Μετάβαση στο περιεχόμενο

14o Διεθνές Φεστιβάλ Κόμικς Αθήνας (Βαβέλ): 2-11/11/2012


Melandros

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Συνέντευξη του David Lloyd, του Θοδωρή Μπαργιώτα και ορισμένες φωτογραφίες από το φεστιβάλ, στο zougla.gr.

 

 

:beer:

 

Στο άρθρο γράφει ο κύριος Σκουλούδης ότι ο Alan Moore είναι ο δημιουργός του κόμικ "300"...! :P

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25030
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  1229
  • Reputation:   5838
  • Achievement Points:  1229
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  24

Παιζει να παω σημερα ή αυριο :best:

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26360
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  41
  • Reputation:   306
  • Achievement Points:  41
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4165 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

και έλεγα... "ολα τα καλύτερα συμβαίνουν στην Αθήνα όταν δεν είμαι εκεί... :crying: " τελικά η τύχη μου άλλαξε!!! χιχιχιχιχιχι ..... θα μπορέσω να έρθω στο φεστιβάλ όπως και στην έκθεση ζωγραφικής με τίτλο «Gustav Klimt – Wegbereiter der Moderne» που θα είναι στο Πολιτιστικό Κέντρο Δήμου Αθηναίων «Μελίνα», Θησείο. youpyyyyyy :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo:

 

edit: για όσους ενδιαφέρονται για την έκθεση ζωγραφικής, μπορεί να είναι χρήσιμο: http://theartfoundation.metamatic.gr/GR/Event/563/Gustav_Klimt__Wegbereiter_der_Moderne_/

Επεξεργασία από n1k01eta
  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Φίου! Οκέυ επιτέλους τελείωσα το ανέβασμα των φώτος. 110 φώτος ΕΔΩ!

 

Λοιπόν, να το πω εξαρχής ότι ποτέ δε με ενθουσίασε καμία Βαβέλ. Ναι, μου άρεσαν κάποια πράματα σε κάποιες περισσότερο, όπως η έκθεση Ρουμάνων κλπ καλλιτεχνών στην τελευταία που είχα πάει αλλά μέχρι εκεί. Με ενοχλούσε το βαρύ ψευτο-κουλτουριάρικό της. Τέλος πάντων, μιλάμε για ένα reboot από όλες τις απόψεις οπότε είπαμε να το τιμήσουμε.

 

 

Στα συν: οι πάμπολλες εκθέσεις κόμικς! Μιλάμε για πολύ πράμα! Από Lloyd & Diabolik μέχρι Ζήκο & Έλληνες! Επίσης μου άρεσε πολύ το στήσιμο του δωματίου της Ναβροζίδου καθώς και η απίστευτα χαρούμενη νότα του περίπτερου/χώρου του So Comic που ήταν μακράν η πιο όμορφη γωνιά σε όλο αυτό το καταθλιπτικό φεστιβάλ! Τέλος, έχει ξύλινες καρεκλίτσες για να καθίσετε γιατί έχει αρκετό περπάτημα, εμείς κάναμε πάνω από ώρα για να τη γυρίσουμε όλη!

 

post-556-0-44286600-1352258308_thumb.jpgpost-556-0-88552000-1352258222_thumb.jpg

 

