Μετάβαση στο περιεχόμενο

Star Wars (new trilogy / spin-offs) (2015- )


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3124
  • Reputation:   23738
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Μέχρι να γεράσουν τα παιδιά μας, κάθε παραμονή Χριστουγέννων θα έχουμε πρεμιέρα Star Wars

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Γάντζος changed the title to STAR WARS NEW TRILOGY - SPIN-OFFS (2015- )

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2612
  • Reputation:   16028
  • Achievement Points:  2662
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5337 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Μολις γυρισα απο την προβολη του επεισοδιου 8.

 

Αρκετα καλο θα ελεγα και χορταστικο αν και βεβαια επαιξε πολυ με τις αναμνησεις μας και ειχε πολλα τσιτατα και σκηνες "καρμπον" απο τα παλια. Αλλα μεσα στο παιχνιδι ειναι και αυτα!

 

Η αιθουσα μισοαδεια και χωρις φανς τρελλαμενους. Μονο ενας ειχε μαζι ενα μικρο BB-8. Βεβαια βγαινοντας (ποου μπαινανε για την παρασταση των 9 παρα) κοσμος παρα πολυς και μετρησα τουλαχιστον 10 ντυμενους τζενται και σιθ με ψευτικα φωτοσπαθα κτλ

 

Επισης ασχετο αλλα ειδαμε τρειλερ Black Panther και Avengers και αρχισα να ανυπομονω και για αυτα!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26438
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6202 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Καλό ήταν είχε κάποιες ωραίες φάσεις... Να μην ακούω πάντως για συγκρίσεις με τα παλιά και τέτοιες ιεροσυλίες... :D

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2612
  • Reputation:   16028
  • Achievement Points:  2662
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5337 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

48 min ago , Lord Makro said:

Να μην ακούω πάντως για συγκρίσεις με τα παλιά και τέτοιες ιεροσυλίες...

 

Ελα μας διαβαζουν και μικρα παιδια. Υπαρχουν και καποια ορια και σε μερικα θεματα δεν χωρανε αστεια....  :fiou:

 

Βεβαια μου χει τυχει παιδι που του αρεσαν καλυτερα τα Prequel. Και το ελεγε σοβαρα και χωρις ντροπη!! :shit:  Και οπως βλεπεις ειμαι ακομα εδω με ολα μου τα μαλλια. Οποτε ο ανθρωπος μπορει να αντεξει πολλα!

 

Και μην ξεχνατε

 

Spoiler

Ο Χαν πυροβολησε ΠΡΩΤΟΣ.....

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6225
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4243 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

 

12 ώρες πριν, albertus magnus είπε:

Η αιθουσα μισοαδεια και χωρις φανς τρελλαμενους. Μονο ενας ειχε μαζι ενα μικρο BB-8. Βεβαια βγαινοντας (ποου μπαινανε για την παρασταση των 9 παρα) κοσμος παρα πολυς και μετρησα τουλαχιστον 10 ντυμενους τζενται και σιθ με ψευτικα φωτοσπαθα κτλ

 

Εμένα ο κολλητός μου θέλει να πάμε μαζί με κούκλα Μάστερ Γιόντα!

Το ωραίο είναι ότι ρωτάει αν θα πληρώσει εισιτήριο (ο Γιόντα εννοείται):lol:

Επεξεργασία από guskoin
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2265
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Πήγα και το είδα και εγώ από την πρεμιέρα.Σε αντίθεση με το Force Awakens όπου στο τέλος έφυγα προβληματισμένος, χθές έφυγα ενθουσιασμένος. Ακολουθεί αναλυτική κριτική  με spoilers (μην το ανοίξετε αν δεν έχετε δεί την ταινία):

 



Πόλυ καλή ταινία με αρκετή δράση, σίγουρα καλύτερη από το Force Awakens. Το σενάριο ήταν πολύ καλό, γεμάτο ανατροπές και αγωνία μέχρι το τέλος και ευτυχώς αυτή την φορά δεν είχαμε μεγάλες αντιγραφές όπως την προηγούμενη φορά. Το μεγαλύτερο αρνητικό ήταν ο χρόνος που πήραν στην οθόνη οι Φίν και Ρόουζ (θα έπρεπε να ήταν λιγότερος) καθώς καθυστέρησαν την εξέλιξη της βασικής ιστορίας σε μια αποστολή που στην ουσία δεν είχε κανένα νόημα. Πάμε τώρα να δούμε την εξέλιξη των βασικών χαρακτήρων της ταινίας. Προσωπικά δηλώνω πολύ ενθουσιασμένος και ευχαριστημένος για τον τρόπο που έχουν χτιστεί ο χαρακτήρες των Ρεί και Φιν στην ταινία και για την κατεύθυνση στην οποία οδηγούμαστε στην ένατη ταινία.

