Μετάβαση στο περιεχόμενο

YOSHIMITSU

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4203
  • Reputation:   32939
  • Achievement Points:  4382
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2878 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

48 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

Kαι εμενα ο Bob de Groot μου φανηκε ο χειροτερος (με εξαιρεση το Ληστη με το ενα χερι :respect:).

O Nordmann επισης αδιαφορος,κανενα του τευχος δεν σου μενει εντυπωση για καιρο.

Ανταγωνιζονται ποιος θα ειναι ο χειροτερος μαλλον. :lol:

 

Για μένα ξεκάθαρα ο Νόρντμαν είναι ο χειρότερος σεναριογράφος της σειράς.
Και τα 2 του άλμπουμ είναι τέρμα βαρετά, ανούσια και με πλήρη απουσία χιούμορ.
Ο Ντε Γκρουτ τουλάχιστον έχει γράψει και κάτι αξιοπρεπές (το Ληστή).

 

 

 

Πριν από 1 ώρα, ManaLeak13 είπε:

Οσο για τα Αστεριξ,δεν εχω εξειδικευμενες γνωσεις. 5-10 αλμπουμ εχω διαβασει παρα πολυ παλια ,αν με πιασει καποτε το μικροβιο θα τα ξαναδιαβασω και θα τα κρινω. Προς το παρον ουτε με τραβανε ουτε μπορω να εχω αποψη.

Το μονο που εχω αναμνηση απο μικρος ειναι οτι παντα τα βαριουμουνα και τα παρατουσα για να διαβασω Ντισνευ ή ΛΛ  :xm:

Επισης τα εβαζα κατω κατω στη στοιβα των BD γιατι δεν ηθελα να βλεπω ουτε τα εξωφυλλα τους :lol:

(Το ιδιο κανω ακομα και τωρα :lol::lol:)


Εντάξει, πιστεύω όταν με το καλό δώσεις 2η ευκαιρία στη σειρά θα καταλάβεις την αξία της.

Μου φαίνεται πολύ δύσκολο να γουστάρει κάποιος Λούκυ Λουκ και να μη γουστάρει Αστερίξ :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 1.1k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3132
  • Reputation:   23816
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2971 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Ας επαναφέρω την κουβέντα στο θέμα της (Αστερίξ). Αστερίξ ισάξιο με τα παλιά δε θα βγει γιατί το μυστικό της επιτυχίας της σειράς δεν μπορεί να αναπαραχθεί πλέον. Τα εθνικά στερεότυπα απαγορεύονται, ο καλυμμένος γαλλικός σωβινισμός επίσης, ο αντιεξουσιασμός και αντικαπιταλισμός επίσης. Αστεία για χοντρούς με μέτρο, όπως και για δεκάδες άλλες κατηγορίες (ψηλοί, κοντοί, άσχημοι, χαζοί). Οι κωμικοί συγγραφείς πλέον έχουν τόσες απαγορεύσεις να αντιμετωπίσουν στην υπερευαίσθητη κοινωνία που ψάχνει αφορμή να κάνει κανένα cancelAsterix που και τόσο που βγάζουν είναι θαύμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38652
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  109
  • Reputation:   733
  • Achievement Points:  115
  • Days Won:  0
  • With Us For:  788 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Θα ήθελα να διαβάσω τα καινούργια Αστερίξ για να 'χω και εγώ άποψη. Είχα ξεκινήσει την "Κόρη του Αρχηγού", αλλά επειδή άκουσα κακές κριτικές για αυτό από αυτό το φορουμ, το παράτησα. Τώρα, όμως, θέλω να το ξαναρχίσω.

 

Αν και ξέρω πως δεν θα φτάσουν ούτε στο ελάχιστο (ή έστω λίγο) αυτά του Γκοσινί, θέλω να τα συγκρίνω με αυτά του Ουντερζο.

 

Θεωρώ πως ο Ουντερζο είναι καταπληκτικός καλλιτέχνης, αλλά σαν συγγραφέας είναι για τα μπάζα. 5 Αστερίξ έχω από αυτόν και μισώ τα τέσσερα από αυτά. Το "Ρόδο και Ξίφος" και "Ο γιος του Αστερίξ" είναι βαρετά και αδιάφορα, η Λατραβιατρα μέτρια και "Η Γαλέρα του Οβελίξ" απαίσια. Η μόνη καλή είναι "Η Μεγάλη Τάφρος" (ήταν και η πρώτη που έγραψε μετά τον θάνατο του Γκοσινί), αλλά ακόμα και σε αυτή είναι η φανερή η πτώση της ποιότητας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4203
  • Reputation:   32939
  • Achievement Points:  4382
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2878 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

1 ώρα πριν, Kurdy Malloy είπε:

Ας επαναφέρω την κουβέντα στο θέμα της (Αστερίξ). Αστερίξ ισάξιο με τα παλιά δε θα βγει γιατί το μυστικό της επιτυχίας της σειράς δεν μπορεί να αναπαραχθεί πλέον. Τα εθνικά στερεότυπα απαγορεύονται, ο καλυμμένος γαλλικός σωβινισμός επίσης, ο αντιεξουσιασμός και αντικαπιταλισμός επίσης. Αστεία για χοντρούς με μέτρο, όπως και για δεκάδες άλλες κατηγορίες (ψηλοί, κοντοί, άσχημοι, χαζοί). Οι κωμικοί συγγραφείς πλέον έχουν τόσες απαγορεύσεις να αντιμετωπίσουν στην υπερευαίσθητη κοινωνία που ψάχνει αφορμή να κάνει κανένα cancelAsterix που και τόσο που βγάζουν είναι θαύμα.


Συμφωνώ εννοείται.

Πλέον οι συγγραφείς έχουν πολλούς περιορισμούς.

Αλλά δεν είναι αυτός ο μοναδικός λόγος που δεν πρόκειται να δούμε Αστερίξ όπως τα παλιά.

Ο Γκοσινί μπορούσε να κάνει χιούμορ με το οτιδήποτε.

Ακόμα και με τα σημερινά δεδομένα, τα περισσότερα αστεία του Γκοσινί είναι πλήρως συμμορφούμενα με την πολιτική ορθότητα που προστάζει η εποχή μας, γι΄αυτό και παραμένουν διαχρονικά.

