Μετάβαση στο περιεχόμενο

HELLBLAZER (#001-009): ORIGINAL SINS [JAMIE DELANO]


kwtsos

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Ειναι 1988 και η Vertigo ξεκιναει ενα τιτλο που εμελλε να ειναι ο μακροβιοτερος της, μεχρι στιγμης τουλαχιστον. Ο λογος φυσικα για το Hellblazer με πρωταγωνιστη ενα χαρακτηρα που ξεκινησε ως συμπληρωματικος ρολος για το Swamp Thing απο τον Αλαν Μουρ, τον John Constantine.

 

post-3787-0-25147100-1346772196_thumb.jpg



Ο John Constantine ειναι ενας συγχρονος "μαγος" , σκληρος ποτης και καπνιστης που γυρναει παντου με κουστουμια και την θρυλικη του γκαμπαρτινα και που δεν δισταζει να θυσιασει φιλους του για τους σκοπους του. Στα τευχη που συγκεντρωνει το πρωτο Paperback της σειρας (Hellblazer #1-#9) βλεπουμε τον John να ταξιδευει στην Αμερικη για να φυλακισει ενα δαιμονα που εξαπελυσε ενας παλιος του φιλος καθως επισης γνωριζουμε την οικογενεια της αδελφης του οταν η ανιψια του , μια ηρωιδα που στο μελλον θα αξιοποιηθει περισσοτερο, κινδυνευει . Συνανταμε επισης τον πρωτο μεγαλο αντιπαλο του Constantine τον δαιμονα Nergal καθως επισης και μια παραξενη θρησκευτικη οργανωση με υποπτους σκοπους.

Το σχεδιο ειναι του John Ridgeway και μπορω να πω οτι ειναι πολυ ατμοσφαιρικο και αποδιδει πολυ ωραια τις δαιμονικες μορφες αλλα και τις εκφρασεις των χαρακτηρων.
 

post-3787-0-67307300-1346772198_thumb.jpg post-3787-0-95338900-1346772201_thumb.png


Ακομα πολλες απο τις ιστοριες ενεχουν σαφη δειγματα κοινωνικης και πολιτικης κριτικης. Για παραδειγμα στην πρωτη ενας δαιμονας σκοτωνει τους ανθρωπους εκμεταλευομενος τα παθη τους , πχ ενας bodybuilder αυτοκαταναλωνεται , ενας χορτοφαγος αρχιζει να τρωει ομα κρεατικα , ενας συλλεκτης κομιξ τρωει ολα του τα σπανια κομικς (ουε και αλιμονο αν ηταν αληθινος για καποιους εδω μεσα :lol: ) .Ενω στην δευτερη συνανταμε χρηματιστες δαιμονες που πανηγυριζουν υπερ της Θατσερ .

Οι ιστοριες που συγκεντρωνονται σε αυτο το paperback ειναι τρομου και οταν λεω τρομου δεν εννοω απαραιτητα splatterια αλλα ειναι τετοιες που διαβαζωντας της σε υποβαλουν σε μια συγκεκριμενη διαθεση και σου προκαλουν αυτη την παραξενη αισθηση στο στομαχι. O John μπορει να δημιουργηθηκε απο τον Μουρ αλλα ουσιαστικα σαρκα και οστα παιρνει απο τα χερια του Jamie Delano , το Original Sins μπορει ανετα να θεωρηθει το μανιφεστο του J.C. (μηπως τυχαινει να γνωριζετε καποιον αλλο με τα ιδια αρχικα? :thinking: )

Αν θελετε να γνωρισετε τον ηρωα και ειστε απογοητευμενοι απο την κινηματογραφικη μεταφορα του , αυτο το trade ειναι οτι πρεπει.

Κυκλοφορει απο την Vertigo και εχει 256 σελιδες (χορταστικοτατο δηλαδη) .

