφάσισε να τον ακολουθήσει στο τάγμα του γερακιού (Band Of The Hawks). Από εκείνη την στιγμή ξεκίνησε ένα ταξίδι χωρίς επιστροφή.
 

post-3787-1273845606,54_thumb.jpg

 

Και από εκεί αρχίζει η περιπέτειά του. Μέσα σε μια μεσαιωνική εποχή γεμάτη δαίμονες, προσπαθεί να επιβιώσει και να πάρει την εκδίκησή του.
 

post-3787-1273845611,13_thumb.jpg post-3787-1273845613,38_thumb.jpg post-3787-1273845616,45_thumb.jpg post-3787-1273845619,48_thumb.jpg post-3787-1273845623,19_thumb.jpg

 

Όπως φαντάζομαι ότι καταλάβατε, το Berserk περιέχει ωμή βία, σεξ, και δεν συμμαζεύεται. Απευθύνεται σε ενήλικο κοινό.
Όπως τα κόμιξ πολλές φορές γίνονται κινούμενα σχέδια ή ταινίες, έτσι και τα manga μεταφέρονται σε anime (κινούμενα σχέδια). Ένα μέρος του Βerserk έχει βγει σε anime, και μπορώ να πω πως είναι από τα πιο κλασσικά και ένα από τα καλύτερα που έχω δει. Βέβαια είναι περίπου το 1/3 του manga και παραλείπει πολλές λεπτομέρειες. Ίσως να μιλήσω για αυτό στον κατάλληλο τομέα :PP

Το manga κυκλοφορεί από την Dark Horse Comics στα αγγλικά, και βγάζοντας έναν τόμο κάθε δύο μήνες, έχει σχεδόν φτάσει τις Ιαπωνικές εκδόσεις. Μέχρι στιγμής έχουν βγει 28 τόμοι. Ευτυχώς οι "The Hawks" έχουν αναλάβει τα Scanlations. Δυστυχώς άρχισαν τη μετάφραση από το 4o Volume. Μπορείτε να τα κατεβάσετε σε υψηλή ποιότητα από το site τους μέχρι και το 30 Volume http://www.thehawks.org/
Τα πρώτα 3 μπορείτε να τα βρείτε είτε στα γνωστά torrent sites (πχ ISOHunt) , είτε σε διάφορα άλλα sites me Direct Download manga π.χ. (http://gh.ffshrine.org/manga) ή http://stoptazmo.com/berserk/ )


Παρακάτω ακολουθούν τα εξώφυλλα της σειράς (ως το 14)


post-2414-1206134671_thumb.jpg post-2414-1206134688_thumb.jpg post-2414-1206134741_thumb.jpg post-2414-1206134759_thumb.jpg post-2414-1206134780_thumb.jpg post-2414-1206134802_thumb.jpg
post-2414-1206134824_thumb.jpg post-2414-1206134844_thumb.jpg post-2414-1206134866_thumb.jpg post-2414-1206134895_thumb.jpg post-2414-1206134918_thumb.jpg post-2414-1206134944_thumb.jpg post-2414-1206134977_thumb.jpg post-2414-1206135006_thumb.jpg

 

Παρουσίαση της Ελληνικής έκδοσης ΕΔΩ

 

[mal type=manga id=2]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  37
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  733
  • Reputation:   2456
  • Achievement Points:  737
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6384 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Ωραια παρουσιαση PhantomDuck! :clap: Αρκετα γνωστη σειρα. Καποτε διαβασα ενα κομματι του 1ου τομου... Γενικα το manga δυσκολευομαι να το απολαυσω. Πολυ δυσκολευομαι :lol:

 

:beer:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Dimi, να σου πω την αλήθεια και εγώ δεν έχω διαβάσει πολλά manga. Δεν μου αρέσει που είναι ασπρόμαυρα. Πολλούς τους ξενίζει το γεγονός ότι δεν ακολουθούν την λογική των "καρέ" και διαβάζονται από δεξιά προς τα αριστερά. Επίσης το γεγονός ότι πολλά δεν κυκλοφορούν στα αγγλικά, κάνει τα Scanlations τη μόνη λύση για να τα διαβάσεις.