Στα πλην: Όλα τα υπόλοιπα. Το κτίριο ήταν εγκαταλειμμένο από το 2003 ως και το 2010 με αποτέλεσμα να έχει υποστεί αρκετή φθορά. Και δε μιλάμε για ρωγμίτσες, αλλά να λείπουν μεσοτοιχίες, να μυρίζει σαπίλα κλπ. Πως αισθανόμασταν όταν μπαίναμε σε μια έκθεση και δε θέλαμε να φύγουμε λόγω του καλού vibe? Ε ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ! Έχουν ξεκινήσει έκτοτε κάποιες εργασίες ανακαίνισης αλλά είναι 3 μεγάλοι όροφοι. Εξού και το 14ο Βαβέλ φιλοξενείται σε τελείως σάπιο μέρος. Επίσης, τα video installations... Η καμπάνα του επιταφίου στον 2ο που χτυπούσε και ακουγόνταν σε ολόκληρο σχεδόν το κτίριο ήταν για πολλές σφαλιάρες. Ας ακουγόνταν έστω λίγο πιο σιγά! Έκανε απίστευτα πιο βαριά την ήδη βαριά ατμόσφαιρα της όλης έκθεσης! Και γενικότερα, τα video installations ανήκουν στην Μπιενάλε, όχι στο Διεθνές Φεστιβάλ Κόμικς! Επίσης ο χώρος για τους φανζινάδες στήθηκε κυριολεκτικά τελευταία στιγμή. Το Σάββατο που πήγα τελευταία φορά, περνούσαν τα φώτα για να βλέπουν... Βέβαια μέχρι εκείνη την στιγμή μονάχα το Crew of :awesome: είχε δώσει το παρόν και κανείς άλλος, τους οποίους και ευχαριστούμε γιατί μας άφησαν μια γωνίτσα για τα GC Fanzines την οποία και ανέλαβαν. :thanks: guys. Τέλος, ναι, μιλάμε για ολοκληρωτικό reboot και όχι ουσιαστικά για την 14η χρονιά στο πιο μακρόχρονο φεστιβάλ κόμικς εν Ελλάδι. Και μονάχα 2 λόγους μπορώ να σκεφτώ που επέλεξαν να το κάνουν στη Διπλάρειο και όχι στο Γκάζι: ή για πιο φθηνά ελλείψει πόρων είτε για να επαναλάβουν αυτό που κάναν στο Γκάζι που επίσης ήταν υποβαθμισμένο όταν γινόνταν, δηλαδή να συνεισφέρουν στην αναβάθμιση του κέντρου. Μακάρι αν είναι το 2ο. Αλλά το δηλώνω με μεγάλο παράπονο το ότι όταν γινόνταν στην Τεχνόπολη δεν είχε αναβαθμιστεί ακόμα το Γκάζι και δεν είχε τίποτα τριγύρω και θέλω να ευχηθώ να επιστρέψει στην Τεχνόπολη τώρα που έχει αναβαθμιστεί πλήρως, γιατί και περισσότερο κόσμο θα'χει και θα έχει ξανά το μεγαλύτερο προτέρημα που είχε ως φεστιβάλ, το οποίο εδώ έχασε: το να έχει ανοιχτό χώρο. Εκτός αν νιώθει πιο άνετα πλέον σε ένα "μουσείο" μιας και μιλάμε για πολύ ψυχρό χώρο. Δεν..... Σε κάποιες φάσεις ένιωθα λες και βρισκόμουνα στο άσυλο του Άρκχαμ!

 

 

Προσωπικά:

Comicdom Con '12 > Β' Πανελλήνιο Φεστιβάλ Κόμικς >>>>> 14ο Διεθνές Φεστιβάλ Κόμικς

 

Κι όχι, δεν αξίζει τα 3€. Να και το εισιτήριο for the record, Αντοχή Υλικών όνομα και πράμα...:

 

post-556-0-34234300-1352258669_thumb.jpg

 

Btw, έχει βγει και κλασικά κανονικός κατάλογος προς αγορά, σε μακρόστενο φορμάτ, ενώ έχει και λαχνούς για κλήρωση.

  • Like 18
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1539
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  621
  • Reputation:   5620
  • Achievement Points:  621
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γι αυτό σε γουστάρω ρε Ορέστη,γιατί ό,τι έχεις να πεις το λες χωρίς τσιριτσάντζουλες.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15795
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Έτσι με βάζεις στον πειρασμό να πάω Κυριακή βράδυ για να δω σε τι νούμερο θα έχουν φτάσει τα εισιτήρια...

 

Από την άλλη βέβαια, δεν είμαι και τόσο ψυχάκι, οπότε I'll pass :)

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

χε... πως φαίνεται Ορέστη ότι εγώ την εφηβεία μου την πέρασα ακούγοντας Joy Division και τα συν'αυτώ και εσύ Paul Oakenfold και τα συν'αυτώ :D (όχι ότι δεν γουστάρω trance, έτσι? :) μη τρελλαθούμε :) και αυτό είναι μέρος της χμμμ μετεφηβείας μου :) )

 

Οι καμπάνες όταν μπήκα και το είδα ήμουν "wtf?!?!". Συνολικά όμως τις τοποθετώ στα πράγματα που έδιναν vibe και ambience :) (ω ναι. Είχε στοιχεία παρακμής, μόνο που εμένα μου θύμισαν την εφηβεία μου και δεν με χάλασαν ;) )

 

:cheers5:

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Έτσι όπως το βλέπω το κτήριο, μόνο για την οργάνωση τέτοιου φεστιβάλ δεν κάνει. :) Μάλλον καλύτερα που δεν πήγα, δεν λέω, πρέπει να στηρίζουμε ελληνικές προσπάθειες, αλλά έτσι όπως το βλέπω από το (φωτο)ρεπορτάζ του Ορέστη, μου φαίνεται αδιάφορο με λίγα πράγματα που με ενδιέφεραν και ακόμη λιγότερα που με ενδιέφεραν πραγματικά. :cheers5:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5973
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4200 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

η γνώμη μου είναι πως λόγω της περιοχής και του χώρου έχασε πολύ. αν διοργανωνόταν σε έναν μικρότερο και πιο ζεστό χώρο για αυτά που ήθελε να δείξει θα ήταν μία χαρά. και αυτή η άτιμη καμπάνα κηδείας.........

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

DAT BELL!!! Ούτε ο Graham έτσι! post-5259-1221503252.gif

 

Νούλ', έλα ρε γιατί; Arkham Asylum! :giati:

 

Btw: http://www.tovima.gr...cle/?aid=482165 :thinking: Χμ....

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Νούλ', έλα ρε γιατί: Arkham Asylum! :giati:

 

Btw: http://www.tovima.gr...cle/?aid=482165 :thinking: Χμ....

 

Το πρώτο πράμα που μου ήρθε στο μυαλό όταν είδα κάτι μακριούς διαδρόμους ήταν αυτό. Πως και δεν πετάχτηκε κανένας Joker από καμιά γωνιά; :P

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όχι ρε! Αυτό θα είχε πλάκα, τι θέση έχει κάτι τέτοιο εκείθε;

 

Αστειεύεσαι;;; :D

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Έτσι όπως το βλέπω το κτήριο, μόνο για την οργάνωση τέτοιου φεστιβάλ δεν κάνει. :) Μάλλον καλύτερα που δεν πήγα, δεν λέω, πρέπει να στηρίζουμε ελληνικές προσπάθειες, αλλά έτσι όπως το βλέπω από το (φωτο)ρεπορτάζ του Ορέστη, μου φαίνεται αδιάφορο με λίγα πράγματα που με ενδιέφεραν και ακόμη λιγότερα που με ενδιέφεραν πραγματικά. :cheers5:

 

Ξέρεις τι δεν είχε οπότε πάρα μα πάρα μα απίστευτα πολύ καλά έκανες που ΔΕΝ κατέβηκες από τα Γιαννιτσά γι'αυτό και μόνο?... Δεν είχε το πανηγυρτζίδικο κλίμα που έχει το Comicdom. Δεν είχε τους εμπόρους με τις πραμάτειες τους απλωμένες (και τι πραμάτειες, ε? όλες οι ελληνικές εκδόσεις ειδικά για εκείνες τις ημέρες. Εμπορικές και φανζίν συνάμα). Δεν είχε τα διάφορα σημεία αράγματος (είτε την καφετέρια μέσα στην Ελληνοαμερικάνικη, είτε τα διάφορα στέκια τριγύρω). Δεν είχε τα πόσα μέλη του GC, όπου μια κουβέντα να πεις με τον έναν και μια με τον άλλον, έχεις γεμίσει 3ωρο για τη πλάκα σου.... Διότι από εκεί και πέρα, το να δεις 6 έργα του Γούση (και τι έργα!!!! :respect::) Μη ξεχνιόμαστε) ή 6 έργα του χ/ψ/ζ Έλληνα δημιουργού... ε, αυτό *εσύ* το έχεις κάνει κατά κόρον. *Λογικά* άμα δεις Τασμαρ ή άμα δεις Πέτρου ή Σολούπ ή Δερβενιώτη κ.ο.κ., θα πρέπει να το αναγνωρίζεις από την τεχνοτροπία και μόνο οπότε πόσο να σου πούνε *εσένα* (και εμένα) 6 σελίδες παραπάνω :)

 

Στη ζωή αυτό που μετράει είναι οι άνθρωποι και όχι τα ντουβάρια (ή οτιδήποτε άλλο υλικό ή άυλο :) )

 

:cheers5:

 

 

υγ α ναι... Joker, Arkham, Batman + DC σε Βαβέλ? αρ γιου κιντινγκ μη? :) (όπως ανάποδα Σπιρού, Andreas, Sillage στο κόμικντομ??? :) )

