Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΦΑΝΤΟΜ: ΟΙ ΝΕΕΣ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΤΟΥ ΦΑΝΤΟΜ ΝΤΑΚ


Comics Fan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Δεν ξέρω αν το παρατηρήσατε και στα δικά σας αντίτυπα αλλά στο δικό μου 4-5 σελίδες πριν το τέλος μία σελίδα ήταν σκισμένη ακριβώς στο κέντρο λες και είχε πιεστεί από κάτι...πήγα να πάρω άλλο αντίτυπο στο περίπτερο και λέω...δεν το τσεκάρω καλύτερα; Ε ήταν κι αυτό στην ίδια κατάσταση.....κάποιο μηχάνημα θα φταίει στην παραγωγή!!!! Τώρα πρέπει να ξαναματαψάξω να βρω ένα καλό αντίτυπο! Το καλό είναι ότι είναι φθηνό και δεν έχει νάϋλον οπότε το τσεκάρω εύκολα!

:gnews:

 

Και μένα. Δεν θυμάμαι σελίδα, ήταν όμως προς το τέλος, εκεί που ο Ντόναλντ είναι σε ένα υπόγειο και μιλάει με τον Ένα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 591
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5621 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Τουλάχιστον έγινε η αρχή. :D

 

Πάνε να διαβάσεις Ντύλαν Ντογκ, δεν σε εμποδίζει κανείς. :P

 

Εγώ θα πάω να διαβάσω Ντύλαν Ντογκ.

 

Εσένα όμως από την άλλη δεν σε εμποδίζει κανείς να σταματήσεις να γλύφεις τη Νέα Ακτίνα... Λες και είσαι ο πληρωμένος τύπος που χειροκροτάει θερμά ότι @#$$κία και αν πει ή αν κάνει ο άλλος.

 

Μπράβο Νέα Ακτίνα!!! :clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Εγώ θα πάω να διαβάσω Ντύλαν Ντογκ.

 

Εσένα όμως από την άλλη δεν σε εμποδίζει κανείς να σταματήσεις να γλύφεις τη Νέα Ακτίνα... Λες και είσαι ο πληρωμένος τύπος που χειροκροτάει θερμά ότι @#$$κία και αν πει ή αν κάνει ο άλλος.

 

Μπράβο Νέα Ακτίνα!!! :clap2:

 

Σε χάνω κάπου. Απλώς είδα μία ωραία έκδοση από την Νέα Ακτίνα και το "χειροκρότησα". Δηλαδή τι, να πω ότι δεν μου άρεσε; Άμα είναι έτσι, να μην λέμε μπράβο και στην Anubis που έφερε μετά από χρόνια το Marvels, το Sin City, ή που φαίνεται ότι θα φέρει το Kingdom Come. Εμένα με νοιάζει να διαβάζω καλές ιστορίες. Άμα είναι από το 70, από το 80 ή από το 90 και ο εκδότης το φέρει τόσα χρόνια μετά, ούτε που με νοιάζει. Και η έκδοση προσωπικά μου άρεσε. Δεν έχω χώρο για να βάλω κάπου τεύχη μεγάλου μεγέθους όπως ο Β'κύκλος. :P

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5621 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Μπράβο Νέα Ακτίνα :clap2:

 

 

 

 

:P Νούλη, άμα χάνεις την πλάκα και το γυρίζεις στο σοβαρό, την έχασες την μπάλα...

 

Μπράβο τους που το έφεραν, αίσχος τους για την έκδοση, γιατί πραγματικά δεν του αξίζει...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Μπράβο Νέα Ακτίνα :clap2:

 

 

 

 

:P Νούλη, άμα χάνεις την πλάκα και το γυρίζεις στο σοβαρό, την έχασες την μπάλα...

 

Μπράβο τους που το έφεραν, αίσχος τους για την έκδοση, γιατί πραγματικά δεν του αξίζει...

