Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΦΑΝΤΟΜ: ΟΙ ΝΕΕΣ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΤΟΥ ΦΑΝΤΟΜ ΝΤΑΚ


Comics Fan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12516
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5512 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Btw,

 

Αφού παρέθεσα την καταχώρηση σου, λογικά θα το πρόσεξα, έτσι δεν είναι; :P

Το θέμα είναι ότι δε νομίζω πως ταιριάζει σαν τίτλος του θέματος ένα σκέτο "ΦΑΝΤΟΜ", γι' αυτό δεν το αλλάζω και αφήνω την επιλογή στη Διοικητική Ομάδα... :)

 

Απ' τη στιγμή που σαν τίτλος μπαίνει το όνομα του περιοδικού και ξέρεις ότι το όνομα του περιοδικού είναι "ΦΑΝΤΟΜ", δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό σου. Όπως και να 'χει πάντως, όταν το δει αυτό κάποιος απ' την Δ.Ο. ας το αλλάξει... :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 591
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104468
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6036 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Άλλαξα τώρα τον τίτλο από "ΟΙ ΝΕΕΣ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΤΟΥ ΦΑΝΤΟΜ ΝΤΑΚ" σε "ΝΕΕΣ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΤΟΥ ΦΑΝΤΟΜ ΝΤΑΚ (ΟΙ)". Αν κάποιος από τη Δ.Ο. θεωρεί πως σωστότερος τίτλος είναι "ΦΑΝΤΟΜ", ας το αλλάξει

 

Παρεμπιπτόντως, το περιοδικό λέγεται "ΦΑΝΤΟΜ". Το "ΟΙ ΝΕΕΣ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΤΟΥ ΦΑΝΤΟΜ ΝΤΑΚ" είναι υπότιτλος. Μπορείτε να το επαληθεύσετε και στο εσώφυλλο του τεύχους που λέει τα στοιχεία του περιοδικού.

 

Μετά από σκέψη, ο τίτλος της παρουσίασης άλλαξε σε "Φάντομ - Οι νέες περιπέτειες του Φάντομ Ντακ".

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Πόσο σου πήρε να το σκεφτείς; 15 δεύτερα; 20; 30; Ένα λεπτό; :wow:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12159
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5310 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Το σχέδιο είναι στυλ Λαβοραντόρι, Μασταντουόνο και δε συμμαζεύεται και ακόμα πιο φευγάτο.

Δεν είναι απλώς στυλ Λαβοραντόρι.Είναι όντως του Λαβοραντόρι. :yes:

Επεξεργασία από Quackmore
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4574 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

TA ΗΡΩΙΚΑ ΠΟΥΠΟΥΛΑ ΜΟΥ!

-ΝΤΟΝΑΛΝΤ ΝΤΑΚ. 1920-2012

 

 

 

Πρώτη φορά πήρα Ντίσνευ μετά απο 5 χρόνια.

 

Φόρεσα μαύρα γυαλιά, καμπαρντίνα και φεντόρα με το γείσο μέχρι κάτω κι ας είχε 40 βαθμούς απο έξω. Πήγα στο παλιό περίπτερο, και έλεγξα το ράφι με τις εκδόσεις του Τερζόπουλου. Με περιέργεια συμπέρανα οτι ήταν πιο πολλές απο οτι πρίν απο 4 χρόνια, αλλά υπήρχαν μόνο 1-2 αντίτυπα της κάθε μιας. Βρήκα το Φάντομ καταχωνιασμένο πίσω απο κάτι Μίκυ Μάους και μπροστά απο ένα Αλμανάκο.

 

Έψαξα για το δίευρω στο τζήν. Τίποτε και στις δύο τις τσέπες. Τελικά αφού τις ψηλάφησα για άλλα 20'' συμπέρανα οτι είχε κολλήσει κάπως περίεργα σε μια πτυχή της δεξιάς τσέπης του παντελονιού, οπότε και προσπάθησα να το απεγκλωβίσω επί δύο ολόκληρα λεπτά, βρίζοντας θεούς και δαίμονες στα Ισπανικά, Γερμανικά και τέλος Ελληνικά, με Ποντιακή, Κυπριακή και Θεσσαλονικώτικη προφορά την κάθε φορά, υπό το εξεταστικό βλέμμα του παππού που διάβαζε εφημερίδα δίπλα στα παγωτά.

