Μετάβαση στο περιεχόμενο

YOSHIMITSU

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4453
  • Reputation:   34665
  • Achievement Points:  4520
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Το διάβασα και εγώ. Καταρχάς συμφωνώ 100% με την κριτική του @ Laz33 . Κάπως έτσι μου φάνηκε και εμένα το όλο εγχείρημα.

Και για να μην τεμπελιαζω ας προσθέσω και τις δικές μου πινελιές. Μου άρεσε που ήταν όλο στο χιόνι. Πρωτότυπο. Θα ήθελα όμως πιο ζωηρά χρώματα γιατί το σχέδιο χανεται στο λευκό φόντο κ κουράζει. Με κούρασε αυτό το χαζό ανάποδο Ε. Κανένας μα κανένας λόγος δεν υπήρχε. Αν ήθελες να το κάνεις όπως με τους Νορβηγούς ή τους Γερμανούς βάλε μια γραμμουλα. Ή κάτι τέτοιο. Μ αρεσε η πλούσια γυναικεία παρουσία. Παρολα αυτά πράγματι οι χαρακτήρες δεν αναπτύχθηκαν αρκετά. Μ αρεσε που δεν είχε καθόλου ζωμό. Μ αρεσε που με καθυστέρηση πολλωωωων χρονών αποκαταστάθηκε η αδικία της Φραμπαλα. Τέλος μου άρεσαν και εμένα οι δύο Ρωμαίοι που τσακώνονταν. Μάλλον είναι το πιο καλό του FERRI. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 1.1k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   95006
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4650 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

8 ώρες πριν, constantinople είπε:

 

Ακριβώς! Το νέο θα ήταν αν άρχιζε το Αστερίξ να περνάει vegan μηνύματα!

 

π.χ. αν ο Οβελίξ αντικαταστήσει τα αγριογούρουνα με κολοκύθες και κολοκυθοκεφτέδες! :turkey:

 

Αν συμβεί ποτέ αυτό, όχι μόνο θα με έχανε δια παντός από αναγνώστη, αλλά θα έκαιγα τα προηγούμενα άλμπουμ στο μπάρμπεκιου, σε ένδειξη διαμαρτυρίας και στην θράκα τους θα έψηνα πανσέτες και λουκάνικα! :lol:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3130
  • Reputation:   23790
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2969 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Νομίζω πάντως ότι δεν έχουμε καταλάβει ποιος είναι ο ρόλος του Φερρί. Ο ρόλος του είναι να κρατάει ζωντανό τον ήρωα, να συντηρεί το animation film franchise, live action film franchise, το Πάρκο Αστερίξ και όλο το merchandising. Καλός ο θρύλος, αλλά πιο δύσκολα όλα αυτά τα συντηρεί ένα νεκρό franchise

 

IMG_20190708_130920_HDR.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28484
  • Reputation:   190213
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6367 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Αυτός είναι ο ρόλος και του άλλου του *&^&^%$

972248fb-cfb3-47dc-b273-103ae112aff1.jpg

Θυμίζω αυτό εδώ το βδέλυγμα, αυτή την αηδία, αυτή τη σπατάλη μελανιών. Φτιαγμένο για βρέφη. Δες τον κυριούλη που χαμογελάει. Α, τι ωραίο. Δες και την κοτούλα που χαμογελάει. Φάε τώρα μια κουταλιά για τον Αστεριξούλη. Μπράβο το μωρό μου. Όλοι χαμογελαστοί. Όλα φωτεινά. Όλα ανθηρά. Και ας ξέρουμε ότι ο μουσάτος απαυτώνει την εξ'ευωνύμων του, που είναι η κόρη που απέκτησε από την πιο εξ'ευωνύμων του. Και μετά την πασάρει στους άλλους 2 τα βράδια στις κρεπάλες τους και στις κρασοκατανύξεις τους. Τα δε πιτσιρίκια είναι slave labor. Προφανώς. Από την Αλγερία. Προφανέστερως. 

