Μετάβαση στο περιεχόμενο

Inducks: Δείξε μου τη συλλογή σου!


Toutatis

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30290
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  1113
  • Reputation:   6473
  • Achievement Points:  1116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3528 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

εξακολουθεί να βγαίνει η δική μας συλλογή και όχι η δική σου Τρύφωνα....δεν θυμάμαι τι είχα κάνει εγώ και έβγαινε η δική μου συλλογή να φαίνεται, έχει περάσει και ένας χρόνος από τότε που είχα ποστάρει!

Αλλά ο Κομιξάκιας από πάνω το έχει κάνει σωστά και φαίνεται η δική του συλλογή!

Το είχα ανακαλύψει πολύ καιρό πιο πριν, αλλά αν ήξερα ότι ψάχνετε κάτι τέτοιο, θα σας το έλεγα!

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Και κάτι συμπληρωματικό: Εδώ φαίνονται τα στοιχεία της συμβολής μου στο Inducks.

 

Υποθέτω ότι αν κάποιος αντικαταστήσει στο τέλος του link μετά το = το tev (που είναι τα αρχικά με τα οποία έκανα τις αρχειοθετήσεις κλπ.) με τα δικά του αρχικά, θα βγούν τα στοιχεία της δικής του συμβολής.

 

 

Contributions from: tev

COA username: tryfev. 

Number of indexes submitted: 123

Number of publications indexed (as tev): 198

Number of COAzilla reports sent: 218
Number of COAzilla answers: 26

Number of scans uploaded (comics): 222 (recently uploaded ones, if any)

 

Number of story votes: 163

This user listed his comics collection in Inducks.
Number of comics: 4187.
This user made its collection statistics public.

 

_______________________________________________________________________________________________________________

 

Αν πατήσετε τα διάφορα links θα βρείτε τις λεπτομέρειες. Ομολογώ πως ούτε εγώ τα έχω ανοίξει όλα.

Για παράδειγμα, πατώντας το 163 στο Number of story votes, θα δείτε το γράφημα με τους βαθμούς που έχω βάλει στις 163 ιστορίες στις οποίες έδωσα την ψήφο μου. Θα παρατηρήσετε βέβαια ότι τα δεκάρια πλειοψηφούν συντριπτικά. Αυτό συμβαίνει γιατί συνήθως βαθμολογώ ιστορίες που μου αρέσουν πολύ, ενώ έχω βάλει από 0 έως 5 σε 9 ή 10 ιστορίες που θεωρώ απαίσιες ή κακές και θέλω να πέσουν βαθμολογικά. Ενδεικτικό είναι ότι ο μέσος όρος των βαθμών μου είναι 9,0613, ενώ ο μέσος όρος των 151830 βαθμολογήσεων που έχουν δοθεί από το σύνολο των χρηστών του Inducks είναι 7,5236.

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  30290
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  1113
  • Reputation:   6473
  • Achievement Points:  1116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3528 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

:yahoo: Πήγα στο 1777 του podium!

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Τελικά στατιστικά. Αν μένουν άλλα, θα είναι το πολύ καμιά 20αριά διάσπαρτα τεύχη. Έφτασα το 5,7%, δηλαδή 14.361 ιστορίες σε 1.887 τεύχη. Στη συνολική κατάταξη μέχρι στιγμής είμαι στην 770. Πάντα είχα την απορία πόσα Μίκυ Μάους είχα. Τώρα ξέρω σίγουρα πως έχω 721 τεμάχια.

 

Τώρα που τελείωσα την καταχώρηση θα ψάξω για ορισμένα συγκεκριμένα τεύχη, λογικά με τον καιρό θα ανεβαίνουν σιγά σιγά τα στατιστικά.

http://coa.inducks.org/collection.php?xuser=PhantomDuck&statistics=1

 

Για να δούμε τι ψάρια πιάνουμε ύστερα από 3 χρόνια. Το Μίκυ Μάους που είναι η ναυαρχίδα των Disney, από 721 αυξήθηκε στα 779 + 123 Β' περίοδος = 902. Πλέον κατέχω το 8,8% των ιστοριών Disney, με 21.603 ιστορίες σε 2.284 διαφορετικά τεύχη. Στην κατάταξη εκτοξεύτηκα στην 580η θέση. Καταλυτικό ρόλο είχαν οι τόμοι με τα στριπ του Ντόναλντ από την IDW, καθώς το κάθε ένα μετράει ως μοναδική ιστορία, επομένως το κάθε βιβλίο σου δίνει συν ~750 ιστορίες.

