Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΑΛΜΑΝΑΚΟ ΣΟΥΠΕΡ


Comics Fan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΑΛΜΑΝΑΚΟ ΣΟΥΠΕΡ
Hμερ. έκδοσης:
16-08-2012
Εξώφυλλα:
5 + 4 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
5
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Περιοδικότητα:
Τριμηνιαία
Μέγεθος:
14.5 x 20.5
Σελίδες:
164
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ιταλική
ISSN:
1106 1391

  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8465
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

ALMANAKOSUPER_0001.jpgALMANAKOSUPER_0002.jpgALMANAKOSUPER_0003.jpg

 

 

 

SALM-Logo.jpg

 

 

Κυκλοφόρησε το πρώτο τεύχος της νέας μορφής του "Αλμανάκο", το "Σούπερ Αλμανάκο". Το περιοδικό γίνεται τριμηνιαίο με ταυτόχρονη κυκλοφορία σε Αθήνα & επαρχία, οι σελίδες του αυξάνονται σε 164, καθώς και η τιμή του (3€). Η αλλαγή θυμίζει το "Μίννι" από το τεύχος 139 και μετά.
 

 

post-13632-0-58677200-1345201190_thumb.jpg

 

Η νέα έκδοση είναι άμεση συνέχεια της παλιάς (στα περιεχόμενα του πρώτου τεύχους εξάλλου, αναφέρεται ως "Αλμανάκο"), καθώς περιέχει ιστορίες των Φάντομ Ντακ, Ινδιάνα Γκούφυ & Σούπερ Γκούφυ, αρκετές από τις οποίες είχαν δημοσιευτεί παλιότερα στο Αλμανάκο. Στα τεύχη υπάρχουν επίσης στήλες με αθλητικά νέα, αλλά και βιντεοπαιχνιδιών.

Τα εξώφυλλα προέρχονται από την ιταλική σειρά "Paperinik Cult" και μπορείτε να τα δείτε συγκεντρωμένα εδώ.
 

 

post-13632-0-40130400-1346761506_thumb.jpg

 

Ενδιαφέρον έχει πως το χρώμα γύρω από τα καρέ των ιστοριών δεν είναι άσπρο ως συνήθως, αλλά κίτρινο! Προσωπικά, μου άρεσε αυτή η αλλαγή, ίσως όμως δυσκολεύει λίγο την ανάγνωση... :cool:

Το πρώτο τεύχος περιέχει 4 ιστορίες: 2 με τον Φάντομ Ντακ και 2 με τον Ινδιάνα Γκούφυ. Δύο από αυτές έχουν κυκλοφόρησει ήδη στην Ελλάδα (1, 2), ενώ οι άλλες δύο όχι (3, 4). Πολύ πιθανόν αυτή η τακτική (μισές δημοσιευμένες - μισές αδημοσίευτες) να συνεχιστεί και στο μέλλον...

ΑΛΜΑΝΑΚΟ
Θέμα για την αλλαγή μορφής του Αλμανάκο

dionik_inducks_small.png

 

 

Ευχαριστούμε για τα εξώφυλλα τους leonidio & Retroplaymo.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Παναγιά μου τι εκθαμβωτικό κιτρινάκι είναι αυτό!!?!?!? Πόνεσαν τα ματάκια μου!!

 

Σοβαρά τώρα. Το 2000-2004, όταν στη MARVEL ήταν αφεντικό ο Bill Jemas, είχε δώσει μια περίεργη γραμμή πλεύσης. Οι colorists να αποφεύγουν το κίτρινο, και να προτιμούν άλλα χρώματα. Τουλάχιστον να το χρησιμοποιούν σε ώχρα ή σε άλλες πιο χλιαρές αποχρώσεις. Κάπου κάποιος κάποτε του είπε ότι το πολύ κίτρινο δεν κάνει καλό στο εμπόρευμα και απωθεί τον αγοραστή. Ενώ το κόκκινο παραδείγματος χάριν είναι τόσο επιβλητικό, που το χρησιμοποιούν σχεδόν πάντα στο λογότυπο της εταιρίας.

Και το πορτοκαλί στα εστιατόρια που ανοίγει την όρεξη!

