Μετάβαση στο περιεχόμενο

Star Wars (new trilogy / spin-offs) (2015- )


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12966
  • Reputation:   94908
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4645 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

7 ώρες πριν, Lord Makro είπε:

Τζάμπα εκπαιδεύονταν οι Τζεντάι από παιδιά για χιλιάδες χρόνια - απλά αυτοσυγκέντρωση ήθελε το πράγμα :P

 

Κοίτα, για να γίνει κάποιος Τζεντάι θέλει εκπαίδευση πολλών χρόνων. Απλά υπάρχουν και κάποια φυντάνια που είναι ταλέντα και περνάνε δύο-δύο τις τάξεις. :lol:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5255
  • Reputation:   56162
  • Achievement Points:  5427
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

SKYWALKER: Η ΞΕΦΤΙΛΑ

946883644_SKYWALKERHKSEFTILA.jpg.b5040b715d85ad8fe7bd0520a65bc438.jpg

 

Χαίρετε, χαίρετε!  :) 

 

Μετά την επίσημη απόδοση στα ελληνικά του The Rise of Skywalker ως Skywalker: Η Άνοδος,

από την εταιρία διανομής, θεωρώ πλέον ότι έχουμε φτάσει σε νέα επίπεδα ασχετοσύνης,

για να μην πω... αγραμματοσύνης, όσον αφορά την απόδοση τίτλων ταινιών στα Ελληνικά. 

 

:wall:

 

Τουλάχιστον στο παρελθόν όταν απέδιδαν το A View to a Kill ως Επιχείρηση Κινούμενος Στόχος, υπήρχε ένας λυρισμός!

 

Να είμαστε λοιπόν ευγνώμονες που τα προηγούμενα Star Wars βγήκαν στο παρελθόν όπου δεν ήταν στο... τιμόνι οι σημερινοί κύριοι και έτσι γλιτώσαμε από τα:

 

Jedi: Η Επιστροφή

Sith: Η Εκδίκηση

Clones: H Επίθεση

Empire: Η Αντεπίθεση

 

:trixes:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11180
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3546 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Απ όσο καταλαβαίνω απέφυγαν την χρήση άρθρου για να μην προδωσουν από τον τίτλο αν πρόκειται για του/της/των Skywalker. Παρόλα αυτά σίγουρα μπορούσε να βρεθεί κάτι πιο δημιουργικό για να είναι όλοι ευχαριστημένοι αντί να νιώθουμε ότι εκφωνεί τον τίτλο ο Yoda :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5255
  • Reputation:   56162
  • Achievement Points:  5427
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Τις ίδιες συζητήσεις είχαμε το 1983 με το Return of the Jedi, αν είναι H Επιστροφή του Τζεντάι ή Η Επιστροφή των Τζεντάι. Τελικά προτιμήθηκε το ΤΩΝ επειδή μαζί με τον Λουκ επανήλθαν και οι Τζεντάι ως σύνολο, θεωρητικώς.

 

Και τις ίδιες συζητήσεις είχαμε με το The Last Jedi, για το αν επρόκειτο για Οι Τελευταίοι Τζεντάι, Η τελευταία Τζεντάι ή ο Τελευταίος Τζεντάι. Εδώ παρόλο που ο σκηνοθέτης είπε σε συνέντευξη πολύ πριν την κυκλοφορία της ταινίας ότι ο τίτλος είναι ενικός και αναφέρεται στον Λουκ, το οποίο δεν ήταν σπόιλερ εφόσον όλοι ξέραμε από την προηγούμενη ταινία ότι ο Λουκ ήταν ο τελευταίος Τζεντάι, οι δικοί μας έβαλαν... στην τύχη το Οι Τελευταίοι Τζεντάι, αλλά ας πούμε ότι βάζουμε και τη Ρέι μέσα και περνάει.

 

Εδώ τώρα θα μπορούσαμε να έχουμε: Η Άνοδος του Σκαϊγουόκερ, Η Άνοδος της Σκαϊγουόκερ και Η Άνοδος των Σκαϊγουόκερ. Τα πρώτα 2 θα μπορούσαν να θεωρηθούν σπόιλερ (το πιο από τα δύο ισχύει θα το μάθουμε στην ταινία), αλλά το τελευταίο θα μπορούσε να προκριθεί με το ίδιο κριτήριο που βγήκε και το Η Επιστροφή των Τζεντάι, δηλαδή ότι όποιος κι αν είναι ο Σκαϊγουόλκερ που... ανεβαίνει, ανεβάζει και τους προγόνους του.

 

Και θα ήταν και σωστό γραμματικά αντί γι'αυτό το κακόηχο επίγραμμα που αν το καλοσκεφτεί κανείς, δεν σημαίνει απολύτως τίποτα.

 

Δεν έχω ξανασυναντήσει πιο αποτυχημένο τίτλο σε ταινία του ενδιαφέροντος μου. :( 

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29538
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   882
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3892 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Όπα, σε μια βδομάδα δεν βγαίνει; Πότε πέρασε τόσο γρήγορα ο καιρός;:)

Εγώ πάντως είμαι ίσως από τους λίγους που περιμένουν να δουν καλή ταινία. Ίσως βέβαια κι επειδή δεν είχα δει μικρός τις πρώτες ταινίες. Τις είδα όλες μαζί (και τις οχτώ της βασικής σειράς) τα τελευταία δύο χρόνια. Μού άρεσαν πολύ οι ταινίες της πρόσφατης τριλογίας κι ευελπιστώ η τελευταία να αποτελέσει ιδανικό κλείσιμο:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  59
  • Reputation:   255
  • Achievement Points:  59
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Και εγώ θα το δω την επόμενη εβδομάδα.Ειμαι φαν των ορίτζιναλ ταινιών αλλά και των πρικουελ,τα οποία ποτέ δεν κατάλαβα γιατί οι νερντς τόσα χρόνια τα αντιμετωπίζουν σα το διαολο.Aν εξαιρέσουμε τον Jar Jar και κάποιες γλυκαναλατες σκηνές "ρομάντζου" στο Attack of the clones,θεωρώ ότι αυτές οι ταινίες μια χαρά στέκονται δίπλα στα πρώτα.