 

Όμως δεν μπορούμε να αρνηθούμε πως εκεί έχουν κυκλοφορήσει πολλές ιστορίες που δεν μπορούνε να περάσουν απαρατήρητες. Και το Berserk είναι μία από αυτές

 

Αν θέλεις, δώσ΄του μια δεύτερη ευκαιρία και πιστεύω πως θα σε αποζημιώσει. Είναι από τις ελάχιστες φορές που μία ιστορία (συμπεριλαμβανομένων και κόμιξ και manga) με τράβηξε τόσο ώστε να την διαβάσω σε scanlation. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Σχετικά με τα Hentai με μέτρο πάντα ε; Μας διαβάζουν και μικρά παιδιά...

 

Για το Berserk πάντως έχω ακούσει κι εγώ πολύ καλά λόγια αλλά παρότι έχω και τα επεισόδια και τα περισσότερα από τα τεύχη, δεν έχω κάτσει ακόμα να ασχοληθώ... Που θα μου πάει, θα το κάνω κι αυτό :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Εάν ενδιαφέρεστε, ένα παιδί έκατσε και μετέφρασε τα πρώτα 3 Chapters (δηλαδή τον πρώτο τόμο/volume) στα ελληνικά. Είναι αρκετά αξιόλογη δουλειά (μιλάμε για περίπου 220 σελίδες)

 

Τα links θα τα βρείτε στις "Εξωτερικές Πηγές"

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  200
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  49
  • Reputation:   34
  • Achievement Points:  49
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6348 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Αν σας ενδιαφέρει,το http://www.evil-genius.us/ είναι ένα αξιοπρεπέστατο site για να "κατεβάζετε" τα τελευταία αλλά και τα παλιότερα chapter/volumes του Berserk και όχι μόνο (περιλαμβάνει και άλλα μανγκα όπως το biomega,fullmetal alchemist,angelheart).Σημειώνω ότι πρέπει να χρησιμοποίησετε torrent client (azureus,utorrent κ.τ.λ.).Χαίρομαι που υπάρχει ενδιαφέρον :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1402
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  48
  • Reputation:   102
  • Achievement Points:  48
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6249 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Όντως πολύ καλό κόμικ, δεύτερο ως τώρα μόνο μπροστά στο αριστουργηματικό Lone Wolf And Cub.

Έχω μέχρι και τον τόμο 17 από τη Dark Horse. Η μετάφραση των Hawks λέει τίποτα; ή είναι τόσο ερασιτεχνική που θα απηδήσω;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Η μετάφραση των Hawks είναι ομολογουμένως πάρα πολύ καλή. Αν δεν έχεις πρόβλημα να διαβάζεις scanlations, ρίξ' τους μια ματιά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1834
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  283
  • Reputation:   229
  • Achievement Points:  283
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6201 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

πολυ καλη η παρουσιαση σου phantom duck!!!! :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: τα μανγκα ειναι λιγο ιδιομορφα στο διαβασμα,αλλα αυτο ξεπερνιεται.οσον αφορα το berserk εχω διαβασει το πρωτο volume στι link των εξωτερικων πηγων που εδωσες και εχω δει το πρωτο επεισοδειο σε anime,να παρατηρησω οτι ειναι καπως διασκευασμενο το anime.εγω πιτσιρικας ειχα εντυπωσιαστει με τα anime και αργοτερα οταν γνωρισα καποια manga ειχα απογοητευτει απο αυτα.δεν ισχυει ομως οτι δεν ειναι καλα πχ vagabond φοβερο σχεδιο τρωει και καταπινει πολλα της marvel,απο τους καλυτερους σχεδιαστες του κοσμου ......αλλο παραδειγμα το naruto manga ,ε,απλα ειναι φοβερο, διαβαστε το και δε θα χασετε,ειδικα αναφερομαι στα chapter που αφορουν τα shippuuden ,το anime εν αντιθεσι με του πρωτου κυκλου υπολοιπεται του manga...υπαρχουν πολλα αξιολογα manga και με τοσα site για downloading ειναι ευκολο να τα ανακαλυψουμε...αλλο πολυ καλο σχεδιο ,παλι το πρωτο volume εχω διαβασει,ειναι το basilisk,επισης akira ,domu ,και οτι εχει βγαλει ο σχεδιαστης του monster και ποσα αλλα ακομη

