Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καλών Τεχνών;


Kozy

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25536
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  326
  • Reputation:   1670
  • Achievement Points:  326
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4266 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Εψαχνα σημερα για το ποια σχολη θελω να περασω, και απο ότι φαίνεται, η πιο κοντινή σε αυτό που θέλω εγώ, ειναι των καλών τεχνών, το θέμα είναι πως μπαινεις;;;

 

Με βάση ένα άρθρο που το βρήκα σε πάρα πολλά σίτε, επίσημα και μη~ . Δίνεις εξετάσεις τον Σεπτέμβριο, σε

α) Σχέδια σε φύλλο χαρτιού με μολύβι, κάρβουνο ή μελάνι.

β) Χρώμα σε χαρτόνι με τέμπερα, ακουαρέλα, ακρυλικά ή παστέλ.

 

 

Το θέμα είναι: τι ειναι το χρωμα σε χαρτονι με τεμπερα , ακουαρελα ακρυλικα ή παστελ; ποτε μου δεν ειχα ακουσει για αυτο το πραγμα, ενοεί την ζωγραφική; (όσο για το πρώτο, απλα "ελευθερο σχεδιο" , αλλα επιτρεπεται να χρησιμοποιήσεις και μελάνι; δεν το ήξερα αυτο) Και αν την ενοει, ποτε δεν μου ακουσα για τετοιου ειδους μαθηματα, αμα παω στα φροντιστηρια σχεδιου στα Χανια, (που σκοπευω , απλα ποτε μου δεν ακουσα κατι τετοιο) , θα βρω τετοιο πραγμα; δηλαδη αμα τους πω οτι σκοπευω για Καλων τεχνων, θα φροντισουν να με βαλουν για ελευθερο και (?) ζωγραφικη;

 

 

Απο εξετασεις δινεις τιποτα; (πανελληνιες) , απο ότι καταλαβα όχι, αλλα οι πιο πολλοί λένε να δώσουν οι ενδιαφερομενοι για την καλων τεχνων και πανελληνιες ωστε να έχουν ασφαλεια αμα αποτυχουν να μπουν στην καλων τεχνων και μεινουν ξαφνικα ξεκρεμαστοι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4592 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αυτές οι σχολές είναι απλά εργοστάσια παραγωγής ανέργων. Αν έχεις ταλέντο, καλύτερα να πας σε μια σχολή στο εξωτερικό (και να μείνεις εκεί αν θέλεις να ασχοληθείς με το άθλημα) :)

Επεξεργασία από komicbest
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25536
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  326
  • Reputation:   1670
  • Achievement Points:  326
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4266 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Εχμ, αυτο απλα ειναι προφανες, γινεται καποιος να παει κατευθειαν στο εξωτερικο χωρις να εχει περασει απο Ελληνικο πανεπιστιμιο; Πιστευω ισως σε σπανιες περιπτωσεις με παιδια θαυματα, δεν ειμαι ενα τετοιο οπωτε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Χμ... άρα καταργήθηκε η διπλή εξέταση όπου έπρεπε να περάσεις πρώτα από ελεύθερο & γραμμικό; Go for it. :best:

 

Από όσο καταλαβαίνω, ελεύθερο πρέπει να'ναι και τα δύο, απλά θα κάνεις 2 έργα, το ένα ασπρόμαυρο, το άλλο έγχρωμο με τα αντίστοιχα υλικά.

 

Άμα θες πάντως να κάνεις κόμικ, η Καλών Τεχνών έχει έμμεση σχέση, όχι άμεση και βασίζεται ΠΟΛΥ σε κλειστά κυκλώματα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25536
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  326
  • Reputation:   1670
  • Achievement Points:  326
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4266 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Και αυτοι που μπαινουν τωρα 3η λυκειου θα μεινουν ξεκρεμαστοι; ειδικα αμα δεν ξερουν τιποτα απο ζωγραφικη (π.χ οπως εγω), τοτε τι θα κανουν;

 

I will go for it, αλλα 2 χρονια για καποιον με μηδενικες γνωσεις ζωγραφικης δεν ειναι λιγα; δεν επρεπε να φροντισει το υπουργειο να εχει βγαλει το καινουργιο τροπο χρόνια πριν; ....

Επεξεργασία από Kozy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Αυτές οι σχολές είναι απλά εργοστάσια παραγωγής ανέργων.

 

εχει δικιο, περασε καμια λογιστική, θα βρεις σίγουρα δουλειά.. :shootme:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

λοιπον επειδη εχω δωσει για τη σχολη καλων τεχνων (και υποψιν οτι απετυχα..)απ οτι θυμαμαι θα πρεπει να εχεις τελειωσει το λυκειο και απο εκει και περα υπαρχουν καποιες εξετασεις στο σχεδιο,που ειναι αντιγραφη εκμαγειου και ζωγραφικη συνθεσης με χρωμα.Και το εκμαγειο και την συνθεση τα βλεπεις και τα φτιαχνεις αλλα πρεπει να προλαβεις μια καλη θεση στις εξετασεις επειδη αν εισαι πολυ μακρια δεν θα εχει ενδιαφερον αυτο που θα βλεπεις.Οσον αφορα τα υλικα για το σχεδιο μπορεις να χρησιμοποιησεις ειτε μολυβι ,ειτε καρβουνο ,ειται μελανι (απο την εμπειρια μου το πιο ευχρηστο ειναι το καρβουνο,το μολυβι ειναι πολυ αχνο και θελει πολλα χερια,ενω το μελανι θελει λιγο πιο ειδικη τεχνικη και ειναι πιο δυσκολο)

Οι εξετασεις για την σχολη της Αθηνας διαρκουν 5 μερες και για την σχολη της Θεσσαλονικης 3 μερες,επεισης ο πυχης για τη Θεσσαλονικη ειναι λιγο πιο χαμηλος νομιζω...

Τωρα για μαθηματα τετοιου τυπου δεν ξερω αν γινονται στα Χανια,αλλα ρωτησε εκει,τα φροντιστηρια που ασχολουνται με αυτο εχουν μεσα αγαλματα και μεγαλα καβαλετα για να τ αναγνωρισεις..