Το μόνο που πραγματικα με ενοχλεί στην τωρινή σειρα ειναι το συνεχομενο ριμέικ παλιων σκηνών στο Force Awakens και o τρόπος που κατέληξε ο χαρακτηρας του Luke στο Last Jedi.

Μου άρεσε πολύ το Solo και το Rogue One,πολύ περισσότερο από τα καινούργια  "κυρίως" επεισόδια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11180
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3546 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Κι εγώ φέτος μπήκα επίσημα στον κόσμο του Star Wars. Για την ακρίβεια αυτή την βδομάδα που πέρασε, είδα τα 1-6 σαν προετοιμασία για το 9. Έχω δει και τα 7,8, Rogue One και Solo στο σινεμά ενώ τα 4,5 τα είχα ξαναδεί πέρσι το καλοκαίρι κιόλας. Ωραία εμπειρία ήταν να τα βλέπω μαζεμένα λοιπόν, κι εγώ δεν βρήκα τόσο τραγικά τα πρίκουελ αν και αναγνώρισα την ύπαρξη κάποιων από τα προβλήματα που τους προσάπτουν. Αντίστοιχα, κι εμένα μ'άρεσαν στο σινεμά τα 7-8, αλλά δεν είχα γνώση των παλιών, οπότε δεν ήταν ολοκληρωμένη η άποψή μου. Τώρα θα ξαναδώ τα 7-8 έχοντας δει τα παλιότερα και είμαι περίεργος πώς θα μου φανούν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3124
  • Reputation:   23738
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2964 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

23 ώρες πριν, constantinople είπε:

Δεν έχω ξανασυναντήσει πιο αποτυχημένο τίτλο σε ταινία του ενδιαφέροντος μου.

Μπιτς πλιζ

image.jpeg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5255
  • Reputation:   56162
  • Achievement Points:  5427
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Nope, τουλάχιστον αυτός ο τίτλος φέρνει γέλιο! :)

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Οι πρώτες αντιδράσεις, όπως καταγράφονται σε αυτό το spoiler free άρθρο του Variety, μου είναι άκρως ενθαρρυντικές. Μιλάνε για καλή ταινία και εστιάζουν στο σενάριο και όχι στα εφέ. 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2612
  • Reputation:   16027
  • Achievement Points:  2662
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5336 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Λοιποοοοον...!!   Πηγα ειδα απηλθα!

 

Δεν θελω να κανω σποιλερ οποτε θα πω απλα οτι ξεκινησε πολυ ευχαριστα με πολυ περιπετεια και πιο δομημενο σεναριο απο το Last Jedi αλλα προς το τελος ειδαμε και μερικα παρατραβηγμενα πραγματα. Ειχε παντως πολλες πληροφοριες και νομιζω οτι θα μπορουσαν να τις εχουν απλωσει και στις αλλες δυο ταινιες και να κοψουν απο κεινες αλλα πραγματα. Γενικα καλα περασα (ειναι star wars πως να το κανουμε) αλλα δεν μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκα κιολας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3124
  • Reputation:   23738
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2964 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Μην ακούτε τον αποπάνω.

 

ΓΑ

 

ΜΑ

 

ΤΟ

 

Να δεχθώ ότι είχε 2-3 Ντισνεϊνιές. Πέρα από αυτές είναι τουλάχιστον στο επίπεδο του Rogue One, μπορεί και καλύτερο. Περισσότερα σχόλια όταν θα το έχει δει περισσότερος κόσμος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5255
  • Reputation:   56162
  • Achievement Points:  5427
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Το είδα 1η μέρα 1η παράσταση στα Village. Μου άρεσε πολύ. Συνεχόμενη δράση, συνεχόμενες εξελίξεις, αν ανοιγοκλείσεις τα μάτια σου θα χάσεις την εξέλιξη.

 

Και αυτό το κάνει γιατί έχει τόσο χώρο να καλύψει, τόσα νήματα της πλοκής να ολοκληρώσει που άνετε θα μπορούσε να απλωθεί σε 3 ταινίες.

 

Το κυριότερο: Διορθώνει ΚΑΘΕ Μ@Λ@ΚΙ@ που έκανε ο Rian Johnson στο The Last Jedi. Και το κάνει όσο καλύτερα μπορεί να διορθωθεί ανάλογα με το μέγεθος της συγκεκριμένης Μ@Λ@ΚΙ@Σ. Σκεφτείτε οτιδήποτε θα μπορούσατε να είχατε ένσταση στην ταινία του Rian Johnson, και να είστε σίγουροι ότι θα δείτε ότι στο μέγεθος του δυνατού διορθώνεται, ακόμη και με μία ατάκα. Μέχρι και το Holdo Maneuver δεν άφησε να μας κατατρέχει! ΑΠΕΙΡΟ :respect:

 

Το κοινό χειροκρότησε σε 3 σημεία της ταινίας. Το πρώτο ήταν μόλις φάνηκε ο τίτλος STAR WARS, τα άλλα δύο μόλις διορθώθηκαν δύο καραμπινάτες Μ@Λ@ΚΙΕΣ του Rian Johnson εναντίον αγαπημένων χαρακτήρων και αποδόθηκε δικαιοσύνη.

