Μετάβαση στο περιεχόμενο

YOSHIMITSU

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6728
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Μη ψαρώνεις Χρίστο :) Δες τα εξώφυλλα της Αγγλικής έκδοσης ;)

 

Παραδόξως δεν βρήκα αυτά τα εξώφυλλα σε γαλλική έκδοση!!!!

 

:cheers5:

 

δεν καταλαβαινω τι θες να πεις... τα αγγλικα εξωφυλλα δεν εχουν καμία σχεση με αυτα που εβαλε ο κωνσταντινουπωλης πιο πανω.

και τελος παντων, όποιος και να τα εφτιαξε μπραβο του

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 1.1k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5255
  • Reputation:   56162
  • Achievement Points:  5427
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Sorry Germanicus19, έγραψα την απάντηση μου πριν διαβάσω τη δική σου.

 

Υπάρχει όμως πρόβλημα και με τα εξώφυλλα του Ψαρόπουλου. Το ΓΙΟΣ ΤΟΥ ΑΣΤΕΡΙΞ βγήκε σίγουρα πριν το ΑΣΤΕΡΙΞ ΣΤΗΝ ΙΝΔΙΑ ενώ τα ΑΣΤΕΡΙΞ Ο ΓΑΛΑΤΗΣ και ΑΣΤΕΡΙΞ ΚΑΙ ΟΙ ΒΕΛΓΟΙ πριν την ΟΔΥΣΣΕΙΑ ΤΟΥ ΑΣΤΕΡΙΞ. Πρέπει να αποκατασταθεί ο κατάλογος κυκλοφορίας τους. Θα πάω στο ανάλογο post για τα περαιτέρω...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5255
  • Reputation:   56162
  • Achievement Points:  5427
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

post-11736-1262278150,45_thumb.jpg post-11736-1262278152,02_thumb.jpg post-11736-1262278153,61_thumb.jpg post-11736-1262278148,64_thumb.jpg

 

Στη Γαλλία εδώ και μερικά χρόνια έχουν αρχίσει να ξαναβγαίνουν τα Asterix σε μεγάλους πολυτελείς τόμους με σκληρό εξώφυλλο (33,8 Χ 25,7) με τα καρέ μεγεθυμένα και αναμελανωμένα και με 8 έξτρα σελίδες στο τέλος, αφιερωμένες στην δημιουργία του κάθε τεύχους. Εδώ μπορείτε να δείτε τη διαφορά της νέας από την παλαιά έκδοση, που ιδίως στα παλαιά τεύχη είναι η μέρα με τη νύχτα:

 

http://www.asterix.com/books/grand-collection/before-and-after.html

 

Η σειρά ονομάζεται LE GRANDE COLLECTION. Εδώ μπορείτε να δείτε ποια τεύχη έχουν κυκλοφορήσει μέχρι στιγμής:

 

http://www.asterix.com/books/grand-collection/all-the-albums.html

 

Οι λόγοι πίσω από τη δημιουργία του Grande Collection:

 

http://www.asterix.com/books/grand-collection/introduction.html

 

Η διαδικασία που έγινε για κάθε τεύχος βήμα-προς-βήμα:

 

http://www.asterix.com/books/grand-collection/step-by-step.html

 

Κάποιες από τις 8 σελίδες που έχει στο τέλος κάθε τεύχος με υλικό (κυρίως φωτογραφικό) σχετικό με την ιστορία του τεύχους:

 

http://www.asterix.com/books/grand-collection/treasures.html

 

Ρώτησα την Μαμούθ αλλά δυστυχώς η απάντηση τους ήταν ότι δεν είναι μέσα στα σχέδια τους η κυκλοφορία αυτής της έκδοσης στην Ελλάδα (αλλά το καινούργιο εξωφυλλάκι το βάλανε στο ΑΣΤΕΡΙΞ στους Ολυμπιακούς Αγώνες) :(

 

Τα γαλλικά τεύχη μπορείτε να τα προμηθευθείτε από το Amazon.fr (μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τον κωδικό που έχετε στο αγγλικό Amazon για να κάνετε log-in, και να κάνετε την αγορά χωρίς πρόβλημα, επειδή τα στοιχεία της πιστωτικής σας κάρτας που έχετε καταχωρήσει στο Αγγλικό Amazon μεταφέρονται και στο Γαλλικό και στο Γερμανικό Amazon). Στοιχίζουν 14,15 ευρώ έκαστο (προσοχή, ότι δείτε πιο φτηνό είναι κανονικό Asterix) και το ΑΣΤΕΡΙΞ ο ΓΑΛΑΤΗΣ έχει ήδη εξαντληθεί.

