Μετάβαση στο περιεχόμενο

TORIKO [ MITSUTOSHI SHIMABUKURO ]


Blackbeard

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Σε ενα κοσμο οπου η λαχταρα για τις καλυτερες γευσεις και τα πιο λαχταριστα και μυρωδατα φαγητα κυριαρχει δε γινεται να μην προσπαθουν οι ανθρωποι παση θυσια να αποκτουν αυτες τις λιχουδιες!

 

Βρισκομαστε στην εποχη gourmet ή αλλιως gourmet era οπου η επιθυμια της ανθρωποτητας
να αποκτησει τα απαραιτητα υλικα και να δοκιμασει τα καλυτερα πιατα εχει οδηγησει πολλα απο τα μελη
της στο να γινουν Gourmet Hunters!Aυτοι οι "κυνηγοι" ειδικευονται στο να ταξιδευουν σε αγνωστα μερη και να
κατατροπωνουν θηραματα ωστε να πιασουν στα χερια τους τις πολυποθητες αυτες νοστιμιες!Ενας απο αυτους τους
Gourmet Ηunters ειναι και ο Toriko ο οποιος ειναι και ο πρωταγωνιστης μας κι εχει ως στοχο τι αλλο φυσικα;Να δοκιμασει
οσο το δυνατον περρισοτερα "εδεσματα" και να φτιαξει το απολυτο μενου με τα αγαπημενα του, το λεγομενο Full-Course Menu!
Συντροφο σε αυτη του την περιπετεια θα εχει τον σεφ του ξενοδοχειου της IGO(International Gourmet Organization) ο οποιος διψαει
για περιπετεια και δεν μπορει να αντισταθει απο το να ακολουθει τον Τορικο στα επικυνδινα ταξιδια του ασχετα με το οτι ειναι εναςμεγαλος
φοβητσιαρης!Φυσικα δε γινεται να λειπουν και οι υπολοιποι κυνηγοι και φιλοι του Τορικο όπως ο Coco, ο Sunny, η Rin, ο Mansom, o πολυα-
γαπημενος λυκος του Τερυ.Ο Τορικο μαζι με τον Κοκο και τον Σανυ και εναν ακομη, τον Ζεμπρα (ο οποιος ειναι αγνωστος για αρκετα
κεφαλαια και ειναι φυλακισμενος) αποτελουν τους Τεσσερις Βασιλιαδες(Four Kings).H Rin ειναι η αδερφη του Σανυ και ο Μανσομ ειναι
ο υποδιευθηντης ας το πουμε της IGO.O καθενας απο αυτους θελει να συμπληρωσει το δικο του μενου και να δοκιμασει τα φαγητα που
ονειρευεται!Παρολα αυτα, ο στοχος του Τορικο δεν παραμενει τοσο απλος!Πριν απο καποια χρονια, εζησε ενας γνωστος σε ολους Gourmet
Hunter, ονομαζομενος Acacia, ο οποιος ειχε ανακαλυψει το καλυτερο φαγητο ολων των εποχων, το οποιο μπορουσε να σταματησει ακομα
και πολεμους!Επισης, ακουγεται πως το συγκεκριμενο φαγητο, που του εχουν δωσει την ονομασια GOD(θεος) εμφανιζεται πολυ σπανια και θεωρειτε πολυ σπανια η ευρεση του.Ο Τορικο θελει να αποκτησει αυτο το θρυλικο φαγητο και να το προσθεσει στο μενου του ως το κυριως
πιατο!Ωστοσο, δε θα ηταν δυνατο να υπαρξει μια τετοια ιστορια και ενα φανταστικο κυνηγι χωρις τα εμποδια του!Γιαυτο, ο Mitsutoshi
Shimabukuro-ο συγγραφεας του αγαπητου αυτου μανγκα-φροντισε να δημιουργησει τη μοχθηρη Gourmet Corp!Ειναι μια εταιρια
τα μελη της οποίας επιθυμουν και αυτοι την αποκτηση του GOD, ωστε να καταφερουν να κυριαρχησουν στην gourmet era
και να γινουν παντοδυναμοι.Παρα την ολη δυναμη που κατεχουν ηδη τα μελη της(μιας και η δυναμη τους ξεπερναει
παρα πολυ τα φυσικα επιπεδα, όπως και του Τορικο) εχουν δημιουργησει τα ειδικα ρομποτ, που ειναι ατρωτα
και μπορουν ετσι να μεταβαινουν σε περιοχες απροσιτες απο τους ανθρωπους ωστε να αποκτησουν τα
απαραιτητα φαγητα και εργαλεια και ο,τι αλλο χρειαστουν για να πετυχουν την πιο δυσκολη αποστολη.


Στην Ιαπωνια ξεκινησε την κυκλοφορια του το 2008 και εχουν κυκλοφορησει 42 τομοi! Η γνωστη μας Viz εχει αναλαβει την κυκλοφορεια του στην Αμερικη η οποια εχει εκδωσει 36 τομους και προσφερει τα καινουρια κεφαλαια μεσα απο το Shonen Jump alpha.

