Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
METAL INVADER
Σενάριο/Kείμενα:
Ζήσης Ρούμπος
Σχέδιο:
Ζήσης Ρούμπος
Εκδοτική:
Hμερ. έκδοσης:
11-1996
Εξώφυλλα:
32 + 24 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ  (Λείπουν τα: 2-3, 7-8, 12, 22-24, 28, 31-39, 41-49)
Τεύχη:
59
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Περιοδικό
Βιβλιοδεσία:
Καρφίτσα
Μέγεθος:
23.0 x 29.8
Σελίδες:
100
Παρουσιάσεις Iστοριών:
1

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

METALINVADER_0004.jpg  METALINVADER_0005.jpg  METALINVADER_0006.jpg  METALINVADER_0011.jpg

 

Πρόκειται για το 2ο πιο δημοφιλές περιοδικό στη χώρα μας, στη heavy metal μουσική. Περιέχει συνεντεύξεις, νέα, δισκοκριτικές και μπορώ να πω ότι προσωπικά μου άρεσε περισσότερο απ' το έτερο "Metal Hammer & Heavy Metal" μιας και δε μένει στη μουσική αλλά έχει στήλες που απευθύνονται σε αναγνώστες με άλλα ενδιαφέροντα, όπως τη στήλη "Pages In Black" του Magus Wampyr Daoloth όπου είναι μία δισέλιδη στήλη για βιβλιοπαρουσιάσεις, μία μονοσέλιδη για Fanzines, ή έκτακτα άρθρα όπως ένα πολυσέλιδο άρθρο για τους ρούνους, που μου 'ρχεται στο μυαλό αυτή τη στιγμή. Επίσης είχε τη δισέλιδη στήλη "Fight Club" με παρουσιάσεις κινηματογραφικών ταινιών.

 

Πέρα απ' αυτά, όμως, είχε κάποιες πιο εξειδικευμένες στήλες για τη metal μουσική όπως είναι τα "Επτά Επτάρια", μία μονοσέλιδη στήλη του Ηλία Ρίτσιου που παρουσίαζε κάποια ξεχασμένα επτάιντσα, είχε τη μονοσέλιδη στήλη "The Temple Of Power" όπου έγραφε ένας φίλος, ο Δημήτρης Σταράκης μαζί με τον Δημήτρη Χανιωτάκη, με παρουσιάσεις κυρίως στον underground χώρο και το είδος του Power Metal, του Epic Metal ή του επικού Heavy Metal. Νεότερες μπάντες κυρίως, αλλά ενίοτε και παλαιότερες που μόνο μετά από δεκαετίες κατάφεραν να κυκλοφορήσουν τη δουλειά τους. Είχε τη στήλη "Steel Of The Crypt" του Μάνου Κουφάκη, η οποία άλλες φορές είχε παρουσιάσεις σε σπάνια βινύλια από "αφανείς ήρωες" (όπου άλλοτε παρουσιάζονταν κυκλοφορίες δεκαετιών πίσω και άλλοτε πάλι παλαιότερες που έβρισκαν με κάποιο τρόπο το δρόμο τους σε νέες limited (συνήθως) κυκλοφορίες), άλλοτε συνεντεύξεις από συγκροτήματα, άλλοτε live ανταποκρίσεις, αλλά πάντοτε με γνώμονα μπάντες που ανήκουν στον underground χώρο του Power/Epic/Heavy Metal και απ' τα '70s/'80s ακόμη.

 

