Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΑΛΜΑΝΑΚΟ ΣΟΥΠΕΡ


Comics Fan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Καταρχάς επειδή αναφέρθηκε, να επαναλάβω αυτο που έγραψα ήδη στο θέμα με τις καλοκαιρινές εκδόσεις, ότι και το δικό μου ήταν κακέτυπο καθώς του έλειπαν χονδρικά 32 σελίδες (34-66), παρότι δεν ήταν κάτι τέτοιο εμφανές στο δέσιμο και στην ράχη.

 

Κατα τα αλλα το διάβασα άμεσα λόγω διακοπών και γενικά μάλλον με άφησε σχετικά ικανοποιημένο. Το κίτρινο αρχικά με ξένισε, μετα έπαψα να το προσέχω δεν το θεωρώ αρνητικό πάντως καθώς περισσότερο με ενόχλησαν τα άσχετα θέματα που είχε και απλά προσπέρασα σαν να μην υπήρχαν. Τριμηνιαία κυκλοφορία; Αυτο μάλλον σε πρώτη φάση α βοηθήσει να το ξανά πάρω καθώς αν ήταν πιο συχνό ίσως να μην με ενδιέφερε άμεσα. Οι ιστορίες, χλμ... Η πρώτη μέτρια, η δεύτερη ικανοποιητική, η τρίτη συμπαθητική και η τέταρτη κάπου εκει γύρω. Αν αυτή είναι η τελικη κριτική μου, ή με πέτυχε σε καλη μέρα ή όντως ήταν άνω του μέτριου θα έλεγα, όχι άσχημα για κάποιον που λογικά μάλλον δεν είναι το κοινό που στόχευε όντας μακριά απο την παιδική ηλικία. Γενικά σαν έκδοση με άφησε πιο ικανοποιημένο απο τον φαντομ που ίσως εκει να περίμενα περισσότερα, ενώ σε αυτο οι προσδοκίες μου ήταν χαμηλές και το τελικό προϊόν κοντά σε αυτο που περίμενα (ελαφρώς ανώτερο μάλλον).

Επεξεργασία από Yoshimitsu
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3992
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5021 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Εγώ το τεύχος δεν το έχω πάρει ακόμα. Από αυτά που ψιλοδιάβασα, είναι το ΑΛΜΑΝΑΚΟ σε τριμηναία συχνότητα με παραπάνω σελίδες. Μάλιστα! Μάλλον θα είμαι από τους λίγους που του άρεσαν τα τεύχη του ΑΛΜΑΝΑΚΟ πριν 15 χρόνια ε; Τότε τα θέματα ήταν πιο καλογραμμένα και πιο ενδιαφέροντα από σήμερα και από τις ιστορίες που έβαζαν άξιζαν 100% και όχι όπως τα τελευταία χρόνια που έβαζαν ένα σωρό σαβούρες και πλήρωνες 2 ευρά για 84 σελίδες. Αυτό με το κίτρινο πάντως στο Σούπερ ΑΛΜΑΝΑΚΟ μ'αρέσει. Όταν το αγοράσω θα έχω μια πιο ολοκληρωμένη άποψη. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  694
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  467
  • Reputation:   2285
  • Achievement Points:  473
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6294 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Βγαλτε βρε Ακτινα ενα Μικυ Cult με παλιες ιστοριες απο Μικυ Μαους και Μεγαλο Μικυ και ας μην ειναι μονο του Φαντομ,υπαρχουν ιστοριες που εχουνε να δημοσιευθουν 30 χρονια...