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11180
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3546 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Μακραν αδιαφορη ταινια. Ξεκιναει στην αρχη και βλεπεις διαφορα περιεργα κοψιματα με ατακες της Λεια που προφανως γυρισαν πριν το σεναριο αυτης της ταινιας, ειναι απομειναρια απο τα παλια γυρισματα, και πραγματικα μου θυμισε αυτα τα αρκουδακια που τα πατας και εχουν μεσα συγκεκριμενες ηχογραφημενες φρασεις. Προφανως ο,τι μπορουσαν εκαναν δεν λεω, αλλα ολη η εισαγωγη που εχει αρκετη Λεια μου φανηκε να εχει ενα περιεργο μονταζ, με διαλογους που προσπαθουν να βγαλουν νοημα χωρις να ειναι γραμμενοι ετσι εξαρχης. Κατα τ'αλλα ολα στα γρηγορα. Τρεχει τρεχει η ταινια και δεν προλαβαινεις, πανε απο δω, πανε απο εκει, γινονται διαφορα με τοσο γρηγορο ρυθμο που λες παρτε μια ανασα ρε παιδια βοηθεια. 2 ταινιες κοιμοντουσαν και μας κρυβανε τα παντα και τωρα σου πεταει πληροφοριες συνεχεια και δεν σε αφηνει να τις αφομοιωσεις. Αστειακια που ωρες ωρες το παρακανουν, κλασικα Disney, παντως ειναι ισως η πρωτη ταινια που γελασα με 1-2 ατακες C3PO. Αλλα γενικα το χιουμορ λιγο ξεμπαρκο. Εννοειται πολυ fan service, μιμηση Endgame σε πολυ μικροτερο και φτηνο βαθμο θα πω εγω. Δεν προσπαθησαν και πολυ για την εκτελεση αλλα θελαν και να ικανοποιησουν φαν. Αν ειναι να το χεσεις στο fan service, κανε το σωστα εγω λεω. Ειχε και καποιες πολυ ωραιες σκηνες, που κυριως παραπεμπουν στα κλασικα Star Wars. Τα υπολοιπα, δεν ξερω. Κλεινει δηλαδη πλοκες κλπ απο την νεα τριλογια αλλα ειναι τοσο αδιαφοροι οι β χαρακτηρες τυπου Φιν, Πο κλπ που δεν σε νοιαζει καν να σου δωσει ενα κλεισιμο γι'αυτους. Δεν το εχουν κερδισει. Η κλιμακωση μ αρεσε περισσοτερο, αν και κλισε και σιγουρα κατι που εχουμε ξαναδει τοσο σε αλλες ταινιες οσο κ στο ιδιο το Star Wars με μια γενικοτερη εννοια. Τωρα υπαρχουν καποιες επιλογες που θα εκνευρισουν καποιους πιστους φαν σιγουρα. Εναν που του αρεσει σαν συμπαν αλλα δεν εχει επενδυσει και τοσο ισως πει "οκ βλακεια αυτο εδω που κανανε αλλα παμε παρακατω". Απλα δηλαδη ξενερωσα θεωρω. Δεν περασα καν τοσο καλα, σαν ταινια δεν με διασκεδασε περα απο 2-3 σκηνες. Δεν εχει να κανει με τις σεναριακες επιλογες σαν καταληξη, που πιθανον να χαλασουν αλλους σκληροπηρυνικους, απλα βγαζει ολο αυτο το πραγμα κατι τοσο βιομηχανοποιημενο και ανουσιο που δεν σε ψηνει σαν ταινια. Μπορει να εχει ψηγματα θεματικων μεσα αλλα δεν εκτελουνται σωστα θεωρω. Δεν ξερω ποσο να βαλω, ενα 6,5/10; Καπου εκει. Μαλλον η 2η λιγοτερο αγαπημενη μου ταινια Star Wars μετα το Phantom Menace. Για Attack of the Clones το σκεφτομαι, ισως το προτιμω ισως οχι. Αυτα απο μενα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3124
  • Reputation:   23738
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2964 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

12 ώρες πριν, constantinople είπε:

Το κοινό χειροκρότησε σε 3 σημεία της ταινίας. Το πρώτο ήταν μόλις φάνηκε ο τίτλος STAR WARS, τα άλλα δύο μόλις διορθώθηκαν δύο καραμπινάτες Μ@Λ@ΚΙΕΣ του Rian Johnson εναντίον αγαπημένων χαρακτήρων και αποδόθηκε δικαιοσύνη.

Αν δε σου κάνει κόπο μου λες ποια σημεία εννοείς; Γιατί στο δικό μου σινεμά χειροκρότημα έπεσε σε ένα σημείο πλην της αρχής και δεν ανταποκρίνεται στην περιγραφή. Σε σπόιλερ πληζ ;) 

 

Πάντως σήμερα γελάω με όλους αυτούς που λένε ότι είδαν σε avant premier μία ταινία ξέροντας ότι θα της βάλουν 1/10 και είχαν γραμμένη κριτική από χθες στις 10. Δηλαδή πότε και πού την είδατε ρε παληκάρια; Και αλήθεια αυτό το να βλέπω κάτι που ξέρω ότι δε θα μου αρέσει τι φάση; Το κάνουν σε όλα τα πράματα στη ζωή τους; :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5255
  • Reputation:   56162
  • Achievement Points:  5427
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

ΟΚ, εσείς οι υπόλοιποι μην ανοίξετε τα σπόιλερ, περιέχουν πληροφορίες για χαρακτήρα που δεν περίμενα ούτε φανταζόμουν ότι θα βλέπαμε σε αυτή την ταινία:

 

Spoiler

Η πρώτη φορά που χειροκροτήσαμε ήταν όταν ο Λουκ έπιασε το φωτόσπαθο που πέταξε Rey και το χειροκρότημα κορυφώθηκε όταν της είπε "Δεν είναι τρόπος αυτός να φέρεσαι σε ένα όπλο των Τζεντάι". Προσωπικά μόλις είπε αυτή την ατάκα ο Λουκ, πόνεσαν τα χέρια μου από το χειροκρότημα!

