Μετάβαση στο περιεχόμενο

YOSHIMITSU

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

 

ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ SPOILERS ΣΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΣΧΟΛΙΟ! ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ:<< O AΣΤΕΡΙΞ ΚΑΙ Η ΧΑΛΑΛΙΜΑ>> ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙ' ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΡΙΝ ΤΗ ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ,  ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΤΕ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΑΥΤΟ( ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΕΛΛΑ SPOILERS  ΑΛΛΑ ΛΕΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΟΚΗ ΟΠΟΤΕ...).

 

 

Τώρα θα μου πεις:<< Γιατί να υπάρχει μαγικός ζωμός>>; Μα για να γίνει το κόμικ. Χωρίς μαγικό ζωμό, δεν θα μπορούσε να γίνει κανένα άλμπουμ. Ενώ στο: << Ο Αστερίξ και η Χαλαλίμα>>,η μαγεία του χαλιού δεν ήταν απαραίτητη. Θα μου πεις:<< Πώς θα έφταναν γρήγορα στην Ινδία>>; Ας μην πάνε στην  Ινδία. Θα μου πεις : << Στην Ινδία  η Χαλαλίμα κινδύνευε να την θυσιάσουν για να λήξει η ξηρασία>>. Ας μην συμμετείχε η Χαλαλίμα στην ιστορία. Ας πήγαινε στο χωριό  κάποιος ιερέας κάποιου Θεού  και να έλεγε μόνο αυτό για την ξηρασία στην χώρα του και για τον Κακοφονίξ( όποιος  έχει διαβάσει την ιστορία, θα καταλάβει(ελπίζω)) και να μην κινδύνευε κάνεις να τον θυσιάσουν. Και για να μην είναι τόσο βαρετό θα μπορούσε να θέλει να κατακτήσει αυτήν τη χψ χώρα ο Ιούλιος Καίσαρας και για να το καταφέρει αυτό θα είχε αποκλείσει τα σύνορά της, όσο ο ιερέας είχε πάει να βρει τους Γαλάτες οπότε, θα έπρεπε να σπάσουν και τον αποκλεισμό του Καίσαρα.Ο τίτλος θα μπορούσε να είναι :<< Ο Αστερίξ στην... >>( εκεί θα μπει το όνομα της χώρας ή της περιοχής που θα επισκεφθεί ο Αστερίξ). Σαν βασική ιδέα, είναι καλό( το: << Ο Αστερίξ και η Χαλαλίμα>>), αλλά χαλάει λίγο με τη  Χαλαλίμα και με το μαγικό χαλί( κατ' εμέ) αλλά γούστα είναι αυτά. Όπως λέμε και στο χωριό μου :<< Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα>>.

 

Επεξεργασία από Θοδωρής Καραπάνος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 1.1k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

39 λεπτά πριν, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

Γιατί στον  <<Αγώνα των αρχηγών>>, ο ζωμός που σε κάνει να πετάς φτιάχτηκε τυχαία.

 

Δεν είπα ότι φτιάχτηκε επίτηδες.
Αλλά απ΄τη στιγμή που φτιάχτηκε τέτοιος ζωμός, γιατί να μην υπάρχει και ιπτάμενο χαλί.
Η μαγεία παίζει πολύ στα Αστερίξ.
Οι δρουίδες ήξεραν ένα σωρό μαγικά φίλτρα (θυμήσου και το διαγωνισμό στο δάσος των Καρνουτών στο "Αστερίξ και οι Γότθοι").

Άλλο όμως μαγεία και άλλο επιστημονική φαντασία όπως στο "Και ο Ουρανός Έπεσε στο Κεφάλι" που είχαμε εξωγήινους.

Κι επίσης άλλο μεταφυσική όπως δείχνει το teaser του νέου άλμπουμ, με τον Πανοραμίξ να βλέπει οράματα στον ύπνο του.
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Ως προς την επιστημονική φαντασία και τα μεταφυσικά φαινόμενα συμφωνώ. Δεν μου αρέσουν στον Αστεριξ. Τώρα όσον αφορά τη μαγεία μάλλον έχεις δίκιο τελικά. Τελικά νομίζω πως δεν με χαλάει η μαγεία αλλά το σενάριο έκανε μία μικρή <<κοιλιά>>.