 

Η Ρέι πάει να βρεί τον δρόμο της κοντά στον Λουκ και τελικά αυτή οδηγεί τον Λούκ στον δρόμο, τον οποίο αυτός είχε χάσει εξαιτίας των λαθών του. Τελικά η Ρέι βγαίνει πιο δυνατή. Η αναμέτρηση του Λουκ με τον Ρεν στο τέλος και ο θανατός του ήταν επική στιγμή και ο ιδανικός αποχαιρετισμός σε ένα Skywalker.

 

Ο Ρεν μπορεί να μας είχε απογοητεύσει στην πρώτη ταινία, αλλά εδώ πραγματικά παίρνει πίσω το αίμα του. Με την προδοσία και τον φόνο του δασκάλου του (Snoke) καθιερώνεται σαν Σηθ σε ένα δρόμο χωρίς επιστροφή και σαν ο απόλυτος κακός της τριλογίας (τρομακτικό ένας τέτοιος ψυχάκιας να έλεγχει την μεγαλύτερη στρατιωτική δύναμη του γαλαξία). Από την άλλη πλεύρα, ο Snoke μάλλον δεν θα ήταν τόσο σημαντικός, όσο φαινόταν στην αρχή για να μας αφήσει χρόνους σχετικά εύκολα.

 

Τέλος εξακολουθεί να παραμένει το μυστήριο με τους γονείς της Ρέι. Από την μια η σύνδεση που έχει΄μέσω της δύναμης  με τον Ρεν είναι ισχυρή ένδειξη ότι είναι αδέρφια, αλλά από την άλλη αν είναι αλήθεια δεν εξηγείται το γεγονός ότι στο σημείο που έχουν φτάσει τα πράγματα, δεν το έχουν συνειδητοποιήσει ακόμη ή και γιατί ακόμη παραμένει μυστικό. Το μέλλον θα δείξει.... 

 

Σε γενικές γραμμές το τέλειο κτίσιμο για το μεγάλο φινάλε στην ένατη ταινία.   

 

Βαθμολογία 9/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17545
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Την είδα και εγώ χθες το βράδυ. Αρκετά καλή, με 2 μειονεκτήματα κατά τη γνώμη μου. Το πρώτο είναι, όπως ανέφερε και ο Hayate, το μεγάλο βάρος στο νταλαβέρι Φιν και Ρόουζ, βγήκε πολύ επιτηδευμένο και πιεσμένο. 2ο, αν και δεν είναι ακριβώς μειονέκτημα παρά προσωπική άποψη, είναι ότι η ταινία δεν "απογειώθηκε" σε κανένα σημείο. Πέρασα πολύ καλά βλέποντας τη, δεν τη βαρέθηκα καθόλου με μικρή εξαίρεση τις σκηνές που αναφέρω στο 1, αλλά δεν με έφτιαξε τρελά σε κάποιο σημείο. Τέλος, όπως και στις τελευταίες ταινίες της Marvel (και κυρίως στο Θωρ), προσπάθησαν να βάλουν κωμικά στοιχεία τα οποία, πολλές φορές, δεν ταιριάζουν με τους χαρακτήρες. 

 

Π.χ.

Spoiler

δεν υπήρχε ανάγκη ο Luke να σκουπίσει το πέτο του μετά από τον κανονιοβολισμό από 10 AT-AT. Αυτό είναι φθηνό χιουμοράκι για σειρούλες.

 

Συνολικά ήταν μια πολύ διασκεδαστική ταινία, και η καλύτερη από τις 3 καινούριες. Φτιάχτηκε με μεράκι και με ενθουσιασμό και φαίνεται αυτό έντονα.

7,5/10 από εμένα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12516
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5514 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το νταλαβέρι Φιν/Ρόουζ ήταν, σεναριακά, κουραστικό, αλλά και εκνευριστικό γιατί επιδεικνύει στο μεγαλείο της την εικόνα της Disney για το πολίτικαλ κορρέκτ και τον βεβιασμένο τρόπο με τον οποίο το προωθεί, κατά τη γνώμη μου, στις ταινίες της.