 

Smileyeating.gif

 

Ποιος ακούει πάλι τα παπιά... :p3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4592 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πολύ φόλα η «αλλαγή ταυτότητας». Ήταν που ήταν, τώρα έγινε ακόμα χειρότερο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Τα εξώφυλλα προέρχονται από την ιταλική σειρά "Paperinik Cult" και μπορείτε να τα δείτε συγκεντρωμένα εδώ.

 

Δηλαδή κυκλοφόρησαν μόνο 77 τεύχη; Μετά θα κλείσει; :banana:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4592 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Δηλαδή κυκλοφόρησαν μόνο 77 τεύχη; Μετά θα κλείσει; :banana:

Ούτε μια στο εκατομμύριο να ξεπεράσει τα 20 τεύχη.Μιλάμε για γκράντε σαβούρα. :lol2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4969
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Ειμαι ΕΞΑΓΡΙΩΜΕΝΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!! :grr:

Πριν δυο μηνες μας ειπαν οτι το περιοδικο Αλμανακο θα αλλαξει και λεμε αφου θα εχει εξωφυλλο Paperinik Cult θα ειναι σαν την ιταλικη εκδοση με τις πρωτες ιστοριες του φαντομ(βιλλα των ροδων.....) και το περμεναμε με αγωνια.

Και σημερα που ηρθε η μεγαλη μερα σκαει στα περιπτερα το Σουπερ Αλμανακο.

Και για κακη μας τυχη βρηκαμε μεσα σπορ και βιντεοπαιχνιδια!!!!!!!!

 

Τελος παντων το ξεπερναμε αυτο.........αντι για τις πρωτες ιστοριες του φαντομ μας πεταξε δυο ΞΕΧΑΣΜΕΝΕΣ ιστοριες του φαντομ και του ινδιανα γκουφυ απο κατι ξεχασμενα ΑΛΑΜΑΝΑΚΟ.Που ειναι η Βιλλα των Ροδων;;;;;;;;;;;,;;;,

Δεν μπορουσαν να το κανουν σαν το ιταλικο........

Το ιδιο εκαναν και με τα πρωτα τευχη του μεγαλο μικυ.δεν μπορουσαν να τα κανουν σαν τα αμερικανικα.

Τι να πω αξιζει να δωσω τρια ευρω για αυτο;

ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΖΑΝ ΟΙ ΑΔΕΡΦΟΙ ΠΕΧΛΙΒΑΝΙΔΗ ΤΑ ΝΤΙΣΝΕΥ ΠΟΥ ΤΑ ΕΚΑΝΑΝ ΤΕΛΕΙΑ.ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΑ ΔΩΣΟΥΝ ΣΤΟΝ ΤΕΡΖΟΠΟΥΛΟ;

Επεξεργασία από lefteris677
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Χαλάρωσε φιλαράκο. Δε σου σβήνω το ποστ γιατί δεν έχω δικαιοδοσία εδώ. Αλλά μετρίασέ το μονος σε παρακαλώ τώρα. Για να μας δείξεις ότι καταλαβαίνεις το λόγο.

Ευχαριστώ που με άκουσες. :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4969
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Δεν μπορεσα να συγκρατησω τα νευρα μου.σορρυ :(

Εκανα τις τροποποιησεις στο κειμενo :up:

Επεξεργασία από lefteris677
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25248
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  104
  • Reputation:   443
  • Achievement Points:  104
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4331 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Λοιπόν κι εγώ έχοντας διαβάσει περίπου τα 3/4 (δύο ιστορίες του φάντομ και μία του Ινδιάνα Γκούφυ) είμαι πολύ απογοητευμένος. Με μια επιφύλαξη γιατί δεν το έχω τελειώσει ακόμα:

 

Πρώτα απ' όλα από άποψη ιστοριών μου αρέσει. Δεν μου αρέσει ιδιαίτερα ο Ινδιάνα Γκούφυ και σίγουρα θα προτιμούσα να είχε περισσότερο Φάντομ (σε αυτό νομίζω θα συμφωνήσουν οι περισσότεροι αλλά ποτέ δεν ξέρεις με αυτό το φόρουμ λολ), αλλά και οι δύο του Φάντομ είναι πολύ καλές και η τρίτη με τον Ινδιάνα Γκούφυ καλή. Όμως δεν είναι καν όλες καινούργιες. Δεν διαβάζω συχνά Αλμανάκο και την δεύτερη την είχα διαβάσει πριν καμιά δεκαριά χρόνια. Ίσως αυτό εξηγει΄την συχνότητα του περιοδικού - γιατί να το αγοράζεις κάθε μήνα αν ξέρεις ότι τις μισές θα τις έχεις ξαναδιαβάσει; Βέβαια πάλι είναι αδικαιολόγητο να μην είναι αποκλειστικά και μόνο καινούργιες ιστορίες: δηλαδή, το επόμενο τεύχος θα βγει σε τέσσερεις μήνες (χρόνο ρεκόρ για μη εκτακτες εκδοσεις Ντίσνευ (στις έκτακτες εκδόσεις μετράω και τα Μεγάλα Σήριαλ)). Σε πολλούς αρέσει ο φάντομ και σε μένα το ίδιο αλλά θα περιμένουμε τέσσερεις μήνες για να διαβάσουμε μια ιστορία του Φάντομ και άλλη μια που παίζει να την έχουμε ξαναδεί;