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Είσαι μέσα στο μυαλό μου και δεν το ξέρω.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12685
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  42
  • Reputation:   208
  • Achievement Points:  42
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5039 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

σορρυ το comicdom ηταν ασφυτικο απο κοσμο δεν ειναι καλυτερο.Εμενα μου τη σπαει το εισιτηριο αλλα μιας και μπορω τζαμπα θα παω αυτο το σ/κ.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Έμενα πάντως οι φωτογραφίες από το μέρος με έκαναν να ζηλεύω που δεν κατέβηκα. Μου δίνουν την εντύπωση ενός αχανούς χώρου με ντεκαντανς ατμόσφαιρα και με ατελείωτα πράγματα μέσα που πρέπει να τα ανακαλύψεις.

 

:pool:

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

xa... Μιλώντας για ντεκαντάνς και για σκοτεινούς χώρους... Υπήρχαν 2 εσωτερικές σκάλες. Ψάχνουμε λοιπόν να δούμε που είναι η παρουσίαση του βιβλιου του Σολούπ. Διαπιστώνουμε ότι είναι στον πρώτο όροφο. Ανεβαίνουμε την πρώτη σκάλα που πετύχαμε. Κλειστή η πόρτα. Την ανοίγουμε. Πίσα σκοτάδι μέσα με ένα φως στο βάθος δεξιά... Δεν μπαίνουμε :) Ανεβαίνουμε άλλον έναν όροφο. Πετυχαίνουμε τον Σταυριανό. Μας λέει "εδώ είναι ο δεύτερος". Ξανακατεβαίνουμε. Ξανανοίγουμε την πόρτα. Πίσα σκοτάδι, φως βάθος δεξιά... :) οοοοκ... Δε γμται. Μπαίνουμε μέσα. Και όντως ένα στενό πιο πέρα (ωραίος μακρύς και ψηλός σκοτεινός διάδρομος), με το που πήραμε τη στροφή, είδαμε το κανονικό φως στο άλλο βάθος. (χαίρε βάθος! :) )

 

εεεμμμ.... ναι... αυτό μου θύμισε όταν ήμουν 14-16, που πίσω από το σχολείο ήταν μια εγκαταλελειμμένη οικοδομή (όταν πήγα Γυμνάσιο το 84 ήταν έτσι, όταν έφυγα το 90 ήταν πάλι έτσι.... εντέλει το αποπεράτωσαν κάπου στα μέσα της δεκαετίας του 90 (σαφώς και ήταν κτήριο του Δημοσίου :D τι περιμένατε??? :D )) στην οποία πηγαίναμε συχνά πυκνά όταν κάναμε κοπάνες και εξερευνούσαμε τα υπόγειά της με φακούς (3 υπόγεια παρακαλώ....) :) Σε κάποια φάση αφ'ότου τελείωσα, χτίσαν τις εισόδους. Εξυπακούεται ότι έβρισκαν ουκ ολίγες σύριγγες.........

 

φρακ μαν. δατ (βαβελ) γουωζ σαμ κάηντ οφ φαν :) (φαν=βεντάλια :) )

 

:cheers5:

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4968 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Πηγα το περασμενο Σαββατοκυριακο και την Παρασκευη που μας περασε (προχθες δηλαδη)...το περιμενα χειροτερο αλλα στην τελικη μου αρεσε και τον Loyd ειδα, και τα παιδια στα fanzine, παρακολουθησα και δυο παρουσιασεις ( Soloup + Helm), ακουσα και τις καμπανες μου, χαζεψα το λαβυρινθώδες κτιριο οπως και τα κομικ στο βιβλιοπωλειο, περασα και απο το "δωματιο" του SoComics κανα δυο φορες (διναν τσαμπα σοκολατακια) οπου ειδα και ορισμενους ελληνες διμιουργους στη σουμα ηταν μια χαρα αφου ειχα και καλη παρεα και συνδυασε και τη βολτα στο Φεστιβαλ και με βολτα απο τη Λεσχη...αντε και του χρονου :beer:

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12685
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  42
  • Reputation:   208
  • Achievement Points:  42
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5039 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Εγω πηγα το τελευταιο σαββατο.Ευχαριστηθηκα εκθεσεις πολλες και το δωματιο του σο κομικ ηταν ωραια και η εκθεση του loyd.Το κτηριο μου θυμηζε εκλογικο κεντρο αλλα μια χαρα ηταν

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

πηγα κ εγω δυο φορες,αναμεικτα συναισθηματα,ηταν εντελως διαφορετικο στυλ απο το comicdom ,underground σε αντιθεση με το glamurοus comicdom , διαφορετικες φιλοσοφιες,ειχε αρκετα πραγματα ασχετα με τα κομικς και πολυ λιγες αυτοεκδοσεις...(με τον γεωκων να πρωταγωνιστει στον παγκο τον φανζιν)

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

μετά από τόσες μέρες στο φεστιβάλ λέω να γράψω κι εγώ κάτι...

