Μετάβαση στο περιεχόμενο

BATMAN - EARTH ONE [ GEOFF JOHNS - GARY FRANK ]


DJO

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120985
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6340 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Οκ, λιγάκι backstory: το σύμπαν της DC αποτελείται από 52 σύμπαντα. Στο κάθε σύμπαν υπάρχει η αντίστοιχη Γη. Πριν το αχταρμοπελώριο crossover event 52, η Earth One ήταν η Γη της βασικής και δικιάς μας πραγματικότητας, με GC, ΛΕΦΙΚ, Σαβραμόπουλο,

 

 

και τα συναφή. Όμως μετά το 52, η βασική Γη έγινε η New Earth (μάλλον έπαιξε το ρόλο του το Flashpoint εκείθε Λάθος 52, μπερδεύτηκα με το new 52 :( ) και έτσι η Earth One έγινε ένα ακόμα σύμπαν, από τα 51 υπόλοιπα. Όχι η Earth Thirteen δεν είναι γρουσούζικη. :P Λοιπόν αυτό το σύμπαν η DC (όχι ο Dark Chris ε?) θα χρησιμοποιήσει για να εισάγει νέους αναγνώστες στους βασικούς υπερήρωες. Κάτι σαν το Ultimate της Marvel αλλά πιο συμμαζεμένο. Ή έτσι φαίνεται τουλάχιστον. Οκ, για να μην μακρηγορούμε, για αρχή βγαίνουν 2 graphic novelια στο σύμπαν της Πρώτης Γαίας. Το ένα ήταν το Superman. Το άλλο...goddammit το άλλο είναι αυτό που λέει ο goddamn τίτλος! Για πάμε...

post-556-12850252936584.gif

post-25002-0-79162500-1417687001_thumb.jpg

 

O Bruce Wayne είναι ένα κακομαθημένο πλουσιόπαιδο. Ζει στη βίλα των ζάμπλουτων γονιών του, Thomas & Martha, που βρίσκονται σε προεκλογικό πυρετό - ο Thomas είναι υποψήφιος για δήμαρχος! - . Μέσα σε όλα, ο Thomas καλεί σπίτι του ένα φίλο από τα παλιά, με τον οποίο είχαν πολεμήσει παλιότερα στην έρημο και ο οποίος του είχε σώσει τη ζωή. Το όνομά του; Alfred Pennyworth. Καμία σχέση όμως με τον κλασικό μπάτλερ που ξέρουμε. Δυναμικός, με ένα πόδι+μπαστούνι και γκρίζους κροτάφους+γενάκι. :cool: Λοιπόν, αφού γίνεται το κλασικό που ξέρουμε όλοι ότι γίνεται η αιτία να γίνει ο Bruce Νυχτερίδας, ο Alfred αναλαμβάνει την κηδεμονία του Bruce, γιατί ο Thomas το είχε γράψει στη διαθήκη του! Και κάπως έτσι ξεκινάει η ιστορία του Νυχτεριδανθρώπου της Γης Ένα...
 

post-556-0-82478200-1341664998_thumb.jpg
Μακράν ο πιο ανθρώπινος Batman ever!

 

Το κόμικ παίζει αρκετά με flashbacks και το παρελθόν χορεύει με το παρόν, όπου βλέπουμε και άλλους κλασικούς χαρακτήρες του Year One εντός: το χήρο και τρομοκρατημένο Ντετέκτιβ James Gordon και την κόρη του (Barbara!), τον Harvey Bullock (αλλά αντί για τετράπαχος διεφθαρμένος, είναι σταρ της τηλεόρασης που πήρε μετάθεση από το Χόλυγουντ για να εξιχνιαστεί η δολοφονία των Waynes και να πάρει τη δόξα!), τον γκατζετάκια/tech Mr.Fox, τον Oswald Cobblepot (ο Πιγκουίνος!) ως το...διεφθαρμένο δήμαρχο του Gotham (!), έναν serial killer ονόματι Birthday Boy

 

 

που μένει στην εγκαταλελειμμένη έπαυλη των Arkham και σκοτώνει κοριτσάκια στο υπόγειο!!!!!!!!