Βεβαια οπως ειπε κ ο comicbest το μελλον απο εκει και περα ειναι ασαφες,αλλα και σε πιο τομεα δεν ειναι σημερα?οποτε καλυτερα να πειναει καποιος κανοντας αυτο που του αρεσει παρα να πειναει κανοντας κατι που δεν του αρεσει :lol2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25536
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  326
  • Reputation:   1670
  • Achievement Points:  326
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4266 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Σωστος φυσικα για την πεινα, δεν σκοπευω though :P

 

Όπώτε πρεπει να κανω και μαθηματα traditional ζωγραφικης ??

Μάλιστα...

(Μου φαινόταν καλύτερη ιδεά να χρησιμοποιήσω μελάνι, ακομα μου φαινεται, θα το ψαξω και θα πω)

 

Οπωτε πρεπει να αρχισω ελευθερο σχεδιο και Σχεδιο ζωγραφικης;;; και να αφησω απεξω το γραμμικο;;

 

Και αμα ναι, ποια σχολη συνεργαζεται καλύτερα/πιο πολλυ με Σχολες εξωτερικου που συγγενευει οσο το περισσοτερο δυνατον με τον κλαδο Κομικ / 2d animation?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

H δικη μου προσωπικη αποψη ειναι πως αμα θες να ασχοληθεις με κομικς η καλων τεχνων δεν ειναι και η καλυτερη λυση.Δεν ξερω κανεναν που να εχει παει αλλα απο το στυλ της σχολης μου φαινεται οτι κλινει πιο πολυ στους πινακες και στην τεχνη.Δηλαδη αυτο που θα κανεις θα ειναι πινακες οπως οι ζωγραφοι για να στο θεσω απλα.Δεν πιστευω δηλαδη οτι θα σου μαθουν σημαντικα πραγματα για κομικς.Σιγουρα θα υπαρχει μαθημα ανατομιας και τα σχετικα, αλλα τα κομικς ειναι κατι πολυ παραπανω απο το να ξερεις να σχεδιαζεις ανθρωπους.Σιγουρα με τις γνωσεις θα μπορεις να ασχοληθεις αργοτερα μονος σου, αλλα οπως σου ειπαν δεν υπαρχει επαγγελματικη διεξοδος.

 

Εγω επειδη ηθελα να ασχοληθω με κομικς σκεφτομουν να παω στο τει γραφιστικης.Αν μπεις στην ιστοσελιδα θα δεις οτι υπαρχουν μαθηματα κομικς, σεναριο και ολα, και animation με υπολογιστη και επεξεργασια εικονων.Και σε οποιον ανεφερα για γραφιστικη μου ελεγε οτι ειναι επαγγελμα του μελλοντος και μπορει να υπαρξει επαγγελματικη αποκατασταση.

 

Αργοτερα ομως καταλαβα οτι εδω στην Ελλαδα το να σπουδασεις κομικς δεν προκειται να σε βοηθησει πουθενα.Θα δεις και σε αλλα θεματα που προτεινουν σε ιδιωτικες σχολες να πανε σε αλλους τομεις και οχι κομικς.Η γραφιστικη σιγουρα ειχε πολλους αλλους τομεις, τα κομικς ειναι ενα μικρο μερος, αλλα εμενα προσωπικα δε με ενδιεφερε.Και μπορουσα καλλιστα να μπω σε μια σχολη ανωτερη και ταυτοχρονα να εξασκουμαι μονος μου στα κομικς(λιγοι ειναι οι μεγαλοι καλλιτεχνες που σπουδασαν σε σχολη τεχνης).Αν θες να μαθεις κομικς ή θα το κανεις πολυ εμμεσα με την καλων τεχνων ή θα διαλεξεις μια σχολη η οποια θα ειναι παρομοια οπως η γραφιστικη που ανεφερα.Επειδη ομως καταλαβαινω οτι θες να εχεις επαφη με τα κομικς στη σχολη πιστευω προσωπικα πως θα ηταν καλυτερα να διαλεξεις κατι αλλο.

 

 

Να ξερεις οτι αυτα που σου λεω ειναι η αποψη μου.Δε χρειαζεται να την ακουσεις.Απλα δες τη σαν μια συμβουλη.Σαν μια αποψη ακομη. :cheers4:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Αυτα που σου ειπα ειναι για την κρατικη σχολη καλων τεχνων! και εκει το γραμμικο δεν εχει καμια θεση,απλα το γραμμικο και το ελευθερο (διαφορετικο ελευθερο που ειναι για πανελληνιες και κανεις καρεκλες κυριως και αντικειμενα)χρησιμευουν για πανελληνιες και ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ για να περασεις σε αλλες σχολες οπως αρχιτεκτονικη,γραφιστικη,διακοσμητικη συντηρητης εργων τεχνης,κτλ,

 

Για καλων τεχνων φτιαχνεις αγαλματα και γυμνους ανθρωπους (τα φροντιστηρια πληρωνουν μοντελα γ αυτο και οχι απαραιτητα καλλιγραμμα) και συνθεσεις για χρωμα (ακρυλικα η λαδια)

 

Τωρα υπαρχουν καποια φροντιστηρια που κανουν απ ολα.

Για του κλαδους κομικ και animation τωρα δεν ξερω να σε κατατοπισω,μονο ιδιωτικες εχω ακουσει γ αυτα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25536
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  326
  • Reputation:   1670
  • Achievement Points:  326
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4266 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Έτσι όπως τα λες luffy , δεν ακούγονται καθόλου κακά, θα το ψάξω πολλύ περισσότερο για Γραφιστική άυριο το πρω'ι'.

 

Η Γραφιστική, όμως, δεν είναι λίγο - πολύ σαν Κολάζ; Ακόμα και ένας άχρηστος στο σχέδιο θα μπορούσε να πάει απο ότι έχω καταλάβει , εφοσων φαινεται να χρειαζεσαι μονο photoshop skills και τίποτα άλλο, συμφώνω ότι ένας Γραφίστας με ταλέντο θα ξεχωρίσει απο τους άλλους, το θεμα ειναι, λεφτά υπάρχουν στην Γραφιστική; γιατι μου φαινεται οτι ειναι μια ελαχιστα πληρωμενη δουλεια; Της ταξεως τον 200 ευρω το μηνα;

 

Ενοω οτι, ενας γραφιστας, ειδικα στην Ελλαδα, δεν θα κανει και τιποτα το εκπληκτικο, π.χ ένα απλο σχεδιακι για ενα απλο καταστημα, ποσο να παρει; 100 ευρω; Και με τις βασεις της Γραφιστικης δεν βγαινουν παρα πολλοι Γραφίστες;