 

Άφησα το τεύχος και το δίευρω στο άνοιγμα του περιπτέρου, οπού η 35αρα που μιλούσε στο τηλέφωνα μου άφησε 20 σέντσια ρέστα ανέκφραστα. Με βεβαρυμένη την υπόληψη μου που φούσκοσα το δημόσιο χρέος με το ΦΠΑ που εφαρμόζεται στο 1 ευρώπουλο και στα 80 σέντσια, επειδή δεν απαίτησα απόδειξη, γρύλισα εσωτερικώς, και έφυγα, γιατί δεν ήθελα να ξεκινήσω σκηνή την ίδια στιγμή που αγόραζα Ντίσνευ μπροστά σε μάρτυρες.

 

Έπειτα, πέταξα την καμπαρντίνα, και άρχισα να ουρλιάζω 'ΑΓΙΟΥΤΟΟΟΟΟΟΟ!" τρέχοντας σαν δαιμονισμένος στους γύρω δρόμους.

Αφού με συμμάζεψε μια περιοδεία των ανδρών της ΔΙΑΣ κάθισα και διάβασα το τεύχος.

 

Εύκολα καταπόσιμη ιστορία με λίγες συγκινήσεις (βέβαια την είχα διαβάσει σε σκανλέησιον αρα αυτό είναι κάπως αναμενόμενο), αλλά οπλισμένη με σεναριακό κέβλαρ. Δεν έχει καμιά απολύτως 'τρύπα'. Με εξαίρεση πιθανώς οτι οι τεχνικοί του Σκρούτζ έβγαλαν πόρισμα οτι το Μέγαρο Δάρβιν ήταν ασφαλές, χωρίς να ξέρουν πως δουλεύουν τα συμπράγκαλα και τα μαραφέτια του πύργου. Ο τρόπος που επιλέγουν την αποκάλυψη οτι υπάρχει 151ος όροφος και η δικαιολογία οτι δεν υπάρχει αρκετός χώρος στην φυλακή της Λιμνούπολης ήταν άσχημα πλότ ποιντς, απαραίτητα σε κάποιο βαθμό ίσως.

 

Επίσης, νομίζω οτι ο σχεδιαστής έκανε μια μικρή γκάφα όταν σχεδίασε εναν διαστημικό σταθμό πολύ μακριά απ'τη Γή, ενώ το σενάριο λέει οτι βρίσκεται σε τροχιά. Αυτό μάλλον είναι καλό πράγμα βέβαια, γιατί το να βρίσκεται σε τροχιά και να μην το ανιχνεύει κανείς προκαλέι περεταίρω περιπλοκές.

 

Τέλος, ο τρόπος που καταλαβαίνουμε την γλώσσα των κατοίκων του Έβρου και το πώς καταλαβαίνουν αυτοί τη δική μας δεν εξηγείται, αλλά και δεν χρειάζεται. Οι αυτόματοι μεταφραστές υπάρχουν σχεδόν σε κάθε ιστορία επιστημονικής φαντασίας. Αν και δεν με εντυπωσίασε, η ιστορία είναι όπως είπα, και δεν περίμενα, αρκετά γερά δεμμένη.

 

Ο διάλογος είναι γενικά αρκετά αδύναμος, μέχρι τις πολύ τελευταίες σελίδες, οπότε τα σπάει. Μου άρεσε πολύ η ανατροπή στο τέλος. Ο My Number One της Παπαρίζου και ο Φάντομ δεν είναι φοβερή ομάδα. Μού άρεσε η ατάκα στο τέλος για το φιλί στο μέτωπο αλλά κατα τα άλλα, για την ώρα είναι πολύ ανιαρό ντούο.

 

Ο ψυχάκιας μεταφραστής που ονόμασε τον τρελό πληροφοριακοεπιστημονάκο με βάση τον πατέρα της θεωρίας της εξέλιξης που κυρίως ασχολούταν με λαχανικά και δεν έπιασε ποτέ υπολογιστή στη ζωή του (εκτός αν θέλει να κάνει μια αναλογία για την εξέλιξη της τεχνικής νοημοσύνης) είναι κατά τα άλλα ΟΚ :best: . Μου άρεσαν οι λίγο πιο εξεζητημένες λέξεις που πετά ο Εβρονιανός. Του προσδίδουν κύρος.

