Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λίστες μεταφρασμένων Sci-Fi Ταινιών & Σειρών


Mandrake

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τι έγινε και σε τράβηξε τότε; Μέλι είδες; Μήπως ήρθες για νταβαντούρι; Γιατί τους τελευταίους μήνες δεν κάνεις άλλη δουλειά απ' το να βγάζεις χολή δεξιά κι αριστερά. Επειδή οι λίστες αυτές δεν απευθύνονται σε πικρόχολους, όμως, το κουβαδάκι σου και σ' άλλη παραλία. Που μου 'ρθες κι εδώ για να δημιουργήσεις εντυπώσεις με τα copy/paste της βιβλιοθήκης σου άσχετε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 186
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Από παλιά και έμπειρα μέλη, υπάρχουν μεγαλύτερες προσδοκίες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29496
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  11
  • Reputation:   80
  • Achievement Points:  12
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3889 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Κώστα, συγχαρητήρια για την εξαιρετική σου δουλειά.

Το έργο που μας προσφέρεις, με όποια λάθη ή παραλείψεις μπορεί να έχει, καταμαρτυρά από μόνο του την μεγάλη του αξία καθώς και τη δική σου.

Κανείς δεν μπορεί να την μειώσει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε μου!! :efxaristo: Δε με πτοούν οι κακοπροαίρετες κριτικές. Θα συνεχίσω κανονικά και εάν βρω τρόπο να τις τακτοποιήσω καλύτερα, θα το επιχειρήσω. Μόλις βρω άλλες ταινίες, θα επανέλθω! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  29304
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  425
  • Reputation:   4684
  • Achievement Points:  427
  • Days Won:  2
  • With Us For:  3975 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πολύ δυνατή παίδες:

http://www.imdb.com/title/tt2384811/

 

και ανακοινώθηκε και 2η season

http://next-episode.net/utopia

 

:popcorn2::dance: :dance:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν την πήρα χαμπάρι! Θα την τσεκάρω οπωσδήποτε! Περάστηκε ο 1ος κύκλος στις παραπάνω λίστες, λοιπόν, όπως και οι εξής:

 

1. "Siberia" (2013)

2. "The Virus" (2013)

 

Επίσης αναρτήθηκαν οι εξής ταινίες:

 

1. "Βέγκας Σαμουράι" ("Six-String Samurai") ('98)

2. "Άγριο Ένστικτο" ("Monkey Shines") ('88)

3. "Περί Τυφλότητος" ("Blindness") (2008)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5863
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3910 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μπραβο φιλε ωραια λιστα.Βλεπω και εγω ταινιες φαντασιας και μου αρεσουν και πολυ οι ταινιες τρομου,πρεπει να τις μαζευεις χρονια αυτες τις ταινιες,Παρεπιπτωντος πρεπει να ακους μουσικη surf γιατι ο τιτλος σου mandrake ειναι απο ενα συγκροτημα surf της δεκαετιας του εξηντα.Ωραια εγραψα καποιες ταινιες να τις δω στο youtube.WALTER PAISLEY LIVES.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μπραβο φιλε ωραια λιστα.Βλεπω και εγω ταινιες φαντασιας και μου αρεσουν και πολυ οι ταινιες τρομου,πρεπει να τις μαζευεις χρονια αυτες τις ταινιες,Παρεπιπτωντος πρεπει να ακους μουσικη surf γιατι ο τιτλος σου mandrake ειναι απο ενα συγκροτημα surf της δεκαετιας του εξηντα.