Επισης, ειχε γινει και ειδικο κεφαλαιο(το οποιο μεταφερθηκε και στην τηλεοραση ως ανιμε) που συνεργαστηκαν μαζι ο Mitsutoshi Shimabukuro με τον Eiichiro Oda για να δημιουργησουν το One Piece X Toriko στο οποιο ο Τορικο ηθελε οπωσδηποτε να δοκιμασει ενα φρουτο του διαβολου που ειχαν βρει μαζι με τον Λουφυ και την παρεα του που τελικα το τελειωμα ηταν καπως απογοητευτικο για τον Τορικο!

 

 

 

Το φρουτο του διαβολου ηταν τελικα μια κουραδα!

 

Η σειρα τα παει πολυ καλα στην Ιαπωνια στις εβδομαδιαιες καταταξεις των κεφαλαιων, τις οποιες μπορειτε να τσεκαρετε εδω http://weeklyjump.livejournal.com/ !


Οριστε και μερικες εικονες!!!


post-11317-0-15069800-1337432041_thumb.jpg


Απο αριστερα : ο κοντουλης ειναι ο Κοματσου (ο σεφ του ξενοδοχειου που ξεχασα να αναφερω το ονομα του), ο ψηλος ο Κοκο, ο μαλλιαρας ο Σανυ, ο λυκος ο Τερυ και στη μεση ο Τορικο!


post-11317-0-34535900-1337432181_thumb.jpg


Το εξωφυλλο του Πρωτου τομου με τον Τορικο!

post-11317-0-52437100-1337432213_thumb.jpg


Το εξωφυλλο του τεταρτου τομου με τον Τορικο, τον Μανσομ και την Ριν!

post-11317-0-36341700-1337432257_thumb.jpg post-11317-0-59602800-1337432270_thumb.jpg

post-11317-0-91772400-1337432288_thumb.png

Εικονες απο το One Piece X Toriko

 

post-11317-0-78494000-1337432319_thumb.jpg


Και το εξωφυλλο του ενατου τομου με εξωφυλλο τον Τορικο, τον Κοματσου και νεους χαρακτηρες που παρουσιαζονται στον ογδοο τομο.Και μαυτο να επισημανθει πως λιγες ειναι οι περιπετεις που περναει ο Τορικο με τους υπολοιπους πρωταγωνιστες!Ο συγγραφεας συνεχως μας γνωριζει και καινουριους χαρακτηρες οι οποιοι θα συμβαλλουν στη επιτυχια της αποστολης του Τορικο!


:cheers4:

 

[mal type=manga id=7887]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6343 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Burgertext fixed! :best:

 

Πωπω καήλα φαίνεται! :wow:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12516
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5517 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Είχα διαβάσει ένα 3chap preview στο Shonen Jump και μου φάνηκε ψιλοενδιαφέρον, αλλά δεν ξέρω, το σχέδιο και οι χαρακτήρες δε μου πολυγεμίζουν το μάτι. + Το στόρι δεν τραβάει πολύ, τουλάχιστον όσο ασχολήθηκα εγώ. Δοκίμασα λίγο και το anime αλλά το έκοψα...

Ίσως του ξαναδώσω μια ευκαιρία κάποια στιγμή, γιατί βλέπω ότι πολύς κόσμος καίγεται μ' αυτό και με παραξενεύει όσο να 'ναι. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Είχα διαβάσει ένα 3chap preview στο Shonen Jump και μου φάνηκε ψιλοενδιαφέρον, αλλά δεν ξέρω, το σχέδιο και οι χαρακτήρες δε μου πολυγεμίζουν το μάτι. + Το στόρι δεν τραβάει πολύ, τουλάχιστον όσο ασχολήθηκα εγώ. Δοκίμασα λίγο και το anime αλλά το έκοψα...

Ίσως του ξαναδώσω μια ευκαιρία κάποια στιγμή, γιατί βλέπω ότι πολύς κόσμος καίγεται μ' αυτό και με παραξενεύει όσο να 'ναι. :P

γ

 

 

Εμενα προσωπικα το σχεδιο μου αρεσει τρελα!!Οι χαρακτηρες που εχει οι μπρατσαραδες και ειδικα οι μεγαλοι χαρακτηρες που τους δειχνει λιγο και ειναι κατι μουσατοι με πορωνουν!Οσον αφορα το σεναριο μπορει να φαινεται απλο στην αρχη ομως πιστεψε με δεν ειναι!Στους εννια τομους που εχω διαβασει παντως δειχνει οτι εχει προοπτικη για πολυ μεγαλα πραγματα!Δηλαδη δεν ειναι μονο κυνηγι για φαγητα!Εχει σοβαρη υποθεση που εξελισσεται γυρω απο την αντιπαλοτητα της IGO και της Gourmet Corp.!