Παραδειγμα http://coa.inducks.org/story.php?c=S+67145

Πρεπει δηλαδη να ξεπαραδιαστουμε για να διαβασουμε αυτα που διαβαζαμε μικροι,γιατι να μην παιρνετε εσεις τα λεφτα της μτχ αγορας και να τα παιρνουν τριτοι;; :wall:

Κανε κατι και για τους παλιους σου αναγνωστες ,αυτους που μεγαλωσαν πια και δεν ειναι 8 με 13.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6726
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5324 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Δώστε Φλεμινγκ Αντερσεν στον λαό! Μαζί με τον Μ.Φέτσι ειναι οι δύο σχεδιαστές που πάντα ήθελα να δω περισσότερες ιστορίες τους στις ελληνικές εκδόσεις - γιατί ό,τι διάβασα από αυτούς σε ιταλικά και γαλλικα περιοδικά με καραδιασκέδασε. Βεβαια παίζει ρόλο και ο σεναριογράφος, αλλά μερικές φορές ο σκιτσογράφος επιλέγει με ποιον θέλει να συνεργαστεί και έχει ένα επίπεδο στις δουλειές του.

 

Αλλά σοβαρά τώρα, τι περιμένετε από έναν τύπο που τον λενε ΦΛΕΜΙΝΓΚ - ΑΝΤΕΡΣΕΝ? Να μην είναι καλός παραμυθάς; :P

 

Το κιτρινιάρικο σουπερ αλμανάκο δεν το πήρα ακόμη. Τρείς μήνες θαναι εκεί. Έχουμε χρόνο. Αν και αρχισα να νοιώθω πως ζω 30 χρόνια πριν με όλες αυτές τις νέες εκδόσεις του Τερζόπουλου. Από τότε που άρχισα να διαβάζω Ντίσνευ δεν εκδόθηκε ποτέ ούτε ένα ''Νούμερο 1'' (εκτός φυσικά από τα Cars, Του Στορυ, Τινκερ Μπελ, Witch κλπ που δεν με ενδιαφερουν). Και τώρα όλο βλέπω γύρω μου νέα Ongoing series με παπιά! :wow:

Επεξεργασία από Duck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Μια ερωτησούλα: αυτός ο Andersen ήταν στην ομάδα που σχεδίαζε το Μίκυ Μυστήριο Α'Κύκλο; Το σχέδιο της ιστορίας μου έφερε στο μυαλό λίγο το σχέδιο της σειράς. :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Διάβασα Αγόρασα κι εγώ το νέο ΑΛΜΑΝΑΚΟ και το βρήκα πολύ καλό! Μάλλον καλομάθαμε από το Φάντομ!! Οι ιστορίες ήταν κλασσικού παλιού ΑΛΜΑΝΑΚΟυ για μένα και μου άρεσαν πολύ εκτός από την πρώτη με τον αμμοτέτοιο που με ζάλισαν τα πλάνα! Το κίτρινο χρώμα στις σελίδες μου έκατσε άσχημα στην αρχή αλλά μετά το συνήθισα! Γενικώς, η τιμή είναι λογική (για τρίμηνη έκδοση), οι ιστορίες καλές και οι στήλες καλογραμμένες. Και μην αρχίσετε την γκρίνια για τις στήλες! Έπιαναν πολύ λίγο χώρο και δεν είχαμε τα ξενέρωτα πολυσέλιδα αφιερώματα! Άιντε!

 

8,5/10

 

Και ναι θα το παίρνω κι εγώ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

το πηρα και εγω,οντας βιαστικος μιας και θα περναγαν οι δικοι μου με το αμαξι για να φυγουμε προς το χωριο (το πανω χωριο δεν εχει μινι μαρκετ,το χωριο της παραλιας εχει)

ε,πολυ μετριο,ουσιαστικα το ιδιο αλμανακο ειναι με αλλη συχνοτητα κυκλοφοριας και μεγεθος...

τα αρθρακια μια χαρα ηταν

το κιτρινο φοντο ψιλοαψυχολογητη κινηση,ουτε καλυτερο ειναι απο το ασπρο ουτε οικονομικοτερο... :thinking:

ψιλοαπογοητευτηκα που δεν ειχε τις ιστοριες που περιμεναμε..θα το παιρνω μετα απο τσεκαρισμα και αν εχει τις ιστοριες που ψαχνω θα το παιρνω

 

ΥΓ: το οτι θα κυκλοφορει καθε 3 μηνες και θα κανει 3€ δεν καταλαβαινω γιατι αποτελει κινητρο αγορας του...και το μιννι ιδια τιμη εχει αλλα δεν υπαρχει ιδιο ενδιαφερον...