Οπαδοί του Μαντρέϊκ του Μάγου θα ήταν και αυτοί στο συγκρότημα, σίγουρα. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5863
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3910 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μπορει και να ειναι παντως το τραγουδι που ακουσα απο αυτους λεγετε vampires ball ψαχτω λιγο και θα σου αρεσει.Μπηκα και κοιταξα για εναν σκηνοθετη που βρηκα στην λιστα σου τον brian yuzna φιλε μου πολυ τρελαμενος μου αρεσει γενικα αυτες οι ταινιες μου αρεσουν και τις ψαχνω,οσο ψαχνεις βρισκεις και καινουρια πραγματα.Σκεφτομαι να φτιαξω ενα κομικς σαν b-movie ταινια εχω γραψει και ενα σεναριο μεσα στο φορουμ [η επιστροφη των εξωγηινων χεριων] λιγο σουρεαλιστικο ακουγεται αλλα αμα σου αρεσει μπες να το διαβασεις.Τον ξερεις τον walter raisley cult φιγουρα στις ταινιες θριλερ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν τις έχω όλες που βλέπεις παραπάνω φίλε μου, για πολλούς λόγους. Πρώτα απ' όλα δημιουργώ μια want list όπου έχω αντλήσει πληροφορίες από εγκυκλοπαίδειες, καταλόγους, περιοδικά (και τηλεπεριοδικά), διαδίκτυο ή ανασύρω πράγματα από μνήμης που είχα δει πριν χρόνια και αναζητώ να αποκτήσω κι έπειτα βλέπω τι υπάρχει στην αγορά για να πάρω αυθεντικό, τι μεταφράζεται για να έχω αντιγραμμένο & σε τι ποιότητα βίντεο κυκλοφορούν. Αργότερα ενδέχεται να κάνω αντικατάσταση ότι έχω αντιγραμμένο από SD ποιότητα σε HD, που τυχόν προκύψει κάποιο release και υπάρχουν συγχρονισμένοι υπότιτλοι γι' αυτήν. Αντιλαμβάνεσαι ότι δεν έχω τα χρήματα για να πάρω ότι κυκλοφορεί στην ελληνική αγορά σε μικρό χρονικό διάστημα (έπειτα εκεί που μαζεύεις κάποια χρόνια DVDs, μπαίνουν στο παιχνίδι τα Blu-Ray) και έχω πολλές ελλείψεις. Εν τω μεταξύ δεν τα κατεβάζω αφού σκοπεύω κάπου, κάπως, κάποτε να τ' αγοράσω, κατά συνέπεια μου λείπουν αρκετές. Να κατεβάσω να δω, ναι! Αλλά μετά πιάνω τη γομολάστιχα και σβήνω απ' τον σκληρό. Από τηλεοπτικές σειρές όμως, ναι, κατεβάζω και κοπιάρω τις περισσότερες που βλέπεις εδώ (και άλλες πολλές που δεν έχουν σχέση με το είδος της Επιστημονικής Φαντασίας)! Ελάχιστες υπάρχουν μεταφρασμένες προς αγορά, οπότε βολεύομαι έτσι. Εάν θελήσεις κάτι απ' τα παραπάνω, δεν το βρίσκεις μεταφρασμένο και τύχει να το έχω, με μεγάλη μου χαρά να σου το στείλω με κάποιον τρόπο (ή να σου υποδείξω κάπου που να μπορείς να έχεις πρόσβαση, για να το κατεβάσεις)!

 

Όσον αφορά τους Mandrake ενδέχεται να πήραν το όνομά τους απ' τον γνωστό μάγο που λέει ο Κώστας, αλλά δεν αποκλείεται και να το πήραν απ' την ρίζα Μανδραγόρα, απ' όπου το άντλησε (αναμφισβήτητα, λόγω του ότι είναι illusionist και η ρίζα αυτή δημιουργεί παραισθήσεις!) ο δημιουργός του κόμικ. Την έχω δει τη μπάντα παλαιότερα σε καταλόγους που παράγγελνα βινύλια, αλλά δεν έχει τύχει ν' ακούσω ποτέ. Τώρα που το λες θα ρίξω μια αυτιά! :)

 

Το σενάριο που έγραψες το διάβασα μόλις και είναι όντως σουρεαλιστικό! Μου άρεσε! Εννοείται πως όποια νέα κόμικς στον χώρο (ερασιτεχνικά και μη) είναι καλοδεχούμενα!! Προσωπικά, θα μου άρεσε να δω την δουλειά σου! :spidey_yeah_that: Προχώρα το άφοβα!! Τέλος, σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και χαίρομαι που σου αρέσουν οι λίστες αυτές! Με τον καιρό θα προσπαθήσω να τις τροποποιήσω έτσι ώστε να ξεκαθαρίζονται περισσότερο κάποιες θεματικές ενότητες. :beer:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5863
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3910 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ξερεις και εγω τις ψαχνω αυτες τις ταινιες αλλα δεν ειναι πολυ δυσκολο να τις βρεις.Αμα ψαξεις στην Αθηνα σε καποια μαγαζια γυρω απο την πλατεια κανιγγος βρισκεις σπανια κομματια,για παραδειγμα εψαχνα μια εποχη την ταινια του ρομερο η νυχτα των ζωντανων νεκρων,την ειχα δει σε ενα μαγαζι αυθεντικη εικοσι ευρω και λεω δεν παω να την παρω αλλα με προλαβαν αλλοι,ετσι καθως εψαχνα τα γυρω στενα πεφτει το ματι μου σε ενα μαγαζι με μεταχειρισμενα ντιβιντι και την βρισκω σε επανεκδοση πεντε ευρω.Τρελαθηκα μεταχειρισμενη βεβαια αλλα σπανια γιατι ηταν μια συνεργασια του ρομερο με ενα αλλο σκηνοθετη τον τζον ρουσο.Γιαυτο σου λεω αμα το ψαχνεις βρισκεις διαμαντια οπως και στα κομικς.Στον πειραια μια φορα στο παζαρι βρηκα μια βιντεοκασσετα που στο εξωφυλλο ειχε τον γκοτζιλα ενος γιαπωνεζου σκηνοθετη της δεκαετιας του εξηντα ανοιγω το κουτι για να δω αλλα δυστυχως ειχε αλλη βιντεοκασσετα μεσα τι να κανουμε γινονται και αυτα.Και βεβαια οπως ξερεις υπαρχει και το γιουτιουμπ.  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πολλές από τις παραπάνω φίλε μου για να τις βρεις σε ψηφιακή μορφή, είναι αρκετά δύσκολο. Πίστεψέ με. Και κάποιες απ' αυτές μονάχα σε VHS Rip (με ότι συνεπάγεται σε ποιότητα). Η τριλογία (και πλέον πενταλογία και πάμε για εξαλογία) του George Romero κυκλοφορεί σε DVD κανονικά, όπως και το remake του "Dawn Of The Dead", αλλά αυτά κατατάσσονται στα "πολύ εύκολα" και ήταν λογικό να έχουν κυκλοφορήσει... Το "Night Of The Living Dead" το έχω και στην αυθεντική ασπρόμαυρη βερσιόν σε DVD, όπως έχω και την επιχρωματισμένη. Το "Dawn Of The Dead" και το "Day Of The Dead" επίσης. Τα υπόλοιπα εκκρεμούν...