 

Οι Γερμανοί τα έβγαλαν και αυτοί ως DIE ULTIMATIVE EDITION, αλλά τα πουλάνε 19 ευρώ. Μπορείτε να τα αγοράσετε με τον ίδιο τρόπο από το Amazon.de. Το γερμανικό ΑΣΤΕΡΙΞ ο ΓΑΛΑΤΗΣ είναι ακόμα διαθέσιμο.

 

Οι Άγγλοι έχουν κάνει μισή δουλειά. Κυκλοφόρησαν την έκδοση ASTERIX OMNIBUS, η οποία περιέχει τρία από τα νέα αναμελανωμένα τεύχη σε κάθε τόμο, με σκληρό εξώφυλλο αλλά στο κανονικό μέγεθος που βγαίνουν και τα κανονικά Asterix, και χωρίς να έχουν τις έξτρα σελίδες στο τέλος με τις επιπλέον πληροφορίες. Η έκδοση όμως είναι πολυτελής, και με 12 λίρες (14 ευρώ) που κοστίζει ο κάθε τόμος στο Amazon.co.uk, είναι μια φτηνή λύση, εφόσον 3 γαλλικά τεύχη κάνουν 42 ευρώ. Δυστυχώς οι δύο πρώτοι τόμοι Omnibus έχουν ήδη εξαντληθεί.

 

Αυτά, για όσους δεν το είχαν πάρει είδηση...

 

(Εμ, παρατήρησα ότι έφτασα στο όριο των εικόνων που μπορώ να ανεβάσω στο site. Δεν ξέρω αν μπορεί κάποιος να μου ανανεώσει το χώρο που δικαιούμαι, μια που έτσι κι αλλιώς ότι έχω ανεβάσει είναι εξώφυλλα και καρέ από τεύχη)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Λοιπόν. Έχεις δίκιο Χρίστο. Παρασύρθηκα από τις σκιές σε ένα εξώφυλλο και έκανα λάθος.

 

Επανορθώνω όμως ψάχνοντας τα εξώφυλλα εδώ (εξώφυλλα Αστερίξ από όλο το κόσμο). Δεν τα βρήκα όλα, βρήκα όμως αρκετά προκειμένου να στοιχειοθετήσω ότι δεν είναι δουλειά της Μαμούθ τα συγκεκριμένα εξώφυλλα ;)

 

Περσία

farsi__06_partov.jpg

 

Σουηδία

swedis_06_old.jpg

 

Αγγλία

englis_03.jpg

 

Ιταλία

italia_03.jpg

 

Ολλανδία

dutch__04.jpg

 

και πάει λέγοντας. Σε αρκετές περιπτώσεις βρήκα και 2ο εξώφυλλο για την ίδια χώρα. Σε μερικές (πχ Δρεπάνι) δεν βρήκα το εξώφυλλο που είδαμε προηγουμένως. Πάντως είμαι πεπεισμένος ότι για τον χ/ψ λόγο (είπε μερικά πράγματα προηγουμένως ο φίλος constantinople γύρω από τα δικαιώματα) ότι είναι εξώφυλλα από το εξωτερικό. :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6728
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

πιθανόν.

παρ'όλα αυτά, εκτός από τον ''μονομάχο'' (που ειναι το ίδο), κανένα απο τα παραπάνω εξώφυλλα δεν μου αρέσει τόσο πολύ όσο τα ελληνικά. Αυτα που ανέβασες έχουν την αισθητική που θα περίμενα να έχουν και στην ελλάδα (πολλα διαφορετικα εντονα χρωματα, διακριτες γραμμες κλπ), ενω τα ελληνικά, με τα χρώματα που αλλάζουν σταδιακά και με τις αχνες σκιες που ξεπροβάλλουν, εξακολουθούν να μου φαινονται πολυ προχωρημενα. Εγω δε σου μιλαω για τα σκιτσα, αλλα για το χρωματισμό, τη σκιαση, το backround κλπ.

