Μετάβαση στο περιεχόμενο

Star Wars (new trilogy / spin-offs) (2015- )


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

4 λεπτά πριν, Bonadrug είπε:

Φίλε μου είδα την πρώτη ταινία σε θερινό το 1978 οπότε σε κάποιον άλλο απευθύνεσαι. Εγώ αν βλέπω πλέον 45 λεπτά πιστολίδι γνωρίζοντας ότι δεν πρόκειται να πετύχουν ποτέ τους ήρωες και κυνηγητό γνωρίζοντας ότι δεν πρόκειται να τους πιάσουν (αλλά και να τους πιάσουν δεν θα πάθουν τίποτα ) βαριέμαι αφάνταστα. Είναι σκηνές δράσης που δεν προάγουν όμως την εξέλιξη της πλοκής.

Δεν είναι 15 χρονών για να με ικανοποιεί η παιδικότητα και η απλοϊκότητα της ιστορίας. Και τα μηνυματα της πόσες φορές να τα χωνέψω πιά!

Οπότε ξαναρωτάω: Για ποιο λόγο πήγες και το είδες και μάλιστα πρεμιέρα; Το κάνεις συχνά στη ζωή σου; Δηλαδή αν ανοίξει καινούργιο Σούσι μπαρ πας και στήνεσαι στα εγκαίνια αν και σιχαίνεσαι το σούσι (κάποτε σου άρεσε αλλά τώρα ούτε να το δεις) μπας και εν τέλει έχει στο μενού και παϊδάκια; Πας στην πρεμιέρα του Σφακιανάκη μην τυχόν και παίξει Stones; Και μετά κράζουμε γιατί έπαιξε το Γύφτισσα Νύχτα ή Μέρα ή ότι είναι τέλος πάντων;

 

Δεν ξέρω πως φαίνεται στο γραπτό, δε μέμφομαι ούτε εσένα ούτε όσους το κάνουν, αλλά ειλικρινά απορώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5172
  • Reputation:   55380
  • Achievement Points:  5343
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

26 min ago , Bonadrug said:

 

Φίλε μου είδα την πρώτη ταινία σε θερινό το 1978 οπότε σε κάποιον άλλο απευθύνεσαι. Εγώ αν βλέπω πλέον 45 λεπτά πιστολίδι γνωρίζοντας ότι δεν πρόκειται να πετύχουν ποτέ τους ήρωες και κυνηγητό γνωρίζοντας ότι δεν πρόκειται να τους πιάσουν (αλλά και να τους πιάσουν δεν θα πάθουν τίποτα ) βαριέμαι αφάνταστα. Είναι σκηνές δράσης που δεν προάγουν όμως την εξέλιξη της πλοκής.

Δεν είναι 15 χρονών για να με ικανοποιεί η παιδικότητα και η απλοϊκότητα της ιστορίας. Και τα μηνυματα της πόσες φορές να τα χωνέψω πιά!

Οπότε ναι, το Last Jedi ήταν η καλύτερη ταινία της σειράς, γιατί ήταν η μόνη που είχε κάτι καινούργιο να πει. Όσο για το αν ήταν η πιο Star Wars ταινία της σειράς, ποσώς με ενδιαφέρει!

 

Ως άτομο που από star wars πρωτοείδα 11 χρονών το 1983 στα σινεμά το Return of the Jedi και λάτρεψα... τα Ewoks, να επισημάνω ότι επειδή γεννιούνται κάθε χρόνο... παιδάκια που μπορεί να είναι πρώτη φορά που βλέπουν το έργο, δεν είναι κακό να έχει και λιγάκι πιστολίδι μέσα και ηρωϊσμούς starwarsικούς, όπως τότε που κυνηγούσαν οι stormtroopers τους Χαν/Λέια/Τσούι μέσα στο Άστρο του Θανάτου και πυροβολούσαν στον γάμο του καραγκιόζη. Πως να το κάνουμε είναι κι αυτό μέσα στη φόρμουλα του star wars και τουλάχιστον εμένα μου θυμίζει με νοσταλγία την παιδική μου ηλικία και επαναφέρει λίγο από αυτόν τον χαμένο παιδικό ενθουσιασμό, αντί να με στραβώνει και να με κάνει να βαριέμαι.

 

:beersanta:

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Να σου πω σε κάποια φάση που έγινε ένα κυνηγητό με έλουσε κρύος ιδρώτας. Λες μέσα σε όλες τις αλλαγές να κάνουν τους stormtroopers εύστοχους; Δε θα το αντέξω ΚΑΙ αυτό. Ευτυχώς νο προμπ, δε χάσαμε και αυτό το κάστρο. :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5172
  • Reputation:   55380
  • Achievement Points:  5343
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Και όμως φίλε μου, οι stormtroopers δεν είναι όσο άστοχοι φαίνονται. Θυμάσαι το "they let us go, that's the only explanation for the ease of our escape", ο ίδιος ο Lucas είχε πει τότε ότι οι stormtroopers είχαν εντολή να τους κυνηγήσουν αλλά να μην τους πετύχουν με τα όπλα τους γιατί ήθελαν να το σκάσουν αληθοφανώς για να τους οδηγήσουν στην μυστική βάση των επαναστατών! 

 

:aria:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Θα πω κι εγώ την γνώμη μου κι ελπίζω να την λάβετε υπόψη σας παρόλο που δεν είδα τα επεισόδια 4 και 5 πριν 40 χρόνια στο σινεμά, αλλά το καλοκαίρι του 2018 στο σπίτι μου.

 

Προσωπικά το Last Jedi μου άρεσε για τους λόγους που ανέφερε κι ο @Bonadrug. Ήταν κάτι καινούργιο, φρέσκο, ανατρεπτικό και όχι ένα απλό αναμάσημα των παλιών για να σκεφτεί ο φαν "α, τι ωραία που ήταν τα παλιά Star Wars, νοσταλγία με έπιασε". Πήρε τις επιλογές του JJ που θα οδηγούσαν σε άλλο ένα ριμέικ όπως τον Σνόουκ και τον ξεπάστρεψε μπας και τον ελευθερώσει από το να έχουμε και σ'αυτό το τρίτο μέρος τριλογίας μια μάχη με έναν γέρο από την σκοτεινή πλευρά. (Άλλο που ο JJ ξανάφερε τον Πάλπατιν εδώ, μην τυχόν και κάνει κάτι καινούργιο). Ταυτόχρονα εικονογραφικά η ταινία έσπειρε. Είχε και αρνητικά αλλά τα θετικά της υπερτερούν θεωρώ. Κατανοώ κάποιους παλιούς φαν να ξενερώνουν, αλλά εγώ είδα έναν πιο ανθρώπινο Λουκ που μ'άρεσε. Έναν Λουκ που κατανόησε πώς δουλεύει ο κόσμος και ότι οι Jedi δεν είναι Άγιοι.

