Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΗΜΟΥΝ ΚΙ' ΕΓΩ ΕΚΕΙ


YOSHIMITSU

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΗΜΟΥΝ ΚΙ' ΕΓΩ ΕΚΕΙ
Σενάριο/Kείμενα:
Γεωργία Ταρσούλη
Εκδοτική:
ΒΙΑΝΙΛ Α.Ε. Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
02-1964
Εξώφυλλα:
8 + 5 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
8
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Βιβλίο
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Ιστορικό,Περιπέτεια
Σελίδες:
44
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ελληνική

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

HmounKaiEgoEkei_0001.jpg  HmounKaiEgoEkei_0002.jpg  HmounKaiEgoEkei_0003.jpg  HmounKaiEgoEkei_0004.jpg

 


Υπάρχουν πολλά πράγματα που τα έζησες μικρός και σου μένουν χαραγμένα στο μυαλό μία ζωή. Μπορεί να μην θυμάσαι το σύνολο τους, αλλά είναι λεπτομέρειες που έχουν γίνει κομμάτι του εαυτού σου και δεν πρόκειται να φύγουν από μέσα σου, όσα χρόνια και να περάσουν. Κάτι τέτοιο είναι για μένα και οι ιστορίες του Ήμουν και Εγώ Εκεί. Θυμάμαι αόριστα το χρονικό διάστημα, κάπου στις μεσαίες τάξεις του Δημοτικού πρέπει να ήταν, που είχα φίλο συμμαθητή του οποίου ο πατέρας είχε ένα καφεκοπτείο - παντοπωλείο. Παίζαμε παρέα άλλοτε στο αυτοκίνητο τους (παρκαρισμένο μεν, αλλά δεν υπήρχε τότε η ανάγκη να κινείται αλήθεια) και άλλοτε μέσα στο μαγαζί τους όπου πίσω η αποθήκη έκρυβε πολλές φορές θησαυρούς. Ένας από αυτούς τους θησαυρούς ήταν και κάτι τεύχη ιστοριών από την προ περίπου 20 ετών διαφημιστική καμπάνια του Ρολ. Προφανώς για κάποιον λόγο του είχαν περισσέψει αρκετά και μου χάρισε μία σειρά (δεν θυμάμαι δυστυχώς πόσα τεύχη, ίσως και όλα όσα έχουν διασωθεί στις αναφορές και άλλων). Θυμάμαι πάντως ότι το πρώτο που διάβασα και αφορούσε την Αίγυπτο ήταν από τα αγαπημένα μου και φυσικά τότε μία ανάγνωση ποτέ δεν ήταν αρκετή. Επίσης, και τα τεύχη με την χώρα των Αζτέκων και τις στρατιές του Αννίβα είναι από τα αγαπημένα των οποίων λιγότερο οι ιστορίες και περισσότερο οι εικόνες τους παραμένουν ακόμη ζωντανές στο μυαλό μου. Θα μου πεις θυμάσαι λιγότερο την Βαβυλονία, την Κρήτη, τον Αττίλα και το Βυζάντιο; Μπα, τώρα που το σκέφτομαι μάλλον τα αδικώ όταν τα διαχωρίζω από τα υπόλοιπα μιας και αυτά έχουν αφήσει το δικό τους στίγμα στην μνήμη μου. Δυστυχώς, όπως χάθηκαν τόσα πολλά από τα παιδάτα μου (κόμικς και παιχνίδια) έτσι κάπου χάθηκαν και αυτά. Κάποιες φορές τα έχω συναντήσει μπροστά μου διατιθέμενα προς αγορά, πλην όμως η τιμή που συνήθως τα κοστολογούν οι έμποροι μου έκοβε πάντα την διάθεση απόκτησης και προσθήκης τους στην βιβλιοθήκη μου, να τα βλέπω και να τα διαβάζω όποτε το επιθυμώ.


post-5-0-41278300-1340948751_thumb.png


Από όσο γνωρίζω και διασταύρωσα, ήταν μία εκδοτική προωθητική ενέργεια της εταιρείας Βιανίλ, για το καθαριστικό της προϊόν Ρολ. Με κάποιον τρόπο μάζευες ότι χρειαζόταν (8 καπάκια αναφέρουν) και τα αντάλλασες με ένα τεύχος από την σειρά. Αυτό πρέπει να έλαβε χώρα πάνω από μισό αιώνα πίσω τώρα που το σκέφτομαι, αφού οι πληροφορίες αναφέρουν ότι το πρώτο τεύχος κυκλοφόρησε τον Φεβρουάριο του 1964 και σύντομα ακολούθησαν και τα υπόλοιπα. Είναι ένα συγγραφικό έργο της συγγραφέως Γεωργίας Ταρσούλη (δημοσιογράφος, λαογράφος και συντάκτρια στο περιοδικό Διάπλαση των Παίδων*) και δυστυχώς δεν γνωρίζω ποιος έκανε τις υπέροχες ζωγραφιές που συνοδεύουν και συμπληρώνουν τις ιστορίες, όπως και εάν κυκλοφόρησε τελικώς και το 9ο τεύχος που διαφημίζεται στο τέλος της ιστορίας του Ανίβα που τιτλοφορείτο ως "Στην Ρώμη του Νέρωνος". Προσωπικά δεν μπορώ να το θυμηθώ αν το διάβασα ή όχι, ένα ελάττωμα που έχω μιας και χρειάζομαι δείγμα για να ξυπνήσω και να ανασσύρω τις όποιες μνήμες μου. Τελικώς επιβεβαιωμένα είναι 8 τομάκια με τα 6 και 7 να αποτελούν το σύνολο μίας μεγαλύτερης ιστορίας για το Βυζάντιο στην εποχή του Ηράκλειου.

