Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΝΤΕΙΒΙΝΤ ΤΕΡΖΟΠΟΥΛΟΥ [23-8-2012]


lefteris677

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4969
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Για όσους δεν ξέρουν:Ο Ντέιβιντ Τερζόπουλος είναι ο νέος εκδότης της Νέας Ακτίνας από το 2012.Ειναι γιός του Χρήστου Τερζόπουλου(πρώην εκδότη της Ν.Ακτίνας) και απάντησε με μεγάλη ευχαρίστηση στην παρακάτω συνέντευξη που έγινε πρίν λίγες ημέρες.

*Η εξής συνέντευξη έγινε από εμένα με σκοπό να μάθουμε κάποια πράγματα για την επαγγελματική αλλά και προσωπική ζωή του νέου εκδότη της Ν.Ακτίνας.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Αγαπητέ κύριε Τερζόπουλε,θα θέλαμε να συγχαρούμε τον κ.Χρήστο Τερζόπουλο για την 45χρονη σταδιοδρομία του στα κόμικς του Ντίσνει,για πολλά χρόνια είμαστε αναγνώστες αυτού του αξιότιμου εκδότη και θαυμάζουμε το έργο του.Για μεγάλη μας έκπληξη μάθαμε ότι είστε ο νέος εκδότης της Νέας Ακτίνας και όλοι οι αναγνώστες θέλουν να μάθουν μερικά πράγματα για εσάς.Παρακαλούμε να απαντήσετε στις παρακάτω ερωτήσεις.

Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια εκ μέρους του πατέρα μου.Μου έχει πεί πόσο χρήσιμη πηγή πληροφοριών και προτάσεων είναι τα γράμματα των αναγνωστών και πόσο,εκτιμούσε τις γνώμες και την υποστήριξη τους
 

Απο την αρχή της πορείας του πατέρας σας,στα κόμικς του Ντίσνευ,τα διαβάζατε με ενθουσιασμό,σαν μικρό παιδί,εκείνης της εποχής;

Φυσικά.Από τα πρώτα μου χρόνια βυθίστηκα στον κόσμο του Ντίσνεϋ. Αγάπησα τους ήρωες και στην παιδική μου φαντασία βίωνα την κάθε ιστορία μαζί τους. Όσο μεγάλωνα ήμουν τυχερός να είχα την ευκαιρία όχι μόνο να διαβάζω τα περιοδικά αλλά και να τα βλέπω από την πλευρά της Νέας Ακτίνας.

Σας βοήθησε ο πατέρα σας να μάθετε την δουλεία καθώς και τα <μυστικά> του εκδότη;

Ο πατέρας μου είναι καλός δάσκαλος και φρόντισε να μάθω την δουλεία ολοκληρωτικά, από την σύνταξη των περιοδικών έως το τελικό προϊόν που εμφανίζεται στα περίπτερα. Γνωρίζω όλες τις φάσεις τις επιχείρησης. Έχω μάθει πως το λιθογραφείο τυπώνει τα περιοδικά και μετά πως το πρακτορείο διανομής τα διεκπεραιώνει. Την τελευταία χρονιά είχα γίνει σκιά του πατέρα μου για να μάθω τα μυστικά του εκδότη.

Πως αποφάσισε ο πατέρας σας να αποχωρίσει από τα κόμικς του Ντίσνει και γενικά ως εκδότης;

Ο πατέρας μου είχε ήδη αποφασίσει να αποτραβηχτεί μετά από 45 χρόνια στην διεύθυνση των περιοδικών, οπότε ήθελε να σιγουρευτεί πως γνώριζα την δουλεία και πως θα είμαι άξιος διάδοχος του.

Εκτός από τις εμπειρίες σας στον εκδοτικό τομέα,έχετε και περαιτέρω γνώσεις από σπουδές και διάφορες δουλειές που έχετε ασχοληθεί;

Εκτός από της εμπειρίες μου στην Ακτίνα έχω εμπλουτίσει τις γνώσεις μέσω σπουδών. Έχω τελειώσει νομική και επίσης έχω μεταπτυχιακό σε τραπεζικά και διεθνές χρηματοοικονομικά. Έχω μαθητεύσει σε δικηγορικά γραφεία και σε ναυτιλιακές εταιρίες. Παρότι που αυτές οι εργασίες δεν έχουν σχέση με τις εκδόσεις, πιστεύω πως οι γνώσεις που απέκτησα θα με βοηθήσουν να αντεπεξέλθω ακόμη καλύτερα σε αυτόν τον τομέα.

Τέλος, τι θα θέλατε να πείτε σε όλους τους αναγνώστες σας;

Ότι σκοπεύω να συνεχίσω την καλή δουλειά του πατέρα μου και να προσφέρω φρέσκες ιδέες ώστε να σας παρουσιάσω τα καλύτερα δυνατόν περιοδικά και βιβλία των αγαπημένων ηρώων μας.


Κυρ.Τερζόπουλε,η συνέντευξη μας τέλειωσε.Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που διαθέσατε να απαντήσετε στις παραπάνω ερωτήσεις..........Σας ευχόμαστε μια μακρά σταδιοδρομία και ελπίζουμε για ένα λαμπρό μέλλον στην ιστορία των Nτίσνει κόμικς στην Ελλάδα!