 

Το σχέδιο είναι πολύ φορτωμένο και γενικά δεν μου αρέσει καθόλου, αν και δεν χαλά την όλη εμπειρία. Εκτός απ'τις πρώτες 2 σελίδες. Τις έχει @#$%.

 

Ο χρωματισμός πάρα πολύ ωραίος.

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3994
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5041 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ποτέ δεν πας σε μια τέτοια σημαντική επιχείρηση χωρίς όπλα και λευτά ρε man, βασικός κανόνας. :nek:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4613 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Με βεβαρυμένη την υπόληψη μου που φούσκοσα το δημόσιο χρέος με το ΦΠΑ που εφαρμόζεται στο 1 ευρώπουλο και στα 80 σέντσια, επειδή δεν απαίτησα απόδειξη, γρύλισα εσωτερικώς, και έφυγα, γιατί δεν ήθελα να ξεκινήσω σκηνή την ίδια στιγμή που αγόραζα Ντίσνευ μπροστά σε μάρτυρες.

 

 

Δεν φούσκωσες το δημόσιο χρέος (δηλαδή το χρέος σου / μας) διότι τα κόμικς έχουν, όπως και όλος ο τύπος, 0% ΦΠΑ. Παρόλα αυτά, σωστό το γρύλισμα, διότι πρέπει να παίρνουμε οπωσδήποτε απόδειξη ( :blob3: ) (ακόμα και για ένα Μίκυ Μάους) για 2 λόγους. 1) Διότι τις χρειαζόμαστε στην φορολογική μας δήλωση (όσοι δεν κάνουν φορολογική δήλωση, ας δίνουν την απόδειξη στον μπαμπά) και 2) για να φαίνεται στην εφορία ο τζίρος του βιβλιοπωλειου , περιπτερου κτλ... (καλά λαμόγια ειναι κι αυτοί... :spidey_yeah_that: )

Επεξεργασία από komicbest
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4574 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν φούσκωσες το δημόσιο χρέος (δηλαδή το χρέος σου / μας) διότι τα κόμικς έχουν, όπως και όλος ο τύπος, 0% ΦΠΑ. Παρόλα αυτά, σωστό το γρύλισμα, διότι πρέπει να παίρνουμε οπωσδήποτε απόδειξη ( :blob3: ) (ακόμα και για ένα Μίκυ Μάους) για 2 λόγους. 1) Διότι τις χρειαζόμαστε στην φορολογική μας δήλωση (όσοι δεν κάνουν φορολογική δήλωση, ας δίνουν την απόδειξη στον μπαμπά) και 2) για να φαίνεται στην εφορία ο τζίρος του βιβλιοπωλειου , περιπτερου κτλ... (καλά λαμόγια ειναι κι αυτοί... :spidey_yeah_that: )

Οι κύριοι στο περίπτερο εκείνο είναι γνωστά λαμόγια. Αν δεν ήταν οι μόνοι κοντινοί και δεν τύχαινε να έχω ενα διευρώ στη τσέπη (το οποίο έπαθα τα πάνδεινα για να το ξεκολλήσω απ'τη τσέπη, αυτό το μέρος του πόστ βασίζεται σε αληθινή ιστορία) σιγά μην καθόμουν να τους κοιτάξω. :lol:

 

Eπίσης, τι τρελό μέγεθος γραμματοσειράς έχουν βάλει μέσα στην ιστορία; 0.00005; Ψείρες είναι,χαχα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4574 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το Κόμιξ είναι όμως ίσως η πιο σημαντική κυκλοφορία της εκδοτικής από τα μηνιαία. Φυσικά και θα πρέπει να το έχει σε μια καλύτερη έκδοση. :thinking:

Tσούκου. Αδιαμφισβήτητα το Μίκυ Μάους είναι η πιο σημαντική, δημοφιλής και ιστορική έκδοση της Νέας Ακτίνας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22310
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  318
  • Reputation:   1654
  • Achievement Points:  318
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4613 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το Κόμιξ είναι όμως ίσως η πιο σημαντική κυκλοφορία της εκδοτικής από τα μηνιαία. Φυσικά και θα πρέπει να το έχει σε μια καλύτερη έκδοση.

Tσούκου. Αδιαμφισβήτητα το Μίκυ Μάους είναι η πιο σημαντική, δημοφιλής και ιστορική έκδοση της Νέας Ακτίνας.