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  4274
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  18
  • Reputation:   13
  • Achievement Points:  18
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5964 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Επικό κομιξ τα λόγια είναι λίγα... και το anime είναι επισης υπέροχο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  4274
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  18
  • Reputation:   13
  • Achievement Points:  18
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5964 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ωραια παρουσιαση PhantomDuck! :clap: Αρκετα γνωστη σειρα. Καποτε διαβασα ενα κομματι του 1ου τομου... Γενικα το manga δυσκολευομαι να το απολαυσω. Πολυ δυσκολευομαι :lol:

 

:beer:

 

DJO, το hentai ειναι ειδος manga, οποτε εισαι στο σωστο μερος...

Εχω δει το anime και είναι ΕΠΙΚΟ απισευτοι χαρκτηρες πλοκη και οχι ΒΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΒΙΑ ολα στην καταλληλη θέση στο σωστο βαθμ.ο.Αριστούργιμα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Πρόσθεσα τα εξώφυλλα ως τον τόμο 14. Επίσης Έκανα ένα update στο πρώτο post καθώς οι τόμοι που κυκλοφορούν, από 17 έχουν γίνει πλέον 21

 

:beer:

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6015 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Καταπληκτική παρουσίαση.Τα manga δεν τα έχω διαβάσει.Είδα τα πρώτα επεισόδια απο το anime.Έχω διαβάσει άλλα manga του ίδιου δημιουργού και μου άρεσαν πολύ.Οπότε λέω σιγά σιγά να το ξεκινήσω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

καταπληκτικό manga. Αν και δεν πολυψήνομαι να διαβάζω scanlations μπροστά στον υπολογιστή, το συγκεκριμένο αξίζει τον κόπο. Το πλέον σύνηθες είναι κάποιος να τσεκάρει το ανιμε και μετά δεν μπορεί άμα δε μάθει τι γίνεται στη συνέχεια και καταλήγει στα "βαριά" λέγε με manga. ;)

 

Phantomduck : πολύ ωραία παρουσίαση. :best:

Επεξεργασία από Επισκέπτης
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  5392
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  20
  • Reputation:   95
  • Achievement Points:  20
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5826 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ειδα ολα τα επεισοδια πριν λιγες μερες, πολυ βαρυ. Θελω να το ξαναδω αλλα ειναι απο αυτες τις ιστοριες που με στελνουν να διαβαζω MAD για να χαλαρωσω. Το μανγκα θα το αρχισω συντομα μολις ηρεμησει το στομαχι μου. ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  7263
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  18
  • Reputation:   79
  • Achievement Points:  18
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5623 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το anime μπορείς να το πεις καλό, μέχρι να διαβάσεις το manga... Μετά την παθαίνεις όπως εγώ και αρρωσταίνεις εντελώς. Για τα scans όντως η μετάφραση των Hawks είναι η καλύτερη που κυκλοφορεί (από ότι έχω δει τουλάχιστον) αλλά γενικά είμαι κατά των scans εκτός από πράγματα που δεν βρίσκεις in print.

 

Μπορώ να σας πω ένα σωρό διαφορές μεταξύ του anime και του manga (που κάνουν το anime υποδεέστερο) αλλά θα έκανα spoiler σε κάποιους που δεν το έχουν ακόμα γνωρίσει και δεν θέλω.

 

Αυτό που θα πω, είναι ότι μπορεί να γίνει κουραστικό για κάποιον που δεν έχει συνηθίσει το manga φορμά, επομένως, θα πρότεινα να ρίξετε μια ματιά στο anime και αν σας αρέσει, να πάρετε τον πρώτο τόμο και να δοκιμάσετε.

