Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΛΙΜΝΟΥΠΟΛΗ 1579 μ.Χ.-2012 μ.Χ.


Quackmore

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12158
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5289 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Κατά τον χάρτη σου, πού νομίζω ακολουθεί τα σύνορα πού έχει θέσει ο Ρόσα, είναι τουλάχιστον γύρω στο 90% της έκτασης της Ελλάδας, μπορεί και παραπάνω.

 

Η Καλιφόρνια για την ακρίβεια έχει έκταση:

163.696 τετραγωνικά χιλιόμετρα.Η Καλισότα, συνορεύει, βόρεια με το Όρεγκον, Νότια και Ανατολικά με την Καλιφόρνια και Δυτική βρέχεται από τον ειρηνικό ωκεανό.Αν προσέξεις και στον χάρτη του Ρόσα, τα ανατολικά της σύνορα, δεν είναι με την Νεβάδα, αλλά βρίσκονται πολύ πιο μέσα.Πράγμα που σημαίνει ότι δεν πιάνει όλη την βόρεια Καλιφόρνια, αλλά μέρος της.Για την ακρίβεια βρίσκεται στην Βόρειοανατολική Καλιφόρνια.Επίσης τα νότια σύνορα της βρίσκονται τουλάχιστον 270 χιλίόμετρα βόρεια του Σαν Φρανσίσκο.Η Έκταση αυτή είναι περίπου όσο, η Θεσσαλία, ίσως και λίγο μεγαλύτερη, σε καμία περίπτωση όμως όσο το 90%, ή όσο ολόληρη η Ελλάδα.Άλλωστε η Καλιφόρνια, περνάει την Ελλάδα, για περίπου 30.000 τετραγωνικά χιλιόμετρα.Οπότε δεν υπάρχει τεράστια διαφορά στις εκτάσεις τους.

Επεξεργασία από Quackmore
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αχά, ΟΚ. Λάθος μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12158
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5289 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Έκανα κι εγώ ένα λαθάκι όμως.Για την ακρίβεια μια λαθάρα.Η Καλιφόρνια, έχει έκταση:

423.970 τετραφωνικά χιλιόμετρα.Λέω κι εγώ, όσο μια Ελλάδα είναι μόνο;Λίγο μου φαίνεται.Παρόλα αυτά, η συγκεκριμένη έκταση στην οποία τοποθετείται η Καλισότα, έχει πάνω κάτω την έκταση της Θεσσαλίας και της δυτικής Μακεδονίας, συν κάτι παραπάνω.Οπότε είναι ίση με ένα μεγάλο κομμάτι της Ελλάδας, αλλά σίγουρα όχι της μισής, πόσο μάλλον ολόκληρης.

Επεξεργασία από Quackmore
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13440
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  3476
  • Reputation:   28905
  • Achievement Points:  3476
  • Days Won:  12
  • With Us For:  4907 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Είμαι η μόνη που έχω άρχισει να φοβάμαι με αυτούς τους δύο;;;;; :wow: Νομίζω ο Λούντβιχ πρέπει να σκίσει το δίπλωμα της παπιολογίας και της Λιμνουπολογίας μετά τον παραπάνω διάλογο....

 

:imac:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Προτιμώ τον όρο 'επιστημονική συνδιαλογή'.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12158
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5289 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Είμαι η μόνη που έχω άρχισει να φοβάμαι με αυτούς τους δύο;;;;; :wow: Νομίζω ο Λούντβιχ πρέπει να σκίσει το δίπλωμα της παπιολογίας και της Λιμνουπολογίας μετά τον παραπάνω διάλογο....

 

:imac:

 

 

:lol: Πες μου ότι τα διάβασες όλα;

Επεξεργασία από Quackmore
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13440
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  3476
  • Reputation:   28905
  • Achievement Points:  3476
  • Days Won:  12
  • With Us For:  4907 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

:lol: Πες μου ότι τα διάβασες όλα;

 

Να φοβάμαι και με αυτό;;;; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Φόβου ταίς πάπιαις και πόστ φέρονταις.