 

Και οι δυο εχετε δικηο!!

Το Μικυ Μαους και ιστορικα και σε πωλησεις ηταν και ειναι η πιο δημοφιλης εκδοση τους! Αλλα την βοηθαει η τιμη, το σχημα, η συχνοτητα κυκλοφοριας και το οτι εχει πολυσελιδες ιστοριες.

Απο την αλλη ομως, το Κομιξ θεωρειται απο αυτους η πιο σημαντικη εκδοση, "απο τα μηνιαια" οπως τονισε και φυσικα πρεπει να τυχει μιας που καλυτερης αντιμετωπισης, σε σχεση κυριως τα σχολια ολων οσων την αγοραζουν ακομα ή θα ηθελαν να ξαναρχισουν να την αγοραζουν!

 

Οπως μαθαμε πριν αρκετο καιρο, υπαρχουν δυο κλαδοι στην ακτινα, στον ενα ειναι μονο οι παλιες συλλογες (Μικυ Μαους, Μεγαλο Μικυ, Κλασικα) συν το Κομιξ και στον αλλο ολα τα υπολοιπα. Οι τομοι εχουν αλλο τροπο διαχειρισης.

Δεν υπαρχει λογος λοιπον να "τσακωθουμε" για το πιο ειναι σημαντικοτερο! Ολα ειναι σημαντικα και ολα "σκουπιδια" αν θεωρουμε εμεις οτι εχουν ή δεν θεση στη δικη μας βιβλιοθηκη! Γι' αυτους ομως, εχω καταλαβει οτι ναι μεν δινουν την μεγαλυτερη σημασια στοι Μικυ Μαους, αλλα το Κομιξ θεωρουν ως την ναυαρχιδα τους.

 

Ψιλοασχετα ολα αυτα με το θεμα του Φαντομ! Αλλα αυτο που απορω ειναι πως αποφασισαν τωρα να αρχισουν αυτη τη συλλογη και να καταχωνιασουν το αλμανακο στο κατακαλοκαιρο? Ισως να το εχουν για παυση οπως καποιες αλλες.

Το θεμα ομως ειναι απλο! Οσο αγνοεις τα σχολια και τα παραπονα του αγοραστη τοσο θα χανεις! Οσο ομως τα λαμβανεις πληρως υποψιν σου (οχι με 1-2 τευχη αλλα ισως και για μια ολοκληρη σεζον) τοσο πιο ευκολα θα μετρησεις ποσο θα οφεληθεις απο ολο αυτο! Ειναι ενα ρισκο που ειναι αναγκαιο!

 

Καλα διαβασματα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4574 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δε διαφωνώ οτι το ΚΟΜΙΞ πρέπει να έχει ιδιαίτερη μεταχείριση. Απλά δε θεωρώ οτι μπορεί να αμφισβητηθεί οτι στα μάτια του εκδότη το ΜΜ είναι το πιο σημαντικό.

 

Και να σταματήσει ξαφνικά το ΚΟΜΙΞ δεν θα έρθει και το τέλος του κόσμου. Αν σταματήσει το ΜΜ θα είναι απ'τα πρώτα θέματα στις ειδήσεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28721
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6437 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Υποθέτω όλου του κόσμου μιας και είναι από τις μακροβιέστερες σειρές κόμικ στον πλανήτη. Θα ήταν πολύ κρίμα πάντως να συμβεί κάτι τέτοιο και είναι από τις φορές που λες αξίζει να βοηθήσει ο κόσμος όπως μπορεί, ακόμη και με έκτακτες εισφορές μέσω ΔΕΗ ή εφορίας να κρατηθεί ζωντανή μία τέτοια έκδοση. Σώστε το ΜΜ και όχι την χώρα βρεεεεε!!! Ωπα, υποθετικά μιλάμε έτσι; Χθες έκανα την δήλωση και παρότι ήξερα τί ακριβώς να περιμένω, με το που έγινε επίσημο πλέον με έπιασε εγκεφαλικό, ενώ η γυναίκα μου πλέον έχει πολλά νεύρα και δεν μου μιλάει πια (από τα ελάχιστα καλά της όλης υπόθεσης). Άσχετα όλα αυτά με το Φάντομ, αλλά σιγά που θα ήταν και για πολύ ώρα σχετική η συζήτηση με το αρχικό θέμα. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4613 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Γι' αυτους ομως, εχω καταλαβει οτι ναι μεν δινουν την μεγαλυτερη σημασια στοι Μικυ Μαους, αλλα το Κομιξ θεωρουν ως την ναυαρχιδα τους.

