Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΦΑΝΤΟΜ: ΟΙ ΝΕΕΣ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΤΟΥ ΦΑΝΤΟΜ ΝΤΑΚ


Comics Fan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ψιλό offtopic όμως θα το γράψω μιας και μπορεί να ενδιαφέρει ορισμένους.

 

Οι ιστορίες του Gottfredson είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα ιστοριών βγαλμένων από τη ζωή. Αντανακλούν την πείνα (του κραχ του 1929 που επικρατούσε), και την πονηριά ατόμων που προσπαθούσαν να επιβιώσουν όπως όπως, ακόμα και ξεγελώντας τους συνανθρώπους τους. Οι κακουχίες που είχε περάσει ο Gottfredson μέχρι να φτάσει εκεί που είναι, αποτυπώνονται στις ιστορίες του, γι' αυτό και είναι διαχρονικές. Στην κατάσταση που είναι η χώρα μας, μας είναι ακόμα πιο εύκολο να τις εκτιμήσουμε. Σαν την Μαφάλντα του Quino ένα πράμα που δυστυχώς είναι πάντα επίκαιρη.

 

Το ίδιο έγινε και με τον Barks, ο οποίος είχε τον Gottfredson ως παράδειγμα. Ο Barks ξεκίνησε να γράφει ιστορίες κοντά στα 40 του, όταν είχε περάσει από ένα σωρό βιοποριστικές δουλειές, από κάου μπόυ έως αγρότης και από ξυλοκόπος έως υπάλληλος σε εκτυπωτικό γραφείο, ενώ είχε εργαστεί και ως animator στην Disney. Με τη βοήθεια των πληροφοριών του National Geographic κατάφερε να δημιουργήσει ξεχωριστές περιπέτειες ανάλογα με τα βιώματά του.

 

Πλέον κατά κύριο λόγο, η μεγαλύτερη παραγωγή ιστοριών γίνεται ως βιομηχανία από δημιουργούς μικρότερης ηλικίας οι οποίοι στίβουν το κεφάλι τους για νέες ιδέες αλλά και για να προλάβουν τα deadlines. Όχι πως παλιότερα δεν υπήρχαν κι αυτά, όμως τώρα είναι πολύ πιο έντονο. Επίσης το ότι δεν έχουν ζήσει αντίστοιχες καταστάσεις δεν σημαίνει πως δεν μπορούν να φτιάξουν καλές ιστορίες, απλά είναι πιο δύσκολο να δημιουργήσει κανείς περιστατικά από το μηδέν.

 

Οι ιστορίες ακολουθούν το περιβάλλον στο οποίο δημιουργούνται και το αποτυπώνουν σε αυτές μέχρι ενός σημείου. Οι νέες περιπέτειες του Φάντομ Ντακ μπορεί να χρονολογούνται πριν 15 χρόνια, όμως παραμένουν νέες σχετικά με το τι υπήρχε. Στα τέλη της δεκαετίας του '90 είχε αρχίσει να ακούγεται ο κυβερνοκόσμος που ονομάζεται internet, η εικονική πραγματικότητα, η έλευση του CD και το πέρασμα στις 3 διαστάσεις στα βιντεοπαιχνίδια μεταξύ άλλων. Το PKNA χαρακτηρίζεται από αυτό. Ίσως σε 50 χρόνια να το διαβάζουμε και να γελάμε, όμως προς το παρόν μέχρι σήμερα διαβάζεται πολύ άνετα.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 591
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6726
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

To τελευταίο τευχάκι είναι το καλύτερο ως τώρα με πολύ μεγάλο προβάδισμα! Μόνο το ''η ζωή ενός ήρωα'' παιζει να το συναγωνίζεται λίγο.

 

άσχετο: Έπεσε στα χέρια μου ένα τεύχος του ιταλικού paperinik cult (συγκεκριμένα το 51), το οποίο περιείχε μέσα μια pkna ιστορία (συγκεκριμένα την ιστορία toyland), στην οποία ο Φάντομ δείχνει να αντιλαμβάνεται (ξανά) για πρώτη φορά (;) πως η Λυλα είναι ανδροειδές, η οποία του διειγείται μια εντελώς διαφορετική ιστορία για την καταγωγή της από αυτή που διαβασαμε εμείς στα μέχρι τώρα τευχάκια της Ακτίνας.