 

:)

 

speaking of κρεπάλες, η πιθανότητα να σπάσουν πλάκα απεικονιζοντας κάτι σαν το Σατυρικόν του Φελίνι είναι πιο ανύπαρκτη κι από πιγκουινο που διασχίζει τη Σαχάρα για να πάει στη Μέκκα για προσκύνημα. 

γουτσου γουτσου και πάρτε κουκλάκια Αστεριξ και ελάτε στο Πάρκο του Αστερίξ για διασκέδαση για όλη την οικογένεια. feelgood σαπίλα.

 

καιλιγαειπα :D 

 

:cheers5: 

ΥΓ τώρα που το σκέφτομαι, απορώ πως δεν τους την έχουν κάνει φαράγγι της Σαμαρίας οι του Charlie Hebdo. :) παρεκτός αν απλώς δεν το έχω πάρει χαμπάρι :) 

 

εδιτ η φώτο είναι από διαφήμιση για το Transitalique πριν βγει. Μου είχαν γυρίσει τα ματάκια όταντην είχα δει. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4199
  • Reputation:   32916
  • Achievement Points:  4378
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2876 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ποια η διαφορά με αυτήν την εικόνα για παράδειγμα;

 

1395608776_.thumb.PNG.98cba2f8c271982c0c749e2ff230fd93.PNG

 

Απλά εδώ αντί για χαρούμενες κότες έχουμε χαρούμενες αγελάδες (ιπτάμενες μάλιστα) :)

 

Συμφωνώ βέβαια ότι τα καινούρια Αστερίξ είναι για παιδάκια (βρέφη είπες εσύ).

Αλλά πρωτίστως λόγω σεναρίου και χιούμορ (ο Θεός να το κάνει) και δευτερευόντως λόγω σχεδίου.

Αυτά τα "χαριτωμενούτσικα" σχέδια και τα χαζοχαρούμενα σενάρια για παιδάκια, τα ξεκίνησε ο Ουντερζό με κάτι Γαλέρες του Οβελίξ, Λατραβιάτες και Ουρανούς.

Αυτός ευθύνεται κυρίως για την "κατρακύλα" της σειράς.

Το κακό με τους Φερί/Κονρά είναι ότι όπως φαίνεται έχουν επηρεαστεί περισσότερο απ΄τον Ουντερζό παρά απ΄τον Γκοσινί :thinking:

 

Πάντως ακόμα κι έτσι τα Αστερίξ πουλάνε τρελά.

Ο Υπεριταλικός είδα έχει εξαντληθεί από παντού.

Άλμπουμ που κυκλοφόρησε πριν 3 χρόνια περίπου.

Και όχι σε μικρό τιράζ φαντάζομαι, μιας και έγινε διανομή και σε περίπτερα/ψιλικατζίδικα, όχι μόνο σε βιβλιοπωλεία όπως με άλλες σειρές της ΜΑΜΟΥΘ.
Φαντάσου να έβγαιναν και τίποτα ποιοτικές ιστορίες τι είχε να γίνει :)

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38652
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  109
  • Reputation:   733
  • Achievement Points:  115
  • Days Won:  0
  • With Us For:  786 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Και στις ιστορίες του Γκοσινί υπήρχαν ομιλούντα ζώα (κυρίως κόκορες) που εμφανίζονταν που και που. Οπότε δεν βλέπω γιατί να κραξουμε τον Φερί και τον Ουντερζο που απεικονίζουν ιπτάμενες αγελάδες και χαμογελαστές κότες και ο,τι τους κατέβει στο μυαλό (αν και οι ιπτάμενες αγελάδες ήταν όντως χαζό).

 

Εγώ προσπαθώ να μην γίνομαι τόσο κακιά, γιατί ξέρω πως ακόμη και στα πιο μέτρια άλμπουμ χρειάστηκε πολύ κόπος για να φτιαχτούν.

 

Δεν ξέρω αν οι καινούργιοι έχουν οντως επηρεαστεί από τον Ουντερζο πάρα από το Γκοσινί ή αν προσπαθούν να μοιάσουν στον δεύτερο αλλά αποτυγχάνουν (όπως είπα, έχω διαβάσει μόνο μια ιστορία απ'το καινούριο δίδυμο).