 

Μπαρδόν; Το κομιξ δεν το έχουν ούτε για ψαροκάικο. Ναυαρχίδα είναι το Μίκυ Μάους και έπονται τα σκληρόδετα. Μετά ακολουθούν τα τευχίδια προς πέταμα / κλείσιμο τύπου κόμιξ κτλ :P:spidey_yeah_that:

 

Υγ :Η ποιότητα του κομιξ έχει πέσει.

Επεξεργασία από komicbest
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22310
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  318
  • Reputation:   1654
  • Achievement Points:  318
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4613 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μπαρδόν; Το κομιξ δεν το έχουν ούτε για ψαροκάικο. Ναυαρχίδα είναι το Μίκυ Μάους και έπονται τα σκληρόδετα. Μετά ακολουθούν τα τευχίδια προς πέταμα / κλείσιμο τύπου κόμιξ κτλ.

Υγ :Η ποιότητα του κομιξ έχει πέσει.

 

Μην αρχισουμε παλι τα ιδια για το κομιξ! 31 χρονων γραφεις οτι εισαι, μην γραφεις ο,τι ναναι νομιζοντας οτι ολα ειναι αστεια.

Επαναλαμβανω οτι αναφερθηκα στο πως αντιμετωπιζουν αυτοι, οι εκδοτες, τις εκδοσεις τους, οχι εμεις οι αναγνωστες!

Αφου λοιπον αυτοι θεωρουν καποια σειρα ως ναυαρχιδα σε εμας δεν μας πεφτει λογος! Το τι θεωρεις εσυ και ο καθενας μας ειναι κατι εντελως υποκειμενικο. Αυτο που λαμβανει σοβαρα καθε επιχειρηση ειναι η κοινη γνωμη των αγοραστων της.

Και για να μην εχεις στο μυαλο σου κατι ουτοπικο, μπορεις να κατεβεις Αθηνα και να περασεις απο τα γραφεια τους (ειναι κοντα στο ΟΑΚΑ) π.χ. για να αγορασεις καποια Μικυ Μαους (αμα θες ρωτα τους τι εχουν για ψαροκαικα και τι οχι!). Οσοι εχουμε παει καποτε απο εκει ξερουμε πως ειναι οι χωροι. Θα βοηθησει πολυ να δειτε την δικη τους πραγματικοτητα!

 

Αφου λετε για πγιοτητες..., τοτε αφου ο Φαντομ Ντακ καταντησε να εχει τετοια σχεδια, τοτε κι η πγιοτητα του Φαντομ Ντακ εχει πεσει!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4613 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εσύ που είσαι 41 χρονών, πότε θα καταλάβεις ότι το πρώην «συλλεκτικό» κόμιξ έχει γίνει περιοδικάκι προς αποφυγή; :popcorn2:

 

Η νέα ακτίνα θεωρεί φυσικά το Μίκυ Μάους ως ναυαρχίδα της. Τι να κάνουμε τώρα; Τα αυτονόητα θα αμφισβητούμε; :popcorn2:

Έχει πολύ μεγαλύτερο brand name, έσοδα, ιστορικότητα,τιράζ και σημασία απ το κόμιξ. Δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης μεταξύ τους. Τα μεγέθη είναι δυσανάλογα σε όλους τους τομείς.

Επεξεργασία από komicbest
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Εγώ αγοράζω κάθε εβδομάδα το Μίκυ Μάους και το απολαμβάνω κάθε εβδομάδα, αλλά μου φαίνεται ότι το Κόμιξ είναι υποτίθεται το πιο "μεγάλο" περιοδικό της Ακτίνας (τουλάχιστον μέχρι πρόσφατα), γιατί και το προωθούν ως συλλεκτικό και βάζουν ιστορίες του Μπαρκς, που υποτίθεται είναι ο σπουδαιότερος σχεδιαστής Ντίσνευ κόμικς. :beer: Τελευταία όμως, φαίνεται τα πράγματα να αλλάζουν με το ΜΜ να αποκτάει μεγαλύτερη δημοσιότητα. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5751
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4741 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

λοιπον...