Αν καποιος είναι τόσο φοβερός που ξερει τι γινεται, θα ήθελα να μάθω. (εκτός κι αν η απάντηση είναι κανενα φοβερό spoiler, οπότε άστο, johnnymz. :P )

 

υ.γ. παιζει να φταινε και τα poor ιταλικά μου βεβαια... :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8465
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4873 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Υπάρχουν 3 "σύγχρονες" σειρές με τον Φάντομ Ντακ: το PKNA, το PK2 και το Pikappa. Τα δύο πρώτα είναι "ενιαία" (αν και το θέμα της συνέχειας είναι λίγο περίεργο), ενώ το τελευταίο είναι reboot (διαφορετική ιστορία) με τους χαρακτήρες των προηγουμένων. Το Toyland είναι ένα από τα πρώτα τεύχη του Pikappa.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5028 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ομορφο το τελευταιο τευχος 

Αν και ο Φαντομ ηταν αφαντος.

με "αρωμα γυναικας".  :flower5: 

Συμπαθω την Λυλα οπως και την Ξαντουμ.

Επισης 

το " Ωρα για ξυλο" ειχε πολυ γελιο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Επίσης υπάρχουν scanlations της σειράς στα αγγλικά για όποιον είναι ανυπόμονος. Βρίσκονται με ένα ψάξιμο στο νετ στα γνωστά λημέρια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  9282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  150
  • Reputation:   998
  • Achievement Points:  150
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5484 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η σειρα ειναι πολυ καλη και την περιμενα και πολυ καιρο , χιλια μπραβο στην Νεα Ακτινα...

τωρα αυτα ειναι ολντ νιουζ για σας , οποτε θα περασω στο τελευταιο τευχος το οποιο ηταν εξαιρετικο και ισως και το καλυτερο της σειρας...ελπιζω να δημοσιευτει η σειρα φουλ και να μην κοπει(+τα σπιν οφφς)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41670
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5136 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Τεύχος 12. Το επόμενο στις 4/7.

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

΄Ιδωμεν. Εγώ αποφεύγω να προβληματίζομαι με τέτοιες λεπτομέρειες. "Αν είναι νά 'ρθει, θε να' ρθεί, αλλιώς θα προσπεράσει". Και, εν πάση περιπτώσει, όποτε κι αν έρθουν αυτές οι έξτρα ιστορίες με τον (αντιπαθέστατο) ΄Ανγκους Φάνγκους, είναι καλοδεχούμενες.

 

Και τώρα στο σημερινό τεύχος μας: Εμένα με ενθουσίασε. Το ρούφηξα μέσα σε μισή ώρα (15.30-16.00), λίγο πριν με πάρει η ωριαία σιέστα. Συναρπαστική πλοκή που σε κρατάει σε αγωνία, απροσδόκητα συμβάντα, νέα πρόσωπα και στοιχεία, θαυμάσιο σκίτσο τού Sciarrone. ΄Ο,τι χρειάζεται για να ανεβάσει τον αναγνώστη ή τουλάχιστον εκείνον που βλέπει θετικά τη συγκεκριμένη σειρά που, κατά την ταπεινή μου, γνώμη, μαζί με την Κοιλάδα τού Θανάτου τού Φλόυντ, είναι ό,τι καλύτερο μάς έδωσε η "Νέα Ακτίνα" τον τελευταίο καιρό. Μόνο που με δυσκόλεψε σε κάποια σημεία η αφομοίωση τών τεχνικών λεπτομερειών και των όρων που έχουν επινοήσει οι δημιουργοί τής σειράς. ΄Ισως να φταίει και η ταχύτητα με την οποία διαβάζω. ΄Οσο για το δισέλιδο με τίτλο "τεχνολογία Φάντομ", εκεί ήταν το Βατερλώ μου, καθώς τα βλέφαρά μου είχαν αρχίσει να βαραίνουν από τον επερχόμενο ύπνο. Ειδικά στη δεύτερη σελίδα διάβαζα κάθε φράση δυο και τρεις φορές.