 

Η δεύτερη φορά ήταν όταν είδαμε τον Χαν. Τίποτε δεν με είχε προετοιμάσει για την εμφάνιση του στην ταινία και μου ήρθε... κόλπος!!

 

Εσένα που χειροκροτήσανε;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3124
  • Reputation:   23738
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2964 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Spoiler

στο φιλάκι

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51



τίποτα. δεν την έχω δει ακόμα. ζήλεψα όμως που κοπανάτε spoiler που δεν ανοίγω και είπα να χώσω και εγώ ένα :D έτσι, για την αλητεία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3124
  • Reputation:   23738
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2964 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

8 λεπτά πριν, germanicus είπε:

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

 


τίποτα. δεν την έχω δει ακόμα. ζήλεψα όμως που κοπανάτε spoiler που δεν ανοίγω και είπα να χώσω και εγώ ένα :D έτσι, για την αλητεία.
 

 

 

 Πω πω! Ναι ρε συ! Καθόλου δεν το είχα σκεφτεί!

 

Spoiler

Όποιος δεν άνοιξε το προηγούμενο σπόιλερ και ούτε και αυτό μπράβο του! Είναι βράχος ηθικής. Κρίμα που δεν ανοίγει σπόιλερζ για να το δει και να πάρει τα εύσημα :PPP:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13776
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  124
  • Reputation:   592
  • Achievement Points:  124
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4870 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

12 ώρες πριν, Tsaklas είπε:

Μακραν αδιαφορη ταινια. Ξεκιναει στην αρχη και βλεπεις διαφορα περιεργα κοψιματα με ατακες της Λεια που προφανως γυρισαν πριν το σεναριο αυτης της ταινιας, ειναι απομειναρια απο τα παλια γυρισματα, και πραγματικα μου θυμισε αυτα τα αρκουδακια που τα πατας και εχουν μεσα συγκεκριμενες ηχογραφημενες φρασεις. Προφανως ο,τι μπορουσαν εκαναν δεν λεω, αλλα ολη η εισαγωγη που εχει αρκετη Λεια μου φανηκε να εχει ενα περιεργο μονταζ, με διαλογους που προσπαθουν να βγαλουν νοημα χωρις να ειναι γραμμενοι ετσι εξαρχης. Κατα τ'αλλα ολα στα γρηγορα. Τρεχει τρεχει η ταινια και δεν προλαβαινεις, πανε απο δω, πανε απο εκει, γινονται διαφορα με τοσο γρηγορο ρυθμο που λες παρτε μια ανασα ρε παιδια βοηθεια. 2 ταινιες κοιμοντουσαν και μας κρυβανε τα παντα και τωρα σου πεταει πληροφοριες συνεχεια και δεν σε αφηνει να τις αφομοιωσεις. Αστειακια που ωρες ωρες το παρακανουν, κλασικα Disney, παντως ειναι ισως η πρωτη ταινια που γελασα με 1-2 ατακες C3PO. Αλλα γενικα το χιουμορ λιγο ξεμπαρκο. Εννοειται πολυ fan service, μιμηση Endgame σε πολυ μικροτερο και φτηνο βαθμο θα πω εγω. Δεν προσπαθησαν και πολυ για την εκτελεση αλλα θελαν και να ικανοποιησουν φαν. Αν ειναι να το χεσεις στο fan service, κανε το σωστα εγω λεω. Ειχε και καποιες πολυ ωραιες σκηνες, που κυριως παραπεμπουν στα κλασικα Star Wars. Τα υπολοιπα, δεν ξερω. Κλεινει δηλαδη πλοκες κλπ απο την νεα τριλογια αλλα ειναι τοσο αδιαφοροι οι β χαρακτηρες τυπου Φιν, Πο κλπ που δεν σε νοιαζει καν να σου δωσει ενα κλεισιμο γι'αυτους. Δεν το εχουν κερδισει. Η κλιμακωση μ αρεσε περισσοτερο, αν και κλισε και σιγουρα κατι που εχουμε ξαναδει τοσο σε αλλες ταινιες οσο κ στο ιδιο το Star Wars με μια γενικοτερη εννοια. Τωρα υπαρχουν καποιες επιλογες που θα εκνευρισουν καποιους πιστους φαν σιγουρα. Εναν που του αρεσει σαν συμπαν αλλα δεν εχει επενδυσει και τοσο ισως πει "οκ βλακεια αυτο εδω που κανανε αλλα παμε παρακατω". Απλα δηλαδη ξενερωσα θεωρω. Δεν περασα καν τοσο καλα, σαν ταινια δεν με διασκεδασε περα απο 2-3 σκηνες. Δεν εχει να κανει με τις σεναριακες επιλογες σαν καταληξη, που πιθανον να χαλασουν αλλους σκληροπηρυνικους, απλα βγαζει ολο αυτο το πραγμα κατι τοσο βιομηχανοποιημενο και ανουσιο που δεν σε ψηνει σαν ταινια. Μπορει να εχει ψηγματα θεματικων μεσα αλλα δεν εκτελουνται σωστα θεωρω. Δεν ξερω ποσο να βαλω, ενα 6,5/10; Καπου εκει. Μαλλον η 2η λιγοτερο αγαπημενη μου ταινια Star Wars μετα το Phantom Menace. Για Attack of the Clones το σκεφτομαι, ισως το προτιμω ισως οχι. Αυτα απο μενα.