 

εγω, επαιρνα το κομιξ για πολλα χρονια ...Ωστοσο, πλεον και η ποιοτητα των ιστοριων εχει πεσει αλλα και η υπαρξη μπολικων αναδημοσιευσεων σε συνδιασμο με την τιμη παντα σε σχεση με τον αριθμο των σελιδων (αλλα κυριως ο συνδιασμος τιμης-σελιδων στα διπλα τευχη) με οδηγησαν πριν απο περιπου 8-10 τευχη να σταματησω και να μην ξανασχοληθω με τον τιτλο...και τελικα πιο ησυχος είμαι...φυσικα ηταν πολυ δυσκολη αποφαση για εναν συλλεκτη ετων αλλα ηρθε πιο ευκολα αφου συνδιαστηκε πανω κατω με το σταματημα της αγορας και του Μεγαλου Μικυ...

 

Εγω συμπερασματικα το θεωρω πλεον πολυ πεσμενο...Υπαρχουν αλλα περιοδικα της Ακτινας που αξιζουν πολυ περισσοτερο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3994
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5041 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Υγ :Η ποιότητα του κομιξ έχει πέσει.

 

Το έχεις και σε αφίσα στο δωμάτιο σου να φανταστώ ε;

Όχι δεν έχει πέσει η πγοίτητα του ΚΟΜΙΞ, έχει κάνει κανονική ελεύθερη πτώση. Αν όσες φορές έχει γραφτεί αυτό το πράγμα παίρναμε και από 1 ευρώ θα είμασταν πλουσιότεροι από τον Σκρουτζ. :P

Το "Η ποιότητα του Κομιξ έχει πέσει" και όλα τα σχετικά μου ακούγονται σαν το κλασικό παιδιαρίστικο αστειάκι: η τάδε φίλησε τον τάδε!!! Ωωωω!!! Νια νια νια!!!

Ντάξ τι να πω... ορισμένοι φέρεστε λες και είστε ξέρω από άλλον εκδοτικό οικό και προσπαθείτε να κάνετε δυσφήμηση. ΌΧΙ ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΤΗΝ ΝΕΑ ΑΚΤΙΝΑ, αλλά είναι βαρετό να διαβάζεις τα ίδια και τα ίδια. :P Άμα κάναμε όλοι το ίδιο ο καθένας για ότι δεν του αρέσει θα γίνονταν ένα μπάχαλο. Άι μην αρχίσω τώρα και λέω για τους σαπιοκοιλιάδες τους σούπερ ήρωες τύπου Σουπερμαν και Κάπτεν ΒλακΑκαμέρικα ή τα φοβερά manga Naruto και Bleach. XD

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25491
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  9
  • Reputation:   65
  • Achievement Points:  9
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4300 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Καθώς αυτο το θρεντ είναι για το "Φάντομ" και όχι για το εάν το Μίκυ Μάους ή το Κόμιξ είναι η ναυαρχίδα της Ν.Α., θα πω δυο λόγια για την έκδοση (την οποία αγόρασα σήμερα).

Λοιπόν η αλήθεια είναι ότι σε γενικές γραμμές μου άρεσε πολύ περισσότερο απ' όσο περίμενα. Όμως αυτό το φουτουριστικο-μοντερνο-δεν-ξερω-κι-εγω-τι σχέδικο (και ειδικά η αρχιτεκτονική των κτιρίων) μου κουράζει το μάτι. Είναι από τους λόγους που μου τη ψιλοδίνουν οι περισσότεροι ιταλοί σχεδιαστές. Αλλά μου προκάλεσε καλή εντύπωση το στήσιμο της ιστορίας καθώς και το γεγονός ότι δεν έχει διαφημίσεις (ειλικρινά δεν τις αντέχω τις διαφημίσεις ΕΙΔΙΚΑ στο Κόμιξ επειδή ένα "συλλεκτικό " περιοδικό ΔΕΝ επιτρέπεται να διαφημίζει γαριδάκια η βιντεοπαιχνίδια στο οπισθόφυλλο του). :moutra:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3994
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5041 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Καθώς αυτο το θρεντ είναι για το "Φάντομ" και όχι για το εάν το Μίκυ Μάους ή το Κόμιξ είναι η ναυαρχίδα της Ν.Α., θα πω δυο λόγια για την έκδοση (την οποία αγόρασα σήμερα).

