Μετάβαση στο περιεχόμενο

WONDER WOMAN [ BRIAN AZZARELLO - CLIFF CHIANG ]


Dark Chris

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

post-12722-0-86241300-1350493756_thumb.jpg

 

 

(ίσως έχει κάποια minor spoilers)

 

Τον Σεπτέμβριο του 2011, η DC αποφάσισε να κάνει ολικό reboot, να καθαρίσει το continuity της και να κάνει τους τίτλους της όσο πιο προσιτούς σε νέους, και όχι μόνο, αναγνώστες γίνεται. Έβγαλε 52 ongoing (και μερικά ακόμα mini-series) που ξεκίνησαν από την αρχή με το τεύχος #1. Μία από αυτές τις σειρές ήταν το Wonder Woman, του Brian Azzarello και του Cliff Chiang.

Ο Ερμής προσπαθεί να προστατέψει μια κοπέλα που μένει στην αμερικανική επαρχεία, την Zola, γιατί σύμφωνα με αυτόν, ο Δίας την έχει αφήσει έγκυο! Καθώς κάποιοι Κένταυροι που έστειλε η Ήρα τραυμάτισαν τον Ερμή, στέλνει την Zola στην Wonder Woman. Και η Wonder Woman πηγαίνει πίσω στο σπίτι της Zola και σώζει τον Ερμή.

Αποφασίζει να πάει τον Ερμή και την Zola στο μόνο μέρος που μέχρι και (αρσενικοί) θεοί δεν επιτρέπεται να πατήσουν το πόδι τους. Την Θεμυσκίρα, την πατρίδα της Wonder Woman και το νησί των Αμαζόνων.

Εκεί ακολουθεί την παρέα η κόρη της Ήρας, η Έριδα και αφού κάνει μια εντυπωσιακή είσοδο, αποκαλύπτει στην Diana το πιο καλά φυλαγμένο μυστικό της μητέρας της, Ιππολύτης, που αλλάζει όλη την ουσία της WW και που θα αλλάξει το origin της.

Συγκεκριμένα:

 

 



μαθαίνουμε ότι δεν φτιάχτηκε από πηλό, όπως στο παλιό σύμπαν. Αντίθετα, ο Δίας βοήθησε με την Ιππολύτη στην γέννηση της :P.

Και πλέον δεν θεωρείται η πιο "αγνή" Αμαζόνα.
 

 

post-12722-0-20183500-1350493833_thumb.jpg

 

Δεν ξέρω πόσο ελεύθερο χώρο έδωσαν στον Azzarello οι άνθρωποι της DC, έκανε όμως θαύματα με ότι είχε. Η Wonder Woman είναι αυτόματα, μετά από την αλλαγή που ανέφερα στο spoiler, πολύ πιο δυνατή (νομίζω ότι πλέον είναι από τους πιο δυνατούς χαρακτήρες της DC) και έχει κάποιες μικρές αλλαγές στον χαρακτήρα της.

Οι Αμαζόνες είναι επίσης αλλαγμένες, αφού προβάλλονται ως..... βιάστριες! :lol:

Η ιστορία προχωράει πολύ αργά, ο Azzarello παίρνει τον χρόνο μέχρι να παρουσιάσει όλες τις σχέσεις μεταξύ των χαρακτήρων και να δείξει και λίγο δράση.

Είναι αρκετά διαφορετική σειρά από τα κλασσικά υπερηρωικά και δεν εμπίπτει στο πεδίο του Azzarello, το crime.