 

 

Η εικονική συλλογή μου

Τα πλήρη στατιστικά μου

 

 

Από γνωστούς δημιουργούς που με ενδιαφέρουν, κατέχω:

  • 96,3% των ιστοριών του Hank Porter (στην δεύτερη θέση, μαζί με άλλα 34 άτομα)
  • 95,5% των ιστοριών του Barks
  • 84% του Ted Osborne
  • 79,9% του Don Rosa
  • 75,6% Shiro Amano
  • 66,3% του Casty
  • 63,3% του William Van Horn
  • 54,5% του Jack Hannah
  • 50,19% του Massimo De Vita
  • 49,9% Romano Scarpa
  • 48,4% Lorenzo Pastrovicchio
  • 47,8% Fabio Celoni
  • 47,6% Giovanni Romanini
  • 47,3% Giorgio Cavazzano
  • 46,2% Paolo Mottura
  • 42% Alessandro Barbucci
  • 41,2% Marv Wolfman
  • 41,1% Marco Rota
  • 41% Corrado Mastantuono

 

 

Και πάμπολλους ακόμα που κατέχω κάτω από το 40% του υλικού τους. Από εταιρίες παραγωγής ιστοριών, κατέχω το 45,8% της Another Rainbow (Gladstone), 22,7% των ιταλικών και αρκετές ακόμα, όμως αυτά τα δύο περιστατικά θεωρώ ως τα πιο αξιοσημείωτα. Οι περισσότερες ιστορίες που έχω είναι της περιόδου 1940-1945 (προφανώς λόγω των βιβλιοθηκών των Barks, Gottfredson & Taliaferro), όμως από εκεί και πέρα, οι περισσότερες είναι περιόδου παραγωγής 2000-2010 (λόγω Μίκυ Μάους).

 

 

Γενικά, σε 3 χρόνια ανέβηκα +3%. Αν δεν αλλάξει κάτι στον ρυθμό παραγωγής ιστοριών, ούτε στον ρυθμό της αύξησης της συλλογής μου, σε μόλις 91 χρονάκια και κάτι ψιλά, θα φτάσω το 100%. Και από εκεί και πέρα θα έχω όλη την ζωή μπροστά μου για να τις διαβάσω επιτέλους με την ησυχία μου :D

  • Like 23
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Γενικά, σε 3 χρόνια ανέβηκα +3%. Αν δεν αλλάξει κάτι στον ρυθμό παραγωγής ιστοριών, ούτε στον ρυθμό της αύξησης της συλλογής μου, σε μόλις 91 χρονάκια και κάτι ψιλά, θα φτάσω το 100%. Και από εκεί και πέρα θα έχω όλη την ζωή μπροστά μου για να τις διαβάσω επιτέλους με την ησυχία μου :D

 

Μην στενοχωριέσαι...!Θα είμαι κι εγώ εκεί για να σου φτιάχνω χαμομήλι...! :D

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Γιώργο μου, άξιος. Εγώ έχω σταματήσει προ πολλού το indexing στο Inducks, πάντως τα τεύχη μου έχουν περάσει τα 4500 ενώ τα Μίκυ Μάους είναι 2027 συν τα 125 της Καθημερινής 2152 και κατέχω την 395η θέση στο "βάθρο".

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11286
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Λεπόν :P

 

Σύμφωνα με το Inducks έχω σήμερα 2063 Disney (που περιλαμβάνουν 17.647 ιστορίες), εκ των οποίων τα 2039 είναι ελληνικά. Τα περισσότερα από αυτά φυσικά είναι Μίκυ (801 τερζοπουλικά και 162 καθημερινιώτικα). 

 

Η εικονική μου συλλογή είναι εδώ, και τα στατιστικά μου είναι εδώ.

 

Στο βάθρο είμαι στην 770η θέση, κατέχοντας το 7% των ιστοριών.

