Μετάβαση στο περιεχόμενο

SUPERCROOKS [ MARK MILLAR - LEINIL FRANCIS YU ]


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Φετινή (2102) εσοδεία. Στο σενάριο ο Βρετανός Mark Millar και στο σχέδιο ο Φιλιππινέζος Leinil Francis Yu. Αμφότεροι με αρκετό υλικό στο παλμάρε τους, οπότε δεν ξέρω τι να πρωτοδιαλέξω για αναφορά :)
 

230px-10.2.10MarkMillarByLuigiNovi.jpg 230px-10.2.10LeinilYuByLuigiNovi.jpg

Ενδιαφέρον παρουσιάζει ο τρίτος της παρέας. Παρουσιάζεται ως συν-σεναριογράφος (co plotter). Ο 35χρονος Ισπανός σκηνοθέτης Nacho Vigalondo. Στη δική του εργογραφία συμπεριλαμβάνεται η μικρού μήκους ταινία 7:35 de la Mañana (

) του 2003 που είχε προταθεί για Όσκαρ μικρού μήκους και το επιστημονικής φαντασίας Los Cronocrímenes (Timecrimes) (wiki) το οποίο συζητιέται για αμερικάνικο remake και έχει αρκετά δυνατές κριτικές στο rottentomatoes. Την ύπαρξή του την πήρα πρέφα όταν ξεκίνησα να κάνω αυτή τη παρουσίαση και πήγα να αντιγράψω τα στοιχεία των δημιουργών. Κάπως έτσι εξηγείται και μια από τις παρατηρήσεις που έχω να κάνω για το κόμικ. Υπάρχει μια γκομενο-υποπλοκή η οποία με είχε οδηγήσει στο συμπέρασμα "χάρηκε ο Mark Millar από το Kick-Ass και είπε να φτιάξει ένα κόμικ καθαρά ως προοίμιο μιας κινηματογραφικής ταινίας". Απ'ότι διαβάζω δεν το έκανε αυτό απλά ως ευχολόγιο, αλλά όντως ο Vigalondo σκοπεύει να μεταφέρει στη μεγάλη οθόνη το συγκεκριμένο κόμικ.
 

220px-Vigalondo.jpg

Και πάμε τώρα και στην ουσία :) Είναι ένα mini series 4 τευχών, το οποίο όμως αφήνει τις δυνατότητες για επόμενα Supercrooks. Πρακτικά πρόκειται για ένα τυπικό heist movie... σόρρυ... κόμικ :) Κάποιοι υπεραπατεώνες διαπιστώνουν ότι η ΟΥΖΑ είναι τίγκα στους υπερήρωες, οπότε συνέχεια την πατάνε εκείθε και κάπως έτσι αποφασίζουν να μεταφέρουν τις δραστηριότητες τους εκτός ΟΥΖΑ (όπου στο σύμπαν του συγκεκριμένου κόμικ δεν υπάρχουν υπερήρωες).

 

Supercrooks01_001a.jpg Supercrooks02_001a.jpg Supercrooks03_001.jpg Supercrooks04_001.jpg

Όλοι οι χαρακτήρες είναι του συγκεκριμένου σύμπαντος και δεν μπορώ να πω ότι κάποιος μου θύμισε κάποιον άλλον... 2 χαρακτήρες μου θύμισαν κάτι, αλλά εδώ πρέπει να μπει σπόιλερ :) (και είναι τελείως σπόιλερ τα όσα λέω. μόνο για όσους έχουν διαβάσει το κόμικ)

o Μπάσταρδος μου θύμισε τον Magneto. Καθαρά όσον αφορά τον ρουχισμό του.... δεν θυμάμαι το που, αλλά κάπως τον έχω συνδυάσει τον άλλον με κάτασπρο κουστούμι. Επίσης ο Gladiator είμαι απόλυτα σίγουρος ότι είναι εμπνευσμένος από τον Gladiator του X-Men Universe (Shi'ar). Θυμίζω ότι ο συγκεκριμένος Μαρβελοχαρακτήρας θεωρητικά (και το τονίζω αυτό το θεωρητικά) είναι από τους δυνατότερους χαρακτήρες του μαρβελοσύμπαντος. Πρακτικά όμως, όλο λόγια διαβάζω και δε νομίζω ότι τόσα χρόνια έχει δικαιολογήσει τους χαρακτηρισμούς. Περισσότερο χρησιμοποιείται ως "ω τι δυνατός που είναι! ω τι θα κάνει! ω φόβος και τρόμος" και όταν έρχεται η ώρα για να δικαιολογήσει όλα αυτά, εξαφανίζεται από την ιστορία/πλοκή και ξανακεντράρουμε στον/ους πρωταγωνιστή του εκάστοτε κόμικ. Εδώ όμως, δεν μας λένε τίποτα για τις δυνάμεις του, και ξαφνικά διαπιστώνουμε ότι είναι κυριολεκτικά ο κύριος *αμάω του σύμπαντος και σαπίζει εν ριπή οφθαλμού αυτόν που σε 4 τεύχη σάπιζε ότι κινούταν :D