Επεξεργασία από dimious200
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:mafia: Ήρθε η ώρα...MEEERGEEE

 

devastator.gif

 

ΣΟΥΠΕΡ (?) ΑΛΑΜΑΝΑΚΟ ΕΝΑ: ΚΡΙΤΙΚΗ :)

 

Εξώφυλλο: τρώγεται, 7.21/10

Φάντομ Ντακ - Αλλαγή Ταυτότητας Άθλιο. Κλασική χαζοϊστοριούλα Φάντομ (η βασική αιτία που σταμάτησα το Αλμανάκο) αλλά ακόμα χειρότερη γιατί έχει ΝΤΑΙΖΥ! Ο Φάντομ προσπαθεί να σταματήσει έναν Μπέηκον που έχει γίνει Sandman (εκείνος της Marvel, είπαμε! :P ) και η Νταίζυ νομίζει πως ο εργοδότης του, Ιούλιος είναι ο Φάντομ. Η Νταίζυ είναι για ΠΟΛΛΕΣ σφαλιάρες αλλά και ο δημιουργός δε πα πίσω. 0/10!

Σπορ & Θέαμα Δισέλιδο για τις πιο παραγωγικές επιθέσεις σε 5 Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα.

Φάντομ Ντακ - Κούρσα Ενάντια Στον Χρόνο Ο Φάντομ πάει να σταματήσει τους Λύκους που πάνε να ληστέψουν το θησαυροφυλάκιο και πέφτει θύμα ενός χωροχρονικού αλαλούμ

 

που ο ίδιος προκάλεσε στον εαυτό του και παραλίγο να αποκαλυφθεί η ταυτότητά του!

 

Ενδιαφέρον σκεπτικό ΑΠΑΙΣΙΑ ΕΚΤΕΛΕΣΗ! 0.3/10!

Βιντεοπαιχνίδια 10 "καυτά" παιχνίδια που θα βγούν πριν το τέλος του κόσμου, από Epic Mickey & Lego City Undercover μέχρι NFS, Pro, Fifa & Mario.

Ιντιάνα Γκούφυ - Η Ατρόμητη Νταϊάνα ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ! Μια ΚΑΛΗ ιστορία! Και η καλύτερη του τομακίου: Ο ΙΓ ερωτεύεται μια ατρόμητη θιασώτρια της περιπέτειας και προσπαθεί να μπει στο σετ όπου γυρίζεται το επόμενο επεισόδιό της για να τη γνωρίσει! ΕΠΙΚ! 8.9/10!

Αξιοπερίεργα: Δόκτωρ Σπορ Μέσα σε 18 χρόνια, από το 1956 ως το 1974 ο Βραζιλιάνος Πελέ σημείωσε 1.281 γκολ σε 1.363 παιχνίδια!

Ινδιάνα Γκούφυ - Το Μυστήριο Της Ταϋλανδέζικης Ντάμας Απορία: γιατί το χωρίσανε σε 2 μέρη; Μήπως επειδή ήταν έτσι σε τίποτα παλιότερα Αλμανάκα; :P Anyhow που θα'λεγε και ο :germ::P , ο Ινδιάνα Γκούφυ ανακαλύπτει τη μυθική Ταϋλανδέζικη Ντάμα και την πάει στο μουσείο. Όμως ένα φάντασμα κλέφτης καιροφυλακτεί. Αυτό... Καλές ιδέες σε ξεχειλωμένο σενάριο δεκάδων σελίδων. Μονάχα η αρχή και λίγο το τέλος κάτι λένε. 3.245/10...