 

:beer5:

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6205
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4221 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

 

 

Από γνωστούς δημιουργούς που με ενδιαφέρουν, κατέχω:

 

  • 95,5% των ιστοριών του Barks
  • 79,9% του Don Rosa

 

 

 

Μία απορία, πώς γίνεται να μην έχεις το 100% του Μπαρκς και του Ρόσα; :thinking:

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3299
  • Group:  Members
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  535
  • Reputation:   5345
  • Achievement Points:  535
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6073 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Ας γράψω κι εγώ τότε ακολουθώντας τον Phantom!  Σύμφωνα με το inducks (δεν ξέρω πόσο ανανεωμένο είναι, νομίζω πολύ καλά), κατέχω το 6.3% των ιστοριών (15.140 σε 2254 τεύχη) και στην 676 θέση.

 

Τσεχία(1), Φινλανδία(1), Γαλλία(3), Γερμανία(4), Ουγγαρία(1), Ιταλία(3), Ολλανδία(3), Πολωνία(1), Σλοβακία(1), Σουηδία(1), ΗΠΑ(8) οι άλλες χώρες που έχω κάποιο/κάποια τεύχη.

 

Μέσα σε μερικά απέραστα που έχω νομίζω είναι και 2 ξένα τα οποία δεν τα έβρισκα μέσα στο inducks (δεν είμαι σίγουρος και ούτε θυμάμαι χώρες τώρα).

 

Τις ιστορίες του Καρλ Μπαρκς: Ο Φτερωτός Ήρωας και Ο Τρόμος της Αλάσκας τις έχω από 5 φορές (4 φορές σε ελληνικά τεύχη από μία φορά σε αμερικάνικο/γερμανικό αντίστοιχα).

 

Αυτά!!  :beer6:  :beer6:

 

Μετά από σχεδόν 4 χρόνια και με καινούρια καταμέτρηση βρίσκω τα εξής:

 

Πλέον κατέχω το 10,3% των ιστοριών (24.664 ιστορίες σε 2.781 τεύχη) και στην 490η θέση.

 

Ελλάδα(2.707), ΗΠΑ(48), Γερμανία(5), Γαλλία(3), Ιταλία(3), Ολλανδία(3), Εσθονία(2), Πολωνία(2), Τσεχία(1), Φινλανδία(1), Ουγγαρία(1), Σουηδία(1), Σλοβακία(1) οι προελεύσεις των τευχών.

 

10 ιστορίες του Καρλ Μπαρκς τις έχω από 5 φορές!  :lol:

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

On 10/27/2016 at 2:04 PM, PhantomDuck said:

Για να δούμε τι ψάρια πιάνουμε ύστερα από 3 χρόνια. Το Μίκυ Μάους που είναι η ναυαρχίδα των Disney, από 721 αυξήθηκε στα 779 + 123 Β' περίοδος = 902. Πλέον κατέχω το 8,8% των ιστοριών Disney, με 21.603 ιστορίες σε 2.284 διαφορετικά τεύχη. Στην κατάταξη εκτοξεύτηκα στην 580η θέση. [...]

Το λοιπόν, ύστερα από περίπου δυόμιση ακόμα χρόνια, συνεχίζω να ανεβαίνω με τους συνηθισμένους ρυθμούς, 1% τον χρόνο. Άρα πλέον κατέχω το 11,1% των ιστοριών Disney που έχουν βγει. Συγκεκριμένα έχω 27.412 ιστορίες σε 2.732 διαφορετικά τεύχη. Η θέση μου στο βάθρο είναι 471. Είναι μερικά τευχάκια που δεν έχουν περαστεί ακόμα, επομένως δεν νομίζω να αλλάξει και πολύ. Άντε, 89 χρονάκια ακόμα μείνανε :lol:  

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 3
  • Respect 1
  • Αστείο 2
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6590
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

11 ώρες πριν, PhantomDuck είπε:

Το λοιπόν, ύστερα από περίπου δυόμιση ακόμα χρόνια, συνεχίζω να ανεβαίνω με τους συνηθισμένους ρυθμούς, 1% τον χρόνο. Άρα πλέον κατέχω το 11,1% των ιστοριών Disney που έχουν βγει. Συγκεκριμένα έχω 27.412 ιστορίες σε 2.732 διαφορετικά τεύχη. Η θέση μου στο βάθρο είναι 471. Είναι μερικά τευχάκια που δεν έχουν περαστεί ακόμα, επομένως δεν νομίζω να αλλάξει και πολύ. Άντε, 89 χρονάκια ακόμα μείνανε :lol:  

 όταν φτάσεις το 50,1% θα τους πάρεις το site?