 

 

(Ξέρω, ξέρω, είμαι άθλιος στα Αρχαία)

Επεξεργασία από Tightwad Duck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12158
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5289 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Να φοβάμαι και με αυτό;;;; :thinking:

Έ, όχι και να φοβάσαι.Άλλωστε, πάπια είσαι και εσύ.Θα έπρεπε να μας καταλαβαίνεις περισσότερο. ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

σόρρυ, αλλά σταμάτησα να διαβάζω όταν είδα το "πέθανε το 1967". Δεν με νοιάζει το πως και το γιατί, αλλά ο Σκρουτζ ζει ακόμα :) Αδυνατώ ψυχολογικά και συναισθηματικά να μπω σε οιαδήποτε συζήτηση αρνείται αυτή την αλήθεια :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Μετα απο αυτό το άρθρο (και τα συνοδευτικά πόστς) νομιζω πως ακόμα και η κατεψυγμένη καρδιά του θειου Walt θα ζεσταθεί και εν συνεχεία θα ζαρωσει και θα μετατραπεί σε σκόνη οπως βλέπουμε στις ταινίες!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12158
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5289 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

σόρρυ, αλλά σταμάτησα να διαβάζω όταν είδα το "πέθανε το 1967". Δεν με νοιάζει το πως και το γιατί, αλλά ο Σκρουτζ ζει ακόμα :) Αδυνατώ ψυχολογικά και συναισθηματικά να μπω σε οιαδήποτε συζήτηση αρνείται αυτή την αλήθεια :)

 

:cheers5:

 

Να ξεκαθαρίσω, ότι το συγκεκριμένο άρθρο, μελέτη (όπως θέλετε πείτε το), γράφτηκε για να μπει μια τάξη στο σύμπαν Μπαρκς-Ρόσα και για να δούμε πως θα ήταν η ζωή όλων αυτών των ηρώων, με βάση τα δεδομένα των δυο μεγάλων δημιουργών, αν ήταν άνθρωποι και ζούσαν στην εποχή μας.Εννοείται πως σκοπός του, δεν ήταν να βάλει τέλος στην φαντασία των αναγνωστών, που θεωρούν αθάνατους τους αγαπημένους τους ήρωες και ελπίζω να μην θεωρήθηκε πως ήθελα να κάνω κάτι τέτοιο.Φυσικά αυτό δεν σημαίνει πως θα μου άρεσε να δω μια ιστορία με την κηδεία του Σκρούτζ, ή κάποιου άλλου ήρωα.Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως δεν θα ήθελα στο πίσω μέρος του μυαλού μου, να έχω ένα τέτοιο σενάριο και ας είναι μόνο μια εικασία.Άλλωστε στις Ιταλικές και όχι μόνο ιστορίες, που οι περισσότεροι Ντισνεϋάκηδες διαβάζουμε σήμερα, το σύμπαν των Ντακ και των Μάους φυσικά, είναι προσαρμοσμένο στην σημερινή εποχή, αφού βλέπουμε πως χρησιμοποιούν κινητά, σερφάρουν στο Ίντερνετ, βλέπουν τηλεπαιχνίδια και σαπουνόπερες στην τηλεόραση και γενικά κάνουν πράγματα που δεν θα μπορούσαν να προσαρμοστούν στην εποχή που τους τοποθετεί, ο Μπαρκς και ο Ρόσα και άλλοι δημιουργοί της γενιάς τους.Οπότε ίσως ορισμένοι όπως και εγώ, σύμφωνα με την εκδοχή των παλιών δημιουργών να έχουμε στο μυαλό μας την εξέλιξη τους, όπως την περιγράφει το άρθρο αυτό.Με την Ιταλική εκδοχή όμως, να μην μπορούμε να διανοηθούμε κάτι τέτοιο.Π.χ. αν διαβάσω μια Καβατσανοιστορία, που διαδραματίζεται στην Λιμνούπολη και βλέπω, τον Σκρούτζ να παρακολουθεί το χρηματιστήριο από τον υπολογιστή του, ή τον Ντόναλντ να ψωνίζει σε ένα εμπορικό κέντρο με την Νταίζυ, δύσκολα να διανοηθώ πως αυτοί οι ήρωες δεν ζουν στην εποχή μας, ή έχουν γεράσει.Άλλωστε μην ξεχνάμε πως στην πραγματικότητα ο Σκρούτζ δεν έχει μπει ακόμη στην τρίτη ηλικία, σε αντίθεση με τους υπόλοιπους ήρωες, που έχουν μπει τουλάχιστον 1-2 δεκαετίες πριν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@Quackmore --> Τέλεια και πολύ επιστημονική,θα έλεγα,η παρουσίασή σου...! :respect:

 

 

 

σόρρυ, αλλά σταμάτησα να διαβάζω όταν είδα το "πέθανε το 1967". Δεν με νοιάζει το πως και το γιατί, αλλά ο Σκρουτζ ζει ακόμα :) Αδυνατώ ψυχολογικά και συναισθηματικά να μπω σε οιαδήποτε συζήτηση αρνείται αυτή την αλήθεια :)

 

:cheers5:

 

Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ...! :)

Επεξεργασία από Indian
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Q ούτε που χρειαζόταν να γράψεις όλο αυτό το κατεβατό :) είναι Ηλίου φαεινότερο το τι επεδίωξες να κάνεις :) και άμα είχα ρεαλιστική-ουσιαστική διαφωνία/σχόλιο, θα την κατέθετα :) όπως είδες είπα ότι δεν μπορώ να ακολουθήσω τη κουβέντα καθαρά για ψυχολογικούς+συναισθηματικούς λόγους :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

επίσης να σημειώσω οτι η ημερομηνία θανάτου του Σκρούτζ είναι λάθος,

σύμφωνα με το 1ο καρέ της 3ης σελίδας αυτής της ιστορίας ο Σκρούτζ πέθανε το 2011

και δεν μπορούμε να το αμφισβητήσουμε αφου υπάρχει στο inducks

 

 

 

 

46.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12158
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5289 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Q ούτε που χρειαζόταν να γράψεις όλο αυτό το κατεβατό :) είναι Ηλίου φαεινότερο το τι επεδίωξες να κάνεις :) και άμα είχα ρεαλιστική-ουσιαστική διαφωνία/σχόλιο, θα την κατέθετα :) όπως είδες είπα ότι δεν μπορώ να ακολουθήσω τη κουβέντα καθαρά για ψυχολογικούς+συναισθηματικούς λόγους :)

 

:cheers5:

Όχι το κατεβατό αυτό, δεν πήγαινε συγκεκριμένα για αυτό που είπες.Κατάλαβα πολύ καλά τι εννοείς και το αποδέχομαι.Απλώς όταν ανέφερες τους συναισθηματικούς λόγους που σε κάνουν να αδυνατείς να ακολουθήσεις το συγκεκριμένο σενάριο, σκέφτηκα πως κάποιοι που θα το διαβάσουν ίσως να παρανοήσουν τους λόγους δημιουργίας της μελέτης αυτής, οπότε θεώρησα σκόπιμο, να το εξηγήσω λίγο, αλλά και να ξεκαθαρίσω πως τα έχω εγώ μέσα στο μυαλό μου.Απλώς το ποστ σου, ήταν το έναυσμα για να γίνει αυτό και γι αυτό το παράθεσα. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5028 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

:congrats: Καταπληκτικο το αρθρο,και τα ποστς που ακολουθησαν!!Ομως παρολο που ο Quackmore εξηγησε πολυ ωραια , γιατι γραφτηκε το αρθρο αυτο,δεν μπορεσα να μην νιωσω ενα ψυχοπλακωμα διαβαζοντας για τον θανατο και τα γηρατεια των αγαπημενων μου ηρωων.Ναι, οι ιστοριες αλλαζουν συμφωνα με τα δεδομενα της εποχης,αλλα στο μυαλο των αναγνωστων οι ηρωες παραμενουν στην ηλικια που τους γνωρισαν.