 

Για μενα παντως ερχεται στη 2η θεση απο ποιοτητα για τα μανγκα που εχω διαβασει!

 

 

Και :cheers4: για τον DJO που διορθωσε το burgertext!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3996
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5046 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ότι πιο σιχαμερό και υπερεκτιμημένο βγήκε εν έτη 2011. Βλακώδες σχέδιο, βλακώδες χαρακτήρες και ηλίθιο σενάριο. Απορώ πως το βλέπουν μερικοί... >.<

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ενταξει φιλε γουστα ειναι αυτα!Εγω το θεωρω το καλυτερο μανγκα που εχει βγει τα τελευταια 10 χρονια!!Αντε μετα το Deathnote!!

 

Ειδικα το σχεδιο ειναι κορυφαιο!!!Εσενα δηλαδη ποια μανγκα σου αρεσουν;

 

Α και δε βγηκε το 2011!Το 2011 βγηκε το Ανιμε.

Επεξεργασία από Luffy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3996
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5046 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ενταξει φιλε γουστα ειναι αυτα!Εγω το θεωρω το καλυτερο μανγκα που εχει βγει τα τελευταια 10 χρονια!!Αντε μετα το Deathnote!!

 

Ειδικα το σχεδιο ειναι κορυφαιο!!!Εσενα δηλαδη ποια μανγκα σου αρεσουν;

 

Α και δε βγηκε το 2011!Το 2011 βγηκε το Ανιμε.

 

Σώωωωπα και το DN με τόση υπερεκτίμηση, το έχουν βγάλει από τα κορυφαία πια. Τo καλύτερο manga των τελευταίων 10 χρόνων το Toriko? Ο_Ο

Εκτώς από τις μπούρδες του τύπου Bleach, Naruto, One piece, Dragonball, Toriko, Fairy Tail etc etc που πραγματικά γίνονται τα πιο γνωστά λόγω καλού marketting, υπάρχουν ένα σωρό πολύ ομορφότερα anime/manga να δεις/διαβάσεις. Αυτός πιστεύω είναι και ο λόγος που οι περισσότεροι μεγαλύτης ηλικίας "μισούν" τα manga, γιατί αμα κάτσουν και διαβάσουν κάτι που δεν τελειώνει ποτέ (σχεδόν XD) και το μόνο που έχει πάντα είναι κάγκουρες χαρακτήρες που βαράνε τους πάντες, θα το θεωρήσουν τουλάχιστον "χαζό" και "γιαπωνεζαρία".

Στο θέμα μας, στα αγαπημένα μου shounen βρίσκονται το Fullmetal Alchemist, Rurouni Kenshin, Επίσης από τους δημιουργούς του DN το Bakuman είναι αξιόλογο, ενώ κορυφαία στην λίστα μου είναι τα NGE, 20th Century Boys, Battle Royale (αν και έχω διαβάσει σχετικά λίγο ήταν πολύ ενδιαφέρον), τα περισσότερα manga του Miyazaki, και το κλασικό Slam Dunk. Τα περισσότερα από αυτά αξίζει να τα δεις και σε anime, όσα υπάρχουν! ^_^

Να επισημάνω πως δεν είμαι ιδιαίτερα μεγάλος fan των manga, εν αντιθέσει έχω δει αρκετά περισσότερα anime.

 

PS. Για την χρονολογία του Toriko έχεις δίκιο, είχα στο μυαλό μου το anime. xD

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Φαινεται οτι εισαι απο αυτους που υποτιμουν παρα πολυ τα mainstream.Που τα θεωρουν παιδικα και χωρις λογο.Τοτε δε νομιζω οτι υπαρχει λογος να συνεχισουμε την κουβεντα γιατι δε συμφωνω καθολου με αυτην την αποψη!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5058 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Κάτω τα χέρια σας από το Death Note! :ego:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3996
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5046 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Φαινεται οτι εισαι απο αυτους που υποτιμουν παρα πολυ τα mainstream.Που τα θεωρουν παιδικα και χωρις λογο.Τοτε δε νομιζω οτι υπαρχει λογος να συνεχισουμε την κουβεντα γιατι δε συμφωνω καθολου με αυτην την αποψη!

 

Τα υποτιμώ ή τα υπερεκτιμάς; xD Και τα Pokemon κάνουν τεράστια επιτυχία, είναι καλά; xD Δεν μίλησα για main stream, so, μίλησα κυρίως επειδή αυτά είναι που αρέσουν περισσότερο και είναι τα μοναδικά που μας προσφέρουν έναν τεράστιο όγκο από fillers, ατελείωτα επεισόδια, χαζούς χαρακτήρες και μάχες. Δεν έχουν τίποτα το ιδιαίτερο για να λες "ναι είναι ένα καλό manga ή ναι είναι ένα καλό anime". Όταν το Toriko το κατατάσεις μέσα στα manga των τελευταίων 10 χρόνων και αμέσως μετά έρχεται το Death Note περιμένεις να σου πω και μπράβο; Και non-main stream σειρές υπάρχουν που ακολουθούν χαζό μοτίβο, αλλά επειδή είναι με λιγότερα επεισόδια το σώζουν. Π.χ βλέπεις το One piece, 550+ επεισόδια, και είναι στα μισά της υπόθεσης. Νταξ ρε man, και η χελώνα πάει γρηγορότερα ξέρω γω, χώρια το animation που όσο πάε και γίνεται χειρότερο ή το Naruto με το κατά τ'άλλα "badass" animation του. Ευτυχώς στα manga η κατάσταση σε αυτά είναι κάπως καλύτερη. :P