 

Δεν περίμενα να το πω ποτέ αλλά είναι μεγάλη απογοήτευση, στημένη εντελώς στο πόδι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5255
  • Reputation:   56162
  • Achievement Points:  5427
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

1 hour ago, Kurdy Malloy said:
  Reveal hidden contents

στο φιλάκι

 

 

Εμένα για κάποιο λόγο γελάσανε μερικοί εκεί. Το γέλιο το αρνητικό που γελάς δυνατά σαν να λες "ναι, καλά". Προσωπικά το πως τελείωσε αυτή η σκηνή ήταν το μόνο που δεν μου άρεσε αν και κατανοώ γιατί το θεώρησαν αναγκαίο να το χειριστούν έτσι: Επέλεξαν να μιμηθούν τον παρόμοιο χειρισμό του ανάλογου θέματος στο Return of the Jedi. Εκεί ήταν απαραίτητο να γίνει κάτι τέτοιο, εδώ όμως όχι.

 

Όσο για την ονοματολογία της ταινίας και την σχετική γκρίνια που έγραψα σε προηγούμενο μήνυμα, Η ΑΝΟΔΟΣ ΤΩΝ ΣΚΑΪΓΟΥΟΚΕΡ όχι μόνο θα έστεκε αλλά θα ήταν και πολύ ταιριαστή. Επιπλέον ο μεταφραστής δεν ξέρει πως να χειριστεί το όνομα Σκάιγουόκερ ούτε μέσα στην ταινία. Εκεί που κάποιος λέει "the last Skywalker" προς το τέλος της ταινίας, γράφει στους υπότιτλους "την τελευταία των Σκάιγουόκερ" ενώ αυτός που το λέει είναι ξεκάθαρο ότι αναφέρεται στον KYLO REN που είναι γιος της Λέια. Αλλάζει όλη τη σημασία του διαλόγου σε σημείο που να μην βγαίνει νόημα και όσοι δεν πρόσεξαν τα αγγλικά να σκεφτούν " μα τι λέει αυτός τώρα; " :moutra2:

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13776
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  124
  • Reputation:   592
  • Achievement Points:  124
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4870 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

30 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Όσο για την ονοματολογία της ταινίας και την σχετική γκρίνια που έγραψα σε προηγούμενο μήνυμα, Η ΑΝΟΔΟΣ ΤΩΝ ΣΚΑΪΓΟΥΟΚΕΡ όχι μόνο θα έστεκε αλλά θα ήταν και πολύ ταιριαστή. Επιπλέον ο μεταφραστής δεν ξέρει πως να χειριστεί το όνομα Σκάιγουόκερ ούτε μέσα στην ταινία. Εκεί που κάποιος λέει "the last Skywalker" προς το τέλος της ταινίας, γράφει στους υπότιτλους "την τελευταία των Σκάιγουόκερ" ενώ αυτός που το λέει είναι ξεκάθαρο ότι αναφέρεται στον KYLO REN που είναι γιος της Λέια. Αλλάζει όλη τη σημασία του διαλόγου σε σημείο που να μην βγαίνει νόημα και όσοι δεν πρόσεξαν τα αγγλικά να σκεφτούν " μα τι λέει αυτός τώρα; " :moutra2:

 

Ναι το πρόσεξα κι εγώ αυτό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  59
  • Reputation:   255
  • Achievement Points:  59
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Constantinople,ήμουν και εγώ εχτές στην πρεμιέρα στο Village στην Atmos αίθουσα.

Spoiler

Όταν έπιασε το φωτογράφο ο Luke έγινε χαμός.Οντως ο Ryan Johnson το παράκανε,ένιωσα στην αίθουσα ότι ο κόσμος την είχε ανάγκη αυτή τη σκηνή,φαντάζομαι ότι και στο εξωτερικό το ίδιο θα γίνει.

Το φινάλε μου φάνηκε πολυ περιεργο.Στο μοντάζ με τους πλανήτες έπρεπε να δούμε και κάποιον από τα πρικουελ,αντί αυτού βλέπουμε τον Wicket και τη γυναίκα του.

Γιατί η Ray έθαψε τα φωτοσπαθα;Μια χαρά λειτουργούσαν,θα μπορούσε να δώσει ένα στον Finn που φάνηκε να αισθάνεται τη δύναμη.Αλλα άστο σου λέει Jedi Order τρίτη και φαρμακερή;

Πέρασε όλη της τη ζωή σε έναν έρημο πλανήτη (στην κυριολεξία)για να καταλήξει απλα στο τελος σε έναν ίδιο με μόνη παρέα τον BΒ 8;

Δεν ξέρω,μου φάνηκε ιδιαιτερα λυπηρο φινάλε,o Luke ήθελε πάντα να φύγει από τον Tattooine για να γίνει κάτι καλύτερο από αυτό που του είχε επιλέξει η μοίρα,δεν καταλαβαίνω τι θέλει να πει αυτό το πισωγυρισμα στο τελος της saga.

Όσο για την ταινία πέρασα καλά,8/10 μέχρι να το ξαναδώ στο σπιτι,η καλύτερη της Disney main τριλογίας,καλύτερη ταινία τους το Rogue One.

Palpatine forever.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26958
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πήγα στην avant premiere, στην πρώτη προβολή (δε βόλευε τους υπόλοιπους στην επόμενη), η ταινία ήταν όντως η καλύτερη της τελευταίας τριλογίας, τα χειροκροτήματα τρία και σ' εμένα (το ένα ήταν γι' αυτό που ανέφερε και ο Kurdy Mulloy, με γέλιο παράλληλα) και νομίζω πως το έκλεισαν πολύ καλά υπό την έννοια ότι το θέμα το έχουν εξαντλήσει, έχουμε πλέον δει τα πάντα. Όσο για μια "αποκάλυψη", δεν ήταν και τόσο αποκάλυψη πια μ' αυτά που έχουμε μέχρι τώρα δει. :D  Η ταινία ήταν όντως η καλύτερη των τελευταίων ετών μαζί με το "Rogue One"! Άντε να δούμε τώρα τι θα κάνει η Ντίσνεϋ από δω και πέρα in a galaxy far far far far away...