 

 Εγώ πάντως, όπως έχεις πει κι εσύ, το καλό με τον Ferri, είναι ότι τα 2 απ' τα 4  σενάριά του ήταν μέτρια προς το κακό ενώ τα άλλα δύο του ήταν σχετικά καλά αλλά όχι τα αριστουργήματα του Goscinny. Οπότε τώρα άμα κάνει μία καλή δουλειά θα ενθουσιαστούμε. Θα το δούμε σε λίγους μήνες.

 Fun fact : Εγώ έχω την παλιά έκδοση του :<< Και ο ουρανός έπεσε στο κεφάλι τους>>( μου χάρισε αυτό και μερικά ακόμα παλιά Λούκυ Λούκ, Αστερίξ και Ιζνογκούντ ένας γείτονας). Λέω κι εγώ :<< Παλιό είναι, καλό θα' ναι>> πόσο μα πόσο λάθος. Διάβασα μερικές σελίδες( μέχρι και τη 16 που παρουσιάζονται πρώτη φορά οι εξωγήινοι), και εκείνη την ώρα σκεφτόμουν: Ο Ουντερζό πρέπει να είχε ξεμωραθεί τελείως όταν τα' γραφε αυτά. Αρχικά, μονό και μόνο -1 που έκανε τον Σούπερμαν( ή μάλλον την παρωδία του) τον βοηθό αυτού του πλάσματος και μάλιστα τον έκανε ηλίθιο. Τι έμαθα απ' αυτήν την άσχημη εμπειρία; Δεν είναι όλα τα παλιά κόμικς και καλά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

To "Και ο Ουρανός Έπεσε στο Κεφάλι Τους" δεν θεωρείται παλιό.
Του 2005 είναι :)


Όσον αφορά τον Φερρί δεν έχω ιδιαίτερο παράπονο απ΄την κεντρική ιδέα των σεναρίων του (πέρα ίσως απ΄τον Υπεριταλικό που πραγματικά δεν πρόσφερε κάτι νέο στη σειρά).
Στο χιούμορ έχω πολλά παράπονα.
Βασικά θεωρώ δεν έχει χιούμορ. Εννοώ καλό, ενήλικο χιούμορ.
Τα αστεία του είναι βαριά για 10χρονα.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Κοίταξε, παλιό μπορεί να μην θεωρείται γενικά, όμως εγώ που είμαι καινούργιος αναγνώστης, και τότε ήμουν νεογέννητος, νομίζω, ότι για εμένα προσωπικά είναι παλιό.

 

Τώρα όσον αφορά τον Ferri:

      

1) <<Ο Αστερίξ στους Πίκτους>>. 6.25/10: Πολλές δολοπλοκίες και συνωμοσίες, αρκετό μπέρδεμα που σε κουράζει σε κάποια σημεία όπως και το επαναλαμβανόμενο χιούμορ του άλμπουμ( το πρώτο δεν είναι απαραίτητα κακό για εμένα αλλά αν το δούμε αντικειμενικά νομίζω πως ανήκει στα κατά).

2) <<Ο πάπυρος του Καίσαρα>>.  7-7.25/10: Αρκετά πρωτότυπη πλοκή με κάποια καλά γκάγκς τα οποία όμως δεν είναι κάτι παραπάνω από  καλά γκάγκς. Μία αρκετά << Γκοσίνια>> περιπέτεια (αλλά  όχι και κάτι ουάου).

3) <<Ο Αστερίξ κι ο Υπεριταλικός>>. -: Δεν έχω διαβάσει το συγκεκριμένο άλμπουμ. Με βάση τις κριτικές σας του αξίζει ένα 2.5-3.5/10. Αλλά το γεγονός είναι, ότι δεν το έχω διαβάσει για να κρίνω. Πάντως +1 από τώρα που προέβλεψε τον κορωνοιό.