 

Εμένα ακόμα με ικανοποιεί η έκδοση. :moutra: Δεν ήμουν τόσο πεπεισμένος ότι θα έβγαινε σε μεγάλο μέγεθος (αν και το ήθελα), οπότε όταν είδα το μικρό του μέγεθος, δεν έπεσα και από τα σύννεφα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5621 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Δεν έχει σημασία το μέγεθος. Θα μπορούσε να ήταν με ράχη ή με σκληρό εξώφυλλο.

 

Δεν μπορείς να διαφημίζεις κάτι το οποίο "θα αφήσει ιστορία" και να μιλάς για έπος, και να βγάζεις κάτι τέτοιο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Δεν έχει σημασία το μέγεθος. Θα μπορούσε να ήταν με ράχη ή με σκληρό εξώφυλλο.

 

Δεν μπορείς να διαφημίζεις κάτι το οποίο "θα αφήσει ιστορία" και να μιλάς για έπος, και να βγάζεις κάτι τέτοιο...

 

Ίσως αναφέρονταν στο περιεχόμενο (ότι θα αφήσει ιστορία)..... :P

 

Όπα, αφού έλεγε Αθήνα 5 Ιουλίου, Επαρχία 2 Αυγούστου, περιμέναμε να ήταν μηνιαίο. Πως θα ήταν με σκληρό εξώφυλλο; Αν εννοείς ράχη σαν του Μίκυ ή του ΜΣ, εγώ προσωπικά προτιμώ τον συνδετήρα αλά ΚΌΜΙΞ. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5621 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Σκεφτόμουν εξώφυλλο, αλα graphic novel ή κάτι παρόμοιο.

 

Θα μπορούσε πάντως μία φορά να βγάλει κάτι μηνιαίο που να είναι λίγο πιο προσεγμένο. Το ΚΟΜΙΞ που είναι πιο μεγάλο, είναι κάπως καλύτερο. Προσωπικά, εξαιτίας του συρραπτικόυ και του μικρού του μέγεθους, μου βγάζει μια εικόνα ενός πράγματος το οποίο δεν αξίζει να το έχεις (φυσικά αν δεν γνωρίζεις το περιεχόμενο).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Σκεφτόμουν εξώφυλλο, αλα graphic novel ή κάτι παρόμοιο.

 

Θα μπορούσε πάντως μία φορά να βγάλει κάτι μηνιαίο που να είναι λίγο πιο προσεγμένο. Το ΚΟΜΙΞ που είναι πιο μεγάλο, είναι κάπως καλύτερο. Προσωπικά, εξαιτίας του συρραπτικόυ και του μικρού του μέγεθους, μου βγάζει μια εικόνα ενός πράγματος το οποίο δεν αξίζει να το έχεις (φυσικά αν δεν γνωρίζεις το περιεχόμενο).

 

Το Κόμιξ είναι όμως ίσως η πιο σημαντική κυκλοφορία της εκδοτικής από τα μηνιαία. Φυσικά και θα πρέπει να το έχει σε μια καλύτερη έκδοση. :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94407
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Σκεφτόμουν εξώφυλλο, αλα graphic novel ή κάτι παρόμοιο.

Προσωπικά, εξαιτίας του συρραπτικόυ και του μικρού του μέγεθους, μου βγάζει μια εικόνα ενός πράγματος το οποίο δεν αξίζει να το έχεις (φυσικά αν δεν γνωρίζεις το περιεχόμενο).