 

Επίσης δεν ξέρω αν υπερασπιζόμαστε τις ιστορίες του Γκοσινί επειδή με αυτές έχουμε μεγαλώσει. Αναρωτιέμαι τι γνώμη θα έχουν τα παιδιά που θα μεγαλώσουν με τις καινούργιες ιστορίες• αν δηλαδή θα συνδεθούν συναισθηματικά και για αυτό, θα προσπαθούν να τις υπερασπιστούν ή θα τις εχουν ξεχάσει με τα χρόνια.

 

Κυρίως επειδή ο καθένας μας έχει διαφορετική άποψη και εμπειρία για αυτά και από αυτά που καταναλώνει.

 

Ή επειδή έχουμε μεγαλώσει με αυτήν την σειρά, έχουμε αποκτήσει υψηλές προσδοκίες και περιμένουμε και απ'τις καινούργιες να αισθανθούμε αυτό το γαργαλιαρικο συναισθήματα από αυτές που διάβαζαμε τότε όταν ήμασταν παιδιά;

 

Ή θα ειχαμε διαφορετική άποψη για αυτήν την σειρά γενικώς αν δεν την είχαμε διαβάσει ποτέ ως παιδιά ούτε είχαμε δει καμία από τις πάμπολλες ταινίες βασισμένα στα κομιξ και απεναντίας, την πρωτοδιαβαζαμε όταν ήμασταν ενήλικες;

 

Είναι πολλά αυτά που έγραψα, ελπίζω να καταλάβατε…

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4199
  • Reputation:   32916
  • Achievement Points:  4378
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2876 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πριν από 1 ώρα, whatever είπε:

Επίσης δεν ξέρω αν υπερασπιζόμαστε τις ιστορίες του Γκοσινί επειδή με αυτές έχουμε μεγαλώσει. Αναρωτιέμαι τι γνώμη θα έχουν τα παιδιά που θα μεγαλώσουν με τις καινούργιες ιστορίες• αν δηλαδή θα συνδεθούν συναισθηματικά και για αυτό, θα προσπαθούν να τις υπερασπιστούν ή θα τις εχουν ξεχάσει με τα χρόνια.

 

Δεν "υπερασπιζόμαστε" τις ιστορίες του Γκοσινί λόγω νοσταλγίας, επειδή μ΄αυτές μεγαλώσαμε.

Το κάνουμε γιατί ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ είναι ανώτερες.

Αυτό το παραδέχονται και οι μικροί σε ηλικία αναγνώστες.

Άσε που ούτε εμείς μεγαλώσαμε με Γκοσινί. Δεν τον προλάβαμε.

Το ΄80 και ΄90 που διαβάζαμε κόμικς, τα νέα Αστερίξ ήταν σε σενάριο Ουντερζό.

Και το καταλαβαίναμε ότι δεν είναι τόσο ωραία όσο τα προηγούμενα.

Άσε που τότε οι περισσότεροι δεν ξέραμε για Γκοσινί και Ουντερζό.

Δεν είχαμε ίντερνετ να μαθαίνουμε πληροφορίες για τους δημιουργούς.

Λέγαμε "τα παλιά Αστερίξ" και "τα καινούρια Αστερίξ".

Και τα παλιά μάς άρεζαν περισσότερο, μη γνωρίζοντας οι περισσότεροι ότι ήταν καλύτερα επειδή τα έγραφε ο Γκοσινί.

 

* Τα παλιά/καινούρια τα ξεχωρίζαμε κυρίως απ΄το νούμερο και σε μικρότερο βαθμό απ΄το σχέδιο (στα Λούκυ Λουκ ήταν πιο ξεκάθαρο, μιας και οι διαφορές στο σχέδιο του Μορίς μέσα στις δεκαετίες ήταν πολύ πιο ορατές σε σχέση με τα Αστερίξ που έπρεπε να΄σαι πιο ψαγμένος για να τις καταλάβεις).