Άρα δεν νομίζω ότι μόνο οι απαγορεύσεις και η λογοκρισία έχουν οδηγήσει στ΄αποτελέσματα που βλέπουμε τα τελευταία χρόνια.

Άλλωστε όλες αυτές οι απαγορεύσεις που αναφέρεις είναι φαινόμενο των τελευταίων 10, άντε 20, χρόνων.

Μέχρι και τη δεκαετία του ΄90 δεν υπήρχαν.

Καλό άλμπουμ όμως έχουμε να δούμε πάνω από 35 χρόνια.

Άρα δεν φταίει μόνο αυτό.

Πολύ απλά δεν έχει βγει ακόμα και ούτε πρόκειται να βγει σύντομα κάποιος με το ταλέντο του Γκοσινί :)

 

 

 

1 ώρα πριν, whatever είπε:

Θα ήθελα να διαβάσω τα καινούργια Αστερίξ για να 'χω και εγώ άποψη. Είχα ξεκινήσει την "Κόρη του Αρχηγού", αλλά επειδή άκουσα κακές κριτικές για αυτό από αυτό το φορουμ, το παράτησα. Τώρα, όμως, θέλω να το ξαναρχίσω.

 

Αν και ξέρω πως δεν θα φτάσουν ούτε στο ελάχιστο (ή έστω λίγο) αυτά του Γκοσινί, θέλω να τα συγκρίνω με αυτά του Ουντερζο.

 

Θεωρώ πως ο Ουντερζο είναι καταπληκτικός καλλιτέχνης, αλλά σαν συγγραφέας είναι για τα μπάζα. 5 Αστερίξ έχω από αυτόν και μισώ τα τέσσερα από αυτά. Το "Ρόδο και Ξίφος" και "Ο γιος του Αστερίξ" είναι βαρετά και αδιάφορα, η Λατραβιατρα μέτρια και "Η Γαλέρα του Οβελίξ" απαίσια. Η μόνη καλή είναι "Η Μεγάλη Τάφρος" (ήταν και η πρώτη που έγραψε μετά τον θάνατο του Γκοσινί), αλλά ακόμα και σε αυτή είναι η φανερή η πτώση της ποιότητας.

 

Από Ουντερζό θα σου πρότεινα να διαβάσεις την Οδύσσεια του Αστερίξ. Είναι το καλύτερό του άλμπουμ και το μοναδικό που πλησιάζει το επίπεδο του Γκοσινί.

Και φυσικά πολύ καλύτερο από οποιοδήποτε άλμπουμ του Φερί.

Από Φερί ξεκίνα καλύτερα με τον Πάπυρο του Καίσαρα.

Η Κόρη του Βερσινζετορίξ είναι ίσως το χειρότερό του. Αν και για μένα ο Υπεριταλικός είναι τα ίδια χάλια.

Αν δεν βρεις τον Πάπυρο (μιας και βλέπω έχει εξαντληθεί) θα σου πρότεινα το καινούριο με τον Γρύπα.

Θεωρώ μαζί με τον Πάπυρο είναι τα μόνα που την παλεύουν από Φερί :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4459
  • Reputation:   34714
  • Achievement Points:  4526
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εγώ θα έρθω και θα συμφωνήσω πλήρως με αυτά που λέει ο @ Kurdy Malloy  πιο πάνω. Και όχι μόνο. Θα προσθέσω τα εξής. Δεν μπορώ να καταλάβω αυτό το διαρκές άγχος σχετικά με το "δεν γράφονται ιστορίες σαν του Goscinny". Παιδιά ο Goscinny πέθανε πριν από 50 σχεδόν χρόνια. Σταμάτησε να γράφει πέντε δεκαετίες πριν. Δεν αντικαταστάθηκε πότε. Γιατί? Γιατί ήταν one of a kind ο άνθρωπος. Ο άνθρωπος ήταν κορυφαίος. Έφτιαξε έναν δικό του κόσμο (μαζί με τον Uderzo) σε μια ΑΛΛΗ εποχή σε ένα άλλο περιβάλλον 60 χρόνια πριν. Ο κόσμος που έφτιαξε προφανώς στο συγκεκριμένο φορμάτ είναι πεπερασμένος. Δεν καταλαβαίνω τι περιμένετε να διαβάσετε από τον Ferri και τον κάθε Ferri. Ζούμε σε μια εποχή που δεν μπορούμε να αποδεχθούμε ότι όλα τα καλά έχουν ένα τέλος. Οι ιστορίες του Goscinny ήταν αυτές πάει και τελείωσε. Τώρα έχουν έρθει κάποιοι και προσπαθούν μάταια να αποδώσουν κάτι παρόμοιο. Προφανώς και θα είναι χειρότεροι για όλους τους λόγους που ανέφερε ο @ Kurdy Malloy  αλλά και γιατί δεν είναι ο Goscinny. Και τον Stan Lee να νεκραναστησεις και τον Καρλ Μπαρκς να βάλεις να τα φτιάξει και όποιον θέλετε ΔΕΝ θα κάνει κάτι που να πλησιάζει το πρωτότυπο. Ο Goscinny σκέφτηκε κάποια ωραία σενάρια στον κόσμο που έφτιαξε για να τα υποστηρίξει. Ε αυτά τα εξάντλησε. Τι μπορεί να κάνει ο καημένος ο Αστερίξ που δεν το έχει κάνει. Διαβάζω τις νέες ιστορίες με συμπόνια για τους δημιουργούς. Που πας ρε Καραμήτρο. Και πάλι καλά τα καταφέρνουν λέω εγώ. Και νομίζετε ότι πολλοί θέλουν να κάνουν Αστερίξ και δεν το κάνουν. Ποιος θα τολμήσει να ρισκάρει την καριέρα του για να ακούει τα γαλλικά του (να είμαστε και στο πνεύμα). Ο Ερζέ ήταν ο πρώτος μάγκας. Πέθανε και πήρε τον Τεν Τεν μαζί του. Αυτό είναι κυρίες και κύριοι 24 ιστορίες όμορφες χορταστικές και τελος. Αστερίξ και Λούκυ Λουκ πουλάνε άρα και συνεχίζουν. Εγώ τα διαβάζω και Μ αρέσουν που τα διαβάζω. Ξέρετε γιατί? Δεν ψάχνω να διαβάσω κάτι σαν το Αστερίξ στους Βρετανούς κάτι σαν το Οβελίξ και ΣΙΑ. Ψάχνω να δω με συμπόνια (το ξαναλέω) τι μπορούν να σκαρφιστουν ώστε να βρουν έστω κάτι πρωτότυπο να πουν. Και απολαμβάνω το πολύ ωραίο ομολογουμένως σχέδιο τους. Το ίδιο κάνω και με τα ΛΛ. Εκεί βέβαια ο Acde είναι σε καλύτερο επίπεδο. Που πάλι όμως δεν πλησιάζει τον άλλο τον παιχταρα. Αυτά. Φιλιά σε όλους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4203
  • Reputation:   32939
  • Achievement Points:  4382
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2878 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πριν από 1 ώρα, Manitou είπε:

Ο Goscinny σκέφτηκε κάποια ωραία σενάρια στον κόσμο που έφτιαξε για να τα υποστηρίξει. Ε αυτά τα εξάντλησε. Τι μπορεί να κάνει ο καημένος ο Αστερίξ που δεν το έχει κάνει.

 

Ε όχι και εξάντλησε τα σενάρια.

Έτσι όπως το γράφεις είναι σαν να μου λες ότι και να ζούσε ο Γκοσινί άλλα 10 χρόνια δεν θα έγραφε κάτι που να μην είχαμε ξαναδεί.

Το Οβελίξ & Σία που αναφέρεις ήταν το προτελευταίο άλμπουμ που πρόλαβε να γράψει.

Και ήταν σούπερ πρωτότυπο.

Άρα είχε άπειρες ιδέες και μπορούσε να μας προσφέρει ένα σωρό ακόμα ξεχωριστές ιστορίες αν ζούσε.

Σαφώς και δεν έχει εξαντληθεί ο κόσμος του Αστερίξ, ούτε του Λούκυ Λουκ.

Αρκεί να υπάρχει φαντασία και ταλέντο.

Αυτά στερούνται οι νέοι συγγραφείς. Και ειδικά το 2ο :)

 

Πρωτότυπα σενάρια έχουμε δει απ΄τους συνεχιστές.

Ακόμα και ο Γρύπας πρωτότυπος είναι. Δεν μοιάζει με άλλη αυτή η ιστορία.
Το θέμα των σύγχρονων σεναριογράφων είναι ότι δεν μπορούν να γράψουν εύκολα μια ιστορία με σωστή ανάπτυξη και πετυχημένο χιούμορ.

Και δεν παίζουν ρόλο σ΄αυτό οι απαγορεύσεις που αναφέρει ο Σταύρος.

Τι σχέση έχουν για παράδειγμα οι απαγορεύσεις με το γεγονός ότι ο Φερί δεν ξέρει να αναπτύξει ένα χαρακτήρα.

Άρα θέμα (έλλειψης) ταλέντου είναι το κυριότερο :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14142
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1212 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Πριν από 1 ώρα, Laz33 είπε:

Πρωτότυπα σενάρια έχουμε δει απ΄τους συνεχιστές.

Ακόμα και ο Γρύπας πρωτότυπος είναι. Δεν μοιάζει με άλλη αυτή η ιστορία.
Το θέμα των σύγχρονων σεναριογράφων είναι ότι δεν μπορούν να γράψουν εύκολα μια ιστορία με σωστή ανάπτυξη και πετυχημένο χιούμορ.

Και δεν παίζουν ρόλο σ΄αυτό οι απαγορεύσεις που αναφέρει ο Σταύρος.

Τι σχέση έχουν για παράδειγμα οι απαγορεύσεις με το γεγονός ότι ο Φερί δεν ξέρει να αναπτύξει ένα χαρακτήρα.

Άρα θέμα (έλλειψης) ταλέντου είναι το κυριότερο :)

Ακριβώς αυτό! Το να γράψεις ιστορίες που να βγάζουν γέλιο ακόμη και μετά τη δέκατη πέμπτη ανάγνωση από έναν άνθρωπο, ο οποίος όταν πρωτοκυκλοφόρησαν  αυτές οι ιστορίες ήταν αγέννητος, είναι ένα εξαίσιο κατόρθωμα πολύ δυσκολότερο από το να δημιουργήσεις μια δραματική/ περιπετειώδη/ sci- fi  ιστορία. Φεύγω λίγο από τα όρια του κόμικ, κι αναλογίζομαι:" Σήμερα, έχουμε μάθει και χαζογελάμε, βλέποντας, λόγου χάρη "αστεία"  βίντεο". Έχουμε συνηθίσει στο γελοίο κι όχι στο πραγματικά αστείο πιστεύω. Μήπως αυτό έχει περάσει και στην ανάγνωση κόμικς, κάνοντάς μας να συμβιβαζόμαστε με κάτι, το οποίο υποτίθεται αποτελεί συνέχεια ενός εκ των κορυφαίων χιουμοριστικών κόμικς όλων των εποχών, αλλά έχει μέτριο χιούμορ; Δεν μπορώ να πιστέψω ότι δεν υπάρχει ένας σύγχρονος Γκοσυνί. Σαφώς και ήταν άριστος σεναριογράφος,  αλλά "Oυδείς αναντικατάστατος".  Ταλέντο να υπάρχει κι όρεξη. Αν και κατ' εμέ , καλύτερα να σταματήσουν να εκδίδονται καινούρια. Απλώς σκυλεύουν πτώματα. Θα προτιμούσα ο Φέρρι να δημιουργήσει μια δική του σειρά παρά να συνεχίζει αυτή, καθώς έτσι η σύγκριση θα είναι αναπόφευκτη, ακόμη κι αν γράψει κάτι πραγματικά καταπληκτικό.