 

Το "The Mandalorian" έχω αρχίσει να το κατεβάζω και μαζί με κάποιες νέες υπερηρωικές που ξεκίνησα, είναι ίσως η μόνη που μετά βίας θα ήθελα να ξεκινήσω... Κρατιέμαι με νύχια και με δόντια με τόσα που έχω ήδη στην "καμπούρα μου"... Από την άλλη διαβάζω το παραπάνω σχόλιο για το "Star Wars: Rebels" και σκέφτομαι μήπως πρέπει να ξεκινήσω εκείνη πρώτα... Και στο "Star Wars: The Clone Wars" έχω μείνει πολύ πίσω και λέω μήπως το ξαναπιάσω... Από την άλλη έχω και το "His Dark Materials" που θέλω να κατεβάσω, απ' τα βιβλία του Philip Pullman που είχαμε δει και την κινηματογραφική ταινία "Το Αστέρι του Βορρά" ("The Golden Compass") το οποίο δυστυχώς δε συνεχίστηκε κινηματογραφικά και διχάζομαι... :wall:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20253
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6280 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η ταινία ολοκληρώνει την εντύπωση ότι η τρίτη τριλογία βασίστηκε στο σεναριακό σκελετό της πρώτης, εγώ θεωρώ πως το Last Jedi ήταν η καλύτερη ταινία της τριλογίας.

Καλή είναι και η καινούργια , για τους φανς όμως κυρίως. Το πρώτο μισό κυλά αργά και πληκτικά και επαναλαμβανόμενα με κυνηγητά και πιστολίδια. Στο τέλος η ταινια επενδυει στο συναίσθημα. Αλάνθαστη συνταγή.....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13776
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  124
  • Reputation:   592
  • Achievement Points:  124
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4870 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

13 ώρες πριν, Bonadrug είπε:

Η ταινία ολοκληρώνει την εντύπωση ότι η τρίτη τριλογία βασίστηκε στο σεναριακό σκελετό της πρώτης, εγώ θεωρώ πως το Last Jedi ήταν η καλύτερη ταινία της τριλογίας.

Καλή είναι και η καινούργια , για τους φανς όμως κυρίως. Το πρώτο μισό κυλά αργά και πληκτικά και επαναλαμβανόμενα με κυνηγητά και πιστολίδια. Στο τέλος η ταινια επενδυει στο συναίσθημα. Αλάνθαστη συνταγή.....

 

Συμφωνώ απόλυτα. Όταν θα περάσει ο καιρός και θα μπορώ να μιλήσω χωρίς σπόιλερ θα επεκταθώ.

Επεξεργασία από Sakperi
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3124
  • Reputation:   23738
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2964 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Αργά με κυνηγητά και πιστολίδια; Σόρι αλλά κάπου σε χάνω. Πες ότι δε σου άρεσε. Δεκτόν. Πες ότι διαφωνείς με το Α, το Β ή το Γ. Επίσης δεκτόν. Αλλά να κατηγορείς μία ταινία για αργή πλοκή επειδή είχε κυνηγητά και πιστολίδια σε 5 διαφορετικούς πλανήτες. Και η γρήγορη πλοκή ποια είναι; Είμαστε γύρω από ένα τραπέζι και συζητάμε για σχέσεις; :thinking:

 

Τέλος πάντων κατανοώ το σύνδρομο του πρωτοδισκάκια, κατανοώ τους purist, κατανοώ την ανάγκη να ξεχωρίσει ο κόσμος από "αυτό το Ντισνεϊκό κατασκεύασμα που δεν έχει σχέση με το original Star Wars" και νομίζει ότι θάβοντας εκ προοιμίου μπαίνει σε μία πνευματική ελίτ ή κάτι τέτοιο. Αλλά σαν ένα πρώην παιδί που είδε πρώτη φορά το "Πόλεμος των Άστρων - Η Αυτοκρατορία αντεπιτίθεται" τα Χριστούγεννα του 1980 (περίπου στην ηλικία που έχει ο γιος μου που πήγαμε μαζί προχθες), έχω να πω ότι ΣΥΓΝΩΜΗ αλλά δεν έχετε ιδέα τι ήταν η αρχική τριλογία. Πάντα ήταν παιδικό, άντε εφηβικό. Πάντα ήταν εμπορικό. Πάντα ήταν εύπεπτο. Πάντα ήταν τραβηγμένο. Σε μία ταινία πρωταγωνιστούσαν λούτρινα αρκουδάκια. Σε μία άλλη ένας τζαμαϊκανός ψαράνθρωπος. Ακόμα και οι πιο σκοτεινές στιγμές ήταν με εσωτερικότητα, με σεβασμό στο ανήλικο κοινό, με θλίψη αντί για εντυπωσιασμό, με φόβο αντί για horror (λέω horror για να γίνει πιο σαφές από τον τρόμο). Σκοτώνονται κόσμος και δεν τρέχει σταγόνα αίμα. Ανοιχτές πληγές είναι θεόστεγνες. Ανέκαθεν. Όχι τώρα. Στη Lucasfilms. Όχι στη Disney.