 

Overall ΠΟΛΥ ΚΑΚΗ επιλογή να μη βάλουνε χρονολογικά τις ιστορίες του Φάντομ και να κάνουν ουσιαστικά 3 σε 1 Αλμανάκο με λιγότερη σαβούρα (βλ.νέα κλπ). Οκ, πιο συμμαζεμένο αλλά πραγματικά πολύ κακό τομάκι, δεν προτείνεται. Άντε μπας και βάλουν κάποτε τη Βίλα των Ρόδων... :sad1:

 

 

Σ.Α.#1: F - 3.5/10

 

 

σσ.Ινδιάνα Γκούφυ - Φάντομ Ντακ: 1-0.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν έχει καν Ανέκδοτα ούτε καν την θεόκουφη στήλη Αττικόν Άλας!

(πωπω πόσες δεκαετίες έχω να διαβάσω Αλμανάκο; :P )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4969
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5382 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Ναι;;;Και εσείς στεναχωρηθήκατε όταν μάθατε ότι το Σούπερ Αλμανάκο δεν δημοσιεύει ιστορίες του Φάντομ Ντάκ που δημοσιεύονταν στα παλαιά τεύχη του Αλμανάκο σχεδιασμένες από τον δημιουργό του Κάρπι,Γκουίντο Μαρτίνα κα;;;;;;;;;

 

ΟΧΙ ΠΙΑ,γιατi................................

 

 

 

 

 

 

PHANTOM DUCK COME BACK.......!!!!!!!!!

 

Phantom_Duck_.jpg

 

Πριν λίγες μέρες έστειλα email στην σύνταξη της Ν.Ακτίνας:

 

<Αγαπητοι συνταξη,

 

Γραφω αυτο το γραμμα γιατι θελω να ζητησω να σταματησετε στο Σουπερ Αλμανακο,να βαζετε στο κενο των ιστοριων κιτρινο χρωμα γιατι μας κουραζει στα ματια και δεν μπορουμε να συγκεντρωθουμε στην ιστορια.Επισης,εφοσον το Σουπερ Αλμανακο δεν δημοσιευει τις πρωτες ιστοριες του Φαντομ Ντακ που δημοσιευονταν σε παλια τευχη του Αλμανακο σχεδιασμενες απο τον Γκουιντο Μαρτινα,Καρπι κτλπ

.Βγαλτε μια εκτακτη εκδοση με αυτες τις ιστοριες,αφιερωμενη στον Φαντομ.Ολοι περιμενουν μια τετοια εκδοση!>

 

Και μου απάντησαν το εξής...............

 

:yahoo: :yahoo: :yahoo:

 

<Αγαπητέ αναγνώστη,

 

Σε ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον που δείχνεις για το περιοδικό.Θα λάβουμε υπ' όψιν τις προτάσεις σου.Σκεφτόμαστε μια έκτακτη έκδοση και περιμένουμε τις κατάλληλες συνθήκες.

 

Με εκτίμηση,

η Σύνταξη>

 

 

Δηλαδή σύντομα πρόκειτε να βγεί από την Ν.Ακτίνας μια έκτακτη έκδοση με τις πρώτες <κλασσικές> ιστορίες του Φάντομ Ντάκ(βίλλα των ρόδων,αυθεντικός τιμωρος,χρυσός σκαραβαίος κα.). Αναμένουμε λοιπόν........... :valt:

 

 

Αυτό τι σημαίνει ότι το Σούπερ Αλμανάκο δεν θα δημοσιεύει παλιές ιστορίες Φάντομ;;; :thinking:

Επεξεργασία από Λοχαγός Μαρκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9463
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5120 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Σήμερα επιτέλους βρηκα λιγο χρόνο να ξεκινήσω το πρώτο τεύχος, ομολογώ μου άρεσε πολύ και θά συνεχίσω τη σειρά, πολύ καλυτερο από το νέο φάντομ!

Το κίτρινο φόντο είναι όντως κουραστικό πολύ αλλα εχει ενα καλό.