 

Και ένα άτομο με πτυχίο Γραφιστικής, σε ποια αντικειμενα μπορεί να δουλέψει;

 

Το να σπουδάσεις Κομικ, δεν μου φαινεται και τοσο σωστο ούτε και τοσο κακο, φανταζομαι θα λεει πολλα πραγματα για χρωματισμα, ανατομια, πως να στηνεις χαρακτηρες και σελιδα, και αλλα τετοια σημαντικα πραγματα, αλλα φανταζομαι σε μια σχολη που θα δινει πιο μεγαλη βαση σε αλλα πραγματα οπως ανατομιες χρωματα κτλ. κτλ. θα ειναι καλυτερα, πιστευω οτι στησιμο σελιδας κτλ. κτλ. τα μαθαινεις και μόνος σου, δεν τα μαθαίνεις;

 

Αυτο οτι κανουν 2D (? 3D ? ) Animation δεν το ηξερα, και σαφως με ενδιαφερει (ειμαι πιο στον κλαδο : Comic / 2D animation / Video Gaming Landscapes and Characters design ).

 

 

Και ας περασουμε στο θεμα για τις ιδιωτικες, με τον διαγωνισμο του ΑΚΤΟ τι γινεται; ο/η (? λολ) Βακαλο κανει κανενα διαγωνισμο για υποτροφιες και τα σχετικα; (αμα ξερει κανενας και αμα ξενυχταει σημερα, διοτι θελω να πεσω νωρις για υπνο σημερα και βρει τα σχετικα Link, για αυτο το λεω).

 

Ιστοσελίδα; δεν βρηκα τιποτα για κανενα site. (όσω αφορά το site της Γραφιστικης

Επεξεργασία από Kozy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

http://www.teiath.gr/sgtks/grafics/

 

Η ιστοσελιδα ειναι αυτη!Και αν θυμαμαι καλα εχει πολλες απο τις πληροφοριες που ψαχνεις.Εχει ολα τα μαθηματα που κανεις στη σχολη, τι επαγγελματικη αποκατασταση υπαρχει, τι δυνατοτητες υπαρχουν για μεταπτυχιακα κτλ.

 

Και μη νομιζεις οτι ειναι πολλοι γραφιστες.Η σχολη υπαρχει μονο στην Αθηνα και φετος πηρε 59 ατομα.

Επεξεργασία από Luffy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25536
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  326
  • Reputation:   1670
  • Achievement Points:  326
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4266 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Μάλιστα! ακούγονται πολλοί ωραία όλα αυτά! Τσεκάρω σίτε, κοιτάω λίγο κτλ. κτλ. και ξαναπανταω άμα έχω καμιά απορία, αλλά άμα είναι έτσι τα πράγματα, δεν έχω κανέναν λόγο να πάω Καλών Τεχνών,

 

thanks!

 

 

*EDIT* : Η σχολή φαίνεται πολύ ωραία, καθώς και τα μαθήματα της, είδα και τις τελικές εργασίες μερικών φοιτητών, ψιλο ενθουσιάστηκα, είχα εντελώς διαφορετική εικόνα για την Γραφιστική σχολή της Ελλάδας! Μια είκονα, που δεν θα την χαρακτήριζα ωραία...

 

+ Ότι δουλεύω με drawing tablet εδώ και κανα 10μήνο :up:

 

Οπώτε, μάλλον βάζω πλώρη για γραφιστική (από ότι είδα τελευταίο χρόνο έχει επιλογής μαθήματα, και έχει και Κομικ και 2d animation

Επεξεργασία από Kozy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24997
  • Group:  Members
  • Topic Count:  44
  • Content Count:  527
  • Reputation:   2964
  • Achievement Points:  527
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Μάλιστα! ακούγονται πολλοί ωραία όλα αυτά! Τσεκάρω σίτε, κοιτάω λίγο κτλ. κτλ. και ξαναπανταω άμα έχω καμιά απορία, αλλά άμα είναι έτσι τα πράγματα, δεν έχω κανέναν λόγο να πάω Καλών Τεχνών,

 

thanks!

 

 

*EDIT* : Η σχολή φαίνεται πολύ ωραία, καθώς και τα μαθήματα της, είδα και τις τελικές εργασίες μερικών φοιτητών, ψιλο ενθουσιάστηκα, είχα εντελώς διαφορετική εικόνα για την Γραφιστική σχολή της Ελλάδας! Μια είκονα, που δεν θα την χαρακτήριζα ωραία...

 

+ Ότι δουλεύω με drawing tablet εδώ και κανα 10μήνο :up:

 

Οπώτε, μάλλον βάζω πλώρη για γραφιστική (από ότι είδα τελευταίο χρόνο έχει επιλογής μαθήματα, και έχει και Κομικ και 2d animation

 

Tο θεμα αυτο το διαβασες ολο;

http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=27391

Κι εγω ειχα την ιδια απορια και τελικα κατεληξα σχολη Ορνερακη!

Τα κανουν ολα! Και σκιτσο και κομικ και 2d animation και γραφιστικη!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3874
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  4
  • With Us For:  5525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Αν και μάλλον άργησα, να απαντήσω στην βασική ερώτηση του θέματος:

 

Πώς περνάμε Καλών Τεχνών:

 

α) δεν χρειάζονται πανελλήνιες

β) αντί για πανελλήνιες, δίνουμε εξετάσεις ελευθέρου σχεδίου (5-7 σχέδια), 2 ελεύθερα σχέδια (=μια σύνθεση που θα έχουν στήσει οι εξεταστές στον χώρο) με μολύβι/κάρβουνο/μελάνι, άλλα δύο έγχρωμα και ένα βασισμένο σε κάποιο θέμα που θα σου δώσουν (π.χ. στιγμή, χρόνος, νεκρή φύση κ.α)

 

Πώς προετοιμάζεσαι: Πας και γράφεσαι σε ένα φροντιστήριο ελευθέρου σχεδίου, τους λές ότι θέλεις να κάνεις προετοιμασία για την Καλών Τεχνών και αναλαμβάνουν να σε διδάξουν πώς ακριβώς πρέπει να σχεδιάζεις για να περάσεις. Αν αποφασίσει κάποιος να μπει, θέλει τουλάχιστον 2-3 χρόνια προετοιμασίας.