 

Να πω την αλήθεια με το που το είδα στο περίπτερο μου έμοιζε με κάτι βιβλιαράκια με συνταγές μαγειρικής που βάζουν τα περιοδικά που έχουν το πρόγραμμα της τηλεόρασης...! :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5621 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Το Κόμιξ είναι όμως ίσως η πιο σημαντική κυκλοφορία της εκδοτικής από τα μηνιαία. Φυσικά και θα πρέπει να το έχει σε μια καλύτερη έκδοση. :thinking:

 

Εγώ θα έλεγα ότι είναι Η πιο σημαντική μηνιαία κυκλοφορία. Δεν ξέρω βέβαια για πόσο ακόμα θα κρατήσει αυτό :thinking:

 

 

 

 

Να πω την αλήθεια με το που το είδα στο περίπτερο μου έμοιζε με κάτι βιβλιαράκια με συνταγές μαγειρικής που βάζουν τα περιοδικά που έχουν το πρόγραμμα της τηλεόρασης...! :P

 

 

Α γειά σου!!!

Επεξεργασία από figolfin
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Εγώ θα έλεγα ότι είναι Η πιο σημαντική μηνιαία κυκλοφορία. Δεν ξέρω βέβαια για πόσο ακόμα θα κρατήσει αυτό :thinking:

 

Και ποια λες να γίνει η πιο σημαντική; Το Μίκυ Μάους (εγώ πάντως επιλέγω αυτό) ; :thinking:

 

 

Να πω την αλήθεια με το που το είδα στο περίπτερο μου έμοιζε με κάτι βιβλιαράκια με συνταγές μαγειρικής που βάζουν τα περιοδικά που έχουν το πρόγραμμα της τηλεόρασης...! :P

 

Μπα, αυτά συνήθως είναι με σπιράλ (μην ρωτάτε πως το ξέρω, απλώς το ξέρω - Noulis Power). :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5621 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Και ποια λες να γίνει η πιο σημαντική; Το Μίκυ Μάους (εγώ πάντως επιλέγω αυτό) ; :thinking:

 

Θα έλεγα το Ντόναλντ, καθώς είναι πιο μαζεμένο και δεν έχει τα κρύα ανέκδοτα του Μίκυ Μάους, αλλά έχει γίνει πια και αυτό...Οπότε μάλλον καμία...

 

 

 

Μπα, αυτά συνήθως είναι με σπιράλ (μην ρωτάτε πως το ξέρω, απλώς το ξέρω - Noulis Power). :P

 

Ανησυχητική γνώση :thinking:

 

 

:P:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Θα έλεγα το Ντόναλντ, καθώς είναι πιο μαζεμένο και δεν έχει τα κρύα ανέκδοτα του Μίκυ Μάους, αλλά έχει γίνει πια και αυτό...Οπότε μάλλον καμία...

 

 

 

 

 

Ανησυχητική γνώση :thinking:

 

 

:P:lol:

 

Ακόμα και με το μικρό μέγεθος του, το ΜΜ είναι η καλύτερη μηνιαία/εβδομαδιαία έκδοση της ΝΑ (μέχρι να βγουν μερικά τεύχη του PKNA :mafia::P). Αν είχε εξαρχής και το μέγεθος του Ντόναλντ.... :dance: Προσωπικά τα λατρεύω τα ανέκδοτα του περιοδικού (έχω την φήμη του να λέω κρύα ανέκδοτα και το ΜΜ με βοηθάει :P). :moutra2:

 

It's knowledge, can't argue with that. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Να πω την αλήθεια με το που το είδα στο περίπτερο μου έμοιζε με κάτι βιβλιαράκια με συνταγές μαγειρικής που βάζουν τα περιοδικά που έχουν το πρόγραμμα της τηλεόρασης...! :P

 

 

Σκεφτόμουν εξώφυλλο, αλα graphic novel ή κάτι παρόμοιο.

 

Θα μπορούσε πάντως μία φορά να βγάλει κάτι μηνιαίο που να είναι λίγο πιο προσεγμένο.

 

+1. :( Γι'αυτό και δεν το πρόσεξα καν την μέρα κυκλοφορίας. Είναι απελπιστικά αδιάφορο και χάνεται στον συρφετό του περιπτέρου. Δέσιμο σαν ερασιτεχνικό φανζινάκι. :( Άξιζε πολλά παραπάνω.