 4) <<Η κόρη του Βερσιζεντορίξ>>. (5) : Γιατί έχω την βαθμολογία μου σε παρένθεση; Γιατί δεν διάβασα όλο το άλμπουμ. Δεν γινότανε. Το σενάριο έκανε <<κοιλιά>> σε πολλά σημεία, ήταν βαρετό και όπως όλοι έχουμε παρατηρήσει τα τελευταία χρόνια στα Αστερίξ, υπάρχει παντελής έλλειψη του χιούμορ.

 5)Μέσος όρος ( αν εξαιρέσουμε τον Υπεριταλικό) βγαίνει 6.16666...άρα χοντρικά λέμε 6. Αυτή είναι η άποψή μου για την δουλειά του Ferri. 6/10. Μέτρια. Βέβαια υπάρχει ελπίδα να ξανανέβει ποιοτικά η σειρά. Θα δούμε τον Οκτώβρη).

( Ο μέσος όρος υπολογίστηκε ως εξής: 6.25+7.25+5=18.5:3= 6. 1666... άρα με την στρογγυλοποίηση 6).

 
   

 

 

Επεξεργασία από Θοδωρής Καραπάνος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Παρεπιπτόντως, το νέο Αστερίξ θα βγει 21 Οκτωβρίου στην Γαλλία ή στην Ελλάδα; Κι επίσης, έχουμε κάποια πληροφορία για το νέο ΛΛ( ας είναι και Λούκυ Κίντ(Απ'το ολότελα...)).

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

43 λεπτά πριν, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

Παρεπιπτόντως, το νέο Αστερίξ θα βγει 21 Οκτωβρίου στην Γαλλία ή στην Ελλάδα; Κι επίσης, έχουμε κάποια πληροφορία για το νέο ΛΛ( ας είναι και Λούκυ Κίντ(Απ'το ολότελα...)).

 

Στη Γαλλία θα βγει τότε.
Στην Ελλάδα δεν ξέρουμε.
Η Μαμούθ τελευταία στιγμή τ΄ανακοινώνει.
Αλλά αν σκεφτώ τι έγινε με τα τελευταία Αστερίξ, τότε το νέο άλμπουμ μην το περιμένεις νωρίτερα απ΄την άνοιξη του ΄22 (στην καλύτερη).


Νέο Λούκυ Λουκ μόλις βγήκε, θ΄αργήσει το επόμενο.
Ανά 2 χρόνια βγαίνουν ΛΛ, όπως και Αστερίξ.
Το φθινόπωρο του ΄22 θα βγει νέο ΛΛ στη Γαλλία.
Λούκυ Κιντ καινούριο θα βγει το φθινόπωρο του ΄21 (στη Γαλλία).
Στην Ελλάδα μας χρωστάνε 2 Λούκυ Κιντ.
Φαντάζομαι κάτι θα βγάλουν φέτος.

Υπάρχει πάντως ειδικό τόπικ που συζητάμε τις νέες κυκλοφορίες της Μαμούθ.
Μπαίνε εκεί να ενημερώνεσαι για τα νέα :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Καλή συνέχεια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Λοιπον, βιαστηκα να διαβασω το καινουριο αστεριξ διοτι γινεται χαμος στο τοπικ. Εχω να πω οτι αν το αστεριξ δεν ηταν πλεον αστεριξ και ηταν κατι αλλο, κατι αγνωστο, δε θα ειχε απηχηση.  Θεωρω οτι καταντησε να ειναι franchise name το οποιο φερνει στανταρ εσοδα, διχως να προσφερει την παλια απολαυση και αιγλη του. Απλώς, γνωριζουν πως οτι και να γραψουν θα εχει επιτυχια, και συνεχιζουν να βγαζουν, να βγαζουν, και κατ εμε να βεβηλωνουν το επιπεδο της σειρας που δημιουργησαν οι γκοσινι και ουντερζο.