γενικότερα δεν μου άρεσε το όλο σκηνικό... δεν μου άρεσε η περιοχή, δεν μου άρεσε ούτε ο χώρος.

Δεν μου αρέσει γενικότερα και το ύφος της βαβέλ, "φεστιβάλ κόμικς" που εκτός των άλλων είχε και μερικά κόμις...!

κάτι μουσικά και θεατρικά δρόμενα το καταλαβαίνω πως τα συνηθίζει η βαβέλ αλλά απλά δεν καταλαβαίνω τον λόγο... Υπήρχε πολής κόσμος που δεν είχε καμία σχέση με κόμικς (αν θέλετε το πιστεύετε: υπήρξαν αρκετοί που με ρώτησαν τι είναι τα κόμικς... άτομα που είχαν βρεθεί εκεί κυρίως για τα live)

 

Από την έκθεση λίγα πράγματα ευχαριστήθηκα. Το μεγαλύτερο μέρος της έκθεσης δεν ήταν καν κόμικς... και όχι! τα σκίτσα δεν πιάνονται για κόμικς... Τα κόμικς πιάνονται για κόμικς.......... για κάτι κλοστές και σκαμνιά και καμπάνες ούτε λόγος.

 

τέλειες οι σελίδες από Loyd και Diabolic!!! όμορφες και αρκετές ελληνικές δουλειές!

 

δεν είχα σκοπό να συγκρίνω το συγκεκρημένο φεστιβάλ με το Comicdom επειδή είναι διαφορετικά πράγματα αλλά η αλήθεια είναι πως τα τελευταία χρόνια που απουσίαζε η βαβέλ, το κόμικντομ μας καλοέμαθε.

 

η αίσθηση που μου έμεινε στην τελική είναι η εξής:

φεστιβάλ σαν της βαβέλ είναι ένας από τους λόγους που τόσα χρόνια τα κόμικς στην Ελλάδα θεωρούνται (/θεωρούνταν) υποκουλτούρα...!

 

:beer:

  • Like 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

φεστιβάλ σαν της βαβέλ είναι ένας από τους λόγους που τόσα χρόνια τα κόμικς στην Ελλάδα θεωρούνται (/θεωρούνταν) υποκουλτούρα...!

 

:clap2::clap2::clap2::clap2::clap2::clap2::clap2::clap2::clap2::clap2::clap2::clap2::clap2::clap2::clap2::clap2::clap2::clap2::clap2::clap2::clap2::clap2::clap2::clap2::clap2::clap2::clap2::clap2:

 

Και όπως έχει ειπωθεί πάμπολλες φορές αλλά ελάχιστες γραφεί: είμαστε ίσως η μοναδική χώρα στον κόσμο που έφτιαξε underground σκηνή χωρίς να έχει overground. Mainstream δηλαδή. :P Ευτυχώς τα τελευταία 5-6 χρόνια δημιουργείται νέα δυναμική με mainstream σκηνή επιτέλους. Και ναι, μακάρι η Βαβέλ να ήταν έστω 50% ασφυκτικά γεμάτη. Είχαμε συναντήσει στους 3 ορόφους το πολύ 30 άτομα όταν πήγαμε. Ακόμα και στα εκλογικά κέντρα έχει περισσότερους...Για να μη μιλήσουμε για τους πραγματικούς Επιταφίους. :P

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

δεν ξέρω τι σόι λάηβ υπήρχαν, ξέρω όμως ότι οι φανζινάδες υπέφεραν αφού ήταν στο ίδιο σημείο με τις μπάντες (ή έστω την ημέρα που ήμουν εγώ εκεί έπαιζε ένα συγκρότημα). Και επειδή θεωρώ την μουσική ένα ακραιφνής ψυχοτροπικό πράμα (άκου 1 ώρα Closer από JD και έλα μετά πες μου ότι δεν έχεις φουντώσει την όποια κατάθλιψη έχεις (λατρεύω JD, απλά δεν ακούω γιατί με ρίχνουν :) )) και επειδή προσωπικά άμα μου βάλεις μουσική που δεν αντέχω εκείνη τη στιγμή, που δε μου κολλάει, που δε μου κάθεται καλά, τότε καταλήγω στο ότι ο πάγκος των φανζινάδων (ειδικά με τη μουσική που έπαιζε όταν ήμουν εγώ εκεί) ήταν ένα είδος λευκών κελιών για την Μπάαντερ Μάινχοφ.,...