 

Συμπέρασμα: Του δίνω με την καρδιά μου ένα 9/10, ρισκάροντας ίσως την πιθανότητα να μου αποδοθεί κάποιος συναισθηματισμός.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33964
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το διάβασα και εγώ το τεύχος. Πολύ καλό και χαίρομαι που τα καλύτερα έρχονται. Χαίρομαι που επέστρεψε ο

Nούμερο 2.

Είναι ο μόνος άξιος αντίπαλος για τον Φάντομ και τον Νούμερο Ένα. Τον Ανγκους όσο πάει τον συμπαθώ. Να ανησυχώ? :P ΚΟΡΙΤΣΑΡΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ????

Επεξεργασία από Μενίρ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διαβασα και εγω το τευχος σημερα (υστερα απο αρκετο καιρο) και μου αρεσε παρα πολυ!! Ελικρινα οσο προχωραει τοσ καλυτερο γινεται το Φαντομ αλλα και γενικα η πλοκη του!! Περιμενουμε ακομα καλυτερα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4003
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  58
  • Reputation:   265
  • Achievement Points:  58
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6005 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Λόγω υποχρεώσεων δεν μπορούσα να διαβάσω τα τεύχη για πολύ καιρό! Άρχισα πριν  2 μέρες και έφυγαν 5 τεύχη φτάνοντας στο 10ο σήμερα...Πραγματικά το σενάριο είναι τοσο καλό, και οι χαρακτήρες εξελίσσονται όσο πάει! Ανυπομονώ για τη συνέχεια !

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  25978
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  927
  • Reputation:   7609
  • Achievement Points:  927
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πρωινιάτικο και φρεσκότατο Φάντομ!! :D

Οταν έκλαψε η Σελήνη

 

τευχος #13

 

 

Τα εξώφυλλα μεταφέρθηκαν στην παρουσίαση.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Συμφωνώ μαζί σας αγαπητοί φίλοι για το απαράδεκτο τής απροειδοποίητης αύξησης -κατά 11%- της τιμής τού ΡΚΝΑ, με ταυτόχρονη ποιοτική υποβάθμιση τού χαρτιού.

 

΄Ομως, τι ιστορία ήταν αυτή :respect:!!! Τούτη η σειρά έχει κάνει έναν ορκισμένο ποντικό σαν εμένα λάτρη του πάπιου Φάντομ.

΄Ενα τεύχος συναρπαστικό, γεμάτο αγωνία, με μια καθηλωτική Ξαντούμ (χαρά ο καλός μου Μενίρ!!!!) σε σχέση, συνεργασία και "μονομαχία" αγάπης και μίσους με τον ήρωά μας, που τα δίνει κι αυτός όλα. Αλλεπάλληλες εναλλαγές καταστάσεων, που σε κρατούν σε συνεχή εγρήγορση. Δεν λέω περισσότερα για να μην χρειαστώ σπόιλερ.

Απολαύστε το με "πάντ' ανοιχτά, πάντ' άγρυπνα τα μάτια τής ψυχής" σας (Σολωμός) σαν σύνολο χωρίς να σταθείτε σε λεπτομέρειες. Το αξίζει. 9/10.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5028 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Εδω διαβασα οτι αυξηθηκε η τιμη του κατα 20 λεπτα αλλιως δεν θα το καταλαβαινα,τουλαχιστον αυτη τη φορα γιατι πηρα και αλλα περιοδικα,οταν πηρα το Φαντομ.

Πραγματικα πολυ γρηγορα το εκαναν.

Αυτο το τευχος ηταν super!! :spidey_yeah_that:

Καταρχην μου αρεσαν τα σχεδια και τα χρωματα! Η ιστορια κυλησε πολυ ομορφα,πραγματικα σε κραταει απο την αρχη ως το τελος,ειχε δραση,και φυσικα μια δυναμικη επανεμφανιση της Ξαντουμ-τα-παιρνω-ολα-σβαρνα!!! :giati:

Πολυ καλο τευχος!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33964
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Η φωνή μου ακούστηκε και η ΚΟΡΙΤΣΑΡΑ ΜΟΥ επέστρεψε. Εκεί που νόμιζα ότι δε μπορούσα να την λατρέψω περισσότερο... Να που όμως γίνεται!!! Χαλαρά ένα από τα καλύτερα τεύχη της σειράς. Με μπόλικη δράση και την σχέση μεταξύ Φάντομ και Ξαντούμ να φτάνει σε νέα επίπεδα. Οι σεναριογράφοι είχαν πολύ κέφι όταν την έφτιαχναν την σειρά!!! Αγοράστε το με κλειστά μάτια!!!