 

Όσον αφορά την γραφιστική: δεν είναι το επάγγελμα του μέλλοντος. Το επάγγελμα του μέλλοντος είναι ο web designer. Υπάρχουν ελάχιστοι και είναι περιζήτητοι.

Να προειδοποιήσω ότι ο γραφίστας δεν είναι καθόλου δημιουργικό επάγγελμα. Συνήθως κάνεις σελιδοποιήσεις εντύπων, φωτοσοπιάζεις κυτταρίτιδες επωνύμων, και σχεδιάζεις προαποφασισμένα λογότυπα. Δεν χρειάζεται να έχει σχέδιο και συνήθως δεν έχει αισθητική παιδεία. Τώρα, για την σχολή έχω ακούσει πολύ καλά λόγια, αλλά όσον αφορά το κόμικ και το ανιμέησον είμαι επιφυλακτική.

 

Για σχολές του εξωτερικού: Μαθαίνεις τα ωραία σου αγγλικά/γαλλικά/ιταλικά, δίνεις το πτυχίο ξένης γλώσσας που χρειάζεσαι να έχεις για να σπουδάσεις εκεί, το περνάς, τελειώνεις το λύκειο, δηλώνεις στις σχολές που σε ενδιαφέρει, κάποια σε παίρνει, τους δίνεις τα ωραία σου λεφτά και πας και σπουδάζεις. Τόσο απλά.

Δεν χρειάζεται ούτε να έχεις τελειώσει κάποια σχολή εδώ πέρα, ούτε να είσαι παιδί θαύμα (αν και εκεί σίγουρα έχουν πιο υψηλά κριτήρια αξιολόγησης). Και εκεί έχουν ΚΑΝΟΝΙΚΑ τμήματα

 

Τέλος, να διαλύσω τον μύθο ότι ο Έλληνας κομίστας δεν βρίσκει δουλειά. Βρίσκει και παραβρίσκει. Απλώς όχι στην Ελλάδα. Στις μέρες μας υπάρχει ένα ευλογημένο πράμα που λέγεται ιντερνετ. Μαθαίνεις, λοιπόν, αγγλικά, για να συννενοείσαι στην κοινή γλώσσα, ανεβάζεις ένα ηλεκτρονικό πορτφόλιο, στέλνεις πιτς (δείγματα εργασίας) σε διάφορες εταιρίες και σε παίρνουν. Και υπάρχουν αρκετοί άνθρωποι που δίνουν τα ωραία τους λεφτά για κάποιον που σχεδιάζει στο ύφος που αναζητούν. Και μάντέψτε: όλοι οι κομίστες δουλεύουν από το σπίτι τους, δεν είναι αναγκαίο να μεταναστεύσεις στην χώρα που θα εργαστείς. Δεν χρειάζεται καν να συναντήσεις τον εργοδότη σου, ούτε αν είναι Έλληνας (πόσο μαμάτο είναι αυτό;;;) Μπορείς να δουλεύεις ταυτοχρόνως για έναν Αμερικανό έναν Βρετανό κι έναν Ολλανδό, για παράδειγμα, εργοδότη. Κι αυτό συμβαίνει όχι μόνο στα κόμικ, αλλά και στην εικονογράφηση, στο κόνσεπτ άρτ και σε ένα σωρό τέτοια πράγματα. Καταπληκτικό,ε;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24997
  • Group:  Members
  • Topic Count:  44
  • Content Count:  527
  • Reputation:   2964
  • Achievement Points:  527
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Αν και μάλλον άργησα, να απαντήσω στην βασική ερώτηση του θέματος:

 

Πώς περνάμε Καλών Τεχνών:

 

α) δεν χρειάζονται πανελλήνιες

β) αντί για πανελλήνιες, δίνουμε εξετάσεις ελευθέρου σχεδίου (5-7 σχέδια), 2 ελεύθερα σχέδια (=μια σύνθεση που θα έχουν στήσει οι εξεταστές στον χώρο) με μολύβι/κάρβουνο/μελάνι, άλλα δύο έγχρωμα και ένα βασισμένο σε κάποιο θέμα που θα σου δώσουν (π.χ. στιγμή, χρόνος, νεκρή φύση κ.α)

 

Πώς προετοιμάζεσαι: Πας και γράφεσαι σε ένα φροντιστήριο ελευθέρου σχεδίου, τους λές ότι θέλεις να κάνεις προετοιμασία για την Καλών Τεχνών και αναλαμβάνουν να σε διδάξουν πώς ακριβώς πρέπει να σχεδιάζεις για να περάσεις. Αν αποφασίσει κάποιος να μπει, θέλει τουλάχιστον 2-3 χρόνια προετοιμασίας.

 

Όσον αφορά την γραφιστική: δεν είναι το επάγγελμα του μέλλοντος. Το επάγγελμα του μέλλοντος είναι ο web designer. Υπάρχουν ελάχιστοι και είναι περιζήτητοι.

Να προειδοποιήσω ότι ο γραφίστας δεν είναι καθόλου δημιουργικό επάγγελμα. Συνήθως κάνεις σελιδοποιήσεις εντύπων, φωτοσοπιάζεις κυτταρίτιδες επωνύμων, και σχεδιάζεις προαποφασισμένα λογότυπα. Δεν χρειάζεται να έχει σχέδιο και συνήθως δεν έχει αισθητική παιδεία. Τώρα, για την σχολή έχω ακούσει πολύ καλά λόγια, αλλά όσον αφορά το κόμικ και το ανιμέησον είμαι επιφυλακτική.

 

Για σχολές του εξωτερικού: Μαθαίνεις τα ωραία σου αγγλικά/γαλλικά/ιταλικά, δίνεις το πτυχίο ξένης γλώσσας που χρειάζεσαι να έχεις για να σπουδάσεις εκεί, το περνάς, τελειώνεις το λύκειο, δηλώνεις στις σχολές που σε ενδιαφέρει, κάποια σε παίρνει, τους δίνεις τα ωραία σου λεφτά και πας και σπουδάζεις. Τόσο απλά.