 

και δε συμμαζεύεται!

Όμως ο Μπάτς της Γης Ένα είναι σαν τον "κλασικό"; Η απάντηση είναι όχι. Εξακολουθεί να είναι ένα κακομαθημένο και απίστευτα απρόσεκτο πλουσιοπαίδι που απλά ντύνεται Νυχτεριδάνθρωπος για να προκαλέσει τον φόβο στους αντιπάλους του, ενώ ψάχνει το δολοφόνο των γονιών του για να εξιλεωθεί! Πλακώνεται με όλους! Με τον Gordon, τον Alfred (επική σύγκρουση, ίσως από τις καλύτερες στο κόμικ!) και κοντεύει να πεθάνει ερχόμενος αντιμέτωπος με όλο το σάπιο σύστημα της Gotham!
 

 

Στο τέλος της ιστορίας δείχνει τη Barbara να σχεδιάζει το κουστούμι της Batgirl και τον Riddler να προσπαθεί να μάθει ποιος είναι ο Batman!

post-556-0-76952500-1341665194_thumb.jpgpost-556-0-09812200-1341665198_thumb.jpg

 

Γενικά, ως ένας από εκείνους που από Μπάτμαν ξέρει μονάχα τα βασικά και έχει διαβάσει ελάχιστα κόμικς του, έμεινα παραπάνω από ικανοποιημένος, χώρια τις ανατριχίλες σε κάποιες σελίδες. Ναι, είναι πολύ καλό. Χαλαρά προτείνεται σε νέους αναγνώστες και όχι μόνο. Το δίδυμο έκανε πολύ καλή δουλειά και θυμίζει ελάχιστα τον "κλασικό"! Anubi, βγάλτο. Λέει!
 

post-556-0-66448500-1341665112_thumb.jpg

8.95/10 από εμέ! :cheers:& να ευχηθώ σε συνέχεια στο εγχείρημα! Επιτέλους ένα Batman και για μας τους άσχετους που δε θέλουμε να μπλέξουμε με τα λαβυρινθώδη crossoverια!

 

 

H ελληνικη εκδοση του κομικ απο την Anubis ΕΔΩ

 

Περισσοτερα απο τον Geoff Johns :

 

The Flash : ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ(Anubis)

 

The Flash : Rebirth

 

Flashpoint (Anubis)

 

The Avengers : Κοκκινη Ζωνη

 

Superman (Anubis)

 

DC UNIVERSE (Anubis)

 

Justice League (Anubis)

 

Justice League

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82105
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Σχόλια από... "σχολιαστές" διαφόρων μεγάλων σάιτ. Δεν ξετρελάθηκε ο κόσμος.

 

"Some of those scenes are almost comical, but others are incredibly intense — especially considering no one is guaranteed to survive a story self-contained in an original graphic novel."

 

Περίεργα μας τα λένε... Ίσως έχουν δίκιο, ίσως δεν πήραν τη μίζα που πίστευαν ότι δικαιούταν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Ήταν καλό. :best: Η ιστορία παρουσίαζε διάφορες αλλαγές που θα εκτιμούσαν (ή θα μισούσαν, ανάλογα) οι παλιότεροι αναγνώστες. Εμένα μου άρεσαν. Σε κάποια πράγματα παραμένει σταθερός ή τα αλλάζει λίγο (Gordon, Barbara, Fox) και κάποια τα αλλάζει τελείως (Cobblepot, Bullock, Alfred).

 

Πετυχημένες οι περισσότερες αλλαγές. :best:

 

Και τουλάχιστον, ο Johns ασχολήθηκε περισσότερο με τους Waynes, τους έδειξε, και ο νέος αναγνώστης ίσως νοιάστηκε για αυτούς.