 

Βέβαια, διαβάζοντας το #1 ομολογώ ότι είμαι ένας ακόμα που δεν ενθουσιάστηκε... Το σχέδιο είναι στυλ Λαβοραντόρι, Μασταντουόνο και δε συμμαζεύεται και ακόμα πιο φευγάτο. Στις πρώτες σελίδες με την εξωγήινη εισβολή πονοκεφάλιασα προσπαθώντας να καταλάβω τι βλέπω. :( Το σενάριο δίνει μια δυνατή υπερηρωική πνοή στο μύθο του Φάντομ, κυρίως λόγω του Νούμερο Ένα. Όμως το σχέδιο δεν... Υπερβολικά πολύς οπτικός θόρυβος στην πλειοψηφία των καρέ. :( Επίσης ο Άνγκους είναι κάκτος; :P

 

Τέλος, όσον αφορά την τιμή, είναι μια χαρά. Θα μπορούσε λόγω μεγέθους και σελίδων να το βάλει και 3€. Αλλά δε θα το έπαιρνε άνθρωπος. :P

 

 

7.85/10 για το #1...

 

 

Btw, Σπύρο δεν είναι συνεχόμενα αντί για αυτοτελή;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Δεν ξέρω αν το παρατηρήσατε και στα δικά σας αντίτυπα αλλά στο δικό μου 4-5 σελίδες πριν το τέλος μία σελίδα ήταν σκισμένη ακριβώς στο κέντρο λες και είχε πιεστεί από κάτι...πήγα να πάρω άλλο αντίτυπο στο περίπτερο και λέω...δεν το τσεκάρω καλύτερα; Ε ήταν κι αυτό στην ίδια κατάσταση.....κάποιο μηχάνημα θα φταίει στην παραγωγή!!!! Τώρα πρέπει να ξαναματαψάξω να βρω ένα καλό αντίτυπο! Το καλό είναι ότι είναι φθηνό και δεν έχει νάϋλον οπότε το τσεκάρω εύκολα!

:gnews:

Τα ίδια και εμένα, σελίδες 53-54.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

50oστο ποστ σε αυτο το θεμα και δε θα ειναι γκρινιας!

το πηρα και εγω,ωραιο ειναι! μ αρεσε που πισω δεν εχει διαφημιση και που ειναι με συρραπτικο!

κατι ασχετο αλλα το εικονιδιακι πανω αριστερα μ αρεσε παρα πολυ,θυμιζει πολυ αμερικανικα κομικ!

 

η τιμη ειναι πολυ νορμαλ,οκ σιγουρα θα μπορουσε να ειναι πιο φθηνο με τα δεδομενα της εταιριας αλλα βαζω και στοιχημα οτι και 2€ να ταν ή και λιγο παραπανω θα το παιρναμε και παλι θα γκρινιαζαμε!σκεφτειτε να το βγαζε καμια ανουμπις με τις κλασικες τιμες της 1€/10 σελ ή οπως τοσα ελληνικα κομικ (το πρωτο που μου ρχεται στο μυαλο ειναι το κουλουρι: 3€ για 28 σελιδες ασπρομαυρες) για τα οποια δεν ειμαστε εμπαθεις και λεμε οτι ειναι και φθηνα!!!!!

εγω αν εχω κατι να πω ειναι συγχαρητηρια στην εκδοτικη που ακουσε τη γνωμη των αναγνωστων και εφερε αυτη την πολυσυζητημενη σειρα και εδω περα!

και δεν πειραζει,ας πουμε και κανα μπραβο καμια φορα, απο ενα σημειο και μετα κατανταει κουραστικο...

Επεξεργασία από dimious200
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Στην Κω συγκεκριμένα που βρίσκομαι δεν το έχω πετύχει και έχω πάει σε αρκετά περίπτερα. Ίσως σε νησιά να έχει πρόβλημα η διανομή, θα δείξει. Πάντως θα το αναζητώ μπας και απλά δεν το είχε στα περίπτερα που έχω ψάξει μέχρι στιγμής.