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5267
  • Reputation:   56237
  • Achievement Points:  5439
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5232 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

3 hours ago, germanicus said:

Φτιαγμένο για βρέφη. Δες τον κυριούλη που χαμογελάει. Α, τι ωραίο. Δες και την κοτούλα που χαμογελάει. Φάε τώρα μια κουταλιά για τον Αστεριξούλη. Μπράβο το μωρό μου. Όλοι χαμογελαστοί. Όλα φωτεινά. Όλα ανθηρά.

 

Εγώ πάντως το'φαγα όλο το φαγάκι μου! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5840
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  927 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Με πολλά αναγνώσματα είμαστε δεμένοι συναισθηματικά και είναι δύσκολο να είμαστε αντικειμενικοί στην κρίση μας.
Εγώ ήμουν μέχρι πρόσφατα ΜΟΝΟ φαν του Αστερίξ. Λουκυ Λουκ είχα διαβάσει λίγα μέτρια αλμπουμ όταν ήμουν πιτσιρικάς την δεκαετία του '90
και τα έβρισκα λίγο βαρετά.
 
Διάβασα τώρα πρόσφατα για πρώτη φορά τα παρακάτω κόμικς, και χωρίς να είμαι προκατειλημμένος υπέρ του Γκοσινί,
μπορώ να αναγνωρίσω οτι τέτοια άλμπουμ δεν ξαναγράφονται εύκολα!
 
1) Μαμα Νταλτον
2) Η Άμαξα
3) Μπίλυ ο Τρομερός
4) Σύρματα στα Λιβάδια
5) Ο Δικαστής
 
Όπως και τα καλά Αστερίξ είναι αριστουργήματα για το είδος, τι να λέμε τώρα!
Και ο Γκοσινί είχε μέτρια άλμπουμ αλλά πάντα με μια καλή ποιότητα γραφής. :beer:
 
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28484
  • Reputation:   190213
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6367 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  52

4 hours ago, Laz33 said:

Ποια η διαφορά με αυτήν την εικόνα για παράδειγμα;

 

 

εκεί κατέβαζα καντήλια όταν διάβαζα το έκτρωμα :) στο άλλο τα κατέβαζα πριν καν το αγγίξω :) 


μη γνωρίζοντας το υπόλοιπο έργο των δημιουργών, δεν ξέρω από που επηρρεάστηκαν. Εκτιμώ όμως ότι επηρρεάζονται πλήρως από τους μανατζαραίους. 
 

:cheers5: 

 

2 hours ago, whatever said:

Και στις ιστορίες του Γκοσινί υπήρχαν ομιλούντα ζώα (κυρίως κόκορες) που εμφανίζονταν που και που. Οπότε δεν βλέπω γιατί να κραξουμε τον Φερί και τον Ουντερζο που απεικονίζουν ιπτάμενες αγελάδες και χαμογελαστές κότες και ο,τι τους κατέβει στο μυαλό (αν και οι ιπτάμενες αγελάδες ήταν όντως χαζό).


Υπάρχει, στα μάτια μου, διαφορά μεταξύ αυτού εδώ και των ζώων που έμπαιναν επί Γκοσινί. :) Εκεί είχαμε τσαντισμένους και υπερήφανους κόκορες, είχαμε πουλιά να ξεσπιτώνονται ρίχνοντας καντήλια, αγριογούρουνα είτε τρομαγμένα, είτε ανέμελα, είτε να βαριούνται τη ζωή τους, είχαμε χίλιες δυο διαφορετικές εκφράσεις οι οποίες εξυπηρετούσαν τη ροή της ιστορίας (και πάρα πολλές φορές τα πρωτοπρόσεξα στην 25η ανάγνωση του κόμικ :D ) Και εδώ, στα μάτια μου, η χαζουχαρομενοσύνη εξυπηρετεί σκοπούς. Είναι ένα μήνυμα "αυτό εδώ είναι φιλικό. όλοι περνάμε καλά. τελετάμπις φορέβα. δώστε το άφοβα στα παιδιά σας. σέηφ. φάε @ constantinople  μια μπουκιά ακόμα για τον Οβελιξούλη τον γλυκούλη, ούλη, ούλη" :D  Και κατ'εμέ συμβαίνει διότι έτσι τους είπαν οι μανατζαραίοι προκειμένου να μη χαλάσει το brand name και να συνεχίσει να δουλεύει η μηχανή που κόβει λεφτά. 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5267
  • Reputation:   56237
  • Achievement Points:  5439
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5232 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