Έπειτα το "Metal Invader" είχε ναι μεν κοινές στήλες με το "αντίπαλο" "Metal Hammer & Heavy Metal", αλλά έδινε χώρο για να παρουσιαστούν περισσότερα demos (έφτασε να έχει τετρασέλιδη στήλη πολλές φορές!), άλλα fanzine του χώρου, στήλη για βίντεο κυκλοφορίες (VHS & DVD) και γενικότερα προωθούσε πολύ περισσότερο το underground! Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θυσίαζε χώρο για τους mainstream καλλιτέχνες. Είχε τέτοιους συνεργάτες, που προωθούσαν αυτόν το χώρο με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Και μπορώ να πω ότι το έκανε αν όχι σε όλα, σχεδόν σε όλα τα είδη της metal μουσικής! Ίσως κι επειδή προέρχεται από έναν τέτοιο χώρο. Ένα χρόνο προτού ξεκινήσει ως επίσημο περιοδικό, είχε κυκλοφορήσει με το ίδιο όνομα ως fanzine, έχοντας κυκλοφορήσει 3 ή 4 τεύχη. Το εξώφυλλο του πιλοτικού τεύχους #0 μαζί με το CD που το συνόδευε, θα τα δείτε εδώ. Είναι δυστυχώς και το μόνο που έχω στη στην κατοχή μου, αλλά αν υπάρχει ενδιαφέρον, μπορώ να το φέρω να παρουσιάσω κι αυτό.

 

Τελευταίο τεύχος ήταν το 60ο, το οποίο μάλιστα έδινε δώρο προηγούμενο CD του, που είχε σε στοκ. Επίσης, είχαν κυκλοφορήσει τουλάχιστον 11 τόμοι των δύο τευχών, οι οποίοι έδιναν δώρο παλαιότερα CDs του περιοδικού. Ένα CD με κάθε τόμο. Απ' τον Ιούνιο του 1998, το περιοδικό έβγαζε το ένθετο "Metal Invader Δισκοκριτικές", όπου δεν υπήρχαν πλέον στο κυρίως περιοδικό και με την πρώτη αυτή κυκλοφορία είχε δώσει δώρο μία χάρτινη θήκη για να τα βάζεις μέσα. Βέβαια η θήκη αυτή από κάποια στιγμή κι έπειτα δεν ήταν αρκετή, αλλά το περιοδικό δεν είχε δώσει ποτέ δεύτερη... Νομίζω μου έτυχε μία δεύτερη εμένα απ' τους τόμους, μιας και αγόραζα κι εκείνους. Δυστυχώς σε ξεκαθάρισμα που έκανα μετά από χρόνια, χάρισα τόμους και δισκοκριτικές με τη θήκη σε 2 φίλους, οπότε δεν πρέπει να έχω πλέον ούτε δείγμα από δαύτα... :(  Δεν είμαι σίγουρος, θα κοιτάξω.

 

Κάποιες ακόμη πληροφορίες:

 

α) Απ' το τεύχος #20 το περιοδικό απέκτησε ράχη και από κάποια στιγμή κι έπειτα (δεν έχω μαζί μου όλα τα τεύχη αυτή τη στιγμή) αύξησε τις σελίδες του στις 140. Πιθανολογώ ότι έγινε μέσα στα τεύχη 40-50.

 

β) Η τιμή του περιοδικού ήταν στις 800 δρχ., ενώ όταν έδινε κάποιο δώρο (CD ή VHS) ανέβαινε στις 1.500 δρχ. Από κάποια στιγμή κι έπειτα, κόστιζε με το δώρο 1.700 δρχ. (για την ώρα δε γνωρίζω σε ποιο τεύχος έγινε αυτό) για να πέσει ξανά στις 1.500 δρχ. στα δύο τελευταία τεύχη. Μονάχα το τεύχος #53 κόστιζε 1.800 δρχ. και κάποιο άλλο (νομίζω το 11ο) κόστισε 1.000 δρχ., αλλά δε γνωρίζω γιατί.

 

γ) Τα CDs που έβγαλε δώρο το περιοδικό, μπορείτε να τα δείτε εδώ. Ξεκίνησε ελπιδοφόρα με jewel cases, αλλά απ' τη συλλογή "Warzone XIX" κι έπειτα, τα έδινε σε χάρτινη θήκη (cardboard sleeve).