Στην ιστορια θα δειτε και ενα Guest απο εναν βαλτωδη πρασινιαρη τυπο :)


 


Στην kwtsoκλιμακα 10/10 ! :havefun:
post-3787-0-24814700-1346772204_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4940 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

αυτό το τομάκι μαζεύει μερικές πραγματικά απολαυστικές ιστορίες! Πραγματικά ο Delano ξεκίνησε εξαιρετικά τον χαρακτήρα! Δυστυχώς μετά απο μερικά τεύχη κάνει μια μικρή κοιλιά αλλά ξαναζωντανεύει πριν κλείσει το run του! Must για τους φαν των ιστοριών τρόμου και φαντασίας :respect: Όποιος θέλει να κάνει μια καλή αρχή για αυτόν τον χαρακτήρα, τσιμπάει το original sins και το Dangerous habbits του Ennis και είναι κομπλέ :spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Φιλέ kwtso σε ευχαριστούμε για την παρουσίαση. Έκανα μόνο μια διόρθωση. Έσωσα τις φωτογραφίες στη σελίδα του greekcomics για να μη χαθούν σε περίπτωση που σβηστούν από την σελίδα που πόσταρες που φιλοξενούνται. Καταλαβαίνω ότι δείχνουν πιο όμορφες οι μεγάλες φωτογραφίες, και ότι με αυτόν τον τρόπο είναι λιγότερο όμορφη η παρουσίαση, αλλά είναι γραμμή εκ των ανωτέρων. Πολεμήστε τους! :blob3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Εγώ πάλι διαφωνώ. Οι ιστορίες αυτές είναι σχεδόν 25 χρονών και φαίνεται η ηλικία τους. Αν εξαιρέσεις 2-3 διαμαντάκια, οι υπόλοιπες είναι κάτω του μετρίου. Δεν θα πρότεινα σε κάποιον να ξεκινήσει από εδώ. Ένας εντελώς επίπεδος Constantine χωρίς ουσιαστικά χαρακτήρα και πολύ αφήγηση. Πολύ όμως. Το σχέδιο είναι άσχημο, όπως και σχεδόν σε κάθε τίτλο της "Vertigo" εκείνης της εποχής. Εστίαζε και ξόδευε χρήμα σε σεναριογράφους για sophisticated σενάρια που ξέφευγαν από τα συνηθισμένα κόμικς που κυκλοφορούσαν, με πάμφθηνους όμως και άρα όχι καλούς σχεδιαστές, Οι ίδιες οι ιστορίες είναι λίγο γραφικές. Όπως αυτή πχ με το χρηματιστήριο ψυχών.

 

Αν κάποιος θέλει να δει τι παίζει με τον τίτλο, ας ξεκινήσει από το run του Ennis που ουσιαστικά διαμορφώνει τον χαρακτήρα και εντάσσει (εντάσσει, όχι συστήνει) κάποιους πολύ βασικούς χαρακτήρες. Από κει πάει στον Carey (που είναι και το αγαπημένο μου run), Azzarello, Ellis, Mina, Digle.

 

Και μετά επιστρέφει σ'αυτά τα τεύχη. Να δει, ως φαν της σειρά πια, πως ξεκίνησαν όλα.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Αχ τι λέει; :PPP:

 

Βρε άντε πήγαινε να διαβάσεις Ditko!!

Κοροϊδεύει την παρθενογέννηση και ζητά την κλωνοποίηση!...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Αχ τι λέει; :PPP:

 

Βρε άντε πήγαινε να διαβάσεις Ditko!!

Κοροϊδεύει την παρθενογέννηση και ζητά την κλωνοποίηση!...

 

Τι πρόβλημα έχεις με τον Ditko; :slap:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Τι πρόβλημα έχεις με τον Ditko; :slap:

 

Εγώ; Κανένα! Ξέρω να τον εκτιμώ και να καταλαβαίνω την αξία του έργου του! :pesta:

Τον άλλον θα βάλω με το ζόρι να διαβάσει για να τον εκτιμήσει!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Άλλο να εκτιμώ κάτι, άλλο να μου αρέσει. Εκτιμώ απεριόριστα και σέβομαι τους Beatles, δεν μου αρέσουν όμως. :beer:

 

edit. Αυτό που θέλω να πω είναι, πως αυτές οι ιστορίες δεν είναι για νέους αναγνώστες. Αν ξεκινήσει με αυτά θα τον αφήσει τον τίτλο. Δεν έχει σημασία πώς τσίμπησε η αράχνη τον Parket, αλλά το ότι τον τσίμπησε. Ούτε πώς σκότωσαν τους γονείς του Batman. Διαβάζεις πιο σύγχρονες ιστορίες, φρέσκες, σε κερδίζει ο ήρωας και μετά πιάνεις τις πιο κλασικές. Πρώτα ακούς το The Wall και μετά το Ummagumma.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ναι, καλα... όλο "εκτίμηση" είναι τα λόγια σου! :ego:

 

:P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

@ x_for_xepeta οκ no problem αν καποιος εχει την υπομονη να κλικαρει πανω τους τις βλεπει αρκετα καλα, πολεμος στον πολεμο τον mods :lol:

@The_Sandman προσωπικα θεωρω το run του Delano καλυτερο απο του Ennis , οι παρακατω ιστοριες , που ο Drunk λεει οτι καναν κοιλια ,προσωπικα μου φαινονται πολυ ωραιες και μ αρεσει το υφος τους. Συμφωνοι ο Ennis εχει γραψει μερικες απο τις καλυτερες ιστοριες του τιτλου αλλα δεν θα ελεγα οτι εκεινος διαμορφωσε τον χαρακτηρα του John . Ο Εnnis στις ιστοριες του εχει ενα στανταρ μοτιβο , να γινεται χαμος , να εχει ανατροπες και πλακα με ψιγματα ας πουμε κοινωνικης κριτικης. Ο Delano ομως εφτιαξε μερικα σεναρια οπου βλεπουμε πολυ ωραια τις σκεψεις και τον χαρακτηρα του ηρωα και το πως μεταβαλεται αναλογα με τις περιπετειες του , προσωπικα θεωρω πιο σοφιστικε τα σεναρια του οπως και αυτα που εγραφε αργοτερα ο Jenkins για τον τιτλο.

 

Θα προσπαθησω να κανω και μια παρουσιαση για το Dangerous Habits την αγαπημενη μου ιστορια απο Ennis :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δεν αμφισβητώ την αξία του Delano. Απλά νομίζω πως από αυτές τις ιστορίες λείπει η σπιρτάδα. Είναι κάπως χοντροκομμένες, δυσκίνητες. Ο Delano είναι σαν να πατάει στο σβέρκο τους χαρακτήρες του, σαν να τους καταπιέζει. Ο Ennis τους αρπάζει από τον γιακά και τους ταρακουνάει. Σύμφωνοι, και οι δύο έχουν να σου πουν μια ιστορία και το κάνουν. Ο πρώτος με γλαφυρές περιγραφές, ο δεύτερος με ζωντανούς διαλόγους. Δεν το βλέπω σαν συγγραφική αδυναμία αλλά σαν προσωπικό στιλ.

 

Όλα αυτά βέβαια είναι προσωπική άποψη. Η αρχική μου διαφωνία/ένσταση είναι στο αν θα το πρότεινα σε νέους αναγνώστες.

 

Και φυσικά περιμένουμε το αφιέρωμα στο Dangerous Habits ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πολύ όμορφη παρουσίαση! :best:

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω διαβάσει αρκετά runs ώστε να έχω πιο ολοκληρωμένη άποψη, το συγκεκριμένο όμως το γούσταρα πολύ! Σενάριο & σκίτσο που θεωρώ ότι έδεσαν καλά, ευρηματικό και αρκετά ατμοσφαιρικό. Έχει περάσει και καιρός από τότε που το διάβασα και μάλλον πρέπει να το ξανακοιτάξω, πάντως δε μου φάνηκε ξεπερασμένο ή "παλιό".