Δεν χρειάζεται ούτε να έχεις τελειώσει κάποια σχολή εδώ πέρα, ούτε να είσαι παιδί θαύμα (αν και εκεί σίγουρα έχουν πιο υψηλά κριτήρια αξιολόγησης). Και εκεί έχουν ΚΑΝΟΝΙΚΑ τμήματα

 

Τέλος, να διαλύσω τον μύθο ότι ο Έλληνας κομίστας δεν βρίσκει δουλειά. Βρίσκει και παραβρίσκει. Απλώς όχι στην Ελλάδα. Στις μέρες μας υπάρχει ένα ευλογημένο πράμα που λέγεται ιντερνετ. Μαθαίνεις, λοιπόν, αγγλικά, για να συννενοείσαι στην κοινή γλώσσα, ανεβάζεις ένα ηλεκτρονικό πορτφόλιο, στέλνεις πιτς (δείγματα εργασίας) σε διάφορες εταιρίες και σε παίρνουν. Και υπάρχουν αρκετοί άνθρωποι που δίνουν τα ωραία τους λεφτά για κάποιον που σχεδιάζει στο ύφος που αναζητούν. Και μάντέψτε: όλοι οι κομίστες δουλεύουν από το σπίτι τους, δεν είναι αναγκαίο να μεταναστεύσεις στην χώρα που θα εργαστείς. Δεν χρειάζεται καν να συναντήσεις τον εργοδότη σου, ούτε αν είναι Έλληνας (πόσο μαμάτο είναι αυτό;; ;) Μπορείς να δουλεύεις ταυτοχρόνως για έναν Αμερικανό έναν Βρετανό κι έναν Ολλανδό, για παράδειγμα, εργοδότη. Κι αυτό συμβαίνει όχι μόνο στα κόμικ, αλλά και στην εικονογράφηση, στο κόνσεπτ άρτ και σε ένα σωρό τέτοια πράγματα. Καταπληκτικό,ε;

Aυτο, το οτι δεν χρειαζονται πανελληνιες, ισχυει και για αλλες σχολες με αντιστοιχο περιεχομενο; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25536
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  326
  • Reputation:   1670
  • Achievement Points:  326
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4266 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Τέλος, να διαλύσω τον μύθο ότι ο Έλληνας κομίστας δεν βρίσκει δουλειά. Βρίσκει και παραβρίσκει. Απλώς όχι στην Ελλάδα. Στις μέρες μας υπάρχει ένα ευλογημένο πράμα που λέγεται ιντερνετ. Μαθαίνεις, λοιπόν, αγγλικά, για να συννενοείσαι στην κοινή γλώσσα, ανεβάζεις ένα ηλεκτρονικό πορτφόλιο, στέλνεις πιτς (δείγματα εργασίας) σε διάφορες εταιρίες και σε παίρνουν. Και υπάρχουν αρκετοί άνθρωποι που δίνουν τα ωραία τους λεφτά για κάποιον που σχεδιάζει στο ύφος που αναζητούν. Και μάντέψτε: όλοι οι κομίστες δουλεύουν από το σπίτι τους, δεν είναι αναγκαίο να μεταναστεύσεις στην χώρα που θα εργαστείς. Δεν χρειάζεται καν να συναντήσεις τον εργοδότη σου, ούτε αν είναι Έλληνας (πόσο μαμάτο είναι αυτό;; ;) Μπορείς να δουλεύεις ταυτοχρόνως για έναν Αμερικανό έναν Βρετανό κι έναν Ολλανδό, για παράδειγμα, εργοδότη. Κι αυτό συμβαίνει όχι μόνο στα κόμικ, αλλά και στην εικονογράφηση, στο κόνσεπτ άρτ και σε ένα σωρό τέτοια πράγματα. Καταπληκτικό,ε;

 

Αύτο το ξέρω ήδη :D (Ποιός άλλωστε δεν το ξέρει ;)

Δεν ξέρω (και δεν έχω και χρόνο να τσεκάρω) άμα είπα ότι θέλω να φύγω από την Ελλάδα, αλλά ναι, αλλά όχι γιατί δεν θέλω να δουλέψω για Ελληνικές εκδόσεις, οι λόγοι είναι άλλοι :D

Δόξα το θεο, έχω μια πανέμορφη Βρετανική προφορά και μιλάω σαν γνήσιος Γάλλος (δεν ξερω ουτε καν τα βασικα, αλλα την έχω την προφορα :D) :praythegod: :P

 

@theocomics: Σχετικά με το σχέδιο όχι, δεν ξέρω για άλλες σχολές τώρα (π.χ Γεωπονική, να σε πάνε σε κανενά θερμοκήπιο να τους δείξεις πως φυτευεις τα μαρούλια :lol:)

 

@nka: Παρόλου που τα είπα λίγο Κομικά, ξέρω τι γίνεται, και πως δουλεύεις! ^^

 

Υ.Γ : Επίσης να πω, ότι όποιος θέλει βρίσκει δουλεία, αρκει να το θελει πολύ , και να ειναι το ονειρο του.

Ναι , αμα ενας Ελληνας θελει να γινει αστροναυτης (κυριολεκτικα) , και ειναι το ονειρο του, αμα προσπαθησει παρα πολυ θα τα καταφερει.

Επεξεργασία από Kozy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24997
  • Group:  Members
  • Topic Count:  44
  • Content Count:  527
  • Reputation:   2964
  • Achievement Points:  527
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Εννοούσα για σχολες που εχουν το ιδιο περιεχομενο με την Καλων Τεχνων (σκιτσο,κομικ κλπ...)!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Τέλος, να διαλύσω τον μύθο ότι ο Έλληνας κομίστας δεν βρίσκει δουλειά. Βρίσκει και παραβρίσκει. Απλώς όχι στην Ελλάδα. Στις μέρες μας υπάρχει ένα ευλογημένο πράμα που λέγεται ιντερνετ. Μαθαίνεις, λοιπόν, αγγλικά, για να συννενοείσαι στην κοινή γλώσσα, ανεβάζεις ένα ηλεκτρονικό πορτφόλιο, στέλνεις πιτς (δείγματα εργασίας) σε διάφορες εταιρίες και σε παίρνουν. Και υπάρχουν αρκετοί άνθρωποι που δίνουν τα ωραία τους λεφτά για κάποιον που σχεδιάζει στο ύφος που αναζητούν. Και μάντέψτε: όλοι οι κομίστες δουλεύουν από το σπίτι τους, δεν είναι αναγκαίο να μεταναστεύσεις στην χώρα που θα εργαστείς. Δεν χρειάζεται καν να συναντήσεις τον εργοδότη σου, ούτε αν είναι Έλληνας (πόσο μαμάτο είναι αυτό;; ;) Μπορείς να δουλεύεις ταυτοχρόνως για έναν Αμερικανό έναν Βρετανό κι έναν Ολλανδό, για παράδειγμα, εργοδότη. Κι αυτό συμβαίνει όχι μόνο στα κόμικ, αλλά και στην εικονογράφηση, στο κόνσεπτ άρτ και σε ένα σωρό τέτοια πράγματα. Καταπληκτικό,ε;