 

SA.jpg

Συνολικά δεν είναι το κόμικ που θα αλλάξει τη ζωή σας :) Είναι διασκεδαστικό, λογικά θα γίνει ωραία ταινιούλα, δεν είναι όμως με τίποτα Criminal ή κάτι παρεμφερές :)

Την ύπαρξή του την χαμπάριασα όταν κάποιος ανέφερε το κατωτέρω καρέ. Δεν λέω κάτι παραπάνω. Απλώς το αφήνω ως δόλωμα για να πάτε να τσεκάρετε το κόμικ :D
 

SB.jpg

:cheers5:

 

 

Εργα του Mark Millar που εχουν μεταφραστει στα ελληνικα :

 

ULTIMATES

 

WANTED

 

MARVEL KNIGHTS SPIDER-MAN

 

ULTIMATE X-MEN / ULTIMATE X-MEN & FANTASTIC FOUR

 

KICK-ASS - ΕΝΑΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ ΗΡΩΑΣ

 

CIVIL WAR - ΕΜΦΥΛΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ

 

MARVEL ZOMBIES - ΑΚΟΡΕΣΤΗ ΠΕΙΝΑ

 

Περισσοτερα του Mark Millar :

 

Superman Red Son

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26346
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Ενδιαφέρον φαίνεται... θα το βάλω στα υπόψην.

και το σχέδιο του Yu δείχνει καλύτερο απ'ότι συνήθως τα τελευταία χρόνια

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8659
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5426 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Τι εγινε με τον Yu τα τελευταια χρονια βρε παιδακι μου?Θυμαμαι ποσο μου αρεσε οταν ειχε πρωτοξεκινησει στον wolverine το 96'.Μου αρεσε πολυ ο wolverine του,gritty,mid forties look και γενικα ενας wolverine οπως πρεπει να ειναι αλλα αφοτου ασχοληθηκε με το new avengers το επιπεδο επεσε πολυ.Σκεφτομουν να το τσεκαρω το συγκεκριμενο μονο για το σχεδιο καθως μισω Μιλλαρ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Εγω πηρα το πρωτο τευχος , δεν μου αρεσε , με εξαιρεση το σχεδιο το οποιο ηταν πολυ καλο . Ε αν εχετε δει καποια απο τις ταινιες Συμμορια των 10-11-12-13-...-n προσθεστε στους ηρωες σουπερδυναμεις και φανταστειτε το καπως ετσι. Βεβαια δεν εχω διαβασει τα υπολοιπα τρια τευχη οποτε ειναι πιθανο να κανω λαθος αλλα αυτη την εντυπωση αποκομισα απο το πρωτο τευχος και εκτοτε δεν το ξαναπηρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Tα Ocean's 11-12-13 ήρθαν και σε μένα κατά νου. :) Δεν τα ανέφερα κυρίως γιατί τα κόμικ δεν έχουν το χιούμορ αυτών των ταινιών και διότι μεγάλο μέρος της γοητείας τους ήταν στο ότι ήταν "ensemble casting" (με το "heist movie element" απλώς να αποτελεί μια πρόφαση). Στα κόμικ όμως όπως προείπα, οι χαρακτήρες είναι ολοκαίνουργιοι και δεν παραπέμπουν σε κάτι συγκεκριμένο (όπως λχ έκανε το Authority ή το Supremeverse)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5973
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4200 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

η μοναδικη ισως ιστορια του Mark Millar που δεν εχω διαβασει. Ειδα λιγο διαδικτυακα το σχεδιο και με ενθουσιασε οποτε μαλλον θα το παρω. Να πω την αληθεια το colouring μου αρεσε πιο πολυ και απο το σχεδιο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Στο CBR ανέβηκε το #1 για δωρεάν διάβασμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.