Και εδώ θα κολλήσω μία πληροφορία που μοιράστηκε μαζί μου ο Claudio Sciarrone στο AthensCon: οι Κινέζοι, ως ανερχόμενη οικονομική δύναμη, επιδοτούν τις μεγάλες παραγωγές του Hollywood για να συμπεριλάβουν έστω κι έναν ηθοποιό ασιατικής καταγωγής. Μάλιστα έχουν μεγάλο μοχλό πίεσης αφού -λέει- παίζουν την απειλή της προβολής ή όχι της ταινίας στην Κίνα, όπου η αγορά προφανώς είναι τεράστια.

 

Αν και γενικά δεν είμαι hardcore Star Wars φαν, η ταινία μου άρεσε πολύ, ειδικά συγκριτικά με την προηγούμενη είναι πολλά επίπεδα καλύτερη. Ισχύει ότι κωμικοποιήθηκε αρκετά περισσότερο απ' όσο θα περίμενα, αλλά δε με ενόχλησε ιδιαίτερα. Ήταν πολύ δυνατό. Ειδικά η σκηνή με την τελευταία μεταφορά σε ταχύτητα φωτός ήταν... απλά τοπ. 

 

Να δούμε τι θα κάνουν τώρα με την Carrie...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3580 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2.thumb.jpg.2f0ed47e60168913440938eb3d4a474b.jpg 

 

1.thumb.jpg.9dfaea5ec3030a1789b8b37050b16add.jpg

 

http://www.imdb.com/title/tt2527336/reviews?ref_=tt_urv

 

 

Faith in humanity restored.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5403 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

the last jedi:

 

 

μου άρεσε.

 

γενικότερα μου άρεσε που το πήγαν ένα βήμα παραπέρα, προχώρησαν 

 

1000 πράγματα θέλουν σχολιασμό και ανάλυση αλλά πρέπει να πάρουμε την ταινία με την σειρά.. οπότε άστο :P 

 

να σταθώ σε 2-3 πραγματάκια

 

 

 


 

- Benicio Del Toro;;; δεν το είχα πετύχει πουθενά ότι παίζει κι αυτός ή δεν το είχα παρατηρήσει, οπότε έκπληξη μεγάλη όταν τον είδα χάχα  

 

- η Leia πετάει σαν σούπερμαν μέσα ξανά στο διαστημόπλοιο..

είχαν πει πριν πεθάνει (αν θυμάμαι καλά) ότι η 3η ταινία θα ήταν γύρω από αυτήν ίσως έτσι θέλανε να δείξουν ότι έχει την δύναμη, σκαιγουοκερ και κόρη νταρθ βειντερ κτλ

αλλά την πρόλαβε ο θάνατος, κρίμα, οπότε κοκορος αυτό το σενάριο θα μείνουμε με την απορία :P

 

- χάρηκα με yoda.. ο παλαιός κλασικός yoda! yeahhhh!!!!

 

- χάρηκα όταν πήγε να θυσιαστεί ο φιν στο τέλος, λέω θα ησυχάσουμε από αυτόν (δεν τον μπορώ με τίποτα) αλλά μας τα χάλασε στο τέλος η άλλη.. κρίμα :( χαχαχαχαχαχαχα

 

- μεσαίο δάκτυλο στους συνωμότες φαν.. οι γονείς της rey ήταν ένα τίποτα  (τσάμπα μελάνια και giga με θεωρίες ποια είναι :D )

 

- μεσαίο δάκτυλο στους  φαν γενικότερα.. οι jedi ήταν παπατζιλικια, όλο μ^%&^$(*ς έκαναν χαχαχαχα

 

- το ότι η δύναμη είναι παντού στο σύμπαν (αυτό το ξέραμε) άλλα η άκυρη σκηνή με το αγοράκι στο τέλος λέει πολλά 

 

(επίσης κάπου γράφτηκε ότι θέλουν οι επόμενες ταινίες να ξεφύγουν λίγο από την σαπουνόπερα των σκαιγουοκερς και αυτό φάνηκε νομίζω..  από αυτή την ταινία)

 
 

 

 

αυτά τα λίγα και δεν έχω γράψει ούτε τα μισά :P 

 

άσχετο αλλά σχετικό : πλέον πηγαίνοντας κινηματογραφο για να δεις μια ταινία της μαρβελ η σταρ γουορς κτλ ξέρεις ότι θα περάσεις τουλάχιστον καλά

θα διασκεδάσεις, θα φας το ποπ κορν σου και θα πας σπίτι σου να πέσεις για ύπνο η να σερφαρεις στο ίντερνετ (καλή ώρα χαχα).

είναι καλοφτιαγμένες κακά τα ψέματα, αν βγουν και καλές ταινίες ακόμη καλύτερα..