Τα τελευταια αστεριξ οσο παει και περισσοτερο μου δινουν την αισθηση οτι δεν εχουν κατι ν πουν. Με αποκορυφωμα το τελευταιο τους. Δε μ αρεσε, δεν ειχε κατι να δωσει, κατι το ιδιαιτερο, κατι για να το θυμασαι. Οπότε για μενα απετυχε. Ο δε σεναριογραφος, συμφωνω οτι δεν εχει χιουμορ. Δεν εχει ιδεες να σε κανει να γελασεις. Και αν φτασαμε στο σημειο να διαβαζουμε αστεριξ και να μη γελαμε ουτε σε ενα σημειο του τευχους, τοτε κακως πραττουμε.

 

Θα συνεχισω να παιρνω τα νεα αστεριξ γιατι ειμαι φαν και καταναλωτικο θυμα, ωστοσο ειμαι απογοητευμενος με την κατηφορα. Ελπιζω να βρεθουν νεοι καλλιτεχνες οι οποιοι να εχουν να δωσουν, αργα ή γρηγορα, καινουρια πραγματα στον τιτλο.

 

:beer0:

Επεξεργασία από christs
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Λοιπόν διάβασα την Κόρη του Βερσινζετορίξ.

 

Πολύ καλή η ποιότητα έκδοσης (εξώφυλλο και όλα) και το bd μέγεθος εργονομικό.Απλά το κράταγα και έμενε ανοιχτό μόνο του λόγω του μεγέθους των σελιδών.Οτιδήποτε άλλο είναι μπόνους. :clap2:

 

Για την ιστορία τώρα.

Η πρώτη μου σε κόμικ του Αστερίξ,δεν περίμενα πολλά αλλά το διασκέδασα γενικά.Η Αδρεναλίνη θα μπορούσε να μιλήσει περισσότερο,αλλά εντάξει κάπως την κατάλαβα σαν χαρακτήρα.Το διάβασα σαν απλή περιπέτεια δράσης,γέλασα σε μερικά σημεία.Όμως ένα πράγμα δεν κατάλαβα:

 

Τελικά,ποιανού κόρη είναι η Ανδρεναλίνη;      

 

(Αστείο είναι,γιατι όλο λένε συνέχεια στο τεύχος "ποιος" και "ποιανού κορη είναι αυτή" για τον Βερσιζετορίξ και τη κόρη του)

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

ΟΚ με πείσατε. Θιβέτ. Η αλήθεια είναι ότι οι Γάλλοι έχουν ένα σχετικό κόλλημα με το Θιβέτ, τον Δαλάι Λάμα κλπ. Από την άλλη οι Κινέζοι δεν είναι και οι πιο διαλακτικοί τύποι και δεν ξέρω πως θα το πάρουν εν όψει της νέας ταινίας.

 

Δε βαριέσαι, κουβέντα να γίνεται

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Υπήρχε πριν λίγα χρόνια μια περίσταση με ταινία και Θιβέτ που έγιναν αλλαγές,εγώ θα αγγίξω μόνο την επιφάνεια:

 

Ο Αρχαίος,ο μέντορας του Δόκτωρ Στρέϊτζ στην Μάρβελ είναι Θιβετιανός. (Τον βλέπουμε στο τεύχος 16,Doctor Strange Άγνωστοι τόποι Άγνωστοι Καιροί,στη συλλογή Graphic Novel της Marvel)

 

Αλλά για την ταινία Doctor Strange (2016),δεν είναι ούτε ασιάτης,ούτε άντρας και ούτε Θιβετιανός.

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32391
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  96
  • Reputation:   666
  • Achievement Points:  96
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2329 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Αν θέλεις να διαδραματίζεται η ιστορία σου στο Θιβέτ, αλλά να μην σου απαγορεύσει κανείς την πρόσβαση στην τεράστια κινεζική αγορά,  υπάρχει λύση!

 

Θα βάλεις όλα όσα θέλεις: βουνά, χιόνια, ερημιές, αυτές τις περίεργες σημαίες που η κάθετη διάσταση είναι μεγαλύτερη από την οριζόντια, τύπους με ξυρισμένα κεφάλια, μεγάλα κτήρια με πυραμιδοειδείς στέγες, σοφούς δασκάλους/ πολεμιστές/ ερημίτες, μακρόχρονες εκπαιδεύσεις κ.λ.π. ΑΛΛΑ δεν θα αναφέρεις μερικές κακές λεξούλες, όπως Θιβέτ, Δαλάι Λάμα, Βουδιστικό μοναστήρι, κινέζικος στρατός κ.λ.π.