 

Τι κάνει τότε το Star Wars ξεχωριστό; Για μένα δύο πράματα. Το αξιακό σύστημα που ανέδειξε, όσο και να ήταν σε πάρα πολύ μεγάλο βαθμό βασισμένο σε ιαπωνικά συστήματα Bushido, το μετέτρεψε σε κάτι εντελώς δικό του. Και δεύτερον το εντελώς ξεχωριστό storytelling. Είτε ήταν ευχάριστο είτε δυσάρεστο έχει ένα εντελώς δικό του storytelling το οποίο είναι αρκετά ελαφρύ ώστε να μη θέλει πρακτικά κανείς να το αντιγράψει και να παραμένει φρέσκο και δικό του 40 χρόνια μετά. Το αξιακό σύστημα είχε σε μεγάλο βαθμό ανατραπεί στην προηγούμενη ταινία, γεγονός απαράδεκτο. Δεν μπορεί να χτίζεις ένα ολόκληρο σύστημα στη φράση "Fear is the path to the dark side" και να βάζεις τον μέγιστο Jedi να φοβάται, να αντιδρά σπασμωδικά λόγω φόβου, να λένε παντού ότι είναι ΟΚ να φοβάσαι (πιστό στις παιδικές ταινίες της Disney όπου ένας τυφλός γίνεται πρωταθλητής σκοποβολής, μία γυναίκα ανορεκτικιά σουμοτόρι, λιοντάρι βίγκαν) άρα δεν πα να φοβάσαι θα πετύχεις κι εσύ μιά μέρα όπου νάναι. Αυτό χωρίς περεταίρω ανάλυση λόγω σπόιλερζ επιδιορθώθηκε σε μεγάλο βαθμό και το storytelling ήταν ΕΝΤΕΛΩΣ Star Wars.

 

Αν είχα μία ένσταση ήταν ότι ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΓΙΓΑΝΤΙΑΙΟ ΣΠΟΪΛΕΡ 

Spoiler

σε μεγάλο βαθμό το στήσιμο της τελικής λύσης θύμισε τον Άρχοντα των Δαχτυλιδιών. Είχαμε μία μάχη γιγαντιαία, αλλά στην πράξη ήταν αντιπερισπασμός, ενώ ο μοναχικός ήρωας αντιμέτωπος με τις εσωτερικές του μάχες δίνει τον προσωπικό αλλά και ολοκληρωτικό αγώνα, χαρίζοντας την τελική λύση των πάντων. Υπήρξαν βέβαια και αρκετές διαφοροποιήσεις, αλλά εμένα ένας συνειρμός μου ήρθε.

 

Αυτά τα ολίγα από μένα

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5255
  • Reputation:   56162
  • Achievement Points:  5427
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Χε,χε, σχετικά με την ένσταση σου:

 

Spoiler

σε μεγάλο βαθμό το στήσιμο της τελικής λύσης θύμισε την ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΤΖΕΝΤΑΪ. Είχαμε μία μάχη γιγαντιαία, αλλά στην πράξη ήταν αντιπερισπασμός, ενώ ο μοναχικός ήρωας αντιμέτωπος με τις εσωτερικές του μάχες δίνει τον προσωπικό αλλά και ολοκληρωτικό αγώνα, χαρίζοντας την τελική λύση των πάντων. Υπήρξαν βέβαια και αρκετές διαφοροποιήσεις, αλλά εμένα ένας συνειρμός μου ήρθε.

 

Δεν είναι τυχαίο ότι το έκτρωμα του Rian Johnson άρεσε σε όσους δεν αρέσει γενικά το Star Wars. Πόσες κριτικές διάβασα στο εξωτερικό κι εδώ που γράφανε "μου άρεσε κι εμένα που δεν μ'αρέσει το star wars". Γι'αυτό πήρε 96% στους top critics.  Συγνώμη ρε παιδιά, αλλά αν θέλω να δω ταινία που δεν είναι Star Wars, υπάρχουν χιλιάδες να δω. Εγώ πάω στο σινεμά για να δω STAR WARS και αυτό ακριβώς περιμένω να μας δείξουν. Και το Last Jedi δεν ήταν Star Wars. Δεν μπορεί κάθε σκηνή του Star Wars, π.χ. στο A New Hope όπου ο Λουκ κοιτάει τους δυο ήλιους που δύουν να είναι ένα κόσμημα και πηγή έμπνευσης για τόσες γενιές και να έρχεται τώρα ο Johnson και να μας δείχνει τον Λουκ να ζουλάει το βυζί της αγελάδας. Αυτό είναι αηδία. Καλά που δεν μας τον έδειξε να χ@ζει κιόλας. Και δεν μπορεί ο άνθρωπος που έβλεπε μια σπίθα καλού στον χειρότερο κακό του σύμπαντος (Darth Vader) και ήταν πρόθυμος να θυσιάσει τη ζωή του για να τον σώσει, τώρα να μας λένε ότι επειδή φοβήθηκε ότι ο ανιψιός του είχε κακό μέσα του πήγε να τον σκοτώσει. Είναι γελοίο.

 

Και όχι ότι το πρώτο μισό είναι αργό... στο πρώτο μισό έχουμε τόσο γρήγορες εξελίξεις σε εναλλαγές σκηνών που θα χρειαζόταν μια ταινία ακόμα για να ειπωθούν σωστά. Γι'αυτό δώστε μεγάλη προσοχή. Αν ανοιγοκλείσετε τα μάτια σας, τη χάσατε τη ροή, χάσατε το νόημα, δεν θα καταλάβετε τι γίνεται. Άπειρο :respect: στον J.J. που αναγκάστηκε να βγάλει 2 ταινίες σε μία. Γιατί ναι, εδώ είναι και το 9 αλλά και το 8 που θα έβγαζε ο J.J., συγχωνευμένα σε μία ταινία. Αναγκάστηκε ο άνθρωπος να το κάνει, για να σώσει ό,τι σωζόταν από τον εκτροχιασμό του προηγούμενου. Και τα κατάφερε όσο ήταν δυνατόν. Ικανοποιητικά κατ'εμέ. Το'σωσε ο άνθρωπος. Αν δεν πέθαινε στο 8 ο Λουκ θα σας έλεγα ότι πηγαίνοντας από το 7 κατευθείαν στο 9 δεν θα χάνατε τίποτε από την πλοκή της σειράς (και όντως τίποτε άλλο εκτός από τον θάνατο του Λουκ δεν χάνετε).