 

αν πας όμως με μυαλό αχχ μην μου πειράξουν τον λουκ που μεγάλωσα μαζί του, αχ γιατί έκαναν Κινέζο εκείνον τον Σκανδιναβό.. τότε κρίμα :lol:   

 

 

 

Επεξεργασία από mr-d
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Η ταινία δεν ήταν παιδική. Ήταν παιδιάστικη. Από τα πρώτα λεπτά είδαμε υστερικούς κακούς στρατηγούς σαν ταινία της... Ντίσνεϊ! Αφύσικη η σχέση της Ρέι με το υπόλοιπο καστ. Η οργή της για τον Κίλο ας πούμε στέκει (λες και τον ήξερε από πριν το Χαν Σόλο και στεναχωρέθηκε και εκνευρίστηκε για το θάνατό του) αλλά οι δεσμοί με την Λέια και τον Τσούι είναι βεβιασμένοι. Σα να την ανεβάσανε σκαλιά πολύ γρήγορα. Πάντως μια σωστή μάχη με σπαθιά δεν είδαμε. Βασικά είδαμε και μάχες με σπαθιά χωρίς να διασταυρωθούν τα ξίφη.

 

Δε γλυτώσαμε τα χαριτωμένα ζωάκια σε αυτήν την ταινία.

 

Πολλές μικρομεσαίες σκηνές από την Αυτοκρατορία αντεπιτίθεται και την Επιστροφή του Τζεντάι. Το είπανε πολλοί και ισχύει.

 

Τα αεροπλανικά της Λέια ήταν επιπέδου Σέιλορ Μουν.

 

Η ταινία δεν ήταν για μεγάλους. Για μικρούς που ζούν στον οργανωμένο κινηματογραφόκοσμο με τους κανόνες της Ντίσνεϊ. Η τριλογία του 1999-2005 ήταν κλάσεις πιο αυθεντική, με τα όσα προβλήματα που έβγαλε.

Επεξεργασία από x for xepeta
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3124
  • Reputation:   23738
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Αντιγράφω από αλλού γιατί είμαι τεμπελάκος να τα γράφω 2 φορές :sorry:

 

Είναι μία πληρέστατη ταινία, αρτιότατη, με καταπληκτικό ρυθμό, υπόθεση και πλοκή. Αλλά δεν ξέρω γιατί αλλά δεν είχε αυτό το κάτι παραπάνω. Κάτι σαν euro game των 10ς.

Σαν φάνμπόι και ακόμα ζεστός από την αίθουσα μπορώ όμως να υποβάλλω πολλές ενστάσεις. 

Spoiler
  • Δεν είναι δυνατόν να βάζεις τον Λουκ να έχει διλήμματα και αμφιταλαντεύσεις επιπέδου Ανάκιν του Ep. II. Είναι ο Λουκ φάκιν Σκάιγουοκερ. Τα έχει λύσει αυτά με τον εαυτό του. Φτάνει με το φασισμό της μέσης οδού. Υπάρχει άσπρο και υπάρχει και μαύρο. Δεν είναι τα πάντα όλα γκρίζα FFS!
  • Δε θέλω φτηνό χιουμοράκι ή κόμικ ρηλίφ από τον Λουκ. Για αυτά είναι οι δευτεράντζες, όχι ο Λουκ! Αστειάκι για την καταγωγή της Ρέι; Ο Λουκ από το Τατούιν;
  • Fear is the path to the dark side. Κάτσε να δεις σε ποια ταινία το είχα ακούσει αυτό.... Ααααααααααα ναι! Στο Star Wars! Εδώ είναι ΟΚ να φοβάσαι, όλος ο κόσμος φοβάται και αυτό τον οδηγεί στη δικαίωση, όχι στη γαμημένη τη dark side.
  • Live to fight another day. Δεν ξέρω ποιανού μότο ήταν αυτό, αλλά ξέρω ποιανού ΣΙΓΟΥΡΑ δεν ήταν. Της Λέια και των Ρέμπελς. Από ότι θυμάμαι ο σκοπός ήταν να σκοτωθεί ο Βέιντερ με κάθε κόστος. Τώρα τι;
  • Και γενικότερα οι δυνατότητες της force έχουν εκτοξευτεί. Διατηρεί εν ζωή στο απόλυτο 0 οργανισμούς (hint: παγώνουν όλα τα σωματικά υγρά σε χρόνο 0). Πετάμε στο διάστημα, ολογραφικές προβολές (με ολίγη από Μάτριξ) στην άλλη άκρη του γαλαξία κλπ κλπ κλπ
  • Γενικότερα η Force πρέπει να παιδεύει πολύ τα think tank των ιδιοκτητών, έτσι η παρουσίασή της σε αυτή την ταινία είναι εξηγήσεις επιπέδου μιντιχλωριδίων.