Νομίζω ότι το characterization σε σχεδόν κάθε χαρακτήρα είναι άψογο. Από την WW που είναι γεννημένη πολεμίστρια, δεν λέει πολλά και είναι προστατευτική προς την Zola, ως τον Ερμή με τις ατάκες που πετάει και από τον Απόλλωνα που επιθυμεί τον θρόνο του πατέρα του μέχρι την Ήρα που είναι όπως την ξέρουμε κυρίως, δολοπλόκα, πανούργα και εκδικητική.
 

post-12722-0-75090600-1350493908_thumb.jpg

 

Στο background σχηματίζεται ένα μεγάλο μυστήριο που τους τελευταίους μήνες έχει αρχίσει να γίνεται πιο καθαρό και αφορά τους
 

 



New Gods του Kirby. Το πιάσατε; :)
 


Φοβερή δουλειά από τον Chiang. Λιτό σχέδιο, ελαφρώς καρτουνίστικη γραμμή, :cool: απεικόνιση του gore και της βίας, το σχέδιο του γίνεται ένα κομματάκι πιο δυναμικό όταν η σελίδα έχει δράση. Είναι και 1,90 φιγούρα της WW που τον προκαλεί να την βάλει σε όσο καλύτερα στημένες σελίδες γίνεται.... :P

Έχει κάνει πολύ καλή δουλειά και με τα redesigns των θεών. Ο Ερμής έχει γαλαζωπό δέρμα και πόδια πουλιού, ο Δίας έχει μαλλιά ράστα, κάπα που δεν καλύπτει τίποτα και μάτια γεμάτα αστραπή, ο Άδης ένα σωρό κεριά πάνω στο κεφάλι του (ενώ είναι ένα μικρό παιδί) και πάει λέγοντας.
 

post-12722-0-14037500-1350493691_thumb.png

 

Για να κλείσω, την θεωρώ από τις καλύτερες σειρές του New 52. Οι Azzarello/Chiang είναι λες και γεννήθηκαν για να ασχοληθούν με την Diana. Κατάφεραν να βάλουν το δωδεκάθεο στην ιστορία και να το κάνουν σημαντικό και συνδύασαν την δράση με μερικές πινελιές gore και τρόμο, ενώ δεν ξέχασαν τους χαρακτήρες και την ανάπτυξη αυτών.

Έχει κυκλοφορήσει ένας HC τόμος με τα πρώτα 6 τεύχη και τον Ιανουάριο αναμένεται ο επόμενος με τα τεύχη #6-#12 (καθώς και ο πρώτος τόμος σε TPB). :beer:

 

 

Για περισσοτερο Αzzarello περαστε μια βολτα απο δω :

 

100 BULLETS

 

HELLBLAZER (#146-#150) : HARD TIME

 

HELLBLAZER (#151-#156) : GOOD INTENTIONS

 

Filthy Rich

 

Joker( Αμερικανικη Εκδοση )

 

Joker ( Ελληνικη Εκδοση )

 

Superman ( Anubis )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4350
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4196 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Damn it Dark Chris... :ego: Με πορωσες και δεν βλεπω που να τον στριμωξω τον πρωτο τομο!(προηγουνται αλλοι τομοι πρωτα)

Σοβαρα,πολυ ωραιο αφιερωμα! :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4940 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

γ@μώτο, είναι απο τις σειρές που πρέπει να τσεκάρω και δεν το έχω κάνει ακόμα! Καιρός είναι μάλλον :nek:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:thanks: Νούλη! Πολύ καλή η παρουσίαση!

I'm proud of you once more! :beer6:

 

Δεν έχω να προσθέσω κάτι, πέρα από το ότι πλέον θεωρώ ότι ο Azzarello δεν παίζεται μ' ότι κι αν καταπιαστεί! Ακόμα και στις "μέτριες" στιγμές του, είναι μέτριος μόνο σε σύγκριση με τον εαυτό του! :P

 

Στην αρχή δε μου είχε κάνει κλικ το σκίτσο, αλλά μετά από παρότρυνση του Sandman το ξεπέρασα και το διάβασα και πλέον το θεωρώ πολύ ταιριαστό! Νομίζω ότι στο reboot της η DC έχει δώσει μεγάλη έμφαση να κάνει τις γυναίκες ηρωίδες όσο πιο ολοκληρωμένες μπορεί και προς το παρόν τα πάει εξαιρετικά...