Ούτε παιδικά τα θεωρώ ούτε χωρίς λόγο. Τα θεωρώ κακές σειρές με άπειρο fanservice, που εξαιτίας αυτού δεν τα αφήνουν και να αναπαυθούν εν ειρήνι. Αν δεν ήταν χρόνια ongoing θα ήταν σίγουρα ανωτερα. Ανοίχτε τα βλέφαρα σας, δεν υπάρχουν μόνο σαπουνόπερες, υπάρχουν και σοβαρότερες σειρές και αναγνώσματα. :P

 

Btw, δεν είπα οτι δεν μου αρέσει το Death Note, απλώς δεν είναι "τόσο τέλειο" όσο λένε οι περισσότεροι. ;P

 

PS. Το να μην θες να συζητήσεις είναι λογικό, το να θες όμως να λες πως δεν συζητάς επειδή διαφωνούν οι απόψεις μας ειναι παράλογο. Βασικό στοιχείο σε μια συζήτηση είναι και η αντίθετη γνώμη. XD

Επεξεργασία από Christaras
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Απλα η συζητηση δεν προκειται να μας βγαλει πουθενα!Γιατι το ξερω πως δεν προκειται να αλλαξω γνωμη και αποτι βλεπω ουτε κι εσυ!Το να λεμε ο καθενας τα δικα του και να μην οδηγουμαστε πουθενα ειναι ασκοπο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11399
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4676 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ενδιαφέρον σενάριο από το λίγο που έχω διαβάσει και το σχέδιο αν και ''τρελό'' μου αρέσει.Βέβαια δεν έχω διαβάσει πολύ για να δω πως αναπτύσσεται η ιστορία και οι χαρακτήρες αλλά σίγουρα πάει προς το καλύτερο μιας και κάνει τρελή επιτυχία έξω :P

 

Θα διαφωνήσω με τον συνονόματο Christara από πάνω...Ο καθένας κρίνει τι είναι καλό και τι όχι :) Στην προκειμένη περίπτωση manga όπως αυτά που ανέφερες με τόσο τεράστια επιτυχία δεν γίνεται να είναι ''μπούρδες''.

Μην ξεχνάς ότι βάση τη δημοτικότητα σταματάν ή συνεχίζουν οι σειρές.

 

Και τα Pokemon τα έσπαγαν! :ego:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5058 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Εγώ πάλι διαφωνώ με σένα. :P Γιατί αν οι πωλήσεις ήταν ισχυρός παράγοντας της ποιότητας μιας σειράς, τότε δεν θα ακούγαμε για διαμαντάκια που τελείωσαν πρόωρα. Παραδείγματα που πάντα αναφέρω όταν η κουβέντα πάει σε τέτοια θέματα: 90's Marvel και Image και οι δύο ταινίες που είναι πρώτες στο box office. Δεν λέω βέβαια πως ό,τι πάει καλά είναι απαραίτητα και κακό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11399
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4676 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Όχι δεν εννοούσα ότι όποια σειρά είναι μεγάλη είναι και καλή.Εννοούσα ότι αυτού του είδους οι σειρές που ανέφερε(One Piece,Naruto,DB κτλ)στοχεύουν σε διαφορετικές ηλικίες από'τι άλλες που ανέφερε.Γιαυτό ίσως το βλέπει έτσι.Αυτού του είδους τα manga στοχεύουν σε μικρές ηλικίες και όσο συνεχίζουν να είναι τοπ στις προτιμήσεις τόσο θα συνεχίζουν να υπάρχουν μέχρι να αποφασίσει ο δημιουργός να βάλει ένα τέλος ή μέχρι να το βαρεθεί ο κόσμος.Σαφώς και εμένα μου αρέσουν οι μικρές σειρές με αγαπημένες τις Death Note,Parasyte,Uzumaki,Lady Snowblood αλλά δεν μπορώ να πω ότι το One Piece δεν τα σπάει γιατί θα είναι ψέματα :) Απλά δεν στοχεύουν στην ηλικία μας και γιαυτό σε μερικούς δεν γίνονται αρεστά :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3996
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5046 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Όχι δεν εννοούσα ότι όποια σειρά είναι μεγάλη είναι και καλή.Εννοούσα ότι αυτού του είδους οι σειρές που ανέφερε(One Piece,Naruto,DB κτλ)στοχεύουν σε διαφορετικές ηλικίες από'τι άλλες που ανέφερε.Γιαυτό ίσως το βλέπει έτσι.Αυτού του είδους τα manga στοχεύουν σε μικρές ηλικίες και όσο συνεχίζουν να είναι τοπ στις προτιμήσεις τόσο θα συνεχίζουν να υπάρχουν μέχρι να αποφασίσει ο δημιουργός να βάλει ένα τέλος ή μέχρι να το βαρεθεί ο κόσμος.Σαφώς και εμένα μου αρέσουν οι μικρές σειρές με αγαπημένες τις Death Note,Parasyte,Uzumaki,Lady Snowblood αλλά δεν μπορώ να πω ότι το One Piece δεν τα σπάει γιατί θα είναι ψέματα :) Απλά δεν στοχεύουν στην ηλικία μας και γιαυτό σε μερικούς δεν γίνονται αρεστά :)