  • Like 3
  • Αστείο 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  881
  • Reputation:   5421
  • Achievement Points:  881
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4195 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αν δεν μας είχε ταράξει ο Τερζόπουλος στις αναδημοσιεύσεις, οι θέσεις μας θα ήταν ακόμα υψηλότερες. Άλλοι, με μικρότερες συλλογές, έχουν αντίστοιχες ή περισσότερες ιστορίες στην κατάταξη.

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

1 hour ago, Kriton said:

Αν δεν μας είχε ταράξει ο Τερζόπουλος στις αναδημοσιεύσεις, οι θέσεις μας θα ήταν ακόμα υψηλότερες. Άλλοι, με μικρότερες συλλογές, έχουν αντίστοιχες ή περισσότερες ιστορίες στην κατάταξη.

Ισχύει αυτό. Το είχα παρατηρήσει παλιότερα, όταν έβλεπα πως υπήρχαν άτομα που με περνούσαν για ~1.000 τεύχη, και ήμασταν σχεδόν ίσα στην κατοχή ιστοριών. Γενικά δεν κυνηγάω τα παλιά τεύχη Μίκυ Μάους, αφού οι ιστορίες τους έχουν βγει με καλύτερη μετάφραση, χρώμα και εκτύπωση είτε στο ίδιο, είτε σε διαφορετικό περιοδικό. Κυνηγάω τεύχη που έχουν ιστορίες που με ενδιαφέρουν και δεν έχω διαβάσει. Αλλά ναι, ακόμα κι εγώ έχω μπόλικες αναδημοσιεύσεις. Δεν με πειράζει βέβαια εφ' όσον γίνονταν με μέτρο, αλλά κουβέντα να γίνεται.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

9 λεπτά πριν, PhantomDuck είπε:

[...]

Δεν με πειράζει βέβαια εφ' όσον γίνονταν με μέτρο...

 

Εμένα δεν μου φάνηκε να γίνονταν με μέτρο...

 

Το inducks λέει ότι έχω πάνω από 20 ιστορίες σε 5 με 7 ανατυπώσεις. Πάρε π.χ. μια άσχετη αμερικάνικη με τον Σούπερ Γκούφη που την έχω 6 φορές (εκδόσεις από το 1976 μέχρι το 2006 - υπάρχει και σε τόμο Μίκυ Μάους, αλλά ας μην τον μετρήσουμε αφού είναι ξεστοκάρισμα). Επομένως, 6 ανατυπώσεις της ίδιας άσχετης ιστορίας σε μια τριανταετία, αντιστοιχεί σε κατά μέσο όρο εμφάνιση της κάθε 6 χρόνια (οι πραγματικές ανατυπώσεις έγιναν μετά από 8, 6, 4, 8 και 4 χρόνια - και 4 έτη αργότερα βγήκε και σε τόμο ΜΜ).

 

Όσο για το βάθρο, είμαι στη θέση 552 (10% όλων των ιστοριών) με 4276 τεύχη.

 

Πολλή ανατύπωση!  :down:

 

:)

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ναι, όμως αυτά τα τεύχη, ειδικά της δεκαετίας του '70-'80, δεν απευθύνονταν σε εμάς, ούτε φτιάχνονταν με πλάνο 30ετίας. Αυτό που έβλεπαν, ήταν ότι άλλαζε το δημογραφικό κοινό κάθε μερικά χρόνια, επομένως έβαζαν μερικές αναδημοσιεύσεις για να τις διαβάσουν τα νέα πιτσιρίκια, αφού τα προηγούμενα μεγάλωσαν και λάκισαν από τα περιοδικά. Η συγκεκριμένη βέβαια είναι όντως πολυδημοσιευμένη, όμως θυμάμαι πως οι περισσότερες αναδημοσιεύσεις, γίνονταν ανά ~7-8 χρόνια περίπου, πολύ λογικό διάστημα κατ' εμέ.

