Μετάβαση στο περιεχόμενο

YOSHIMITSU

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

12 ώρες πριν, Manitou είπε:

Σε αντίθεση με το Λούκυ Λουκ που έχει μεγάλο εύρος ο Αστερίξ δεν έχει πολλά περιθώρια πρωτοτύπων ιστοριών νομίζω. Δυσκολη δουλειά των επιγόνων. Ο μύθος του Αστερίξ παρόλα αυτά συνεχίζεται. :cheers3:


Σχετικό είναι αυτό που λες.

Προσωπικά δεν θεωρώ ότι στα Λούκυ Λουκ υπάρχει μεγαλύτερο εύρος να γραφτούν πρωτότυπες ιστορίες.
Αφενός έχουν γραφτεί οι διπλάσιες σε σχέση με τα Αστερίξ, αφετέρου ο Λούκυ Λουκ πρέπει να κινείται σε συγκεκριμένη περιοχή. Δεν μπορεί να πηγαίνει όπου θέλει. Το πολύ να πάει βόρεια στον Καναδά (είδαμε όμως 2 ιστορίες εκεί) ή νότια στο Μεξικό (κι εδώ είδαμε ιστορία).
Που αλλού να τον στείλεις; Τον έστειλε πρόσφατα ο Ζουλ στο Παρίσι (και σε γενικές γραμμές θεωρώ ήταν επιτυχημένο το εγχείρημα) αλλά δεν γίνεται όλη την ώρα να τον στέλνεις εκτός Αμερικής.

Γουέστερν έχουμε, πρέπει να μένουμε εντός πλαισίων.


Ενώ στον Αστερίξ υπάρχει η δυνατότητα να ταξιδεύει σ΄όλον τον κόσμο.

Υπάρχουν ακόμα αρκετές χώρες που δεν έχει επισκεφτεί.
Αλλά ακόμα και μέσα στη Γαλατία να μείνει, αν ο σεναριογράφος έχει ταλέντο και φαντασία θα μπορέσει να βρει ένα πρωτότυπο θέμα ν΄αναπτύξει :)

 

Για Αστερίξ θα ήθελα να δω μια ιστορία σε χιόνια ή σε κανένα τροπικό νησί, ενώ στον Λούκυ Λουκ θα ήθελα μια ιστορία με πρωταγωνιστή νεκροθάφτη.
Eίχα δει κάτι καινούρια animations του ΛΛ που δεν βασίζονται σε κόμικς. Κι ενώ τα περισσότερα ήταν μάπα, υπήρχε ένα με κάτι νεκροθάφτες που μ΄άρεσε και μου φάνηκε αρκετά πρωτότυπο.

 

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 1.1k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

1 λεπτό πριν, Laz33 είπε:


Σχετικό είναι αυτό που λες.

Προσωπικά δεν θεωρώ ότι στα Λούκυ Λουκ υπάρχει μεγαλύτερο εύρος να γραφτούν πρωτότυπες ιστορίες.
Αφενός έχουν γραφτεί οι διπλάσιες σε σχέση με τα Αστερίξ, αφετέρου ο Λούκυ Λουκ πρέπει να κινείται σε συγκεκριμένη περιοχή. Δεν μπορεί να πηγαίνει όπου θέλει. Το πολύ να πάει βόρεια στον Καναδά (είδαμε όμως 2 ιστορίες εκεί) ή νότια στο Μεξικό (κι εδώ είδαμε ιστορία).
Που αλλού να τον στείλεις; Τον έστειλε πρόσφατα ο Ζουλ στο Παρίσι (και σε γενικές γραμμές θεωρώ ήταν επιτυχημένο το εγχείρημα) αλλά δεν γίνεται όλη την ώρα να τον στέλνεις εκτός Αμερικής.

Γουέστερν έχουμε, πρέπει να μένουμε εντός πλαισίων.


Ενώ στον Αστερίξ υπάρχει η δυνατότητα να ταξιδεύει σ΄όλον τον κόσμο.

Υπάρχουν ακόμα αρκετές χώρες που δεν έχει επισκεφτεί.
Αλλά ακόμα και μέσα στη Γαλατία να μείνει, αν ο σεναριογράφος έχει ταλέντο και φαντασία θα μπορέσει να βρει ένα πρωτότυπο θέμα ν΄αναπτύξει :)

 

Για Αστερίξ θα ήθελα να δω μια ιστορία σε χιόνια ή σε κανένα τροπικό νησί, ενώ στον Λούκυ Λουκ θα ήθελα μια ιστορία με πρωταγωνιστή νεκροθάφτη.
Eίχα δει κάτι καινούρια animation με ιστορίες ΛΛ που δεν βασίζονται σε κόμικς. Κι ενώ οι περισσότερες ήταν μάπα, υπήρχε μία με κάτι νεκροθάφτες που μ΄άρεσε και μου φάνηκε αρκετά πρωτότυπη.

 

 

 

Ωραία τα λες. Παρόλα αυτά πιο πολύ εννοούσα ότι το φορμάτ στον Αστερίξ είναι το ίδιο. Δηλαδή πηγαίνει σε διάφορες χώρες και δίνει μπουφλες στους Ρωμαίους ή μένει στο χωριό και δίνει μπουφλες στους Ρωμαίους. Η εποχή επίσης είναι περιοριστική. Ο ΛΛ ζει σε εποχή με πολλές πολλές ιδέες και προοπτικές. Ας πούμε τηλέγραφος, τρένα, εξηλεκτρισμός, νέες τεχνολογίες, νέα οχήματα. Ακόμα και στην ίδια χώρα που μένει έχει πολλές περισσότερες προοπτικές. Δεν χρειάζεται να δίνει μπουφλες στους Ρωμαίους σε κάθε κόμικ δεν έχει στάνταρ τον ίδιο εχθρό δεν έχει στάνταρ τους ίδιους συμμάχους κλπ. στα 80 ΛΛ μπορεί να βρει κανείς πολλές πολλές ιδέες. Στα 38 Αστερίξ δεν είναι πολλές οι ιδέες.

 

:vampir:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Μου έκατσε ένα τάληρο.

 

Άντε ίσως να τιμήσω το τωρινό τεύχος.Δεν μπορώ να κάνω και αλλιώς για κάποιο άλλο,έχω περιορισμένη απόσταση,λεφτά (γιατί να δώσω ένα δεκάρικο τώρα μόνο και μόνο για ένα τεύχος ίδιας τιμής; Ενώ μπορώ να πάω στο περίπτερο για το τωρινό) και τα λοιπά.Άσε που θα αργούσε τώρα η τυχόν μεταφορική αν το έπαιρνα από κατάστημα.

