Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κλασσικά Μίκυ 203


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

:) Λίγο κουφό να ανοιχτεί τέτοιο τόπικ, ε?.... :)

 

Μ'αυτά και μ'αυτά, το κακό που μου κάνει αυτό το forum συνεχίζεται. Κατέληξα να αγοράσω το τελευταίο διμηνιαίο Κλασσικό, ενθυμούμενος ωραίες στιγμές που πέρναγα παλιά (πολύ παλιά), προσδοκώντας σε ανάλογες απολαύσεις. Φευ! Μιλάμε για μια από τις χειρότερες κινήσεις που έχω κάνει στη ζωή μου (or something). Απαίσιο! Α-ΠΑΙ-ΣΙ-Ο! Έχει μέσα μια ιστορία με λύκους, που το σκίτσο σε κάνει να θες να σκοτώσεις τον σκιτσογράφο για να τον βγάλεις από τη μιζέρια του. Οραματιστείτε κάτι σαν καμπάνα για κεφάλι (χωρίς λαιμό) και ένα σακί πατάτες για σώμα. Και σα να μην έφτανε το αισχρότατο σκίτσο, πέταγαν και αρίθμηση που με παραξένεψε αφάνταστατα. Ενώ έχω συνηθίσει στο 617-617 σε όλες τις παραλλαγές του, εδώ είχε έναν ξεκούδουνο πενταψήφιο αριθμό (αν θυμάμαι καλά)...

 

Αναρωτιέμαι πως στο δαίμονα αγοράζει κανείς τέτοιο πράγμα δεύτερη φορά....

 

:beer:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 weeks later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Δυστυχώς για μένα το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν ότι τις 3 απ'τις 5 ιστορίες τις είχα ξαναδιαβάσει (πολύ επανάληψη πέφτει βρε παιδί μου). Το σκίτσο της πρώτης ιστορίας ήταν όντως αισχρό και ο παραλληλισμός των Μουργόλυκων με σακί πατάτες ήταν σωστός. Δεν ήταν και οι καλύτερες ιστορίες που έχω διαβάσει, αλλά σε άλλα τεύχη πετυχαίνω και καλύτερες.

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Μιας που αναφέρθηκε αυτό το θέμα ας απαντήσω και εγώ.

 

Με το που έδωσες την περιγραφή κατάλαβα αμέσως για ποιον σχεδιαστή μιλάς. Το όνομά του δεν το ξέρω (ούτε θέλω να το μάθω) αλλά ειλικρινά πρόκειται για έναν από τους πιο useless δημιουργούς που έχουν υπάρξει. Οι περισσότερες ιστορίες του που έχω διαβάσει είναι ανούσιες και το σχέδιό του σε κάνει να το διαβάζεις με το ζόρι.

Δεν είναι η πρώτη φορά που εμφανίζεται ο εν λόγω κύριος στις σελίδες μας, όπως φαντάζομαι δεν είναι και η τελευταία.

 

Απ' ότι έχω παρατηρήσει στα κλασσικά, αν πλέον αξίζει κάτι, είναι η κύρια ιστορία. Αν πετύχω κάποιον αξιόλογο σχεδιαστή, θα το αγοράσω. Αλλά όταν βλέπω κάτι εκτρώματα σαν τα προαναφερθέντα είναι λογικό να μην το αγγίζω καν :lol:

 

Πάντως κατά καιρούς δημοσιεύονται αρκετά καλές ιστορίες. Τόσες όσες είναι απαραίτητες για να μην ναυαγήσει το περιοδικό.

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

*Bump*

 

Επειδή δεν έχω αγοράσει το συγκεκριμένο τεύχος, είμαι επιφυλακτικός ως προς τον σχεδιαστή, επειδή φαντάζομαι την ιστορία από την περιγραφή του Γερμάνικους.

 

 

Πιθανολογώ πως είναι ο Pier Lorenzo de Vita (μιας και τον αναφέραμε πρόσφατα και σε άλλο θέμα). Ο εν λόγω κύριος είναι ο πατέρας του γνωστού και μη εξαιρετέου Massimo De Vita.

 

Ναι, είναι όντως τραγικό. Αν δεν υπήρχε ο πατέρας, ο γιος δεν θα ακολουθούσε τα βήματά του και δεν θα γνωρίζαμε έναν από τους μεγαλύτερους σύγχρονους Ιταλούς σχεδιαστές. Ακόμα όμως και να μην είναι αυτός που ψάχνουμε, το αποτέλεσμα παραμένει το ίδιο, μιας και το σχέδιο του Pier Lorenzo παραμένει τραγικό (για τα γούστα μου τουλάχιστον :P)

 

Ορισμένες ενδεικτικές ιστορίες του Massimo De Vita είναι η "Ζωδιακή Πέτρα", "Το Σπαθί Των Πάγων", και το μεγαλύτερο μέρος της "Εποποιίας Του Νέου Κόσμου". Οι ιστορίες αυτές δημοσιεύτηκαν και στο Μίκυ Μάους.