 

Επίσης μου άρεσε πολύ και η λογική του Μίκυ Μάους της δεκαετίας του '90, δηλαδή βάζανε νέες ιστορίες στην αρχή, και στις τελευταίες σελίδες βάζαν ανατύπωση μίας κύριας ιστορίας της προηγούμενης 8ετίας. Έχω αναφερθεί ξανά για τις ανατυπώσεις, και γιατί είναι καλό να υπάρχουν κατά την άποψή μου, όμως η χρυσή τομή είναι πολύυυυ λεπτή, και είναι λογικό μερικές φορές να χάνανε την ισορροπία. Για παράδειγμα, δες τώρα το ΜΜ της Καθημερινής εδώ και κάμποσους μήνες. Βάζει μεν «νέες» ιστορίες, αλλά είναι αδημοσίευτες της περασμένης δεκαετίας, που είχαν μείνει στο ράφι, και οι περισσότερες από αυτές, είναι μέτριες στην καλύτερη. Αντί να βάζει «σκουπίδια» που είχαν ξεμείνει στα αζήτητα, δεν θα με χάλαγε εάν στο τέλος έβαζε και μία ανατύπωση ιστοριάρας μπόμπα από το TOP 1.000 του Inducks. Πιο πολύ και από αυτό βέβαια θα προτιμούσα να βάλουν επιτέλους καινούργιες ιστορίες που βγαίνουν τώρα στο Topolino, όμως δυστυχώς μάλλον θα μείνω με το όνειρο για καιρό ακόμα απ' ό,τι φαίνεται :lol:  

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  881
  • Reputation:   5421
  • Achievement Points:  881
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4195 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πέρα από το ιδανικό, που θα έβγαζε μερικά εξαιρετικά έτη για κάποια χρόνια και μετά τέλος, προτιμώ το Μίκυ Μάους τής Καθημερινής με καινούργιες ιστορίες, άλλες καλές, άλλες κακές, από το Μίκυ Μάους τού Τερζόπουλου που είχε μία καινούργια ιστορία, άλλοτε καλή, άλλοτε κακή και στη συνέχεια ανατυπώσεις μετρίων έως αδιαφόρων ιστοριών. Όσο για το Μεγάλο Μίκυ, από εκεί που ήταν ένα περιοδικό, που δημοσίευε Barks και Murry στην πρωτότυπη εκδοχή τεσσάρων σειρών καρέ ανά σελίδα και καλές ιταλικές ιστορίες, και που αν δεν είχε και πιο παιδικές ιστορίες (Λυκόπουλο, Σκάμπυ κλπ.) θα μπορούσαμε να πούμε ότι ήταν το Κόμιξ πριν το Κόμιξ, στο τέλος είχε καταντήσει ένα περιοδικό ανατυπώσεων. Το ίδιο και τα Κλασικά, που κάποτε ήταν το κάτι άλλο, αλλά κατάντησε κι αυτό μια σειρά ανατυπώσεων.

 

Ο Τερζόπουλος περιόριζε το κοινό του, με το να ανακυκλώνει τις ίδιες και τις ίδιες ιστορίες, ουσιαστικά διώχνοντας τους παλιούς αναγνώστες.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Θεωρώ ότι το σωστό θα ήταν, για τις ανατυπώσεις, να υπάρχει διαφορετικό περιοδικό, π.χ. όπως τα Κλασικά των τελευταίων ετών που είχαν μόνο ανατυπώσεις κλασσικών (θεωρητικά) ιστοριών. Όποιος τις έχει δεν αγοράζει αυτόν τον τίτλο, ενώ οι νεαρότεροι αναγνώστες μπορούν να βρίσκουν εύκολα όλες τις παλαιότερες καλές ιστορίες μαζεμένες.