Άρα όπως φαίνεται και με τα παραπάνω έχουμε πως να το πω; Ιδεολογικές εκπτώσεις ή έστω αισθητή αλλαγή της ιδεολογίας. Δεν ξέρω αν είναι καλό, εξαρτάται ποια θα είναι η νέα ιδεολογική γραμμή, απλά η νέα ιδιοκτησία του franchise δεν αφήνει και πολλά περιθώρια αισιοδοξίας

Από την άλλη δεν μπορώ παρά να χαιρετήσω:

 

Spoiler

 

  • Την απαγγίστρωση του saga από αυτό το σόι. Έδωσε ότι είχε να δώσει, καιρός να αυξηθεί τόσο το time span, οι βασικοί χαρακτήρες. Ας δούμε κάτι πλήρες που να ανταποκρίνεται στη λέξη "γαλαξίας"
  • Τον περιορισμό της αντιγραφής με την αρχική τριλογία, σε σύγκριση με το Ep VII. Οι αντιστοιχίες ήταν εκεί για όποιον ήθελε να τις δει, αλλά πλέον όχι τόσο απροκάλυπτες.
  • Το κούγκαρ τη Λόρα Ντερν. Οι συνομήλικοί μου, ίσως συγκινήθηκαν λιγουλάκι. Μην πω ότι τώρα είναι αξιοπρεπέστερη από τα νιάτα της.

 

 


Συνολικά νομίζω ότι αυτή η ταινία εγκαινιάζει πλήρως την εποχή Ντίσνεϋ. Θα βλέπουμε ωραία πράματα, ευχάριστα πράματα αλλά Βέιντερ να λέει στον κουλοχέρη Λουκ: "No, I am your father" δεν περιμένω. Μακάρι να με διαψεύσουν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20254
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6281 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ήταν μια ταινία της Disney με φουλ στοιχεία από τα επεισόδια 5 και 6 (τα πρωτότυπα 2 και 3). Μόνο καρβονίτη δεν είχε δηλαδή..... Με αστεία επιπέδου House of Mickey.....

Καλά περνάς και μέχρι εκεί....

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2772
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2354 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Πάντως νιώθω ότι το Star Wars αρχίζει να επαναλαμβάνεται. Πολλά πράγματα από το 8ο επεισόδιο τα έχουμε ξαναδεί σε προηγούμενες ταινίες. Υπάρχει μία αίσθηση deja vu δηλαδή. Επίσης το χιούμορ στην νέα ταινία δεν κολλάει πολύ με την κουλτούρα του Star Wars. Σε γενικές γραμμές το φιλμ είναι διασκεδαστικό αλλά νιώθεις ότι δεν έχει το feeling των παλιών ταινιών.

 

Κακά τα ψέματα, δεν πρόκειται να ξαναβγεί ταινία εφάμιλλη του Empire Strikes Back ή του A New Hope. Αυτά τα πράγματα γίνονται μία φορά. Never as good as the first time που λένε και οι Αμερικάνοι. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190100
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

2 ταινίες στη τιμή της μιας. :) Στη μια ταινία ανεβοκατέβαζα τη γροθιά μου μιμούμενος συγκεκριμένη πράξη. Σε κάποιες φάσεις ανεβοκατέβαζα 2 γροθιές :) Στην άλλη ταινία χοροπήδαγα στο κάθισμα από αυτά που έβλεπα :D

 



σιχάθηκα την αφόρητη παιδικότητα/ηλιθιότητα διαφόρων στιγμών. τι @@ είναι αυτές? έχουν μείνει 3-4 σκάφη και τα πυροβολούν και οι άλλοι πάνε στην άλλη άκρη του γ*μημένου γαλαξία για να βρούνε έναν @@ που θα τους σώσει μέσα στις επόμενες 18 ώρες? ρε φούστη μου, 18 ώρες δεν φτάνουν για να πας από τα Πατήσια στη Γλυφάδα όταν έχει πορεία και απεργία στο μετρό. Γαλαξίας είναι το κέρατό μου μέσα. Όχι οικοδομικό τετράγωνο. 