 

Εγώ δεν έχω βίντεο, πλέον και όποιες βιντεοκασέτες είχα στο παρελθόν, τις έχω χαρίσει σε 2-3 φίλους. Πολύ ελάχιστα κομμάτια έχω κρατήσει (καμιά 20άρα το πολύ). Σκοπός είναι να τα βρεις ψηφιοποιημένα. Από βιντεοκασέτα δε μπορώ να τα παρακολουθήσω, η μαγνητική ταινία φθείρεται με τα χρόνια, άσε που έχω μεγάλο πρόβλημα χώρου με τα κόμικς και όλα τα άλλα που μαζεύω, οπότε δεν έχει και πολύ νόημα ν' ασχοληθώ. Το ιδανικό θα ήταν να είχα ένα καλό βίντεο όπου να βρω VHS που δεν κυκλοφορούν και να τις ψηφιοποιήσω. Μέχρι να κυκλοφορήσουν σε DVD δηλαδή, αν και για πολλές απ' αυτές που αναζητώ, δεν το βλέπω...

 

Ταινίες με τον Γκοτζίλα νομίζω πως υπάρχουν καμιά εικοσαριά. Δεν τις έχω καταγράψει όλες. Κυκλοφορεί torrent που τις έχει συγκεντρωμένες, για όποιον ενδιαφέρεται, αλλά εμένα προσωπικά δε μ' ενδιαφέρουν εφόσον δεν είναι μεταφρασμένες... Εκτός την Αμερικανική μπαλαφάρα κυκλοφορεί μία Ασιατική σε DVD στην ελληνική αγορά, αν θυμάμαι καλά, ενώ έχει μεταφραστεί και μία δεύτερη. Επίσης υπάρχει και το "2001 Yonggary" ('99) που είναι παραπλήσιο, για όποιον ενδιαφέρεται. Το έχω περασμένο και στις λίστες. Αυτές που παραθέτω στις παραπάνω λίστες δεν είναι όσες επιστημονικής φαντασίας έχουν κυκλοφορήσει γενικότερα, φυσικά, αλλά ούτε όσες έχουν μεταφραστεί γενικότερα. Είναι απλά όσες μπορούν αυτή τη στιγμή, να βρεθούν μεταφρασμένες στο διαδίκτυο. Με τη μία ή την άλλη ποιότητα. Δεν έχει σημασία. Αυτές που κυκλοφορούν στην "πιάτσα" τέλος πάντων. Από κει και πέρα, ναι, εννοείται πως στο βίντεο υπάρχουν κι άλλες πολύ περισσότερες, απλά για κάποιον που τις αναζητά από το διαδίκτυο μεταφρασμένες δε θα τις βρει γιατί δεν έχουν ψηφιοποιηθεί ακόμη από κάποιον. Έχω άλλη μία τεράστια λίστα αναζήτησης όπου έχω τις περισσότερες απ' αυτές, μέσα. Μονάχα απ' τον χώρο του Φανταστικού, υπολογίζω ότι μέχρι στιγμής αναζητώ περίπου 800 ταινίες.