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Διάβασα και στα ελληνικά το νέο Αστερίξ.
Δεν αλλάζει η αρχική μου άποψη.
Πρόκειται για ένα πολύ μέτριο τεύχος, στα επίπεδα περίπου του Υπεριταλικού και σαφώς κάτω απ΄τον Πάπυρο.

Η βασική ιδέα ήταν αρκετά καλή, αλλά υπήρξε πρόβλημα στην εφαρμογή της.

Ο χαρακτήρας της Αδρεναλίνης δεν εξελίχθηκε όσο έπρεπε. Το δε τέλος ήταν αρκετά "εύκολο".

Με το χιούμορ ο Ferri δεν το έχει καθόλου. Καθόλου όμως. Και ούτε πρόκειται να το βρει μετά από 4 άλμπουμ.

Όταν επαναλαμβάνεις 100 φορές το "αστείο" με το όνομα του Βερσινζετορίξ να το λένε ψιθυριστά ή να ρωτάνε "ποιος;", ή όταν ο Οβελίξ θυμώνει επειδή ανέφερε κάποιος τη λέξη χοντρός (πω πω πρωτοτυπία), ή όταν οι πειρατές λένε "βουρ" και ο Οβελίξ λέει "είναι βουρλισμένοι αυτοί οι πειρατές" (αν κι εδώ θα ήθελα να δω τι λέει στο πρωτότυπο, παίζει να έκανε κακή μετάφραση η Μαμούθ) ή όταν ο γιος του Αυτοματίξ φτιάχνει ένα κράνος τύπου καπέλου jockey (και καλά για τον ήλιο)... κτλ κτλ... τότε όχι μόνο δεν γελάω, αλλά μου έρχεται να ξεράσω πεταλούδες (που έλεγε και η Άννα Μαρία του BB).
Απ΄το να βλέπω κάτι με κακά αστεία (ο Θεός να τα κάνει αστεία) καλύτερα να βλέπω κάτι χωρίς καθόλου αστεία :moutra2:

 

Συνολικά πρόκειται για μια εντελώς διεκπεραιωτική δουλειά. Να βγάζουμε ένα τεύχος ανά 2 χρόνια να βγαίνει το μεροκάματο.
Δεν είναι έτσι όμως. Σενάριο για Αστερίξ γράφεις, όχι για Λεονάρντο.

Χρειάζεται σεβασμός σε μια τόσο ιστορική και δημοφιλή σειρά, που μόνο ο Conrad φαίνεται να δείχνει.
Το σχέδιό του είναι πραγματικά υπέροχο.

 

Η έκδοση της Μαμούθ πανέμορφη, στη γνωστή ποιότητα που έχουν οι τελευταίες δουλειές της.
Ένα τυπογραφικό λάθος μόνο παρατήρησα και στο σημείο που ανέφερα προηγουμένως με το βουρ δεν είμαι σίγουρος ότι έγινε καλή μετάφραση (στο αγγλικό γράφει κάτι άλλο, όχι τόσο τραγικό).

 

Συμπέρασμα.
Ο Ferri πρέπει να πάρει πόδι. Δεν συνεχίζει τη σειρά. Την καταστρέφει.

Δεν είναι απλά ότι δεν έχει χιούμορ, αλλά έχει αρχίσει να ξεμένει κι από ιδέες. ΚΑΙ στον Υπεριταλικό ΚΑΙ στην Κόρη του Βερσινζετορίξ το σενάριο θύμιζε παλιές ιστορίες.
Το ξανάπα, θα ήθελα να γινόταν ότι και στα Λούκυ Λουκ.
Να δοκιμάζουν πολλοί σεναριογράφοι. Να γράφει κάποιος ένα άλμπουμ, άντε κι ένα δεύτερο. Κι αν το δεύτερο δεν έχει να προσφέρει κάτι καλύτερο τότε γεια σας και πάμε στον επόμενο.
Δεν είναι τυχαίο ότι τα τελευταία Λούκυ Λουκ είναι καλύτερα απ΄τα τελευταία Αστερίξ.

 

Όσο για το άλμπουμ αυτό, του είχα βάλει 6/10.
Θα το ρίξω στο 5.5/10, όσο έβαλα και στον Υπεριταλικό δηλαδή :(

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Τελικά το πήρα.Το σχέδιο μου αρέσει πολύ βλέποντας το εξώφυλλο.Χμ,το πρώτο μου Αστερίξ είναι ισως και η χειρότερη ιστορία ή και όχι.Αλήθεια,ποια είναι η χειρότερη ιστορία Αστερίξ κατά τη γνώμη σας;

 

Πάντως ψήνομαι να πάρω και τον Υπεριταλικό.Μιας και είναι στην ίδια ποιότητα έκδοσης με αυτό αλλά και γιατί έχει την προετοιμασία των μαζών από την Παγκόσμια Ελίτ σχετικά με τον Κορονοϊό/τον μασκοφόρο "Κοροναβίρους" και τον χοντρό τον Αστερίξ.

 

Αν όχι κάποιοι άλλοι,τότε εγώ χρωστάω στον εαυτό μου λίγο γέλιο. :lol: 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55404
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Η χειρότερη ιστορία Αστερίξ είναι το "ο ουρανός έπεσε στο κεφάλι τους". Ναι, έπεσε και στο δικό μας κεφάλι επίσης.

 

Και δεν είναι η χειρότερη κατά τη γνώμη μου αλλά κατά γενική ομολογία... 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

20 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Η χειρότερη ιστορία Αστερίξ είναι το "ο ουρανός έπεσε στο κεφάλι τους". Ναι, έπεσε και στο δικό μας κεφάλι επίσης.

 

Και δεν είναι η χειρότερη κατά τη γνώμη μου αλλά κατά γενική ομολογία... 

 

Γιατί θυμήθηκα τη ταινία "Το Κοτοπουλάκι" μόλις τώρα; :lol:  

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

2 hours ago, constantinople said:

Η χειρότερη ιστορία Αστερίξ είναι το "ο ουρανός έπεσε στο κεφάλι τους". Ναι, έπεσε και στο δικό μας κεφάλι επίσης.

 

Και δεν είναι η χειρότερη κατά τη γνώμη μου αλλά κατά γενική ομολογία... 

 

Φυσικά, όπως και το επόμενο με τα "γενέθλια" του Αστερίξ, το οποίο δεν έπρεπε καν να είναι στην κανονική αρίθμηση της σειράς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

2 ώρες πριν, O Φρατζάτος είπε:

Τελικά το πήρα.Το σχέδιο μου αρέσει πολύ βλέποντας το εξώφυλλο.Χμ,το πρώτο μου Αστερίξ είναι ισως και η χειρότερη ιστορία ή και όχι.Αλήθεια,ποια είναι η χειρότερη ιστορία Αστερίξ κατά τη γνώμη σας;

 

Πάντως ψήνομαι να πάρω και τον Υπεριταλικό.Μιας και είναι στην ίδια ποιότητα έκδοσης με αυτό αλλά και γιατί έχει την προετοιμασία των μαζών από την Παγκόσμια Ελίτ σχετικά με τον Κορονοϊό/τον μασκοφόρο "Κοροναβίρους" και τον χοντρό τον Αστερίξ.