 

Για να δείτε αν σας ταιριάζει ο Miura, μπορείτε να διαβάσετε το Japan ή το King Of Wolves που θα σας είναι μάλλον πιο άνετα, καθότι one shots.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  1834
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  283
  • Reputation:   229
  • Achievement Points:  283
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6201 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

τωρα τελευταια το προχωρησα,εχει καποιες ενοχλητικες σκηνες ειναι η αληθεια και η βια ξεφευγει καμμια φορα,αλλα αυτο που βλεπω ειναι οτι εχει ομοιοτητες(οχι αντιγραφη) με το spawn,το οποιο εκδοθηκε 4 χρονια μετα το berserk.

εκει που το spawn ειναι φρικαλεο,το berserk ειναι ωμο,αλλα αυτο που παρατηρησα ειναι πως ο δημιουργος εχει ομαδα που τον βοηθαει με αποτελεσμα καταπληκτικα σχεδια.

το κακο ειναι πως εχει χαρακτηριστικο σχεδιο-γραμμοσκιαση, που δε βγαινει σε κινουμενο.

ειναι διαφημιση για τα manga.

Επεξεργασία από starsky
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  272
  • Reputation:   476
  • Achievement Points:  272
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5924 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

τωρα τελευταια το προχωρησα,εχει καποιες ενοχλητικες σκηνες ειναι η αληθεια και η βια ξεφευγει καμμια φορα,αλλα αυτο που βλεπω ειναι οτι εχει ομοιοτητες(οχι αντιγραφη) με το spawn,το οποιο εκδοθηκε 4 χρονια μετα το berserk.

εκει που το spawn ειναι φρικαλεο,το berserk ειναι ωμο,αλλα αυτο που παρατηρησα ειναι πως ο δημιουργος εχει ομαδα που τον βοηθαει με αποτελεσμα καταπληκτικα σχεδια.

το κακο ειναι πως εχει χαρακτηριστικο σχεδιο-γραμμοσκιαση, που δε βγαινει σε κινουμενο.

ειναι διαφημιση για τα manga.

Το Spawn είναι σε μεγάλο βαθμό αντιγραφή του Faust, Love of the Damned (ενός διαβόητου errotic horror superhero comic) με ολίγον τι από Cerebus και με εξέλιξη σε urban horror ύφος. Καμία σχέση με Berserk.

 

Τώρα για το manga, δε θα σχολιάσω... οι πρώτοι 13 τόμοι απλά κλείνουν τα στόματα όλων όσων κατηγορούν τα manga και, ενώ στη συνέχεια νομίζω ότι το κουράζει λίγο, το scope του έργου είναι απίστευτα επικό (αν σκοπεύει πάντως να τελειώσει στον τόμο 40 θα φανταστώ ότι ο τυπάς βιάστηκε να το κλείσει, στον 33 που είναι τώρα έχει ακόμα πολύ ψωμί)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1834
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  283
  • Reputation:   229
  • Achievement Points:  283
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6201 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

εχει σχεδιαστικες ομοιοτητες πχ

 

 

οταν σχεδιαζει τον gutts σα μαυρη φιγουρα και φαινεται μονο το ενα ματι,ειναι σα να βλεπεις τον spawn,που εχει καπα και χαρακτηριστικο σχεδιο ματιου,ειναι ουσιαστικο το ιδιο σχεδιο,οπως και σε ποζες που του δινει,ειναι οπως μοιαζει καπως ο ιπποτης apostle με το κονταρι σαν αισθητικη με χαρακτηρες του claymore.επισης εχει ζωντανη στολη οπως ο spawn και οι δυο ειναι καταραμενοι ηρωες και ψαχνουν την εκδικηση εναντια σε δαιμονα.ο ιπποτης νεκροκεφαλη παλι ειναι ο συμβουλος του σα τον ιουδα,τον γερακο που επινε στα σοκακια και του εδινε συμβουλες.ειναι και αλλα που μονο με φωτογραφιες φαινονται ..