 

άσε μας κουκλίτσα μου τώρα με τους σκλάβους που θα σπάσουν τα δεσμά τους. Οσονούπω θα φάει κόλλυβα ο κόσμος για τη πάρτυ μου. Άσε τα ηρωικά και πένθιμα άσματα για τον χαμένο κλώνο από το Τατουίν :)

 

λάτρεψα αφόρητα τις ανατροπές. Άλλος ξέρουμε ότι πέθανε στη πραγματικότητα, άλλος πέθανε στη ταινία (φαντάζομαι ότι πήγε σε ένα higher dimension και θα τον δούμε στο επόμενο, όπως ακριβώς είδαμε τον Yoda σε αυτό εδώ). Εξαιρετική σκηνή το τι συνέβη στον Snope οταν του πήγαν τους άλλους 2. Συμμαχία 5 λεπτών για να ικανοποιήσει έκαστος την ατζέντα του. 

 

έπαιξε πάρα μα πάρα πολύ καλά με τα λάθη του προηγούμενου. Ποικιλία σκηνών που λες "οκ. εδώ κοπιάρει αυτό όπως έκανε στο προηγούμενο" και εντέλει ενώ κουνάς παλινδρομικά τη γροθιά σου, παίρνεις τα παπάκια μου διότι έχει τελείως διαφορετική συνέχεια/κατάληξη απ'ότι στις άλλες ταινίες

 

ζήτω οι γονείς της άλλης που ήταν ανύπαρκτοι και την πούλησαν για να πιούνε. Πάπαλα με αυτά τα "ήταν εντέλει ο απόγονος του τάδε οπότε το αίμα που τρέχει στις φλέβες του τον κάνει να ξεχωρίζει". Ζητωσάν! :)

 

όξω τα ζωάκια. μέσα η μικρή τους χρήση. ίσα-ίσα για να πουλήσουν κανένα κουκλάκι. Δεν μπιπιέται :)

 

Συνολικά. Φυσικά καλύτερη από τη 2η τριλογία. Φυσικά χειρότερη από το Empire Strikes Back. Ως σύνολο χειρότερη από τα άλλα 2 της πρώτης τριλογίας αλλά καλύτερη από την αμέσως προηγούμενη. Ως σκηνές+ιδέες είχε κάποια πράγματα που ήταν καλύτερα από τις άλλες 2 της πρώτης τριλογίας. Δε νομίζω ότι θα την αγαπήσω ποτέ όσο τις πρώτες. Σίγουρα θα την ξαναδώ αρκετές φορές. 

 

6+/10

 

:cheers5: 

 

 

υγ ευτυχώς που δεν είχα φάει ούτε μισό σπόιλερ :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5403 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

πάντως δεν έγραψε κανείς κάτι του στυλ "τι ^%$^*$* πήγα και είδα"  :P

 

καλό αυτό  7b5d51ca0e38be6c8fa2c821f1e863f005aa6d7e

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ναι, αυτό το

 

Spoiler

κακοί, καλοί και ο πλανήτης της Επαγγελίας σε ένα μεγάλο πλάνο για πολύ ώρα, και για ώρες μέχρι να βρούνε τον προγραμματιστή στο καζίνο για να χαλάσουνε τον ανιχνευτή μου φάνηκε πολύ καρτουνίστικο.

 

Και το καζίνο... τι καζίνο!

 

Spoiler

τι ^%$^*$* πήγα και είδα

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3124
  • Reputation:   23738
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

4 ώρες πριν, germanicus είπε:

καλύτερη από την αμέσως προηγούμενη

Ελπίζω να μην εννοείς το Rogue One, γιατί το θεωρώ τη 2η καλύτερη του όλου saga και σίγουρα κλάσεις ανώτερη από τις 2 ταινίες της 3ης τριλογίας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45736
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6169 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Εγώ πέρασα καλά με τις δύο νέες ταινίες (δεν έχω δει το Rogue One) :P. Βέβαια μέχρι πριν λίγο καιρό δεν είχα ιδέα περί Star Wars. Είδα όλες τις ταινίες με παρέα πρόπερσι, μία ανά εβδομάδα, για να είμαστε έτοιμοι για την νέα. Η παλιά τριλογία συμπαθάτε με, όμως είναι... παλιά. Είχε ωραία ατμόσφαιρα, σενάριο, χαρακτήρες, ανατροπές κλπ, ευχάριστες ήταν γενικά, όμως ύστερα από κάποιες ώρες, παρακαλάγαμε να τελειώσουν για να δούμε τις νεότερες που είχαν πρόσφατο animation / γραφικά / εφέ. Οι οποίες πρόσφατες καλούτσικες ήταν κι αυτές, από την μία εξηγούσαν έξυπνα κάποια πράγματα και είχαν ωραία εφέ / μουσική, όμως από την άλλη, ήταν ορισμένα σημεία που βλαστιμούσαμε την ώρα και την στιγμή που αποφασίσαμε να τις δούμε. Εν τέλει καλός μαραθώνιος ήταν, αλλά δεν προβλέπεται να τον ξανακάνω ποτέ :P.