 

βασικα αυτο το γνωριζω κ εγω εν μερη,αλλα το θεμα ειναι πρακτικα πως γινεται...εκει δεν το χω,πχ το ηλεκτρονικο πορτφολιο εννοεις μπλογκ? θα ηταν καλο γενικα αυτα να αναλυθουν σε καποιο τοπικ με ονομα πχ,πως να μανατζαρει ενας επιδοξος σκιτσογραφος,δημιουργος κομικ τον εαυτο του,και να εχει πρακτικα βηματα ,επειδη υποψιαζομαι οτι ειναι και το 70% της επιτυχιας,γιατι καποιος μπορει να βελτωνεται μια ζωη σε τεχνικη,χρωματα ,μελανωματα κτλ αλλα αν δεν εχει ενα παραθυρο για να φανουν τοτε θα πανε ολα χαμενα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25536
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  326
  • Reputation:   1670
  • Achievement Points:  326
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4266 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Portfolio στην ουσία. είναι ένα σίτε δικό σου, που με λίγα λόγια θα δείχνεις την δουλεία που έχεις κάνει έως τώρα.

Θα έχει και 5-6 λόγια λέγωντας τι έχεις κάταφέρει στο σχέδιο μέχρι τώρα (π.χ Αποφοίτησα απο την Αρχιτεκτονική Θεσσαλονίκης το 1997, συνέχισα με Αυτοεκδόσεις Κομικ, το 2003 η τάδε Εκδοτική μου έκανε πρόταση για μια σειρά απο Κόμικ) αλλά σε συντομία!

 

Δεν είμαι σίγουρος αλλά υποθέτω ναι, μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα blog ώς Portfolio. Το deviantart δίνει δωρεάν με μισό δικό σου domain μια σελίδα για portfolio

 

(π.χ http://kozysolanos.daportfolio.com/ , όπως μπορείς να δεις, έχει ενα artist bio, λες σύντομα τι έχεις κάνει εκεί και μετά φτιάχνεις και αλλά γρουπάκια, εγώ π.χ έχω βαλει digital και traditional art, μετά Highlits, και στο Βιο λέω τι έχω κάνει μέχρι τώρα, αλλά εφόσων έχω κάνει 0 , λεώ τις διδικίες μου βλακείες)

 

:good:

 

χαμενα.

 

αυτό για να ξέρεις ότι κάποιος σε έκανε reply :best:

Eπίσης θα σου πρότεινα να αγοράσεις ένα Drawing Tablet καθώς είναι άπειρες φορές ευκολότερο απότι με το ποντίκι, στην ουσία είναι σαν να χρησιμοποιείς το χεράκι σου (: Και από ότι κατάλαβα, δεν θέλεις full-PC-drawing, με ένα φθηνό wacom bamboo 80 ευρώ έχεις καθαρίσει :D

Επεξεργασία από Kozy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

εχω ταμπλετα (100 ευρω αγορα),τωρα σχετικα με αγνωστες λεξεις τι ειναι το domain? :thinking: οκ,θα ενημερωθω και απο τα παιδια στη λεσχη για το τι ακριβως κανει το devian art,γιατι το βλεπω μηνες τωρα αλλα δεν το εχω προχωρησει...αυτο ισως βοηθαει σε επαφες με εκδοτες συνεργατες σε αλλες χωρες...καλα που μου το θυμισες,το ειδα το δικο σου ωραια το εχεις φτιαξει..βασικα αν θυμαμαι καλα εσυ εχεις καταπιαστε αποκλειστηκα με full digital απ οτι εχω δει στο τοπικ,δεν ξερω ανα αυτο ειναι καλο η κακο,εγω στην ηλικια σου δεν ηξερα καν την εννοια αυτη (βασικα δεν ξερω και αν υπηρχε τοτε :lol: ),μαλλον προσφατα εβγαλαν τετοιες γκατζετιες στο εμποριο και οταν ακουσα για την ταμπλετα την αγορασα αμεσως...το full pc που ανεφερες μ αρεσει,απλα αν το κανω με το δικο μου τροπο,παντως ειμαι της αποψης οτι πρεπει να παλεψεις λιγο και με τα παραδοσιακα(ετσι για την εμπειρια,ειναι αλλη αισθηση) :cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25536
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  326
  • Reputation:   1670
  • Achievement Points:  326
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4266 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

 

On 19/9/2012 at 11:46 PM, pit1983 said:

εχω ταμπλετα (100 ευρω αγορα),τωρα σχετικα με αγνωστες λεξεις τι ειναι το domain? οκ,θα ενημερωθω και απο τα παιδια στη λεσχη για το τι ακριβως κανει το devian art,γιατι το βλεπω μηνες τωρα αλλα δεν το εχω προχωρησει...αυτο ισως βοηθαει σε επαφες με εκδοτες συνεργατες σε αλλες χωρες...καλα που μου το θυμισες,το ειδα το δικο σου ωραια το εχεις φτιαξει..βασικα αν θυμαμαι καλα εσυ εχεις καταπιαστε αποκλειστηκα με full digital απ οτι εχω δει στο τοπικ,δεν ξερω ανα αυτο ειναι καλο η κακο,εγω στην ηλικια σου δεν ηξερα καν την εννοια αυτη (βασικα δεν ξερω και αν υπηρχε τοτε ),μαλλον προσφατα εβγαλαν τετοιες γκατζετιες στο εμποριο και οταν ακουσα για την ταμπλετα την αγορασα αμεσως...το full pc που ανεφερες μ αρεσει,απλα αν το κανω με το δικο μου τροπο,παντως ειμαι της αποψης οτι πρεπει να παλεψεις λιγο και με τα παραδοσιακα(ετσι για την εμπειρια,ειναι αλλη αισθηση)

 

Δεν ξέρω πόσο καιρό υπάρχουν, υποθέτω τις χρησιμοποιούνε εκπληκτικά πολύ εδώ και 10 χρόνια;

Στο deviantart δύσκολα βρίσκεις εκδότες, είχε κάνει μια ανακοίνωση το deviantart με τους πιο σημαντικούς σχεδιαστές που βρήκαν δουλειά μέσω deviantart though.