 

Spoiler

Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι θα αμελήσω να αγοράσω το νέο άλμπουμ, καθώς έχω κι εγώ τις συλλεκτικές μου μανίες, τι να κάνουμε;

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34230
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  237
  • Reputation:   2257
  • Achievement Points:  287
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1852 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Διαβάζω όσα λέτε...

Τον νέο Αστερίξ  δεν τον διάβασα ακόμα , αλλά έχω διαβάσει όλα τα Αστερίξ και Λούκυ Λουκ έως τώρα , με τις τελευταίες ιστορίες να μην αφήνουν και εμένα ικανοποιημένο...

Για μένα οι Γάλλοι κάνουν ένα λάθος...

Προσπαθούν ακόμα, να γράψουν ιστορίες με το ίδιο ύφος που θα έγραφε και ο Γκοσινί...

Ο Γκοσινί ήταν δημιουργός της εποχής του και έγραφε σε αυτή, για αυτό οι ιστορίες του είναι ωραίες και βγάζουν νόημα...

Στο Λούκυ Λουκ π.χ. απόλαυσα πολύ περισσότερο την ιστορία "ποιος σκότωσε τον Λούκυ Λουκ" του Bonhomme από οτιδήποτε καινούριο έχει βγει μετά Goshini - Morris εποχή και χαίρομαι ιδιαίτερα που θα βγει και νέο άλμπουμ από τον συγκεκριμένο...

Γιατί ; Γιατί πήρε έναν αγαπημένο χαρακτήρα χωρίς να τον αλλοιωσει και έγραψε μια ιστορία με τα δεδομένα του σήμερα...

Σκεφτείτε π.χ. η marvel να έγραφε ακόμα ιστορίες προσπαθοντας να μιμηθεί το ύφος του lee  & Kirby...

Έχει προχωρήσει η τέχνη και θα έδειχνε μη αυθεντική και επιτιδευμενη μια ιστορία που ο δημιουργός προσπαθεί να σκεφτεί όπως τότε ...

Νομίζω π.χ. είναι και ένας από τους λόγους που ξεχώρισε ο Ροσα, γιατί σεναριακά μιλώντας , έγραφε σύγχρονες ιστορίες κρατώντας πάντα το ύφος και τους χαρακτήρες ίδιους...

Είναι λογικό να μην μπορείς να γράψεις σαν τον Γκοσινί, επειδή απλά δεν μπορεί να αναπαράγεις πιστά το τότε ύφος της εποχής ...

Σαν να προσπαθείς να γυρίσεις σήμερα ασπρόμαυρη ταινία σαν του Σταρλι Τσάπλιν...πόσο μη αυθεντική και επιτιδευμενη θα έδειχνε σε σχέση με τις πρότυπες...

Νιώθω ότι δυστυχώς οι Γάλλοι δεν το καταλαβαίνουν και προσπαθούν να πλασάρουν ίδια συνταγή, ενώ θα μπορούσαν να κρατήσουν ακριβώς τα ίδια υλικά και να φτιάξουν μια συνταγή του σήμερα ...

Αλλά... τσελεμεντές ολε....

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4203
  • Reputation:   32939
  • Achievement Points:  4382
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2878 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

11 ώρες πριν, Lelis είπε:

Στο Λούκυ Λουκ π.χ. απόλαυσα πολύ περισσότερο την ιστορία "ποιος σκότωσε τον Λούκυ Λουκ" του Bonhomme από οτιδήποτε καινούριο έχει βγει μετά Goshini - Morris εποχή και χαίρομαι ιδιαίτερα που θα βγει και νέο άλμπουμ από τον συγκεκριμένο...

Γιατί ; Γιατί πήρε έναν αγαπημένο χαρακτήρα χωρίς να τον αλλοιωσει και έγραψε μια ιστορία με τα δεδομένα του σήμερα...

 

 

Xωρίς να τον αλλοιώσει;

Ο Χριστός κι η Παναγία :confuse:

Τι σχέση έχει ο Λούκυ Λουκ του Μπονόμ με τον Λούκυ Λουκ του Μορίς;

Καμία.

Κι όχι μόνο σχεδιαστικά.

Το "Ποιος Σκότωσε τον Λούκυ Λουκ", το έχω πει πολλές φορές, είναι ένα ρεαλιστικό western κόμικ με πρωταγωνιστή κάποιον που τον λένε Λούκυ Λουκ και φοράει απλά τα ίδια ρούχα με τον Λούκυ Λουκ.
Εκεί τελειώνουν οι ομοιότητες.

Που είναι το χιούμορ; Πες μου εσύ μισό αστείο που συνάντησες στο άλμπουμ.

Τι σχέση έχει ο σκληρός και "σοβαρός" ΛΛ του Μπονόμ με αυτόν του Μορίς;

ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικό είδος έχουμε εδώ. Το Λούκυ Λουκ του Μορίς είναι ΧΙΟΥΜΟΡΙΣΤΙΚΟ western.
Του Bonhomme δεν είναι. Είναι απλά western, όπως το Undertaker ή το Stern για παράδειγμα.

Δεν έβαλαν το άλμπουμ τυχαία στα εκτός σειράς.

 

Όσον αφορά τα Λούκυ Λουκ των συνεχιστών (μιλάω για την κανονική σειρά) θεωρώ πως έχουν εκσυγχρονιστεί τελευταία.

Δεν είναι (αποτυχημένες) κόπιες των παλιών άλμπουμ.

Ειδικά το τελευταίο (Μπελάδες στις Φυτείες) είναι αρκετά σύγχρονο.

Και σε θεματολογία και σε "πολιτική ορθότητα" και σε χιούμορ ακόμα.

Περνάει σύγχρονα μηνύματα και θίγει θέματα που δεν αφορούσαν τον κόσμο της δεκαετίας του ΄60 και ΄70 που έγραφε ο Γκοσινί.

Χωρίς βέβαια να ξεφεύγει απ΄τα βασικά συστατικά της σειράς και να αλλοιώνει το χαρακτήρα της.

Παραμένει χιουμοριστικό western κόμικ ως οφείλει.

Τέτοιες ιστορίες θέλω να βλέπω.

Όχι ότι με χαλάνε και πιο "παλιομοδίτικες".