 

Τελικά το έφεραν όντως κι από εδώ απλά δεν το βρήκα σε όλα τα περίπτερα. Η άποψή μου για την ιστορία είναι γνωστή. Όσον αφορά την έκδοση, απ' ό,τι φαίνεται επέλεξαν ελέω οικονομικής κατάστασης κάτι πιο οικονομικό από μία κυριλέ έκδοση α-λα Μίκυ Μυστήριο Β' Κύκλος που θα κόστιζε π.χ. 4€. Πρόχειρη έκδοση μεν αλλά προσιτή οικονομικά επομένως +1 από εμένα, δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα. Ίσως μακρόχρονα να είναι καλύτερα έτσι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5716
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  329
  • Reputation:   871
  • Achievement Points:  329
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5791 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ενδιαφέρουσα η ιστορία, φορτωμένο το σχέδιο αλλά πολύ καλή τιμή. Καθόλου άσχημο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5492 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Well well well...! :D

 

Μπράβο στη Νέα Ακτίνα που επιτέλους δημοσιεύει στην Ελλάδα αυτήν την περιπετειάρα! :D Ελπίζω μετά από τον "κεντρικό κορμό" της ιστορίας να βγουν και οι υπόλοιπες συνέχειες όπως το PK2, τα extras σχετικά με το PK της σειράς Super Disney και το PK Pikappa! Γιατί αλλιώς δε λέει! :P

 

Εμένα μου άρεσε το κουφό σχέδιο του Λαβοραντόρι. Από σενάριο δεν σκίζει ακόμα, πολύ απλά γιατί ακόμα βρίσκεται στην φάση της εισαγωγής. Είναι ένα ολόκληρο νέο σύμπαν το οποίο πρέπει να χτιστεί και αναπτύσσεται μέσα σε περίπου 50 τεύχη. Μια χαρά τα πάει! :D Ο Νούμερο Ένα είναι μορφή! :P

 

Παρεμπιπτόντως, το περιοδικό λέγεται "ΦΑΝΤΟΜ". Το "ΟΙ ΝΕΕΣ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΤΟΥ ΦΑΝΤΟΜ ΝΤΑΚ" είναι υπότιτλος. Μπορείτε να το επαληθεύσετε και στο εσώφυλλο του τεύχους που λέει τα στοιχεία του περιοδικού. ;)

 

Άντε και καλή συνέχεια, Φάντομ! :cheers4:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Λοιπόν, αν και σχολιάσα πρώτος την σειρά βρέθηκα να γράφω την κριτική μου τελευταίος! Λυσάρες!

 

Το πρώτο τεύχος όσον αφορά το μέγεθος την ποιότητα κτλ έχω πει την γνώμη μου! Μπορείτε να την βρείτε στη 2η καταχώρηση του συγκεκριμένου θέματος!

 

Σεναριακά, δεν μπορώ να κρίνω πολλά μιας και πρόκειται σε φάση εισαγωγής όπως αναφέρθηκε και πάνω. Ωστόσο, οικοδομείται άριστα ένας νέος "κόσμος" για τον Φάντομ και τα θεμέλια μπαίνουν με χειρουργική ακρίβεια! Μου αρέσει πολύ η ένταξη νέων χαρακτήρων και ενώ το θέμα με τους εξωγήινους φαίνεται ντεμοντέ, στο πρώτο τουλάχιστον τεύχος τους διαχειρίζονται σωστά! Ακόμα και ο δημοσιογράφος που είναι κατά του Φάντομ λογικά θα παίξει μεγάλο ρόλο στην συνέχεια! Όπως και να'χει το πρώτο τεύχος έχει αρκετά δυνατή ιστορία που ξεκαθαρίζει στον αναγνώστη πως ο νέος Φάντομ δεν έχει καμία σχέση με την παλιές ιστορίες.