 

Η στρογγυλοποίηση της τιμής ήταν κάτι το αναμενόμενο για μένα. Η αρχή έγινε με τα Κλασσικά (2.40€ από 2€). Αν και εκέι τους δικαιολογώ, λίγο, γιατί μιλάμε για πολύ περισσότερες σελίδες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25978
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  927
  • Reputation:   7609
  • Achievement Points:  927
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Δε κατάλαβα την αυξηση της τιμής γτ πήρα και άλλα απο το περιπτέρι..:P ..ομως το τευχος αυτό ηταν πράγματι πολύ καλό!!! :blob3:

Να το πάρετε όσοι ακομη το σκεφτεστε!!! Είναι "δυνατό"!!

Γιαννούκο η καλή σου..απλά μοναδική αυτη τη φορά!! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Διάβασα σήμερα τα 2 πρόσφατα τεύχη (με Νούμερο 2 και Ξαντούμ) και εντάξει, όσο προχωράει η ιστορία κρατάει την ποιότητα της, εκμεταλλεύεται στο έπακρο τον κόσμο που έχει χτιστεί μέχρι τώρα και μας δίνει εξαιρετικές ιστορίες. 

 

Το σχέδιο του #12 πολύ καλό. Καθαρό, ωραία απεικόνιση της δράσης, πειστική η εξήγηση του comeback του Δύο. Το #13 είχε τους :awesome: διαλόγους μεταξύ Φάντομ και Ξαντούμ. Η σχέση τους είναι από τα καλύτερα στοιχεία της σειράς. 

 

Το σχέδιο στο #13 δεν μου άρεσε ιδιαίτερα. Ήθελα πιο δουλεμένο στήσιμο των καρέ και πιο καθαρό σχέδιο. Υπήρχαν καρέ που έπρεπε να τα ξαναδώ για να καταλάβω πλήρως τι συμβαίνει. 

 

Για το #11, για το οποίο δεν έχω γράψει τίποτα, έμεινα ικανοποιημένος, μ'άρεσε η χαλαρή σύνδεση των ιστοριών, περίμενα το τέλος του να έχει περισσότερη επίδραση στο #12. 

 

Αυτάαααα........

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3992
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5020 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Εχώ καιρό να αφήσω feedback για αυτή τη σειρά. :P Και ναι, όπως περίμενα από όταν ανακοινώθηκε στα ελληνικά η κυκλοφορία της σειράς του Φάντομ, τα σπάεi, αν και ακόμα πιστεύω είμαστε στις αρχές, έχει να γίνει χαμός. :D

Το 13 τεύχος μου άρεσε πολύ. Το στήσιμο των καρέ ήταν όπως έπρεπε, στο σχέδιο μας τα χάλασε λίγο βέβαια, και γενικά ήταν ένα τεύχος με πολλές συγκινήσεις και πολλά πράγματα που προχωράνε τον "μύθο" του Φάντομ. Όσο για το story...

 

Η Ξάντουμ ετοιμάζονταν να ξεκάνει τον Φάντομ, ενώ μαθαίνουμε πως ο Νούμερο Ένα κάνει γνωρημίες μέσω internet. xD 

Ο Ζάργκον φαίνεται πως επέζησε και έχω μια υποψία πως μπορεί να είναι αυτός η "Μεταλλαγμένη απειλή" του επόμενου τεύχους. Ίσως το χτύπημα της Ξάντουμ να προξένησε κάποιου είδους γεννητική μετάλλαξη. :P  

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εχώ καιρό να αφήσω feedback για αυτή τη σειρά. :P Και ναι, όπως περίμενα από όταν ανακοινώθηκε στα ελληνικά η κυκλοφορία της σειράς του Φάντομ, τα σπάεi, αν και ακόμα πιστεύω είμαστε στις αρχές, έχει να γίνει χαμός. :D

Το 13 τεύχος μου άρεσε πολύ. Το στήσιμο των καρέ ήταν όπως έπρεπε, στο σχέδιο μας τα χάλασε λίγο βέβαια, και γενικά ήταν ένα τεύχος με πολλές συγκινήσεις και πολλά πράγματα που προχωράνε τον "μύθο" του Φάντομ. Όσο για το story...