 

Αν όχι κάποιοι άλλοι,τότε εγώ χρωστάω στον εαυτό μου λίγο γέλιο. :lol: 

 

Δεν είναι το χειρότερο αλλά απ΄τα χειρότερα.
Ο Ουντερζό όταν ξεκίνησε να γράφει σενάρια για τον Αστερίξ έβγαλε 2-3 καλά αλμπουμάκια στην αρχή (Μεγάλη Τάφρος, Οδύσσεια και Χαλαλίμα).
Μετά ξέμεινε από ιδέες και άρχισε να γράφει ό,τι του κατέβαινε στην κούτρα. Ιστορίες με μωρά (Ο Γιος του Αστερίξ), με γυναίκες φεμινίστριες (Ρόδο και Ξίφος), με Άτλαντες που ίππευαν κάτι ιπτάμενες αγελάδες (Η Γαλέρα του Οβελίξ).
Και πάνω που είπαμε τα έχουμε δει όλα εκτός από εξωγήινους... τσουπ... σκάει μύτη ο Ουρανός που Έπεσε στο Κεφάλι Μας :damn:

Μακράν το χειρότερο άλμπουμ της σειράς.
Το μόνο που το πλησιάζει σε αθλιότητα είναι τα Γενέθλια (a.k.a. Χρυσή Βίβλος).
Αν θες να συμπληρώσουμε το top 3 των χειρότερων άλμπουμ, ή ας το λέμε καλύτερα bottom 3, θα έβαζα και την Επιστροφή των Γαλατών που είναι μια συλλογή από μικρές ιστορίες που μάλλον γράφτηκαν για πλάκα.

 

Άρα, αν δεν θες να σχηματίσεις τη χείριστη άποψη για τη σειρά απέφυγε τα τεύχη 32, 33 και 34 όπως ο διάολος το λιβάνι.
Προσωπικά θα σε συμβούλευα ν΄αποφύγεις και το 22 και ό,τι έχει γραφτεί απ΄το 30 και μετά (με εξαίρεση ίσως τον Πάπυρο).

 

Όπως σου ξανάπα τα περισσότερα τεύχη έχουν βγει σε καινούρια έκδοση με την ποιότητα που έχει η Κόρη του Βέρσι και ο Υπεριταλικός.
Μην κολλάς σ΄αυτό.
Αλλιώς υπάρχει και η σκληρόδετη έκδοση που είναι ακόμα πιο ποιοτική :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

@Laz33 συμφωνώ κι εγώ για τα χειρότερα 3 όπως τα είπες.

 

Τώρα που το σκέφτομαι, παίζει τα γενέθλια να ήταν πιο χάλια και από τους εξωγήινους, δεν μου έχει μείνει απολύτως καμια ανάμνηση από αυτό, εκτός από την αίσθηση ότι έκανα αγγαρεία όταν το διάβαζα :P

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32391
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  96
  • Reputation:   666
  • Achievement Points:  96
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2329 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Με ποδοσφαιρική - χουλιγκανική ορολογία:

(έχει τροποποιηθεί το λεξιλόγιο, για να είναι κατάλληλο και για ηλικίες κάτω των 18 :D)

 

Ferri, αγόρι μου, ξέρεις σε ποια ομάδα έχεις έρθει; Ξέρεις πόσο βαριά είναι η φανέλα της; Ξέρεις ποιοι έχουν φορέσει το έμβλημά της πριν από εσένα; Σταμάτα να ντροπιάζεις τα εκατομμύρια των οπαδών και πήγαινε να αναλάβεις ένα φανζίν, μια ερασιτεχνική αυτοέκδοση σε κανένα χωριό.

 

Εκδοτάρα διώχτον και φέρε σεναριογράφο από το πάνω ράφι. Φέρε ένα σεναριογράφο να ραγίζει τα τσιμέντα, να τρελαθούμε, να πάρουμε τα υπογεγραμμένα τεύχη στα χέρια, να τον υποδεχτούμε στο Σαρλ ντε Γκωλ. :welcome:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πριν από 1 ώρα, Βίκτορ Σακβίλ είπε:

Με ποδοσφαιρική - χουλιγκανική ορολογία:

(έχει τροποποιηθεί το λεξιλόγιο, για να είναι κατάλληλο και για ηλικίες κάτω των 18 :D)

 

Ferri, αγόρι μου, ξέρεις σε ποια ομάδα έχεις έρθει; Ξέρεις πόσο βαριά είναι η φανέλα της; Ξέρεις ποιοι έχουν φορέσει το έμβλημά της πριν από εσένα; Σταμάτα να ντροπιάζεις τα εκατομμύρια των οπαδών και πήγαινε να αναλάβεις ένα φανζίν, μια ερασιτεχνική αυτοέκδοση σε κανένα χωριό.

 

Εκδοτάρα διώχτον και φέρε σεναριογράφο από το πάνω ράφι. Φέρε ένα σεναριογράφο να ραγίζει τα τσιμέντα, να τρελαθούμε, να πάρουμε τα υπογεγραμμένα τεύχη στα χέρια, να τον υποδεχτούμε στο Σαρλ ντε Γκωλ. :welcome:

 

 

 
Απ΄το πάνω ράφι δεν ξέρω αν μπορούν να φέρουν, γιατί δεν ξέρω αν υπάρχει καν χιουμορίστας σεναριογράφος απ΄το πάνω ράφι αυτά τα χρόνια.
Δεν έχω κάποιον υπόψιν μου.
Ίσως τον Arleston που έχει γράψει το σύμπαν του Τρόυ (και τον γνωστό μας Λανφέστ), αλλά απ΄την άλλη αυτός "εξειδικεύεται" στην ηρωική φαντασία. Δεν ξέρω αν μπορεί ν΄ανταποκριθεί σ΄ένα western :thinking:
Οπότε ας φέρουν για αρχή έναν απ΄το μεσαίο ράφι και βλέπουμε μετά.
Εκτός κι αν υπάρχει κάποιος τοπ χιουμορίστας αυτή την περίοδο στη BD σκηνή και μου διαφεύγει.
Ο @Kurdy Malloy ίσως μας διαφωτίσει :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Δεν παρακολουθώ το χιουμοριστικό ιδιαίτερα είτε γιατί δεν έχω συντονιστεί με το γαλλικό χιούμορ (δεν το νομίζω οι Ανέγγιχτοι και το Δείπνο Ηλιθίων είναι οι αγαπημένες μου κωμωδίες) είτε γιατί δεν είναι και τόσο αστείο είτε γιατί υπάρχουν αναφορές που δεν τις πιάνω.