 

Τέλος πάντων όμως. Το να διαβάζω από τον @constantinople φράσεις όπως "ο καημένος ο JJ αναγκάστηκε να μας δώσει τόσο φορτωμένο 1ο μισό γιατί είχε να βάλει 2 ταινίες σε 1 το θεωρώ τουλάχιστον γελοίο. Ο JJ αρκέστηκε σε ένα αναμάσημα με 0 όραμα. Αυτό είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα και του επεισοδίου 9. Δεν έχει καμία πρόθεση να είναι κάτι ξεχωριστό. Είναι απλά Star Wars στον αυτόματο πιλότο. Στο 7 τουλάχιστον ήταν δομικά άρτιο γιατί αντέγραψε τη δομή του επ. 4. Στο 9 κάνανε έναν αχταρμά που τρέχει τρέχει τρέχει και ουσία καμία. Δεν λέω να δούμε ξαφνικά στο Star Wars να θίγονται βαθιά νοήματα. Αλίμονο. Πάντα το νεαρό κοινό είναι το target group. Αλλά να υπάρχει έστω μια δομή, μια εξέλιξη, ένα ταξίδι των χαρακτήρων. Το μόνο που θεωρώ ότι συμφωνούμε όλοι είναι πως ήταν εγκληματικό εκ μέρους της Disney να μην υπάρχει ένα γενικό πλάνο για αυτή την πολυαναμενόμενη τριλογία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

3 λεπτά πριν, Tsaklas είπε:

Κατανοώ κάποιους παλιούς φαν να ξενερώνουν, αλλά εγώ είδα έναν πιο ανθρώπινο Λουκ που μ'άρεσε. Έναν Λουκ που κατανόησε πώς δουλεύει ο κόσμος και ότι οι Jedi δεν είναι Άγιοι.

Δε νομίζω ότι υπάρχουν αρκετές λέξεις για να σου περιγράψω πόσο λάθος είναι αυτό που λες. Σε φιλοσοφικό επίπεδο. Το Star Wars, το αξιακό σύστημα του Λούκας είναι κάθετα αντίθετο σε αυτό που λες. Το ξέρω ότι σας έχουν πιπιλίσει το μυαλό με το αστείο μότο "Δεν είναι όλα άσπρο ή μαύρο, γκρίζο φορέβα κλπ". Ε λοιπόν αυτά για το συγκεκριμένο σύμπαν ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ. ΔΕΝ. Πως το λένε; Δες κάτι άλλο, μην ασχολείσαι. Εδώ το μαύρο αναμειγνύεται με το άσπρο και ΔΕΝ γίνονται γκρίζο. Άλλοτε επικρατεί το άσπρο, άλλοτε το μαύρο αλλά το άσπρο παραμένει άσπρο και το μαύρο μαύρο. Δε θα γίνει κάποιος λιγότερο κακός, δε θα κοιτάξει τον άλλο με συμπάθεια επειδή έχει λίγο από το άλλο side μέσα του. Ή θα επικρατήσει το light side ή το dark side. Δεν υπάρχει grey side. Το δέχεσαι; Δες Star Wars. Όχι; Δες κάτι άλλο. Αλλά άσε, αφήστε ΣΑΣ ΘΕΡΜΟΠΑΡΑΚΑΛΩ να δούμε όσοι θέλουμε μία ταινία πάνω στις αξίες αυτού του saga να έχουμε κάτι να δούμε. Γιατί να τα γκριζάρουμε όλα; Τι βίτσιο είναι αυτό; Τόσες ταινίες έχει να δείτε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

12 λεπτά πριν, Kurdy Malloy είπε:

Δε νομίζω ότι υπάρχουν αρκετές λέξεις για να σου περιγράψω πόσο λάθος είναι αυτό που λες. Σε φιλοσοφικό επίπεδο. Το Star Wars, το αξιακό σύστημα του Λούκας είναι κάθετα αντίθετο σε αυτό που λες. Το ξέρω ότι σας έχουν πιπιλίσει το μυαλό με το αστείο μότο "Δεν είναι όλα άσπρο ή μαύρο, γκρίζο φορέβα κλπ". Ε λοιπόν αυτά για το συγκεκριμένο σύμπαν ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ. ΔΕΝ. Πως το λένε; Δες κάτι άλλο, μην ασχολείσαι. Εδώ το μαύρο αναμειγνύεται με το άσπρο και ΔΕΝ γίνονται γκρίζο. Άλλοτε επικρατεί το άσπρο, άλλοτε το μαύρο αλλά το άσπρο παραμένει άσπρο και το μαύρο μαύρο. Δε θα γίνει κάποιος λιγότερο κακός, δε θα κοιτάξει τον άλλο με συμπάθεια επειδή έχει λίγο από το άλλο side μέσα του. Ή θα επικρατήσει το light side ή το dark side. Δεν υπάρχει grey side. Το δέχεσαι; Δες Star Wars. Όχι; Δες κάτι άλλο. Αλλά άσε, αφήστε ΣΑΣ ΘΕΡΜΟΠΑΡΑΚΑΛΩ να δούμε όσοι θέλουμε μία ταινία πάνω στις αξίες αυτού του saga να έχουμε κάτι να δούμε. Γιατί να τα γκριζάρουμε όλα; Τι βίτσιο είναι αυτό; Τόσες ταινίες έχει να δείτε.

https://starwars.fandom.com/wiki/Gray_Jedi  :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Έβαλες το λινκ διάβασέ το κιόλας :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20237
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Just now, Kurdy Malloy said:

Οπότε ξαναρωτάω: Για ποιο λόγο πήγες και το είδες και μάλιστα πρεμιέρα; Το κάνεις συχνά στη ζωή σου; Δηλαδή αν ανοίξει καινούργιο Σούσι μπαρ πας και στήνεσαι στα εγκαίνια αν και σιχαίνεσαι το σούσι (κάποτε σου άρεσε αλλά τώρα ούτε να το δεις) μπας και εν τέλει έχει στο μενού και παϊδάκια; Πας στην πρεμιέρα του Σφακιανάκη μην τυχόν και παίξει Stones; Και μετά κράζουμε γιατί έπαιξε το Γύφτισσα Νύχτα ή Μέρα ή ότι είναι τέλος πάντων;

 

Δεν ξέρω πως φαίνεται στο γραπτό, δε μέμφομαι ούτε εσένα ούτε όσους το κάνουν, αλλά ειλικρινά απορώ.

Είναι πολύ απλό, πράγματι. Είμαι λάτρης της σειράς, ,με αυτή μεγάλωσα. Θυμάμαι κάθε στιγμή από τις ημέρες που πήγα σινεμα και είδα την πρώτη τριλογία. Για την δεύτερη δεν θα το έλεγα. Το ζήτημα είναι ότι δεν ξέρω πλέον αν εκείνες οι ημέρες ήταν σημαντικές λόγω της ταινίας ή απλά επειδή που θυμίζουν την παιδική μου ηλικία, μια άλλη εποχή, τους φίλους που είχα τότε. Το Star Wars για όσους το παρακολούθησαν από την αρχή είναι κομμάτι της ζωής τους. Και την χθεσινή ταινία την απόλαυσα, όταν εμφανίστηκε ο ....... ή ο .......ή όταν ο Τσούι έμαθε .........., ήταν σκηνές που με "έπιασαν". Το πλάνο με τα μικρά ..........το περίμενα. Απλά πλέον θέλω το κάτι παραπάνω, το απρόβλεπτο, το αναπάντεχο. Αυτή η ταινία δεν το είχε. Ό,τι περίμενα, αυτό έγινε. Και ας το παραδεχθούμε επιτέλους, οι χαρακτήρες των Φιν και Πόε ήταν παντελώς αδιάφοροι σε σχέση με των Χαν και Λουκ στην πρώτη τριλογία...