55 min ago , germanicus said:

φάε @ constantinople  μια μπουκιά ακόμα για τον Οβελιξούλη τον γλυκούλη, ούλη, ούλη" :D  

 

patrick-eating.thumb.gif.09c7eadea0b2ecc73793041a8152e67a.gif

 

E σιγά! Πόσο θα φάω; Να μην το παρακάνουμε κιόλας! :wow:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4453
  • Reputation:   34665
  • Achievement Points:  4520
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

@ germanicus ισχύει αυτό που λες. Όπως ισχύει και αυτό που λέει ο @ Kurdy Malloy  πιο πάνω. Και μάλιστα δεν είναι καθόλου παράξενο όλο αυτό. Ο Αστερίξ όπως τον βλέπουμε σήμερα εξυπηρετεί ξεκάθαρα τη συνέχεια του legacy. Απευθύνεται σε νέα παιδιά πιο μικρής ηλικίας ισως γιατί εμας δεν χρειάζεται να μας πιάσουν πελάτες. Οι ιστορίες του Goscinny ήταν άλλου χιούμορ άλλου επιπέδου. Εδώ έχουμε μια προσπάθεια να συνεχίσουμε το μύθο του Αστερίξ και να πιάσουμε νέα παιδιά για το πάρκο και τα προϊόντα (τώρα κυκλοφορούν πια και Playmobil Αστερίξ). Τα κάνουμε και λίγο πιο γλυκουλε και τέλος. Απλά πράγματα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3130
  • Reputation:   23790
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2969 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

5 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Πάντως ακόμα κι έτσι τα Αστερίξ πουλάνε τρελά.

Ο Υπεριταλικός είδα έχει εξαντληθεί από παντού.

Άλμπουμ που κυκλοφόρησε πριν 3 χρόνια περίπου.

Και όχι σε μικρό τιράζ φαντάζομαι, μιας και έγινε διανομή και σε περίπτερα/ψιλικατζίδικα, όχι μόνο σε βιβλιοπωλεία όπως με άλλες σειρές της ΜΑΜΟΥΘ.
Φαντάσου να έβγαιναν και τίποτα ποιοτικές ιστορίες τι είχε να γίνει :)

 

Φυσικά και πουλάνε. Πρόσεξε όμως. Πούλησαν περίπου 2 εκατομμύρια κόμικς. Να πούμε ότι το κάθε αντίτυπο είχε κέρδος 2 ευρώ; Να πούμε 3; 5; 10 εκατομμύρια κέρδος.

 

Το πάρκο έχει ένα μέσο έξοδο ανά επισκέπτη τουλάχιστον 50 ευρώ, δε βάζω μέσα τα τρία ξενοδοχεία. Μια μέση καλοκαιρινή μέρα έχει 10.000 επισκέπτες. Μισό εκατομμύριο. Τη μέρα. Να είναι τα μισά έξοδα; Να είναι τα 4/5; Δεν είναι. Μιλάμε ότι τα έσοδα του καινούργιου κόμικ ενός έτους είναι περίπου δύο εβδομάδες στο πάρκο (που κωλολέει το συνιστώ ανεπιφύλακτα). Να πω ένα μήνα; Θα πω ένα μήνα. Παραπάνω δε λέω ειδικά αν λάβουμε υπόψη και τα merchandising. Οπότε καταλαβαίνουμε τον στόχο :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4453
  • Reputation:   34665
  • Achievement Points:  4520
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εκτός θέματος αλλά κάτι παρόμοιο ισχύει και για τα Ντίσνεϋ και για τα Μάρβελ κτλ. Πράγματα που δεν μπορούμε να καταλάβουμε με λογική κόμιξ εξηγούνται έτσι. Well said @ Kurdy Malloy .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4199
  • Reputation:   32916
  • Achievement Points:  4378
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2876 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Προφανώς και είναι σωστό αυτό που λέτε περί franchise και "συνέχεια του μύθου" ώστε να μην πάψει να πουλάει το brand name Aστερίξ.