 

Τι μ'αρέσει σε τέτοιου είδους GNs; Ότι έχουν αρχή, μέση και τέλος. Έχει δομή ταινίας, χρησιμοποιεί πολύ την τεχνική των flashbacks, θα μπορούσε άνετα να είναι η βάση για το reboot του κινηματογραφικού Batman.

 

Ο Alfred είναι μαζί με τον Bruce οι πρωταγωνιστές της ιστορίας και κανείς δεν αδικείται. Ενώ έχουμε τις παραδοσιακές στιγμές του Bruce ως Batman, είναι από τις πρώτες φορές που ο Alfred μοιάζει τόσο σημαντικός και αναντικατάστατος στον μύθο του Batman. Φυσικά, το στρατιωτικό του παρελθόν, οι κοινές εμπειρίες με τον Thomas και η ψυχοσύνθεση του τον κάνουν πολύ πιο περίπλοκο χαρακτήρα και μία από τις καλύτερες, αν όχι την καλύτερη εκδοχή του μπάτλερ.

 

Τέλος, το σχέδιο του Frank είναι σε υψηλά επίπεδα και με αυτό το έργο, μας δείχνει και τις ικανότητες του στις βουβές, action-packed σκηνές. Φοβερή λεπτομέρεια σε κάθε καρέ, σκοτεινή ατμόσφαιρα, πολύ καλή αίσθηση κίνησης.

 

H DC θα μπορούσε, μέσω αυτού του GN, να μεγαλώσει το franchise. Αντί να βγάλει ένα Batman: Earth One 2 που θα επικεντρώνεται στην μάχη του Batman με τον

 

 

 

 

Riddler και θα μας δείχνει την Babs να γίνεται Batgirl, να βγάλουν το Earth One 2 και ένα Batgirl: Earth One, που θα διαβάζονται αυτόνομα, αλλά θα αλληλοσυμπληρώνονται.

 

 

 

 

Έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος, αλλάζει αρκετά πράγματα και εισάγει κατευθείαν, αλλά ομαλά, διάφορους χαρακτήρες από την ιστορία του Batman. Το τέλος με πώρωσε! :awesome:

 

Συνολικά, τα Earth One είναι καλύτερες προσπάθειες από τα αντίστοιχα Season One της Marvel. Ενώ η πρώτη βάζει κορυφαία ονόματα και είναι πιο προσεκτική στην επιλογή ηρώων και παίρνει τον χρόνο της, η δεύτερη βάζει άγνωστους δημιουργούς (υπάρχουν και διάφορες εξαιρέσεις φυσικά) και κυκλοφορεί πάρα πολλά GNs από την σειρά. Σαν να λέμε ποιότητα VS. ποσότητα.......

 

Χαλαρά 8/10, ίσως και παραπάνω. :best:

 

Υ.Γ. Προς το τέλος, κάποιοι χαρακτήρες αρχίζουν να θυμίζουν τις γνωστές εκδοχές τους.

 

 

 

 

Gordon, Bullock

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190118
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

ώφουυυυυυυυυ

 

κι άλλο ρημπούτ? κι άλλο "άντε να ξαναπούμε τα ίδια"?

 

μου φαίνεται ότι έχω καιρό να διαβάσω κανένα The Boys...........

 

:cheers5:

 

 

edit τουλάχιστον έχει σκίτσο Frank. κάτι είναι κι αυτό.