 

Γιατί είδα την ταινία στην πρεμιερα; Καταρχήν την είδα την δεύτερη μέρα δυστυχώς , (πρώτη φορά που δεν είδα star wars την πρώτη μέρα).

Έστω ότι είσαι έφηβος και είσαι φαν ενός ροκ γκρουπ και παίρνεις κάθε κυκλοφορία τους. Κάποια στιγμή κάνουν μια κοιλιά και δεν σου αρέσουν τόσο. Έχεις όμως ήδη 40 LP/EP/

45'' τους στη συλλογή σου, τα άπαντα! Δεν θα πάρεις και το τελευταίο τους; Θα το πάρεις κι ας μη το ακούσεις πάνω από μία φορά. Επειδή δεν σου πολυάρεσε ας πούμε το τελευταίο cd τους δεν σημαίνει ότι σταματάς να δηλώνεις φαν του γκρουπ.

 

Επομένως ό,τι ταινία Star Wars και να βγει , εγώ εκεί θα είμαι. Κάποια θα μου αρέσει περισσότερο, κάποια θα μου φανεί πιο αδιάφορη. Δεν τρέχει τίποτα.

 

ΥΓ. Επίσης υπάρχουν και αμφίσημοι χαρακτήρες στο Star Wars, o Μπομπα Φετ, η Κίρα κλπ. Ενώ οι χαρακτήρες αλλάζουν τόσο εύκολα από το άσπρο στο μαύρο και τούμπαλιν που δεν ξέρω, δεν ξέρω...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

@Bonadrug Ενώ συμφωνούμε σε μεγάλο βαθμό στην ανάγνωση, διαφωνούμε πλήρως στο συμπέρασμα. :) Δε θέλω να μεγαλώνουν τα franchises μαζί μου. Δε θέλω να ωριμάζουν, να αλλάζουν, να εξελίσσονται. Το μεγάλο πλεονέκτημα των ηρώων της οθόνης, των χάρτινων ηρώων των κόμικς, είναι ότι δεν έχουν κανένα λόγο να αλλάζουν με το χρόνο. James Bond all the way. Τι θα κάνουμε; Οπότε όταν δω ένα Star Wars δε θέλω να έχει προσαρμοστεί στις αυξημένες μου ή αλλαγμένες μου απαιτήσεις. Θέλω ο γιος μου να δει κάτι όσο γίνεται πιο κοντινό σε αυτό που είχα δει τότε. Με τις σεναριακές του ευκολίες με τον βάτραχο που μιλάει ανάποδα σε ρόλο σοφού (ή κάτι αντίστοιχα άρρωστο), με τα αρκουδάκια του, με τους κακούς να βαράνε στο γάμο του καραγκιόζη κλπ κλπ κλπ. Αν δε μου αρέσει φταίω εγώ, όχι η ταινία που είναι όπως είναι. Άλλωστε γυρίστηκε μία 1000% fan serve ταινία πέρσι και πάτωσε αν και αξιοπρεπέστατη. Άρα οι 50ρηδες φανς δεν αποτελούμε τόσο κρίσιμη μάζα για τους παραγωγούς.

 

Και τώρα που έχω 5 λεπτά παραπάνω 2 απαντήσεις:

1. Το ότι υπάρχουν αμφίσημοι χαρακτήρες ή ότι κάποιο ελεγχόμενης κανονικότητας video game λάνσαρε την ιδέα της grey side, δε σημαίνει ότι έχει αφεθεί σε 12 canon ταινίες μέχρι τώρα και σε κάποιες χιλιάδες canon comics η ιδέα ότι αναμειγνύονται η light με τη dark side. Και αν το δω σε ταινία θα κράξω όσο τίποτα.

2. @constantinople

Spoiler

Στην Επιστροφή των Τζεντάι (επιμένω στους τίτλους που το έμαθα και ναι ακόμα λέω "Ο Πολεμος των Άστρων"), η μάχη δεν ήταν αντιπερισπασμός. Ήταν απαραίτητη για να πέσει η ασπίδα που είχε τη βάση της στο Endor και να καταστραφεί το Death Star άρα και ο Αυτοκράτωρ. Ενώ εδώ η μάχη δεν επρόκειτο να καταστρέψει τον αντίπαλο, απλώς να του ρημάξει το στόλο.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2264
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5726 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Το είδα και εγώ χθες. Έχει την περισσότερη δράση από τις ταινίες της τριλογίας, αλλά έχει κάποια θέματα με το σενάριο, το οποίο ήταν αναμασημένο (δεν πρέπει να προκαλεί έκπληξη), προβλέψιμο και με ένα φινάλε γεμάτο στερεότυπα.  Σίγουρα υπήρξαν στιγμές που είχαν συγκίνηση και γέλιο.  Θα περάσετε πολύ ωραία όσοι την δείτε στο σινεμά, αλλά πιστεύω ότι θα την ξεχάσετε σύντομα. Γενικά καλή ταινία, αλλά όσοι περιμένουν το κάτι παραπάνω θα απογοητευτούνε. Βαθμολογία 7/10 

 

Οι σκέψεις που έκανα για την τριλογία σαν σύνολο είναι παρόμοιες με αυτές του Constantinople. Όντως στην 8η ταινία χαραμίστηκε πολύς χρόνος για το τίποτα και έδωσαν αρκετές πληροφορίες στην 9η, έτσι ώστε να κλείσουν όλες οι τρύπες και να ολοκληρωθεί η σειρά. Αν απλώνονταν σωστά όλα τα κομμάτια, το αποτέλεσμα θα ήταν πολύ καλύτερο, δυστυχώς όμως κάτι τέτοιο δεν έγινε και έτσι τα σίκουελ είναι η πιο ασύνδετη τριλογία από τις τρείς.  

 

Και ένα μικρό easter egg για τους πιο φανατικούς του Star Wars:

 

Το όλο σενάριο της ταινίας που φάνηκε ότι πήρε πολλά στοιχεία από τη σειρά κόμιξ Dark Empire της Dark Horse. Σε αυτή την ιστορία ο Palpatine επιστρέφει για να ηγηθεί της Αυτοκρατορίας για ακόμη μια φορά, αφού κατάφερε να επιβιώσει μεταφέροντας το πνεύμα του μέσα σε σώμα κλώνου του. Να σημειωθεί επίσης ότι τα γεγονότα του Dark Empire στο Expanded Universe  ήταν και η τελευταία αντιπαράθεση Αυτοκρατορίας-Επαναστατών.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13776
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  124
  • Reputation:   592
  • Achievement Points:  124
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4849 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δίνουν απίστευτα λεφτά για μια τέτοια παραγωγή και γίνονται τσίπηδες στο σενάριο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ώρα για το σχόλιο με τα περισσότερα Διαφωνώ στο τόπικ :P (κυρίως επειδή συμφωνώ και διαφωνώ ταυτόχρονα με πολλά ποστ πιο πάνω)

 

Εγώ προσωπικά είμαι διχασμένος σχετικά με αυτήν την ταινία. Είναι ένα επεισόδιο που πρέπει να κριθεί από 2 πλευρές. Ως Star Wars fanboy εδώ και πάρα πολλά χρόνια, ένιωσα υπέροχα βλέποντάς την. Είχε στιγμές που ήθελα να δω και ανυπομονούσα να συμβούν. Κάθε φορά γινόταν ακριβώς αυτό που θα ήθελε ο Star Wars fan μέσα μου.