Ξαναεπαναλαμβανω ομως οτι το αρθρο ηταν πολυ ωραιο,και τα ποστς του Quackmore και του Tightwad Duck...τι να πω βρε παιδια διδακτορικο εχετε κανει στην παπιολογια; :up:

Επεξεργασία από paola
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

 

Πχ τον Λούφα του Βαν Χορν, εκτός του ότι τον απεχθάνομαι, δεν μπορώ να δεχτώ ότι ο άνθρωπος, που δίδαξε την τιμιότητα στον Σκρούτζ, έκανε παιδί με άλλη γυναίκα.Επίσης, όταν έμεινε χοίρος, ήταν στα τελευταία χρόνια της ζωής του, οπότε δεν νομίζω να είχε όρεξη για σαρκικές απολαύσεις.

 

 

Ανθρώπινα τα ορθογραφικά λάθη Δημήτρη μου, αλλά όχι και χοίρος ο πατέρας του Σκρουτζ :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Φόβου ταίς πάπιαις και πόστ φέρονταις.

 

 

(Ξέρω, ξέρω, είμαι άθλιος στα Αρχαία)

 

Αθλιέστατος παρά το πλατωνικό όνομά σου φίλε μου: "Φοβούμαι τας νήσσας και καταχωρίσεις (εκείνο το ποστ δεν κολλάει με τα αρχαία ελληνικά) φερούσας". Και λέω "φοβούμαι" αντί "φοβού" γιατί ο Βεργίλιος (ή και Βιργίλιος) βάζει στο στόμα του Λαοκόοντος, τη στιγμή που αυτός αντικρύζει τον Δούρειο ΄Ιππο, τη φράση "Timeo Danaos et dona ferentes", που σημαίνει "Φοβούμαι τούς Δαναούς και δώρα φέροντας". Προφανώς οι μεταγενέστεροι, μετατρέποντας τη φράση του Λαοκόοντα σε παροιμία, αντικατέστησαν το α΄ πρόσωπο τής οριστικής με το β' τής προστακτικής για να τής δώσουν μεγαλύτερη έμφαση.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Ξεκίνησα τη μελέτη της εμπεριστατωμένης άν και κάπως σχολαστικής παπιολιμνουπολιτικής πραγματείας των φίλων Δημήτρη και Φαίδωνα και έφτασα μέχρι το ποστ αριθ. 20. Θα τελειώσω και θα πω κι εγώ τη γνώμη μου. Προοιμιακά μόνο θα αναφέρω ότι βλέπω τις παπιοποντικοϊστορίες σαν απολαυστικά "παραμύθια" και αρνούμαι να δεχθώ ότι οι ήρωές τους γέρασαν, πέθαναν, παντρεύτηκαν κλπ. κλπ. Υποστηρίζω ότι γι' αυτούς ο χρόνος στέκεται και οι ίδιοι ζουν χωρίς να υφίστανται τις συνέπειές του. Σαν κάποιος σύγχρονος Ιησούς του Ναυή να είπε αντί "Στήτω ο ήλιος κατά Γαβαών και η Σελήνη κατά φάραγγα Αιλών" («Ιησούς του Ναυή», 10:12-13.) "Στήτω ο ήλιος κατά Λιμνούπολιν και η Σελήνη κατά Μίκυ Σίτυ".

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12158
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5289 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ανθρώπινα τα ορθογραφικά λάθη Δημήτρη μου, αλλά όχι και χοίρος ο πατέρας του Σκρουτζ :mafia:

:lol: Πραγματικά απορώ κι εγώ πως μου ξέφυγε.Όχι τίποτα άλλο, αλλά αλλάζει και το νόημα της λέξης.Πάντως πλέον είναι διορθωμένο. :thanks:

Επεξεργασία από Quackmore
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 years later...

  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33964
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Διάβασα τον διάλογό σας μετά από 5 χρόνια, 4 μήνες και κάτι ψηλά από τότε που τον κάνατε και πραγματικά πορώθηκα!!! Ένα μεγάλο ευχαριστώ μόνο...

Πάντως κάτι που παρατήρησα και δε το είδε κανείς άλλος... Στην δημιουργία του Γλόμπου μεγάλη συμβολή είχε και ο Ντόναλντ... Δεν ήταν αποκλειστική δημιουργία του Κύρου. Τσεκάρετε την ιστορία "Η πρώτη εφεύρεση" δια χειρός Ρόσα...  

Επεξεργασία από Μενίγ Πουαγώ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.