 

Ποτέ δεν μου άρεσε να διαβάζω νέο τεύχος και μετά την πρώτη ιστορία να εμφανίζονται 2-3 χιλιοδιαβασμένες αδιάφορες ιστορίες. Και παρόλο που ο Τερζόπουλος έλεγε ότι οι ιστορίες ανατυπώνονταν κάθε 8 χρόνια για να τις γνωρίσουν οι νέοι αναγνώστες, εγώ θεωρώ ότι το έκανε για σκοπούς γρηγορότερης ετοιμασίας των νέων τευχών (=λιγότερα έξοδα). Ακόμα και εάν έκαναν νέα μετάφραση ή χρωματισμό/ηχητικά εφέ κλπ, πιστεύω ότι τους στοίχιζε πολύ λιγότερο σε εργατοώρες. Αν οι ανατυπώσεις γίνονταν για το καλό του νέου/νεαρού αναγνωστικού κοινού, τότε γιατί δεν έγιναν ποτέ ανατυπώσεις σπουδαίων ιστοριών όπως ο Σαντοντάκ ή ο Σιορ Σκρουτζ?  Ή η 1η ιστορία της Μάρβελ Ντακ ή δεν ξέρω κι εγώ πόσες άλλες...

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32011
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  81
  • Reputation:   390
  • Achievement Points:  81
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2588 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

On 30/5/2019 στο 11:56 ΜΜ, Kriton είπε:

Πέρα από το ιδανικό, που θα έβγαζε μερικά εξαιρετικά έτη για κάποια χρόνια και μετά τέλος, προτιμώ το Μίκυ Μάους τής Καθημερινής με καινούργιες ιστορίες, άλλες καλές, άλλες κακές, από το Μίκυ Μάους τού Τερζόπουλου που είχε μία καινούργια ιστορία, άλλοτε καλή, άλλοτε κακή και στη συνέχεια ανατυπώσεις μετρίων έως αδιαφόρων ιστοριών. 

Συμφωνώ, και εγώ προτιμώ ασυζητητί την τακτική της Καθημερινής. Ο Τερζόπουλος το είχε κουράσει πολύ το πράγμα με τις ανατυπώσεις και συχνά χάναμε μεγάλο μέρος της ντισνεϋκής παραγωγής, έστω και της ελαφρώς μετριότερης αλλά παρ' όλ' αυτά εξίσου απολαυστικής. Τα τελευταία χρόνια πιχι στο Μίκυ Μάους τρίτη ιστορία έβαζε σταθερά κάποια από αυτές που είχαν δημοσιευθεί στο περιοδικό ως κεντρικές το 1998-2003 περίπου... 

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1953
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5532 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Η συλλογή μου.

 

https://inducks.org/browsecollec.php?user=Jimbo Slip&sortbycode=1

Επεξεργασία από Jim Slip
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32224
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  82
  • Reputation:   293
  • Achievement Points:  82
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Δεν ήξερα οτι υπάρχει αυτή η δυνατότητα στο inducks. Θα το έκανα, αλλά θα απογοητευτώ οπότε θα πω σε εσάς τον πόνο μου που θα με καταλάβετε. (cue sad music)

 

Είχα όλα τα τεύχη του Μίκυ Μάους απο τις αρχές του 80 (γύρω στο 82) μέχρι το κλείσιμο του Τερζόπουλου. Τα πρόσεχα, τα είχα σε κούτες και πολλά απο αυτά τα ήξερα και απέξω. Σιγά σιγά άρχισαν να πιάνουν πολύ χώρο οπότε αποφάσισαν να μου τα κατεβάσουν στο σπίτι στο χωριό (με ...δημοκρατκές διαδικασίες). Εγώ συνέχιζα να τα διαβάζω όταν κατέβαινα αλλά πλέον δεν τα είχα "στα χέρια μου". Μεγαλώνοντας σταμάτησα να κατεβαίνω εκεί για διακοπές και τα παλιά τεύχη έμειναν στη ντουλάπα. Κάποια στιγμή έγινε μια ανακαίνιση στο σπίτι. Δεν μου είπαν τίποτα για τα πειροδικά αλλά όταν κατέβηκα 1-2 χρόνια αργότερα δεν βρήκα σχεδόν τίποτα. Το μόνο που έσωσα είναι 2 σακούλες με κάποια σκόρπια τεύχη που για άγνωστο λόγο επιβίωσαν στο υπόγειο. Απο το τέλος των '90s και μετά πρέπει να τα έχω όλα εδώ, αλλά τα παλιά τεύχη εξαφανίστηκαν σχεδόν όλα.