Απλά δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι το έκαναν επί τούτου.

Ή τουλάχιστον δεν ξεκίνησαν μ΄αυτόν το σκοπό.

Φαντάζομαι δεν ήθελαν απλά να συνεχίσουν να βγάζουν Αστερίξ. Ήλπιζαν να κρατήσουν ένα επίπεδο.

Για την ακρίβεια να ανεβάσουν το επίπεδο από εκεί που το έριξε ο Ουντερζό με τους Ουρανούς του και τις Λατραβιάτες του.

Τώρα βέβαια γιατί συνεχίζουν να κρατάνε σεναριογράφο τον Φερί μετά από 5 μέτρια άλμπουμ, είναι όντως περίεργο :thinking:

Προφανώς εξυπηρετείται ο σκοπός τους.

Είναι κρίμα όμως, γιατί στην "αδελφή σειρά" Λούκυ Λουκ δεν έχουν τέτοια αντιμετώπιση.

Εκεί αν δεν τους κάνει ένας σεναριογράφος, τον τζάζουν και παίρνουν άλλο.

Και το αποτέλεσμα δείχνει ότι αυτή είναι καλύτερη τακτική.

Όχι βέβαια ότι έχουν καμιά τρομερή διαφορά επιπέδου τα νέα Αστερίξ με τα νέα Λούκυ Λουκ.

Αλλά στα δεύτερα συναντάς που και που κάποιο αξιόλογο αλμπουμάκι.

Και το κυριότερο είναι ότι ελπίζεις. Μιλάω απ΄την πλευρά του αναγνώστη.

Δεν σου κάνει ο Γκερά για παράδειγμα; Έρχεται άλλος και ελπίζεις να δεις κάτι καλύτερο.

Δεν βλέπεις κάτι καλύτερο; Θα έρθει ο παράλλος και πάλι ελπίζεις. Και πάει λέγοντας.

Στα Αστερίξ τι ελπίδα να έχεις;

Αφού και το επόμενο άλμπουμ ο Φερί θα το γράψει.

Άρα πάλι κάτι λίγο πάνω ή λίγο κάτω του μετρίου θα δούμε :(

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5267
  • Reputation:   56237
  • Achievement Points:  5439
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5232 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Διάβασα κι εγώ τον Γρίφο...εεε....Γρύπα. Δεν το βρήκα κακό. Θα το έβαζα στο ίδιο επίπεδο με το "Αστερίξ στην Ινδία" (Χαλαλίμα το λέτε οι νεότεροι).

 

Μου έκανε εντύπωση που δεν υπάρχει ούτε μία σκηνή μέσα στο χωριό, εκτός από αυτήν (με προχειροζωγραφισμένα πρόσωπα) στο τέλος με το τσιμπούσι (ξέρει κανείς για ποιον είναι η κουκουβάγια που κλαίει στο τέλος;).

 

Αυτή η σελίδα έπρεπε να υπάρχει μέσα στο άλμπουμ κατά τη γνώμη μου:

 

1926198752_Asterixselida-FR.thumb.jpg.5b3a9cb7c53e89dcfa8ff95e1c72c17c.jpg 216037813_Asterixpage-en.thumb.png.e56f4432e240675f00c4f11743487728.png

 

(όπου κάτω από το CONFIDENTIAL γράφει το όνομα του Σαμάνου -- σιγά το σπόιλερ που έσβησαν!)

 

Θα πάθαιναν δηλαδή τίποτα αν έβαζαν μια σελίδα παραπάνω; :moutra2: 

 

Μήπως την έχει μεταφράσει κανείς Ελληνικά να την τυπώσω να την βάλω μέσα στο τεύχος; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4199
  • Reputation:   32916
  • Achievement Points:  4378
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2876 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Η Χαλαλίμα μ΄αρέσει περισσότερο.