Λοιπόν η αλήθεια είναι ότι σε γενικές γραμμές μου άρεσε πολύ περισσότερο απ' όσο περίμενα. Όμως αυτό το φουτουριστικο-μοντερνο-δεν-ξερω-κι-εγω-τι σχέδικο (και ειδικά η αρχιτεκτονική των κτιρίων) μου κουράζει το μάτι. Είναι από τους λόγους που μου τη ψιλοδίνουν οι περισσότεροι ιταλοί σχεδιαστές. Αλλά μου προκάλεσε καλή εντύπωση το στήσιμο της ιστορίας καθώς και το γεγονός ότι δεν έχει διαφημίσεις (ειλικρινά δεν τις αντέχω τις διαφημίσεις ΕΙΔΙΚΑ στο Κόμιξ επειδή ένα "συλλεκτικό " περιοδικό ΔΕΝ επιτρέπεται να διαφημίζει γαριδάκια η βιντεοπαιχνίδια στο οπισθόφυλλο του). :moutra:

 

Συλλεκτικό σκουπίδι, για να προλάβω μερικούς. :P Ανέκαθεν έβαζε διαφημίσεις σε όλες τις εκδόσεις του ο Τερζό. Σε αυτή δεν έβαλε προφανώς γιατί δεν χωρούσαν οι σελίδες. Και μένα μου άρεσε αυτό αλλά ούτε με πειράζουν γιατί ξέρω πως από εκεί είναι βασική πηγή εισόδων τους.

So, όντως ήταν φορτωμένο το σχέδιο αλλά εμένα δεν με χάλασε τόσο. Καλά πάντως το Ιταλικό σχέδιο κάνει μπαμ από χιλιόμετρα πλέον. Να σου πω την αλήθεια και εμένα μου την ψιλοδίνουν οι Ιταλοί σχεδιαστές σε ορισμένα πράγματα. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4670 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πάλι αλλάζετε θέμα!

:ego: Αμάν εσείς οι Ντισνευκοί πια!Το σκίσατε το θέμα! :moutra2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25491
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  9
  • Reputation:   65
  • Achievement Points:  9
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4300 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Ανέκαθεν έβαζε διαφημίσεις σε όλες τις εκδόσεις του ο Τερζό.

Αυτό το ξέρω... Και δε λέω ότι με ενοχλεί γενικά και σε όλες του τις εκδόσεις. Αλλά είναι εκνευριστικό να βλέπεις διαφημίσεις γαριδακίων στο Κόμιξ 200κάτι όσο και να βλέπεις διαφήμιση Playmobil στο οπισθόφυλλο του τεύχους #25 από το 1990 που φιλοξενεί την πρώτη παπιοιστορία του Μπαρκς...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4613 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=42172Η ποιότητα του Φάντομ θα ανέβει στα επόμενα τεύχη. (Δηλαδή δεν είναι σαν το κόμιξ) one_piece07.gif
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20419
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5049 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Χτες αγορασα και διαβασα το περιοδικο...

Ναι....Χμμ.....(γκουχ-γκουχ) :xm: .Νομιζω οτι δεν μου εκανε ουτε ζεστη ουτε κρυο (αν και πιο πολυ για "κρυο" το κοβω).Η αληθεια ειναι οτι περιμενα κατι διαφορετικο.Ο Φαντομ Ντακ ειναι απο τους αγαπημενους μου ηρωες της Disney, αλλα η συγκεκριμενη ιστορια δεν μου τραβηξε το ενδιαφερον.Θα το διαβασω αλλη μια φορα αλλα δεν νομιζω οτι θα αλλαξω γνωμη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4574 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Υποθέτω όλου του κόσμου μιας και είναι από τις μακροβιέστερες σειρές κόμικ στον πλανήτη. Θα ήταν πολύ κρίμα πάντως να συμβεί κάτι τέτοιο και είναι από τις φορές που λες αξίζει να βοηθήσει ο κόσμος όπως μπορεί, ακόμη και με έκτακτες εισφορές μέσω ΔΕΗ ή εφορίας να κρατηθεί ζωντανή μία τέτοια έκδοση. Σώστε το ΜΜ και όχι την χώρα βρεεεεε!!! Ωπα, υποθετικά μιλάμε έτσι; Χθες έκανα την δήλωση και παρότι ήξερα τί ακριβώς να περιμένω, με το που έγινε επίσημο πλέον με έπιασε εγκεφαλικό, ενώ η γυναίκα μου πλέον έχει πολλά νεύρα και δεν μου μιλάει πια (από τα ελάχιστα καλά της όλης υπόθεσης). Άσχετα όλα αυτά με το Φάντομ, αλλά σιγά που θα ήταν και για πολύ ώρα σχετική η συζήτηση με το αρχικό θέμα. :P