 

:cheers5:

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1539
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  621
  • Reputation:   5620
  • Achievement Points:  621
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

δεν ξέρω τι σόι λάηβ υπήρχαν, ξέρω όμως ότι οι φανζινάδες υπέφεραν αφού ήταν στο ίδιο σημείο με τις μπάντες (ή έστω την ημέρα που ήμουν εγώ εκεί έπαιζε ένα συγκρότημα). Και επειδή θεωρώ την μουσική ένα ακραιφνής ψυχοτροπικό πράμα (άκου 1 ώρα Closer από JD και έλα μετά πες μου ότι δεν έχεις φουντώσει την όποια κατάθλιψη έχεις (λατρεύω JD, απλά δεν ακούω γιατί με ρίχνουν :) )) και επειδή προσωπικά άμα μου βάλεις μουσική που δεν αντέχω εκείνη τη στιγμή, που δε μου κολλάει, που δε μου κάθεται καλά, τότε καταλήγω στο ότι ο πάγκος των φανζινάδων (ειδικά με τη μουσική που έπαιζε όταν ήμουν εγώ εκεί) ήταν ένα είδος λευκών κελιών για την Μπάαντερ Μάινχοφ.,...

 

 

:cheers5:

Καλά,ε,έχς ξιφίγ!
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

μετά από τόσες μέρες στο φεστιβάλ λέω να γράψω κι εγώ κάτι...

γενικότερα δεν μου άρεσε το όλο σκηνικό... δεν μου άρεσε η περιοχή, δεν μου άρεσε ούτε ο χώρος.

Δεν μου αρέσει γενικότερα και το ύφος της βαβέλ, "φεστιβάλ κόμικς" που εκτός των άλλων είχε και μερικά κόμις...!

κάτι μουσικά και θεατρικά δρόμενα το καταλαβαίνω πως τα συνηθίζει η βαβέλ αλλά απλά δεν καταλαβαίνω τον λόγο... Υπήρχε πολής κόσμος που δεν είχε καμία σχέση με κόμικς (αν θέλετε το πιστεύετε: υπήρξαν αρκετοί που με ρώτησαν τι είναι τα κόμικς... άτομα που είχαν βρεθεί εκεί κυρίως για τα live)

 

Από την έκθεση λίγα πράγματα ευχαριστήθηκα. Το μεγαλύτερο μέρος της έκθεσης δεν ήταν καν κόμικς... και όχι! τα σκίτσα δεν πιάνονται για κόμικς... Τα κόμικς πιάνονται για κόμικς.......... για κάτι κλοστές και σκαμνιά και καμπάνες ούτε λόγος.

 

τέλειες οι σελίδες από Loyd και Diabolic!!! όμορφες και αρκετές ελληνικές δουλειές!

 

δεν είχα σκοπό να συγκρίνω το συγκεκρημένο φεστιβάλ με το Comicdom επειδή είναι διαφορετικά πράγματα αλλά η αλήθεια είναι πως τα τελευταία χρόνια που απουσίαζε η βαβέλ, το κόμικντομ μας καλοέμαθε.

 

η αίσθηση που μου έμεινε στην τελική είναι η εξής:

φεστιβάλ σαν της βαβέλ είναι ένας από τους λόγους που τόσα χρόνια τα κόμικς στην Ελλάδα θεωρούνται (/θεωρούνταν) υποκουλτούρα...!

 

:beer:

 

Άχου τι είπε!!! :lol:

 

Τα είπες καλύτερα από οποιονδήποτε!

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Να πω κάτι όμως? :) Το ότι ήρθαν άσχετοι με τα κόμικ είναι θετικό. Το ζουμί είναι εάν "τσίμπησαν", εάν τους κινήθηκε το ενδιαφέρον παραπάνω για το μέσο, εάν αύριο σηκώσουν και διαβάσουν 5 κόμικ.