Πχ ο Καουμπόϋ στο Παρίσι δεν μπορώ να πω ότι έχει "σύγχρονη" θεματολογία.

Για γεγονός της εποχής (της Άγριας Δύσης) μιλάει.

Παρ΄όλα αυτά είναι ένα πολύ αξιόλογο άλμπουμ που διατηρεί το ύφος της σειράς :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2415
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  166
  • Reputation:   627
  • Achievement Points:  166
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6175 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Επίσης έχουν αλλάξει και οι πολιτικές συνθήκες. Ο Αστερίξ βγήκε σε μια εποχή όπου οι Γάλλοι με τον Ντε Γκωλ και τον πόλεμο στην Αλγερία περνούσαν μια κρίση ταυτότητας και πολιτικής και πολιτισμικής ανεξαρτησίας, μακριά από την αμερικανική επιρροή. 

 

Από τότε εκτός της αμερικανικής, έχει προστεθεί και η ασιατική επιρροή. Βάλε και το μετριοτατο και προκατειλημμένο τεύχος με την εισβολή εξωγήινων με παρεμφερή ονόματα από ασιατικά και αμερικανικα κόμικς, που με τη βοήθεια του Σούπερμαν διώχνουν τα manga, κάτι που οι φίλοι του Αστερίξ καταδίκασαν αργότερα. Και ομολογώ, για κόμικ επίπεδου Αστερίξ ήταν ότι χειρότερο έχω διαβάσει.

 

Πιστεύω δεν έχει βρει ακόμα την νεα ταυτότητα ο Αστερίξ για τις νεότερες γενιές που εκτός Γαλλίας δεν τον έχουν και τόσο ψηλά στις προτιμήσεις όπως παλιότερα, ενώ στην Αμερική είναι ακόμα ανύπαρκτος. 

Αναφέρουν οι δημιουργοί πως οι Αμερικανοί εκδότες θέλαν να λαμβάνει χώρα η σειρά στην Αμερική για να την εκδώσουν, κάτι που θα την αλλοιώνε.

Ο Λούκι Λουκ αντίθετα δεν έχει τέτοιες δυσκολίες ούτε και πολιτιστική ταύτιση που να καταντήσει να βγάλει τεύχος όπως το παραπάνω.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1681
  • Reputation:   6625
  • Achievement Points:  1746
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Διάβασα το τελευταίο τεύχος, σίγουρα καλύτερο από το προηγούμενο αλλά παραμένει πολύ αδιάφορο.

Το σχέδιο μου φάνηκε κάπως "φορτωμένο" σε κάποια καρέ, δεν με χάλασε αλλά μου ήταν κάπως διαφορετικό από αυτό που περιμένω.

Το μόνο που με έκανε και γέλασα είναι το παρακάτω καρέ.

 

Spoiler

ast.thumb.png.7c0f2965e0ac3c5a16c79805a3629289.png

 

 

Όχι δεν λησμονώ τον Ουρανό, αλλά αν είναι να τα συνεχίσουν ας δοκιμάσουν κανέναν άλλο σεναριογράφο, αφού φτάσαμε εδώ που φτάσαμε...

Επεξεργασία από Argail
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1383
  • Reputation:   10075
  • Achievement Points:  1412
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

το καινούριο δεν το έχω πάρει ακόμα (δεν το έχω δει σε περίπτερο οπότε υποθέτω ότι ίσως να μην έχει βγει στα περίπτερα της Επαρχίας) όμως έχω δει αυτήν την εικόνα στο φέισμπουκ

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.

Να δεχτώ ότι τα ορθογραφικά στην Χίμαιρα είναι αποτέλεσμα παραδρομής. Το να αναφέρεται όμως η Άρπυια, Χάρπη, δείχνει 1. Ανύπαρκτο επίπεδο, από τον μεταφραστή πράγμα που είναι κακό. 2. Στην καλύτερη περίπτωση τεμπέλικη επιμέλεια (πράγμα που είναι χειρότερο) 3. Απουσία ενδιαφέροντος για το τελικό προϊόν, ένα μίνιμουμ ενδιαφέροντος να υπήρχε μπορούσε κανείς να ψάξει στην βικιπαίδεια να δει πώς αναφέρονται στα ελληνικά οι Harpies (το οποίο είναι θλιβερό αλλά δυστυχώς κανόνας πλέον στις ελληνικές εκδόσεις, όχι μόνο των κόμιξ).

 

Για να μην λέμε βέβαια μόνο για τους της Μαμούθ, και το πρωτότυπο έχει θέμα Οι Άρπυιες (όπως και οι Γοργόνες ή οι Σειρήνες) ήταν θηλυκές 

Επεξεργασία από thor77
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3132
  • Reputation:   23816
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2971 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Σας έχει κακομάθει ο Λανφέστ νομίζω :angel:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4203
  • Reputation:   32939
  • Achievement Points:  4382
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2878 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

45 λεπτά πριν, thor77 είπε:

Για να μην λέμε βέβαια μόνο για τους της Μαμούθ, και το πρωτότυπο έχει θέμα Οι Άρπυιες (όπως και οι Γοργόνες ή οι Σειρήνες) ήταν θηλυκές 

 

Εντάξει. Ένα άλμπουμ στα 2 χρόνια βγάζει ο Φερί.
Που να προλάβει να κάνει σωστή έρευνα για το αν οι Harpies είναι αρσενικές ή θηλυκές;

Τώρα βέβαια γιατί τέτοια λάθη δεν έκανε ο Γκοσινί που έγραφε σχεδόν 2 Αστερίξ το χρόνο (πέρα από Λούκυ Λουκ και Ιζνογκούντ) είναι άσχετο :lol:

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38652
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  109
  • Reputation:   733
  • Achievement Points:  115
  • Days Won:  0
  • With Us For:  788 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Υπάρχουν άνθρωποι που πάντοτε, όσο αξιόλογη και αν είναι μια νέα ιστορία, θα την συγκρίνουν με αυτήν του Γκοσινί, λέγοντας πως δεν την φτάνει ούτε στο ελάχιστο. Και μετά, είναι και αυτοί είναι πιο ελαστικοί και την απολαμβάνουν περισσότερο, πάρα τα ελαττώματα της.