 

Και αυτό είναι που με κάνει από την άλλη πλευρά, αυτή του ταινιόφιλου να βλέπω τα λάθη της. Γιατί για να νιώσω εγώ καλά ως fan, να μου δώσουν το fan service μου, τα πάντα γίνονται απλοϊκά. Δεν εξηγούνται κίνητρα, το σενάριο είναι κακό και η πλοκή απλοϊκή. Εγώ λυπάμαι, αλλά όπως είπα στο παλιότερο μου rant εδώ μέσα, αλλά φταίμε και εμείς οι ίδιοι. Η Disney ναι μεν δεν είχε σαφές πλάνο για την τριλογία και άφησε τον JJ και τον Johnson να κάνουν τελείως διαφορετικά πράγματα, αλλά έκανε το λάθος να κάθεται να ακούσει τον κάθε ένα γκρινιάρη που απογοητεύτηκε που η χ, ψ ταινία Star Wars δεν ήταν η ταινία που ο ίδιος προσωπικά ήθελε να δει. 
 

Στο Force Awakens τους έδωσε μία όμορφη εισαγωγή, στην αρχή ενθουσιαστήκανε, μετά γκρινιάζανε ότι βασίστηκαν στο A New Hope. Στο Last Jedi πήρε τα ρίσκα της δοκιμάζοντας κάτι καινούριο, ξεκίνησαν οι ίδιοι να κράζουν που το fan theory που είχαν στο κεφάλι τους δεν το ακολουθήσανε. Λες και υπάρχει συμβόλαιο των θεατών να γίνεται αυτό που θέλουν και o Rian Johnson τους πρόδωσε. Η Disney έπρεπε απλά να συνεχίσει από εκεί που το άφησε. Το Last Jedi λατρεύτηκε από τους μισούς και μισήθηκε από τους άλλους μισούς. Ποιος ο λόγος να φέρνεις πίσω τον Abrams για να μετατρέπεις κάτι που λατρεύτηκε από τους μισούς να γίνει κάτι που θα ψιλοαρέσει σε λίγο περισσότερους; Ο μόνος τρόπος να το κάνεις αυτό είναι με απλοϊκό σενάριο, λογικά άλματα, επιστροφή χαρακτήρων χωρίς καμία εξήγηση και μέτρια πλοκή. Ε και το καταφέρανε. 

 

Για μένα η μεγαλύτερη ειρωνία είναι ότι οι ίδιοι που κλαιγόντουσαν ότι 10 χρόνια δεν είχαμε νέα ταινία Star Wars, τώρα λέγανε καλύτερα να μην είχαμε καινούριες ταινίες και ότι η Disney είναι πολύ εμπορική/παιδική (ντόινγκ). Οι ίδιοι που σταυρώσανε δικαίως τον Lucas μετά το στραπάτσο με τα prequels, τώρα τον θέλουν πίσω, ξεχνώντας τι είδαμε σε εκείνη την ανεκδιήγητη τριλογία. Οι ίδιοι που θέλανε κάθε χρόνο νέα ταινία Star Wars με υψηλό μπάτζετ, τώρα θέλουν να φύγει το franchise από τη Disney. Και η Disney με τη Lucasfilm δε φτάνει που δεν είχαν σταθερό πλάνο, αλλά το πήγαιναν ανά επεισόδιο, τώρα προσπαθούν να διορθώσουν κάτι που ούτε χρειαζόταν να διορθωθεί, αλλά έστω και να έπρεπε θα ήταν πρακτικά αδύνατο με αυτούς τους συντελεστές και με το πως είχε πάει η ιστορία μέχρι τώρα. Όταν παίρνεις αποφάσεις, πρέπει να το συνεχίζεις από εκεί που το άφησες. Δε μπορείς να αγνοείς κεφάλαια ή να προσπαθείς να σβήσεις κάτι από τη μνήμη μας λες και είσαι το X-Men franchise.

 

Εγώ πέρασα καλά με αυτήν την τριλογία παιδιά. Δε θα μπω στον κόπο της κατάταξης τώρα. Πέρασα καλά και στις 3 ταινίες. Ο Kylo Ren και η Rey συγκαταλέγονται μεταξύ των αγαπημένων μου χαρακτήρων (κι ας μην ενθουσιάστηκα με συγκεκριμένες εξελίξεις). Εγώ χαίρομαι που είδα ταινίες Star Wars με υψηλό μπάτζετ για να περάσω όμορφα και εν τέλει πέρασα όμορφα. Βαρέθηκα να ακούω γκρίνιες. Διάβασε το τάδε fan fiction και δες το τάδε 20λεπτο βίντεο που αποδεικνύει τη σύνδεση μεταξύ αυτών των χαρακτήρων (λες και όλα πρέπει να συνδέονται ξέρω 'γω) και όλες αυτές τις μπούρδες. Η ταινία ως fan με ικανοποίησε. Ως ταινιόφιλο την ένιωσα ως μια βιαστική προσπάθεια ικανοποίησης όλων αυτών που ήθελαν ντε και καλά να αλλάξουν πράγματα και το τόνιζαν παντού στο Ίντερνετ 24/7. Δεν ξέρω τι μέλλει γενέσθαι, αλλά ξέρω πως χρειάζεται ένα καλύτερο γενικό πλάνο, φρέσκα πρόσωπα στην παραγωγή, ισορροπία μεταξύ fan service και καλού film making και περισσότερη πίστη στο τελικό προϊόν. Το MCU που το διαθέτει όλα αυτά, είδαμε πως πέτυχε εμπορική και καλλιτεχνική επιτυχία. Δεν είναι τίποτα τυχαίο.

Επεξεργασία από nikolas12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13776
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  124
  • Reputation:   592
  • Achievement Points:  124
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4849 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

17 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

Ώρα για το σχόλιο με τα περισσότερα Διαφωνώ στο τόπικ :P (κυρίως επειδή συμφωνώ και διαφωνώ ταυτόχρονα με πολλά ποστ πιο πάνω)

 

Εγώ προσωπικά είμαι διχασμένος σχετικά με αυτήν την ταινία. Είναι ένα επεισόδιο που πρέπει να κριθεί από 2 πλευρές. Ως Star Wars fanboy εδώ και πάρα πολλά χρόνια, ένιωσα υπέροχα βλέποντάς την. Είχε στιγμές που ήθελα να δω και ανυπομονούσα να συμβούν. Κάθε φορά γινόταν ακριβώς αυτό που θα ήθελε ο Star Wars fan μέσα μου.