 

Αλλά νομίζω ότι ιστορικές σειρές όπως ο Αστερίξ, ο ΛΛ κλπ θέλουν κυρίως αφοσίωση και τα βαριά ονόματα δε θα εγκατέλειπαν στις προσωπικές τους δουλειές για να μπούνε για μια ζωή στη σκιά του Γκοσινί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

2 ώρες πριν, Kurdy Malloy είπε:

Αλλά νομίζω ότι ιστορικές σειρές όπως ο Αστερίξ, ο ΛΛ κλπ θέλουν κυρίως αφοσίωση και τα βαριά ονόματα δε θα εγκατέλειπαν στις προσωπικές τους δουλειές για να μπούνε για μια ζωή στη σκιά του Γκοσινί.

Δεν χρειάζεται να τις εγκαταλείψουν.
Μπορούν παράλληλα.
Ο Van Hamme πχ πως έγραψε σενάρια για Μπλέικ και Μόρτιμερ χωρίς να παρεμελήσει τις δικές του δουλειές;

Νομίζω όλα γίνονται αν είσαι αρκετά ικανός.
Απλά στο χιουμοριστικό δεν υπάρχει μάλλον κάποιος αρκετά ικανός αυτή τη στιγμή :thinking:

Οπότε ας αρκεστούμε στους απλά αξιοπρεπείς όπως είναι ο Jul στα Λούκυ Λουκ.
Αλήθεια, γιατί δεν επιχειρεί ο Jul να γράψει ένα άλμπουμ για Αστερίξ;
Απ΄τον Ferri μια φορά καλύτερη δουλειά θα κάνει :)

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32391
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  96
  • Reputation:   666
  • Achievement Points:  96
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2329 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ο Γκοσινί ήταν ιδιοφυία. Έγραφε μόνος του περισσότερα από τρεις σημερινούς σεναριογράφους, με εξαιρετική ποιότητα. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει κανείς να τον αντικαταστήσει σήμερα, μία λύση είναι η ομαδική δουλειά. Δύο ή περισσότεροι σεναριογράφοι να δουλεύουν ταυτόχρονα το σενάριο, όπως γίνεται σε τηλεοπτικές ή κινηματογραφικές δουλειές. Ο ένας να δουλεύει την κυρίως πλοκή και ο άλλος τις λεπτομέρειες, το χιούμορ κ.λ.π.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34884
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  23
  • Reputation:   122
  • Achievement Points:  25
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1684 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Με την κατάσταση στα courier ακόμα να διαβάσω το νέο τεύχος.... καλύτερα να περίμενα να το έβρισκα στα περίπτερα.... τέσπα Καλή χρονιά!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29883
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  532
  • Reputation:   3119
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Το πήρα και εγώ . Δεν γινόταν αλλιώς . Από μικρό παιδί αγόραζα τα αστεριξ . Όσα και να βγουνε μέχρι τα γεράματα δεν θα σταματήσω . Δεν θέλω κιόλας . Και ας έχουν φύγει από κοντά μας οι ορίτζιναλ δημιουργοί του . Δεν με χάλασε η ιστορία πάντως . Δεν ήταν όντως η χειρότερη . Και αν σκεφτούμε ότι πραγματικά Γκοσινί ήταν ιδιοφυΐα δεν μπορώ να έχω απαιτήσεις να μοιάζουν στις παλιές . Μου  αρκεί που συνεχίζεται ο Αστεριξ και στις νέες γενιές . Από πολλά κόμικ της σημείων ανώτερο είναι έστω αυτό το Αστεριξ 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

1 hour ago, mdd45 said:

Με την κατάσταση στα courier ακόμα να διαβάσω το νέο τεύχος.... καλύτερα να περίμενα να το έβρισκα στα περίπτερα.... τέσπα Καλή χρονιά!

 

Κυκλοφόρησε πάντως από την πρώτη στιγμή στα περίπτερα, εγώ εκεί το πήρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

22 ώρες πριν, Laz33 είπε:

 

Δεν είναι το χειρότερο αλλά απ΄τα χειρότερα.
Ο Ουντερζό όταν ξεκίνησε να γράφει σενάρια για τον Αστερίξ έβγαλε 2-3 καλά αλμπουμάκια στην αρχή (Μεγάλη Τάφρος, Οδύσσεια και Χαλαλίμα).
Μετά ξέμεινε από ιδέες και άρχισε να γράφει ό,τι του κατέβαινε στην κούτρα. Ιστορίες με μωρά (Ο Γιος του Αστερίξ), με γυναίκες φεμινίστριες (Ρόδο και Ξίφος), με Άτλαντες που ίππευαν κάτι ιπτάμενες αγελάδες (Η Γαλέρα του Οβελίξ).
Και πάνω που είπαμε τα έχουμε δει όλα εκτός από εξωγήινους... τσουπ... σκάει μύτη ο Ουρανός που Έπεσε στο Κεφάλι Μας :damn:

Μακράν το χειρότερο άλμπουμ της σειράς.
Το μόνο που το πλησιάζει σε αθλιότητα είναι τα Γενέθλια (a.k.a. Χρυσή Βίβλος).
Αν θες να συμπληρώσουμε το top 3 των χειρότερων άλμπουμ, ή ας το λέμε καλύτερα bottom 3, θα έβαζα και την Επιστροφή των Γαλατών που είναι μια συλλογή από μικρές ιστορίες που μάλλον γράφτηκαν για πλάκα.

 

Άρα, αν δεν θες να σχηματίσεις τη χείριστη άποψη για τη σειρά απέφυγε τα τεύχη 32, 33 και 34 όπως ο διάολος το λιβάνι.
Προσωπικά θα σε συμβούλευα ν΄αποφύγεις και το 22 και ό,τι έχει γραφτεί απ΄το 30 και μετά (με εξαίρεση ίσως τον Πάπυρο).

 

Όπως σου ξανάπα τα περισσότερα τεύχη έχουν βγει σε καινούρια έκδοση με την ποιότητα που έχει η Κόρη του Βέρσι και ο Υπεριταλικός.
Μην κολλάς σ΄αυτό.
Αλλιώς υπάρχει και η σκληρόδετη έκδοση που είναι ακόμα πιο ποιοτική :)

 

 

Το γνωρίζω ήδη αυτό για τις επανεκδόσεις των πρώτων Αστερίξ μιας και εσύ μου το είπες.Απλά τον Υπεριταλικό τον πετυχαίνεις σε αυτή την ποιότητα έκδοσης 100% χωρίς αμφιβολίες και να το ψάξεις απορώντας "είναι ή δεν είναι",αλλά σιγά το θέμα γενικά.Συν την φήμη που έχει,την "καλτ" σε μικρές γραμμές.