 

Νομίζω πως η τελική άποψη σχετικά με τις νέες ιστορίες έχει να κάνει λίγο πολύ και με το πόσο συναισθηματικά δεμένος είσαι με την σειρά.

 

Εγώ, παραδείγματος χάριν, θεωρώ τον ΛΛ πιο "ελαφρύ" (τόσο σε σενάριο όσο και σε σχέδιο), και δεν έχω τόσες μεγάλες προσδοκίες από αυτόν, όσο έχω από τον Αστερίξ. Αν μια ιστορία με τον Αστερίξ είναι μέτρια ή χαλιά, θα απογοητευτω βαθύτατα, ενώ με τον ΛΛ θα το ξεπεράσω αμέσως (εκτός αν η ιστορία είναι τρομερά απαίσια)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4203
  • Reputation:   32939
  • Achievement Points:  4382
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2878 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δεν έκανα σύγκριση την καινούρια ιστορία μ΄αυτές του Γκοσινί.

Τα έχουμε πει 100 φορές και τα συμφωνήσαμε ότι δεν πρόκειται να ξαναδούμε τέτοιες ιστορίες.

Πάει αυτό :)

Η σύγκριση που έκανα αφορούσε μόνο το κομμάτι της έρευνας που κάνει ένας σεναριογράφος πριν παραθέσει ιστορικά ή εν προκειμένω μυθολογικά στοιχεία.

Ε, εδώ δεν έχει να κάνει με το ταλέντο.

Αυτό είναι καθαρά θέμα δουλειάς.

Οποιοσδήποτε αν κάτσει να ψάξει, θα βρει ότι οι Άρπυιες ήταν θηλυκές.

Και να πω ότι ο Φερί έγραφε 10 άλμπουμ το χρόνο να τον δικαιολογήσω κάπως.

Αλλά όταν γράφεις ένα άλμπουμ στα 2 χρόνια, αυτό μου δείχνει έλλειψη όρεξης.

Εκεί κολλούσε η "σύγκριση" με τον Γκοσινί.

 

Τώρα το άλλο που λες ότι τα Λούκυ Λουκ είναι πιο "ελαφριά" απ΄τα Αστερίξ, δεν συμφωνώ.

Ίδια "βαρύτητα" έχουν.

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα βέβαια :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2415
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  166
  • Reputation:   627
  • Achievement Points:  166
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6175 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

19 ώρες πριν, Laz33 είπε:

 

 

Τώρα το άλλο που λες ότι τα Λούκυ Λουκ είναι πιο "ελαφριά" απ΄τα Αστερίξ, δεν συμφωνώ.

Ίδια "βαρύτητα" έχουν.

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα βέβαια :)

 

 

Δεν ξέρω ποιο είναι το πιο σοβαρό τεύχος του Λούκυ Λουκ αλλά ακόμα θυμάμαι το θλιβερό τέλος της ιστορίας "Προς την Οκλαχόμα"

 Ο Αστερίξ δεν είχε τόσο βαριά τεύχη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5843
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  929 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διάβασα σήμερα το ''Ο Αστερίξ και ο Γρύπας''.
Πρόσφατα είχα διαβάσει και την ''Κόρη του Βερσινζετορίξ'' και ευτυχώς ο ''Γρύπας'' ήταν πολύ καλύτερο.
Βασικά το νέο Αστερίξ θα μπορούσε να είναι αρκετά καλό, αλλά δυστυχώς αν και μου άρεσε η αρχική ιδέα του story ο σεναριογράφος φαίνεται
οτι δεν μπορεί να δημιουργήσει χαρακτήρες και καταστάσεις που να κερδίζουν το ενδιαφέρον.
Συμφωνώ με τον Phantomduck οτι πρέπει να δοκιμάσουν ιστορίες με κάποιον άλλο δημιουργό.
 
Το σχέδιο απ'την άλλη μου άρεσε πάρα πολύ.
Respect στον σχεδιαστή που κάνει εξαιρετική δουλειά και στους χαρακτήρες και στα τοπία.
Το χιονισμένο τοπίο,οι χρωματισμοί του άλμπουμ και η σκηνοθεσία με άφησαν αρκετά ευχαριστημένο.
 
Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38652
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  109
  • Reputation:   733
  • Achievement Points:  115
  • Days Won:  0
  • With Us For:  788 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Διάβασα επιτέλους το "Η κόρη του αρχηγού". Την θεωρώ… άγευστη. Ούτε καλή, ούτε κακή, απλώς δεν έχει τίποτα αξιοσημείωτο. Και είναι κρίμα, πολύ κρίμα, γιατί πιστεύω πως το concept ειχε δυνατότητες, απλώς ο σεναριογράφος δεν ήξερε πώς να κάνει την ιστορία και τους χαρακτήρες ενδιαφέροντες και αστείους.

 

Κριντζαρα λίγο με το πώς παρουσιάστηκαν οι έφηβοι εκεί. Η Αδρεναλίνη δεν μου κέντρισε την προσοχή. Πιστεύω πως η Αμπα από το "Αστερίξ και οι Βίκινγκς" είχε περισσότερο τσαμπουκα. Θα δοκιμάσω τώρα τον "Πάπυρο του Καίσαρα" από σύσταση του @ Laz33 .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20255
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Με πολύ μεγάλη δυσπιστία έπιασα να διαβάσω τον Γρύπα . Αν εξαιρέσουμε τίς .... Χείμερες και τις.... Χάρπες!!! (ντροπή), ήταν νομίζω το πιο καλό τεύχος από τα πέντε τελευταία. Να πω ότι το διάβασα όλο με τη μία, ενώ στα προηγούμενα (κάτι υπεριταλικούς και σία) δεν μπορούσα να διαβάσω πάνω από 3 σελίδες μαζεμένες.....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4203
  • Reputation:   32939
  • Achievement Points:  4382
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2878 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Διάβασα και στα ελληνικά το νέο Αστερίξ :)

Δεν διαφοροποιείται ιδιαίτερα η αρχική μου άποψη που έγραψα εδώ.

 

Η ιστορία ήταν πρωτότυπη και η γενική ιδέα του σεναρίου αρκετά αξιόλογη.