 

Γενικά είναι ένας ωραίος χώρος για να εκθέτεις την δουλειά σου, να βρίσκεις υπέροχους καλιτέχνες όπου θα εμπνευστείς από αυτούς, να βρεις tutorials και άλλα τέτοια ωραία :D για το τους καλούς καλλιτέχνες επίσης υπάρχει το Daily Deviation, όπου ένας admin/moderator του deviantart (dA σε συντομία) ανακυρήσει ένα έργο DD (daily deviation) και θεωρείται εκπληκτικό έργο, αυτό το έργο κοτσάρετε στο κάτω μέρος της σελίδας και μετά όλοι σε ξέρουν εκεί μέσα :P

 

Επίσης υπάρχει το front page, όπου το σχέδιο/πιν-απ ή οτιδήποτε άλλο , με τα περισσότερα favorites, Πάει στην πρώτη σελίδα (Μπορείς να βλέπεις την front page των 8 ωρών, των 12 , 24, 3 μέρες, 1 βδομάδα, 1 μήνα κτλ. κτλ. ^^)

 

Τώρα για να λέμε και τα κακά του deviantart , μην περιμένεις τίποτα φανς ή πολλούς watchers εκεί μέσα και σπάνια κάποιος θα σου πει τα λάθη σου, φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις!, είναι πιο πολύ fan based site, Με Homestuck και ότι άλλη σειρά κυκλοφορεί αυτην την περιόδο.

 

ή είναι για καλλιτέχνες με το εντελώς δικό τους στυλ.

 

Αλλά γενικά, τα πράγματα δουλεύουν ωραία, βέβαια watchers παίρνεις άμα είσαι φιλικός και αστείος, με την ενόια, σχεδόν κανείς δεν θα σε κάνει watch μόνο για τα καλά σου σχέδια.Είναι ένα άτομο στο dA, που δουλεύει και για την EA games, και έχει μόνο 20 watchers ή κάτι (αυτή που παίρνουν DD ή πάνε front page οι watchers τους πάνε περίπου στους 750+) μόνο και μόνο διότι δεν γράφει τίποτα στο description του σχεδίου, και δεν απαντάει στα comments.

 

Για κάποιον που απλά θέλει να βελτιωθεί, και δεν θέλει το δικό του fan base, δεν θα τον νοιάζουν πολλύ οι watchers ^^ αλλά όπως είπα και πριν, σπάνια κάποιος θα ασχοληθεί μαζί σου!

 

Πάντως δεν χάνεις απολύτως τίποτα, αντιθέτως βρίσκεις!

 

ένας απο τους πιο γνωστους Front page ανθρώπους είναι ο artgerm , που προσωπικά δεν τρελένομαι, αλλά τον δείχνω μιας και είναι απο τους τοπ 10 διασημότερους στο dA :P

 

Όσω για μένα τώρα, κάνω και τα 2, απλά θέλω απο τώρα να γίνω εξπερτ στο digital art ώστε να μπορώ απο μικρή ηλικία (18) να χειρίζομαι τέλεια το photoshop και τα χρώματα αλλά χωρίς να έχει αλλάξει κάτι και στο traditional art μου ^^ Γενικά τώρα, από ότι μάλλον έχεις δει, το traditional art μου, έχει πολλές γραμμές "σκοτεινές" , που το κάνουν βρώμικο, προσπαθώ να βρω έναν τρόπο να τα συνδυάσω αυτά τα 2 ^^

Βλέπε εδώ post-25536-0-43791500-1348089605_thumb.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 years later...

  • Member ID:  32365
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  5
  • Reputation:   21
  • Achievement Points:  5
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2335 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Καλησπέρα παιδια! Μολις τελειωσα με τη σχολή μου χωρίς να μου αρέσει, και τώρα σκέφτομαι να ασχοληθω με τη γραφιστική. Ωστόσο εχω πολλά ερωτηματικά, δεν ξέρω καλα τον χώρο, και κυρίως δεν ειμαι σίγουρη σε ποιον επιμέρους τομεα να εξειδικευτω (κομικ, εντυπο, animation, digital). Επίσης ενα θεμα ειναι οτι... παιζει να μην μπορώ και να ζωγραφίσω, αλλα αυτο θα το δω αν ξεκινήσω προετοιμασία σε καποιο φροντιστήριο. Το πρόβλημα όμως στο οποίο μπορείτε να με βοηθήσετε είναι, γνωρίζετε αν υπάρχει καποια σχολή στη Θεσσαλονίκη ή τη Βόρεια Ελλάδα? Μου ειναι αδυνατον να παω Αθήνα αλλα το μονο που εχω βρει στη θεσ/νικη ειναι κατι ιδιωτικες τυπου ΑΚΤΟ με κατι τρελα δίδακτρα (7000 το ετος και μιλαμε για τρια ετη!!!!). Εννοείται οτι τετοια λεφτα δεν υπάρχουν. Τι αλλο μπορώ να κάνω? Μπορείτε να με βοηθήσετε???