 

Η Ξάντουμ ετοιμάζονταν να ξεκάνει τον Φάντομ, ενώ μαθαίνουμε πως ο Νούμερο Ένα κάνει γνωρημίες μέσω internet. xD 

Ο Ζάργκον φαίνεται πως επέζησε και έχω μια υποψία πως μπορεί να είναι αυτός η "Μεταλλαγμένη απειλή" του επόμενου τεύχους. Ίσως το χτύπημα της Ξάντουμ να προξένησε κάποιου είδους γεννητική μετάλλαξη. :P  

 

Και συμφωνω μαζι σου christaras! Το τευχος ηταν πολυ καλο! Οσο για το επομενο συμφωνω οτι ο Ζαργκον θα ειναι η μεταλλαγμενη απειλη! Γενικα το Φαντομ συνεχιζει δυναμικα!! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Κυκλοφόρησε σήμερα φρέσκο - φρέσκο και σπαρταριστό (ή λαχταριστό, ό,τι προτιμάτε) το νέο Φάντομ υπ' αριθ. 14. Μιας και έχω καιρό να βάλω σκανς εξωφύλλων και έχω αυτή την δυνατότητα σήμερα, ας το τολμήσω, να δω τί θυμάμαι... μουμπλε, μουμπλε τι διαστάσεις λέει ότι θέλει; Χρώματα; Ποιο κουμπί πατάω; Α! Ναι πρέπει να βάλω και το περιοδικό στο γυαλί (όχι αυτό της μπαλκονόπορτας, αυτό του σκάνερ). Ωραία, για να δω πώς τα πήγα;

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

 

Ι-PKNA-10 (11392) - Μεταλλαγμένη Απειλή

 

Μην ξεχνάτε, το επόμενο εκτάκτως κυκλοφορεί μετά από τρεις μόλις εβδομάδες την Πέμπτη στις 22 Αυγούστου, υπό τον τίτλο Ορκ ο Κυνηγός. Καλό μήνα και να είστε όλοι καλά, επίσης όπου και να είστε αν θέλετε κάντε και μία βουτιά για μένα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8465
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4873 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Απλώς να παρατηρήσω ότι οι σελίδες της έκδοσης μειώθηκαν από 76 σε 68 σε αυτό το τεύχος.

 

Κι αν η αλλαγή είναι μόνιμη, μάλλον δεν θα δούμε τις - 10σέλιδες αρχικά, 8σέλιδες στην συνέχεια - επιπλέον ιστορίες της ιταλικής έκδοσης για τις οποίες έχουμε αναφερθεί εδώ κι εδώ.

 

Καταραμένη κρίση.

Επεξεργασία από Comics Fan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Διάβασα κι εγώ το τελευταίο Φάντομ και μπορώ να πω ότι η ιστορία μου άρεσε πολύ...!

Είχε νομίζω την περισσότερη δράση μέχρι στιγμής με σκηνές που σε καθηλώνουν και πραγματικά νομίζεις ότι διαβάζεις υπερηρωικό...! :yes:

Το μόνο μειονέκτημα (το οποίο τείνει να γίνει μόνιμο σε αυτή την σειρά) είναι το σχέδιο...!

Με κούρασε πολύ το σχέδιο και σε αυτό το τεύχος...!Μάλιστα σε κάποια σημεία δεν καταλάβαινα την έβλεπα (σαν να βλέπεις Πικάσσο ένα πράγμα :P)...!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Εμένα το ξεκίνημα μού φάνηκε κάπως υποτονικό όμως στη συνέχεια, από τη στιγμή που άρχισε η σύγκρουση τού Φάντομ με τον τρομερό εχθρό, η ιστορία απογειώθηκε και η αδρεναλίνη χτύπησε κόκκινο. 

Το σχέδιο σε ορισμένα σημεία πραγματικά φέρνει ζαλάδα, αλλά τι σου φταίει ο Πικάσο, φίλε Γιάννη;

Αν μπορούσα, θα έμπαινα στην ιστορία για να δώσω δυο γερά χαστούκια στον αντιπαθέστατο ΄Ανγκους.