 

Και αυτό είναι που με κάνει από την άλλη πλευρά, αυτή του ταινιόφιλου να βλέπω τα λάθη της. Γιατί για να νιώσω εγώ καλά ως fan, να μου δώσουν το fan service μου, τα πάντα γίνονται απλοϊκά. Δεν εξηγούνται κίνητρα, το σενάριο είναι κακό και η πλοκή απλοϊκή. Εγώ λυπάμαι, αλλά όπως είπα στο παλιότερο μου rant εδώ μέσα, αλλά φταίμε και εμείς οι ίδιοι. Η Disney ναι μεν δεν είχε σαφές πλάνο για την τριλογία και άφησε τον JJ και τον Johnson να κάνουν τελείως διαφορετικά πράγματα, αλλά έκανε το λάθος να κάθεται να ακούσει τον κάθε ένα γκρινιάρη που απογοητεύτηκε που η χ, ψ ταινία Star Wars δεν ήταν η ταινία που ο ίδιος προσωπικά ήθελε να δει. 
 

Στο Force Awakens τους έδωσε μία όμορφη εισαγωγή, στην αρχή ενθουσιαστήκανε, μετά γκρινιάζανε ότι βασίστηκαν στο A New Hope. Στο Last Jedi πήρε τα ρίσκα της δοκιμάζοντας κάτι καινούριο, ξεκίνησαν οι ίδιοι να κράζουν που το fan theory που είχαν στο κεφάλι τους δεν το ακολουθήσανε. Λες και υπάρχει συμβόλαιο των θεατών να γίνεται αυτό που θέλουν και o Rian Johnson τους πρόδωσε. Η Disney έπρεπε απλά να συνεχίσει από εκεί που το άφησε. Το Last Jedi λατρεύτηκε από τους μισούς και μισήθηκε από τους άλλους μισούς. Ποιος ο λόγος να φέρνεις πίσω τον Abrams για να μετατρέπεις κάτι που λατρεύτηκε από τους μισούς να γίνει κάτι που θα ψιλοαρέσει σε λίγο περισσότερους; Ο μόνος τρόπος να το κάνεις αυτό είναι με απλοϊκό σενάριο, λογικά άλματα, επιστροφή χαρακτήρων χωρίς καμία εξήγηση και μέτρια πλοκή. Ε και το καταφέρανε. 

 

Για μένα η μεγαλύτερη ειρωνία είναι ότι οι ίδιοι που κλαιγόντουσαν ότι 10 χρόνια δεν είχαμε νέα ταινία Star Wars, τώρα λέγανε καλύτερα να μην είχαμε καινούριες ταινίες και ότι η Disney είναι πολύ εμπορική/παιδική (ντόινγκ). Οι ίδιοι που σταυρώσανε δικαίως τον Lucas μετά το στραπάτσο με τα prequels, τώρα τον θέλουν πίσω, ξεχνώντας τι είδαμε σε εκείνη την ανεκδιήγητη τριλογία. Οι ίδιοι που θέλανε κάθε χρόνο νέα ταινία Star Wars με υψηλό μπάτζετ, τώρα θέλουν να φύγει το franchise από τη Disney. Και η Disney με τη Lucasfilm δε φτάνει που δεν είχαν σταθερό πλάνο, αλλά το πήγαιναν ανά επεισόδιο, τώρα προσπαθούν να διορθώσουν κάτι που ούτε χρειαζόταν να διορθωθεί, αλλά έστω και να έπρεπε θα ήταν πρακτικά αδύνατο με αυτούς τους συντελεστές και με το πως είχε πάει η ιστορία μέχρι τώρα. Όταν παίρνεις αποφάσεις, πρέπει να το συνεχίζεις από εκεί που το άφησες. Δε μπορείς να αγνοείς κεφάλαια ή να προσπαθείς να σβήσεις κάτι από τη μνήμη μας λες και είσαι το X-Men franchise.

 

Εγώ πέρασα καλά με αυτήν την τριλογία παιδιά. Δε θα μπω στον κόπο της κατάταξης τώρα. Πέρασα καλά και στις 3 ταινίες. Ο Kylo Ren και η Rey συγκαταλέγονται μεταξύ των αγαπημένων μου χαρακτήρων (κι ας μην ενθουσιάστηκα με συγκεκριμένες εξελίξεις). Εγώ χαίρομαι που είδα ταινίες Star Wars με υψηλό μπάτζετ για να περάσω όμορφα και εν τέλει πέρασα όμορφα. Βαρέθηκα να ακούω γκρίνιες. Διάβασε το τάδε fan fiction και δες το τάδε 20λεπτο βίντεο που αποδεικνύει τη σύνδεση μεταξύ αυτών των χαρακτήρων (λες και όλα πρέπει να συνδέονται ξέρω 'γω) και όλες αυτές τις μπούρδες. Η ταινία ως fan με ικανοποίησε. Ως ταινιόφιλο την ένιωσα ως μια βιαστική προσπάθεια ικανοποίησης όλων αυτών που ήθελαν ντε και καλά να αλλάξουν πράγματα και το τόνιζαν παντού στο Ίντερνετ 24/7. Δεν ξέρω τι μέλλει γενέσθαι, αλλά ξέρω πως χρειάζεται ένα καλύτερο γενικό πλάνο, φρέσκα πρόσωπα στην παραγωγή, ισορροπία μεταξύ fan service και καλού film making και περισσότερη πίστη στο τελικό προϊόν. Το MCU που το διαθέτει όλα αυτά, είδαμε πως πέτυχε εμπορική και καλλιτεχνική επιτυχία. Δεν είναι τίποτα τυχαίο.

 

Αν και σύμφωνω με το 90% των όσων λες, απορώ πως μπορείς να νοιώθεις ικανοποιημένος ως fan όταν ως ταινιόφιλος έχεις το αισθητήριο να διακρίνεις τα ελατώματα της ταινίας. Ίσως είναι θέμα ηλικίας γιατί προφανώς δεν μεγάλωσες με αυτές τις ταινίες, όχι τις πρώτες τουλάχιστον. Χωρίς αυτό να είναι απαραίτητα αρνητικό, καθώς σου επιτρέπει να τις κρίνεις πιο αποστασιοποιημένα από όσους μεγάλωσαν με αυτές και τις έχουν σε εκτίμηση και ως σημείο αναφοράς. Η τελευταία όμως ταινία ως κλείσιμο μιας κινηματογραφικής πορείας 40 χρόνων μόνο θλίψη μου προκαλεί εμένα. Αλλά εγώ είμαι μόνο εγώ. Σημείωση, το MCU μόνο καλλιτεχνική επιτυχία δεν γνώρισε αλλά αυτό ανήκει σε άλλο νήμα και θα πρέπει να φέρουμε στην κουβέντα και τον φίλο Μάρτιν.:lol:

Επεξεργασία από Sakperi
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

4 ώρες πριν, Sakperi είπε:

 