 

Και ρε παιδιά,μην τον χαντακώνετε τόσο πολύ τον Ferri.Προσπαθεί ο άνθρωπος τουλάχιστον.Θα μπορούσε να είναι και χειρότερα.Να ήμουν εγώ ο τωρινός σεναριογράφος του Αστερίξ ας πούμε.

 

Πάρτε ιδέα για τεύχος Αστερίξ που θα έγραφα και ξεράστε (οι κουβάδες κερασμένοι :lol: ):

 

Ξέρω και πολύ λίγα για αυτόν τον κόσμο κάτι που το κάνει χερότερο.Λοιπόν πάμε και να ξέρετε πως ακολουθεί πάπλωμα.

 

Αστερίξ και Οβελίξ - Η Λύρα του Ορφέα

 

Υπάρχουν φήμες πως βρέθηκε η Λύρα του Ορφέα,που του δώρησε ο Θεός Απόλλωνας,στην Ελλάδα.Παρόλο που μετά τον θάνατο του Ορφέα η Λύρα του έγινε αστερισμός.Ο Ιούλιος Καίσαρας αν και σκεπτικός ενθουσιάστηκε με τις φήμες καθώς έχοντας στην κατοχή του ένα τέτοιο μυθικό αντικείμενο θα μπορούσε να οδηγήσει τη Ρώμη σε μεγαλύτερη δόξα.Καθώς και να αναδείξει την Θειότητα της Ρώμης αλλά και του ίδιου,προσθέτωντας την Λύρα του Ορφέα στα Ιερά Σύμβολα της Ρώμης (ψάξτε Pignora Imperii).Η Λύρα μπορεί να εξημερώσει θυρία και ανθρώπους με την μουσική της και τους κάνει αγαθούς χωρίς να θέλουν να μάχονται,προσφέροντας ειρήνη και γαλήνη.Δεν χρειάζεται να γνωρίζεις να παίζεις και να τραγουδάς καλά καθώς όπως και να παίξεις την Λύρα ή τραγουδήσεις καθώς παίζεις,θα βγαίνει πάντα μια όμορφη μελωδία.Κάτι πολύ επικίνδυνο στα χεριά ενός Αυτοκράτορα όπως τον Καίσαρα,που μπορεί να τη χρησιμοποιήσει για να αφοπλίσει του εχθρούς του σε μελλοντικές εκστρατίες για την επέκταση της Ρώμης και φυσικά να κατακτήσει τους Γαλάτες.Ένας Έλληνας ιερέας του Θεού Απόλλωνα με το όνομα Αρετόφιλος της Θράκης (ή υπάρχον Έλληνας χαρακτήρας ή άλλο όνομα,ότι πιστεύετε ότι ταιριάζει) ταξίδεψε στα κρυφά και μακριά μέχρι το χωρίο των Γαλατών να ζητήσει βοήθεια από τους Γαλάτες,μία δύναμη που ο Καίσαρας δεν μπορεί να δαμάσει.Για να βρει και να κρύψει την Λύρα από τον Καίσαρα,ώστε να μην πέσει στα λάθος χέρια.Εντωμεταξύ,ο Καίσαρας έστειλε μια μικρή  λεγεώνα στην αναζήτηση της Λύρας με επικεφαλή της τον εκατόνταρχο Αηδόνιους το Γλυκόφωνο.Ένας έμπειρος στρατιώτης της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας  με πολύ γλυκιά φωνή που θέλει να τραγουδήσει  στο πεδίο της μάχης καθώς πολεμάει,κάτι που δεν του επιτρεπόταν.Ο Καίσαρας του υποσχέθηκε πως αν βρει και φέρει τη Λύρα σε αυτόν,θα είναι ο πρώτος που θα χρησιμοποιήσει την Λύρα στη μάχη.Μαζί με τον Αστερίξ,τον Οβελίξ και τον Αρετόφιλο,στην αναζήτηση είναι και ο Κακοφονίξ,που θέλει να χρησιμοποιήσει τη Λύρα ώστε το χωριό να τον πάρει στα σοβαρά ως τραγουδοποιό.Θα καταφέρουν οι Γαλάτες να βρουν τη Λύρα και ο Κακοφονίξ να γίνει αρετός στο χωριό ή θα τη βρει ο Αηδόνιους και θα τη χρησιμοποιηθεί για την επέκταση της Ρώμης;

 

Όλο αυτό για ένα τεύχος ή ένα "άλμπουμ" όπως το λέτε εσείς.Επείσης,λυπάμαι τον Κακοφονίξ που όλο τρώει μπουκέτα από τους συγχωριανούς του.

 

Δικοί μου/φτιαγμένοι από μένα χαρακτήρες:

 

1.Αρετόφιλος της Θράκης

2.Αηδόνιους ο Γλυκόφωνος

 

Τι; Ροχαλιτό ακούω;

Σας το είπα,θα μπορούσε να ήταν και χειρότερα από τον Ferri.Δηλαδή εγώ.  :lol:  

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

8 ώρες πριν, Βίκτορ Σακβίλ είπε:

Ο Γκοσινί ήταν ιδιοφυία. Έγραφε μόνος του περισσότερα από τρεις σημερινούς σεναριογράφους, με εξαιρετική ποιότητα. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει κανείς να τον αντικαταστήσει σήμερα, μία λύση είναι η ομαδική δουλειά. Δύο ή περισσότεροι σεναριογράφοι να δουλεύουν ταυτόχρονα το σενάριο, όπως γίνεται σε τηλεοπτικές ή κινηματογραφικές δουλειές. Ο ένας να δουλεύει την κυρίως πλοκή και ο άλλος τις λεπτομέρειες, το χιούμορ κ.λ.π.

 

 

Έτσι ακριβώς.
Ο Γκοσινύ έγραφε τουλάχιστον 4-5 άλμπουμ σε μια χρονιά και ήταν όλα ένα κι ένα.


Χαρακτηριστικά θ΄αναφέρω το 1967.
Σύρματα στα Λιβάδια, Καλάμιτυ Τζέην, Τηγανίτες για τους Ντάλτον από Λούκυ Λουκ + Αστερίξ Λεγεωνάριος από Αστερίξ + Οι Συνωμοσίες του Ιζνογκούντ από Ιζνογκούντ.

Έβγαλε 5 αλμπουμάρες μέσα σε μια χρονιά.