 

Έτσι όλοι θα είναι χαρούμενοι και το προϊόν σου θα τα βγάλει τα λεφτά του! :up:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5172
  • Reputation:   55386
  • Achievement Points:  5343
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

55 min ago , Βίκτορ Σακβίλ said:

ΑΛΛΑ δεν θα αναφέρεις μερικές κακές λεξούλες, όπως Θιβέτ, Δαλάι Λάμα, Βουδιστικό μοναστήρι, κινέζικος στρατός κ.λ.π.

 

Tην εποχή του Αστερίξ, η χώρα δεν λεγόταν Θιβέτ και δεν υπήρχε Δαλάι Λάμα ούτε Βουδισμός, οπότε εύκολα τα βλέπω τα πράγματα! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Βουδισμός υπήρχε αλλά όχι από αυτην την μεριά των Ιμαλαΐων

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πάντως ο Αστερίξ είναι λίγο περιοριστικός στην τοποθεσία που θα πας και πότε,είναι παγωμένα όλα στο 40-κάτι/μου διαφεύγει τώρα π.χ. 

 

@Laz33 Εννοώ πως είναι πάντα σε συγκεκριμένη χρονολογία και περιοχές,σωστά;

Ότι υπήρχε τότε στην εποχή του Αστερίξ δηλαδή,δεν μπορεί να πάει ας πούμε σε μια χώρα όταν είχε ιππότες,ας πούμε Αγγλία.Αυτό εννοώ.  

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Χοντρικά οι ιστορίες του Αστερίξ διαδραματίζονται μεταξύ 55-45 πΧ. Αυτό δεν σημαίνει ότι αναπαρίσταται η εποχή με ακρίβεια. Όπως έχει προαναφερθεί (νομίζω από τον Γερμανικό) πχ Γότθοι δεν υπήρχαν (τουλάχιστον στην σημερινή Γερμανία) κι όμως έχουμε τεύχος ο Αστερίξ στους Γότθους (που οι Γότθοι "προεικονίζουν" κωμικά τα στερεότυπα που έχει ένας Γάλλος του δεύτερου μισού του 20ου αιώνα για τους Γερμανούς)*. Αντίστοιχα οι Νορμανδοί έκαναν επιδρομές στην Β. Γαλλία 850 χρόνια αργότερα (ο Αστερίξ και οι Νορμανδοί), ενώ αμφιβάλλω αν οι Ινδιάνοι του πρώτου αιώνα πΧ  ήταν όπως τους είδαμε στο Μεγάλο ταξίδι. Υπάρχουν λοιπόν κάποιες αναφορές σε πραγματικά γεγονότα και καταστάσεις, αλλά κατά βάσει έχουμε ένα χιουμοριστικό κόμιξ χωρίς σημαντικό ιστορικό βάθος. 

 

*Γενικά κάθε λαός που δέχεται επίσκεψη από τους Αστερίξ και Οβελίξ (τουλάχιστον στην περίοδο που ήταν Γκοζινί στο σενάριο) απεικονίζεται με γελοιογραφική διάθεση βάσει των στερεοτύπων που είχε γι' αυτόν ο μέσος Γάλλος του 1960-1970, εποχή που γράφτηκαν οι ιστορίες αυτές. Έτσι οι Βρετανοί, Έλληνες, Γερμανοί, Ισπανοί, Βέλγοι, Ελβετοί, Αιγύπτιοι, αλλά και οι Γάλλοι από διάφορες περιοχές είναι χιουμοριστικές απεικονίσεις των αντιστοίχων συγχρόνων λαών με ελάχιστα κοινά στοιχεία με τους αρχαίους.  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

4 ώρες πριν, O Φρατζάτος είπε:

Πάντως ο Αστερίξ είναι λίγο περιοριστικός στην τοποθεσία που θα πας και πότε,είναι παγωμένα όλα στο 40-κάτι/μου διαφεύγει τώρα π.χ. 