Αν και σύμφωνω με το 90% των όσων λες, απορώ πως μπορείς να νοιώθεις ικανοποιημένος ως fan όταν ως ταινιόφιλος έχεις το αισθητήριο να διακρίνεις τα ελατώματα της ταινίας. Ίσως είναι θέμα ηλικίας γιατί προφανώς δεν μεγάλωσες με αυτές τις ταινίες, όχι τις πρώτες τουλάχιστον. Χωρίς αυτό να είναι απαραίτητα αρνητικό, καθώς σου επιτρέπει να τις κρίνεις πιο αποστασιοποιημένα από όσους μεγάλωσαν με αυτές και τις έχουν σε εκτίμηση και ως σημείο αναφοράς. Η τελευταία όμως ταινία ως κλείσιμο μιας κινηματογραφικής πορείας 40 χρόνων μόνο θλίψη μου προκαλεί εμένα. Αλλά εγώ είμαι μόνο εγώ. Σημείωση, το MCU μόνο καλλιτεχνική επιτυχία δεν γνώρισε αλλά αυτό ανήκει σε άλλο νήμα και θα πρέπει να φέρουμε στην κουβέντα και τον φίλο Μάρτιν.:lol:

 

Κοίτα, είχα δει τα prequels πολύ μικρός και μετά είδα και την παλιά τριλογία. Όντως δεν έχω μεγαλώσει με αυτές. Τώρα στη διαφορετική κρίση που έχω ως ταινιόφιλος και φαν, η ειδοποιός διαφορά είναι ότι στη δεύτερη επιλέγω να επικεντρωθώ 100% στο τι συμβαίνει και όχι στο πως και το γιατί, αγνοώντας δηλαδή τα σφάλματα. Π.χ. το ίδιο κάνω όταν πάω να δω Fast and Furius που ξέρω ότι θα βρω ένα εκατομμύριο ελαττώματα, αλλά έλα μωρέ πάμε να δούμε και ένα action movie με ντάπα ντούπα. Γι' αυτό και θεωρώ πως σε όσους άρεσε το Rise of the Skywalker τους άρεσε ακριβώς επειδή αγνόησαν όλα τα υπόλοιπα στοιχεία που έδειχναν το πόσο πρόχειρα προσπάθησαν να "διορθώσουν" πράγματα. Από όσο έχω καταλάβει από προσωπικές συζητήσεις, σε αρκετούς δεν άρεσε το Last Jedi ακριβώς για τους αντίθετους λόγους. Ήταν δηλαδή καλή ταινία, αλλά δε σεβόταν τους fans. Γενικά υπάρχουν πάρα πολλές απόψεις, υπάρχουν φανς από πολύ παλιά που δεν τους άρεσε αυτό και τους άρεσε το προηγούμενο, άλλοι με τους οποίους συνέβη το αντίθετο, σε αρκετούς δεν άρεσε κανένα (εκεί μπορεί να μπαίνει κι αυτό που λες περί αποστασιοποιημένης ματιάς, γιατί μπορεί να συνεχίζω να λατρεύω την παλιά τριλογία, αλλά μου άρεσε και η καινούρια. Φυσικά αγνοώ τα prequels). Γενικά είναι μεγάλη κουβέντα (και ακόμα μεγαλύτερη για το MCU) νομίζω και ο κάθε ένας έχει το προσωπικό του γούστο, οπότε δεν τελειώνει ποτέ :P 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5172
  • Reputation:   55380
  • Achievement Points:  5343
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

On 12/20/2019 at 4:21 PM, constantinople said:

Δεν είναι τυχαίο ότι το έκτρωμα του Rian Johnson άρεσε σε όσους δεν αρέσει γενικά το Star Wars. Πόσες κριτικές διάβασα στο εξωτερικό κι εδώ που γράφανε "μου άρεσε κι εμένα που δεν μ'αρέσει το star wars". Γι'αυτό πήρε 96% στους top critics.  Συγνώμη ρε παιδιά, αλλά αν θέλω να δω ταινία που δεν είναι Star Wars, υπάρχουν χιλιάδες να δω. Εγώ πάω στο σινεμά για να δω STAR WARS και αυτό ακριβώς περιμένω να μας δείξουν. Και το Last Jedi δεν ήταν Star Wars. Δεν μπορεί κάθε σκηνή του Star Wars, π.χ. στο A New Hope όπου ο Λουκ κοιτάει τους δυο ήλιους που δύουν να είναι ένα κόσμημα και πηγή έμπνευσης για τόσες γενιές και να έρχεται τώρα ο Johnson και να μας δείχνει τον Λουκ να ζουλάει το βυζί της αγελάδας. Αυτό είναι αηδία. Καλά που δεν μας τον έδειξε να χ@ζει κιόλας. Και δεν μπορεί ο άνθρωπος που έβλεπε μια σπίθα καλού στον χειρότερο κακό του σύμπαντος (Darth Vader) και ήταν πρόθυμος να θυσιάσει τη ζωή του για να τον σώσει, τώρα να μας λένε ότι επειδή φοβήθηκε ότι ο ανιψιός του είχε κακό μέσα του πήγε να τον σκοτώσει. Είναι γελοίο.

 

Και για του λόγου το αληθές...

 

328133012_LASTJEDIRISESKYWALJER.thumb.jpg.57efb69631158670067ea8cb7fca2dbe.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13776
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  124
  • Reputation:   592
  • Achievement Points:  124
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4849 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

18 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

 

Κοίτα, είχα δει τα prequels πολύ μικρός και μετά είδα και την παλιά τριλογία. Όντως δεν έχω μεγαλώσει με αυτές. Τώρα στη διαφορετική κρίση που έχω ως ταινιόφιλος και φαν, η ειδοποιός διαφορά είναι ότι στη δεύτερη επιλέγω να επικεντρωθώ 100% στο τι συμβαίνει και όχι στο πως και το γιατί, αγνοώντας δηλαδή τα σφάλματα. Π.χ. το ίδιο κάνω όταν πάω να δω Fast and Furius που ξέρω ότι θα βρω ένα εκατομμύριο ελαττώματα, αλλά έλα μωρέ πάμε να δούμε και ένα action movie με ντάπα ντούπα. Γι' αυτό και θεωρώ πως σε όσους άρεσε το Rise of the Skywalker τους άρεσε ακριβώς επειδή αγνόησαν όλα τα υπόλοιπα στοιχεία που έδειχναν το πόσο πρόχειρα προσπάθησαν να "διορθώσουν" πράγματα. Από όσο έχω καταλάβει από προσωπικές συζητήσεις, σε αρκετούς δεν άρεσε το Last Jedi ακριβώς για τους αντίθετους λόγους. Ήταν δηλαδή καλή ταινία, αλλά δε σεβόταν τους fans. Γενικά υπάρχουν πάρα πολλές απόψεις, υπάρχουν φανς από πολύ παλιά που δεν τους άρεσε αυτό και τους άρεσε το προηγούμενο, άλλοι με τους οποίους συνέβη το αντίθετο, σε αρκετούς δεν άρεσε κανένα (εκεί μπορεί να μπαίνει κι αυτό που λες περί αποστασιοποιημένης ματιάς, γιατί μπορεί να συνεχίζω να λατρεύω την παλιά τριλογία, αλλά μου άρεσε και η καινούρια. Φυσικά αγνοώ τα prequels). Γενικά είναι μεγάλη κουβέντα (και ακόμα μεγαλύτερη για το MCU) νομίζω και ο κάθε ένας έχει το προσωπικό του γούστο, οπότε δεν τελειώνει ποτέ :P 

 

Εννοείται πως το θέμα δεν εξαντλείται ούτε υπάρχει μια σωστή άποψη, απλά είναι ευκαιρία να μιλάμε και να ανταλλάσουμε απόψεις. Κάποιες σταθερές όμως που υπάρχουν δεν μπορούν να παραβλέπονται.