 

:beer:

 

Υ.Σ. Αναρτήθηκε στις παραπάνω λίστες η ταινία "Elysium" (2013) που μας έρχεται στους κινηματογράφους (εδώ στο Ηράκλειο, τουλάχιστον) την Πέμπτη!

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Υ.Σ. Αναρτήθηκε στις παραπάνω λίστες η ταινία "Elysium" (2013) που μας έρχεται στους κινηματογράφους (εδώ στο Ηράκλειο, τουλάχιστον) την Πέμπτη!

Κάνει πρεμιέρα γενικά στην Ελλάδα την Πέμπτη. Κάποτε θα αφήνανε να περάσει και η πρώτη βδομάδα του Σεπτεμβρίου πριν βγάλουν νέες ταινίες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έτσι είναι. Τώρα πλέον με τα Multiplex, τις προλαβαίνουν όλες!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5863
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3910 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για και χαρα στο ηρακλειο απο αθηνα.Παντως με την ψηφιοποιηση των ταινιων δεν το εχω ψαξει αμα μπορεις να μου δωσεις καποιες πληροφοριες θα μου φανουν χρησιμες γιατι τις περισσοτερες τις βλεπω απο το γιουτιουμπ,τις παλιες βεβαια και ενοειτε χωρις υποτιτλους,καλα αυτο δεν με ενοχλει και τοσο γιατι ξερω αγγλικα.Αλλα ξερεις τι πιστευω οι ταινιες οπως και τα κομικς ειναι κατι συλλεκτικο ας πουμε με το να το αναπαραγεις σε κατι καλυτερο χανει την αξια του βεβαια για τις βιντεοκασσετες εχεις δικιο αλλα και αυτες αμα τις εχεις εχουν καποια μαγεια τα εξωφυλλα μεσα οι βιντεοκασσετα,οπως και τα παλια κομικς,το ιδιο ειναι να εχεις λουκι λουκ στην παλια του μορφη και το ιδιο ειναι τωρα.Α παρεπιπτωντος εσυ που διαβασες το σεναριο ειναι λιγο προχειρο βεβαια αλλα αμα εχεις καμια ενσταση εστο και αρνητικη πες την η αμα εχεις καμια ιδεα να προσθεσεις καλοδεχουμενη,θελω να το εξεληξω ,το σχεδιακι πως σου φανηκε.Αμα θες να δεις και αλλα σχεδια με λυκανθρωπους και αλλα τερατα πηγαινε στην κατηγορια που λεει σχεδιο και μετα εκει που λεει σχεδια dead neighbours να μου πεις την αποψη σου και αν εχεις καμια αλλη ιδεα για σεναριο τετοιου στυλ πες την να φτιαξω κανενα σχεδιο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δυστυχώς δεν είμαι "ειδικός" πάνω σ' αυτό το θέμα για να δώσω συμβουλές, αλλά υπάρχουν φίλοι εδώ που γνωρίζουν καλύτερα το αντικείμενο για να σου απαντήσουν! Από ένα εξώφυλλο δε θα μπορούσα να κρίνω, άλλωστε. Θα πρέπει να δω και τα υπόλοιπα που έχεις ανεβάσει (και θα τα δω σίγουρα!). Η βιντεοκασέτα είναι retro και ως ανάμνηση και εμφάνιση εννοείται πως την προτιμώ απ' το DVD. Αλλά δε θα μείνω στην ποιότητα της βιντεοκασέτας επειδή είναι ωραίο το περιτύλιγμα. Δεν είναι "αναπαραγωγή σε κάτι καλύτερο" η στάνταρ και η υψηλή ποιότητα μιας ταινίας. Για το ίδιο παραγόμενο έργο πρόκειται. Δεν είναι remake. Δηλαδή εάν δεις να κυκλοφορήσει το ίδιο κόμικ σε καλύτερη ποιότητα χαρτιού, με σκληρό χαρτόνι για εξώφυλλο ή ολότελα δερματόδετο και να συγκεντρώνει τεύχη ως τόμο (μία περίπτωση ας πούμε...), το κόμικ θα έχει χάσει την αξία του; Δε συμφωνώ μ' αυτή την λογική φίλε μου... Εάν μιλάς για remake αλλάζει το πράμα αλλά και πάλι έχουμε περιπτώσεις που στις νεότερες εκδόσεις γίνονται παπάδες από σκιτσογράφους!

 

Όσον αφορά το σενάριό σου, σου είπα ότι μου άρεσε. Σαφώς και είναι πρόχειρο. Η στήλη, φαντάζομαι, πως δεν ζητάει να γράψεις κατεβατά, αλλά ιδέες και αυτό ακριβώς έκανες (μπορεί να κάνω και λάθος, βέβαια...)! Ειδικά στην περίπτωσή σου που θέλεις να το σκιτσάρεις μόνος σου και δεν αναζητάς κάποιον άλλον για να του το παρουσιάσεις καλύτερα! Εγώ, τουλάχιστον, λαμβάνω ως εικόνα αυτό που περιγράφεις και που θέλεις να παρουσιάσεις.