Δε θέλω να επαναλαμβάνομαι, άλλα τέσπα. Δεν μίλησα για ηλικία ρε συ σε στυλ "Α πόκεμον aka παιδικό aka χαζή πλοκή aka βλακεία". Κάποια από τα anime που μου αρέσουν πολύ είναι σε κατηγορία 'για παιδιά'. Άλλο ηλικία και άλλο ποιότητα σειράς. Σειρές όπως το One Piece σε πληροφορώ πως έχουν μεγάλο μέσο όρο ηλικίας κυρίως στην Ιαπωνία, και μετά κατηγορούσαμε τις γιαγιάδες μας που έβλεπάν Φώσκολο xD Και σχετικά με τις πωλήσεις, πόσες σειρές κλπ καεί από χαμηλές πωλήσεις ενώ παράλληλα μας επιβάλλονται άλλες μπουρδίτσες. Τα Pokemon γιατί ήταν καλά; Απλώς υπάρχουν για να κάνουν διαφήμιση στα video games, εφόσον πρώτα βγήκε το game και μετά το anime. Ναι οκ μεγαλώσαμε με αυτά, από κει και πέρα άμα κάτσεις και το αναλύσεις θα δεις ότι έχουν 800+ που επαναλαμβάνονται τα ίδια πράγματα, και ναι όσο πάνε και γίνονται τα νέα Πόκεμον όλο και πιο χάλια, η ίδια η Nintendo επιβιώνει από αυτά και τα Super Mario και τα Zelda. Το ίδιο το Death Note είναι σειρά πολύ καλή μεν, θεοποιημένη δε, στο έπακρο. Απλώς έχει μεγάλη δημοτικότητα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5058 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Το Pokemon μεταξύ μας είναι χαζομαρούλα. Χαζομαρούλα, που όμως βλέπεται ευχάριστα. Αν ήμασταν 10. :P Όχι σοβαρά, νομίζω ότι το έχουν εξαντλήσει το όλο franchise. 

 

Το Death Note το θεωρώ απίστευτα καλό. Και μόνο που με έκανε να πάρω σχεδόν όλους τους τόμους (προς το παρόν τους 10, περιμένω να βγει ο 12ος για να τον πάρω μαζί με τον 11ο), εμένα, έναν πολύ casual αναγνώστη manga, λέει κάτι. 

 

Επιπλέον, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι και το anime One Piece δεν μου άρεσε. Μπορεί να πωρώθηκα τον πρώτο καιρό και να είδα καμιά 80αριά επεισόδια, αλλά μετά βαρέθηκα πολύ και συνειδητοποίησα ότι δεν είναι για μένα. Το καλύτερο (και το πιο συχνό) που μου είπαν για να συνεχίσω είναι: "στην συνέχεια γίνεται καλύτερο". Να το βράσω εγώ αυτό, αυτό που βλέπω τώρα θέλω να είναι καλό και αν παλεύεται, θα προσπαθήσω να φτάσω μέχρι το καλό σημείο. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11399
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4676 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Μα το τι είναι καλό δεν το κρίνεις μόνο από την ποιότητα εικόνας ή την πλοκή κτλ αλλά και από τα συναισθήματα που σου ξυπνάει!Εσύ μπορεί να βρίσκεις μια σειρά τέλεια ενώ εγώ πατάτα,και το αντίθετο.Τα Pokemon ξέρω ότι δεν είναι ποιοτικά αλλά αν κάτσω και δω ένα επεισόδιο θα μου ξυπνήσουν συναισθήματα όπως στα κόμικς.(Και όχι μόνο με Pokemon αλλά και με Yugioh,DBZ κτλ) :) Δεν είμαι φαν αποκλειστικά και μόνο τέτοιων σειρών απλά μερικές τέτοιες σειρές δεν τις λες απλά ''μπούρδες''.Εμένα δεν μου αρέσει ο Elvis ούτε οι Beatles,δεν τους λέω μπούρδες όμως επειδή σέβομαι τον κόσμο που τους ακούει και ξέρω ότι αυτοί στην ουσία δημιούργησαν την εικόνα της σημερινής σκηνής.