1. Αίγυπτος, η χώρα των Φαραώ
2. Κρήτη, στα χρόνια του Μίνωος
3. Στη χώρα των Αζτέκων
4. Με τους Ούνους του Αττίλα
5. Στην Αρχαία Βαβυλώνα
6. Στο Βυζάντιο στα χρόνια του Ηράκλειου, Μέρος Α
7. Στο Βυζάντιο στα χρόνια του Ηράκλειου, Μέρος Β
8. Με τις στρατιές του Αννίβα
 

 

Κεντρικός ήρωας είναι ο Άλκης όπου έχει μία ιδιαίτερη αδυναμία με την ιστορία, τους αρχαίους πολιτισμούς και πολλές φορές βρίσκεται να περπατάει ανάμεσα στα απομεινάρια τους στα μουσεία της πόλης του. Ο Άλκης έχει έναν θείο τον Πέτρο ο οποίος είχε σπουδάσει στην Αμερική σχετικά με την ατομική ενέργεια, κάτι που όμως συνδύασε και αυτός με το πάθος του για την αρχαιολογία. Έτσι κάποια στιγμή προσκάλεσε τον ανηψιό του στο εργαστήριο όπου κάνει πειράματα ραδιοχρονολόγησης των αρχαίων υλικών μέσω του ενεργού άνθρακα ή αλλιώς άνθραξ 14. Κάποια στιγμή δείχνει στον Άλκη τα μπουκαλάκια με τα υπολείμματα από πειράματα που έκανε από το Δαφνί, ήτοι την σκόνη μέσα σε ένα μικρό μπουκαλάκι, όμως από απροσεξία το ρίχνει κάτω και μέρος της σκόνης χύνεται στο πάτωμα. Ο Άλκης προσπαθεί να μαζέψει την σκόνη, αλλά ο Θείος του χωρίς να τον μαλώσει του λέει να μην στενοχωριέται και να μην ασχοληθεί μαζί του καθώς θα το μαζέψει η καθαρίστρια και απλά τον προτρέπει να πλύνει τα χέρια του. Κάπου εκεί αρχίζει η μαγεία της ιστορίας, καθώς μία κακή συνήθεια του Άλκη - αυτή του να γλύφει τα δάκτυλα του - θα του ανοίξει το μαγικό παράθυρο για τα ταξίδια του σε άλλες εποχές. Θα δοκιμάσει την γεύση της λιγοστής σκόνης που είχε στα ακροδάκτυλα του και μέσα από μία παραζάλη θα βρεθεί στιγμιαία σε έναν άλλο χώρο από αυτόν που ήταν λίγη ώρα πριν. Στιγμιαίο το ταξίδι, όμως ήταν αρκετό για να του προκαλέσει το ενδιαφέρον και αμέσως μετά ζήτησε από τον θείο του αν είχε κάποια "άχρηστα" μπουκαλάκια από άλλα του πειράμματα, κάπως έτσι ο Θείος του υποθέτοντας ότι τα ήθελε για το σχολείο του έδωσε δύο μπουκαλάκια που ήταν από τις Πυραμίδες της Αιγύπτου και την αρχαία Κνωσό. Το βράδυ ο Άλκης προετοιμάστηκε ψυχολογικά και αφού έριξε όλο το περιεχόμενο του ενός μπουκαλιού σε ένα ποτήρι, το ήπιε και κάπως έτσι ξεκίνησε το ταξίδι του, αλλά συνάμα και το δικό μας ταξίδι στην ιστορία και τους αρχαίους πολιτισμούς. Ήταν ένας διπλά ξεχωριστός τρόπος που επέτρεπε στα παιδιά να μάθουν διάφορα ιστορικά γεγονότα, περιόδους, προσωπικότητες κλπ ταξιδεύοντας κυριολεκτικά με το μυαλό τους σαν τα ίδια να ήταν οι πρωταγωνιστές των περιπετειών που αναφέρονται μέσα σε αυτές τις ιστορίες με μικρή βοήθεια το κείμενο και τις εικόνες της σειράς "Ήμουν και εγώ εκεί".


post-5-0-91284400-1340952354_thumb.png


 