Σε 50 χρόνια δεν θά φοβάμαι μη μου κιτρινισει το χαρτί!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25932
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  134
  • Reputation:   1164
  • Achievement Points:  134
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4194 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Παιδιά μια απορία μου και όσοι έτυχε να τα έχουν διαβάσει ας μου απαντήσουν....

Τα πρώτα 10 τεύχη του αλμανάκο δεν είχαν καταπληκτικές ιστορίες και μετά το περιοδικάκι έγινε οτι να ναι?

Την ίδια άποψη έχω και για το ΝΤΟΝΑΛΝΤ....τα πρώτα 7 τεύχη ήταν απίστευτα...

 

και τελίκα και τα 2 κατήντησαν τελείως αδιάφορα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Για το Ντόναλντ θα συμφωνήσω μαζί σου, αλλά για το Αλμανάκο θα διαφωνήσω. Δεν έχω πάρει ακόμα το Αλμανάκο Σούπερ (ξέρω, ντροπή μου :P) αλλά οι ιστορίες των πρώτων τευχών του Αλμανάκο μου είχαν φανεί τελείως αδιάφορες. Ήταν "του σωρού" που παρόμοιες έβρισκες, σαν δευτερότριτες ιστορίες, σε Μίκυ Μάους και Μεγάλα Μίκυ. :)

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδιά μια απορία μου και όσοι έτυχε να τα έχουν διαβάσει ας μου απαντήσουν....

Τα πρώτα 10 τεύχη του αλμανάκο δεν είχαν καταπληκτικές ιστορίες και μετά το περιοδικάκι έγινε οτι να ναι?

Την ίδια άποψη έχω και για το ΝΤΟΝΑΛΝΤ....τα πρώτα 7 τεύχη ήταν απίστευτα...

 

και τελίκα και τα 2 κατήντησαν τελείως αδιάφορα

 

Παρόλο που δεν είμαι disney fan θεωρώ ότι τα πρώτα Ντόναλτ περιέχουν μερικές από τις καλύτερες ιστοριες που έχω διαβασει στο είδος (και μαλλον θα τα μαζεψω κιολας καποια στιγμη).

 

Απο την άλλη τα πρώτα αλμανακο μου φανηκαν απελπιστικά παιδικά (ως παιδι θα τα βαριομουν εξισου!) και δεκα μέρες μετα την αγορά τους ( που έγινε για μυστηριους & μεταφυσικους λόγους) - τα χαρισα στη λέσχη :P

 

Στο σούπερ αλμανακο που ξεφυλισσα μου φάνηκε πολυ ασχημο το κιτρινο χρωμα στο πλαισιο...

 

:beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  756
  • Content Count:  12913
  • Reputation:   94410
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ήμουν από εκείνους που διάβασαν τα πρώτα Ντόναλντ και Αλμανάκο την εποχή που βγήκαν στα περίπτερα...!

Λόγω της αρκετά μικρής ηλικίας που είχα τότε,μπορώ να πω ότι με ενθουσίασαν...!

Τώρα δεν με ενθουσιάζουν τόσο και σκέφτομαι δύο λόγους που συμβαίνει αυτό...!

Ο πρώτος είναι να έχει πέσει η ποιότητα των δύο αυτών τίτλων κι ο δεύτερος είναι ότι πιθανόν πάντα ήταν έτσι οι ιστορίες,απλά εγώ με τα χρόνια ωρίμασα...! :thinking:

 

 

Στο σούπερ αλμανακο που ξεφυλισσα μου φάνηκε πολυ ασχημο το κιτρινο χρωμα στο πλαισιο...

 

Τελικά το κίτρινο χρώμα στο πλαίσιο μάς κούρασε όλους...!:P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Εμένα δεν με κούρασε, ούτε με χάλασε, απλά μου φάνηκε περίεργο στην αρχή. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  756
  • Content Count:  12913
  • Reputation:   94410
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εμένα δεν με κούρασε, ούτε με χάλασε, απλά μου φάνηκε περίεργο στην αρχή. :P

 

Όντως είναι κάτι πρωτότυπο...!