 

Η αλήθεια είναι ότι άλλες σειρές στοχεύουν σε παιδιά,άλλες σε ενήλικες κτλ.Το χρήμα είναι πίσω απ'όλα και ''κινεί'' τι μένει και τι φεύγει.Δεν μιλάω για manga μόνο αλλά για όλα τα κόμικς,έτσι; :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5058 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Αν μπορείς να κρίνεις το πόσο καλή ήταν μια σειρά, μια ταινία κτλ. και από τα συναισθήματα και από τον παράγοντα νοσταλγία, τότε ότι βλέπαμε εκείνη την περίοδο θα έπρεπε να είναι καλό. 

 

Π.χ. παλιότερα έλιωνα στο PS2 το παιχνίδι Iron Man. Ξέρω ότι είναι απαίσιο, αλλά εμένα μου άρεσε. Δεν μπορώ όμως να πω ότι συναγωνίζεται άλλες παιχνιδάρες, μόνο και μόνο επειδή εγώ το έλιωνα πριν από 5 χρόνια, που δεν είχα μέτρο σύγκρισης ή επειδή τότε δεν με ενδιέφεραν κάποιοι άλλοι τομείς του παιχνιδιού. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11399
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4676 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Μα ρε συ δεν είπα ότι είναι καλές :P Είπα ότι δεν μπορεί τόσο εύκολα να τα λέει ''μπούρδες''! :P

Ειδικά σε τέτοιες σειρές που έχουν τόσους φαν!!!Και το ότι υπερ-προβάλλονται σε τι ευθύνεται;;Πήγε μια μέρα ο Oda στο ShonenJump,έδωσε το One Piece και αμέσως έγινε της τρελής στη διαφήμιση;Είδαν από το περιοδικό από δημοσκοπήσεις κτλ ότι κάνει επιτυχία και το διαφήμισαν;Μόνο σε μένα φαίνεται λογικό; :P

 

Και ντάξει κόβω(από μέρους μου)τη συζήτηση εδώ γιατί έχει πάει σε τι είναι ποιοτικό και τι όχι και δεν υπάρχει ορισμός γιαυτό οπότε θα λέμε ο καθένας τα δικά του :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12516
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5517 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Και σιγά την τρελή διαφήμιση που γίνεται ρε παιδιά... :P

Απλά το γουστάρει ο κόσμος και ακούγεται πόσο "τέλειο" είναι από στόμα σε στόμα. Το ίδιο και με το Death Note που αναφέρθηκε παραπάνω. Το ίδιο και με το Toriko. Το τελευταίο, άσχετα αν έχω ακούσει από πολλούς ότι είναι ωραίο, το δοκίμασα και δεν με τράβηξε. Γούστα. Δεν αμφισβητώ ότι είναι ωραίο (προφανώς για να έχει τόσους θαυμαστές και να πουλάει καλά - γιατί εννοείται πως οι πωλήσεις παίζουν σίγουρα το ρόλο τους - θα είναι καλό), αλλά όχι για μένα.

 

Μου φαίνεται μιζεριά να ρίχνουμε την επιτυχία των επιτυχημένων σειρών/ταινιών/κόμικ/whatever (που δε μας αρέσουν) στη διαφήμιση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3996
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5046 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το One Piece είχε κάτι να παρουσιάσει μέχρι το επεισόδιο 80 περίπου, κάποια άλλα anime όπως το Bleach ομως; Το οποίο αποδείχτηκε πόσο σαχλό ήταν αφού διακόπηκε η προβολή του. Ακόμα και τώρα ξέρω ένα σωρό άτομα που θα το "πρότειναν" ανεπιφύλακτα. Ο! Για μισό λεπτό, το Bleach είναι 2/3 fillers και ούτε καν έχει τέλος. Είναι καλό;; 

 

Το DBZ είναι αγαπημένο anime, το έλιωνα μικρός. Καλό anime ΔΕΝ είναι, αλλά συνεχίζει να μ'αρέσει. Ας διαχωρίσουμε λίγο πρώτα αυτά τα δύο, άλλο αγαπημένο άλλο καλό. Και προς Θεού ποτέ δεν είπα πως όποιο anime είναι mainstream ή γνωστό δεν είναι καλό, απλώς όπως είπε ο φίλος από πάνω, ο ένας στον άλλο λέει πόσο τέλειο είναι αλλά ΧΩΡΙΣ να έχουν δει κάτι ανώτερο από αυτά, και απλώς υπερεκτημούνται. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12516
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5517 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το One Piece είχε κάτι να παρουσιάσει μέχρι το επεισόδιο 80 περίπου, κάποια άλλα anime όπως το Bleach ομως; Το οποίο αποδείχτηκε πόσο σαχλό ήταν αφού διακόπηκε η προβολή του. Ακόμα και τώρα ξέρω ένα σωρό άτομα που θα το "πρότειναν" ανεπιφύλακτα. Ο! Για μισό λεπτό, το Bleach είναι 2/3 fillers και ούτε καν έχει τέλος. Είναι καλό;;