 

Ιδέες είχα παλαιότερα για υπερηρωικά και τις είχα καταγράψει για να στείλω στην "Marvel Comics" (σκεφτόμουν πιτσιρικάς ότι ίσως και να δεχόντουσαν κάτι), αλλά δυστυχώς δεν υπάρχουν αυτά, πλέον (θα είχε πλάκα να τα διάβαζα ξανά)... Δεν ασχολούμαι με το "σπορ". Τα καλλιτεχνικά τα αφήνω για τους καλλιτέχνες. :)

Για ψηφιοποίηση δεν έχω ασχοληθεί ο ίδιος, μιας και δεν έχω κάποιο καλό βίντεο (ή κάρτα βίντεο) όπως αναφέρω παραπάνω. Αναφέρομαι σε παιδιά που έχουν ριπάρει δεξιά κι αριστερά από VHS και που συνεχίζουν να το κάνουν. Ταινίες που δε θα δούμε σύντομα (ή ποτέ) έστω σε DVD να κυκλοφορούν και έτσι διασώζονται. Μπαίνω στο τρυπάκι να κατεβάζω και ταινίες που έχω ακόμη, βέβαια, για να δω (και ενδεχομένως να καταγράψω) ποιοι επαγγελματίες ασχολούνταν τότε με τις μεταφράσεις και αν υπάρχουν σήμερα. :) Αρχικά χρειάζεσαι κάποια συσκευή βίντεο και κάποια κάρτα βίντεο στον υπολογιστή σου ή κάρτα γραφικών που να έχει είσοδο video in. Από προγράμματα, φαντάζομαι πως ένα "Pinnacle Studio" θα κάνει δουλειά αρκούντως ικανοποιητική! Ίσως υπάρχει και κάποιο πιο ελαφρύ αλλά ενδεχομένως να μην έχει ίδιες παραμέτρους όπως αυτό και να μη μπορείς να ρυθμίσεις κάποια πράγματα όπως ακριβώς τα θέλεις (να μην μετατρέπει σε matroska video, ας πούμε, σε περίπτωση που το θέλεις να γίνει απ' ευθείας απ' την πηγή). Αν και τώρα που το σκέφτομαι δεν ξέρω αν κυκλοφορούν σήμερα κάρτες βίντεο... Οπότε πάμε σε κάρτα τηλεόρασης.

 

Υ.Σ. Με "το Λούκυ Λουκ στην παλιά μορφή και τώρα" τι εννοείς; Τα σκληρόδετα; Δεν τα έχω κάνει crash test να δω αν θα κρατήσουν χρόνια, αλλά εκ πρώτης όψεως μια χαρά μου φαίνονται!

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5863
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3910 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Οχι δεν σου εδωσα να καταλαβεις καλα δεν εννοω την ποιοτητα σαφως και το ντιβιντι εχει καλυτεροι ποιοτητα απο την βιντεοκασσετα εννοειτε,αλλα πως ειναι σε ενα δισκο βινυλιου και στο σιντι δεν λεω για την ποιοτητα αλλα ε ο δισκος ειναι το εξωφυλλο μεσα οι στιχοι το βινυλιο σου θυμιζει την εποχη που πρωτοκυκλοφορισε τελος παντων ενταξει αυτο ειναι πως το βλεπει ο καθενας,παντως ευχαριστω για την βοηθεια βαλε και αλλες ταινιες στην λιστα για να αρχισει το ψαξιμο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Α, στο βινύλιο παραμένω φαν μέχρι αηδίας και δεν πρόκειται κανένα flac, klak, vlak ή mp3 320kbps να μου αλλάξει γνώμη γι' αυτό!!! Αυτά στ' αυτοκίνητο για να περνάει η ώρα. Θέλουν και τα βινύλια την προσοχή τους, βέβαια, εάν είναι να σου κρατήσουν. Σκοπός είναι ν' ακούω μουσική από κει και να μην είναι απλά άλλος ένας δίσκος απλά στην ντουλάπα μου ο οποίος δεν παίζει και απλά υπάρχει εκεί. Μήπως έχουμε ξεφύγει απ' το θέμα λιγάκι, όμως και θα πρέπει αυτή η συζήτηση να μεταφερθεί κάπου αλλού; :)

 

 

Κάνει πρεμιέρα γενικά στην Ελλάδα την Πέμπτη. Κάποτε θα αφήνανε να περάσει και η πρώτη βδομάδα του Σεπτεμβρίου πριν βγάλουν νέες ταινίες.