 

Επεξεργασία από starsky
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  272
  • Reputation:   476
  • Achievement Points:  272
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5924 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

εχει σχεδιαστικες ομοιοτητες πχ

 

 

οταν σχεδιαζει τον gutts σα μαυρη φιγουρα και φαινεται μονο το ενα ματι,ειναι σα να βλεπεις τον spawn,που εχει καπα και χαρακτηριστικο σχεδιο ματιου,ειναι ουσιαστικο το ιδιο σχεδιο,οπως και σε ποζες που του δινει,ειναι οπως μοιαζει καπως ο ιπποτης apostle με το κονταρι σαν αισθητικη με χαρακτηρες του claymore.επισης εχει ζωντανη στολη οπως ο spawn και οι δυο ειναι καταραμενοι ηρωες και ψαχνουν την εκδικηση εναντια σε δαιμονα.ο ιπποτης νεκροκεφαλη παλι ειναι ο συμβουλος του σα τον ιουδα,τον γερακο που επινε στα σοκακια και του εδινε συμβουλες.ειναι και αλλα που μονο με φωτογραφιες φαινονται ..

 

Μάλλον διάβαζαν τα ίδια κόμιξ. Ή ο Miura διάβαζε τα Spiderman του McFarlane και τα λοιπά comics της Marvel την εποχή που ξεκίνησε (δεδομένου ότι το Berserk ξεκίνησε στα τέλη των 80's και άργησε πολύ να φτάσει στο δυτικό κόσμο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  10573
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  106
  • Reputation:   336
  • Achievement Points:  106
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5377 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Φίλτατε PhantomDuck,

 

καταρχάς τα συγχαρητήριά μου για το συγκεκριμένο θεματάκι. Το Berserk είναι μεγάλο προσωπικό κόλλημα, και τα 29 μέχρι στιγμής τεύχη του αποτελούν ίσως το στολίδι της προσωπικής μου συλλογής.

 

Όσον αφορά το μάνγκα και το άνιμε τώρα.

 

Το μάνγκα είναι ένα αριστούργημα της 9ης τέχνης, με απίθανες λεπτομέρειες και τρελλά προχωρημένη gore/goth αισθητική (δικός μου ορισμός :P), η οποία γίνεται ιδιαίτερα εμφανής σε φάσεις όπως αυτές (SPOILER ALERT :P) όπου ο Γκατς ταξιδεύει νοερά σε παράλληλες διαστάσεις ή έρχεται σε επαφή με το "κτήνος" μέσα του. Μερικές σελίδες ειδικά θα μπορούσαν να αποτελούν αυτόνομα έργα τέχνης. Πίνακες, πως το λένε.

Όποιος γουστάρει μάνγκα, γουστάρει σεναριακά τραγωδίες, και δεν αναστατώνεται στη θέα της βίας, πρέπει να το αγοράσει χτες.

 

Το άνιμε για μένα ήταν απλά απογοητευτικό. Δε λέω ότι θα μπορούσε να φτάσει το μάνγκα σε ποιότητα, αλλά γ@μ* το κέρατό μου θα μπορούσε να προσπαθήσει. Δε λέω, ωραίος ο Γκατς, κτηνώδης και όμορφα ζωγραφισμένος, αλλά το να χρησιμοποιούν στατικές εικόνες στις μάχες.... ε όχι!!! Χώρια που το animation θα έπρεπε να είναι πιο περίτεχνο και λεπτομερές, όπως το μάνγκα δηλαδή.

Επίσης το άνιμε ήταν πιο... "οικογενειακό". Δεν μας είπε τίποτα για την παιδική ηλικία του Γκατς (τραγική ιστορία) για να αποφύγει να δείξει την "καφρίλα", και γενικότερα έκοψε πολύ ξεκοίλιασμα και αίμα. Δεν λέω ότι το Berserk είναι μόνο παλούκωμα και άντερα, αλλά τα άντερα είναι σίγουρα στοιχεία του. Και χωρίς αυτά, απλά δεν είναι Berserk.

Και στην τελική, είναι παράλογο να ζητάω ένα γ@μ@το άνιμε από ένα γ@μ@το μάνγκα; Δε νομίζω...

 

Πληροφοριακά τώρα, η σειρά βρίσκεται στο 29ο της τεύχος. Το 30ο αναμένεται στις 22 του μήνα, αλλά όσοι δεν το τσιμπήσουν μέσω διαδικτύου και περιμένουν να σκάσει Ελλάδα, θα περιμένουν λίγο παραπάνω...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  10573
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  106
  • Reputation:   336
  • Achievement Points:  106
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5377 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

15722u.jpg

 

UPDATE: Το 30 κυκλοφορεί ήδη (ο γραφών το περιμένει απο το BookDepository αυτές τις μέρες) και είμαστε στην αναμονή για τις 30 Σεπτέμβρη, οπότε βγαίνει και το επόμενο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Άσε, προχθές διάβασα το 29 και έχω μείνει με το ... manga στο χέρι με την τροπή που πήραν τα πράγματα. Έληξε και η κάρτα γμτ και δεν μπορώ να το παραγγείλω.