 

Υπό αυτό το πρίσμα, βρήκα τρομερά λάθος το πωλητήριο. (α) δεν είχε τιμές. Προσωπικά σιχαίνομαι να κάθομαι να ρωτάω "πόσο αυτό? πόσο το άλλο? πόσο το παραπέρα?" και να καταλήγω να αφήνω κάτω το 95% των όσων πιάνω και έχω ρωτήσει για δαύτα. Άλλη δουλειά δεν είχε ο πωλητής από το να κάθεται να απαντά στον κάθε μυστήριο για το πόσο κάνει κάτι (διότι αυτό συμβαίνει σε κάθε αγορά. σου αρέσουν 100 πράγματα και επιλέγεις εκείνα τα 5 που συνδυάζουν τα ποιοτικά στοιχεία που ψάχνεις με την ανάλογη τιμή). Και βρήκα και μερικά που μου φάνηκε σα να μην τα έχουμε κάνει παρουσίαση. (β) άρτσι μπούρτσι και λουλάς η τοποθέτηση της πραμάτειας. Σα να έβλεπα πάγκο υπαίθριου λιανοπωλητή στην πλ.Βικτωρίας ή στην πλ.Κοραή.... Κόμικ ανάμικτα με λογοτεχνία ανάμικτα με artbook.... *τόσος* χώρος υπήρχε στο κτήριο. Ήταν ανάγκη να μπούνε σε ένα μικρό (για τον όγκο των εμπορευμάτων) χώρο??? :)

 

:cheers5:

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12685
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  42
  • Reputation:   208
  • Achievement Points:  42
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5039 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

παντα ηταν ετσι και τις καλες μερες θεωρουνταν undergound εμενα δεν με πειραζει ..αλλα μας καλομαθαν τα κομικντομ σιγουρα αλλα τωρα τι τα θες.Να σας πω ειδα κατι καλλιτεχνες που ειχαν καιρο να εμφανιστουν λογω ελλειψεις εντυπων.Αυτο το χρειαζοταν και καποιοι αλλοι καλοι καλλιτεχνες επισης

Επεξεργασία από chibli
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Φώτος από το χώρο του SoComic, με Κυριαζή, Παπαϊωάννου, Tomek, Pan Pan, Stef, Κουμάκη & Τζίμη:

 

http://www.socomic.gr/2012/11/festival-socomic-savvato/

http://www.socomic.gr/2012/11/festival-highlights/

 

:cool: Είπαμε, χαλαρά ο πιο χαρούμενος χώρος!

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26360
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  41
  • Reputation:   306
  • Achievement Points:  41
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4165 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ώρα να πώ και εγώ τις δικές μου εντυπώσεις σε αυτό το θέμα... βασικά ειναι το πρώτο γεγονός τέτοιου είδους που πάω και πέρα από το χώρο που οργανώθηκε (που δεν με πείραξε ιδιαίτερα) μπορώ να πω οτί το απόλαυσα. το βρήκα ενδιαφέρον και χάρηκα που είχα την ευκαιρία να δω αύτα τα έργα και να μελετήσω τις τεχνικές των καλλιτεχνών. αυτό ητάν βασικά και το λόγο που πήγα... δεν με χάλασε να δω και άλλα έργα εκτός από κόμιξ, μιάς και είμαι γραφίστρια και γενικά μου αρέσει και το σκίτσο... δεν έχω δεί τα προηγούμενα φεστιβάλ, αλλά σίγουρα υπάρχει χώρο για καλύτερη οργάνωση... η περιοχή... no comment!

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μια που καταθέτουμε τις απόψεις μας:

 