* πηγή:
Τα εξώφυλλα τα τσίμπησα από τα pdf που βρήκα στο link που παραθέτω παρακάτω, έργο του κυρίου Παύλου Μαύρου (εκπαιδευτικός στο ΑΠΘ από όσο αντιλαμβάνομαι) τον οποίο υπερευχαριστώ για το δικό μου ταξίδι πίσω στο παρελθόν και την δυνατότητα, έστω και μέσω της πλαγίας οδού (εκτύπωση των pdf) να δώσω κάτι που διάβαζα εγώ στην μικρή μου κόρη να το διαβάσει και αυτή. Θα σας προέτρεπα να δείτε το σχετικό link και κυρίως να κατεβάσετε τις ιστορίες που μας προσφέρει ο κύριος Μαύρος από εκεί.
http://pmquotes.blog.../blog-post.html

Εδώ επισυνάπτω μόνο τον πρόλογο που αναφέρει το πως ξεκίνησε το ταξίδι του ο Άλκης:
tarsouli_imoun_ki_ego_ekei_prologos.pdf

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αγαπημένη μου σειρά ως παιδι! :thanks:

πολύ όμορφη παρουσίαση Yoshi!

 

τα μαζευε μια θεια μου κι όταν πηγαιναμε επίσκεψη ανυπομονουσα να τα διαβασω :P


:yahoo::respect::yahoo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αν και δεν την γνώριζα αυτή την σειρά βιβλίων,πιστεύω πως θα άξιζε να την διαβάσω...!

 

Πολύ ωραίο αφιέρωμα...! :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 years later...

  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17595
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3403 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καποια χρήσιμα στοιχεια που αντλησα σχετικα για τους συντελεστες απο τα ομορφα τευχη αυτης της εκδοσης:

Η Βιβλιοθηκη του ROL:

(Σειρα Α "Ήμουν κι εγώ εκεί")
Συχνότητα έκδοσης:Μηνιαίο (1 τευχος: 01.1964)
-Συγγραφέας: Γεωργία Ταρσούλη (Δ.Νικολάου συνεργασία στο "Στην χώρα των Αζτέκων")
-Εικονογράφηση:Σχεδιαστικό επιτελείο "ΚΟΥΣΕΤΟΣ"
 
(Σταματης Βασιλείου-συνεργασία στο "Στην χώρα των Αζτέκων") 
(Λευτέρης Λιοκουκουδάκης στο "Με τους Ούνους του Αττίλα"& 
"Στο Βυζάντιο στα χρόνια του Ηράκλειου"(α+β μερος))
-Εκτύπωση:Εργοστάσιο ειδικών γραφικών τεχνών "Ο.ΠΕΡΒΟΛΑΡΑΚΗ-Β.ΛΥΚΟΓΙΑΝΝΗ"
(μέθοδος:φώτο-όφσετ)
-Προσφορά/Coryright:ΒΙΑΝΙΛ Α.Ε.(ROL) με ανταλαγή 25 ROL (συμφωνα με το οπισθ.του 8ου τευχους..)
Σελιδες:42 ΣΕΛ. (μαζι με εξωφυλλα)
Διαστασεις:27,2 Χ 21 cm
 
Ακολουθησε παραλληλα (05.1964) και κυκλοφοριας σειρας (παλι απο την ΒΙΑΝΙΛ του ROL) που λεγοταν :¨"Χθες..Σημερα..Αυριο.."
Αρθρογραφος ο δημοσιογραφος Νικος Δημου που μιλαγε στον σχετικο προλογο κ για ακομα 2 τευχη που μαλλον (; ;) δεν
κυκλοφορησαν ποτε
οπως το 9ο της σειρας ¨Ημουν κι εγω εκει"
αρα:
(Σειρα Β "Χθες..Σήμερα..Αύριο..")
-Συγγραφέας:Νίκος Δήμου
Διαστασεις:27,2 Χ 21 cm
 
Καποια σχετικες φωτο:
Απο τον προλογο του 1ου τευχους
post-30583-0-42665100-1482814909_thumb.jpg
Απο τον προλογο του 5ου τευχους
post-30583-0-15353300-1482815001_thumb.jpg
Απο το 8ο τευχος (εσωτερικη οψη οπισθ,-προαναγγελια 9ου τευχους που δεν κυκλοφορησε-¨απο τον "Αλκη" 
post-30583-0-23482900-1482815077_thumb.jpg
Τελος εξωφυλλο του "Χθες..Σήμερα..Αύριο.."
post-30583-0-13063000-1482815261_thumb.jpg
Προλογος Νικου Δημου:
post-30583-0-88479600-1482815294_thumb.jpg
 
Για την ωρα εως φτιαξω σχετικο θεμα τα τευχη μπορειτε να τα βρειτε στην Αρχειοθηκη :)
Χρονια πολλα!!
Επεξεργασία από albert
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  32547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  622
  • Reputation:   4647
  • Achievement Points:  644
  • Days Won:  5
  • With Us For:  2264 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

cea1cebfcebb-1964.jpg

 

Αρχές του 2022, ο εκδοτικός οίκος ΩΚΕΑΝΟΣ ξανακυκλοφόρησε την πολύ καλή αυτή εκπαιδευτική σειρά.

Δείτε: oceanosbooks.gr

Επεξεργασία από chrisbouk
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.