 

Κάτι αντίστοιχο έγινε και με το Κόμιξ. Είχα τουλάχιστον τα 10-15 (ίσως και παραπάνω) πρώτα τεύχη στο σπίτι του πατέρα μου. Μετά απο 2 μετακομίσεις δεν έμεινε σχεδόν τίποτα. Πλέον μου λείπουν καμιά 80ρια τεύχη. Αγόρασα μερικά αλλά τα πρώτα είναι πολύ ακριβά και δεν μου λείπουν 1-2 για να πω οτι θα τα πάρω όσο και να έχουν.

 

Ηθικόν δίδαγμα. Όταν είσαι μικρός... δύσκολα τα πράγματα για συλλογές. :crying:

 

  • Like 5
  • Λύπη 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  35687
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  387
  • Reputation:   3454
  • Achievement Points:  401
  • Days Won:  8
  • With Us For:  1516 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  18

Αφού αξιώθηκα επιτέλους να φτιάξω ένα λογαριασμό στο inducks, πέρασα την συλλογή μου αν και έχω καμιά 100αρια τεύχη (κυρίως ξένα) απέραστα. Έπειτα είπα να την αναρτήσω κι εδώ .

Μέχρι στιγμής κατέχω 24508 ιστορίες δηλαδή το 7,9% σε 3298 τεύχη και στην κατάταξη είμαι στη θέση 782. Πάντως και εμένα με τσάντισε το γεγονός ότι εξαιτίας των αμέτρητων ανατυπώσεων του Τερζόπουλου παρόλο που κατέχω αρκετά τεύχη, στην κατάταξη υπάρχουν πολλά άτομα που έχουν τον μισό αριθμό τευχών από εμένα και όμως με περνούν κατά πολύ στον αριθμό ιστοριών.      :moutra2:

 

Το link για την συλλογή μου https://inducks.org/browsecollec.php?user=jimmymcduck&sortbycode=1

 

Αφού θα περάσω τα εναπομείναντα τεύχη μου στο inducks με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω και ένα ενημερωτικό ποστ και εδώ .     :D 

Επεξεργασία από jimmy mcduck
  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  881
  • Reputation:   5421
  • Achievement Points:  881
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4195 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

4 hours ago, jimmy mcduck said:

Πάντως και εμένα με τσάντισε το γεγονός ότι εξαιτίας των αμέτρητων ανατυπώσεων του Τερζόπουλου παρόλο που κατέχω αρκετά τεύχη, στην κατάταξη υπάρχουν πολλά άτομα που έχουν τον μισό αριθμό τευχών από εμένα και όμως με περνούν κατά πολύ στον αριθμό ιστοριών.      :moutra2:

 

Εγκρίνω και επαυξάνω: :moutra2::moutra2:

  • Like 4
  • Respect 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36177
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  156
  • Reputation:   842
  • Achievement Points:  165
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1434 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

https://inducks.org/browsecollec.php?user=Scroogemcpoor&sortbycode=1

 

Εδώ είναι η μικρή και ταπεινή μου συλλογή :D

Δεν έχω αρχειοθετήσει μερικά τεύχη, τα περισσότερα. Έρχονται σύντομα πολλές αλλαγές στη συλλογή, για την ώρα έχω αρχειοθετήσει 261 τεύχη:cheers4:

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  35687
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  387
  • Reputation:   3454
  • Achievement Points:  401
  • Days Won:  8
  • With Us For:  1516 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  18

On 18/11/2020 στο 2:23 ΜΜ, jimmy mcduck είπε:

Αφού αξιώθηκα επιτέλους να φτιάξω ένα λογαριασμό στο inducks, πέρασα την συλλογή μου αν και έχω καμιά 100αρια τεύχη (κυρίως ξένα) απέραστα. Έπειτα είπα να την αναρτήσω κι εδώ .

Μέχρι στιγμής κατέχω 24508 ιστορίες δηλαδή το 7,9% σε 3298 τεύχη και στην κατάταξη είμαι στη θέση 782. Πάντως και εμένα με τσάντισε το γεγονός ότι εξαιτίας των αμέτρητων ανατυπώσεων του Τερζόπουλου παρόλο που κατέχω αρκετά τεύχη, στην κατάταξη υπάρχουν πολλά άτομα που έχουν τον μισό αριθμό τευχών από εμένα και όμως με περνούν κατά πολύ στον αριθμό ιστοριών.      :moutra2:

 

Το link για την συλλογή μου https://inducks.org/browsecollec.php?user=jimmymcduck&sortbycode=1

 

Αφού θα περάσω τα εναπομείναντα τεύχη μου στο inducks με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω και ένα ενημερωτικό ποστ και εδώ .     :D 

 

Ενημερωτικό ποστ .