Το 14ο Φεστιβάλ Κόμικς Αθήνας ήταν μια ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα εμπειρία που πραγματικά απόλαυσα. Κατά τη γνώμη μου, το εκθεσιακό κομμάτι του Φεστιβάλ ήταν το καλύτερο από οτιδήποτε έχει παρουσιάσει η οργανωτική επιτροπή στα 14 (και βάλε χρόνια) του θεσμού. Ένας πολύ ενδιαφέροντας και προκλητικός στο να προσεγγιστεί δημιουργικά χώρος, ιδανικός στο να συνδυάσει τόσο διαφορετικά (όχι όμως και ετερόκλητα) πράγματα. Με αφορμή τα κόμικς (αλλά σε καμιά περίπτωση περιοριζόμενη σε αυτά) στήθηκε μια έκθεση που συνδύαζε το πρωτοποριακό με το κλασσικό, το mainstream με το εναλλακτικό (V for Vedetta και Diabolik, το ένα με χολιγουντιανό/blockbuster-ικό πλέον status και το άλλο με ένα εκατομμύριο πωλήσεις ανά τεύχος στην Ιταλία, δεν τα λες και underground), τα κόμικς με την εικονογράφηση και τη γραφιστική, τη φωτογραφία με το video και το κινηματογράφο. Δεν με ενόχλησε καθόλου που δεν είχε μόνο κόμικς μιας και αυτά που υπήρχαν ήταν υπερ-αρκετά και πιθανότατα (δεν μένω Αθήνα οπότε δεν είμαι σίγουρος) περισσότερα από τις σελίδες κόμικς που παρουσιάζονται σε οποιαδήποτε άλλη έκθεση. Δεν μου "μίλησαν" όλα τα έργα που είδα (και δεν αναφέρομαι μόνο στα κόμικς) αλλά αυτό βέβαια είναι λογικό και αναμενόμενο (δεν μας αρέσουν όλα τα έργα σ'ένα μουσείο ή σε μια γαλερί) είχαν όμως όλα (ή σχεδόν) λόγω ύπαρξης και ένα σκεπτικό από πίσω που το υποστήριζε. Το επίπεδο της ποιότητας όμως στη συντριπτική πλειοψηφία των έργων που είδα ήταν ιδιαίτερα υψηλό. Το σημαντικότερο για'μένα ήταν το γεγονός πως όλες αυτές οι διαφορετικές μορφές τεχνης που παρουσιάστηκαν στο Φεστιβάλ,αντιμετωπίστηκαν ως ένα ενιαίο και αναπόσπαστο μέρος της ιστορίας της τέχνης, όπως θα πρέπει να αντιμετωπίζονται όλα τα έργα τέχνης και φυσικά και τα κόμικς. Και γνωρίζετε όλοι πολύ καλά πως τα κόμικς αποτελούν την πλέον συνδυαστική εκ των τεχνών. Γενικά, έφυγα με μια αίσθηση ικανοποίησης και με αρκετό food for thought.

 

Όσον αφορά τα αρνητικά της όλης διοργάνωσης, εννοείται πως υπήρχαν. Το σημαντικότερο πρόβλημα ήταν κάποιες αδυναμίες χωροταξικής φύσεως κυρίως όσον αφορά τον χώρο των βιβλιοπωλείων και των παρουσιάσεων. Από εκεί και πέρα, η περιοχή είναι περίεργη αλλά δεν αισθάνθηκα ούτε στιγμή ότι απειλούμαι (στη τελική πας νωρίς και επιστρέφεις με παρέα) αλλά και το Γκάζι παλιά έτσι το θυμάμαι. Ο χώρος των συναυλιών δεν προσφέρονταν για κάτι τέτοιο, κυρίως λόγω της κακή ακουστικής και γενικότερα ο συνολικός χώρος θύμιζε περισσότερο έκθεση παρά φεστιβάλ. Αυτό για μ'ένα δεν είναι κάτι κακό αλλά κατανοώ γιατί μπορεί να μην αρέσει σε κάποιον. Κατ'εμέ η σύγκριση με τα προηγούμενα φεστιβάλ είναι μεν αναμενόμενη αλλά ατυχής στην παρούσα περίπτωση καθώς υπήρχαν πολλές νέοι παράμετροι στην όλη φάση. Από μια συζήτηση πάντως που είχα με τους ανθρώπους της διοργάνωσης, διαπίστωσα πως είχαν ήδη εντοπίσει τα προβλήματα από τις πρώτες μέρες και ξέρουν πολύ καλά τι να αποφύγουν την επόμενη φορά, αν υπάρξει φεστιβαλ και αν γίνει στον ίδιο χώρο. Προσωπικά θα ήθελα να ξαναδώ τουλάχιστον άλλο ένα-βελτιωμένο στα σημεία- φεστιβάλ στον ίδιο χώρο.

 

Αυτά! Όσον αφορά το decadence του χώρου και της απαισιόδοξης αισθητικής είναι καθαρά θέμα γούστου... :)

Επεξεργασία από CitizenX
  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.