Επεξεργασία από Λοχαγός Μαρκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9629
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

:clap2: Καλό... Οκ πολύ καλό..... Αλλά λίγο! :sad1: Τα σημαντικά δε τον ρώτησες... :((((
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4969
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

:clap2: Καλό... Οκ πολύ καλό..... Αλλά λίγο! :sad1: Τα σημαντικά δε τον ρώτησες... :((((

 

Οπως γραφω,αυτην την συνεντευξη την εκανα για να μαθουμε μερικα πραγματα για την επαγγελματικη του ζωη χωρις περιττες ερωτησεις για το Κομιξ καθως και τα υπολοιπα περιοδικα,αν θα τα βελτιωσει,εαν θα συνεχισει την βιβλιοθηκη του Μπαρκς η εαν διαβαζει τα γραμματα των αναγνωστων.Δεν του εκανα τετοιες ερωτησεις γιατι πιστευω οτι δεν ειναι εξοικιωμενος να απανταει σε τετοιες ειδους ερωτησεις σαν το πατερα του αλλα και ουτε γνωριζει πολυ καλα το παρελθον της εταιριας.

 

Για μελλοντικες ερωτησεις δηλαδη εαν σκοπευει να βγαλει επανεκδοσεις η τομους Γκοντφερτσον.Τοτε σκεφτομαι να κανω μια νεα συνεντευξη με τετοια ερωτηματα. :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25248
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  104
  • Reputation:   443
  • Achievement Points:  104
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4331 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

zOmfg με έκανες prove wrong! Καλή δουλειά και νομίζω καλά έκανες που δεν ρώτησες "γιατί το κόμιξ είναι τόσο χάλια σε σχέση με πριν 10 χρόνια" γιατί τότε απλώς δεν θα απαντούσε ίσως καμία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Έπρεπε να κάνεις τουλάχιστον μια νύξη για την ποιότητα του ΚΟΜΙΞ που έχει πέσει...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

:clap2:

 

Πήραμε ένα πρώτο "δείγμα γραφής" από τον David...! :respect:

 

Δείχνει άνθρωπος με φρέσκες ιδέες και όρεξη για δουλειά...!

 

Ο καιρός θα δείξει...!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  234
  • Reputation:   1623
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  157

 

 

Δείχνει άνθρωπος με φρέσκες ιδέες και όρεξη για δουλειά...!

 

 

 

Μεχρι να δουμε παλι ψαγμενες κλασικες ιστοριες και αντιστοιχα εξωφυλλα στο Κομιξ...ε δεν μπορεις να πεις και οτι εχουν ορεξη για δουλεια ολοι αυτοι εκει.. :holidays2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ε,καλά μην περιμένεις να δεις και πολύ θεαματικές αλλαγές από την μία στιγμή στην άλλη...!

 

Ας του δώσουμε λίγο χρόνο κι αν δεν δούμε διαφορά τότε πάλι εδώ είμαστε να του τα ψάλλουμε...! :P

Επεξεργασία από Indian
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33964
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πολύ καλή δουλειά Λεύτερη!!!

Επεξεργασία από Pashalis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Ντεϊβιντ? Όπως ο Χασελχοφ δηλαδή?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Ντεϊβιντ? Όπως ο Χασελχοφ δηλαδή?

 

Αν ισχύει αυτό, ο εκδότης της Ακτίνας ήταν ο Director of SHIELD. :soldier: Τα αποτελέσματα της αγοράς της Marvel από την Disney. :valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Ντεϊβιντ? Όπως ο Χασελχοφ δηλαδή?

 

AndreasD ρε φιλε. Έχει ποσο καιρό να εμφανιστεί στο φόρουμ, κάνεις ένα επικό σχόλιο και μετά εξαφανίζεται ξανά... Εάν δεν σε είχα γνωρίσει από κοντά θα πίστευα ότι είσαι αστικός μύθος....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Ντεϊβιντ? Όπως ο Χασελχοφ δηλαδή?

 

Ωραίος Αντρέα μου σε όλα σου. Είχαμε τους Μαρξιστές, τους Μαρξιστές-Λενινιστές, τους Αρχειομαρξιστές, τώρα έχουμε και τους groucho-μαρξιστές.

 

AndreasD ρε φιλε. Έχει ποσο καιρό να εμφανιστεί στο φόρουμ, κάνεις ένα επικό σχόλιο και μετά εξαφανίζεται ξανά... Εάν δεν σε είχα γνωρίσει από κοντά θα πίστευα ότι είσαι αστικός μύθος....

 

Μαρξιστής και αστός δεν κολλάει φίλε ΄Αγγελε! Μύθος όμως είναι ο Αντρέας μας!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Φίλε Λευτέρη. Η προσπάθειά σου είναι αξιέπαινη. Εγώ σε συγχαίρω για τις πρωτοβουλίες σου που ξεπερνούν τις απαιτήσεις που δικαιούμεθα να έχουμε από έναν τόσο νέο φίλο.

 

:clap2: Καλό... Οκ πολύ καλό..... Αλλά λίγο! :sad1: Τα σημαντικά δε τον ρώτησες... :((((

 

Καλέ μου Παλιακούδη, ας μην μεμψιμοιρούμε. Ο "Λοχαγός Μαρκ" είχε πρώτος την ιδέα και τα πήγε αρκετά καλά. Σειρά σου λοιπόν μετά από λίγο καιρό να πάρεις κι εσύ μια συνέντευξη από τον Ντ.Τ. ρωτώντας αυτά που κατά τη γνώμη σου παρέλειψε ο φίλος μας και όσα άλλα θα θεωρήσεις χρήσιμα. Ξέρω τις ικανότητές σου και πιστεύω ότι θα τα καταφέρεις μια χαρά.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6726
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Έπρεπε να κάνεις τουλάχιστον μια νύξη για την ποιότητα του ΚΟΜΙΞ που έχει πέσει...

 

Είναι αλήθεια πάντως οτι έχει πέσει η ποιότητα του ΚΟΜΙΞ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.