Τον Γρύπα θα τον έβαζα περίπου στο επίπεδο του Γιου του Αστερίξ :)

Η κουκουβάγια που κλαίει στο τέλος κάπου διάβασα ότι μπήκε λόγω του θανάτου του Ουντερζό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5267
  • Reputation:   56237
  • Achievement Points:  5439
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5232 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Εμένα όμως μ'αρέσει ο Γιος του Αστερίξ πολύ περισσότερο από τη Χαλαλίμα. :)

 

Δίκιο έχεις για την κουκουβάγια, μου το θύμησες που κάπου το είχα ακούσει κι εγώ!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4199
  • Reputation:   32916
  • Achievement Points:  4378
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2876 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Eντάξει, γούστα είναι αυτά :)

Τα άλμπουμ του Ουντερζό απ΄το καλύτερο στο χειρότερο τα κατατάσσω ως εξής:

 

H Oδύσσεια του Αστερίξ

Η Μεγάλη Τάφρος

Ο Αστερίξ και η Χαλαλίμα

Ο Γιος του Αστερίξ

Η Γαλέρα του Οβελίξ

Ρόδο και Ξίφος

Ο Αστερίξ και η Λατραβιάτα

Ο Αστερίξ και η Επιστροφή των Γαλατών

Τα Γενέθλια των Αστερίξ & Οβελίξ

Και ο Ουρανός Έπεσε στο Κεφάλι τους

 

:beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5267
  • Reputation:   56237
  • Achievement Points:  5439
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5232 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Η δική μου σειρά είναι:

 

H Oδύσσεια του Αστερίξ

Ο Γιος του Αστερίξ

Η Μεγάλη Τάφρος

Η Γαλέρα του Οβελίξ

Ο Αστερίξ και η Χαλαλίμα

Ρόδο και Ξίφος

Ο Αστερίξ και η Λατραβιάτα

Τα Γενέθλια των Αστερίξ & Οβελίξ

Και ο Ουρανός Έπεσε στο Κεφάλι τους

Ο Αστερίξ και η Επιστροφή των Γαλατών

 

Αν και τα "Γενέθλια" και η "Επιστροφή" μπορούν να θεωρηθούν και εκτός σειράς.

 

Για βάλε μέσα στη λίστα σου και τα άλμπουμ μετά τον Uderzo, να δούμε που βρίσκονται!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4199
  • Reputation:   32916
  • Achievement Points:  4378
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2876 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Κατάταξη των άλμπουμ εκτός Γκοσινί:

 

H Oδύσσεια του Αστερίξ

Η Μεγάλη Τάφρος

Ο Αστερίξ και η Χαλαλίμα

O Πάπυρος του Καίσαρα

Ο Γιος του Αστερίξ

Ο Αστερίξ και ο Γρύπας

Η Γαλέρα του Οβελίξ

Ο Αστερίξ στους Πίκτους

Ρόδο και Ξίφος

Ο Αστερίξ και η Λατραβιάτα

Η Κόρη του Βερσινζετορίξ

Ο Αστερίξ και ο Υπεριταλικός

Ο Αστερίξ και η Επιστροφή των Γαλατών

Τα Γενέθλια των Αστερίξ & Οβελίξ

Και ο Ουρανός Έπεσε στο Κεφάλι τους

 

:beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5267
  • Reputation:   56237
  • Achievement Points:  5439
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5232 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Εκτός από τον Υπεριταλικό και την Κόρη, τα άλλα βλέπω ότι έχουν πλασαριστεί σε καλές θέσεις!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4199
  • Reputation:   32916
  • Achievement Points:  4378
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2876 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ναι.

Δεν έχουν βέβαια και κανένα φοβερό ανταγωνισμό.

Με εξαίρεση την Οδύσσεια, οι υπόλοιπες ιστορίες του Ουντερζό δεν μπορείς να πεις ότι έχουν υψηλό επίπεδο :)

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5840
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  927 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η Οδύσσεια του Αστερίξ είναι απ'τα λίγα αλμπουμ που δεν είχα διαβάσει,και το αγόρασα πριν καμιά βδομάδα επειδή
είχα δεί τον Laz33 να το προτείνει ως το καλύτερο του Uderzo.
Όντως η Οδύσσεια και η Τάφρος ειναι τα αγαπημένα μου απο Uderzo και η Χαλαλίμα δεν ήταν κακό...μια χαρά.
 