 

Επειδή όμως ανέφερες το FF που είναι άλλη μια σειρά ταινιών που αλλιώς ξεκίνησε κι αλλιώς κατέληξε. Δεν είναι κακό να υπάρχουν ένοχες απολαύσεις, όλοι έχουμε και καλά κάνουμε, πρέπει να έχουμε, την ασυνέπεια δεν μπορώ με ό,τι έχει προηγηθεί.:grr:

 

 

Επεξεργασία από Sakperi
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13776
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  124
  • Reputation:   592
  • Achievement Points:  124
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4849 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

On 20/12/2019 στο 4:21 ΜΜ, constantinople είπε:

 

  Αποκαλύψτε τα κρυμμένα περιεχόμενα

σε μεγάλο βαθμό το στήσιμο της τελικής λύσης θύμισε την ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΤΖΕΝΤΑΪ. Είχαμε μία μάχη γιγαντιαία, αλλά στην πράξη ήταν αντιπερισπασμός, ενώ ο μοναχικός ήρωας αντιμέτωπος με τις εσωτερικές του μάχες δίνει τον προσωπικό αλλά και ολοκληρωτικό αγώνα, χαρίζοντας την τελική λύση των πάντων. Υπήρξαν βέβαια και αρκετές διαφοροποιήσεις, αλλά εμένα ένας συνειρμός μου ήρθε.

 

Δεν είναι τυχαίο ότι το έκτρωμα του Rian Johnson άρεσε σε όσους δεν αρέσει γενικά το Star Wars. Πόσες κριτικές διάβασα στο εξωτερικό κι εδώ που γράφανε "μου άρεσε κι εμένα που δεν μ'αρέσει το star wars". Γι'αυτό πήρε 96% στους top critics.  Συγνώμη ρε παιδιά, αλλά αν θέλω να δω ταινία που δεν είναι Star Wars, υπάρχουν χιλιάδες να δω. Εγώ πάω στο σινεμά για να δω STAR WARS και αυτό ακριβώς περιμένω να μας δείξουν. Και το Last Jedi δεν ήταν Star Wars. Δεν μπορεί κάθε σκηνή του Star Wars, π.χ. στο A New Hope όπου ο Λουκ κοιτάει τους δυο ήλιους που δύουν να είναι ένα κόσμημα και πηγή έμπνευσης για τόσες γενιές και να έρχεται τώρα ο Johnson και να μας δείχνει τον Λουκ να ζουλάει το βυζί της αγελάδας. Αυτό είναι αηδία. Καλά που δεν μας τον έδειξε να χ@ζει κιόλας. Και δεν μπορεί ο άνθρωπος που έβλεπε μια σπίθα καλού στον χειρότερο κακό του σύμπαντος (Darth Vader) και ήταν πρόθυμος να θυσιάσει τη ζωή του για να τον σώσει, τώρα να μας λένε ότι επειδή φοβήθηκε ότι ο ανιψιός του είχε κακό μέσα του πήγε να τον σκοτώσει. Είναι γελοίο.

 

Το θέμα με τον χαρακτήρα του Λουκ ήταν ότι είχε ηρωποιηθεί στα μάτια του κοινού ως ο μέγιστος Τζεντάι μετά την καταστροφή του Αυτοκράτορα. Η αλήθεια όμως είναι ότι δεν είχε και τη μακρόχρονη εκπαίδευση των Τζεντάι που προηγήθηκαν, π.χ. Γιόντα, Μέις Γουίντου. Βάλε και το γεγονός ότι έφερε το βάρος του να είναι ο γιος του πιο μισητού ανθρώπου που αιματοκύλησε το γαλαξία, κάτι αντίστοιχο των SS. Αυτό εκμεταλεύτηκε ο Τζόνσον και παρουσίασε μια εκδοχή Λουκ που ξάφνιασε πολλούς αλλά τον έκανε πιο αληθινό αφού ήταν ένας άνθρωπος με αδυναμίες. Κι εμένα με ξάφνιασε αλλά το έκανε τόσο καλά που μπορώ να το αποδεχτώ. 

 

Όσο για τον τίτλο, σε κάποια χώρα δεν θυμάμαι σε ποιά μεταφράστηκε ως η Ανάσταση των Σκάιγουωκερ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Εγώ 

FB_IMG_1577055371514.thumb.jpg.221768e85f1a7767529a42cc17bd0e84.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5172
  • Reputation:   55380
  • Achievement Points:  5343
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Ωραίο το μουστακάκι σου! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Επίσης

Εσάς σας έδωσαν από αυτό ή μπορώ να σας κοροϊδεύω ελεύθερα; :lol:

 

20191223_103830.thumb.jpg.dcc64f9480c310a6431168458b55ac90.jpg20191223_103917.thumb.jpg.2744b6658886090474038af3bbccb2fb.jpg

 

:dance:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5172
  • Reputation:   55380
  • Achievement Points:  5343
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

AMAN! Τι'ν'τούτο; Που στο δώσανε;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Το έδιναν στα παιδάκια στα village στο ταμείο.. ντράπηκα λίγο και ζήτησα κι εγώ ένα από την κοπέλα.. Δεν μου χάλασε χατήρι χαχα :lol:

 

(Χθες πήγα Κυριακή... οπότε φαντάζομαι τα έδιναν στην πρεμιέρα;; μάλλον.. γιατί μου είπε πάρε είναι από τα τελευταία :D )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ωχ τι είναι αυτό; Πρώτη μέρα πήγα σχετικά νωρίς το απόγευμα, το δώσανε σε βραδινή προβολή;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5172
  • Reputation:   55380
  • Achievement Points:  5343
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

1 hour ago, mr-d said:

Το έδιναν στα παιδάκια στα village στο ταμείο.. ντράπηκα λίγο και ζήτησα κι εγώ ένα από την κοπέλα.. Δεν μου χάλασε χατήρι χαχα :lol:

 

(Χθες πήγα Κυριακή... οπότε φαντάζομαι τα έδιναν στην πρεμιέρα;; μάλλον.. γιατί μου είπε πάρε είναι από τα τελευταία :D )

 

AAAAAARRRRRRGGGGGGGHHHHHHHH!! Εγώ που είχα βγάλει τα εισητήρια από το σπίτι (pre-order) δεν πλησίασα στο ταμείο! 

 

:NoNo: :shit2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  59
  • Reputation:   255
  • Achievement Points:  59
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Έλα,ρε σοβαρά;

Ωραίο αναμνηστικο,κι εγώ από το σπίτι είχα κλήσει εισιτήριο όταν πήγα την Τετάρτη,οποτε ούτε εγώ πήρα.

Ντάξει,μεγάλη βλακεία τους να το δίνουν σε ανθρωπους που έκλειναν εισιτήριο εκείνη την ώρα και όχι στους φαν που είχαν κάνει κράτηση.