Ομως ναι, πιο πιθανό είναι τα εξώφυλλα αυτα να είναι ξενόφερτα, αφού όπως είπα και πιο πάνω, οι έλληνες δεν μας είχαν (έχουν) συνηθίσει σε τετοια ωραια και καλοφτιαγμενα πραματα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120974
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ πάντως θα παραμείνω φαν του Ψαρόπουλου ακόμα ΚΑΙ στα εξώφυλλα: μου αρέσουν τα πλούσια εξώφυλλα και της Μαμούθ όσα λες με αυτό το έντονο δίχρωμο φόντο, πχ.Ο Αστερίξ στην Κορσική, Αστερίξ και η Κλεοπάτρα, τα θεωρώ απίστευτα πτωχά. Και ειδικά αυτό της Κλεοπάτρας είναι εγκληματικό! Απορώ γιατί δεν κρατήσαν το κλασσικό εξώφυλλο που έγραψε ιστορία με τις ατάκες του!!! Δεν απορώ που στις επόμενες εκδόσεις κρατήσαν ελάχιστα από αυτά της πρώτης. Είναι αντιαισθητικά! Ίσως λειτουργούσε καλύτερα αυτό το στυλ για άλλη σειρά, αλλά για Αστερίξ, no way. Ζήτω η πολυχρωμία!!!!! :)

 

Σύγκρινε...

 

 

;)

 

 

:beer6: Δημήτρη για τη δουλειά που κάνεις! :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5255
  • Reputation:   56162
  • Achievement Points:  5427
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Ευχαριστώ DJO. Στις επόμενες εκδόσεις δεν κράτησαν κανένα από αυτά της πρώτης. Όπως γράφω και πιο πάνω, τα έγχρωμα εξώφυλλα πρέπει να βγουν από τη σελίδα της Μαμούθ και να αντικατασταθούν από τα αντίστοιχα που έδωσε ο nikos_K στην πρώτη σελίδα του παρόντος του topic!

 

(Edit) Τώρα πρόσεξα ότι ο nikos_k έχει στο post του μόνο 5 από τα 6. Αυτό που λείπει είναι:

 

post-11736-1262419683,94_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6728
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Εγώ πάντως θα παραμείνω φαν του Ψαρόπουλου ακόμα ΚΑΙ στα εξώφυλλα: μου αρέσουν τα πλούσια εξώφυλλα και της Μαμούθ όσα λες με αυτό το έντονο δίχρωμο φόντο, πχ.Ο Αστερίξ στην Κορσική, Αστερίξ και η Κλεοπάτρα, τα θεωρώ απίστευτα πτωχά. Και ειδικά αυτό της Κλεοπάτρας είναι εγκληματικό! Απορώ γιατί δεν κρατήσαν το κλασσικό εξώφυλλο που έγραψε ιστορία με τις ατάκες του!!! Δεν απορώ που στις επόμενες εκδόσεις κρατήσαν ελάχιστα από αυτά της πρώτης. Είναι αντιαισθητικά! Ίσως λειτουργούσε καλύτερα αυτό το στυλ για άλλη σειρά, αλλά για Αστερίξ, no way. Ζήτω η πολυχρωμία!!!!! :)

 

σύγκρινε όμως κι εσύ τα εξώφυλλα της ''κατοικίας των θεών''. Ποιο είναι το ποιο κίτς και ποιό το πιο σύχρονο; άλλα ''αγαπημένα μου'' εξωφυλλα είναι επίσης η ''διχόνοια'', ο ''μονομάχος'', οι ''γότθοι'', ο ''αγωνας των αρχηγών'' και το ''δωρο του καισαρα''...

ΌΜΩΣ γουστα είν'αυτα! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μιας και μιλάς για χρώματα, φωτοσκιάσεις κλπ Χρίστο, ρίξε μια ματιά στα διάφορα εξώφυλλα στο εξωτερικό από τη Μεγάλη Τάφρο. Είναι το ίδιο εξώφυλλο και όμως αυτά που βλέπουμε είναι τόσο διαφορετικά. Αλλού σκούρο μπλε, αλλού ξεθωριασμένο γαλάζιο, αλλού έτσι, αλλού γιουβέτσι. Αυτό μπορεί να είναι ΚΑΙ λόγω της έκδοσης αλλά ΚΑΙ λόγω του σκαναρίσματος. λχ μερικά από τα παλιά μου σκαναρίσματα εξωφύλλων εδώ μέσα είναι πολύ "ξεθωριασμένα". Keep in mind λοιπόν ότι αυτό που βλέπουμε μπορεί να είναι και αποτέλεσμα των ρυθμίσεων του σκαναρίσματος :)

 