Ένα θετικό είναι τα άρθρα. Το θετικό δηλαδή είναι πως είναι πολύ λίγα. Συνολικά σκάρτες πέντε σελίδες. Βέβαια το ίδιο ίσχυε και για το προηγούμενο Αλμανάκο (όπως ήταν πριν το τέλος όχι όπως ήταν πριν δέκα χρόνια).

Επίσης από άποψη ποιότητας του ίδιου του τεύχους. Το μέγεθος έχει πολύ φάση καθώς είναι ακριβώς ανάμεσα σε Μίκυ Μάους και Κόμιξ (δηλαδή φυσικά μεγαλύτερο από το παλιό Αλμανάκο νομίζω). Όμως αυτό δεν αρκεί. Το χαρτί δεν είναι τόσο καλό όσο του Κόμιξ πράγμα τελείως απογοητευτικό για μια έκδοση που έχει την ίδια τιμή. Αν έκανε δύο, έστω δυόμισι ευρώ (έχει μεγαλύτερο μέγεθος από τα Κλασσικά) δεν θα μου φαινόταν και τόσο τραγικό. Τα κίτρινα πλαίσια κάπως μου άρεσαν.

 

Δεν ξέρω για τα άλλα αντίτυπα αλλά το δικό μου τεύχος είχε τεράστια θέματα. Και δεν εννοώ ένα δύο μπαλονάκια χωρίς λόγια. Εκεί που διάβαζα ωραία και καλά την δεύτερη ιστορία, μπαμ, σκάει μες την μέση η ιστορία του Ινδιάνα Γκούφυ (ούτε καν από την αρχή αλλά από τυχαία σελίδα), και μάλιστα ανάποδα! (κυριολεκτικά, οι σελίδες ήταν ανάποδα, έπρεπε να αναποδογυρίσεις το τεύχος για να την διαβάσεις), Από εκεί και πέρα το τεύχος μου γίνεται σαλάτα. Έγινε σε κανέναν κάτι τέτοιο;

 

Συμπέρασμα, με μια μικρή επιφύλαξη γιατί δεν έχω διαβάσει την τελευταία ιστορία (έχει δύο μέρη): μην πείτε στον κόπο. Καλύτερα πάρτε δύο Μίκυ Μάους που δεν έχετε αν είχατε φυλάξει τα τρία ευρώ ή τρία παγωτά σάντουιτς ή οτιναναι ή τίποτα, αλλά όχι αυτό.

 

EDIT: OK, η τελευταία ιστορία ήταν τελείως για τα μπάζα. Μπλιεχ!

Επεξεργασία από onewarmslime
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15404
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4970 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

1ον: Ο Φάντομ έχει πλέον δικό του περιοδικό έστω κι αν αφορά μία μόνο ιστορία

2ον: Το Σούπερ Αλμανάκο έχει πάλι θέματα για σπορ και βιντεοπαιχνίδια, κάτι που με έκανε να μην ασχοληθώ καθόλου με το Αλμανάκο από την αρχή της έκδοσής του.Θέλω κόμικ μέσα στα κόμικ που αγοράζω. Αν ήθελα αθλητικά και βιντεοπαιχνίδια θα αγόραζα τα ανάλογα έντυπα!!!

