Jump to content

Χούλκ ή Χάλκ;

Recommended Posts

ο.κ. και το Χαλκ είναι φλώρικο ρε παιδί μου ένα πράγμα...ενώ ΧΟΥΛΚ !!! βγάζει τον απαιτούμενο τσαμπουκά και την ποιότητα που απαιτείται σε τέτειες περιστάσεις,και αξίζει να συμπεριληφθεί στην παραμέτρους η επική eight-ίλα(δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοια λέξη-συγγνώμη φίλες-φίλοι φιλόλογοι προκαταβολικά),γνώρισμα των θρυλικών εκδόσεων ''KABANAS HELLAS"

• Like 3

Μου αρέσει πάντως εμένα που στην Ελλάδα ο καθένας το προφέρει όπως γουστάρει. Έτσι το διάβασε ρε φίλε ,έτσι μου έκατσε καλά τι να κάνουμε τώρα;

Πάντως το πιο μεγάλου σουξέ είναι με τα γαλλικά. Εγώ πάντα μα πάντα το Gauloises (τα τσιγάρα) το πρόφερα ΓΚΑΟΥΛΟΗΣΕΣ ενώ έχω ακούσει και κόσμο να το προφέρει γκάβλωσις.

Για να μην μιλήσω για τα ονόμα διασήμων ξένων επιστημόνων/συγγραφέων/κλπ που απλά γινεται το έλα να δεις. Cauchy = Καουτσί, Galois= Γκαλόης , Laurent= Λαούρεντ και πάει λέγοντας.

ναι ρε ξένεοι, έτσι το διάβασαμε, μας άρεσε και θα το πούμε όπως θέλουμε. Και άμα είσαι μάγκας κύριε ξένε προσπάθησε να πεις «Τσιμισκή» χωρίς να τα κάνεις χάλια και σε παραδέχομαι.

• Like 12

Το Τσιμισκή ήταν πολύ πετυχημένο. :lol:

• Like 7

και τον Räikkönen δεν τον λένε Ράϊκόνεν αλλα ræikːønen music.gif

• Like 7

Στο Buffy το προφέρουνε Χουλκ.

Το "μπούφι δε βαμπίρ κίλλαρ" είναι αυτό; :P

• Like 10
:thinking: Warzycha=Βαζέχα οπότε άνετα HULK=XOYΛΚ ??? Edited by RocketRaccoon
  • Like 9

ΧΟΥΛΚ!

Γιατί Χαλκ=Ταλκ

babypowder_s_398_398.jpg

• Like 10

Το έχετε πιάσει λάθος το θέμα: δεν είναι φωνολογικό αλλά σημειολογικό :idea:

από τη μια έχουμε το ΟΥ - κουρσάρος, ούνοι, ουστ, ράουστ, ουσάρος, ουζμπέκος, κουλ , π**τσα, τούρκος, πανούκλα, ουγκ , μούργος, μπου, τσου, γκαούρ, γκιαούρης , γκερμάνικους , μουγκα αλλά και σκέτο ΟΥΥΥ

και από την άλλη το Α όπως χαλβάς, μαλ*κας, λακαμάς , ανανάς

ε τι θα διαλέξετε ΟΥ ή Α ? :lol:

• Like 11

Υπάρχει όμως και το μούλικο, όπως και το κούτσικο; :thinking: Εδώ, η σημειολογία πάει περίπατο... Στην περίπτωση του λουκουμά πως θα το έγραφε κανείς; Lukumus; :lol:

Edited by Mandrake
  • Like 8

Ο λακαμάς τι είναι; :D

• Like 8

Κάτι σαν το γκότσι μπέρι.

• Like 7

Ο λακαμάς τι είναι; :D

Είναι για τους λεπτεπίλεπτους. :iron:

• Like 6

Ας έχετε όσα πτυχία θέλετε, ας ψάξετε όλο το ίντερνετ και τις εγκυκλοπαίδειες για να βρείτε ποιας/ποιων λέξεων είναι παράγωγο στα αρχαία ελληνικά ή στα Σουαχίλι, κανένα πρόβλημα, αλλά εμένα o θείος Καμπανάς μου τον παρουσίασε σαν....

ΧΟΥΛΚ!!!

• Like 8

Διασκεδαστικό θέμα πιάσατε, αν και κατανοώ τη σοβαρότητα του.

Για αυτό λοιπόν κι εγώ, θα ακολουθήσω την δοκιμασμένη μέθοδο διδασκαλίας που χρησιμοποιώ κατά την φωνητική απόδοση φθόγγων ξένων γλωσσών...

Όλα τα παιδάκια να σουφρώσετε, σας παρακαλώ, τα χειλάκια για να πείτε ΧΟΥΛΚ, αλλά την τελευταία στιγμή και χωρίς να αλλάζεται το σχηματισμό των χειλιών να πείτε ΧΑΛΚ.

Είμαι βέβαιος ότι το αποτέλεσμα θα σας εκπλήξει, και πολύ περισσότερο αν κινηματογραφήσετε τις προσπάθειες σας ή σταθείτε μπροστά σε ένα καθρέφτη.

Επίσης μπορείτε να το προφέρετε και ΧΑΛΚ ταυτόγχρονα με ένα βαθύ κι έντονο λαρυγγισμό, ακολουθώντας την προφορά των ασύλληπτων αραβικών γραμμάτων غ

Μπορούμε επίσης να καθιερώσουμε και το "ΟΛΚΑΣ, ο πράσινος γίγαντας" ή ο "Απίστευτος Ολκάς" και λύσουμε το πρόβλημα, αν και νομίζω ότι θα έχουμε πρόβλημα αν είναι Ολκά/s/ ή Ολκά/sh/

:P:hit:

Edited by turbovolos
  • Like 7

ΧΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΛΚ!

Δεν το ειδα στον καθρεφτη ομως later!

Κουακ!

• Like 8

Ο Χάλκ ποιος είναι ρε παιδιά;;; αααααααααα Χουλκ είπατε! οκ!... συνεχίστε!

:imac:

• Like 10
  • 2 weeks later...

o.k. είναι σαν να λες τον γνωστό πολυαγαπημένο θεούλη Ρόμπαξ Rockerduck --- sorry παιδιά Xουλκ κ μόνο Χουλκ:

http://www.youtube.com/watch?v=u7j8vXjFpDA

Eυχαριστώ γιά το χρόνο σας

• Like 5