Το τέλος ήταν εμπνευσμένο, κάτι που δεν συνηθίζει να κάνει ο Φερί.
Είχαμε επίσης κάποια πετυχημένα gags. Δεν χρειαζόταν να βάλεις "γαργαλιέρα" για να γελάσεις, όπως συνέβη στην Κόρη του Βερσινζετορίξ και τον Υπεριταλικό :D

 

Στα αρνητικά τώρα.

Δεν είχαμε εξέλιξη χαρακτήρων. Ο Φερί δημιούργησε κάποιους ενδιαφέροντες, εκ πρώτης όψεως, τύπους και μπορούσε να "παίξει" μαζί τους (ο σαμάνος των Σαρματών για παράδειγμα ή οι αμαζόνες) αλλά τους χρησιμοποίησε σαν κομπάρσους.

Η δε αιχμάλωτη Σαρμάτισσα χρησιμοποιήθηκε απλά ως διακοσμητικό στοιχείο στην ιστορία.

Ο μόνος που ξεχώρισε και μου έμεινε στη μνήμη ήταν ο Ρωμαίος γεωγράφος.

Τους άλλους τους ξέχασα ήδη :thinking:

Ένα ακόμα αρνητικό είναι το χιούμορ.

Μπορεί να είχαμε κάποια πετυχημένα gags όπως έγραψα πάνω, αλλά στο σύνολο τα μέτρια ή τα ανύπαρκτα αστεία ήταν πολύ περισσότερα απ΄τα πετυχημένα.

Επίσης είχαμε αστεία που τα ξαναείδαμε στο παρελθόν. Πχ εκεί στην αρχή που η αιχμάλωτη Καλασνίκοβα άλλα λέει και άλλα μεταφράζει ο Ρωμαίος, είναι εντελώς φάση "Αστερίξ και οι Γότθοι" με τον Πανοραμίξ και τον Χολερίκ τον διερμηνέα.

Επίσης καναδυό αστεία έχω την εντύπωση ότι δεν αποδόθηκαν σωστά στα ελληνικά.

Πχ εκεί που λέει "είμαστε Σκύθες γνωριμιών" είμαι σχεδόν σίγουρος ότι στα γαλλικά έχει κάποιο λογοπαίγνιο που στα ελληνικά έτσι όπως αποδόθηκε δεν βγάζει νόημα.

 

Τέλος πάντων.
Δεν ήταν κακό άλμπουμ.
Είναι σίγουρα καλύτερο απ΄τα δύο προηγούμενα.

Την 1η φορά που το διάβασα (στα αγγλικά) είπα ότι είμαι μεταξύ 6.5 και 7 στα 10.
Θα αποφάσιζα όταν το ξαναδιάβαζα στα ελληνικά.

Θα βάλω τελικά 6.5/10 :oops: επειδή το θυμόμουν λίγο καλύτερο απ΄ό,τι μου φάνηκε τώρα σε 2η ανάγνωση.

 

Πάντως το σχέδιο του Κονρά είναι απίστευτο :clap2: Θεωρώ πως το έχει βελτιώσει με τα χρόνια και δεν έχει πλέον να ζηλέψει πολλά απ΄αυτό του Ουντερζό.

Πάντως όταν διαβάζεις Αστερίξ και ευχαριστιέσαι περισσότερο το σχέδιο, τα χρώματα και την ποιότητα εκτύπωσης απ΄την ίδια την ιστορία, υπάρχει πρόβλημα.

Φτάνει πια με τον Φερί.

Αλλάξτε σεναριογράφο μπας και δούμε κάτι καλύτερο :moutra2:

 

Τέλος κάτι για την έκδοση.

Το είχα γράψει και στο θρεντ του Λούκυ Λουκ με αφορμή σχόλιο του @ hudson .

Έχω την εντύπωση ότι οι σελίδες εσωτερικά έγιναν πιο λεπτές.

Ήδη είχαν λεπτύνει στην Κόρη του Βερσινζετορίξ (σε σχέση με τον Υπεριταλικό), αλλά τώρα μου φάνηκε λέπτυναν ακόμα περισσότερο :thinking:

Mόνο οι εσωτερικές, όχι το εξώφυλλο.

Τα χρώματα επίσης δεν είναι τόσο έντονα όπως στα προηγούμενα.

Όχι ότι είναι ξεθωριασμένα βέβαια. Μια χαρά είναι κι έτσι.

Και γενικά η έκδοση εξακολουθεί να είναι ποιοτική, απλά δεν είναι τόσο "τούμπανο" όπως πριν 2-3 χρόνια.

Θεωρώ στον Υπεριταλικό πιάσαμε το peak και έκτοτε έχει αρχίσει μια σταδιακή πτώση.

Μακάρι να μη συνεχιστεί :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3132
  • Reputation:   23816
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2971 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Το διάβασα κι εγώ μέσα στις διακοπές. Δεν ήταν κακό. Αλλά ήταν ο ορισμός της αδιαφορίας. Πέρα από μερικές σκηνές που έγιναν ξεπατίκωμα άλλων παλαιοτέρων σκηνών σε επίπεδο clin d'oeil το υπόλοιπο μεχ και το οικολογικό μήνυμα πολύ άχρωμο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4203
  • Reputation:   32939
  • Achievement Points:  4382
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2878 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

3 ώρες πριν, Kurdy Malloy είπε:

και το οικολογικό μήνυμα πολύ άχρωμο.

 

Όντως πολύ άχρωμο.
Σκέψου ότι πριν το γράψεις δεν πήρα καν χαμπάρι ότι η ιστορία περνούσε οικολογικό μήνυμα :lol:

 

Ξέχασα ν΄αναφέρω στο προηγούμενο σχόλιό μου ότι η επιμέλεια της έκδοσης ήταν πολύ καλή σε γενικές γραμμές, ειδικά σε σχέση με ό,τι μας έχει συνηθίσει η εταιρεία στο παρελθόν.