Θυμάμαι ειδικά ένα τεύχος (όχι αστερίξ, κάτι άλλο) που έχει σκανάρει χμμ... ο Μέλανδρος νομίζω? που ήταν ροζ? και μετά το σκάναρε και κάποιος άλλος (ή Βάιος ή Πρασινομήτσος) και ήταν άσπρο :) Και μετά από συζήτηση που έγινε, αποφανθήκαμε ότι το κανονικό ήταν το ροζ και το άλλο ήταν απλώς αποτέλεσμα ξεθωριάσματος :)

 

Άρα κρατάμε τις χοντρές λεπτομέρειες (πχ σκιές αντί για τις ίδιες τις φιγούρες) και από εκεί συμπεραίνουμε ότι είναι το ίδιο πράγμα :)

 

:cheers5:

 

ΥΓ δες κι αυτά εδώ από το Οβελίξ και Σια που είναι δίπλα-δίπλα :) Ακριβώς το ίδιο εξώφυλλο, αλλά με τον χ/ψ τρόπο το Τυρολέζικο μοιάζει αιώνες καλύτερο από το Γερμανικό ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120974
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μπα όχι το συγκεκριμένο (Η Κατοικία των Θεών) είναι όντως ροζομώβ. Τουλάχιστον καθίσαν και το χρωματίσαν ενώ στη Μαμούθ βάλαν κάτι σα μελάνη. Άλλο που το 2ο είναι όντως πιο σοβαρό, αλλά είπαμε, είμαστε Ψαροπουλικοί. Με αυτά μεγαλώσαμε! :P

 

...και ναι το Γερμανικό μου αρέσει περισσότερο γιατί α)είχε χρησιμοποιηθεί για του Ψαρ, β) βγάζει μια γλυκιά "καρτουνίλα". :D Αλλά το Τυρολέζικο ήταν ιδανικό για να χρησιμοποιηθεί στην έκδοση της Μαμούθ, την στιγμή που όλα της τα εξώφυλλα έχουν έντονες/καθαρές γραμμές.

 

 

:beersanta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6728
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Μπα όχι το συγκεκριμένο (Η Κατοικία των Θεών) είναι όντως ροζομώβ. Τουλάχιστον καθίσαν και το χρωματίσαν ενώ στη Μαμούθ βάλαν κάτι σα μελάνη. Άλλο που το 2ο είναι όντως πιο σοβαρό, αλλά είπαμε, είμαστε Ψαροπουλικοί. Με αυτά μεγαλώσαμε! :P

...και ναι το Γερμανικό μου αρέσει περισσότερο γιατί α)είχε χρησιμοποιηθεί για του Ψαρ, β) βγάζει μια γλυκιά "καρτουνίλα". :D Αλλά το Τυρολέζικο ήταν ιδανικό για να χρησιμοποιηθεί στην έκδοση της Μαμούθ, την στιγμή που όλα της τα εξώφυλλα έχουν έντονες/καθαρές γραμμές.

 

Κιεμένα μαρεσει το γερμανικό πολυ περισσότερο...

όσο για τα λεγόμενα του :germ:, ok καταλαβαίνω τι λές, αλλα εξακολουθεί να με εντυπωσιάζει τόσο το χρώμα, όσο η όλη ιδέα (σκιες-φιγουρες-μονοχρωμια απο πισω-αχνες γραμμες κλπ) των παλιών εξωφύλλων τις μαμούθ. Εξ'άλλου έχω δεί 3-4 τέυχη εκείνης της σειράς (το 1 μάλιστα το έχω κιόλας) και τα χρωματα είναι τα ίδια ακριβώς με τα σκαν του Κωνσταντινούπολη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Ουά μπόλικες πληροφορίες σχετικά με τα εξώφυλλα, ενώ φυσικά να προσθέσω ότι στο τρίτο μήνυμα του παρόντος αναφέρονται κάποια στοιχεία που αφορούν τις διαφορές των εκδόσεων και οι οποίες "απλώνονται" και στην ράχη - οπισθόφυλλα τους. Επίσης, είχαμε πει ότι θα ήταν καλό να υπάρχουν χωριστά τα εξώφυλλα της πρώτης σειράς από αυτά της τελευταίας, ίσως να γινόντουσαν και δύο διαφορετικές εξωτερικές σελίδες για τον Asterix της Μαμούθ, αφού η πλειοψηφία θεωρεί ότι τα πρώτα (πλήρη) εξώφυλλα ήταν και "πιο όμορφα".