 

Συμφωνώ. Προσωπικά μου άρεσε για τις μάχες του και μόνο, και θα το πρότεινα μόνο για τις μάχες. Αλλά 1. τα fillers μπορείς απλά να τα περάσεις 2. είναι αναγκαίο κακό στα ongoing anime από ongoing manga, πάντα ίσχυε και πάντα θα ισχύει και 3. δεν έχει τελειώσει, απλά διακόπηκε η σειρά για να μην γεμίσει με περισσότερα fillers μέχρι να μπορεί να συνεχιστεί από άποψη υλικού.

(btw υπερασπίζομαι ένα anime/manga που είναι από τα τελευταία στη λίστα μου αλλά whatever :P )

 

 

Το DBZ είναι αγαπημένο anime, το έλιωνα μικρός. Καλό anime ΔΕΝ είναι, αλλά συνεχίζει να μ'αρέσει. Ας διαχωρίσουμε λίγο πρώτα αυτά τα δύο, άλλο αγαπημένο άλλο καλό. Και προς Θεού ποτέ δεν είπα πως όποιο anime είναι mainstream ή γνωστό δεν είναι καλό, απλώς όπως είπε ο φίλος από πάνω, ο ένας στον άλλο λέει πόσο τέλειο είναι αλλά ΧΩΡΙΣ να έχουν δει κάτι ανώτερο από αυτά, και απλώς υπερεκτημούνται. 

 

Επίσης συμφωνώ. Απλά One Piece και Death Note δεν είναι στην κατηγορία των αγαπημένων αλλά των καλών. Ή μάλλον και στις δύο.

Προσωπικά έχω δει άπειρες σειρές και έχω διαβάσει άπειρα κόμικ, όχι μόνο ιαπωνικής προέλευσης. Παρ' όλα αυτά εξακολουθώ να λέω ότι το One Piece είναι απ' τα καλύτερα manga/anime (ή αν θες κόμικ/σειρά) που έχω διαβάσει/δει και το προτείνω φανατικώς.

Απεναντίας, το Fairy Tail π.χ. είναι ένα από τα αγαπημένα μου manga/anime, μου αρέσει πάρα πολύ για 1000+ λόγους, αλλά σίγουρα δεν είναι απ' τα καλύτερα που έχω διαβάσει/δει.

 

Πφφ αυτή η συζήτηση είναι τόσο ατέλειωτη όσο και το One Piece... :P

Επεξεργασία από JohnnyMZ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Συνηθως οταν αναφερει ο καθενας οτι αυτο ειναι καλο ανιμε ή αυτο ειναι κακο αλλα δε μ'αρεσει, μπαινουν στο παιχνιδι και τα προσωπικα κρητιρια του καθενος.Ας πουμε για παραδειγμα εγω θεωρω το Dragon Ball πολυ καλο μανγκα όπως και το One Piece και το Toriko.Για μια περιοδο μου αρεσε και το Ναρουτο, το οποιο τωρα πια σιχαινομαι σε απιστευτο βαθμο.Ετσι, το μονο που μπορουμε να καταφερουμε τωρα ειναι να πουμε τη γνωμη μας και να δει ο καθενας την αποψη που εχουν ας πουμε ατομα που εχουν διαφορετικα γουστα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Μερικοί επιστήμονες και καθηγητές αναφέρουν ότι το Toriko βοήθησε τους μαθητές να καταλάβουν καλύτερα και ευκολότερα την έννοια της αυτοφαγίας. Oι ανακαλύψεις πάνω στους μηχανισμούς της κέρδισαν φέτος το βραβείο Nobel in Physiology or Medicine. Στο manga εμφανίζεται στο κεφάλαιο 50.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Τελείωσε, λοιπόν, και το Τορίκο και τελείωσε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Άριστο το τέλος κατά την άποψή μου και δείχνει πόσο μεγάλη αδικία ήταν η λήξη της σειράς. (Πάντως κατάλαβα πόσο λίγο είναι το ενδιαφέρον για τα mainstream shonen manga στο φόρουμ όταν τελείωσαν Naruto και Bleach και δεν ακούσαμε κουβέντα.)