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6162 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Την Εποποιία Του Νέου Κόσμου την θυμήθηκα πρόσφατα καθώς έβγαλα τα Μικυ Μάους μου για επιθεώρηση. :Book: Αυτομάτως αναρωτήθηκα πως δεν τις έχουν βγάλει σε τόμο αυτές τις ιστορίες. Ναι ξέρω, ψιλοάσχετο με αυτό που συζητάτε, αλλά το ερέθισμα για το πόστ μου πάρθηκε από το πόστ του Phantom, οπότε...

:beer0:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

*Bump*

Επειδή δεν έχω αγοράσει το συγκεκριμένο τεύχος, είμαι επιφυλακτικός ως προς τον σχεδιαστή, επειδή φαντάζομαι την ιστορία από την περιγραφή του Γερμάνικους.

Πιθανολογώ πως είναι ο Pier Lorenzo de Vita (μιας και τον αναφέραμε πρόσφατα και σε άλλο θέμα). Ο εν λόγω κύριος είναι ο πατέρας του γνωστού και μη εξαιρετέου Massimo De Vita.

 

:div: :div: :div:

 

Χτες το βράδυ είπα ότι έμοιαζε αλλά μάλλον όχι. Σήμερα όμως που ήρθα με το τεύχος και που το έψαξα στο inducks διαπίστωσα ότι είχες δίκιο!!!!!!!!

 

Η ιστοριούλα είναι από το 1962 σε σενάριο Ennio Missaglia και είναι αυτή εδώ (inducks). Την βρήκα κοιτάζοντας τις ιστορίες με beagle boys + uncle scrooge των 30 σελίδων, και όταν είδα πως βγαίναν 150 ιστορίες, ψάχνοντας για τη λέξη έρημο (τα πρώτα γράμματα που είναι κοινά σε ποικιλία γλωσσών)

 

PhD υποκλίνομαι!

 

:cheers: :cheers: :cheers:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Για το ιστορικό, ο Pier Lorenzo σχεδίαζε εκτός των άλλων, ιστορίες Disney από το 1955 έως το 1981. Από αυτές, οι περισσότερες ήταν γραμμένες από τον Guido Martina, μία μεγάλη μορφή ανάμεσα στους σεναριογράφους της Disney.

 

Το σχέδιο του Lorenzo δεν μπορεί να απεικονίσει το μεγαλείο τους, όμως δυστυχώς ή ευτυχώς ο συγκεκριμένος σχεδιαστής έχει αποδείξει πως έχει συμβάλλει πολύ στον κόσμο των κόμικς. Είναι τα παράδοξα της 9ης τεχνης :confuse:

 

 

 

 

Glad to help :cheers:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  2472
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  93
  • Reputation:   459
  • Achievement Points:  94
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6143 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Γεια, :hi:

 

Λοιπον σημερα ετυχε να διαβασω στα Κλασσικα #198 (Ο Θησαυρος Του Καπταιν Κιντ) που την εχει σχεδιασει ο Lorenzo και θυμηθηκα καποιες παλιες ιστοριες που διαβαζα στο Μικυ πολυ παλια την δεκαετια του '70!!

Προσπαθουσα πολυ καιρο να θυμηθω αυτο το σκιτσο και σημερα που το ξαναειδα εψαξα και το βρηκα!!

Αντιθετα με ολους τους προγραψαντες εμενα αυτο το σκιτσο μου αρεσε παρα πολυ και ειδικα η σχεδιαση των μουργολυκων!!! :oops: Ειναι εντελως διαφορετικο και μοναδικο!! (Μη βαρατε γουστα ειναι αυτα!!!) :D

 

dscf1350na9.jpg

dscf1353fv1.jpg

 

Εψαξα λοιπον πως μπορω να βρω συγκεντρωμενη δουλεια του Λορεντζο και βρηκα καποια εργα του στην πολυ ομορφη Ιταλικη σειρα, I Maestri Disney το # 17!!

http://coa.inducks.org/issue.php?c=it%2fMD+++17

 

Σκοπευω να το αγορασω, οπως και ολη τη σειρα αυτη!! http://coa.inducks.org/publication.php?c=it/MD :):dance:

(Ελπιζω να μπορεσω να τα βρω ολα!) :pray:

 

Αν καποιος γνωριζει σε ποια ελληνικα τευχη Μικυ και Κλασσικων υπαρχουν ιστοριες του Λορεντζο ας κανει το κοπο να τις γραψει!!!

 

Ευχαριστω, :thanks:

 

Γιωργος

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3829
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  167
  • Reputation:   326
  • Achievement Points:  167
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

και εγω τον μισουσα αυτον τον σχεδιαστη... μιλαμε για απουκρουστικο σχεδιο.. και οταν το σχεδιο ειναι αποκρουστικο σε προδιαθετει αρνητικα για την ιστορια..

 

Ειχα παντως την εντυπωση οτι ηταν καποιος μεταγενεστερος σχεδιαστης και οχι τοσο παλιος..

 

υπαρχει και αλλος παντως που κανει αποκρουστικους τους λυκους.. θυμαμαι εχω δει καποιες ιστοριες που ειναι κοντοι, στρογγυλεμενοι εξαιρετικα υπερβαροι και μονιμως αξυριστοι...

 

:lol:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.