3ον: Τριμηνιαίο;;;;;Θα περιμένουμε 3 μήνες για σπορ και βιντεοπαιχνίδια;;;

Όχι ευχαριστώ λοιπόν! Θα πάρω απλά το πρώτο τεύχος έτσι γιατί είναι το πρώτο, και μετά αντίο...δε θέλω άλλες μούφες να μου πιάνουν χώρο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33963
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αφού η τρίτη ιστορία είναι σε δύο μέρη άρα δεν περιέχει 3 ιστορίες συνολικά? Όχι 4... Πάντως τα παραπάνω σχόλια με έκαναν να μετανοιώσω που το αγόρασα (και δεν το έχω καν διαβάσει...)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25248
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  104
  • Reputation:   443
  • Achievement Points:  104
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4331 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Αφού η τρίτη ιστορία είναι σε δύο μέρη άρα δεν περιέχει 3 ιστορίες συνολικά? Όχι 4... Πάντως τα παραπάνω σχόλια με έκαναν να μετανοιώσω που το αγόρασα (και δεν το έχω καν διαβάσει...)

 

4 ιστορίες, 3 σκέτες και μία σε δύο μέρη. Δύο με τον Φάντομ, μία με τον Σούπερ Γκούφυ που ήθελε να γνωρίσει μία που ήταν σε κάτι ντοκιμαντέρ και μία άλλη με ένα αρχαίο σκάκι ή κατι τετοιο.

Επεξεργασία από onewarmslime
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33963
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το ξέρω!!! Μπερδεύτικα γιατί κοίταγα τα περιεχόμενα στο δεξιό μέρος της σελίδας που αναφέρει μόνο τις τρεις ιστορίες!!! :oops:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πωωω ευτυχώς που δεν το πήρα δηλαδή :banana:

Ποιος ο λόγος να εκδόσεις έναν τίτλο την στιγμή που στην αγορά υπάρχει ένας ΟΛΟΙΔΙΟΣ!!! :wall:

Το Αλμανάκο δεν το αγόραζα ποτέ λόγω των άρθρων του.Εκτός το ότι δεν με ενδιέφεραν ποτέ,στα μάτια μου έδειχναν το περιοδικό πολύ ''παιδικό''. :wall:

 

Ούτε ένα τεύχος δεν θα πάρω!! :lol:

Τζάμπα κάναμε όνειρα στο θέμα του Αλμανάκο..Κλασσικές παλίες ιστορίες και σκ@τ@.. :wall:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  694
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  467
  • Reputation:   2285
  • Achievement Points:  473
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6293 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ειχαν την ευκαιρια για κατι καλο,but ......

Σαν ηρωες και χαρακτηρες εχει μαζεψει απο τους καλυτερους αλλα η επιλογη των ιστοριων που βαζει δεν ειναι αυτο που περιμεναμε oυτε η χρονια εκδοσης που θα θελαμε,θα το παρω το πρωτο επειδη ειναι πρωτο και ισως παρω και τα υπολοιπα μιας και ειναι τοσο αραιη η κυκλοφορια του.

Μια φορα στο τριμηνο δεν βαριεσαι,αν τον συνανταω μπροστα μου θα το τσιμπαω..αλλα βαλτε με και μενα στους "Αγανακτισμενους",lol! :moutra2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  264
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  251
  • Reputation:   950
  • Achievement Points:  251
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6343 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Εγώ θα πώ οτι έστω για την προσπάθεια αλλαγής κάποιου προβληματικού προιόντος αξίζει να το σημειώσουμε σαν κάτι θετικό. Για τα αθλητικά/παιχνίδια κτλ πιστεύω ήταν και είναι από τα πιό μεγάλα μείον του αλμανάκο που όντως το κάνουν "παιδικό". Μειώθηκαν στο ελάχιστο, καιρός να αφαιρεθούν τελείως. Για τις κίτρινες σελίδες προσωπικά δε με κούρασαν και οι ιστορίες είναι οι νορμάλ ιστορίες που περίμενα. Δε ξέρω αν τα στάνταρ μου είναι τόσο χαμηλά...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το Σούπερ Αλμανάκο έχει πάλι θέματα για σπορ και βιντεοπαιχνίδια, κάτι που με έκανε να μην ασχοληθώ καθόλου με το Αλμανάκο από την αρχή της έκδοσής του.Θέλω κόμικ μέσα στα κόμικ που αγοράζω. Αν ήθελα αθλητικά και βιντεοπαιχνίδια θα αγόραζα τα ανάλογα έντυπα!!!