υγ2 "ο Wayne είναι ένα κακομαθημένο πιτσιρίκι"......... ρε δεν απαυτωνόμαστε? "και στο τέλος κάποιοι χαρακτήρες αρχίζουν να δείχνουν τις γνωστές εκδοχές τους"........... disney τα κατάντησαν..... ρε φιλάρα, άμα μου κάνεις τον Σουπ κομμούνι, τέλεψέ το και τελείως ανάποδα από τον συνηθισμένο χαρακτήρα....... μπορεί κάποιος να γράψει για έναν Σουπ που τον τσιμπάνε χίππηδες, οι οποιοι τον μαθαίνουν να μαστουρώνει, μετά τους μπαγλαρώνουν σε μια πορεία ενάντια στο Βιετνάμ, και τον μικρό τον περιλαμβάνει η Πρόνοια και γίνεται αλητάμπουρας που διακινεί ηρωίνη με τη Κάντυ Κάντυ για τον βαρώνο Σαϊνη, μετά τον παίρνουν κομπάρσο σε μια ταινία του Τσακ Νόρρις, όπου όμως όταν του τραβάει ο άλλος ένα roundhouse kick σπάει το πόδι του, εν συνεχεία αυτός γουστάρει την Meg Ryan, αυτή δεν του κάθεται και αυτός τη βιάζει και στο τέλος με κάποιο τρόπο κατεβαίνει στις εκλογές και γίνεται λαμόγιο γερουσιαστής? Φτιάξε ένα τέτοιο ρε φιλάρα να γουστάρουμε. Μίλα μας για την πίκρα και τον πόνο του που δεν μπορεί να βαρέσει ένεση με ηρωίνη γιατί σπάνε οι βελόνες. Δείξτονα ως μεγαλοβαρώνο να σνιφάρει μια γραμμή γηπέδου κόκα (κυριολεκτικά). Να τον φορμάρει στην Wonder Woman από πίσω και ενώ της σφαλιαρίζει τα καπούλια να την ρωτάει "είσαι το π*άκι μου?". Ένα τριο με τον Μπάτμαν κι όλας. Άει σηχτήρ με τα εναλλακτικά σύμπαντα όπου όλα είναι τα ίδια και απλώς ξαναλέμε τις ίδιες ιστορίες. Βάλε τον Άλφρεντ να είναι λαμόγιο και να μασουλάει την περιουσία του Μπρους ως διαχειριστής του trust fund. Κοπάνα τον Joker να είναι ο gay lover του Batman, που όταν τρώει την απόρριψη, φρικέρνει και σκάει το χαμόγελο της Τζοκόντα στη μάπα. Τα ίδια και τα ίδια και τα ίδια και όλα τα εις -ίδια. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

ώφουυυυυυυυυ

 

κι άλλο ρημπούτ? κι άλλο "άντε να ξαναπούμε τα ίδια"?

 

μου φαίνεται ότι έχω καιρό να διαβάσω κανένα The Boys...........

 

:cheers5:

 

Όχι ρε συ, θεώρησε το Elseworld, ή κάτι σαν νέο Ultimate Universe. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190118
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

έκανα έντιτ στο ποστ μου. διάβασε και θα καταλάβεις. :)

 

το σύμπαν της dc έχει λέει 52 σύμπαντα...... και 3 55. βυζαντινολογισμός εις το άπειρο. αναμασήματα ίδιων ιδεών. μωρέ Authority και ματαπάλι Authority.

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

έκανα έντιτ στο ποστ μου. διάβασε και θα καταλάβεις. :)

 

το σύμπαν της dc έχει λέει 52 σύμπαντα...... και 3 55. βυζαντινολογισμός εις το άπειρο. αναμασήματα ίδιων ιδεών. μωρέ Authority και ματαπάλι Authority.

 

:cheers5:

 

Κοίτα πόσο δύσκολος είσαι τώρα! :moutra: Εδώ είναι DC! Δεν κάνουμε τέτοια πράγματα, είναι ανήθικα και βάζουν ανήθικες ιδέες στο μυαλό των μικρών αναγνωστών. :papas:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4672 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ωραίο!Πολύ ωραίο!