 

Οι δύο νέες ταινίες τώρα, ευχάριστες ήταν κι αυτές, δεν μπορώ να πω. Μου άρεσαν πολύ όσο τις έβλεπα. Με το που είδαμε την πρώτη σκηνή της προπέρσινης ταινίας, η πρώτη αντίδραση όλης της παρέας ήταν «ΠΩΩΩ, επιτέλεους Star Wars με καλά εφέ!!!!!». Η οποία ταινία παρεμπιπτόντως είναι η μόνη που έχω δει στον κινηματογράφο δύο φορές (πήγα με διαφορετικές παρέες για τον χαβαλέ). Βέβαια εγώ δεν έχω κάτσει να ασχοληθώ με αναλύσεις της αυθεντικής τριλογίας, δεν πρόκειται να κάτσω να δω βίντεο που ψάχνουν να βρουν προτερήματα & ψεγάδια, εδώ δεν θυμάμαι χαρακτήρες και ονόματα καλά καλά σε ορισμένες περιπτώσεις. Δεν με απασχόλησε που πέταξαν στα σκουπίδια το expanded universe, επειδή μόλις πριν λίγες ημέρες έμαθα ότι υπάρχει :P. Δεν έχω ούτε προβλέπω να πάρω ποτέ το παραμικρό merchandise, δεν με απασχολεί σαν σύμπαν. Για πολλούς τα Star Wars είναι κάτι ιερό, όμως για εμένα είναι απλά κάποιες ταινίες που δίνουν αφορμή να βρίσκομαι με φίλους και να κάνουμε τζέρτζελο στις κινηματογραφικές αίθουσες. Και παραδόξως απ' ό,τι φαίνεται, η Disney στοχεύει πιο πολύ σε άτομα σαν και εμένα, παρά στους κατεξοχήν φαν, αν κρίνουμε από αυτά που κάνει. Ντισνεάκιας από την κορφή ως τα νύχια, τι να πει κανείς :P.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190100
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ντσου :) Ομολογώ πως δεν την έχω δει ακόμα αυτή :) Για τον χ/ψ λόγο :)

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5403 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

btw ναι, το rogue one είναι ταινιαρα! 

 

(παίζει να μου άρεσε κ περισσότερο από τις 2 νέες)

 

d5ca6b4f1f624d77690803424adb4ad451732518

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29883
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  532
  • Reputation:   3125
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3739 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Δεν θα πω τα ιδια που ειπωθηκαν και θα ειπωθουν..θα σταθω απλα στο γεγονος οτι πηγα με ενα φιλο που δεν εχει δει ποτε του Star Wars και εφυγε ενθουσιασμενος και διψασμενος για να τα δει ολα..Αυτο μετρησε πολυ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45736
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6169 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ντισνεϊκός κι εσύ, έτσι εξηγείται, μας έχει πάρει χαμπάρι η εταιρία :P.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29883
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  532
  • Reputation:   3125
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3739 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

23 ώρες πριν, PhantomDuck είπε:

Ντισνεϊκός κι εσύ, έτσι εξηγείται, μας έχει πάρει χαμπάρι η εταιρία :P.

xaxaxaxaxχαχαχαχ.. Ζητω η Ντισνευ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5987
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4222 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

η ταινία θα ήταν καταπληκτική αν είχε κακό και όχι αυτά τα απολειφάδια κακών. Εύχομαι ο Σνόκ να είναι πράγματι ο darth Plagueis και να τον δούμε ξανά στην επόμενη ταινία γιατί αλλίως θα έχουν καταφέρει να φτιάξουν τριλογία για το απόλυτο τπτ. Η ιστορία με ψευτοΒέιντερ και ψευτοαυτοκράτορα στην θέση  των κανονικών είναι απλά κακή. Εύχομαι να υπάρξει το απόλυτο plot twist στην επόμενη τρίτη ταινία και να τα συνδιάσει όλα γιατί είναι σαν να μην υπάρχει κατεύθυνση. Όσων αφορά την αισθητική της ταινίας παίρνει από εμένα 10/10. H κωμικότητα που έβγαζε σε σχέση με τα προηγούμενα ήταν διακριτή και μου άρεσε γιατί έγινε με ιδιαίτερο τρόπο που σε πολλούς δεν θα άρεσε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2265
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Σχετικά με την Ρει:

 

 

 


Επειδή αρκετοί σχολιάζετε το θέμα της καταγωγής της, πιστεύω ότι δεν τελειώσαμε ακόμη με αυτή την ιστορία καθώς μου φαίνεται παράλογο να είναι τόσο απλή η εξήγηση. Ο Kylo Ren δεν είναι και το πιο αξιόπιστο άτομο και στο κάτω-κάτω προσπαθούσε να την παρασύρει στη σκοτεινή πλευρά. Η σύνδεση που έχουν αυτοί οι δύο μέσω της δύναμης σίγουρα δεν είναι τυχαία. Υπομονή μέχρι και την επόμενη ταινία..... 
 

 

Επεξεργασία από Hayate
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Εκείνο που μου άρεσε και άρεσε και στον κόσμο με την τριλογία του 1970-1980 ήταν ότι είχαμε "σοβαρές" ταινίες. Τα διαστημόπλοια δεν ήταν σουρεαλιστικά καταστευάσματα και οι γυναίκες δεν ντύνονταν σαν καμπαρετζούδες και δεν έδιχναν ερωτική υποταγή στον πρωταγωνιστη της ταινίας. Οι παραγωγοί του Flash Gordon είχαν δηλώσει ότι το Star Wars δασκάλεψε τον κόσμο για πιο σοβαρές ταινίες Επιστημονικής Φαντασίας και το κοινό συγκρίνοντάς τες βρήκε τη δικιά τους ταινία σαχλή. Όσο γίνεται βέβαια να είναι σοβαρό ένα τέτοιο θέμα αλλά το SW πήρε τον εαυτό του στα σοβαρά. Βέβαια δεν ήταν και το 2001 του Kubrick. Aκόμη και η μοναδικότητα του τζεντάι Skywalker εξαφανίζει το φανταστικό στοιχείο και τον κάνει μια πιο πραγματική τραγική φιγούρα (θα μου πεις έχει έναν ακόμη Τζεντάι αλλά εκείνος είναι άλλο πράμα). Με το χιούμορ του σε πολλές σκηνές, αλλά και τη σκέψη ότι το μέλλον μπορεί να είναι και έτσι. Ειδικά στο 2ο νομίζω έφτασε σε υψηλά επίπεδα. Λίγο μας τα χάλασε το "Επιστροφή του Τζεντάι" με τα χαριτωμένα αρκουδάκια. Μέχρι και ο Mark Hammil είχε πει στην παραγωγή ότι ένοιωσε άβολα με την παιδικότητα της Επιστροφής του Τζ. και του το ανταπόδωσαν με τη φράση "μα είναι παιδική ταινία". Ίσως επειδή το 2ο πήγε λιγότερο καλά και ήθελαν να ισοφαρίσουν αμβλύνοντας το κοινό τους.

 

Από κει και πέρα οι επόμενες ταινίες είναι πολύ μέτριες. Η φήμη βοηθάει στα ταμεία, αλλά με κανέναν τρόπο δεν το αξίζουν. Η ηθοποιία πήγε περίπατο και είχαμε ερασιτέχνικές ερμηνείες. Τόσο ψεύτικο το παίξιμό τους. Είναι για τα παιδιά και για τους μεγάλους που θέλουν να ξαναγίνουν παιδιά, ή να ξαναζήσουν την παιδικότητά τους.

 

Τώρα πια απορώ πώς πήγα κινηματογράφο και το είδα :giati:

Επεξεργασία από x for xepeta
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20254
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6281 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σχετικά με την ηθοποιό που παίζει τη Ρέι, μου φάνηκε πως μεγάλωσε 5 χρόνια μέσα σε μόλις 2!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5403 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

19 hours ago, x for xepeta said:

 και οι γυναίκες δεν ντύνονταν σαν καμπαρετζούδες

 

princess-leia-800-2.thumb.jpg.9314cce4e816a14e7f36ceb36353e955.jpg

 

:angel::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

19 ώρες πριν, x for xepeta είπε:

Λίγο μας τα χάλασε το "Επιστροφή του Τζεντάι" με τα χαριτωμένα αρκουδάκια.

Ε και αυτό :P

5 λεπτά πριν, mr-d είπε:

 

princess-leia-800-2.thumb.jpg.9314cce4e816a14e7f36ceb36353e955.jpg

 

:angel::lol:

 

:PPP:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.