 

Και ήθελα πολύ να πάω να την δω, αλλά δυστυχώς έχω κανονίσει κάτι άλλο για Πέμπτη και Σαββάτο. Παρασκευή κλείνω το  βράδυ, οπότε δεν... Μάλλον πως θα περιμένει λίγο... Φαίνεται πολύ καλή! Την ανάρτησα στην λίστα γιατί κυκλοφόρησε cam έκδοση με υπότιτλους εξ ακοής. Δεν αναρτώ όταν απλά παίζονται στο σινεμά, γιατί αν κάποιος θέλει να τις δει άμεσα και δεν έχει την οικονομική δυνατότητα ή την όρεξη, δε θα μπορεί. Αναρτώ ότι μπορεί να βρεθεί άμεσα (ή σχεδόν άμεσα..με κάποια ενοικίαση τέλος πάντων από ταινίες που κυκλοφορούν αλλά δεν έχει ριπάρει κανείς ακόμη υπότιτλους για το διαδίκτυο).

 

:beer:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5863
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3910 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για σου φιλε τι κανεις πως παει.Βρηκα σε ενα σαιτ για ταινιες θριλερ μια ταινια του 1968 που λεγετε the night of the bloody apes εγχρωμη και χωρις υποτιτλους βεβαια,τρελαμενη ταινια τι να σου πω,απο ηθοποιους τι να σου πω δεν ηξερα κανεναν,αλλα ξερεις στα περισσοτερα θριλερ οι ηθοποιοι ειναι αγνωστοι.Σε ενα θριλερ της δεκαετιας του 80 επαιζε ενας ηθοποιος που εμοιαζε στον jack nicholson και λεει ηταν ενας τυπος και πηγε σε ενα νησι με μια κοπελα να εξιγνιασουν εναν φονο.Και τελικα τους φονους τους εκανε ενα περιεργο πλασμα που εμοιαζε με αρουραιο.Πολυ καλτ ταινια ηταν το robot monster αν την εχεις δει λιγο απλη χωρις τρελα σκηνικα αλλα ειχε κατι φασεις μεσα καλες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γεια σου φίλε μου! Η ταινία "Robot Monster" που λες, πρέπει να είναι αυτή του '53. Έχει εναλλακτικούς τίτλους "Monsters From Mars" & "Monsters From The Moon". Δεν την έχω δει. Δεν την γνωρίζα καν... Το "Night Of The Bloody Apes" που λες, είναι η Μεξικανικής παραγωγής "La Horripilante Bestia Humana"  του '69! Δεν έχω δει πολλά πράματα από κει μεριά γενικότερα (όχι μόνο sci-fi) και η συγκεκριμένη φαίνεται καλή! Δυστυχώς όμως δεν γνωρίζω να υπάρχει μεταφρασμένη, οπότε θα μπει στην λίστα αναζήτησης για την ώρα. Ο Ελληνικός τίτλος που της έχει αποδοθεί, είναι "Εφιάλτης Της Νύχτας II" (ποιο να 'ναι άραγε το 1ο; :thinking:).

 

Στις παραπάνω λίστες αναρτήθηκαν οι εξής σειρές/κύκλοι σειρών:

 

1. "Psychoville" (2009-2011)

2. "Σκοτεινή Άβυσσος" ("The Deep") (2010)

3. "Ring Of Fire" (2012)

4. "Medium" (Seasons 1-2) (2005-2006)

5. "Medium" (Season 3) (2006-2007)

6. "Medium" (Season 6) (2009-2010)

7. "Medium" (Season 7) (2010-2011)

8. "Πλανήτης Γη: Τελική Σύγκρουση" ("Earth: Final Conflict") (Season 1) ('97-'98)

 

και οι ταινίες:

 

1. "Psychoville: Halloween" (2010)

2. "The Cosmonaut" (2013)

 

:beer:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5863
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3910 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ουτε και εγω την εχω δει αλλα φαινεται καλη,παντος στο γιουτιουμπ που την εψαξα την βρηκα και νομιζω ειναι και στα αγγλικα οποτε δεν υπαρχει προβλημα θα την δω στην επομενη προβολη.Ξερεις καθε παρασκευοσαββατοκυριακο εχω προβολη χα χα χα στο σπιτι τις βλεπω πλακα σου κανω,σημερα ειδα μια ταινια the creeping terror ενταξει δεν ηταν και πολυ καλη αλλα ειχε φαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αναρτήθηκε στις παραπάνω λίστες η τηλεοπτική σειρά "Highlander: The Raven" ('98-'99) και οι εξής ταινίες:

 

1. "Τα Τέρατα Της Νύχτας" ("The Navy Vs. The Night Monsters") ('66)

2. "Alien Nation: Σκοτεινός Ορίζοντας" ("Alien Nation: Dark Horizon") ('94)

3. "Alien Nation: Ψυχή Και Σώμα" ("Alien Nation: Body And Soul") ('95)

4. "Riddick" (2013)

5. "Star Trek Into Darkness" (3D Version) (2013)

6. "Iron Man 3" (3D Version) (2013)

7. "Dead Shadows" (2012)

8. "Dead Shadows" (3D Version) (2012)

9. "Battle Of The Damned" (3D Version) (2013)

10. "Jumper" (3D Version) (2008)

11. "Age Of Dinosaurs" (3D Version) (2013)

12. "G.I. Joe: Retaliation" (3D Version) (2012)

13. "Zombie 108" ("Z-108 Qi Cheng") (3D Version) (2012)

14. "AE: Apocalypse Earth" (3D Version) (2013)

15. "Ra.One" (3D Version) (2011)

16. "Green Lantern" (Extended Cut Version) (2011)

17. "Μάντσις: Ήρθαν Και...Πεινάνε!" ("Munchies") ('87)

18. "Marvel One-Shot: Agent Carter" (2013) [short film]

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στις παραπάνω λίστες αναρτήθηκαν links για τις εξής ταινίες:

 

1. "Star Trek: Of Gods And Men" (2008)

2. "Ο Κανένας" ("Mr. Nobody") (Extended Version) (2009)

3. "The World's End" (2013)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5863
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3910 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η ταινια ο κανενας μου εκανε εντυπωση,περιεργος τιτλος θα κατσω να την ψαξω,πρεπει να ειναι καλη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν την έχω δει ακόμη φίλε μου. Δεν την έχω κατεβάσει καν! Μιας και είπες ότι σου έκανε εντύπωση ο τίτλος, όμως, θα σου πρότεινα να δεις την ταινία "Το Απόλυτο Τίποτα" ("Nothing") (2003) του Vincenzo Natali (που έχει κάνει τον 1ο "Κύβο" ("Cube") (και που ακολούθησαν άλλες δύο πολύ καλές ταινίες, από άλλους σκηνοθέτες και σεναριογράφους!), "Αποκρυπτογράφηση"/"Κωδικός: Cypher" ("Cypher") (2002) και το πιο πρόσφατο "Splice" (2009)! Τις έχω μαζεμένες στην λίστα με τις ταινίες, τσέκαρε links σε περίπτωση που δεν έχεις τσεκάρει τον συγκεκριμένο σκηνοθέτη! Το "Απόλυτο Τίποτα" έχει και χαβαλέ! Δεν είναι τόσο βαρύ όσο άλλες δημιουργίες του. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5863
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3910 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τον κυβο τον εχω δει νομιζω ειναι η ταινια με καποιους που κανουν πειραματα με την συμπεριφορα των ανθρωπων,νομιζω ειναι γερμανικη ταινια αν τα λεω καλα,παντως το απολυτο τιποτα θα το ψαξω να το δω,ο τιτλος μου θυμιζει λιγο αναρχια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τον κυβο τον εχω δει νομιζω ειναι η ταινια με καποιους που κανουν πειραματα με την συμπεριφορα των ανθρωπων,νομιζω ειναι γερμανικη ταινια αν τα λεω καλα,παντως το απολυτο τιποτα θα το ψαξω να το δω,ο τιτλος μου θυμιζει λιγο αναρχια.

 

 

Αυτό που λες είναι η Γερμανικής παραγωγής ταινία "Το Πείραμα" ("Das Experiment") (2001) και δεν ανήκει στον χώρο του Φανταστικού. Δες στην παραπάνω λίστα με ταινίες που έχω φτιάξει. Υπάρχουν τα links που οδηγούν στην IMDB, σε κάθε μια απ' αυτές που σου ανέφερα στο προηγούμενο post.