 

:thanks: όλους σας για τις επιπλέον χρήσιμες πληροφορίες γύρω από την έκδοση της Μαμούθ.

 

Κρίμα που δεν έχει σκοπό η εταιρεία επί του παρόντος να εκδόσει την σειρά Grand Collection, αν και μπορεί να φταίει το γεγονός ότι δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμη και στο εξωτερικό και είμαι σίγουρος ότι αργότερα θα αναθεωρήσει και θα προχωρήσει στην έκδοση αυτή, μιας και θα έχει μεγάλη επιτυχία στο Ελληνικό αναγνωστικό κοινό. Εγώ σίγουρα θα προχωρήσω στην αγορά της όταν και όποτε βγει αυτή, και ναι θα είναι η πολλοστή φορά που θα αγοράζω Αστερίξ. :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5255
  • Reputation:   56162
  • Achievement Points:  5427
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Θα πρότεινα να φτιαχτούν οι εξής σελίδες (ή θα μπορούσαν να μπουν όλα σε μια σελίδα εξωφύλλων):

 

1η έκδοση: 1-21+23-24 έγχρωμα εξώφυλλα, 22+25-30 εξώφυλλα «R. GOSCINNY – A. UDERZO»

 

Ισχύουσα έκδοση: 1-34 εξώφυλλα «R. GOSCINNY ASTERIX A. UDERZO»

 

(Προαιρετικά) 2η έκδοση: 1-21+23-24 εξώφυλλα «O Dargaud παρουσιάζει», 22+25-30 εξώφυλλα ίδια με 1η έκδοση

 

Προσωπικά έχω και μπορώ να σκανάρω όλα τα «O Dargaud παρουσιάζει» και αν θυμάμαι καλά πρέπει να έχω τα 25-30 και στους δύο τύπους «R. GOSCINNY ASTERIX A. UDERZO» + «R. GOSCINNY – A. UDERZO»

 

Δυστυχώς η κυκλοφορία των GRAND COLLECTION επιβραδύνθηκε αρκετά. Το 2006 βγήκαν 4, το 2007 βγήκαν 8 (!), το 2008 βγήκαν 3, το 2009 δεν βγήκε κανένα, και για το 2010 ανακοινώθηκε ότι θα κυκλοφορήσουν μόνο 2 (Απρίλιο και Οκτώβριο). Συνολικά μέχρι τέλος του 2010 θα έχουν βγει 17. Αν οι Γάλλοι συνεχίσουν να βγάζουν μόνο 2 το χρόνο και αν η Μαμούθ περιμένει να τελειώσουν οι Γάλλοι πριν βγάλει το πρώτο τεύχος, την ημερομηνία που θα βγάλει το τελευταίο τεύχος Grand Collection η Μαμούθ θα το διαβάζουμε στο γηροκομείο (!), αν δεν έχουμε αφήσει τον ... μάταιο τούτο κόσμο :)

 

Όμως δεν έχω και μεγάλες ελπίδες ότι θα τα βγάλει η Μαμούθ. Το προηγούμενο πείραμα ήταν του Ψαρόπουλου που έβγαλε Αστερίξ με σκληρό εξώφυλλο, και σταμάτησε μετά από δύο τεύχη (νομίζω βγήκαν μόνο το Ο ΜΑΓΟΣ και Η ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΤΩΝ ΘΕΩΝ). Η καλύτερη λύση θα ήταν να έκανε μια συμφωνία η Μαμούθ με τους Γάλλους και να έβγαζε τα αναμελανωμένα τεύχη στο υπάρχον σχήμα με μαλακό εξώφυλλο (γιατί λίγοι Έλληνες θα πλήρωναν 15 ευρώ για ένα Αστερίξ). Ή να το κάνει σαν τους Άγγλους, 3 τεύχη μαζί σε σκληρό εξώφυλλο και τιμή 15 ευρώ, ώστε η τιμή να είναι περίπου σαν να αγόραζες 3 της κανονικής έκδοσης χωριστά.

