Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΑΥΛΙΔΗΣ ΠΑΥΛΟΣ


DJO

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Δημιουργός:
ΠΑΥΛΙΔΗΣ ΠΑΥΛΟΣ
Τόπος γέννησης:
Ερμιόνη Αργολίδας
Εργογραφία:

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120975
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

post-556-0-61259900-1336412602_thumb.jpg

 

Ο Παύλος Ελευθ. Παυλίδης γεννήθηκε στην Ερμιόνη Αργολίδας όπου και μεγάλωσε. Μετά τις Πανελλαδικές, πέρασε στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο στην Αθήνα, μετακομίζοντας στο κλεινόν άστυ. Μετά το πέρας των σπουδών του, κατά το 2001, έκανε το ντεμπούτο του στο 9 και κέρδισε και μια διάκριση σε έναν από τους διαγωνισμούς του. Το 2008, επειδή είχε μπουχτίσει από τα οικονομικά, πήγε στη σχολή Ορνεράκη όπου και σπούδασε για ένα χρόνο με δασκάλους τους Γιώργο Παπαδάκη & Αντώνη Γαλάτη. Την επόμενη χρονιά, ξεκίνησε τις αυτοεκδόσεις, τις οποίες και συνεχίζει μέχρι σήμερα, βγάζοντας μία κάθε χρόνο, στο Comicdom con, αν και η φετινή έκανε πρεμιέρα στο con του Bristol. Το 2010 ξανακερδίζει διάκριση και παρακολούθησε εξάμηνο σεμινάριο στην ΑΚΤΟ με δασκάλους τον Φώτη Πεχλιβανίδη & Νίκο Κούτση. Επίσης, έκανε τις μακέτες τίτλου της ταινίας μικρού μήκους "Τα Παπούτσια" με σκηνοθέτη τον Νικήτα Χάσκα και πρωταγωνιστή τον Αυγουστίνο Ρεϋμούνδο, ενώ είχε στήλη στο περιοδικό FAQ. Στο GC θα τον πετύχετε ως paulnaut.
 

 

Παλιό DA / Νέο DA

 

post-556-0-77455600-1336412969_thumb.jpgpost-556-0-89209900-1336412966_thumb.jpgpost-556-0-79086100-1336413013_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120975
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η βασική πηγή του βιογραφικού, από το περιοδικό «Στην Ερμιόνη άλλοτε και τώρα»:

 

post-556-0-86353200-1336413176.jpg

Γεννήθηκα στην Ερμιόνη. Εκεί πέρασα τα παιδικά μου χρόνια (μουτζου-ρώνοντας αρχικά ατέλειωτα τετράδια) μέχρι το τέλος της εφηβείας μου. Τότε, μέσω των πανελλήνιων εξετάσεων μού ανοίχτηκε πρόσβαση στον ευρύτερο κόσμο, του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και γενικότερα της πρωτεύουσας. Τελείωσα τις σπουδές μου και μπήκα στον επαγγελματικό στίβο του κλάδου μου, δουλεύοντας σε διάφορες εταιρείες, αλλά η φλόγα του να γεμίζω τετράδια ολόκληρα με σχέδια και ιστορίες που σχημάτιζε το μυαλό μου με συντρόφευε καθόλη την πορεία της ζωής μου. Έτσι το 2001 αφού είχε κάνει την εμφάνισή του το περιοδικό 9 στην εφημερίδα Ελευθεροτυπία και έκανε πιο γνωστό τον κόσμο ή μάλλον την κουλτούρα των κόμικ σε ένα ευρύτερο κοινό, πήρα το θάρρος να λάβω μέρος σε ένα διαγωνισμό του με μιά ιστορία μου. Κέρδισα μία διάκριση τότε, συνέχισα να σχεδιάζω και να αναπτύσσω το προσωπικό μου στυλ συνεχώς δουλεύοντας παράλληλα. Μπουχτισμένος από την «πεζή» πραγματικότητα των οικονομικών αποφάσισα να φοιτήσω στην σχολή Ορνεράκη το 2008 στο μονοετές τμήμα του με καθηγητές τον Γιώργο Παπαδάκη και τον Αντώνη Γαλάτη κάτι που ανέβασε την αντίληψή μου σκαλιά πιο πάνω.

Το 2009 έκανα μία αυτοέκδοση “Unstrung “ που παρουσιάζεται με πολύ θετικά λόγια στο 9 της Ελευθεροτυπίας∙ έκτοτε έχω προχωρήσει σε άλλες δύο το 2010 με το “Fixed “ και το 2011 με το“ Such a Waste“ παρουσιάζοντάς αυτές για πρώτη φορά μέσω του θεσμού Comicdom Athens στις αντίστοιχες χρονιές.

Πληροφορικά είχα λάβει μέρος και στο θεσμό του 24Hour Comic Athens τις χρονιές του 08 , 09 και 2010. Το 2010 ξαναπαίρνω μέρος στο τελευταίο διαγωνισμό του 9 μιας και έπαψε να υπάρχει σαν έντυπο πλέον και ξανακερδίζω διάκριση με βραβείο να παρακολουθήσω για ένα εξάμηνο θεωρία των κόμικ και σχέδιο στην ΑΚΤΟ με καθηγητές τον Πεχλιβανίδη Φώτη και Κούτση Νίκο. Επίσης είχα αναλάβει και το σχεδιασμό στις μακέτες τίτλων της ταινίας μικρού μήκους “Τα Παπούτσια “με σκηνοθέτη τον Νικήτα Χάσκα και ηθοποιό τον Αυγουστίνο Ρευμούνδο. Συνεχίζω να σχεδιάζω να ξετυλίγω τις ιδέες μου σιγά-σιγά για το πως θέλω να εκφράζομαι μέσα από τις ιστορίες μου ψάχνοντας νέα μοτίβα τόσο στο σχέδιο όσο και στο σενάριο.

 

Ετοιμάζω νέο έντυπο για το 2012 το οποίο θα παρουσιαστεί σε έκθεση του Bristol στην Αγγλία το Μάιο. Τα προηγούμενα έντυπα είχαν λάβει θετικές κριτικές και είχαν παρουσιαστεί σε site και σε εκπομπή podcast μέσω internet από ξένους αναγνώστες.

 

post-556-0-64106800-1336413248_thumb.jpg

 

+παρουσίαση από το Small Press Big Mouth Blog

 

++μελανώνει νέο κόμικ του Lee Grice σε χρώμα Καπάδαη: ΛΑΜΔΑ

 

post-556-0-48807600-1336413347_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120975
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καρτούλα και τα 6 αυτοκολλητάκια που είχε ο Παύλος στο Κομικσοπάρτυ στο Τιλτ:

 

post-556-0-66783200-1348704465_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.