 

Το σχέδιο δεν μου άρεσε. Ήταν υποφερτό αλλά δεν με ξετρέλανε κιόλας. Περίμενα κάτι πολύ καλύτερο, μιας και είχαν ακουστεί τόσο καλά λόγια. Λογικά μετά θα φτιάχνει μιας και δεν έχει βασικό σχεδιαστή αλλά αναλαμβάνουν πολλοί. Πάντως ήταν πολύ κουραστικά τα χρωματα και τα ασαφή, σε πολλά καρέ, σχέδια.

 

Βαθμολογία 7/10, μιας και είναι πρώτο και είναι κρίμα να είμαστε βιαστικοί μιας και ακολουθούν πάνω από 40 ακόμα τεύχη.

Επεξεργασία από JiM2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8465
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4873 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ε ρε σπαμ που έπεσε σε τέσσερις μέρες! Κοντεύετε τρίτη σελίδα! Αναρωτιέμαι από τώρα ποια θα είναι η 1000η καταχώρηση στο θέμα! :lol::P

 

Στα σοβαρά τώρα, να πω και τη δική μου γνώμη για πολλά ζητήματα που αναφέρθηκαν (ή δεν αναφέρθηκαν):

 

1. Θέμα σχεδίου

 

Το σχέδιο είναι στυλ Λαβοραντόρι, Μασταντουόνο και δε συμμαζεύεται...

Πράγματι, Lavoradori είναι... :( Δυστυχώς, το πρώτο τεύχος πρέπει μέσα σε 70 σελίδες να εισαγάγει τον αναγνώστη στους κύριους χαρακτήρες της σειράς και το σχέδιο δε βοηθάει καθόλου...

 

Μερικά λόγια γι' αυτό: Στη σειρά δεν υπάρχει ένας σταθερός δημιουργός, σε κάθε τεύχος άλλος είναι ο σεναριογράφος, άλλος ο σχεδιαστής κ.ο.κ... Και ενώ τα σενάρια είναι (με ελάχιστες εξαιρέσεις) πρωτότυπα και ενδιαφέροντα, το σχέδιο κάποιων δημιουργών δεν στέκεται στα ίδια επίπεδα και πολλές φορές χαλάει την ίδια την ιστορία. Ως ένα απλό παράδειγμα θα φέρω το τεύχος 4, το οποίο έχει ένα υπέροχο σενάριο, αλλά το σχέδιο του Guerrini το μειώνει κατά πολύ... :down:

 

Γνώμη μου; Το επόμενο επεισόδιο είναι σε σχέδιο Sciarrone (κατ' εμέ ο καλύτερος σχεδιαστής της σειράς) - ένα δείγμα από το ύφος του μπορείτε να δείτε στην διαφήμιση του επόμενου τεύχους - και έχει ένα ωραιότατο σενάριο. Κοιτάξτε το. Αν δεν σας αρέσει κι αυτό, μάλλον κάπου στη συνέχεια θα σας χαλάσει... :)

 

2. Θέμα έκδοσης

 

Εμένα με ικανοποιεί. Η τιμή του είναι απολύτως λογική, χωρίς πολλές διαφημίσεις. Ίσως αν έβγαινε το 2006 ή το 2007 (πριν σκάσει η φούσκα) να διαμαρτυρόμουν για το μικρό μέγεθος. Αυτή τη στιγμή όμως, εγώ βλέπω ένα περιοδικό προσαρμοσμένο στην κρίση. :)

 

Κακά τα ψέματα, πέρα από εμάς τους "μανιακούς", αν έβγαινε μία έκδοση ποιότητας Μίκυ Μυστήριο Β' Κύκλος, αναρωτιέμαι πόσοι θα ήταν αυτοί που κάθε μήνα θα έσκαγαν 3 ή 4 ευρώ επιπλέον για να το πάρουν... :thinking: Λίγοι πιστεύω...