 

Εν τω μεταξύ στην Ιαπωνία αυτή τη στιγμή τρέχει ο 33ος τόμος αν δεν κάνω λάθος, οπότε από την Dark Horse περιμένουμε μέχρι και τον τόμο 32. Από εκεί και πέρα καλώς εχόντων των πραγμάτων θα έχουμε έναν τόμο τον χρόνο με τον ρυθμό που πάει ο Miura, και πολύ λέω. Τουλάχιστον θα έχουμε το GANTZ για να καλύψουμε το κενό που θα μας αφήσει το Berserk :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  10573
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  106
  • Reputation:   336
  • Achievement Points:  106
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5377 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ που το τελείωσα πάντως σήμερα (νια νια νιανια νια :P) μπορώ να σου πω να περιμένεις τρία πράγματα: ακόμα πιο όμορφο artwork, εξαιρετική σεναριακή εξέλιξη, και το μικρότερο/λεπτότερο τανκομπόν μέχρι στιγμής! Γιατί κύριοι της Dark Horse;;;;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  12263
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  23
  • Reputation:   84
  • Achievement Points:  23
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5125 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ MANGA ! Απο τα καλύτερα που έχω διαβάσει !

 

Το artwork απλά σε κάνει να θέλεις να κλάψεις (που υπάρχουν ΤΟΣΟ ταλαντούχοι άνθρωποι εκεί έξω).

 

Η ιστορία κάνει κάποιες κοιλιές (που μπορούν να τραβήξουν μέχρι και 2 τόμους), αλλά όταν παίρνει πάλι μπρος, γίνεται χαμός.

Θα συμφωνήσω με τον RosenRed οτι "Το anime μπορείς να το πεις καλό, μέχρι να διαβάσεις το manga".

Με απογοήτευσε λίγο το anime, αλλά αναγνωρίζω πως είναι δύσκολο να χωρέσουν μέσα οι περίπου 7.000 σελίδες του manga.

 

Κουράγιο σε όσους το ξεκινάνε τώρα (τους ζηλεύω, δεν το κρύβω) !

Αν δυσκολευτείτε λίγο λόγω του όγκου, έχετε υπ'όψιν οτι οι 4 πρώτοι τόμοι (περίπου 800 σελίδες) είναι σαν εισαγωγή (!)

 

Μετά όμως ... Δεν έχω λόγια !!! ΧΑΜΟΣ. ΑΠΛΑ ΧΑΜΟΣ ! ΠΩΣ ΤΟ ΛΕΝΕ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ? ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΑ - ΜΟΣ !!!

 

Ειδικά αν κολλήσετε (πράγμα πολύ εύκολο), και φτάσετε ως τον 13ο τόμο ... η Παναγιά μαζί σας !!!

 

ΞΕΚΙΝΗΣΤΕ ΤΟ ΤΩΡΑ, ΜΑ ΤΗΝ ΙΕΡΗ ΚΑΦΡΙΛΑ !!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

είμαι κι εγώ τρελός με berserk! Αν όχι το αγαπημένο μου... τότε ένα από τα πιο αγαπημένα μου κόμικς.