Παραβλέπω μείωση σελίδων και αύξηση τιμής, αλλά γιατί να μεταδοθεί κι εδώ από το Κόμικς το μικρόβιο τού σκισίματος τού μεσαίου σαλονιού στο σημείο που μπαίνει ο συρραπτήρας;

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33964
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πάρα πολύ καλό τεύχος. Από τα καλύτερα της σειράς. Αρχίζει όντως λίγο υποτονικά αλλά όσο προχωράει δίνει ρέστα!!!Πολύ καλή η μάχη του Ντόναλντ με το Κτήνος. Προσωπικά μου αρέσει αυτή η αλλαγή. Ξεφεύγει από τα τετριμμένα. Μιλάω για τα ασύμμετρα καρέ και τα έντονα χρώματα. Στην αρχή της σειράς και εμένα με δυσκόλεψαν... Αλλά μια συνήθεια είναι όλα!!!

 

Στο πρακτικό κομμάτι τώρα. 12 τεύχη με 1.80€ και 76 σελίδες. 1 τεύχος με 2€ και 76 σελίδες. 1 τεύχος με 2€ και 68 σελίδες. Νομίζω έτσι θα συνεχίσει από εδώ και πέρα. Αν το σκεφτείτε όμως σε κανένα τεύχος η βασική ιστορία δεν έπιανε όλο το τεύχος. Κάποιες σελίδες ήταν αφιερώματα στους ήρωες και στον εξοπλισμό των Εβρονιανών. Χώρια οι διαφημίσεις.

 

Για τις έξτρα οκτασέλιδες ιστορίες που αναφέρουν οι πιο έμπειροι συνκομιξόφιλοι άνωθεν. Δε θα μου φανεί περίεργο αν δε τις δούμε πότε. Σκεφτείτε μόνο πόσο πολύ άργησε να έρθει η βασική σειρά στην Ελλάδα!!! Όπως επίσης και κάποιές ιστορίες Μίκυ Μυστήριο και ένα ,ή δύο?, κεφάλαι από την ιστορία της τέχνης... Μακάρι το μέλλον να με διαψεύσει...   

Επεξεργασία από Μενίρ Πουαρώ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3992
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5020 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Το τεύχος 14 απλά έσπειρε! :D Τέλεια πλοκή, μαμάτη σύγκρουση και απρόσμενο τέλος! :D Ανυπομονώ για το επόμενο τεύχος (που βγαίνει νωρίς νωρίς)!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θα και λοιπον την γνωμη για το τευχος! Με λιγα λογια οπως ειπε και ο φιλος Christaras το τευχος τα σπαει! Τελειο σε ολα του!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

-> #14

 

πολυ καλο τευχακι! Να στε καλα παιδα που το προτεινατε. :cheers4:

(Ηταν το πρωτο που διαβασα απο αυτη τη σειρα :up: )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41670
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5136 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Εξώφυλλο και οπισθόφυλλο του τεύχους 15. Το επόμενο στις 3/10.

 

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6726
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Πω πω. Το νεο τευχος δε διαβαζεται.

Οχι, δεν καταλαβες, είναι για πέταμα εντελώς. Για το σχέδιο και μόνο.

 

Ειδικά μετά το εξαιρετικό προηγουμενο τευχος τουτο δω ειναι ντροπη.

 

 

 

εδιτ: διαβασα λιγο ακομη, η συνεχεια ειναι σαφως βελτιωμενη, η ιστορια ειναι πολυ καλη και το σκιτσο βελτιωνεται ανεπαισθητα. δεν εχω χρονο να το τελειωσω τωρα, αλλα ηθελα να μην αφησω την εντελως κακη εντυπωση.

Επεξεργασία από Duck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Δεν θα έλεγα ότι δεν διαβάζεται το τελευταίο τεύχος...!

Σίγουρα δεν είναι τόσο καλό όσο το προηγούμενο αλλά κι αυτό έχει μία πολύ ωραία ιστορία σαν υπόθεση με δράση...!

Το σχέδιο είναι λίγο πιο βελτιωμένο αλλά τα ακαθόριστα καρέ με κούρασαν (και πάλι) αρκετά...!

Σε γενικές γραμμές ήταν ένα ωραίο τεύχος...!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.