 

Από τους τοπ τίτλους new 52!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

χμ... τσίμπησα από την παρουσίαση του Νούλη και τα σχόλια της Καμπούκ οπότε την τσεκάρισα μέχρι το 7ο τεύχος (και αυτό λέει πάρα πολλά αφού τον τελευταίο καιρό πάαααρα πολύ δύσκολα διαβάζω κόμικ (δεν μου τραβά το ενδιαφέρον σχεδόν τίποτα)).

 

Είναι περίπου όπως τα λέει ο Νούλης. Το σχέδιο μου αρέσει. Όχι από μόνο του, αλλά στο συγκεκριμένο κόμικ και σε τεράστιο βαθμό στο imagining των χαρακτήρων.

 

Δεν μου αρέσει που είναι Wonder Woman. Με ξενίζει. Ας την βάφτιζαν Σούλα, Ασπασία, Μέλπω ακόμα και Μπάμπη. Δεν είμαι φαν της Wonder Woman. Το 90% των όσων έχω διαβάσει μαζί της είναι σε άλλους τίτλους (ή άλλων ηρώων ή ομάδων) οπότε όπως είναι (στα πρώτα 7 τεύχη έστω) ξεκομμένη από το DC σύμπαν μου κάθεται κάπως.

 

Με χαλάει ένας τυπάκος που έχει μαζί της ο οποίος μου μοιάζει τόσο μα τόσο ξεπατίκωμα (σε αρκετά πράματα) του John Constantine... Δεν ξέρω που θα το πάει με αυτόν μετά, αλλά για την ώρα όποτε τον βλέπω μου έρχεται να πάρω τη ντουντούκα, να βγω στο μπαλκόνι και να φωνάξω ripoff (άμα δεν είχαμε κρίση, μέχρι που θα έπαιρνα το bowel disruptor gun και θα πήγαινα ΟΥΖΑ στο σπίτι του Αζζαρελλο.)

 

Ορισμένα πράματα μου μοιάζουν βεβιασμένα. Ειδικά το θέμα του αν μύρισε τον κρίνο ή την αμμουδιά η μαμά Ιππολύτη ή άμα την φυστίκωσε ένας ταύρος ακούγοντας Wailers και πως αυτό επηρρέασε την ιστορία. Ίσως επειδή δεν έχω διαβάσει σκέτους τίτλους WW.

 

Σημειώνουμε πάντως ότι *διάβασα* σε λιγότερο από 24 ώρες 7 τεύχη και θέλω να διαβάσω και τα υπόλοιπα (εκτιμώντας όμως ότι στο τέλος θα γίνει *άλλη* μια σειρά την οποία θα αδυνατήσω να παρακολουθώ σε μηνιαία βάση και θα την στείλω στο διάολο (όπως έχω κάνει με τα εξαιρετικά κατά τ'άλλα Northlanders και Scalped)). Αυτό δείχνει ότι έχει κάτι που μου κάνει κλικ (σίγουρα το σκίτσο και το imagining ορισμένων χαρακτήρων).

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4940 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

τα μεγάλα μυαλά συναντώνται: το σ/κ κάθησα και διάβασα τα πρώτα 12 τεύχη της σειράς! Λοιπόν, θα συμφωνήσω σε πολλά πράγματα με τον germ! Πρώτον, ποιός είναι αυτός ο constantine ripoff ρε αζζαρελλο?!? Δεύτερον, τα πρώτα 3-4 τεύχη είναι λες και κάνει άλματα για να χωρέσει δέκα πράματα στο κάθε τεύχος οπότε φαίνονται πάρα πολύ βιαστικά!