 

Επί τι ευκαιρία, θυμάμαι ότι ο Ψαρόπουλος είχε βγάλει και τα άλμπουμ των 2 πρώτων ταινιών, ΟΙ 12 ΑΘΛΟΙ ΤΟΥ ΑΣΤΕΡΙΞ και Η ΕΚΠΛΗΞΗ ΤΟΥ ΚΑΙΣΑΡΑ (σε αυτό νομίζω ότι ο Ψαρόπουλος είχε δώσει τον Αγγλικό τίτλο ΑΣΤΕΡΙΞ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΚΑΙΣΑΡΑ). Τα έχει κανένας; (θα πάω να το ρωτήσω και στη σελίδα Αστερίξ του Ψαρόπουλου).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Σχόλια για το τελευταίο Asterix από κάποιον που οι περισσότεροι δε γνωρίζετε αλλά τη γνώμη του προσωπικά τη σέβομαι. Μιλάμε για την Αμερικάνικη έκδοση/μετάφραση αλλά οι σκέψεις αυτές είναι των περισσότερών μας.

 

"Asterix and Obeliex's Birthday: The Golden Book" is a complete misfire, sad to say.

 

I've never been so disappointed in an "Asterix" book. I know it's unfair, since this book is a collection of short pieces over a long span of years, with a little interstitial material added in to make it feel like one cohesive piece. It can't help but be schizophrenic. Even worse, it's not particularly funny, often trying too hard to be clever. Removing Asterix from the structure of a long-form album-length adventure might just be a dull thing to do. As heavy handed as the messages to some of the albums may be, at least they're consistent with the characters and spring forth naturally from their actions. This book is too often gags laid down on the characters, who are then forced to be Hollywood actors to get through their parts. It's the same kind of misfire you often see from Disney when Mickey Mousemag-glass_10x10.gif isn't being his adventurous self, but is rather playing the role of "Mickey Mouse," You know?

 

It's nice to see that Uderzo can still draw these characters so sharply and so comfortably, but this random assortment of bits and pieces falls completely flat. Asterix works best in the context of a narrative. I'd rather see more of that, less of this.

 

This book is nice to have as a completist collector, but that's about it.

 

Διαβάστε όλο το κείμενο. Ο τύπος λέει όμορφα πράγματα για πολλές γνωστές μας αγάπες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5255
  • Reputation:   56162
  • Achievement Points:  5427
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Πριν κάποιους μήνες στα παραπάνω posts μου είπα κάποια πράγματα για τα εξώφυλλα. Βλέπω όμως ότι τίποτα δεν έγινε από τους moderators. Δεν διορθώθηκε καν η λάθος σειρά των εξώφυλλων του Ψαρόπουλου. Δεν ξέρω, αλλά αυτή η έλειψη follow up μου έκοψε την όρεξη να ασχοληθώ περισότερο με το site :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Δεν έχεις άδικο φίλε constantinople αλλά προσωπικά θα σου πρότεινα να μην παραδόσεις τα όπλα. Εφόσον αναγνωρίζεις ότι υπάρχει πρόβλημα το οποίο έχεις την διάθεση και την δυνατότητα να διορθώσεις με το δικό σου υλικό, θα πρότεινα να μην περιμένεις τους mods να το κάνουν για σένα και να το φτιάξεις μόνος σου, ακριβώς όπως σου αρέσει και θεωρείς εσύ σωστό. Είμαι σίγουρος ότι όταν με το καλό το ολοκληρώσεις, και εσύ θα νιώσεις καλύτερα αλλά και ο κόσμος θα εκτιμήσει την δουλειά και τον κόπο σου. Ξεκίνα εσύ την μελέτη σου και μην περιμένεις τους άλλους, η γνώση και η μελέτη μερικές φορές είναι ένας μοναχικός δρόμος, μέχρι την ολοκλήρωση της και την διάδοση της στους γύρω μας. Δεν αστειεύομαι και δεν κάνω χαβαλέ, αντιθέτως θα έλεγα ότι μιλάω σοβαρά. Μερικές φορές κάποια πράγματα απλά πρέπει να τα κάνουμε μόνοι μας και να μην περιμένουμε τους άλλους, ειδικά όταν δεν βλέπουμε ανταπόκριση από αυτούς επί μεγάλο διάστημα. Το γιατί δεν υπάρχει follow up στο θέμα σου δεν μπορώ να σου πω τον λόγο, ίσως επειδή πλέον υπάρχουν πολλά μέτωπα ανοικτά και αρκετά έως πολλά πράγματα μένουν πίσω. Υπομονή και επιμονή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5255
  • Reputation:   56162
  • Achievement Points:  5427
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Καλή η πρόταση σου Yoshimitsu και εφόσον συμφωνούν οι υπόλοιποι βεβαίως να τα φτιάξω μόνος μου τα εξώφυλλα. Όμως αν δεν κάνω λάθος δεν έχω πρόσβαση σε τέτοιου είδους μεταβολές. Για να αλλάξω τη σελίδα με τα εξώφυλλα των Asterix δεν πρέπει να έχω access rights που να μου επιτρέπουν να κάνω κάτι τέτοιο;