 

Σε ό,τι αναφορά τη βιβλιδεσία, είμαι φανατικός του συνδετήρα και όχι της κόλλας, οπότε δε με χάλασε καθόλου! :D

 

3. Αναφορά στους δημιουργούς

 

Το μεγάλο "φάουλ" για'μένα ήταν η μη αναγραφή των ονομάτων των δημιουργών της ιστορίας. Οκ, αυτό δεν είναι κάτι καινούριο για τη συγκεκριμένη εκδοτική αλλά όταν διαβάζω μια ιστορία 76 σελίδων θέλω να δω ποιοι την έφτιαξαν (και δεν θέλω να το ψάξω στο inducks).

 

Συμφωνώ. :yes: Δυο - τρία ονόματα σε κάθε τεύχος δεν είναι τίποτα δύσκολο. Μπορούν να αναγράφονται είτε στην εισαγωγική σελίδα, είτε στο κάτω μέρος της πρώτης σελίδας της ιστορίας (όπως στις εκδόσεις του Τερζόπουλου τη δεκαετία του '90 - αρχές 2000)! :cool:

 

4. Σπέσιαλ τεύχη

 

Ελπίζω μετά από τον "κεντρικό κορμό" της ιστορίας να βγουν και οι υπόλοιπες συνέχειες όπως το PK2, τα extras σχετικά με το PK της σειράς Super Disney και το PK Pikappa! Γιατί αλλιώς δε λέει!

 

Σχετικά με τα "σπέσιαλ" τεύχη, που ανέφερα και στην παρουσίαση, νομίζω πως κατάλαβα πότε θα τα βγάλει η Νέα Ακτίνα:

 

Το πρώτο σπέσιαλ τεύχος στην Ιταλία είχε κυκλοφορήσει το καλοκαίρι του 1997, όταν η κανονική σειρά βρισκόταν στο τεύχος 8. Το τεύχος 8 θα κυκλοφορήσει εδώ τον Ιούνιο, οπότε ο Τερζόπουλος μπορεί να βγάλει τότε σαν έκτακτη καλοκαιρινή έκδοση το τεύχος. :awesome:

 

Αν γίνει κάτι τέτοιο, τα υπόλοιπα επιπλέον τεύχη θα δημοσιευτούν:

Σπέσιαλ τεύχος 2 -> Καλοκαίρι 2014

Σπέσιαλ τεύχος 3 -> Καλοκαίρι 2015

Σπέσιαλ τεύχος 4 -> Καλοκαίρι 2016

 

Και έτσι δε θα υπάρχει και πρόβλημα ροής της ιστορίας σε σχέση με την κανονική σειρά. :xm:

 

5. Τίτλος έκδοσης

 

Παρεμπιπτόντως, το περιοδικό λέγεται "ΦΑΝΤΟΜ". Το "ΟΙ ΝΕΕΣ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΤΟΥ ΦΑΝΤΟΜ ΝΤΑΚ" είναι υπότιτλος. Μπορείτε να το επαληθεύσετε και στο εσώφυλλο του τεύχους που λέει τα στοιχεία του περιοδικού. ;)

 

Άλλαξα τώρα τον τίτλο από "ΟΙ ΝΕΕΣ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΤΟΥ ΦΑΝΤΟΜ ΝΤΑΚ" σε "ΝΕΕΣ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΤΟΥ ΦΑΝΤΟΜ ΝΤΑΚ (ΟΙ)". Αν κάποιος από τη Δ.Ο. θεωρεί πως σωστότερος τίτλος είναι "ΦΑΝΤΟΜ", ας το αλλάξει. :D

 

6. Μετάφραση

 

Γενικότερα μου άρεσε, αν και κάπου χάθηκαν ένα - δυο λογοπαίγνια. Δυσαρεστήθηκα όμως λιγάκι που τον Uno τον μετέφρασαν "Νούμερο Ένα". Το "Νούμερο" ακούγεται σαν προσφώνηση, θα προτιμούσα σκέτο "Ένα" ή "Ένας". Τέλος πάντων, γούστα είναι αυτά. :P