 

Η ιστορία κλασσική,μου θύμιζε συνέχεια το year one του miller.Κυλάει γρήγορα και δεν σε μπερδεύει καθόλου.Γίνονται πολλές αλλαγές που μερικές δεν μου άρεσαν ιδιαίτερα. Ο άλφρεντ ας πούμε δεν μου άρεσε καθόλου. 'Εχω συνηθίσει τον κλασσικό Αλφρεντ μάλλον γιαυτο :P .Ο πιγκουίνος μου άρεσε αλλά όχι ως δήμαρχος.Αλλαξαν λίγο την ιστορία και αυτό έφερε και άλλα μειονεκτίματα μαζί όπως ο ρόλος του πιγκουίνου.Ο χαρακτήρας που μου άρεσε πιο πολύ είναι ο Gordon.Τέλειος!Ειδικά όταν ''ξυπνάει'' είναι το κάτι άλλο.O Bruce δεν μου άρεσε και τόσο.Δεν ξέρω γιατί.Ισως επειδή φαίνεται μια άλλη πλευρά του Μπάτμαν εδώ.Η πλευρά που δείχνει ότι δεν είναι τέλειος.Οτι τα γκάτζετς του δεν δουλεύουν και ότι τρώει ξύλο :wow:

 

Το σχέδιο είναι πραγματικά τέλειο.Μάρεσε πάρα πολύ και δεν έμπαζε από πουθενά!Οι σκηνές μάχης ήταν απίστευτα σχεδιασμένες και γενικά έμεινα πλήρως ικανοποιημένος.

 

Σαν κόμικ μου άφησε μια πολύ ωραία αίσθηση όταν το τελείωσα.Δεν ξέρω αν α έπρεπε να το βγάλει η Ανουμπις.Θα μου πεις έχει βγάλει ήδη το αντίστοιχο του Superman αλλά έχει βγάλει και το year one που είναι πάνω κάτω το ίδιο απλά πιο παλιό. :thinking:

 

8/10 και από εμένα.Διαβάστε το ακόμα και αν ξέρετε την ιστορία του Batman,αξίζει :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12967
  • Reputation:   94932
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Την προηγούμενη εβδομάδα το κατέβασα στα Αγγλικά...!

 

Κάποια στιγμή θα του ρίξω μία ματιά...!

 

Σαν πρώτη εντύπωση μπορώ να πω πως μου άρεσε το σχέδιο...!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 weeks later...

  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

 

Anubi, βγάλτο. Λέει!

 

 

Στην σελίδα της Anubis στο Facebook, απάντησαν σε έναν ότι μέσα στην χρονιά θα το κυκλοφορήσουν. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5320 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

μωρέ Authority και ματαπάλι Authority.

 

:cheers5:

 

Ειδα αυτο το ποστ και επειδη δε βρηκα παρουσιαση για το Οθοριτυ ειπα να ρωτησω εδω.Γινεται να βρω πουθενα να αγορασω τον 1ο τομο απτον Ελις;Γιατι και σε αμαζον και σε μπουκντεποζιτορυ ειναι αουτ οφ στοκ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4358
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4219 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

:wow: Ωραιες κριτικες διαβαζω για το Batman Earth One,και αν δειτε την δικια μου θα παθετε σοκ! :blush: Λοιπον το εχω διαβασει 2 φορες,μονο και μονο για να ξεκαθαρισω καποια πραγματα στο μυαλο μου.Αμ δε...

 

(Spoilers)

 

Η ιστορια οντως ειχε αλλαγες.Το "οπλο" αυτου του βιβλιου ειναι οι χαρακτηρες.Ολοι ειναι πολυ καλα δομημενοι και εδιαφεροντες και-σελιδα με σελιδα-παρουσιαζουν μια αλλη πτυχη του εαυτου του τους.Εμενα προσωπικα ο χαρακτηρας που με επεισε και τον πιστεψα ηταν ο Bullock!Οχι οτι οι αλλοι δεν αξιζαν,αλλα αυτος-πως να το πω-με κερδισε.Ολο αυτο το στυλ του "φαντασμενου παρουσιαστη αστυνομικων σειρων" που στη συνεχεια βγαζει παθος και δεος για αυτο που κανει,παροτι δεν ξερει σε τι κοσμο ζει...με επεισε.Λατρεψα την σχεση μεταξυ Alfed-Bruce η οποια ειχε τις δυσκολιες τις,αλλα το τελος τους δικαιωνει.Λατρεψα επισης την σχεση μεταξυ Gordon-Bullock,οπου ο πρωτος εχει το στυλ ενος "διευθαρμενου" αστυνομικου τυπου "Κανω στραβα τα ματια",για να προστατεψει αυτους που αγαπαει.Συνολικα,ολοι οι χαρακτηρες (σχεδον) ηταν ενδιαφεροντες ενω φροντιζει ο Johns να μην εχει παραπονο κανεις απο κανεναν!