 

Επίσης, έχω μάθει πολλά από αυτό σε σχεδιαστικό επίπεδο, ο Miura είναι απίστευτος... ειδικά μετά από τον 13ο ,14ο τόμο, το σχέδιό του ωριμάζει απίστευτα... με χαλάει λίγο που άλλαξε τον μελανωτή του τώρα τελευταία… αν και σιγά σιγά συνηθίζουν ο ένας τον άλλον και με τον καιρό το αποτέλεσμα της συνεργασίας τους καλυτερεύει. Για την ιστορία ό, τι και να πω θα είναι λίγο, οπότε το αφήνω καλύτερα... παρακινώντας σας να του αφιερώσετε λίγο χρόνο... (δεν χρειάζεται και περισσότερο για να σας κερδίσει)

 

Για τους πωρωμένους: ...μπείτε ΕΔΩ

μέχρι να φτάσει Ελλάδα για να το αγοράσω, παρακολουθώ την σειρά από το www.thespectrum.net όπου και βρήκα τον παραπάνω σύνδεσμο... ο οποίος δεν με πολυεντυπωσίασε... ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ, Ο ΤΥΠΟΣ ΕΧΕΙ ΣΤΟ ΑΦΙΕΡΟΜΑ ΤΟΥ ΣΕΛΙΔΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΣΤΟ ΚΟΜΙΚ!!! Οπότε, οι πιστοί ας ρίξουν μια ματιά...

 

υγ. Πολλές καθυστερήσεις τους τελευταίους μήνες η σειρά... :crying:

Επεξεργασία από geokon712
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12748
  • Group:  Members
  • Topic Count:  19
  • Content Count:  440
  • Reputation:   1797
  • Achievement Points:  440
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5028 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

μεχρι εκει που εχω φτασει(ειμαι ακομα καπου στην αρχη)μπορω να πω οτι μπενει ανετα στο top 10 των καλυτερων manga..

:dance:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  7263
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  18
  • Reputation:   79
  • Achievement Points:  18
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5623 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

είμαι κι εγώ τρελός με berserk! Αν όχι το αγαπημένο μου... τότε ένα από τα πιο αγαπημένα μου κόμικς.

 

Επίσης, έχω μάθει πολλά από αυτό σε σχεδιαστικό επίπεδο, ο Miura είναι απίστευτος... ειδικά μετά από τον 13ο ,14ο τόμο, το σχέδιό του ωριμάζει απίστευτα... με χαλάει λίγο που άλλαξε τον μελανωτή του τώρα τελευταία… αν και σιγά σιγά συνηθίζουν ο ένας τον άλλον και με τον καιρό το αποτέλεσμα της συνεργασίας τους καλυτερεύει. Για την ιστορία ό, τι και να πω θα είναι λίγο, οπότε το αφήνω καλύτερα... παρακινώντας σας να του αφιερώσετε λίγο χρόνο... (δεν χρειάζεται και περισσότερο για να σας κερδίσει)

 

Για τους πωρωμένους: ...μπείτε ΕΔΩ

μέχρι να φτάσει Ελλάδα για να το αγοράσω, παρακολουθώ την σειρά από το www.thespectrum.net όπου και βρήκα τον παραπάνω σύνδεσμο... ο οποίος δεν με πολυεντυπωσίασε... ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ, Ο ΤΥΠΟΣ ΕΧΕΙ ΣΤΟ ΑΦΙΕΡΟΜΑ ΤΟΥ ΣΕΛΙΔΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΣΤΟ ΚΟΜΙΚ!!! Οπότε, οι πιστοί ας ρίξουν μια ματιά...

 

υγ. Πολλές καθυστερήσεις τους τελευταίους μήνες η σειρά... :crying:

 

Να σε ρωτήσω κάτι geokon712; Ξέρεις κάτι παραπάνω για τον Miura; Γιατί θα ήταν ο πρώτος manga-ka που αφήνει κάποιον άλλο να κάνει inking τα σκίτσα του. Παραδοσιακά, ένας δημιουργός είναι υπεύθυνος για το σύνολο ενός έργου (εκτός από κάποιες, λιγότερο συχνές, περιπτώσεις που κάποιος γράφει το σενάριο και κάποιος άλλος κάνει το σχέδιο). Αλλά ποτέ δεν έχω ακούσει να χρησιμοποιείται inker σε ένα manga. Αυτό που ξέρω, είναι ότι όταν ο δημιουργός είναι ήδη διάσημος (έχει σημασία αυτό) και η σειρά είναι μεγάλη και οι προθεσμίες πιέζουν, χρησιμοποιούνται βοηθοί, οι οποίοι ασχολούνται με τα Screentones και κάποια backgrounds. Φυσικά, κανείς από αυτούς δεν αναφέρεται στα credits του manga και πολλοί γνωστοί manga-ka ξεκίνησαν ως βοηθοί άλλων.