 

Δεν θυμάμαι να το έχω ξαναδεί σε έντυπο Disney στην Ελλάδα...! :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ο πρώτος είναι να έχει πέσει η ποιότητα των δύο αυτών τίτλων κι ο δεύτερος είναι ότι πιθανόν πάντα ήταν έτσι οι ιστορίες,απλά εγώ με τα χρόνια ωρίμασα...! :thinking:

 

Ξέρεις πόσες ιστορίες μου άρεζαν όσο ήμουν παιδί και τώρα μου φαίνονται βλακείες; Εδώ το Star Wars βλέπω τώρα και δεν κρατιέμαι από τα γέλια με τους ανόητους διαλόγους!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ξέρεις πόσες ιστορίες μου άρεζαν όσο ήμουν παιδί και τώρα μου φαίνονται βλακείες; Εδώ το Star Wars βλέπω τώρα και δεν κρατιέμαι από τα γέλια με τους ανόητους διαλόγους!

 

:ban: :ban: :ban:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Να κάνεις Ban τον Sandman που ακόμη δεν το έχει δεί!! www.MessenTools.com-emoticones-lol-risa-209.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25932
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  134
  • Reputation:   1164
  • Achievement Points:  134
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4194 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

κι εμένα το κιτρινάκι μου άρεσε...κάτι διαφορετικό

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5029 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Κι εγω μπορω να πω οτι αγαπω ιδιαιτερα τα πρωτα Αλμανακο.Δεν ημουν πολυ μικρη οταν πρωτοκυκλοφορησε,ημουν 13,αλλα μου αρεσε η μορφη που ειχε.Πολλες και μικρες ιστοριες,ενδιαφεροντα θεματα κ.α.Σιγουρα δεν εβαζε τις καλυτερες ιστοριες αλλα και πολι... :)

Και ναι,και για το "Ντοναλντ" ισχυει οτι τα πρωτα ηταν καλυτερα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25932
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  134
  • Reputation:   1164
  • Achievement Points:  134
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4194 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

χαίρομαι που συμφωνούμε πολλοί....τα πρώτα ντόναλντ που ήταν και πλούσια σε σελίδες ήταν καταπληκτικά....μετά μειώθηκαν οι σελίδες και οι ιστοριούλες ήταν οτι να ναι

 

Μήπως το ότι μας φαίνονται καλύτερα τα παλιά τεύχη και χειρότερα τα καινούργια οφείλονται στο ότι έχουμε μεγαλώσει; :)

 

όχι για εμένα τουλάχιστον....μιας και τα ξεφυλλίζω ανά τακτά χρονικά διαστήματα :)

 

μόλις τελείωσα το σουπερ αλμανακο πίνοντας το πρωινό μου καφεδάκι...

έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33964
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Προσωπικά το Ντόναλντ είναι το αγαπημένο μου περιοδικό. Ίσως λόγω της μεγάλης αδυναμίας που έχω στον ήρωα δε μπορώ να δω τις ιστορίες απο την σωστή οπτική γωνιά. Εξ' άλλου είναι το μόνο περιοδικό που ίσως κάποτε προσπαθήσω να συμπληρώσω τα κενά της συλλογής μου. Φοβάμαι μόνο μη πέσει στην ίδια μαρμότα με την Μίννι και το Αλμανάκο. Δε θα μου είναι καθόλου εύκολο να το πέρνω μόνο 4 φορές τον χρόνο. Με το Αλμανάκο με πείραξε λίγο αλλά με την Μίννι ακόμα λιγότερο. Το μόνο που με χάλασε είναι ότι εδώ και κάποια χρόνια μειώθηκε κατά 20 (!) σελίδες και το 2€υρω στην τιμή παρέμεινε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  756
  • Content Count:  12913
  • Reputation:   94410
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

τα πρώτα ντόναλντ που ήταν και πλούσια σε σελίδες ήταν καταπληκτικά....μετά μειώθηκαν οι σελίδες και οι ιστοριούλες ήταν οτι να ναι

 

Είναι γιατί στην αρχή ήταν έξτρα τεύχος το οποίο,αν θυμάμαι καλά,έβγαινε δύο φορές τον χρόνο κι έπρεπε να είναι χορταστικό...!