3ον: Τριμηνιαίο;;;;;Θα περιμένουμε 3 μήνες για σπορ και βιντεοπαιχνίδια;;;

 

Από τις 160πόσες σελίδες του περιοδικού οι 5 έχουν διαφορετικό περιεχόμενο από κόμικς... 2 για σπορ, 2 για βιντεοπαιχνίδια και 1 με αξιοπερίεργα... Όλο το υπόλοιπο κόμικς έχει! Οπότε δε βίρκσω τον παραμικρό λόγο για να παραπονεθεί κάποιος για αυτόν τον λόγο. Άσε που είχε πρώτη ιστορία του Flemming Andersen, η τρίτη του που έχει δημοσιευτεί στην Ελλάδα γενικά!

Μια χαρά περιοδικάκι είναι, όπως έπαιρνα που και που το Αλμανάκο έτσι θα παίρνω κι αυτό, ανάλογα τις ιστορίες. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Τώρα θυμήθηκα τις εγκυκλοπαιδικές σελίδες που είχε παλιά το Μικυ Μάους. "Το ελαφάκι τρώει χόρτα γιατί είναι χορτοφάγο". Ήταν λιγότερο παιδικό τότε με αυτά;

 

Πάντα ήταν παιδικά περιοδικά αυτά! Εσείς όμως μεγαλώσατε! Πώς ζητάτε να σταματήσει να έχει παιδικά θέματα; Και μη μου πείτε ότι ωριμάσατε γιατί διαβάσατε ΒΟΝΕ! :blob3:

Δε σας είπα να διαβάσετε Bilal, αλλά για δοκιμάστε; άντε γιατί μας πρήξατε με το βίο και πολιτεία :P

 

Άσε που η ποιότητά του έπεσε. :nek:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25248
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  104
  • Reputation:   443
  • Achievement Points:  104
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4331 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Εγώ θα πώ οτι έστω για την προσπάθεια αλλαγής κάποιου προβληματικού προιόντος αξίζει να το σημειώσουμε σαν κάτι θετικό. Για τα αθλητικά/παιχνίδια κτλ πιστεύω ήταν και είναι από τα πιό μεγάλα μείον του αλμανάκο που όντως το κάνουν "παιδικό". Μειώθηκαν στο ελάχιστο, καιρός να αφαιρεθούν τελείως. Για τις κίτρινες σελίδες προσωπικά δε με κούρασαν και οι ιστορίες είναι οι νορμάλ ιστορίες που περίμενα. Δε ξέρω αν τα στάνταρ μου είναι τόσο χαμηλά...

 

Ούτε εγώ έχω παράπονο από τα άσχετα άρθρα, αλλά απο το γεγονός ότι δεν είναι όλες οι ιστορίες καινούργιες. Δεν είμαι εναντίον του να μπαίνουν επαναδημοσιεύσεις, ειδικά σε τέτοια οικονομική συγκυρία όπως σήμερα, αλλά έιναι κάπως σαν την νέα ταινία του spider man: είναι απλώς πολύ σύντομα να τις ξαναδούμε. Στο κάτω κάτω το Αλμανάκο (το παλιό) δεν είναι στα αλήθεια τόσο παλιό περιοδικό και αν δεν κάνω λάθος δεν έβαζαn καν ιστορίες του Φάντομ από πάντα (και υποθέτω Ινδιάνα Γκούφυ).

Επεξεργασία από onewarmslime
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4969
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Εγω περιμενα παλιες κλασσικες ιστοριες του φαντομ.Αφου δεν τις εβαλαν δεν θα το αγορασω το προιον τους κι ας κυκλοφορουσε μια φορα τον χρονο.

ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ ΟΙ ΙΤΑΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΞΥΠΝΟΙ;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9629
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4666 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Ούτε εγώ έχω παράπονο από τα άσχετα άρθρα, αλλά απο το γεγονός ότι δεν είναι όλες οι ιστορίες καινούργιες. Δεν είμαι εναντίον του να μπαίνουν επαναδημοσιεύσεις, ειδικά σε τέτοια οικονομική συγκυρία όπως σήμερα, αλλά έιναι κάπως σαν την νέα ταινία του spider man: είναι απλώς πολύ σύντομα να τις ξαναδούμε. Στο κάτω κάτω το Αλμανάκο (το παλιό) δεν είναι στα αλήθεια τόσο παλιό περιοδικό και αν δεν κάνω λάθος δεν έβαζαn καν ιστορίες του Φάντομ από πάντα (και υποθέτω Ινδιάνα Γκούφυ).