 

1968

Άμαξα και Τρυφερό Πόδι στα Λούκυ Λουκ + Ασπίδα της Αρβέρνης και Ολυμπιακοί Αγώνες στα Αστερίξ + Οι Διακοπές του Χαλίφη στα Ιζνογκούντ.
Πάρτε στο καπάκι άλλες 5 αλμπουμάρες.

 

1969

Ντάλτον Σίτυ και Τζέσσε Τζαίημς στα Λούκυ Λουκ + Χύτρα και Ισπανία στα Αστερίξ + Αστράκια για τον Ιζνογκούντ στα Ιζνογκούντ...

Να συνεχίσω;

Μάλλον δεν χρειάζεται :)

Ο Φερρί γράφει ένα άλμπουμ στα 2 χρόνια και είναι μια μετριότητα.

 

 

 

3 ώρες πριν, O Φρατζάτος είπε:

 

Το γνωρίζω ήδη αυτό για τις επανεκδόσεις των πρώτων Αστερίξ μιας και εσύ μου το είπες.Απλά τον Υπεριταλικό τον πετυχαίνεις σε αυτή την ποιότητα έκδοσης 100% χωρίς αμφιβολίες και να το ψάξεις απορώντας "είναι ή δεν είναι",αλλά σιγά το θέμα γενικά.Συν την φήμη που έχει,την "καλτ" σε μικρές γραμμές.

 

Και ρε παιδιά,μην τον χαντακώνετε τόσο πολύ τον Ferri.Προσπαθεί ο άνθρωπος τουλάχιστον.Θα μπορούσε να είναι και χειρότερα.Να ήμουν εγώ ο τωρινός σεναριογράφος του Αστερίξ ας πούμε.

 

Πάρτε ιδέα για τεύχος Αστερίξ που θα έγραφα και ξεράστε (οι κουβάδες κερασμένοι :lol: ):

 

Ξέρω και πολύ λίγα για αυτόν τον κόσμο κάτι που το κάνει χερότερο.Λοιπόν πάμε και να ξέρετε πως ακολουθεί πάπλωμα.

 

Αστερίξ και Οβελίξ - Η Λύρα του Ορφέα

 

Υπάρχουν φήμες πως βρέθηκε η Λύρα του Ορφέα,που του δώρησε ο Θεός Απόλλωνας,στην Ελλάδα.Παρόλο που μετά τον θάνατο του Ορφέα η Λύρα του έγινε αστερισμός.Ο Ιούλιος Καίσαρας αν και σκεπτικός ενθουσιάστηκε με τις φήμες καθώς έχοντας στην κατοχή του ένα τέτοιο μυθικό αντικείμενο θα μπορούσε να οδηγήσει τη Ρώμη σε μεγαλύτερη δόξα.Καθώς και να αναδείξει την Θειότητα της Ρώμης αλλά και του ίδιου,προσθέτωντας την Λύρα του Ορφέα στα Ιερά Σύμβολα της Ρώμης (ψάξτε Pignora Imperii).Η Λύρα μπορεί να εξημερώσει θυρία και ανθρώπους με την μουσική της και τους κάνει αγαθούς χωρίς να θέλουν να μάχονται,προσφέροντας ειρήνη και γαλήνη.Δεν χρειάζεται να γνωρίζεις να παίζεις και να τραγουδάς καλά καθώς όπως και να παίξεις την Λύρα ή τραγουδήσεις καθώς παίζεις,θα βγαίνει πάντα μια όμορφη μελωδία.Κάτι πολύ επικίνδυνο στα χεριά ενός Αυτοκράτορα όπως τον Καίσαρα,που μπορεί να τη χρησιμοποιήσει για να αφοπλίσει του εχθρούς του σε μελλοντικές εκστρατίες για την επέκταση της Ρώμης και φυσικά να κατακτήσει τους Γαλάτες.Ένας Έλληνας ιερέας του Θεού Απόλλωνα με το όνομα Αρετόφιλος της Θράκης (ή υπάρχον Έλληνας χαρακτήρας ή άλλο όνομα,ότι πιστεύετε ότι ταιριάζει) ταξίδεψε στα κρυφά και μακριά μέχρι το χωρίο των Γαλατών να ζητήσει βοήθεια από τους Γαλάτες,μία δύναμη που ο Καίσαρας δεν μπορεί να δαμάσει.Για να βρει και να κρύψει την Λύρα από τον Καίσαρα,ώστε να μην πέσει στα λάθος χέρια.Εντωμεταξύ,ο Καίσαρας έστειλε μια μικρή  λεγεώνα στην αναζήτηση της Λύρας με επικεφαλή της τον εκατόνταρχο Αηδόνιους το Γλυκόφωνο.Ένας έμπειρος στρατιώτης της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας  με πολύ γλυκιά φωνή που θέλει να τραγουδήσει  στο πεδίο της μάχης καθώς πολεμάει,κάτι που δεν του επιτρεπόταν.Ο Καίσαρας του υποσχέθηκε πως αν βρει και φέρει τη Λύρα σε αυτόν,θα είναι ο πρώτος που θα χρησιμοποιήσει την Λύρα στη μάχη.Μαζί με τον Αστερίξ,τον Οβελίξ και τον Αρετόφιλο,στην αναζήτηση είναι και ο Κακοφονίξ,που θέλει να χρησιμοποιήσει τη Λύρα ώστε το χωριό να τον πάρει στα σοβαρά ως τραγουδοποιό.Θα καταφέρουν οι Γαλάτες να βρουν τη Λύρα και ο Κακοφονίξ να γίνει αρετός στο χωριό ή θα τη βρει ο Αηδόνιους και θα τη χρησιμοποιηθεί για την επέκταση της Ρώμης;

 

Όλο αυτό για ένα τεύχος ή ένα "άλμπουμ" όπως το λέτε εσείς.Επείσης,λυπάμαι τον Κακοφονίξ που όλο τρώει μπουκέτα από τους συγχωριανούς του.

 

Δικοί μου/φτιαγμένοι από μένα χαρακτήρες:

 

1.Αρετόφιλος της Θράκης

2.Αηδόνιους ο Γλυκόφωνος

 

Τι; Ροχαλιτό ακούω;

Σας το είπα,θα μπορούσε να ήταν και χειρότερα από τον Ferri.Δηλαδή εγώ.  :lol:  

 

 

Μια φορά από Υπεριταλικό και Κόρη του Βερσινζετορίξ είναι πιο πρωτότυπο το σενάριό σου :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

34 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Μια φορά από Υπεριταλικό και Κόρη του Βερσινζετορίξ είναι πιο πρωτότυπο το σενάριό σου :)

 

 

Το αστείο είναι πως μου πήρε πέντε λεπτά για να το σκεφτώ και πολύ περισσότερα για να το γράψω.