 

Από την στιγμή που έγινε μηνιαίο,φυσικό είναι να μειωθούν οι σελίδες του και να μπουν υποδεέστερες ιστορίες...!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

μόλις τελείωσα το σουπερ αλμανακο πίνοντας το πρωινό μου καφεδάκι...

έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος....

 

Από το καφεδάκι ή το Αλμανάκο; :D

 

Άντε να δούμε σε λίγο τι θα λέει το #2.... :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Το λοιπόν, διάβασα κι εγώ το 1ο τεύχος, και νομίζω ότι βρήκα τι άλλο θα αγοράζω τακτικά πέραν του ΚΟΜΙΞ. Όχι ότι πετάω τη σκούφια μου, αλλά σε γενικές γραμμές έμεινα ικανοποιημένος. Για αρχή, οι κίτρινες σελίδες είχαν την πλάκα τους και δεν αισθάνθηκα να κουράζομαι καθόλου. Μου θύμισαν το διπλό ΜΕΓΑ Αλμανάκο # 29, από την παλιά καλή εποχή που αγόραζα το Αλμανάκο, όπου οι σελίδες της πρώτης ιστορίας με τον Φάντομ Ντακ είχαν κίτρινο περίγραμμα, και τυγχάνει να είναι το αγαπημένο μου τεύχος (μαζί με το τεύχος # 40 που ήταν επίσης διπλό). Ο λόγος που έκοψα κάποια στιγμή το Αλμανάκο (αυτό συνέβη στο τεύχος # 53) ήταν ότι μου την έδιναν τα πολλά αφιερώματα, αλλά και ότι με ενδιέφερε μόνο η πρώτη ιστορία με τον Ινδιάνα Γκούφυ, ενώ τις υπόλοιπες τις έβρισκα βαρετές. Οπότε τώρα βγαίνει χορταστικό τεύχος με ιστορίες Ινδιάνα και Φάντομ (που εγώ δεν έχω διαβάσει), χωρίς πολλά αφιερώματα, και σε 3μηνιαία βάση ώστε να μας μείνει και κάνα φράγκο, για ποιο λόγο να μην το αγοράζω;

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Πότε βγαίνει το επόμενο είπαμε;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Πότε βγαίνει το επόμενο είπαμε;

 

6 Δεκεμβρίου. Πλησιάζει.

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4969
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5382 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Να και η διαφίμηση του νέου Σούπερ Αλμανάκο,με τα γνωστά σπόρ,τα βιντεοπαιχνίδια και τις σαχλές προς μέτριες ιστορίες. :clap2:

 

Αλμανιακοί,

Στον δεύτερο πολυσέλιδο τόμο του Αλμανάκο… Από πού ήρθαν τα μυστηριώδη ρομπότ και γιατί κυνηγάνε τον Φάντομ;

 

Για ποιον λόγο ο Ινδιάνα Γκούφυ θα αναζητήσει μια περιοχή με ψυχρότερο κλίμα;

 

Ακόμη, στην στήλη των σπορ το Αλμανάκ

ο σας παρουσιάζει τους πέντε εν ενεργεία ποδοσφαιριστές που θα μείνουν στην ιστορία του Τσάμπιονς Λιγκ!

 

Τέλος, δείτε τα δέκα παιχνίδια για την νέα κονσόλα της Νιντέντο! Να είστε όλοι εκεί!

 

Κυκλοφορεί: Πέμπτη 6 Δεκεμβρίου σε όλη την Ελλάδα

 

 

198032_542763732418174_1163677300_n.jpg

 

Και θέτω το ερώτημα:Γιατί άλλαξε και δεν έμεινε <Αλμανάκο>;;;

Επεξεργασία από Λοχαγός Μαρκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.