 

 

Προστέθηκαν στις παραπάνω λίστες οι εξής σειρές:

 

1. "Lost In Austen" (2008)

2. "Bionic Woman" (2007)

3. "Pioneer One" (Season 1) (2010-2011) [web series]

4. "New Amsterdam" (2008)

5. "Riese"/"Riese: Kingdom Falling" (2009-2010) [web series]

6. "Day Break" (2006-2007)

 

και η ταινία "Ταξιδιώτες Στο Άπειρο" ("Earth Star Voyager") ('88)

 

:beer:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Προστέθηκαν στις παραπάνω λίστες οι εξής ταινίες:

 

1. "Outpost: Black Sun"/"Outpost 2: Black Sun" (2012)
2. "Outpost: Rise Of The Spetsnaz"/"Outpost 3: Rise Of The Spetsnaz" (2013)
3. "Zombie Hunter" (2013)
4. "Genesis II" ('73)
5. "Pacific Rim" (3D Version) (2013)
6. "Εισβολείς Απ' τον Άρη" ("Invaders From Mars") (Colorized Version) ('53) (Βρετανική έκδοση με εναλλακτικό τέλος)
7. "Στην Ζούγκλα Των Χαμένων Τεράτων" ("Son Of Godzilla") ("Kaijuto No Kessen: Gojira No Musuko") ('67)
8. "Ο Γίγας Της Ατλαντίδος" ("The Giant Of Metropolis") ("Il Gigante Di Metropolis") ('61)
9. "Οι Μονομάχοι Του Τέξας" ("2020 Texas Gladiators"/"One Eye Force"/"2020 Freedom Fighters") ("Anno 2020: I Gliadiatori Del Futuro") ('82)
10. "Cyborg Cop II" ('94)
11. "Cyborg Cop III"/"Terminal Impact" ('95)
12. "Ντομάτες Του Τρόμου"/"Ντομάτες Διψασμένες Για Αίμα Επιστρέφουν" ("Return Of The Killer Tomatoes!"/"Return Of The Killer Tomatoes: The Sequel") ('88)
13. "Ο Φρανκενστάιν Πρέπει Να Πεθάνει" ("Frankenstein Must Be Destroyed") ('69)
14. "Platinum Data" (2013)
15. "Εξολοθρευτής" ("Eliminators"/"Destroyers") ('86)
16. "Ο Τζέρυ Λιούις Στον Κόσμο Των Πλανητών"/"Ο Τζέρυ Λιούις Στο Διάστημα" ("Visit To A Small Planet") ('60)
17. "+1" (2013)
18. "Avalon" (2001)
19. "Ο Γιος Του Κονγκ" ("The Son Of Kong"/"Son Of Kong") ('33)
20. "Mutant Girls Squad" ("Sento Shojo: Chi No Tekkamen Densetsu") (2010)
21. "Gravity" (2013)
22. "Tycus"/"Forbidden Target" ('99)
23. "Marvel One-Shot: A Funny Thing Happened On The Way To Thor's Hammer" (2011) [short film]
24. "Evergreen" (2012) [short film]

25. "Bad Taste" (Uncut Version) ('87)

 

και οι εξής σειρές/κύκλοι σειρών:

 

1. "Agents Of S.H.I.E.L.D."/"Marvel Agents Of S.H.I.E.L.D." (2013)

2. "The Tomorrow People" (2013)
3. "Jason Of Star Command" (Season 1) ('78)
4. "Logan's Run" ('77-'78)
5. "Kings" (2009)
6. "Stingray" ('64-'65)

7. "Revolution" (Season 2) (2013-2014)

 

:beer:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3950 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Να μεταφραζοντουσαν και οι ταινιες του γκοτζιλα ........ αυτο θα ηταν ταμαμ !!!!!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3950 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

 

Ταινίες με τον Γκοτζίλα νομίζω πως υπάρχουν καμιά εικοσαριά. Δεν τις έχω καταγράψει όλες. Κυκλοφορεί torrent που τις έχει συγκεντρωμένες, για όποιον ενδιαφέρεται, αλλά εμένα προσωπικά δε μ' ενδιαφέρουν εφόσον δεν είναι μεταφρασμένες... Εκτός την Αμερικανική μπαλαφάρα κυκλοφορεί μία Ασιατική σε DVD στην ελληνική αγορά, αν θυμάμαι καλά, ενώ έχει μεταφραστεί και μία δεύτερη. Επίσης υπάρχει και το "2001 Yonggary" ('99) που είναι παραπλήσιο, για όποιον ενδιαφέρεται

Παραπανω απο 25 ειναι και οι 5-6 απο τις παλιες του υπαρχουν σε βιντεοκασσετες μονο με ελληνικους υποτιτλους που τις εχω

ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΔΥΣΕΥΡΕΤΕΣ......

 

Οπως δυσευρετες ειναι και μερικες ταινιες με αλλα τερατα οπως οι Γαργαντουα (ΤΕΡΑΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ ΠΛΑΝΗΤΕΣ- ΑΥΤΟΣ ΗΤΑΝ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΤΙΤΛΟΣ ΤΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ) και μερικες τρομου με ζομπι οι οποιες ειναι πληρως ατμοσφαιρικες και δεν εχουν καμια σχεση με τις αηδιες που βγαζουν κατα καιρους.

Επεξεργασία από Σκρουτζ μακ Ντακ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.