 

Βέβαια ακόμα και με καλή ιδέα θα πάτωνα στην υλοποίηση.Αυτό που θα πω εννοήται πως δεν είναι κανόνας.Αλλά σε άλλου το έργο αν κάνεις δουλειά συνήθως δεν πετυχαίνεις το ίδιο με αυτόν.

 

Για παράδειγμα,πες πως έφτιαξες μια σειρά ιστοριών με όνομα Δρήτον και ο Δρήτον είναι ταξιδιώτης στο διάστημα.

Έκανες μια ιστορία με το όνομα "Δρήτον και οι Άγριοι του Έγκρεαλ".

Εσύ για χι ψι λόγους σταματάς να ασχολήσε άλλο με τον Δρήτον παρόλου που εσύ τον σκέφτηκες και γνωρίζεις καλά.Έρχομαι εγώ και γράφω μια ιστορία "Δρήτον Η Γαλαξιακή Ασπίδα".Δεν άρεσε πολύ και ήταν χειρότερη από την δική σου.Λογικό είναι καθώς δεν μπορώ να τον καταλάβω τον Δρήτον όπως εσύ.

 

Ένας γονιός θα καταλάβει καλύτερα το παιδί του από έναν άγνωστο.

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πριν από 1 ώρα, O Φρατζάτος είπε:

Αλλά σε άλλου το έργο αν κάνεις δουλειά συνήθως δεν πετυχαίνεις το ίδιο με αυτόν

 

Ένας γονιός θα καταλάβει καλύτερα το παιδί του από έναν άγνωστο.

 

Έτσι είναι.
Συνήθως δεν πετυχαίνεις.
Εκτός κι αν είσαι θεός σαν τον Γκοσινύ, που πήρε τα Λούκυ Λουκ (δουλειά του Μορίς) και τ΄απογείωσε

ή αν είσαι θεούλης όπως ο Βαν Αμ, που συνέχισε τα Μπλέικ & Μόρτιμερ και με το καλημέρα έγραψε ένα άλμπουμ καλύτερο απ΄τα περισσότερα του Γιάκομπς :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πριν από 1 ώρα, Laz33 είπε:

 

Έτσι είναι.
Συνήθως δεν πετυχαίνεις.
Εκτός κι αν είσαι θεός σαν τον Γκοσινύ, που πήρε τα Λούκυ Λουκ (δουλειά του Μορίς) και τ΄απογείωσε

ή αν είσαι θεούλης όπως ο Βαν Αμ, που συνέχισε τα Μπλέικ & Μόρτιμερ και με το καλημέρα έγραψε ένα άλμπουμ καλύτερο απ΄τα περισσότερα του Γιάκομπς :)

 

 

Πωω πέθανα,από 'δω πάει από 'κει πάει πάντα το φέρνεις στο Γκοσινύ god 4 ever.Φεύγω,δε βγάζω άκρη. :lol: 

 

Φεύγω και Καλή Χρονιά!! :lol:  

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Όπως έκανα στα Λούκυ Λουκ έτσι κι εδώ παραθέτω την ανανεωμένη λίστα μου με τις βαθμολογίες, μετά και την κυκλοφορία του νέου τεύχους.
Με κόκκινο και πράσινο τα τεύχη που είναι στο top10 μου :)


  1. Ο Αγώνας των Αρχηγών: 8/10
  2. Oβελίξ & Σία: 8.5/10
  3. O Aστερίξ στην Ισπανία: 7.5/10
  4. O Aστερίξ και οι Γότθοι: 7.5/10
  5. Ο Αστερίξ και η Κλεοπάτρα: 8.5/10
  6. H Διχόνοια: 9/10
  7. H Kατοικία των Θεών: 9/10
  8. O Μάντης: 9/10
  9. Ο Γύρος της Γαλατίας: 8/10
10. Aστερίξ ο Γαλάτης: 7.5/10
11. O Aστερίξ στους Βέλγους: 7/10
12. Ο Αστερίξ στην Κορσική: 9/10
13. Ο Αστερίξ Μονομάχος: 8/10
14. Ο Αστερίξ και οι Νορμανδοί: 7.5/10
15. Οι Δάφνες του Καίσαρα: 8/10
16. Tο Χρυσό Δρεπάνι: 8/10
17. O Αστερίξ στους Βρετανούς: 8/10
18. Ο Αστερίξ και η Χύτρα: 8/10
19. Η Ασπίδα της Αρβέρνης: 9/10
20. Ο Αστερίξ στους Ελβετούς: 9.5/10
21. To Δώρο του Καίσαρα: 7.5/10
22. Ρόδο και Ξίφος: 5.5/10
23. To Μεγάλο Ταξίδι: 7/10
24. O Αστερίξ Λεγεωνάριος: 9/10
25. O Αστερίξ στους Ολυμπιακούς Αγώνες: 7.5/10
26. Η Μεγάλη Τάφρος: 7/10
27. H Oδύσσεια του Αστερίξ: 7.5/10
28. O Γιος του Αστερίξ: 6.5/10
29. O Aστερίξ και η Χαλαλίμα: 7/10
30. Η Γαλέρα του Οβελίξ: 6/10
31. O Aστερίξ και η Λατραβιάτα: 5.5/10
32. O Aστερίξ και η Επιστροφή των Γαλατών: 5/10
33. Kαι ο Ουρανός Έπεσε στο Κεφάλι τους: 3/10
34. Tα Γενέθλια των Αστερίξ & Οβελίξ: 4/10
35. O Aστερίξ στους Πίκτους: 6/10
36. Ο Πάπυρος του Καίσαρα: 6.5/10
37. Ο Αστερίξ και ο Υπεριταλικός: 5.5/10
38. Η Κόρη του Βερσινζετορίξ: 5.5/10

 

 

:party4:

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55404
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Τα γενέθλια δεν είναι κανονικό άλμπουμ αλλά μια γιορτή για τα 50 χρόνια του κόμικ και επιτελεί καλά το σκοπό του.

 

Μου άρεσε ιδιαίτερα και επειδή είδαμε πολλούς χαρακτήρες από τα προηγούμενα τεύχη της σειράς που ήλθαν στη γιορτή.

 

Το ευχαριστήθηκα και είναι αδικία να βαθμολογείται ως κανονική περιπέτεια, τη στιγμή που πραγματικά είναι το καλύτερο από τα εκτός σειράς τεύχη του Αστερίξ.

 

:beersanta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

7 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Τα γενέθλια δεν είναι κανονικό άλμπουμ αλλά μια γιορτή για τα 50 χρόνια του κόμικ και επιτελεί καλά το σκοπό του.

 

Μου άρεσε ιδιαίτερα και επειδή είδαμε πολλούς χαρακτήρες από τα προηγούμενα τεύχη της σειράς που ήλθαν στη γιορτή.