 

Θα ήταν λοιπόν ενδιαφέρουσα πληροφορία να μάθουμε ποιος κάνει τα μελάνια του Miura. Οτιδήποτε έχεις θα μου ήταν πολύ πολύ χρήσιμο...

 

Οι σελίδες που δεν υπάχουν που λες, είναι από ένα κεφάλαιο που αποφάσισε ο Miura να αποσύρει από τα τομάκια, όπως λέει κι εδώ

 

Here be parts from the "lost chapter 83," which was published in Young Animal but pulled from official Berserk compilations, and certainly not mentioned in the anime series. It was taken out because Kentarou Miura, the creator of Berserk, felt this chapter revealed too much too soon.

 

Θα πρότεινα να το διαβάσουν μόνο όσοι δεν ενοχλούνται από τα spoilers γιατί υπάρχει περίπτωση κάποιες από τις πληροφορίες που δίνονται εκεί για τον Griffith, να παίξουν αργότερα, αλλά μπορεί και όχι. :)

 

Τέλος, ο λόγος που καθυστερεί η σειρά, είναι γιατί ο Miura αντί να είναι στο σχειαστήριό του και να δουλεύει, έχει εθιστεί σε eroge και σπαταλά όλη του τη μέρα παίζοντας. Αυτό το τελευταίο το μεταφέρω με μια σχετική επιφύλαξη, γιατί δεν είναι λίγες οι φορές που βγαίνουν διάφορες φήμες στο internet...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Όπως ανέφερες κι εσύ φίλε RosenRed αρκετοί μάνγκα-κα για το έργο τους χρησημοποιούν και αρκετούς βοηθούς: άλλον για τα ράστερ, άλλον για τα φόντα, άλλον για τον ρουχισμό, άλλον για το μελάνι... αναλόγως το τί θα ζητήσει ο κύριος δημιουργός από τους βοηθούς του.

 

Δεν γνωρίζω ονόματα βοηθών του Miura, και δεν γνωρίζω και λεπτομέρειες για αλλαγή μελανοτή (δεν θα έπρεπε να το αναφέρω οπότε) Αλλά είναι βέβαιο πως κάτι δεν πάει καλά με το μελάνι τον τελευταίο καιρό.

 

Η αλλαγή στην τεχνική του μελανόματος γίνεται κάπου στα μέσα του 31ου τόμου... όμως, με τόση ένταση λόγο της μάχης που γίνεται, δεν φαίνεται τόσο η διαφορά.

Από τον τόμο 32, που έχει πιο ήρεμες σκηνές, η διαφορά στο μελάνομα είναι απολύτως ευδιάκριτη... τέτοιο το χάσμα, που δεν υπάρχει περίπτωση να είναι δουλειά του ίδιου ανθρώπου... γι αυτό υπέθεσα πως πήρε άλλος την θέση του μελανοτή.

 

έχεις δίκιο όμως, θα έπρεπε να το είχα ψάξει περισσότερο...

 

sorry που άργησα να απαντήσω αλλά δεν είχα δει το post σου... σε ευχαριστώ και για τις πλυροφορίες. :best:

Επεξεργασία από geokon712
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Το έψαξα το πράμα και κάνω λάθος!

΄

Όποιος και να μελάνωνε, συεχίζει να μελανώνει...

 

Όπως ανέφερα και παραπάνω, την σειρά την παρακολουθώ μέσω internet. Και απ' ό, τι φαίνεται υπάρχει κάποιο θέμα στην σάρωση των σελίδων που χαλάει το αποτέλεσμα. Το εξακρίβωσα όταν ανέτρεξα στους τόμους που είχα αγοράσει (και δεν τους είχα ακόμα διαβάσει)

 

sorry για την παραπληροφορηση...

 

(μπα σε καλό μου πάλι ρεζίλι έγινα :lol: )

 

Αν πάντως, RosenRed, έχεις ακόμα καμιά πληροφορία σχετική με το manga, please share...

Επεξεργασία από geokon712
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.