Μόνο σε καναδυό σημεία τους ξέφυγαν κάτι ανάποδα Ε που χρησιμοποιούν οι Σαρμάτες (τα άφησαν κενά), ενώ το πιο "χτυπητό" λάθος επιμέλειας είναι που στη ράχη γράφει ΓΡΠΥΑΣ αντί για ΓΡΥΠΑΣ.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5268
  • Reputation:   56263
  • Achievement Points:  5440
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

7 hours ago, Laz33 said:

Σκέψου ότι πριν το γράψεις δεν πήρα καν χαμπάρι ότι η ιστορία περνούσε οικολογικό μήνυμα :lol:

 

Γιατί, τα παλιά Αστερίξ δεν περνούσαν οικολογικά μηνύματα ??? Εγώ δεν είδα τον Αστερίξ από το 1961 να χρησιμοποιήσει ποτέ πλαστικά καλαμάκια ή πλαστικά κυπελάκια! :ego:

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4459
  • Reputation:   34714
  • Achievement Points:  4526
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

19 λεπτά πριν, constantinople είπε:

 

Γιατί, τα παλιά Αστερίξ δεν περνούσαν οικολογικά μηνύματα ??? Εγώ δεν είδα τον Αστερίξ από το 1961 να χρησιμοποιήσει ποτέ πλαστικά καλαμάκια ή πλαστικά κυπελάκια! :ego:

 

Για να μη μιλήσουμε για τον Ιντεφίξ που αγαπούσε τα Δέντρα, ενώ και ο αγαπημένος μας Δρυίδης είχε φτιάξει τα σούπερ βελανίδια που φύτρωναν αστραπιαία.

Ε εντάξει αν είσαι αγριογούρουνο διαφωνείς με όλα αυτά, αλλά τι να κάνουμε τώρα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5268
  • Reputation:   56263
  • Achievement Points:  5440
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

4 min ago , Manitou said:

Ε εντάξει αν είσαι αγριογούρουνο διαφωνείς με όλα αυτά, αλλά τι να κάνουμε τώρα...

 

Ακριβώς! Το νέο θα ήταν αν άρχιζε το Αστερίξ να περνάει vegan μηνύματα!

 

π.χ. αν ο Οβελίξ αντικαταστήσει τα αγριογούρουνα με κολοκύθες και κολοκυθοκεφτέδες! :turkey:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38652
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  109
  • Reputation:   733
  • Achievement Points:  115
  • Days Won:  0
  • With Us For:  788 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

49 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Ακριβώς! Το νέο θα ήταν αν άρχιζε το Αστερίξ να περνάει vegan μηνύματα!

 

π.χ. αν ο Οβελίξ αντικαταστήσει τα αγριογούρουνα με κολοκύθες και κολοκυθοκεφτέδες! 

Γιατί έχω την εντύπωση πως ο νέος σεναριογράφος θα φτιάξει μια τέτοια ιστορία; :thinking:

12 ώρες πριν, Kurdy Malloy είπε:

το οικολογικό μήνυμα πολύ άχρωμο.

Θα μπορούσε να ήταν χειρότερο: θα μπορούσε να μας το τρίβει συνέχεια στην μούρη (όπως στο πιο πρόσφατο ΛΛ με το αντιρατσιστικό μήνυμα, δεν λέω, μου άρεσε αυτή η ιστορία και την θεωρώ από τις καλές μετά τον θάνατο του Μόρρις, αλλά αυτό ήταν που με ενόχλησε πάρα πολύ).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1383
  • Reputation:   10075
  • Achievement Points:  1412
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Το αγόρασα και το διάβασα πριν από καμιά βδομάδα. Προσωπικά δεν μου άρεσε. Οι Αστερίξ-Οβελίξ-Πανοραμίξ είχαν καθαρά δευτερεύοντα ρόλο στην εξέλιξη της ιστορίας, οι Σαρμάτες υπάρχουν αλλά δεν μαθαίνουμε τίποτα γι' αυτούς (πέρα από το ότι μιλάνε με αντεστραμμένα Ε δυσχερένοντας την ανάγνωση), οι δευτεραγωνιστές αδιάφοροι και τελικά η υπόθεση τόσο επίπεδη, χωρίς καμία κορύφωση που σε 2-3 βδομάδες δεν θα την θυμάμαι καν (...και ναι, δεν φτάνει την ανύπαρκτη ποιότητα του Ουρανού που έπεσε στο κεφάλι τους, αλλά ο Ουρανός τουλάχιστον μένει στην μνήμη λόγω του επικά χαμηλού του επιπέδου, εδώ προσπαθώντας να μένει σε ασφαλές έδαφος, χωρίς να κάνει κάτι λάθος, δεν παίρνει ρίσκο και τελικά δεν κάνει ούτε και κάτι σωστό).

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4203
  • Reputation:   32939
  • Achievement Points:  4382
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2878 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Διαφωνώ στο ότι δεν υπήρχε κορύφωση.

Στο τέλος αυτό που έγινε με

Spoiler

τον τρικεράτοπα και το χρυσό (που ήταν ο πραγματικός λόγος που ο Ρωμαίος γεωγράφος φαγώθηκε να ψάξει για το Γρύπα)

θεωρώ ότι ήταν ένα αξιοπρεπέστατο πλοτ τουίστ.

Τα υπόλοιπα άλμπουμ του Φερί είχαν πολύ πιο φλατ ή προβλέψιμο φινάλε.

 

 

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5843
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  929 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κακώς αναφέρουμε πάντως μόνο το ''...και ο ουρανός έπεσε στο κεφάλι τους''.Το είχα διαβάσει πριν πολλα χρόνια και ποτέ δεν το θεωρούσα κανονικό Αστερίξ,οπως και
τα αλμπουμ των ταινιών.
Εμένα ο Γρύπας οσο μέτριο και αν ήταν,μου άρεσε περισσότερο απο τα ''Ο Αστερίξ και η Λατραβιάτα'' , ''Ρόδο και ξίφος'', ''Ο Γιος του Αστερίξ'' και σίγουρα
πολύ περισσότερο απο την ''Κόρη του Βερσινζετορίξ''.
 
Απλά αν αυτό είναι το καλύτερο σενάριο μετά απο 5 άλμπουμ...θα ήταν καλύτερα να συνεχίσει η σειρά με κάποιον άλλο δημιουργό!
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.