 

Το ευχαριστήθηκα και είναι αδικία να βαθμολογείται ως κανονική περιπέτεια, τη στιγμή που πραγματικά είναι το καλύτερο από τα εκτός σειράς τεύχη του Αστερίξ.

 

:beersanta:

 

Αν ήταν εκτός σειράς θα ήμουν κι εγώ πιο επιεικής.
Όχι ότι θα μου άρεζε βέβαια, αλλά ούτε θα το θεωρούσα τόσο κακό.
Απ΄τα εκτός σειράς (αν και δεν τα΄χω διαβάσει όλα) πιστεύω οι 12 Άθλοι είναι το καλύτερο άλμπουμ :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Τι φλασιά έφαγα σήμερα.
Διάβασα για 100η φορά τον Αστερίξ στην Ισπανία και 1η φορά πρόσεξα ότι ο Πέπε (και οι υπόλοιποι Ισπανοί) μπορούν και συνεννοούνται με τους ήρωές μας μιλώντας την ίδια γλώσσα.
Και ακριβώς εκείνη τη στιγμή συνειδητοποιώ ότι μιλάνε την ίδια γλώσσα και με τους Ρωμαίους.
Πως γκένεν αυτό;

Ο Αστερίξ (και οι υπόλοιποι Γαλάτες) υποτίθεται μιλάνε γαλλικά (έστω γαλατικά).
Ο Πέπε θα έπρεπε να μιλάει ιβηρικά.
Οι Ρωμαίοι λατινικά.

Βλέπουμε όμως ότι μιλάνε την ίδια γλώσσα. Ποια όμως είναι αυτή; οέο; :thinking:

Και αν είναι μια απλοποίηση που έκανε ο Γκοσινύ για να μην μπερδέψει τους αναγνώστες, τότε γιατί σε άλλες ιστορίες βλέπουμε να μιλάνε άλλες γλώσσες; Πχ οι Γότθοι μιλάνε σε δικιά τους γλώσσα, που δεν καταλαβαίνουν οι Γαλάτες (το κείμενο μάλιστα των Γότθων είναι και σε διαφορετική γραμματοσειρά για να γίνεται αντιληπτή η διαφοροποίηση).

Οι Έλληνες επίσης (στους Ολυμπιακούς Αγώνες), οι Αιγύπτιοι επίσης (στην Κλεοπάτρα), οι Βίκινγκς επίσης (στο Μεγάλο Ταξίδι) κτλ.

 

Τρία ερωτήματα προς τους μελετητές του Αστερίξ αλλά και ιστορικούς του φόρουμ  @germanicus και @Kurdy Malloy

Τι γλώσσα μιλούσαν οι Γαλάτες το 50 π.Χ. ; :thinking:

Τι γλώσσα μιλάνε στα άλμπουμ του Αστερίξ οι Γαλάτες ; :thinking:

Οι Ίβηρες το 50 π.Χ. τι γλώσσα μιλούσαν ; :thinking:

Μήπως όλοι αυτοί μιλάνε λατινικά, όντας χώρες υπό ρωμαϊκή κατοχή; (αν κι αυτό δεν πολυστέκει, από πολλές απόψεις).

 

:thinking::thinking::thinking::thinking::thinking:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Οι Γότθοι ήταν εκτός του ρωμαϊκού κόσμου, οπως και οι Αιγύπτιοι οπότε μιλάνε τις δικές τους γλώσσες. Γαλάτες, Βρετανοί, Ιβηρες και φυσικά Ρωμαίοι μπορεί να υποτεθεί οτι χρησιμοποιούν λατινικά, την γλωσσα της αυτοκρατορίας...

 

Πάντως οι Βρετανοί, οι Γαλάτες, οι Βελγοι, οι Ελβετοι και κάποιοι Ιβηρες χρησιμοποιούσαν κελτικες γλώσσες οποτε μπορεις να πεις οτι μπορούσαν να επικοινωνήσουν μεταξύ τους.

Επεξεργασία από thor77
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55404
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Τα Κελτικά όντως ομιλούνταν σε Γαλατία, Ισπανία, Βρετανία. Ελβετία, Βέλγιο, βόρεια Ιταλία κλπ.

 

330px-Celtic_expansion_in_Europe.png

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Celts

 

Οι Ρωμαίοι όμως μιλούσαν Λατινικά. Θα μπορούσε να πει κανείς ότι οι περισσότεροι στρατιώτες στη Γαλατία είχαν Κελτικές ρίζες και μιλούσαν λατινικά μόνο στις επίσημες συνομιλίες τους (όπως φαίνεται στα τεύχη π.χ. όταν λένε λατινικές παροιμίες).

 

Αλλά και ο Ιούλιος Καίσαρας να μιλούσε Κελτικά στη Ρώμη, αυτό είναι αδύνατον (αν και πιθανόν γνώριζε τη γλώσσα από όλα τα χρόνια που πέρασε στις εκστρατείες του στη Γαλατία). Οπότε η απλούστευση γίνεται προς όφελος του αναγνώστη και της ιστορίας.

 

Eίναι λοιπόν μια απλοποίηση που έκανε ο Γκοσινύ για να μην μπερδέψει τους αναγνώστες, αφήνοντας της ξένες γλώσσες για τους... εξωτικούς λαούς.

 

Βασικά η μεγαλύτερη απλοποίηση ήταν ότι οι Κέλτες καταλάβαιναν τα Ελληνικά που είναι τελείως διαφορετική γλώσσα. Στο Αστερίξ Ολυμπιονίκης απλά σημειώνει τα Ελληνικά με διαφορετική γραμματοσειρά, αλλά βάζει τους ήρωες να τα καταλαβαίνουν για να μην περιπλακεί υπερβολικά η κατάσταση...

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Tα Κέλτικα βλέπω χωρίζονται σε αρκετές υποοικογένειες.
Άλλη η γαλατική γλώσσα των Γαλατών, άλλη η κελτιβηρική των Ιβήρων.
 

Επίσης ας υποθέσουμε ότι όλοι αυτοί μιλάνε Κέλτικα.
Τότε όπως σωστά λέει ο constantinople, γιατί οι Ρωμαίοι μεταξύ τους μιλάνε πάλι Κέλτικα;
Λατινικά θα έπρεπε να μιλάνε.
Σωστή επίσης κι η παρατήρηση με τους Έλληνες.
Το πιο "κουφό" βέβαια απ΄όλα είναι στη Χαλαλίμα που οι Γαλάτες μιλάνε ίδια γλώσσα με τους Ινδούς :lol:

 

Άρα κλίνουμε προς τα ΄κει.
Ότι σε κάποιες ιστορίες έγινε μια απλοποίηση για να μη γίνει μπέρδεμα :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.