 

Χαιρετισμούς,

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Βασικά αγαπητέ δεν εννοούσα αυτό ακριβώς. Μπορείς να κάνεις ένα δικό σου θέμα/post όπου θα αναλύεις τα συμπεράσματα σου και θα αναφέρεις την σωστή σειρά για τα εξώφυλλα - να τα σκανάρεις και να τα ανεβάσεις και αυτά εκεί δηλαδή - λογικά μετά θα είναι πολύ πιο εύκολα για τον αρμόδιο να τα πάρει όλα μαζί μεταφέρει στην σελίδα με την σωστή σειρά. Υποθέτω ότι δεν θα υπάρχει κάποιος λόγος να μην γίνει αυτό, φτάνει να τηρήσεις τις προδιαγραφές ως προς το μέγεθος και την ποιότητα των εικόνων των εξώφυλλων (ίσως αν τα ανέβαζες σαν ένα πακέτο zip/rar να ήταν και πιο εύκολο να γίνει αυτό). Μίλα με κάποιον από τους global να σου πουν ποιος mod είναι αρμόδιος και διαθέσιμος για τα εξώφυλλα, ώστε να μιλήσεις απευθείας μαζί του για τις μεταφορές μέσω κάποιου pm ίσως. Εγώ μάλλον κάτι τέτοιο θα έκανα αν ήμουν στην θέση σου και ήθελα να λυθεί κάποιο πρόβλημα που μου έκανε τα νεύρα τσατάλια (αυτή η τελειομανία που μας διακρίνει μερικές φορές δεν έχει όρια - τουλάχιστον μιλώντας για εμένα δηλαδή), έτσι με την προσωπική επαφή καμιά φορά ανεβάζεις και τις πιθανότητες για την ολοκλήρωση κάποιου θέματος με όμορφο και διακριτικό τρόπο. :)

Επεξεργασία από Yoshimitsu
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120974
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εχμ, Νεκτάριε, τα εξώφυλλα υπάρχουνε σκαναρισμένα. Απλά ο άνθρωπος είπε μετά τη μέση (αριθμητικά), να τα αλλάξει κάποιος mod που είναι υπεύθυνος για τα εξώφυλλα, θέση γιατί έχει κάνει μελέτη και έχει βρει την αρχική σειρά που εκδόθηκαν. Έχει κάνει τις αναλύσεις που λες, απλά μένει να αλλάξουμε τη θέση σε κάποια εξώφυλλα για επιβεβαίωση. ;)

 

Δημήτρη, ο μοναδικός λόγος που δεν έχει γίνει ακόμα είναι επειδή δεν το είδε κάποιος υπεύθυνος για τα εξώφυλλα, αφού εδώ και μήνες πέφτει πολύ δουλειά για τον κατάλογο (στον οποίο έχεις βοηθήσει και εσύ χάρη στις βαρβάτες λίστες & συμπληρώσεις :respect: ), ο οποίος σιγά-σιγά μπαίνει σε μια τάξη, μιας και μιλάμε για σχεδόν 25.000 τίτλους (24.700 :wow: ), όπου ανάμεσά τους είναι και τα Αστερίξ. Αλλά αυτός δεν είναι λόγος για να απογοητευτείς, έχω ενημερώσει και θα τα ελέγξουν-αλλάξουν θέση σύμφωνα με τη λίστα. Δεν πηγαίνει χαμένη ποτέ μια καλή μελέτη. :)

 

 

Και σαφώς δεν είναι λόγος για να φύγεις από την παρέα, έτσι; :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1076
  • Group:  Technician
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2473
  • Reputation:   9468
  • Achievement Points:  2442
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6291 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Τα άλλαξα εγώ μόλις παιδιά...

Αν έκανα κάποιο λάθος διορθώστε το παρακαλώ.

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5255
  • Reputation:   56162
  • Achievement Points:  5427
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Επιτέλους! Thanks ngramm! Τώρα μένει να γίνουν και οι διορθώσεις που είπαμε στο thread για τα Asterix της Μαμμούθ Κόμιξ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5255
  • Reputation:   56162
  • Achievement Points:  5427
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Επιτέλους! Thanks ngramm! Τώρα μένει να γίνουν και οι διορθώσεις που είπαμε στο thread για τα Asterix της Μαμμούθ Κόμιξ...