 

@Laz33 Εννοώ πως είναι πάντα σε συγκεκριμένη χρονολογία και περιοχές,σωστά;

Ότι υπήρχε τότε στην εποχή του Αστερίξ δηλαδή,δεν μπορεί να πάει ας πούμε σε μια χώρα όταν είχε ιππότες,ας πούμε Αγγλία.Αυτό εννοώ.  

 
A αυτό εννοούσες;
Το Αστερίξ είναι χιουμοριστικό κόμικ φαντασίας.
Δεν είναι ιστορικό, όπως το Αλίξ για παράδειγμα.
Στο Αστερίξ υπάρχουν πολλές ελευθερίες στο σενάριο και δεν είναι μεμπτό να έχουμε ιστορικές ανακρίβειες.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ούτε τον Αλιξ θα τον έλεγα ακριβή ιστορικά...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Εγώ πάντως, πιστεύω ότι δεν θα πάνε στο Θιβέτ. Σκεφτείτε το. Πολύ προφανές. Θα θέλουν να κάνουν την έκπληξη( οι δημιουργοί) και θα στείλουν κάπου αλλού τους Αστερίξ και Οβελίξ( προσωπική άποψη, δεν είναι τεκμηριωμένο).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29917
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  54
  • Reputation:   562
  • Achievement Points:  54
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3699 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

On 11/1/2021 στο 1:21 ΠΜ, constantinople είπε:

Δεν το κάναμε καλά. Έπρεπε να σου απαντήσω εγώ "Και γιατί να πάνε στην Αμερική;" και να απαντήσεις εσύ "Και που να πάνε;" και να απαντήσω εγώ "Να πάνε στην Ελβετία!" 

 

:)

 

Και γιατί να πάνε στην Ελβετία ξανά φίλτατε;???

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5172
  • Reputation:   55386
  • Achievement Points:  5343
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Κ

16 min ago , seamus said:

Και γιατί να πάνε στην Ελβετία ξανά φίλτατε;???

 

Και που να πάνε; :giati:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2742
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

4 ώρες πριν, constantinople είπε:

Και που να πάνε;

 

Στην Κοζάνη! Τι Λοζάνη, τι Κοζάνη! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Να κάνει η μάνα :D

 

Επεξεργασία από Lord Makro
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Διαβάστηκε και το 38ο άλμπουμ του ήρωα, που κυκλοφόρησε στην χώρα μας. :) Πρόκειται για ένα άλμπουμ που μου άφησε μία διφορούμενη αίσθηση καθώς δεν μου έκανε ούτε κρύο, ούτε ζέστη.

 

Η ιδέα της υπόθεσης της ιστορίας μου άρεσε, αλλά σίγουρα δεν έβγαζε αυτό το νεύρο και το χιούμορ που χαρακτηρίζει τις περισσότερες ιστορίες του τίτλου. Η πλοκή ξεκινάει με ενδιαφέρον για την συνέχεια, αλλά στην πορεία νομίζω ότι μας έδωσε πολλές σκηνές επίπεδες κι άνευρες, που με έκαναν να βαρεθώ. Όσον αφορά το χιούμορ, είχε μία σχετικά διακριτική παρουσία και δεν θύμιζε σε τίποτα την κωμική πένα του μεγάλου Goscinny. Ενώ έχουν εισαχθεί στοιχεία προδοσίας και κατασκοπείας στην υπόθεση, δεν έχει γίνει αξιόλογη διαχείριση κι έτσι το αποτέλεσμα είναι να έχουμε έναν villain που δεν μας αγχώνει στο ελάχιστο. Οι φοβεροί και πανίσχυροι Ρωμαίοι, νομίζω ότι δεν πήραν το μερίδιο συμμετοχής που τους αρμόζει. Στον αντίποδα, ενδιαφέρον παρουσιάζει το θρυλικό τσούρμο των πειρατών, οι οποίοι παίρνουν αρκετά και ποιοτικά λεπτά συμμετοχής στην πλοκή και οι οποίοι κρατούν την σημαία του κωμικού στοιχείου ψηλά! Επίσης, έχουμε μερικές καλές σκηνές μαχών, κατάλληλες για να απολαύσουμε τον αγαπητό μας Οβελίξ επί τω έργω. Η ιστορία κλείνει με ένα φινάλε ρομαντισμού κι αγάπης που ίσως και να συγκινήσει τις πιο ευαίσθητες ψυχές. :)