 

Όμως θα πω και το εξής. Μιλάμε εδώ για τη Disney/Marvel που στο Marvel Cinematic Universe έβγαλε 23 συνδεόμενες ταινίες που κορυφώθηκαν με πρωτοφανή συγχρονισμό στο Avengers Endgame. ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΕ ΝΑ ΣΥΓΧΡΟΝΗΣΕΙ 3 ΤΑΙΝΙΕΣ STAR WARS ??? Μα καλά τι προχειρότητα ήταν αυτή; Έτσι βάζουμε ένα franchise στον αυτόματο και όπου πάει; Δεν μας νοιάζει αν θα το καταστρέψει ο κάθε μ@λ@κ@ς; Δηλαδή, μέχρι και τα παιδάκια του δημοτικού όταν μαθαίνουν έκθεση τους λένε να κάνουν πρώτα το σχεδιάγραμμα που θα ακολουθήσουν. Εδώ αποδείχτηκε ότι ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΣΧΕΔΙΟ: 

 

Ήρθε ο Ryan Johnson, έβγαλε τη δική του πρώτη ταινία, έστειλε τους χαρακτήρες σε μια κατεύθυνση. Μετά ήρθε ο Rian Johnson, έγραψε στα παλιά του τα παπούτσια τις κατευθύνσεις του J.J. και έστειλε τους χαρακτήρες να παίζουν στα καζίνα... να αρμέγουν αγελάδες... να ψαρεύουν ροφούς... να πηγαίνουν με διαστημόπλοια μέχρι που να τους σωθεί το καύσιμο και τους πιάσουν οι Κύλωνες σαν να βλέπαμε Galactica... και να γελοιοποιούνται με τρικ αντάξια του Σεφερλή στο Δελφινάριο (General Hux, I'm looking at you). Μετά έρχεται πάλι ο J.J.  πετάει απ'το παράθυρο τις νέες κατευθύνσεις του Ryan και επανέρχεται στο δικό του τελείως διαφορετικό (και απείρως πιο starwarsικό) πλάνο. 

 

ΠΟΥ ΞΑΝΑΚΟΥΣΤΗΚΕ ΑΥΤΟ; Δηλαδή δεν κάθησαν να βγάλουν ένα σχέδιο για την τριλογία και να το εκτελέσει ο κάθε σκηνοθέτης με τις δικές του ελευθερίες ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΠΟΥ ΤΕΘΗΚΑΝ ΣΤΟ ΣΧΕΔΙΟ; Αυτό δεν θα έκανε κάθε λογικός άνθρωπος; Εδώ γιατί άφησαν τον καθένα να κάνει ότι του καπνίσει; Ο Λουκ ήρωας στο πρώτο, γιδοβοσκός στο δεύτερο; Τι EPIC FAIL είναι αυτό; Ποιος φταίει για το ότι ΕΠΑΙΞΑΝ με ένα franchise δισεκατομμυρίων και με τα νεύρα μας; Η κυρία Kathleen Kennedy; Να τη στείλουν σπίτι της τότε. Είναι ικανοποιημένοι από αυτό το ασύνδετο πράγμα που μας πρόσφεραν ως επεισόδια 7-8-9; Είναι ικανοποιημένοι που τόσος κόσμος ακούει Star Wars και κουνάει πλέον το κεφάλι του; Κανείς δεν θα τιμωρηθεί γι'αυτό το ασύνδετο συνονθύλευμα κατευθύνσεων, παρά μόνο εμείς οι οπαδοί του star wars που αναγκαστήκαμε να το υποστούμε;

 

Ουφ, τα έβγαλα από μέσα μου και ξεθύμανα. :grr::Ungry:

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20253
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6280 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Just now, Kurdy Malloy said:

 Αλλά σαν ένα πρώην παιδί που είδε πρώτη φορά το "Πόλεμος των Άστρων - Η Αυτοκρατορία αντεπιτίθεται" τα Χριστούγεννα του 1980 (περίπου στην ηλικία που έχει ο γιος μου που πήγαμε μαζί προχθες), έχω να πω ότι ΣΥΓΝΩΜΗ αλλά δεν έχετε ιδέα τι ήταν η αρχική τριλογία.

 

Φίλε μου είδα την πρώτη ταινία σε θερινό το 1978 οπότε σε κάποιον άλλο απευθύνεσαι. Εγώ αν βλέπω πλέον 45 λεπτά πιστολίδι γνωρίζοντας ότι δεν πρόκειται να πετύχουν ποτέ τους ήρωες και κυνηγητό γνωρίζοντας ότι δεν πρόκειται να τους πιάσουν (αλλά και να τους πιάσουν δεν θα πάθουν τίποτα ) βαριέμαι αφάνταστα. Είναι σκηνές δράσης που δεν προάγουν όμως την εξέλιξη της πλοκής.

Δεν είμαι 15 χρονών για να με ικανοποιεί η παιδικότητα και η απλοϊκότητα της ιστορίας. Και τα μηνυματα της πόσες φορές να τα χωνέψω πιά!

Οπότε ναι, το Last Jedi ήταν η καλύτερη ταινία της σειράς, γιατί ήταν η μόνη που είχε κάτι καινούργιο να πει. Όσο για το αν ήταν η πιο Star Wars ταινία της σειράς, ποσώς με ενδιαφέρει!

Επεξεργασία από Bonadrug
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5255
  • Reputation:   56162
  • Achievement Points:  5427
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Spoken σαν γνήσιος top critic του rotten tomatoes! :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.