 

Από το 72 και μετά, με τη βίλλα των ρόδων Α' μέρος(και το β' μερος στο 73) :best:

Ινδιανα Γκουφυ εβαζαν και απο πιο παλια, δε θυμαμαι τευχος :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12158
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5289 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Αυτό θα πει κίτρινη φυλλάδα. :P

 

Καταρχήν, καλό θα ήταν να μην βιαζόμαστε να βγάλουμε συμπεράσματα.Το ότι μπήκε Ινδιάνα Γκούφυ και το ότι δεν δημοσίευσαν στο πρώτο τεύχος την Βίλλα των Ρόδων, δεν σημαίνει απαραίτητα πως η νέα αυτή σειρά δεν είναι αυτό που περιμέναμε, ή ότι μας ξεγέλασαν.Οι δυο από τις τέσσερις ιστορίες είναι του Φάντομ και είχαν δημοσιευτεί στο Paperinik Cult.Πράγμα που σημαίνει, πως ακόμα και να ακολουθούσε αυτή τη συνταγή, πάλι θα τις βλέπαμε.

 

Η έκπληξη ήταν ο Ινδιάνα Γκούφυ, που προσωπικά δεν το θεωρώ κακό να δημοσιεύονται ιστορίες, ή να ανατυπώνονται παλιές του.

 

Πάντως φαίνεται πως ξέρουν να κρατούν τις ισορροπίες, αφού δημοσίευσαν μια αδήμοσίευτη του Φάντομ, μια του Ινδιάνα, ενώ επαναδημοσίευσαν από 2 παλιές τους, που είχαν πάνω από 13 χρόνια και 17 χρόνια αντίστοιχα που δημοσιεύτηκαν.

 

Όσον αφορά τα αξιοπερίεργα δεν με χάλασαν καθόλου, ενώ οι υπόλοιπες 4 σελίδες με σπορ και βιντεοπαιχνίδια, δεν ήταν και το καλύτερο μου, αλλά το προτιμώ από το να καταλαμβάνουν 40 σελίδες, όπως γινόταν σε τεύχη του Αλμανάκο πριν 15 χρόνια.

 

Όσον αφορά την συχνότητα, το μόνο που μπορούμε να πούμε, είναι πως αν χρησιμοποιήσει και τα 77 εξώφυλλα του Paperinik Cult, θα την βλέπουμε τουλάχιστον ως τα μέσα του 2031.Όντως είναι πάρα πολύ, αλλά το προτιμώ, από το να κάνουν και το PK διμηνιαίο, γιατί ο κύριος λόγος της τόσο αραιής συχνότητας, δεν είναι μόνο οι πωλήσεις και τα οικονομικά προβλήματα, αλλά και η εισαγωγή ενός νέου τίτλου, στην ελληνική αγορά.Άλλωστε μπορεί μετά το τέλος του PK, να γίνει πιο συχνή η κυκλοφορία των τευχών(ή σε διμηνιαία, ή και σε μηνιαία αναλόγως με τις πωλήσεις).

 

Πάντως οι ιστορίες που περιλάμβανει το Paperinik Cult, είναι μόνο του Φάντομ και δημοσιεύονται και πολύ παλιές του Σκάρπα και του Ντε Βίτα, που είχαν μπει σε παλιά τεύχη του Μίκυ Μάους, πράγμα που ίσως να μην γίνει στο Σούπερ Αλμανάκο.Μπορεί να επαναδημοσιεύσουν μόνο όσες μπήκαν στο Αλμανάκο.

 

Αν μέσα στις επαναδημοσιεύσες αυτές, δούμε και τις πρώτες 11 ιστορίες του Φάντομ που μπήκαν στο Αλμανάκο, οι οποίες είναι και οι μόνες ιστορίες από Σκάρπα και Ντε Βίτα(από τις κλασικές τους) που μπήκαν στο περιοδικό, αφού μετά δημοσίευαν μόνο νεώτερων δημιουργών, τότε πιστεύω θα έχουν εκπληρωθεί οι προσδοκίες των αναγνωστών για την συγκεκριμένη έκδοση.