Tελείως θεωρητικά. Οχι οτι υπάρχει κάποια ασφάλεια οτι δεν θα σταματήσει ξαφνικά να βγαίνει το ΜΜ απ'την μια μέρα στην άλλη.

 

Σε πιο ήρεμες εποχές θα έπρεπε να δίνεται μια κάποια επιχορήγηση για να συντηρηθούν οι πλέον ιστορικές εκδόσεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22310
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  318
  • Reputation:   1654
  • Achievement Points:  318
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4613 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πάλι αλλάζετε θέμα!

Αμάν εσείς οι Ντισνευκοί πια! Το σκίσατε το θέμα!

 

Φταιει ο Πιου που δεν αγορασε το νεο Κομιξ !

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5751
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4741 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

μιλας για το μαυρο πιστόλι;;;; :thinking: :thinking: :thinking: :thinking: :thinking:

 

 

 

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

ΣΑΣ ΕΦΕΡΕ ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΤΟ ΠΙΣΤΟΛΙ

ΤΟ ΜΗΝΙΑΙΟ ΚΟΜΙΞ ΑΓΟΡΑΣΤΕ ΟΛΟΙ!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28693
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4804 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

1: οι ΚΟΜΙΞακιδες εχουν το δικο τους χωρο σε αυτο το φορουμ για να πανε να κλαινε/κοροιδευουν/μιλανε για ποιοτητα...αμα ειναι να λειπουμε 3-4 μερες και μετα να πρεπει να διαβαζουμε σε ασχετα θεματα 30 ποστ copy paste για το ΚΟΜΙΞ που τα διαβαζω απο τοτε που γραφτηκα στο φορουμ ας εχουν καποιο σημα στην αρχη τα ποστ να ξερουμε να τα αγνοουμε

2:το διαβασα και εγω το τευχακι.οσον αφορα το σχεδιο δεν ηταν και τελειο αλλα με καποιο τροπο ηταν ωραιο,εδενε μεσα στο κλιμα (εξαιρεση αποτελουν 2-3 καρε,ειδικα ενα "πανοραμικο" στην αρχη που ηταν ο,τι να ναι)

απο αποψη σεναριου οκ,ενδιαφερον φαινεται υπο το πρισμα οτι μιλαμε για μια σειρα που μολις αρχιζει οποτε στο πρωτο τευχος εκτος της εισαγωγης του αναγνωστη στην περιπετεια πρεπει και να ξεκαθαρισει οτι αυτο που διαβαζουμε δεν ειναι αλλη μια κλασικη ιστορια φαντομ αυτοτελης ή αντε βαρια βαρια σε 2/3 μερη αλλα μια μεγαλη περιπετεια!

για τη μεταφραση δεν εχω αποψη,καλη ηταν,τωρα για τυχον λογοπαιγνια που χαθηκαν δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω

τωρα για την εκδοση μονο καλα λογια εχω να πω και θα ερθω να συμφωνησω με το φαντομ οτι στα πλαισια της γενικοτερης κρισης καλυτερα 1,80 και σχεδον πολυτελης εκδοση παρα 2,5-3€ και εκδοση τυπου ΜΜ β κυκλος (σε οριζοντα 50 τευχων θα γλυτωσουμε αρκετα χρηματα,συν οτι με αυτη την τιμη δεν θα καταληξει μια εκδοση για λιγους συλλεκτες αλλα λογικα θα εχει ευρυ κοινο)

περιμενω με ανυπομονησια το 3ο (αφου!) !

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4709 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Το 2ο βγήκε στην αγορά; :O

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3994
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5041 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Μάλλον το #2 στα Αγγλικά ή στα Ιταλικά... αλλιώς είναι σε στυλ Τσακ Νόρρις, ο μοναδικός που το αγόρασε στα ελληνικά πριν κυκλοφορήσει. :wall:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.