 

 

Λοιπόν αφού πρόσθεσα και μερικά ακόμα ξένα και λίγα Ελληνικά κόμικς αναρτώ και τα τελευταία δεδομένα της συλλογής μου.

 

Συνολικά κατέχω 24942 ιστορίες δηλαδή το 8,1% σε 3387 τεύχη και στο βάθρο είμαι στην θέση 761. 

 

Σε περίπου ένα χρόνο θα ανεβάσω ένα ενημερωτικό ποστ.       :beersanta:

Επεξεργασία από jimmy mcduck
  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  30147
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  572
  • Reputation:   3582
  • Achievement Points:  582
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Ας γράψω κι εγώ τα δεδομένα της συλλογής, να χω ένα μέτρο σύγκρισης για το μέλλον:P

 

Λοιπόν, έχω 2749 τεύχη, με 30967 ιστορίες σύνολο, κάτι που με κατατάσσει στην θέση 437 του βάθρου με συνολικό ποσοστό ιστοριών στο 12,2%. 

 

Και λινκ για συλλογή: https://inducks.org/browsecollec.php?sortbycode=1&user=alexlazarou97%40hotmail.gr

 

Και συνεχίζουμε...:cheers3:

Επεξεργασία από alexoni97
  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  35687
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  387
  • Reputation:   3454
  • Achievement Points:  401
  • Days Won:  8
  • With Us For:  1516 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  18

Να ρωτήσω έπαθε κάτι το inducks  γιατί για κάποιο λόγο μου λέει πως στο βάθρο ανέβηκα 300+ θέσεις και οτι οι ιστορίες στην συλλογή μου είναι 0. Πάντως το κοίταξα από περιέργεια και σε πολλά άλλα άκυρα άτομα και χρήστες από το βάθρο μέχρι και από τις πρώτες θέσεις και μου λέει πως και αυτοί έχουν 0 ιστορίες ;;;     :thinking:

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  562
  • Reputation:   4381
  • Achievement Points:  622
  • Days Won:  1
  • With Us For:  917 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Είδα αυτό το thread σήμερα και αποφάσισα να καταχωρήσω και εγώ τη συλλογή μου: https://inducks.org/browsecollec.php?user=Original

Είναι αξιολύπητη σε σχέση με τους άλλους εδώ, αφού είναι απλώς 239 τεύχη, τα μισά από τα οποία είναι Μίκυ Μάους της Καθημερινής, αλλά είμαι αρκετά περήφανος για αυτήν.

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  881
  • Reputation:   5421
  • Achievement Points:  881
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4195 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

12 hours ago, Orignal357 said:

Είναι αξιολύπητη σε σχέση με τους άλλους εδώ, αφού είναι απλώς 239 τεύχη, τα μισά από τα οποία είναι Μίκυ Μάους της Καθημερινής, αλλά είμαι αρκετά περήφανος για αυτήν.

 

Δεν είναι καθόλου αξιολύπητη, και δικαίως είσαι περήφανος γι' αυτήν.

 

Εγώ δεν νομίζω να είχα στα 15 μου 239 ολόκληρα τεύχη. Είχα ένα μικρό χώρο σε ένα ντουλάπι, όπου στρίμωχνα τα τεύχη μου. Όποτε γέμιζε, αναγκαζόμουν να κάνω εκκαθαρίσεις.

  • Like 6
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

15 hours ago, Orignal357 said:

Είδα αυτό το thread σήμερα και αποφάσισα να καταχωρήσω και εγώ τη συλλογή μου: https://inducks.org/browsecollec.php?user=Original

Είναι αξιολύπητη σε σχέση με τους άλλους εδώ, αφού είναι απλώς 239 τεύχη, τα μισά από τα οποία είναι Μίκυ Μάους της Καθημερινής, αλλά είμαι αρκετά περήφανος για αυτήν.

Ούτε κατά διάνοια αξιολύπητη :) 

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.