 

δ) Επίσης, έδωσε ως δώρο και 2 βιντεοκασέτες σε δύο τεύχη, με video clip. Την "Fire & Ice Vol. I" και την "Fire & Ice Vol. II". Η 2η είχε και παρουσιαστή τον Άγγελο Γεωργιόπουλο. Νομίζω πως είναι η πρώτη φορά που μουσική βιντεοκασέτα δίδεται ως δώρο από περιοδικό! Από φωτογραφίες του "Discogs", οι βιντεοκασέτες είναι οι εξής:

 

FireIceVol.I_VHS.thumb.jpg.ff4c42d5bd1a0f38358b7afa0d648080.jpg  FireIceVol.II_VHS.thumb.jpg.ae6ee176e45510f49444198c3c706b0e.jpg

 

ε) Απ' το 10ο τεύχος κι έπειτα, το περιοδικό κυκλοφορεί με δύο εξώφυλλα στο ίδιο τεύχος. Το οπισθόφυλλο είναι ουσιαστικά ένα δεύτερο εξώφυλλο που αναγράφει κανονικά την ημερομηνία κυκλοφορίας, τον αριθμό τεύχους και την τιμή!

 

στ) Το 8ο τεύχος ήταν να δώσει ένα CD το οποίο ήταν tribute στο συγκρότημα "Bathory", αλλά τελικά έμπλεξαν και το έδιναν μονάχα μέσω ενός 4σέλιδου κουπονιού το οποίο έβρισκες στο μέσον του περιοδικού. Εξηγούν στο editorial πως ο Quorthon, ηγετικό μέλος των "Bathory", απαιτούσε χρηματικό ποσόν από τα έσοδα του CD εκείνου, εκείνοι δε μπορούσαν να το δώσουν με το περιοδικό διότι δεν τους το επέτρεπε η συνείδησή τους να ανεβάσουν με 1.000 δρχ. κόστος το περιοδικό, οπότε το έκαναν με το κουπόνι εκείνο, στέλνοντας όποιος ήθελε το ποσόν αυτό + 300 δρχ. για έξοδα αποστολής, για να παραλάβουν το CD εκείνο. Το Discogs χρειάζεται ενημέρωση στις πληροφορίες του. Δε θυμάμαι ποτέ να μπήκα στη διαδικασία να στείλω χρήματα και το CD αυτό το απέκτησα στο "Open Air Festival '97" που πραγματοποίησε το περιοδικό στις 6 Σεπτεμβρίου 1997 στο ΟΑΚΑ, όπου με κάποιο αντίτιμο (ενδεχομένως 2.000 δρχ., μικρό ήταν πάντως) το αγόραζες μαζί με τη μπλούζα του φεστιβάλ. Το CD μπρος & πίσω:

 

BathoryTribute_Front.thumb.jpg.834b9610b0efe649451525cd34acf0a5.jpg  BathoryTribute_Back.thumb.jpg.775bde88ffb3ac2047764eb8282f6d43.jpg

 

Αυτό που μας ενδιαφέρει εδώ περισσότερο, είναι ότι το "Metal Invader" έβγαλε ένα κόμικ του Ζήση Ρούμπου, απ' την ιστορία του άλμπουμ "The Graveyard", του μουσικού "King Diamond". Το κόμικ ολοκληρώθηκε σε 3 τεύχη, με δύο σελίδες κόμικ το καθένα και συγκεκριμένα στα τεύχη 4-6. Το κόμικ σαρώθηκε και θα το βρείτε εδώ!

Υ.Σ.: @ The_Sandman στο υποσχέθηκα και το έκανα αλλά παραλίγο να στείλω το περιοδικό στα σκουπίδια! Εάν με ξαναβάλεις να σου σαρώσω κάτι τέτοιο, σ' έφαγα!! :grr:

Αστειεύομαι φυσικά! :beer:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

:respect: και sorry για τις ράχες! :beer:
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16024
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5888 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πολύ καιρό είχα να βάλω το...... :respect:

Μπράβο!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 years later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έκατσα που λέτε και έφερα απ' το άλλο σπίτι σχεδόν όλα τα τεύχη που βρήκα για την ώρα (κάποια είναι σκόρπια εκτός βιβλιοθήκης...) του περιοδικού και τα κουβαλούσα εδώ, για ν' ανακαλύψω ότι στο νέο πολυμηχάνημα δε χωράνε τα εξώφυλλα... :wall:   Τσάμπα κόπος, κακή αρχή... :down:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πρόσθεσα πολλές πληροφορίες στην παρουσίαση, μεταξύ των οποίων κάποιες θα πρέπει να μπουν στο πινακάκι. Ενδέχεται και να άλλαξαν οι διαστάσεις σε κάποια φάση, θα κοιτάξω και θα επανέλθω. Προς το παρόν, πάρτε 27 εξώφυλλα που έδωσα σε φωτοτυπείο να μου τα ψηφιοποιήσει και 22 οπισθόφυλλα. Ξέχασε να μου σαρώσει 3 οπισθόφυλλα, ενώ ένα εξώφυλλο το σάρωσε διπλό. Θα ξαναπάω κάποια στιγμή να ζητήσω εξηγήσεις :gun2:  να του πάω και άλλα τεύχη που θέλω, οπότε θα τα συγκεντρώσουμε σιγά σιγά. :)  Του ζήτησα να τα κάνει σε 300 dpi, οπότε ξεκίνησα να μειώνω στα 2.200 ύψος 3-4, μετά φρέναρα, λέω άσε τους γιατί μπορεί να τα θέλουν παραπάνω. Περίπου 3.500 ύψος είναι όλα τα υπόλοιπα εξωπισθόφυλλα. Έχουν ένα λευκό λεπτό περιθώριο, πιθανόν εκείνος τα φτιάχνει έτσι, αλλά δε νομίζω ότι είναι ενοχλητικό για να γίνει cropάρισμα. Ίσα που φαίνεται.

 

Τα εξώφυλλα μεταφέρθηκαν στην παρουσίαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 years later...

  • Member ID:  34786
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  11
  • Reputation:   20
  • Achievement Points:  13
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1708 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Καλησπέρα σε όποιον το διαβάσει και μπορέσει να απαντήσει , αυρο το περιοδικό έδινε δώρο ένα deck magic the gathering κάπου στα τέλη 90 ; Θυμάμαι καλά ή ήταν από άλλο μέταλ περιοδικό ; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 28/10/2021 στο 2:17 ΜΜ, KontantineSt είπε:

Καλησπέρα σε όποιον το διαβάσει και μπορέσει να απαντήσει , αυρο το περιοδικό έδινε δώρο ένα deck magic the gathering κάπου στα τέλη 90 ; Θυμάμαι καλά ή ήταν από άλλο μέταλ περιοδικό ; 

 

Δε θυμάμαι κανένα περιοδικό της metal μουσικής να έχει δώσει κάτι τέτοιο φίλε μου. Θα το ψάξω όμως διότι μπορεί απλώς να μη θυμάμαι καλά. Αυτό που δεν έχω μπροστά μου για να το παρουσιάσω αλλά θα ήθελα να το αναφέρω έστω εδώ, είναι ένα ημερολόγιο που είχε κυκλοφορήσει με κάποιο τεύχος ως δώρο, το "Metal Invader: 1997" από την αγγελία αυτή λοιπόν, έχουμε τα εξωπισθόφυλλα:

 

MetalInvader1997_Front.thumb.jpg.c8d0c624367d6c0483772d9ebb5f53ce.jpg  MetalInvader1997_Back.thumb.jpg.02166e2d1d385e7ef48c4782602bff86.jpg

 

και δυο εσωτερικές σελίδες:

 

MetalInvader1997_Inside1.thumb.jpg.dc2c7fca05cfea22ad7653316ccdc92b.jpg  MetalInvader1997_Inside2.thumb.jpg.f19abd3db0b4a7dd11957b2e9657d768.jpg

 

 

Προφανώς κυκλοφόρησε με το τεύχος Δεκεμβρίου 1998 είτε εκείνο του Ιανουρίου 1999, θα το κοιτάξω όταν πάω στο άλλο σπίτι και θα επανέλθω.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94399
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4623 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του τεύχους #40 ανέβηκε στην βάση μας. :) 

 

METALINVADER_0040.jpg  METALINVADER_0040z.jpg

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.