Τα παρακάτω άλμπουμ δεν τα έχω διαβάσει ακόμα,αλλά έμπλεξα με Λούκυ Λούκ και Μπλέικ και Μόρτιμερ αυτη την περιόδο βάλε και κανα marvel
έχουμε κλατάρει οικονομικά.Αλλά απ'ότι βλέπω και απ'τις λίστες σας δεν χάνω και τίποτα ιδιαίτερο! :beer:
 
O Πάπυρος του Καίσαρα
Η Γαλέρα του Οβελίξ
Ο Αστερίξ στους Πίκτους
Ο Αστερίξ και ο Υπεριταλικός
Ο Αστερίξ και η Επιστροφή των Γαλατών
Τα Γενέθλια των Αστερίξ & Οβελίξ
 
Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3130
  • Reputation:   23790
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2969 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Η σελίδα με τους πολεμιστές στην έρημο είναι από τις καλύτερες σε όλα τα Αστερίξ, όχι απλά στην μετα-Γκοσινί περίοδο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4453
  • Reputation:   34665
  • Achievement Points:  4520
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Και εγώ αγαπάω την Οδύσσεια του Αστερίξ. Ιδίως το συνεχόμενο καλαμπουρι με τους πολεμιστές στην έρημο είναι από τα καλύτερα μου. Αλλά και ο Κάκος ο μηδενμηδενεξ με τη φάτσα Κονερυ και την πίστη μύγα είναι απίθανος

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28484
  • Reputation:   190213
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6367 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  52

On 4/30/2022 at 6:52 PM, Manitou said:

(τώρα κυκλοφορούν πια και Playmobil Αστερίξ). 


με πέθανες τώρα! :) δεν το είχα πάρει πρέφα!!!

 

image.png

 

https://www.playmobil.gr/onlineshop/e-shop/asterix

 

άθλια η φιγούρα του Αστερίξ και του Οβελίξ, αλλά είμαι τόσο άρρωστος που θα την πάρω! :) τουναντίον βρίσκω μια χαρά τους λεγεωνάριους. Τα άλλα είναι εκτός του μπάτζετ μου :) 

γενικώς οι φιγούρες με ονόματα είναι ψιλοάθλιες :D πιθανότατα και να μην μπορούσαν με τίποτα να αποδοθούν καλύτερα ως φιγούρες πλεημομπιλ... τη γυναίκα του Μαθουσαλίξ και τη Μπονεμίνα/Μιμίνα δεν θα τις αναγνώριζα με τίποτα. ούτε και τον Πανοραμίξ. Αλφαβητίξ και Αυτοματίξ μαλλον σε επόμενα κουτιά. :) 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5267
  • Reputation:   56237
  • Achievement Points:  5439
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5232 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Με €400 τα παίρνεις όλα. Αν κάποιος μου βρει και τα 5 τεύχη του Καμπανά που έχω στις αναζητήσεις μου, του τα δίνω να τα πάρει. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5267
  • Reputation:   56237
  • Achievement Points:  5439
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5232 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Έτοιμο! :)

 

890963431_Asterixselida-GR.thumb.jpg.b587129426a41ce67b61a1e638c018c5.jpg

 

Το΄φτιαξα με τα χεράκια μου! :xm:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36582
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  27
  • Reputation:   171
  • Achievement Points:  37
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1348 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

On 18/2/2022 στο 3:02 ΜΜ, germanicus είπε:

Διάβασα στα αγγλικά το τελευταίο Αστερίξ με τον Γρύπα/Griffin. Για χιουμοριστικό BD της σειράς, είναι μέτριο. Για Αστερίξ είναι τραγωδία.

 

:cheers5: 

Πες τα χρυσόστομε! Πρώτη φορά διάβασα τεύχος σαν να έκανα αγγαρεία...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.