 

Το τέλος του Toriko, και τα τελευταία 60 περίπου κεφάλαιά του ήταν αφορμή για μένα να σκεφτώ και τον τρόπο που χειρίζεται τα κόμικς που δημοσιεύει το περιοδικό shonen jump. Ήταν σχετικά προφανές εδώ και πολύ καιρό ότι θα τελειώσει το Toriko. Και όχι ότι απλά θα τελειώσει, αλλά θα τελειώσει πριν την ώρα του. Φαίνεται(σε μένα τουλάχιστον) ότι η χαμηλή κατάταξή του στο περιοδικό οδήγησε τους εκδότες στο να πιέσουν τον δημιουργό να φτάσει γρήγορα στο τέλος. Κατάφερε ο Shimabukuro και χώρεσε πλοκή 200 και 300 κεφαλαίων(μπορεί και παραπάνω) σε 60. Ενώ στο τέλος, που είναι ανοιχτό, παρακαλάς για ακόμα παραπάνω. Οπότε είχε τη δυνατότητα να συνεχίσει άνετα για άλλα 8 χρόνια. 

 

Και έπιασα τον εαυτό μου να σκέφτεται. Είναι σωστός ο τρόπος που διαχειρίζεται τις σειρές του το περιοδικό; Ήταν όντως τόσοι λίγοι οι αναγνώστες του Toriko; Δεν πουλούσαν καλά τα κόμικς; Είναι αρκετός λόγος για να αναγκάσεις μια σειρά να τελειώσει χωρίς να κάνεις τα πάντα για να βελτιωθεί(κάτι που μπορεί να έκαναν); Το θεωρώ άδικο να μην πάρουμε την ιστορία που είχε ο δημιουργός στο μυαλό του, αλλά από την άλλη άρχισα να συνειδητοποιώ ότι είναι περιοδικό το οποίο δημοσιεύει σειρές εβδομαδιαία. Δεν εγγυάται, δηλαδή, την μακροημέρευση του κάθε κόμικ που δημοσιεύει και θα πρέπει να το βλέπεις περισσότερο ως κάτι αποσπασματικό. Θα ήμουν λιγότερο απογοητευμόνος από την αναγκαστική λήξη του Toriko αν το διάβαζα με αυτή τη λογική. Ότι ο συγγραφέας αναπτύσει ιστορίες γιατί ξέρει ότι η ιστορία θα συνεχίσει και την επόμενη εβδομάδα, αλλά ότι αυτό δεν είναι σίγουρο για τη βδομάδα μετά από ένα χρόνο. Και αυτό με κάνει να βλέπω πολύ διαφορετικά το περιοδικό και το ίδιο θετικά με πριν. Σίγουρα θεωρώ τεράστιο πρόβλημα το ότι δεν μπορούμε να διαβάσουμε εμείς οι φαν την ιστορία όπως ήθελε ο δημιουργός, αλλά δεν παύει να είναι επιχείρηση. Και άμα κάτι αρέσει σε λίγους δεν μπορεί να επιβιώσει οπότε αυτοί οι λίγοι θα απογοητευτούν. Έβλεπα πχ σχόλια σε γνωστά sites για online ανάγνωση manga και υπήρχαν αυτοί που απόλαυσαν το τέλος του Toriko και εξέφραζαν την απογοήτευσή τους που ανοίγει ένα τεράστιο παράθυρο και το πιο πιθανόν είναι να μην το δούμε ποτέ. Αλλά υπήρχαν και αυτοί που έγραφαν χοντρά αρνητικά σχόλια και είχαν τα ακριβώς αντίθετα συναισθήματα. Οπότε στην τελική επικρατεί η πλειοψηφία των αναγνωστών του συγκεκριμένου περιοδικού. 

 

Παρ'όλα αυτά εγώ πιστεύω πως χρήματα από το Toriko δεν έχαναν οπότε θα προτιμούσα να είχα την ευκαιρία να το διαβάσω όπως έπρεπε κάπου αλλού. Δεν πειράζει, όμως, έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος με το τέλος και με όλη τη σειρά. Την διαβάζω σχεδόν από την αρχή, χαίρομαι που θα την έχω σύντομα και ολόκληρη στη βιβλιοθήκη μου. Και πιστεύω πως διάβασα ένα καταπληκτικό κόμικ, απίστευτα ενδιαφέρον, απολαυστικό και πρωτότυπο, που δύσκολα θα ξαναδούμε στο shonen jump. (Στο οποίο έχουν μείνει πια μόνο δύο σειρές της προηγούμενης δεκαετίας (One Piece και το Gin Tama που τελειώνει και αυτό σε λίγο καιρό), πράγμα που δείχνει ότι μεταβαίνουμε σε καινούρια εποχή που ήδη προσπαθώ να ανακαλύψω και μέχρι στιγμής είμαι ικανοποιημένος.)

 

(Ελπίζω να καταφέρω να κάνω και κανένα σκίτσο ως φόρος τιμής στο Toriko και να το ανεβάσω στην ενότητα σχέδιο)

 

Ευτυχώς οι αγγλικοί τόμοι της Viz συνεχίζουν να βγαίνουν οπότε για λίγο ακόμα μπορώ να κρατήσω την ψευδαίσθηση. 

 

(To spoiler δεν είναι από το τέλος αλλά από το κεφάλαιο 186.)

 

017_thumb%25255B2%25255D.jpg?imgmax=800

 

Επεξεργασία από Blackbeard
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.