Πέρα απο αυτά, δεν μπορώ να πω πως είχα κάποιο παράπονο. Πρώτη φορά στην ζωή μου διαβάζω ww και παρά της ενστάσεις μου, δεν με χάλασε. Πιθανότατα θα περιμένω να βγουν 5-6 ακόμα και θα κάτσω να τα διαβάσω όλα μαζί πάλι. Αλλά όπως καταλάβετε δεν καίγομαι και υπερβολικά. Λείπει αυτό το κάτι που έχουν συνήθως οι σειρές του Αζζαρέλλο και με τραβάνε αμέσως. Ας ελπίσουμε να το αποκτήσει άμεσα!

Συνολικά θα του έβαζα ένα 6μιση στα 10, κυρίως γιατί ήταν διασκεδαστικό χωρίς να έχει το κάτι παραπάνω :nek: !

 

υγ. για πείτε και σε μένα τον άσχετο ποιοί είναι οι new gods μήπως και ψηθώ να τους τσεκάρω πουθενά??

Επεξεργασία από Drunk Crocodile
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

υγ. για πείτε και σε μένα τον άσχετο ποιοί είναι οι new gods μήπως και ψηθώ να τους τσεκάρω πουθενά??

 

 

Εσύ Δευτέρα με τον κηδεμόνα σου.

 

Κόμικ του Kirby από το 1971. Θεωρείται τουλάχιστον κλασικό (το original run του τότε). Προσωπικά δεν το έχω διαβάσει και απ'όσα γνωρίζω για αυτό, πιθανολογώ ότι δεν θα μου αρέσει καθαρά γιατί θα το βρω παρωχημένο. Αυτό όμως που έχω διαβάσει και που σου το προτείνω ασυζητητί είναι ένα run στο Legion of Super Heroes του 1982 και για την ακρίβεια τα τεύχη 290-294 (The Great Darkness Saga). Εξ'ίσου κλάσικ και το είδα τις προάλλες και στο τοπ 100 του cbr (τόπικ: http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=27661 ) Δεν λέω τίποτα παραπάνω γιατί εικάζω ότι θα είναι παραπάνω spoiler.

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4940 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

πρέπει κάποια στιγμή να αποδεχτείς πως η επαφή μου με τα υπερηρωικά είναι σχεδόν μηδέν! Ας μην υπήρχαν κάτι Brubaker και κάτι τέτοιοι και ακόμα εκεί θα ήταν! Θα τα τσεκάρω πάντως αυτά που λες :beer: :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Διάβασα μέχρι 13. Θέματα που είχα στα πρώτα τεύχη, δεν τα είχα στα επόμενα :) Ειδικά στο 13 η σειρά άρχισε να μου θυμίζει πολύ έντονα 100 bullets. Κάθε ένας με την ατζέντα του και όλες οι συμμαχίες είναι τελείως εφήμερες :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5297 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Εμενα μου φανηκαν ψιλομετρια.Δε λεω ηταν κανα δυο τευχη που μου φανηκαν καλουτσικα, αλλα μονο το #0 μου αρεσε αρκετα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μέχρι το #10 που έχω διαβάσει το βρήκα πολύ όμορφο. Λίγο αλλόκοτο αλλά ενδιαφέρον. Διαφοροποιείται πολύ από το μεσο superhero κόμικ. Και μιας και είχα διαβάσει ελάχιστη Wonder Woman παλιότερα, χάρηκα που δεν είχα κανένα κενό για την πλοκή ή τους χαρακτήρες. Εκεί που έλεγες "μπα δεν μ'αρέσει" έκανε κάτι ο Azzarelo και κρατούσε το ενδιαφέρον. Τα τρία πρώτα τεύχη ήταν "κάπως" αλλά ΄μόλις μπήκα στο κλίμα της σειράς, την απόλαυσα. Αξίζει να του αφιερώσετε λίγο χρόνο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Σκέψεις του δημιουργού για το δεύτερο χρόνο του Wonder Woman. Ακολουθούν οι New Gods

Και κάτι λίγα για το Before Watchmen.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.