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32174
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  3
  • Reputation:   26
  • Achievement Points:  3
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2453 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Καλησπέρα, θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και τις σχολες Καλων Τεχνων Θεσσαλονίκης και Φλώρινας, έχω φίλους που τελείωσαν πέρυσι στη Φλώρινα και είναι πολύ ικανοποιημενοι. Εγώ φέτος περνω πτυχίο απο της Αθηνας, σε όλες της Καλων Τεχνων θέλει ειδικες εξετασεις για να μπεις αλλά σίγουρα μπορεις να βρεις ένα φροντηστήριο κοντα σου για να προετοιμαστείς μεχρι τον επομενο Σεμπτεμβρη που γινονται οι εξετασεις. Η εκπαιδευση ειναι δωρεαν, μόνο τα υλικά σου θα σε επιβαρύνουν και οσο καιρο πάρει τα εξοδα του φροντιστηριου.
Ειχα τελιώσει πριν γραφιστική σε δημοσιο ιεκ αλλα τελικα συνεχισα με καλων τεχνων και τα συνδύασα σε ένα βαθμο στη δουλεία μου, οποτε δες μηπως υπαρχουν και δημοσια ιεκ στη Βορεια Ελλαδα στους τομεις που σε ενδιαφερουν, νομιζω εισαγεσαι με βαθμο απολυτηριου και τα διδακτρα είναι πολυ χαμηλα, αλλα πανε δεκα χρονια απο τοτε που ειχα παει και δε ξερω τι εχει αλλαξει, μπορει να τα ονομαζουν και αλλιως. Τα δημοσια ιεκ ειναι δυο χρόνια θεωρούνται μεταδευτεροβαθμια εκπαιδευση κατι που δεν επιτρεπει τη δυνατοτητα να πας σε μεταπυχιακο η να βγαλεις αδεια διδασκαλίας, ειναι κατι που έμαθα αφου αποφοιτησα τοτε και ειναι καλό να το ξερεις. Απο καταρτηση όμως πέρνεις τα βασικα που χρειαζεται για καθε ειδικοτητα. Για ιδιωτηκα ιεκ η σχολες δε ξέρω καθολου πληροφορίες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32365
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  5
  • Reputation:   21
  • Achievement Points:  5
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2335 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

@Ekati Σ` ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τις πληροφορίες σου! Ναι είχα υπ'όψη οτι θα υπάρχουν σίγουρα ΙΕΚ αλλα αυτό ακριβώς δεν γνώριζα, το τι γίνεται απο επαγγελματικά δικαιώματα δηλαδή. Απο την άλλη την καλών τεχνών την φοβάμαι πολύ... φαντάζομαι οτι θέλει ενα ...παραπανω απο αξιοπρεπές επιπεδο για να μπεις και λογικα θα χει πολλά μαθηματα κλασικών τεχνών και κατεύθυνση στο τελος των σπουδών... 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32174
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  3
  • Reputation:   26
  • Achievement Points:  3
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2453 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Κοίτα πράγματι χρειάζεται ένα επίπεδο για να περάσεις αλλα αυτό είναι κάτι που μπορείς να κατακτήσεις σε ένα χρόνο εντατικού φροντηστηρίου. Το μεγαλύτερο πρόβλημα εδώ στην Αθήνα είναι ότι δίνουν σχεδόν χίλια άτομα και οι θέσεις σε αυτες τις σχολές είναι πανω κατω εκατο το χρόνο. Οπότε μένουν έξω προφανώς αρκετα άτομα που ήταν έτοιμα να μπουν. Το θετικό με τις σχολές Θεσσαλονικης και Φλωρινας είναι ότι δινουν σχεδόν οι μισοι, και φλωρινα ίσως και λιγότεροι, γιατι για καποιον απο Αθήνα η νησία είναι αδύνατο να παει.

Να ξέρεις ότι στις καλών τεχνων κατέυθυνση διαλέγεις με το που μπαίνεις. Ζωγραφική ,Γλυπτική η Χαρακτική και συνηθως μπορείς να κάνεις μέχρι μια αλλάγή -εξαρτάται και τη σχολή- ως το πτυχίο. Είναι όλες πέντε χρόνια, έχουν διαφορα μαθηματα επιλογής όπως για παραδειγμα γραφικές τέχνες που συνδέονται άμεσα με εικονογράφιση και κόμικ. Μάλιστα οι γραφικές τέχνες είναι συνδεδεμένες πολύ με κατευθυνση χαρακτικής.
Οσο για τα κλασικά μαθήματα η και τα αρκετά θεωριτικά πίστεψε με δε πάνε χαμένα με ότι καλλιτεχνικό και αν ασχοληθείς. Ολες οι σχολές έχουν τα καλά και τα στραβά τους το θέμα είναι πόσο θες να εμπλακεις.
Θα σου πρότεινα να δεις λίγο τις σελίδες των σχολών στο ιντερνετ http://www.vis.auth.gr/    https://eetf.uowm.gr/  https://eetf.uowm.gr/courses/ergastirio-psifiakon-technon/ και αν έχεις τη δυνατότητα να τις επισκεφτείς, η  θεσσαλονικη ειναι χωρισμένη σε δίαφορα κτίρια γύρω από το αριστοτέλειο οπότε θα σου πρότεινα μια επισκεψη στη Φλωρινα που είναι ολα μαζεμένα και από όσο ξέρω έχει πολύ φιλικό περιβάλλον.

 

Επεξεργασία από Ekati
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32365
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  5
  • Reputation:   21
  • Achievement Points:  5
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2335 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Θα το ψάξω, εγω στη Φλώρινα τελείωσα το Παιδαγωγικό, οπότε καταλαβαίνω αυτο που λες για το φιλικό κλίμα κλπ, απλα δεν το ειχα σκεφτεί ποτέ σαν επιλογή, δεν ήξερα οτι εδιναν εμφαση στο ψηφιακό κομμάτι... Σ ευχαριστώ και πάλι για την πολύτιμη βοήθειά σου, καλη συνέχεια με τις σπουδές σου!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  34388
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  1
  • Reputation:   0
  • Achievement Points:  1
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1795 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

έχω αγοράσει το XP-Pen Star G640 για να πειραματιστώ στο industrial design sketching και μπορώ να πω ότι όλα τα tablets θέλουν αρκετή εξοικείωση. 

Έχει αρκετή ακρίβεια και ευαισθησία στην πίεση του pen.  6" x 4" & 5080LPI & 8192 επίπεδα ευαισθησίας στην πίεση .
Όσον αφορά την οθόνη η αλήθεια είναι πως όσο μικρότερη η οθόνη τόσο καλύτερα γιατί στην ουσία μεταφέρεις το μέγεθος της οθόνης στο χώρο ευαισθησίας της ταμπλέτας και στην κατηγορία που ψάχνεις είναι αρκετά περιορισμένος αλλά για μένα ικανοποιητικός για ερασιτέχνες.
Χρησιμοποίησα το sketchbook pro της autodesk που με βοήθησε πολύ στην εξοικείωση.

Πραγματικό digital sketching πιστεύω θα κάνεις μόνο με τα ακριβά wacom cintiq / XP-Pen Artist που σχεδιάζεις πάνω στην οθόνη αλλά...

 Για αρχή η XP-Pen Star G640 Sketch Tablet   είναι πολύ καλή. Αργότερα, αν χρειαστεί, αλλάζεις. 
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.