 

Οι ιστορίες αυτές είναι:

1) http://coa.inducks.o...?c=I+TL++706-AP

2) http://coa.inducks.o...?c=I+TL++788-AP

3) http://coa.inducks.o...p?c=I+AT++253-A

4) http://coa.inducks.o...?c=I+TL+1149-AP

5) http://coa.inducks.o...?c=I+TL++822-AP

6) http://coa.inducks.o...p?c=I+TL+1098-A

7) http://coa.inducks.o...p?c=I+TL++827-B

8) http://coa.inducks.o...?c=I+TL+2129-1P

9) http://coa.inducks.o...?c=I+TL++835-AP

10)http://coa.inducks.o...p?c=I+TL+1125-A

11)http://coa.inducks.o...?c=I+TL++875-AP

 

Πάντως, η επιλογή των εξωφύλλων για την έκδοση αυτή είναι πολύ καλή.

 

:beer:

Επεξεργασία από Quackmore
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πήρα κι εγώ εχθές το πρώτο Σούπερ Αλμανάκο...!

 

Δεν μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα αλλά δεν είμαι κι εξαγριωμένος...! :P

 

Έχω διαβάσει μέχρι στιγμής τις ιστορίες του Φάντομ Ντακ και μπορώ να πω ότι μου άρεσαν αρκετά...!

 

Έριξα μία μικρή ματιά στις στήλη με τα βιντεοπαιχνίδια,έτσι γιατί πάντα θέλω να θυμάμαι τα νιάτα μου,καθώς επίσης και στην στήλη των αθλητικών (την οποία βρήκα αρκετά ενημερωτική)...!

 

Η αλήθεια είναι τα κίτρινα περιθώρια στις σελίδες κούρασαν λίγο τα μάτια μου (ειδικά το αριστερό που υποφέρει από οξεία ερπητική κερατίτιδα),αλλά όχι σε σημείο που να μην μπορώ να τις διαβάσω...! ;)

 

Σε γενικές λοιπόν γραμμές το Σούπερ Αλμανάκο μου φάνηκε,αν όχι καλό,τουλάχιστον ανεκτό κι ευχάριστο στην ανάγνωση...!

 

Ουσιαστικά,για εμένα,πρόκειται μόνο για μία άυξηση σελίδων στο Αλμανάκο και φυσικά και της τιμής,η οποία είναι τσιμπημένη...!

 

Αν η έκδοση ήταν μηνιαία νομίζω θα με χάλαγε το κόστος...!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  234
  • Reputation:   1623
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  157

Ερωτηση για οσους το αγοραζουν συχνα: O David Tερζοπουλος ηταν ανεκαθεν εκδοτης του Αλμανακο η εχουμε αλλαγες? Πρωτη φορα τον ακουω.

Επεξεργασία από Gladstone
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4969
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Ο Ντειβιντ Τερζοπουλος ειναι ο νεος εκδοτης της Νεας Ακτινας απο το2012.Ειναι γιος του Χρηστου Τερζοπουλος και αποφασισε να συνεχισει το εργο του πατερα του ως εκδοτης.Στο αναγνωστικο κοινο εγινε γνωστο το Καλοκαιρι στο Κομιξ Αυγουστου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Μήπως το παρακάνετε λίγο; Το περιοδικό θα βγαίνει ανά 3 μήνες, οπότε και να σας αναγκάζει κάποιος να το πάρετε (που δεν σας αναγκάζει), θα είναι σαν να δίνετε 1 ευρώ το μήνα.

 

Μια χαρά περιεχόμενο είχε, τίποτα το σημαντικό, αλλά διαβαζόταν άνετα. Καλύτερη ιστορία η δεύτερη του Φάντομ με την αποκάλυψη της ταυτότητας του. Σε όποιον άρεσε το Φάντομ #2 με τα ταξίδια στον χωροχρόνο, θα του αρέσει και αυτή η ιστορία. Η πρώτη ήταν κλασσική Φάντομ και θα ήταν καλύτερη αν το φόντο δεν ήταν κίτρινο (μόνο σε αυτή την ιστορία με πείραξε). Η πρώτη ιστορία του Ινδιάνα ήταν ωραία, ενώ η τελευταία που χωριζόταν σε 2 μέρη ήταν έτσι και έτσι.

 

Μερικές σελίδες με αφιερώματα δεν είναι τίποτα συγκριτικά με τις σελίδες που θα έχει κόμικς.