 

 

:thanks::beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4940 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

χεχε, θεωρώ οτι το run του Ennis κάνει πολύ μεγαλύτερη κοιλιά απο του Delano! Βασικά κάπου μετα το δεύτερο τρίτο στορυ αρκ άρχισε να με κουράζει πάρα πολύ, που σε συνδιασμό με το σχέδιο του Dillon(που το θεωρώ απαίσιο) με κάναν να μην έχω και τις καλύτερες αναμνήσεις απο αυτό! Ενώ στου Delano αν εξαιρέσουμε το στορυ αρκ με το χρυσό παιδί που όντως κουράζει, όλα τα άλλα κομπλέ! Ειδικά αυτό με τον serial killer!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το ξαναδιάβασα χτες και μου άρεσε ακόμα πιο πολύ απ' ότι την πρώτη φορά! :P

"Κοιλιά" ιδιαίτερη δεν είδα, πορώθηκα με το oldschool σκίτσο - που δε μου είχε κάνει ιδιαίτερη εντύπωση αρχικά, μου άρεσε επίσης που οι ιστορίες ήταν περίπου αυτοτελείς αλλά και χαλαρά συνδεδεμένες μεταξύ τους, αυτές που ξεχώρισα ήταν αυτή με τη Θάτσερ και τους demon yuippies, η ιστορία της πείνας και του κοριτσιου με το γάμο. Τις κοινωνικοπολιτικές αναφορές τις έχει εντάξει πολύ καλά, δεν κάνει κανενός είδους κύρηγμα, απλά φωτίζει κάποιες πολύ σκοτεινές ή/και παρακμιακές στιγμές του δυτικού τρόπυ ζωής. Πολύ καλές ατάκες επίσης! Το μόνο αρνητικό που παρατήρησα, είναι ότι σε κάποιες ιστορίες έχει πρόβλημα ρυθμού, ειδικά προς το τέλος, αλλά δε με ενόχλησε.

Το πρωτοδιάβασα μάλλον αρκετά επιπόλαια..

 

:beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  643
  • Reputation:   3597
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4509 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Delano για παντα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8659
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5425 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Πηρα πριν απο κανα δυο μηνες τα πρωτα 3 volumes του Hellblazer και δεν μπορω να πω οτι μου φανηκαν και πολυ dated.Να πω την αληθεια οταν πρωτοειδα σκαναρισμενα τα συγκεκριμενα τευχη το σχεδιο μου φαινονταν μετριοτατο αλλα στο χαρτι μου φανηκε πολυ ανωτερο(wtf πραγματικα).Οσον αφορα το απο που πρεπει να ξεκιναει καποιος σεβομαι απολυτα την γνωμη του sandman αλλα πιστευω οτι ειναι καλυτερα να ξεκινησει μια σειρα απο την αρχη(εξαιρουνται καποιοι χαρακτηρες 50+ ετων).Γενικα δεν μου αρεσει και πολυ η best of νοοτροπια,το ιδιο συμβαινει και με τη μουσικη.Διαβαζοντας μια σειρα απο την αρχη εκτος απο comic history lesson βοηθαει να βλεπεις το πως αλλαζει ενας τιτλος με τα χρονια και τον εκτιμας αλλιως.Δεν το κανω παντα αλλα οταν υπαρχει το υλικο available και μου αρεσει εστω λιγο ετσι ξεκιναω.

Επεξεργασία από jimtsel
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 years later...

  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Αναβιωνω το θεμα για να πω οτι ξεκινησα Hellblazer-thon, αλλα τελικα αποφασισα να διαβαζω ενα τομο και να κανω διαλειμμα για λιγο καιρο και μετα να επανερχομαι.

 

Ο πρωτος τομος δειχνει την ηλικια του. Ωραιο το λυρικο μπλα-μπλα, αλλα ελεος. Ισως αν το διαβαζα μικροτερος να εντυπωσιαζομουν περισσοτεροα, αλλα τωρα πιστευω οτι ο Delano κινειται στα ορια του φανφαρονισμου. Δεν με χαλασε πολυ, δεν με τραβηξε πολυ. Το σχεδιο, παροτι και αυτο dated, κραταει περισσοτερο, δειχνει φαντασια και το θαυμασα σε αρκετα σημεια.

 

6,5/10 για εμενα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • GeoTrou changed the title to HELLBLAZER (#001-009): ORIGINAL SINS [JAMIE DELANO]

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.