 

Εν κατακλείδι, δεν είναι μία κακή ιστορία, αλλά την βρήκα πέραν του δέοντος αδιάφορη και δεν θα έχανα κάτι αν δεν την διάβαζα. Σίγουρα, πάντως, δεν αρμόζει να εντάσσεται στις ιστορίες ενός τεράστιου τίτλου όπως είναι ο Αστερίξ.

 

Όσον αφορά τον εικαστικό τομέα, έχουμε ένα σχεδιαστικό στυλ πολύ κοντά στο κλασικό και με προσοχή στην λεπτομέρεια. Το ίδιο όμορφος είναι κι ο χρωματισμός. Υπάρχει μία ζωηρή και με μεγάλη ποικιλία παλέτα, που πρόσδιδε αισιοδοξία! :flowers7:

 

Η έκδοση της Μαμούθ (γι' ακόμα μία φορά) είναι προσεγμένη κι αξιόλογη. Το χαρτί είναι πολυτελές, χαρίζοντας στον αναγνώστη μία εξαιρετική αποτύπωση των χρωμάτων. Η κόλληση είναι ποιοτική, δίνοντας ένα στιβαρό αποτέλεσμα. Πολλά μπράβο! Διακρίνουμε, επίσης, μία πρωτότυπη γραμματοσειρά, η οποία δεν περνάει απαρατήρητη. Με κούρασε λίγο η ανάγνωση της διαλέκτου των Αρβέρνιων αρχηγών. :confuse:  Από έξτραδάκια, εκτός από τα κλασικά εισαγωγικά (που υπάρχουν σε όλα τα άλμπουμ), δεν έχουμε κάτι άλλο.

 

 

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33873
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Τώρα που το λες και εμένα με κούρασε η ντοπιολαλιά των Αρβερνιων αρχηγών. Κατά τα άλλα είναι όπως τα λες φίλε @Indian

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Νέα ιστορία  :)

 

Ημερομηνία κυκλοφορίας: 21 Οκτωβρίου 2021

 

Μπορεί να είναι καρτούν κείμενο

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

@ΚΟΜΙΞΠράγματι, θα κυκλοφορήσει στις 21 του Οκτώβρη στην Γαλλία. Έχει βγει και teaser του νέου άλμπουμ, το οποίο μάλιστα είχε δημιουργήσει μεγάλη συζήτηση δύο σελίδες πιο πίσω !planche-annonce-alb39en-777x1024.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Αν και το "Oι 12 Άθλοι του Αστερίξ" ήταν πολύ ωραίο animation, έκανε ένα κακό το οποίο φαίνεται ν΄ακολουθεί τη σειρά.
Έμπλεξε τη μυθολογία στον κόσμο των αγαπημένων μας Γαλατών.
Και από τότε είδαμε σε ιστορίες Άτλαντες, δράκους, μονόκερους, μέχρι και το τέρας του Λοχ-Νες :wall:
Τώρα θα δούμε και ιστορία με το griffin (γρύπας) :confuse:


Griffin.thumb.png.71f1741bc6268464d1a18101aa8b926c.png

 

Ο Goscinny αν θυμάμαι καλά δεν είχε ποτέ μυθολογικά στοιχεία σε άλμπουμ του.
Τα θεωρώ εκτός θέματος.
Δεν προκαταβάλομαι από τώρα, αλλά όπως και να΄χει μ΄έπιασε ένα ελαφρύ μούδιασμα όταν έμαθα τον τίτλο του νέου άλμπουμ :thinking:

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4382
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  74
  • Reputation:   277
  • Achievement Points:  74
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5947 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Άρα πάμε για Περσία τελικά και όχι Κίνα..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.