 

Αφού θα βγαίνει τόσο αραιά, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να το παίρνω. :best:

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33963
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Τώρα που το διάβασα όλο μπορώ να εκφράσω άποψη... Το κίτρινο δε μου άρεσε... Η απορία μου σε κάθε σελίδα ήταν... Γιατί? Μια χαρούλα ήταν το λευκό 25 χρόνια τώρα (απο όταν ανακαλυψα τον Disney). Απλώς δε μπορούσα να βρω εύλογο λόγο για να το κάνουν αυτό. Εκτός ίσως ότι τους είχε ξεμείνει κίτρινο χρώμα σε ποσότητα και έπρεπε να το καταναλώσουν!!! :D

 

Η μόνη ιστορία που μου άρεσε ήταν η "Κούρσα ενάντια στον χρόνο" Το σενάριο της χωρίς να έχει κάτι το πρωτότυπο ,όπως και η λύση που δόθηκε στο τέλος, δε της αφαίρεσε πόντους... Εξάλλου δεν ήταν η πρώτη φορά που τον έσωζε ο σωσίας του. Ήταν όμως πιο δεμένη και ενδιαφέρουσα ιστορία του τεύχους...

 

Η "Αλλαγή ταυτότητας" ,που παρουσιάζεται ως το ατού του περιοδικού, δε μπορώ να πω ότι με συγκλόνισε... Εξηγήστε μου κάτι ,αν θέλετε, όσον αφορά αυτή την ιστορία. Το να μοιάζει ο Ιούλιος Μπλέηζερ με τον Ντόναλντ το καταλαβαίνω. Το ότι ήταν ακριβώς το ίδιο χτυπημένος με τον Ντόναλντ ,σελίδα 9 τα 2 τελευταία καρε, πως εξηγείται?

 

Η "Ατρόμητη Νταιάνα". Αν θυμάμαι καλά δεν είναι η πρώτη ερωτική ιστορία του Ινδιάνα Γκούφυ. Απλώς διαβαζόταν ευχάριστα...

 

Αυτό που περίμενα ήταν καμία ιστορία απο Σούπερ Γκούφυ που έχουν πάρα πολύ καιρό να βάλουν... Αντί για αυτό είχαμε την Ταυλανδέζικη Ντάμα... Τα συμπεράσματα δικά σας... Τουλάχιστον αν όχι Σούπερ Γκούφυ τουλάχστον ας είναι μια ιστορία αδημοσιεύτη... Για "καινούριο" περιοδικό αυτό με χάλασε λίγο...

 

Κλείνοντας το τεύχος δε μου φάνηκε τόσο Σούπερ όσο θα ήθελαν να το παρουσιάσουν... Ίσως να το αγοράζω και εγώ μόνο και μόνο επειδή θα κυκλοφορεί κάθε τρεις μήνες...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25248
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  104
  • Reputation:   443
  • Achievement Points:  104
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4331 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Η "Αλλαγή ταυτότητας" ,που παρουσιάζεται ως το ατού του περιοδικού, δε μπορώ να πω ότι με συγκλόνισε... Εξηγήστε μου κάτι ,αν θέλετε, όσον αφορά αυτή την ιστορία. Το να μοιάζει ο Ιούλιος Μπλέηζερ με τον Ντόναλντ το καταλαβαίνω. Το ότι ήταν ακριβώς το ίδιο χτυπημένος με τον Ντόναλντ ,σελίδα 9 τα 2 τελευταία καρε, πως εξηγείται?

Αυτό είναι το λιγότερο. Πως είναι δυνατόν η Νταίζυ να μην κατάλαβε ότι ο Φάντομ και ο Ντόναλντ είναι το ίδιο πρόσωπο; Επισης όταν ο Φάντομ "μασκαρεύεται" ως Ιούλιος ΜΠλέηζερ δεν φοράει καν μάσκα. Δηλαδή με αυτή τη λογική δεν χρειάζεται μάσκα ο Φάντομ μπορεί απλώς να βάλει ένα τσουλούφι και πουφ, κανείς δεν τον αναγνωρίζει...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  264
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  251
  • Reputation:   950
  • Achievement Points:  251
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6343 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Δηλαδή τώρα πραγματικά τώρα προσπαθείτε να βρείτε λογική σε ένα κομικ ντίσνευ? Σοβαρά τώρα? Με το ίδιο σκεπτικό πως γίνεται να μην καταλαβαίνουν την χαρακτηριστική φωνή του Ντόναλντ όταν είναι ντυμένος Φαντόμ?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.