Αλλά μιλάμε για την εταιρία που εδωσε λεφτά να γυριστεί η καινούρια ταινία του Σεφερλη...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για το ότι δεν ισχύει πάντως μονάχα το "μαύρο" και το "άσπρο", όσον αφορά τους Jedi και τους Sith, δεν προκύπτει από αμπελοφιλοσοφίες, αλλά απ' όσο γνωρίζω υποστηρίζεται σε πολύ μεγάλο βαθμό από τη βιβλιογραφία του franchise! Έτσι τουλάχιστον μου 'χε πει φίλος που είχε αγοράσει & διαβάσει αρκετές αμερικανικές νουβέλες! Αν και δε γνωρίζω συγγραφείς, νομίζω πως τις νουβέλες στις 2 πρώτες τριλογίες τις είχε γράψει ο ίδιος ο George Lucas. Κάνω λάθος; Όπως και να 'χει, δε μου ακούγεται πολύ "ξένος" ο όρος. Ίσως χρησιμοποιήσουν περισσότερους "γκρι Τζεντάι" σε εκείνον τον μακρινό γαλαξία που φημολογείται (?) ότι θα ξεκινήσουν νέες σειρές, με άλλους εξωγήινους, σε άλλους κόσμους που φαντάζομαι ότι θα έχουν στήσει ένα δικό τους κοινωνικοπολιτικό σύστημα, μαθαίνοντας παράλληλα για τη Δύναμη και χρησιμοποιώντας την. Θα προτιμούσα να δω κάτι σαν το "The Mandalorian" πάντως, με prequels κτλ. που συμπληρώνει το ίδιο σύμπαν, αλλά να πω την αλήθεια..σκορδοκαΐλα μου. Εγώ το σύμπαν του "Star Trek" είναι αυτό που λατρεύω και στο παραμύθι που λέγεται "Star Wars" ας κάνουν ότι θέλουν πια. :PPP:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33868
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εγω πήγα και το είδα χωρίς funs & haters. Γενικά αυτή την ιστορία με τους funs & haters τη θεωρώ τραγική. Σε όλα τα επίπεδα. Μπάλα, ταινίες κόμικ...φτου φτου μακριά από εμάς. Τελείως παιδιάστικο και ανώριμο. Να είσαι λέει fun του Μέσι και hater του Ρονάλντο. Πόσο είσαι? 7 χρονών?

 

Πάμε παρακάτω.

 

Η ταινία για εμένα ήταν διασκεδαστική. Δυόμιση ώρες στο σινεμά πέρασαν σαν νεράκι.

Επίσης είχε πάρα πολλά checks ώστε να ικανοποιήσει οοοοοολους τους fans Και haters αυτού του κόσμου . Τα Βάζω σε spoiler Για ευνόητους λόγους.

Spoiler

Εμφάνιση όλων των ηρώων των προηγούμενων starwars σαν έναν αποχαιρετισμό στα όπλα - check

Εμφάνιση Paladin σαν υπερκακός- check

Καταπόντιση Rose γιατί δεν μας άρεσε στο 8 (αλήθεια αυτός ο Finn σε πόσα ταμπλό το παίζει?) - check

Πιο πολύ Imperial march γιατί στο 8 δεν είχε πολύ. - check

Πιο πολύ σπασμένο καπέλο darth vader γιατί στο 8 δεν είχε πολύ. - check

Kylo Ren ξαναβάλε τη μάσκα, τι σόι κακός είσαι? - check

Βάλε γλυκούλικα χνουδωτά ζωάκια - καραcheck

Ξαναδείξε το τέλος του 6 από άλλη σκοπιά - σουπερcheck

Βάλε τη Ray και τον Benn να φιλιούνται ακόμα και αν δεν γίνει κάτι τελικά - check

 

 

Παρόλα αυτά είχε μια βασική απουσία που για ταινία Disney μου έκανε εντύπωση.

 

Spoiler

Που πήγε η αγάπη ωρέ παιδιά? Ο έρωτας?

O Finn έπαιξε σε κιτρινόμαυρο ταμπλο (όχι δεν είναι ΑΕΚ - αν δεν κατάλαβες το αστείο βουρ για το σινεμά) και τελικά ΤΙΠΟΤΑ??????

Η Ray είχε FInn, Pau, Benn και τελικά ένα τζούφιο φιλάκι?

ΤΙ ΦΑΣΗ?

ΚΑΤΑΡΡΈΟΥΝ ΟΙ ΑΞΙΕΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ

 

Τέλος αν πραγματικά είναι η τελευταία ταινία αυτού του SAGA

 

Spoiler

Σκοτώνουμε τη Ray και ξεμπερδεύουμε. Αει σιχτίρ πια με τους Jedi. 

Αφήνοντάς την ζωντανή τι καταλάβαμε?

 

 

Δύσκολο νομίζετε το έχουν το STAR WARS 10 - ΞΑΝΑΜΑΝΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΤΩΝ JEDI???

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Την είδα πέρυσι (την σχολιάζω φέτος :D )  Την ευχή μου να'χεις @Kurdy Malloy. Αυτή σου η ατάκα ότι τα Star Wars ήταν πάντα για ανήλικους με βοήθησε σε πάρα πολλές σκηνές :) 

 

Αδυνατώ να μπω στα τι έκανε ο προηγούμενος σκηνοθέτης, τι αυτός κ.ο.κ. Θεμιτές και κατανοητές οι αναλύσεις και το πάθος, αλλά... Όντως αυτή η ταινία έφερνε κάπως προς την Επιστροφή των Τζεντάι. Πολύ πολύ λιγότερο όμως από το όσο έφερναν οι 2 προηγούμενες στις αντίστοιχες αρχικές 2. Συνολικά, αυτό που κρατάω είναι πως αυτή εδώ ήταν η μοναδική ταινία της 3ης τριλογίας που θέλω να ξαναδώ :) Σαφώς και θα ξαναδώ και τις άλλες. Εδώ έχω κατσει και έχω ξαναδεί τα εκτρώματα της 2ης τριλογίας ξανά :lol: Αυτή εδώ όμως, παρά τις άπειρες σκηνές που δεν με αφορούσαν διότι πλέον είμαι 47, είχε αρκετό τζέρτζελο, χαβαλέ και ενδιαφέρον για να θέλω να την ξαναδώ. Δεν ξέρω τι ακριβώς φταίει για να κάτσω να γράψω αναλύσεις επί αναλύσεων :) Ξέρω απλώς το feeling :) Και βγήκα από το σινεμά κεφάτος :) Money well spent :cool: 

 

:cheers5: 

 

 

edit Αυτή που ΔΕΝ έχω δει είναι το Rogue One. :) Έχω δει μέχρι ένα σημείο, τη σταμάτησα για κάποιο λόγο, δεν μου έχει κάνει κλικ να την συνεχίσω. Χωρίς να την έχω απορρίψει βέβαια :)

Αυτό που μάλλον με εμποδίζει να την συνεχίσω είναι το ότι δεν έχει happy ending. Ναι, οκ, πέτυχαν τον σκοπό τους θυσιαζόμενοι, αλλά you get the point :) Και δεν θα είναι όπως στο Empire Strikes Back που έρχεται η επόμενη ταινία και σε φτιάχνει :) Ο χαρακτήρας με τον οποίο θα δεθώ, πάπαλα :) 
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29478
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  771
  • Reputation:   6421
  • Achievement Points:  772
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3898 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.