 

Ενα αλλο μεγαλο + αυτου του βιβλιου,επισης,ειναι το σχεδιο του Frank.Παροτι τον εχω συνηθισει σε Superman style,εδω του βγαζω το καπελο! :congrats: Πολυ ομορφα backgrounds και πολυ καλοι φωτισμοι στα προσωπα και στα φοντα των χαρακτηρων.Οι σκηνες δρασης αξιοζηλευτες ενω στο τελος δινει ρεστα!

 

Λοιποοον,αυτο που δεν μου αρεσε-με παραξενεψε για την ακριβεια ηταν η εμφανιση του Penguin.Και η θεση του χαρακτηρα ως δημαρχος του Gotham,δεν ηταν και η καλυτερη τοποθετηση.Μου φανηκε πολυ "κομπαρσος" αφου να φανταστειτε εμφανιστηκε σε ολο το νοβελ (το οποιο ειναι 144 σελ.) μονο 13 σελιδες! :trixes: ΟΚ,'νταξει δεν εχω να προσθεσω τιποτα,αλλα θεωρω οτι δεν επαιξε δυνατο και μειζωνα ρολο στην ζωη του Bruce.Ενας αλλος "κορμπασος" που δεν μου αρεσε ηταν ο Birthday Boy.Πολυ ξεκαρφωτος.Δε λεω θα ηταν ενδιαφερον χαρακτηρας αν μας φανερωνε λιγο περισσοτερο τις σκεψεις και τις προθεσεις του.Δεν υπηρχαν αυτοι οι διαλογοι βλεπετε μεταξυ ηρωα και κακου.Ενω το αλλο?Το σωματοτυπο του θυμιζει πολυ Bane.Αnyways...

 

Γενικα απο το story δεν συγκινηθηκα.Περιμενα παραπανω.Δεν ενιωσα αυτο το "κατι" που ενιωσα και στο αντιστοιχο Superman Earth One.

Συνοψιζοντας,ειναι πολυ καλο ως προς τη δομη των χαρακτηρων (σχεδον ολων),εχει πολυ ωραιο σχεδιο ενω διαβαζετε ευχαριστα!Αλλα (προσωπικη αποψη) το Batman Year One ΔΕΝ το ξεπερναει με την καμια...

 

Το τελος του βιβλιου σε αφηνει με ενα ερωτημα (?) και καταλαβαινετε τι ακριβως θελω να πω. :P

 

Οverall,nice try.Για να δουμε τι θα δουμε...

 

7.5/10

Επεξεργασία από the comic guide
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4576 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Με το επίθετο "Cobblepot" πώς καταλήγεις δήμαρχος;

 

Δηλαδή στις πολιτικές διαφημίσεις του έλεγε "COBBLEPOT '12";

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13642
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  138
  • Reputation:   605
  • Achievement Points:  138
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4893 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

o.k το διάβασα κι εγώ...ωραία είναι η ιστορία ασφαλώς και είναι what if?---πιό σωστά elseworlds γιατί μιλάμε γιά DC...βέβαια τελευταία μας έχουν συνηθίσει σε διαφορετικό Νυχτερίδα ο Σνάιντερ και ο Μόρισον αλλά η συγκεκριμένη εκδοχή θα μπορούσε άνετα να σταθεί σαν σενάριο γιά κινηματογραφικό reboot του χαρακτήρα...από μένα 8,5/10 άνετα :respect: :respect: :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.