 

:cheers5:

Επεξεργασία από Comics Fan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ήθελες να τον βγάλουν Ερού; Ιλούβαταρ μήπως; :PPP:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5492 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Μερικά λόγια γι' αυτό: Στη σειρά δεν υπάρχει ένας σταθερός δημιουργός, σε κάθε τεύχος άλλος είναι ο σεναριογράφος, άλλος ο σχεδιαστής κ.ο.κ... Και ενώ τα σενάρια είναι (με ελάχιστες εξαιρέσεις) πρωτότυπα και ενδιαφέροντα, το σχέδιο κάποιων δημιουργών δεν στέκεται στα ίδια επίπεδα και πολλές φορές χαλάει την ίδια την ιστορία. Ως ένα απλό παράδειγμα θα φέρω το τεύχος 4, το οποίο έχει ένα υπέροχο σενάριο, αλλά το σχέδιο του Guerrini το μειώνει κατά πολύ... :down:

 

 

Α εμένα μου αρέσει το σχέδιο του Γκουερίνι! Μόνο που αμφιβάλλω αν θα ταιριάζει στο ύφος της σειράς... Θα δούμε :D

 

Άλλαξα τώρα τον τίτλο από "ΟΙ ΝΕΕΣ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΤΟΥ ΦΑΝΤΟΜ ΝΤΑΚ" σε "ΝΕΕΣ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΤΟΥ ΦΑΝΤΟΜ ΝΤΑΚ (ΟΙ)". Αν κάποιος από τη Δ.Ο. θεωρεί πως σωστότερος τίτλος είναι "ΦΑΝΤΟΜ", ας το αλλάξει. :D

 

Μα αυτός είναι ο τίτλος του περιοδικού. Δες τα στοιχεία... :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4592 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

:P Το περιοδικό λέγεται «ΦΑΝΤΟΜ» :P (σκέτο) :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8465
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4873 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Α εμένα μου αρέσει το σχέδιο του Γκουερίνι! Μόνο που αμφιβάλλω αν θα ταιριάζει στο ύφος της σειράς... Θα δούμε :D

 

:slap:

Μα ο τύπος έχει άθλιο σχέδιο! :wow: Παραμορφώνει τα πρόσωπα των χαρακτήρων (και όχι μόνο), ακριβώς όπως

η Τζίκε

:P

 

 

 

Μα αυτός είναι ο τίτλος του περιοδικού. Δες τα στοιχεία... :P

 

Αφού παρέθεσα την καταχώρηση σου, λογικά θα το πρόσεξα, έτσι δεν είναι; :P

Το θέμα είναι ότι δε νομίζω πως ταιριάζει σαν τίτλος του θέματος ένα σκέτο "ΦΑΝΤΟΜ", γι' αυτό δεν το αλλάζω και αφήνω την επιλογή στη Διοικητική Ομάδα... :)

 

EDIT: Βλέπω πως μπήκε σαν σφήνα ανάμεσα στα δύο posts ο komicbest... Ωραιότατα... :P

 

:beer0:

Επεξεργασία από Comics Fan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4592 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

 

 

EDIT: Βλέπω πως μπήκε σαν σφήνα ανάμεσα στα δύο posts ο komicbest... Ωραιότατα... :P

 

:beer0:

 

Χμ....Ωστε ετσι... :devil:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Ε παιδιά, σας παρακαλώ, τα πάντα έχουν και ένα όριο. Ο Guerrini είναι καλύτερος από την Ziche. :D Ο Guerrini είναι αυτός που δημοσιεύει αρκετά συχνά το Μίκυ Μάους; :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5492 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Βρε ουστ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Βρε ουστ.

 

:banana::laser::blob3::iron:

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.