 

Έγινε κι αυτό! :thanks: Πολύ καλή δουλειά! :clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  5843
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  317
  • Reputation:   1210
  • Achievement Points:  317
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5796 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

βγηκε καινουργιο τευχος του asterix

 

asterix no 34 τα γενεθλια του αστεριξ και οβελιξ και η χρυση βιβλος

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4382
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  74
  • Reputation:   277
  • Achievement Points:  74
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5969 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

βγηκε καινουργιο τευχος του asterix

 

asterix no 34 τα γενεθλια του αστεριξ και οβελιξ και η χρυση βιβλος

 

εδω και κοντα ενα χρονο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5843
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  317
  • Reputation:   1210
  • Achievement Points:  317
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5796 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

εδω και κοντα ενα χρονο...

 

δεν το ηξερα....σημερα το πετυχα

 

thanks

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Άρθρο και συνέντευξη της τότε εποχής για το τότε νέο αλμπουμάκι.

 

post-3787-12825529305621_thumb.jpgpost-3787-12825529444429_thumb.jpg

 

post-3787-12825529529092_thumb.jpg

post-3787-12825529631_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13217
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5986 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Διαφήμιση στο περιοδικό INDEX τ. 10 (Μάρτης 2010):

 

post-4271-12839496664218_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12159
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5311 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Άλλη μια ιστορική στιγμή για την συλλογή μου έφτασε.Μετά τα Λούκυ Λουκ,των οποίων την σειρά έκλεισα τον προηγούμενο μήνα στην Θεσσαλονίκη(το αναφέρω και στο σχετικό thread για την σειρά),ήρθε η μεγάλη μέρα και για τα Αστερίξ.Έτσι λοιπόν πριν από 2 Σάββατα,δηλαδή στις 11/12/2010, η σειρά Αστερίξ κλείνει αισίως,τόσο με τα εντός σειράς,όσο και με τα εκτός.Αυτήν την φορά αυτό το κατόρθωμα επιτεύχθηκε στην πρωτεύσουσα και όχι στην συμπρωτεύουσα.Το μόνο που έχω να παρατηρήσω είναι το εξής.Και στις 2 περιπτώσεις ήταν παρόν ο DJO.Καλά ρε Ορέστη πως το έκανες αυτό και κατάφερες να είσαι παρόν και στα 2 κλεισίματα και μάλιστα μεγάλων σειρών BD.Οπότε στην επόμενη σειρά που θα κλείσω,άμα γίνει πάλι σε διαφορετική πόλη ξέρεις που πρέπει να είσαι,οπότε ετοίμασε μπαγκάζια, γιατί δεν αργεί και το επόμενο κλείσιμο. ;):cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  1076
  • Group:  Technician
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2473
  • Reputation:   9468
  • Achievement Points:  2442
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6291 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Προστέθηκαν στα πινακάκια στοιχεία για τους μεταφραστές/Letterers από εδώ.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  9282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  150
  • Reputation:   1002
  • Achievement Points:  150
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5506 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όι! Τι γίνεται , το θέμα αυτό κοιμάται 2 χρόνια τώρα;

Και μόνο 4 σελίδες; Το αγαπημένο μου κόμιξ; Τς τς τς , τέλοσπάντων!

Με χαρά μου λοιπόν ανακοινώνω πρώτος εδώ ότι 24 Οκτωβρίου , βγαίνει το 35ο τεύχος του Αστερίξ , για πρώτη φορά χωρίς τον Αλμπέρ Υντερζό ή τον Ρενέ Γκοσινύ! Ο Jean-Yves Ferri λοιπόν και ο Didier Conrad , αναλαμβάνουν δράση και μας φέρουν το "Asterix chez les Pictes" ή αλλιώς , Ο Αστερίξ και οι Πίκτες , !

Απ'ότι φαίνεται στο νέο αυτό άλμπουμ της εκπληκτικής σειράς , ο Αστερίξ θα ταξιδέψει στη χώρα όπου ζουν οι Σκωτσέζοι !

 

http://gb.asterix.com/index.html για περισσότερες πληροφορίες

http://inkorrekt-comics.blogspot.gr/2013/04/asterix.html

 

Ελπίζω να βγει κι εδώ εκείνη τη μέρα! Απορώ πώς είμαι ο πρώτος που το γράφει και στο θέμα!! :blob7:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.